Missie De Mos op schema [ewone ig geven Ijax-scliool vorm van jeugdtheater DE STEM Van Dorst Chrysler Kieft terug in basis PSV kwaliteit leasen chrysler leasen Kip rich en Larssen in selectie Feyenoord De jeugdopleiding is het lopende magazijn van ons topsportbedrijf' B Links Dr. Gerard Veldkamp toenmalige minister van Socia le Zaken en Volksgezondheid Naast hem minister Afargi Klompé van CRM. foto an I Prof. dr. G. M. J. Veldkamp. Herinne ringen. Le Carnaval des animaux poli' tiques. Sdu Uitgeverij, Den Haag. BN 90 12 08044 4. fl.37,50. van lis toegekomen aan het schrijven leen epiloog. Ware hem een langei lieven gegund geweest, dan zou hij ij leen slotbeschouwing zeker de huidige Igeneratie politici de violen van zijn ■toorn niet bespaard hebben. |Hij, die grote sociale wetten op ziji Inaam had mogen schrijven - de wao 1de ziektewet, de awbz, de algemen Ikinderbijslagwet - kon het niet zetter ■dat zijn opvolgers op een, zoals hij he Izag, ondeskundige en onsamenhan- Igende manier bezig waren een dee Ivan zijn levenswerk af te breken. iNiet omdat hijzelf geen verklaanM|oeg nog £an behalen, de nationale beker. Ivoorstander van vereenvoudiging wa~ 6 6 r en ook niet omdat hij niet inzag het stelsel bij ongewijzigd beleii I zichzelf zou opblazen. Maar omdat dl I wetenschapper in hem en zijn gevoe Ivoor rechtvaardigheid en solidarity I in opstand kwamen tegen het ama- I teurisme waarmee lukraak het stelse Het vaderlandse voetbalfestijn nadert met rasse ichreden de traditionele winterstop. Us Koning Winter zich daarin kan vinden, zijn er oorPSV nog vijf wedstrijden te gaan, waarvan vier thuis. Met als absoluut hoogtepunt natuurlijk morgen je kraker tegen landskampioen Feyenoord. folgende week wacht de Eindhovenaren een 'heet ivondje NAC' en nadien reizen Volendam en Gronin- ;envoor hun competitieverplichtingen nog af naar lindhoven. 'ussendoor komt Willem II op bezoek in een poging SV de weg af te snijden naar de enige prijs die de loeg nog kan behalen, de nationale beker, jen wat wrange, maar geenszins verrassende consta- ering in een seizoen dat als tussenfase wordt be- tempeld. Desalniettemin doen de zeven verliespun- en en de uitschakeling in het UEFA-cup toernooi lijn, ,Maar," zo zegt trainer Aad de Mos, „we naderen het in het gareel van de waan van de da Junt waarop we goede prestaties kunnen gaan leve- werd geperst. Zo zag hij dat. Hij zoi I het heel anders - droog, wetenschap' Ipelijk - hebben opgeschreven. Maai naar zijn opvattingen had niemani hoeven raden. Noch naar zijn woede. Van onze verslaggever Eindhoven - Hoewel de KNVB gistermorgen al vroeg het complete amateurvoetbalprogramma en de jeudgcompetitie voor dit weekend afgelastte, gaat het merendeel van de betaalde clubs er van uit dat gespeeld wordt. Topper van het programma is natuurlijk de ontmoeting tussen PSV en Feyenoord morgen middag om zes uur aan de Frederiklaan. Bij PSV is op Van Aerle en Ingesson na de selectie fit. De Mos rekent er niet op dat het duo nog voor de winterstop beschik baar is. De Eindhovense oefenmeester geeft morgenavond de voorkeur aan Wim Kieft in de basisopstelling. „Meijer heeft zijn kans gehad, nu is het de beurt aan Willem." Bij Feyenoord is op de geblesseerde Refos na iedereen fit. Tot de selectie behoren de inmiddels herstelde Jozsef Kiprich en de nieuwe Zweedse aanwinst Henryk Larsson. De wedstrijd wordt rechtstreeks op televisie uitgezonden. Bij deze wedstrijd zal de nieuwe bovenbouw van de Oosttribune in gebruik worden genomen. De toeschouwerscapaciteit is daar door met 2.400 overdekte zitplaatsen uitgebreid tot 30.000 plaatsen. De ontmoeting wordt geleid door scheidsrechter Jaap Uilenberg. Aad de Mos: 'In december zijn we eruit. Dan kan het grote werk beginnen.' bor Gerard Lukken lindhoven - Bijna vijf Baanden staat hij nu in lindhoven aan het roer, is lad de Mos. En echt ge- akkelijke maanden zijn it bepaald niet geweest. zijn ideaal, een vast Aal, dat verschillende pelsystemen beheerst, is j nog ver verwijderd. :eeds terugkerend blessureleed «ft daarbij een belangrijke rol speeld. Maar zeker ook de on- enwichtigheid in de spelers- mep, die hem herhaaldelijk tot iperimenten noopte. W heeft er toe geleid dat het ierk achter de schermen met ter succes is verlopen dan de ieid op het veld. Toen De Mos De kerncentrale in Borsse- le, waar in april 1987 activi- tisten een tentenkamp bouw den om tegen de centrale te protesteren. foto de stem _.tie kan zo nagaan hoe bestendig de een bepaalde opvatting is- ran Ook dat draagt bij aan een ede betrouwbaar onderzoeksresul- iet, taat. ia- Uiteindelijk hoopt Daamen in juni volgend jaar de definitieve na resultaten te kunnen presente- 'an ren. Ze kunnen dan waar de schijnlijk nog een rol spelen w ek. de onderhandelingen over een .jkt regeerakkoord voor een nieuw zen kabinet. Uiteindelijk zal dat pie nieuwe kabinet een besluit ne- gie men over de bouw van nieuwe der centrales. Een vergelijking tussen 'zijn enquête en de Brede Maat schappelijk Discussie (BML>) die begin jaren tachtig is ge voerd, is volgens Daamen abso luut misplaatst. De BMD leidde tot de conclusie dat een over grote meerderheid van de be volking tegen kernenergie is- Daamen: „Die discussie werd vooral gevoerd door mensen in cafézaaltjes, onder leiding van een onafhankelijke discussie leider. In feite kwamen daar vooral mensen die toch al geïn teresseerd waren in kernener gie. Vooral zij lieten hun me ning horen." De enquête van Daamen moet juist de mening van 'de gewone Nederlander m beeld brengen. len 'eer len. end ior- het nen 'aa- iten irer- ?in- la- uw. van den 300 „Je in juli aantrad, had hij van het bestuur een aantal taken meege kregen. Na jarenlang intern ge krakeel - dat de prestaties nega tief beïnvloedde - moest er rust komen. Er moest een goede sfeer geschapen worden. Daarnaast diende er een inven tarisatie te komen van het be schikbare spelerspotentieel. Op grond daarvan werd de techni sche staf geacht een plan de campagne te ontwerpen, dat PSV terug kan brengen naar die felbegeerde en hoogst noodzake lijke plaats aan de top. Uiter aard mocht bij al die zaken niet uit het oog worden verloren dat Europees voetbal in het seizoen '94-'95 een absolute must is. De Mos is er de man niet naar om nerveus te worden van zo'n takenpakket. Ook niet als de realisatie moeilijker is dan het zich aanvankelijk liet aanzien. „Wil je terug naar de top, dan vereist dat de nodige tijd. Rome en Aken zijn ook niet op één dag gebouwd. Je móet een visie ont wikkelen, de zaken faseren en samen heel hard werken. Dat gebeurt. Maar het vereist wel geduld. We zijn pas vijf maan den bezig..." In die periode is De Mos er in ieder geval in geslaagd om een goede sfeer te kweken binnen de groep. „Je kunt inderdaad stel len dat we daar in ruime mate in zijn geslaagd. We gaan voor el kaar door het vuur. De jongens zijn me allemaal even lief. Ze hebben ook allemaal kansen ge kregen. Ik ken alle spelers door en door. Kees Ploegsma, Willy van der Kuylen en ik hebben onze inventarisatie bijna rond. Op enkele details verschillen we nog van mening. Maar in decem ber zijn we eruit. Dan kan het grote werk beginnen." Verrijking Dat grote werk wordt door De Mos omschreven als 'de verrij king van het bestand', hetgeen inhoudt het afstoten én aantrek ken van spelers. „Ik vertel na tuurlijk niemand iets nieuws als ik zeg dat we kwalitatief te kort komen voor de top. Met de hui dige spelers kunnen we nog tien procent beter, maar om volgend jaar met Ajax te kunnen concur reren hebben we in elke linie nog één topper nodig. Op die posities zijn we nu gericht en heel inten sief aan het scouten. In binnen- en buitenland." Er is niet bepaald veel voetba linzicht nodig om te kunnen in schatten dat met name gezocht wordt naar spelers die op de rechterflank meer dan behoor lijk uit de voeten kunnen. „Daar schieten we nu inderdaad te kort", bevestigt De Mos. „Ook al omdat Van Aerle en Ingesson niet inzetbaar zijn. Koeman, Van Mol, Numan en Van Breukelen en ook Kalusha zijn vasfe waar den. Met die vijf als basis moe ten we steeds een stapje verder, totdat het elftal er staat." Wan neer het zover is, daarover durft De Mos zich niet uit te laten. Onwaarschijnlijk lijkt echter dat het nog dit seizoen zo ver komt. De technische staf van PSV zoekt de noodzakelijke verster king eerst in eigen huis. „Je moet dan denken aan jongens als Dirkx, Paauwe, Zenden en Fuchs. Komen we er daar niet foto de stem/johan van gurp mee, dan richten we het vizier op Nederlandse toppers. Spelers die in aanmerking komen voor de posities die wij op het oog heb ben zijn allemaal in kaart ge bracht. Die houden we goed in de gaten. Dat gaat van eerste divisiespelers tot jongens die in buitenlandse competities spe len. Vanwege de beperkingen die de UEFA heeft opgelegd betreffen de het aantal buitenlandse spe lers, richt PSV pas in laatste instantie de blik over de grens. Desalniettemin beoordeelde as sistent-trainer Ernie Brandts on langs in Brazilië een paar poten tiële kandidaten. „Dat was in derdaad een gerichte scouting. Zijn bevindingen waren van dien aard dat we zeker nog een keer teruggaan. Het rapport over zo'n speler moet altijd gebaseerd zijn op de bevindingen van een paar mensen uit de technische staf." Etalage Gepokt en gemazeld als hij is in de voetbaltop weet De Mos dat er alleen toppers aangekocht kunnen worden als daar spelers verkopen aan vooraf gaan. „In principe is elke PSV-speler te koop. Zo simpel is dat. Kapitaal maken is ook één van je taken als trainer. We hoeven er niet omheen te draaien, wat dat be treft is het WK een prima etala ge. Van ons spelen er in de VS in ieder geval vier, mag je aanne men. Koeman, Numan, Popescu en Ingesson. Maar ook Van Mol maakt volgens mij een goede kans. Zelfs de deelname van Hoekstra acht ik niet uitgeslo ten. Waarom niet, als Cruijff tenminste met echte buitenspe lers wil gaan werken. Natuur lijk, de één laat je liever gaan dan de ander. Dat hoeft niet altijd met kwaliteit te maken te hebben. Het gaat dan bijvoor beeld ook om de spelstijl en de ambitie van zo'n speler." Lijkt het werk achter de scher men redelijk op schema te lig gen, daar waar het de prestaties op de groene zoden betreft blij ven de verwachtingen wat ach ter. Hoewel het alleszins aanne melijk is dat deelname aan Eu ropees voetbal veilig wordt ge steld. In de visie van De Mos zijn er tot nu toe drie cruciale wedstrijden geweest. Eén ervan werd - zij het met de grootst mogelijke moeite - gewonnen. Het beker duel tegen Sparta. „Tegen Karlsruher SC hebben we het in de uitwedstrijd laten liggen. Vier open kansen die werden gemist en een doelpunt dat de scheids rechter om discutabele redenen afkeurde. En dan die verloren thuiswedstrijd tegen Vitesse. Daarmee lieten we de aanslui ting met de top schieten." Feyenoord „Maar we hebben inmiddels wel een herkenbare stijl. Als het maar even kan proberen we mi nimaal met vier aanvallers te spelen. En de inzet is altijd hon derd procent. Ik heb inmiddels gemerkt dat ons publiek dat ook waardeert. Tegen Feyenoord - ons vierde sleutelduel - zullen we ook zo spelen", aldus De Mos. In de vierkoppige frontlinie die morgen tegen de landskam pioen aantreedt heeft De Mos weer een plaats ingeruimd voor Wim Kieft. „De weken dat ie mand anders op zijn plaats een kans kreeg, heeft Kieft zich fan tastisch gemanifesteerd. Keihard gewerkt, niet geklaagd. Als een echte prof." „Qua stijl lijken Feyenoord en PSV wel wat op elkaar. Alleen speelt Van Hanegem met drie, en soms maar met twee spitsen. Als Feyenoord zijn dag heeft, dan voetbalt het goed. Op slechte dagen scoort het altijd in de laatste minuut. Echt, kijk het maar na. Natuurlijk is Feye noord in het voordeel. Het veld zal wel keihard zijn. Dat is met die lichte mannetjes als Blinker 'en Taument voorin een voordeel. Bovendien zullen wij het spel moeten maken. Dat valt op zo'n veld niet mee." En dan, met een brede grijns: „Eigenlijk is het jammer dat ze zijn uitgeschakeld voor de Champions League. Het was mooi geweest als ze woensdag tegen Werder Bremen hadden moeten spelen. Nu komen ze goed uitgerust naar Eindhoven." UAX staat voor aanval- ®d, frivool en kleurrijk 'oetbal. De Amsterdamse tereniging leidt bij voor- de spelers voor het öste elftal zelf op. Mar- van Basten, Frank Rijkaard, Dennis Berg op, Aaron Winter, fryan Roy, Marciano dik, de broertjes De loer en Clarence Seedorf allen produkten van '-'-Ajax-school. Onder leiding van directeur Co Wriaanse is de jeugd-af- leling van Ajax geheel 'ecomputeriseerd. Niets aan het toeval wor- ien overgelaten. bor Marcel Luyckx Amsterdam - Op geen enkele ®°1 in Nederland is het ï"jbel-percentage zo laag als 'P de Ajax-school. Tijdens ®tuifdagen kunnen de vel- van de Watergraafsmeer stroom voetballertjes niet berken. ®uit het hele land komen ze kunstjes vertonen. Met in kielzog hun zo mogelijk nog «latiekere ouders, die denken ze verzekerd Zijn van een e °ude dag als zoonlief een •aatsje vindt op de Ajax-school. anl vanuit De Meer is Italië ver meer. In de Italiaanse 1 ne A zitten ze te springen om eiiwe Marco van Bastens, ®k Rijkaards, Dennis Berg open, Aaron Winters, Bryan Is- Tijdens de komende Euro- uP-wedstrijden tegen AC Parma staat Ajax opnieuw in de etalage in Italië. Maar er is meer voor nodig om te slagen bij Ajax dan een slof en een oude voetbalschoen. „Wij kunnen ouders niet garanderen dat hun kinderen ooit geld gaan verdienen met voetbal. Daarom vinden wij bij Ajax studie net zo belangrijk als voetbal. In nood gevallen gaat studie altijd voor," vertelt Co Adriaanse. Nieuwe oogst Sinds twee jaar heeft Adriaanse de leiding over de jeugd-oplei- ding. De directeur opleidingen heeft tot taak te zorgen voor nieuwe oogst voor de directeur betaald voetbal, die nu nog luis tert naar de naam Louis van Gaal. Het leven van een hoofd trainer bij een betaald voetbal club is niet van lange duur. „Om de continuïteit van de Ajax-op- leiding te waarborgen, is de be waking in handen gegeven van Co Adriaanse. Hij is één van de drie trainers bij Ajax met een contract voor onbepaalde tijd," legt Van Gaal uit. Zijn contract loopt aan het einde van dit sei zoen af. Adriaanse stelt zich gelijk met een directeur van een bedrijf, een topsportbedrijf in dit geval. „Het produkt moet verkocht worden. Bij Ajax gaat het dan niet alleen om resultaten. Voor Ajax is voetbal ook theater. Amusement. Spelschoonheid staat hier hoog in het vaandel. De jeugdopleiding is het lopende magazijn van het bedrijf." Schoonheid Het probleem van Ajax is dat het spel nog al eens sterft in schoon heid. Het landskampioenschap gaat meestal voorbij aan de neu zen van de Amsterdammers. In de voorbije acht jaar werd Ajax slechts één keer kampioen van Nederland (1990), tegenover zes keer in de daaraan voorafgaande acht seizoenen. Waar Van Gaal is aangesteld om de kampioensschaal van de KNVB naar De Meer te halen, heeft Adriaanse een andere taak. „Mijn doelstelling is om zo veel en zo snel mogelijk spelers op verschillende posities in het elf tal binnen de Ajax-huisstijl op het niveau van het eerste elftal te brengen. Dus niet alleen num mers 9 en 10. Een concreet doel is om in tien jaar tijd vijftien spelers af te leveren voor Ajax-1. Anderhalf per seizoen." Daarbij kan Adriaanse de hulp inroepen van een professioneel team be staande uit zes voetbaltrainers, aparte trainers voor lopen, krachttraining en aerobics, een individuele trainer, een keeper strainer, een diëtiste en zelfs een psycholoog. Tipgevers Voor het opsporen van talenten is Ajax niet alleen afhankelijk van instuifdagen. Een fijnmazig scoutingsnet moet er voor zorgen dat geen enkel voetbaltalent in Nederland aan de aandacht van Ajax-spionnen ontsnapt. Adriaanse: „Onze tipgevers zit ten over het hele land verspreid. Allereerst moeten onze scouts leren door een Ajax-bril naar de pupillen te kijken. Want als je met verschillende brillen op scout, ben je verkeerd bezig. Dan komt de een aanzetten met een Feyenoord-speler, de ander met een Groningen-voetballer." Om te voorkomen dat scouts aan komen zetten met een John de Wolf of een Jos Roossien zijn de beoordelingscriteria vastgelegd. Persoonlijkheid weegt al even zwaar mee als techniek, tactiek en atletische vermogens. „Wij meten geen kilo's of centime ters", zegt Adriaanse. Op tips laat Ajax het SPIT-model los. Adriaanse: „De S staat voor snelheid. De P voor persoonlijk heid. De I voor inzicht en intelli gentie. En de T staat voor tech niek. Dat laatste kunnen we nog bijscholen tijdens de opleiding. Snelheid en persoonlijkheid moet een Ajax-talent van huis meegekregen hebben." Spelers als Willem van Hanegem of Die- go Maradona zouden bij Ajax afgetest zijn, omdat ze te traag waren. Straatvoetballertjes De Ajax-school telt 160 leerlin gen. Bijna de helft, 45 procent, is allochtoon. Adriaanse: „Onder de allochtonen vind je nog de echte straatvoetballertjes. Zij worden de straat opgeschopt, omdat het huis zo vol is. De Amsterdamse kinderen zitten achter de computer, of op ten nis." Elk jaar moet er een nieuw E- elftal geformeerd worden. Daar toe wordt al gescout bij de twee dejaars F'jes van acht jaar oud. Adriaanse: „Het Ajax-concept is zo moeilijk te leren, daar kun je niet vroeg genoeg mee beginnen. Wij zijn bij Ajax zo arrogant te denken dat we talenten meer kunnen bijbrengen naarmate we ze eerder binnenhalen." Het zogenaamde Ajax-concept of -systeem wordt niet bepaald door de directeur betaald voet bal. Het is juist andersom. Ajax zoekt een hoofdtrainer die past bij het systeem. Van Gaal: „De visie van de club is dat het een trainer aanstelt die bij die visie past. De speelwijze van Ajax is ontstaan uit traditie. Er zal en moet attractief gevoetbald wor den." De huisstijl van Ajax wordt in alle jeugd-elftallen doorgevoerd. „We praten daar om altijd over posities, over nummers. En dat is niet onper soonlijk bedoeld", stelt Van Gaal. Computergestuurd Wie het sprankelende voetbal van Ajax op het netvlies heeft, vermoedt niet dat alles compu tergestuurd is. Met hulp van een computerdeskundige heeft Adriaanse daarvoor een apart programma ontwikkeld. „Alle 160 spelers die in opleiding zijn worden voortdurend beoor deeld. De coach geeft alle spelers na een wedstrijd een cijfer op een schaal van 1 tot 10. We houden bij op welke positie hij heeft gespeeld. Gele en rode kaarten, blessures. Aan het einde van het seizoen kunnen we dan een gemiddelde score berekenen. En we kunnen zien op welke positie iemand het beste tot zijn recht komt. Ik heb de indruk dat de normen in de maatschappij veranderen, dat ze lager worden. Als wij daar aan toegeven, glijdt Ajax binnen de kortste keren af, want in de topsport worden de normen juist steeds hoger. Het is van belang dat alle coaches en trainers weten wat Ajax-gedrag is. Het kan niet zo zijn dat een speler bij trainer A iemand on gestraft een doodschop kan ge ven en dat hij bij trainer B daarvoor onmiddellijk van het veld gehaald wordt." 1 Van de 160 voetballers in opleiding bij Ajax is 45 procent allochtoon. foto dijkstra De Ajax-school werd al tot over onze landsgrenzen geroemd voordat Co Adriaanse aange steld werd tot directeur oplei dingen. „Wat in het verleden op gevoel gebeurde, probeer ik te concretiseren. Het Ajax-model is niet te kopiëren. Het wortelt diep in de historie. Het heeft met uitstraling en imago te maken. Met continuïteit van het perso neel. Ik weet als trainer hoe moeilijk het is om een visie over te brengen op een andere club. Ajax heeft ook de financiële middelen voor zo'n professionele jeugdopleiding. Het betaalt zich zelf terug. De afgelopen jaren zijn miljoenen gegenereerd door spelersverkopen." „Ten opzichte van PSV en Feye noord hebben wij geografisch een grote voorsprong. Het gebied rondom Eindhoven is veel min der dicht bevolkt. Ten zuiden van Feyenoord beginnen de Zeeuwse eilanden. Daar zit per definitie niets op voetbalgebied. Westelijk van Rotterdam heb je alleen maar verontreinigde lucht en kassen, waar ze tomaten kwe ken, geen voetballertjes. Het amateurvoetbal in Rotterdam is op sterven na dood. Amsterdam heeft sowieso altijd al een voor trekkersrol gehad. Ook op het gebied van kunst en cultuur." i 27 NOVEMBER 1993 A8 Speelhuislaan 156 - Breda - Tel. 076-715511 Sport ZATERDAG 27 NOVEMBER 1993 DEEL

de Stem | 1993 | | pagina 9