chter 41gemene staking verlamt België jat Serlusconi: Rechts Italië moet de rijen sluiten Rellen na dood leider Hamas Serviërs houden opnieuw konvooien tegen Bonn vreest nieuw geweld na verbod Kurdische PKK deStem akbonden gaan dinsdag met premier Dehaene praten over crisisplan buitenland KORT [mg t e i t BUITENLAND A5 27 NOVEMBER 1993 A4 Veel hoop hoeven de indianen echter niet te koesteren, dat de Ecuadoriaanse regering zich zal bekeren tot een schonere olie winning. „Ecuador is een arm land. We kunnen ons niet de luxe veroorloven van een strenge milieuwetgeving. Dat maakt ons land niet echt geliefd onder bui tenlandse investeerders", zo ver ontschuldigt een hooggeplaatste regeringsfunctionaris zich. De multinational kan in de ogen van de juristen in de VS aan sprakelijk orden voor milieude- lecten die zij elders heeft be gaan. Het betoog van de advoca ten is opgebouwd rondom het precedent dat de Bhopal-vergif. tigingszaak destijds schiep. De Amerikaanse multinational Union Carbide werd verplicht te betalen voor een omvangrijke schadevergoeding aan de slacht offers en nabestaanden van de milieuramp in de Indiase stad Bhopal, die in 1984 aan ongeveer 2500 mensen het leven kostte. Tijdens het proces tegen de che- mie-gigant toonde de Ameri kaanse rechter zich ontvankelijk voor het principe, dat tegen Amerikaanse bedrijven in de VS geprocedeerd kan worden voor overtredingen die zij in het bui tenland hebben begaan. Volgens de Amerikaanse advocaten is het logisch, dat de indianen hun recht halen daar waar .zij de meeste kans van slagen hebben. Dat de bewoners van het tropi sche regenwoud daarvoor met enige regelmaat naar het be sneeuwde New York moeten rei zen, nemen zij op de koop toe. vast |iw studieprogramma i van de begeleiding, takke planning aan. ■nten biedt de Open start: itica rsussen. Begindatum en de tentamendata. rerk wordt nog steeds ive begeleiding en het steuntje in de rug. ind. Tussen 17.00 en en het houvast van de is gerechtigd de titels BC Breda, telefoon 076-711608 bibliotheek, telefoon 01180-30286 onze correspondent jtHeering ÏDie - Tijdens een tumultueus verlopen jsconferentie heeft Silvio Berlusconi -eren de vorming van een nieuwe -btse volkspartij bepleit. jgens de mediamagnaat moeten de behou- ,je groeperingen de rijen aaneen sluiten de opmars te stuiten van de linkse Jities die bij de gemeenteraadsverkiezin- j van afgelopen zondag een uitstekend „ultaat behaalden. ijoralsnog sluit hij een rechtstreekse car- eals politicus uit, maar hij kondigde aan hij zelf de leiding van de nieuwe partij zich zal nemen, als de rechtse politici rdeeld blijven. jlusconi wierp zich op als verdediger van vrije onderneming en had het daarbij Joral gemunt op de grootste progressieve jrtij, die van de linkse democraten, door 5 gedefinieerd als de 'erfgenamen van een van misère, bloed en terreur', laar hij probeert natuurlijk ook om een iUwe politieke basis te creëren, nu zijn ZATERDAG 27 NOVEMBER 1993 voormalige politieke beschermheren Bettino Craxi en Giulio Andreotti door de smeer geldschandalen van het toneel zijn verdwe nen. Afgelopen dinsdag verklaarde Berlusconi daarom zijn steun aan Gianfranco Fini, de leider van de neofascistische partij MSI die kandidaat-burgemeester is in Rome. Sedertdien zijn overal in Italië comité's opgericht die de Italianen oproepen om zijn tv-stations, de door hem uitgegeven tijd schriften, zijn supermarktketen en zijn fi nancieringsmaatschappij te boycotten. „Fini is een bekwaam en integer man, maar van het fascisme moet ik niets hebben," verklaarde Berlusconi. Toch zal hij Fini gauw weer tegenkomen, want de MSI-leider heeft zich gisteren eveneens uitgesproken voor de vorming van een rechtse volkspartj. Fini moet het in de tweede ronde van de gemeentelijke verkiezingen opnemen tegen de progressieve kandidaat Francesco Rutelli, die afgelopen zondag 39 procent behaalde, tegen de 35 procent van Fini. Om eerst in Rome en later ook op nationaal niveau van links te winnen, riep hij gisteren op tot de vorming van een 'Nationaal Ver bond' van de MSI samen met alle andere anti-linkse groeperingen. Verschillende prominente Italianen hebben al voor Fini gekozen. De christendemocrati sche staatssecretaris van Volksgezondheid Publio Fiori is een warm voorstander van het Nationaal Blok, evenals oud-president Francesco Cossiga die Fini omschreef als een 'bekwame politicus die bezig is om de MSI te hervormen in een rechtse volkspartij'. Inderdaad probeert de 42-jarige en altijd keurig geklede Fini hard om zijn partij te bevrijden van het stigma van de rabiate zwarthemden. Hij heeft meermalen ver klaard dat hij niets van neonazi's en racisten moet hebben. En gisteren heeft Fini, die een jaar geleden nog de fascistische dictator Benito Mussolini omschreef als 'de grootste staatsman van deze eeuw', bovendien officeel afstand ge daan van het fascistische erfgoed. „Het fas cistische regime eindigde in 1945 en nie mand kan het weer opbouwen. Wat we nu nodig hebben is een rechtse coalitie die op democratische wijze kan regeren", verklaar de hij. Berlusconi (voorgrond) tijdens de persconferentie. foto ap (adat Israëlische veiligheidstroepen gisteren in Oost-Jeruzalem opnieuw een leider van de militante Hamas hadden doodgeschoten, ira/cere er hevige rellen uit. De Palestijnen beschuldigen de Israëli's ervan de man na z'n arrestatie te hebben gedood. foto epa Door onze correspondent Bert Schampers Brussel - De algemene staking in België is gisteren een succes geworden. Het openbare leven lag vrijwel hele maal plat. Ook veel particuliere ondernemingen bleven noodgedwongen dicht. de toegangswegen naar het vliegveld Zaventem en de Ant werpse haven. De sfeer was bij sommige stakersposten bijzon der grimmig. Automobilisten werden tegengehouden, er werd tegen auto's geschopt en wer kwilligen uitgescholden. De rijkswacht gebruikte op ver schillende plaatsen het waterka non. Het openbaar vervoer reed bijna nergens in België en de post werd slechts op enkele plaatsen in Vlaanderen bezorgd. De zie kenhuizen draaiden een zon dagsdienst en ook in het onder-' wijs kwamen veel leerkrachten niet opdagen. In Vilvoorde bij Brussel, de woonplaats van premier Dehae ne, werden grote bedrijven zoals autoproducent Renault platge legd. De omgeving van de wo ning van Dehaene was al ruim vantevoren afgezet door de rijkswacht. Na enig onderhandelen werd een kleine delegatie van stakers ont vangen door de echtgenote van de premier. Zij kreeg van de actievoerder symbolisch een hongermaal aangeboden. Mevrouw Dehaene beloofde plechtig de zorgen van de vakbe weging over te maken aan haar man, "als ik hem vanavond zie." (ADVERTENTIE) Sarajevo (dpa/rtr) - Drie da- pi voor de nieuwe Bosnië- rierhandelingen in Genève 'ebben de Bosnische Serviërs gisteren opnieuw de humani ze hulpkonvooien van de "N gehinderd. de toezeggingen voor 'le doorgang van de konvooien Joor de Bosnisch-Servische lei- •fr Radovan Karadzic vertraag- "■91 Servische militairen en 'fflsposten het onderzoeken en -el afhandelen van konvooien M hulp voor de moslimdelen van Bosnië. Wagens met voedsel voor Servi sche gebieden mochten ongehin derd over de grens tussen Bosnië en Servië-Montenegro. „De Ser viërs vinden dagelijks nieuwe re denen om hulpkonvooien voor de moslims zowel als voor de bevoorrading van blauwhelmen zelf te hinderen," zegt een VN- woordvoerder. Kroatië werkt wel mee aan de konvooien van de VN. Alle 'klas sieke' routes vanaf de Kroatische kust via Herzegowina naar Cen- traal-Bosnië staan open voor de organisatie. De Kroaten werken ook mee omdat zich binnen moslimgebied verscheidene kleine Kroatische enclaves bevinden, die ook hulp nodig hebben. Bosnisch-Kroatische eisen om de vrijlating van een commandant stonden gisteren de doorgang in de weg van een lang voorgeno men evacuatie van ruim 1100 moslim-, Servische, Kroatische en joodse vrouwen, kinderen, be jaarden en zieken uit Sarajevo. De Bosnische autoriteiten gaven mannen en vrouwen die nog kunnen vechten en die oproep baar zijn voor militaire dienst geen toestemming de belegerde Bosnische hoofdstad te verlaten. De Servische Bosniërs hebben toegezegd de evacuatie niets in de weg te zullen leggen. De Serviërs hebben zich bereid verklaard hout en kolen naar Sarajevo te brengen om de inwo ners te helpen te overleven, nu de winter is ingevallen. De UNHCR veroordeelde de po gingen van de Serviërs te verhin deren dat een konvooi de omsin gelde stad Srebrenica kon berei ken en de weigering hulpkon vooien toe te staan alternatieve routes naar Gorazde te gebrui ken. Die zijn onbegaanbaar door sneeuwval, zo beweren de Ser viërs. De staking was de eerste sedert 1936 die door de vakbonden ge zamenlijk was georganiseerd en een nationaal karakter had. Ook in 1936 lag het openbare en economische leven plat. De eisen waren toen een 40-urige werk week met behoud van loon en zes betaalde vakantiedagen. In België wordt veelvuldig ge staakt, maar zelden dus op deze schaal. De actiedag van gisteren was de derde al deze week. De stakingen zijn tegen het be zuinigingsplan van premier De haene. De bonden willen meer garanties voor de werkgelegen heid, de sociale zekerheid en verzetten zich verder tegen de ingreep in de prijscompensatie. Eensgezind De Belgische eerste-minister toonde zich na afloop van de kabinetsraad onder de indruk van stakingsbeweging. Hij kon digde aan dat volgende week gesprekken beginnen met de vakorganisaties. De onderhandelingsruimte is volgens Dehaene echter beperkt, ook al omdat zijn 'globale crisis plan' al door het parlement is goedgekeurd. Hoewel de leiding van de twee grootste vakorganisaties ABW en ACV niet helemaal eensge zind is in het verzet tegen het crisisplan - de prioriteiten ver schillen nog naar gelang de poli tieke kleur van de bonden - was de achterban dat gisteren wel. Getooid met groene en rode vlaggen werden al vroeg in och tend stakersposten bemand en barricades opgeworpen. Ver schillende rijkswegen en kruis punten werden door stakers voor korte tijd afgesloten. Ook de Liefkenshoektunnel werd afge sloten. De toegang tot talrijke indus trieterreinen werd geblokkeerd. Dat laatste gebeurde om ook het midden- en kleinbedrijf te tref fen. De vakbonden hebben daar betrekkelijk weinig macht en wilden gisteren verhinderen dat in deze kleinere ondernemingen werd gewerkt. Barricades waren er ook ook op Noren laten Greenpeaceschip Solo gaan Oslo - De Noorse autoriteiten hebben gisteren het actieschip Solo van de milieu-organisatie Greenpeace vrijgegeven. De openbare aanklager in Oslo heeft erkend dat in de dagvaarding die tegen Greenpeace is uitgebracht vormfouten zijn gemaakt. De onder Nederlandse vlag varende Solo lag sinds begin november aan de ketting in Tromso. De Noorse kustwacht had het schip opgebracht na een actie bij een boorplatform van Shell in de Barentsz Zee. Volgens de Noren zou het actieschip niet op voldoende afstand, minstens 500 meter, zijn gebleven. De Nederlandse kapitein Albert Kuiken en de Britse campagnelei der Paul Horsman moeten daarvoor 24 januari in Noorwegen terechtstaan. Nederlandse ambassade Hanoi weer open Den Haag - Het kabinet heeft besloten de Nederlandse ambas sade in Hanoi te heropenen. De vertegenwoordiging in de Vietnamese hoofdstad werd in 1988 gesloten. Sinds die tijd zijn de Nederlandse belangen in Vietnam behartigd door de ambas sade in Bangkok (Thailand) en de Belgische ambassade in Hanoi. De nieuwe ambassadeur zal begin volgend jaar worden benoemd. Voortvluchtige burgemeester Nice gepakt Nice - Oud-burgemeester Jac ques Médecin (foto) van Nice is in Punta del Este in Uru guay opgepakt nadat de pro cureur in de Zuidfranse stad Interpol om een internationaal aanhoudingsbevel had ge vraagd. Médecin, die toen ook senator was en vroeger minis ter van toerisme is geweest, ontvluchtte Frankrijk in 1989 na een hele serie klachten te gen hem wegens corruptie. Ditmaal lijkt een aantijging van het lokale aannemersbe drijf Serel de 60-jarige Méde cin toch de das om te doen. Dat zou de oud-burgemeester vier miljoen francs (bijna 1,5 miljoen gulden) in cash hebben gegeven om een order van de stad Nice binnen te halen. Rechter in proces Haemers vervangen Brussel - De voorzitter van het hof van assisen in Brussel dat de rechtszaak tegen de bende van Haemers behandelt wordt vervangen. Een speciaal hof van magistraten heeft rechter Guy Wezel gisteren gewraakt, omdat hij volgens de verdediging er tijdens het proces blijk van gaf niet altijd onpartijdig te zijn. De advocaten van de zeven verdachte bendeleden hebben twee keer een verzoek ingediend tot wraking. Een eerste verzoek, eerder deze maand, werd verworpen. Toen rechter Wezel vorige week weigerde om aan een getuige door de verdediging gefor muleerde vragen te stellen, werd opnieuw om wraking verzocht. Het proces-Haemers wordt bij dezelfde rechtbank voortgezet, zij het met een nieuwe voorzitter. Kinderen beschuldigd van moord Parijs - In Frankrijk worden drie kinderen van acht tot tien jaar ervan verdacht een clochard te hebben vermoord. Zij zouden hem samen met een andere dakloze hebben geslagen en getrapt en de man vervolgens in een bron hebben geworpen. De kinderen zijn aangeklaagd op beschuldiging van opzettelijke mishandeling de dood tengevolge hebbende. Irak accepteert wapeninspectie New York - Irak is formeel akkoord gegaan met resolutie 715 van de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties en de bijbeho rende verificatie- en controlemethodes. De inspectie en vermin dering van het wapenarsenaal van Irak wordt hierdoor op lange termijn geregeld. Irak hoopt nu dat de VN na deze 'positieve stap' onmiddellijk werk maakt van het opheffen van het handelsembargo op Iraakse olie. Door dit embargo exporteert Irak sinds augustus 1990 geen olie meer. Plug-and-Play Makkelijker kanjiiei. Grafieken in een handomdraai. Compaq Help: handleiding op het scherm. i spelletje. Van brief tot rapport: ClarisWorks. 'an onze correspondent ans Wijnands De Duitse regering gisteren de orthodox- '®imunistische Kurdische Arbeiderspartij, de PKK, ver tollen. 'Mn beseft dat het verbod tot Jeiiw geweld kan leiden, dit- "aa' mogelijk ook tegen Duit- en Duitse instanties. Tot nu to nebben PKK-aanhangers in uhsland uitsluitend Turken en *se kantoren en instellingen ^gevallen. a!jU'tse autoriteiten zijn be- gu over de kans dat fanatieke ,5, n' in nieuwe kleine orga ns. nu ook Duitse doelen gn kiezen, "°ns de minister van Binnen- Zaken Manfred Kanther PtOr6r na recente golf van ^"geweld, van aanslagen tot i 'ngen, geen alternatief, feii uaat 's vo1" Duitsland is een ïrJnge rechtsstaat waarin Kurden een plaats kunnen ten i A's ze zich aan de wet- lh°uden". Kanther noemt het oa van de Kurdische partij isrti t aal voor extremis t-terroristische organisaties, e nu links, danwel rechts georiënteerd zijn. „Duitsland is geen slagveld voor terroristische acties en elkaar bevechtende buitenlandse bevol kingsgroepen," aldus Kanther. De Turkse regering, die formeel donderdagavond al werd geïn formeerd over het verbod, is te vreden. Jarenlang heeft Ankara er bij de Duitse regering op aangedrongen om de PKK, die met geweld probeert een onaf hankelijk Kurdistan te verwe zenlijken, te verbieden. In de Bondsrepubliek leven bijna twee miljoen Turken, onder wie zo'n 400.000 van Kurdische ori gine. De PKK is sinds 1980 in Duitsland actief. De harde kern telt 4000 tot 5000 leden, maar de autoriteiten gaan ervan uit, dat nog eens 50.000 in Duitsland levende Kurden zódanig met de Arbeiderspartij sympathiseren dat ze gemakkelijk voor geweld dadige acties gemobiliseerd kun nen worden. De Duitse regering heeft Navo- partner Turkije in de afgelopen jaren voor miljarden wapens ge leverd, voornamelijk afkomstig uit de militaire DDR-erfenis. Bonn is met die leveranties meermalen in verlegenheid ge bracht als bleek dat het Turkse leger die Duitse wapens inzette Turken in de Bondsrepubliek betogen herhaaldelijk tegen het geweld van de Kurdische PKK. foto dpa in de strijd tegen de opstandige Kurden en ook tegen de burger bevolking in het hoofdzakelijk door Kurden bewoonde oosten van Turkije. Vandaar dat minister Kanther de vreedzame en rechtsgetrouwe Kurden opriep om, in het belang van hun onafhankelijkheidsstre ven, de terroristische PKK de rug toe te keren. Gistermorgen in alle vroegte hebben honderden politie-agen- ten in tal van Duitse steden invallen gedaan in kantoren, be drijven en woningen die als PKK-bases bekend waren, ook al is de partij allesbehalve een doorzichtige, keurig geregis treerde organisatie. Bij de acties zijn documenten, adminstraties, boekhoudingen, geld en goederen in beslag geno men. Behalve de PKK zijn ook 35 aanverwante splinter-organi saties verboden. De PKK financiert zich onder meer door afpersingen van land genoten en de drughandel. De Duitse autoriteiten beseffen dat de nu verboden organisatie die bron van inkomsten niet zon der slag of stoot zal opgeven, en daarom nog meer ondergronds zal gaan. De PKK-activisten weten boven dien dat zij in Duitsland betrek kelijk veilig zijn. Omdat hen in Turkije de doodstraf of levens lange gevangenisstraffen wach ten hoeven ze vooralsnog niet bang te zijn om uitgewezen te worden. DE LEUKSTE THUIS CD-ROM standaard op Presario 425: de ideale familie-PC uit één stuk. Dikke pret. Iedereen kan zo aan de slag met de nieuwe Presario PC's van Compaq. Want alles wat u nodig heeft, zit erop, eraan en erin. De Presario 425 is de ideale PC voor het hele gezin. Reuze handig en compact van formaat, met de systeemkast en de SVGA-kleurenmonitor uit één stuk. De Presario 633 is een echte, professionele desktop. Sneller en met meer uitbreidingsmogelijkheden. En de Presario CDS 625 is nu al voorbereid op het multi- mediatijdperk met standaard CD-ROM drive en geluidskaart. Ëê/%JË^ËêHëHJL DEN BOSCH: Computer Companv BREDA: Office Centre; Vobls EINDHOVEN: Computer Company; Mega World b.V.; Telec b.V.; Vobis TILBURG: Vobis

de Stem | 1993 | | pagina 5