Renners voelen zich thuis' Tweedaags voetbalkamp in Lewedorp Jubileum van WV Zeeuws-Vlaanderen Constant van Waterschoot ziet toekomst in WV Zeeuws-Vlaanderen Bavaria Soccer Toernooi gaat door f 1 \A *31 Loting soccertoernooi Trimmers volop aan de bak B2 nieuws KORT DESTEM SPORT ZEELAND B3 isi standen Peter van Vossen geeft jeugdvoetballers instructie Wielerclub kreeg altijd zwarte piet toegeschoven BRIDGERUBRIEK De Vijf Bruggen sportnieuws KORT AG 27 NOVEMBER 1993 County bestraft lbond heeft Aston Villa en Notts "s van 60.000 gulden. Beide clubs e League hebben in strijd met de i betaalde tussenpersoon hebben ustralische voetballers gecontrac- e UEFA (Europese voetbalunie) en atie) mogen tussenpersonen niet rden betaald. is doelman Mark Bosnich, die bij startte zijn Engelse loopbaan in aar keerde naar drie wedstrijden hij geen werkvergunning kreeg, ch bij Sydney Croatia. Na zijn it Manchester vestigde hij zich had interesse in de doelman. Bi) un Murphy en Bob Cattlin. irecteur van Chelsea, werd aange- senpersoon. Ook de organisatoren ngelse eredivisie, werden bestraft: bliek Heerenveen ^'air Play heeft de Fair Play Prijs et publiek van voetvalvereniging n de wedstrijd Heerenveen - Ajax de bijbehorende onderscheiding orzitter van de supportersclub van n de Friese eredivisieclub ten deel rbeeldige gedrag tijdens uit- en nde de Stichting Fair Play de prijs rlands Korfbal Verbond. Vorig jaar eldkampioen schaatsen Leo Visser rug bij WC n Crielaard maakt vandaag haar in de bekerwedstrijd tegen Zaan- neemt bij de landskampioen en van tweede spelverdeelster Ingrid rschil met de technische staf heeft eybalclub. van het afgelopen seizoen een punt Volleybal op eredivisie-niveau was ombineren met haar werkzaamhe- ureau in Den Haag. „Zo denk ik er 26-jarige Crielaard gisteren. „Van- lke dag mee kunnen trainen. Toch n zijn voor WC." niet zelf om een rentree gevraagd et topvolleybal niet kan missen. Ik lverdeelster achter Saskia (Wester- de club te helpen. Sas is pas twee Dat is te kort voor de top van de nd kapot als je ze In het veld laat iet draait. Dat zou ik zonde vinden, n. Zij weet dat ik geen bedreiging erste spelverdeelster." n lid meer was van WC, trainde ze mee met de Vughtse selectie. „Op ijn werk in Eindhoven zijn. Op de rain ik dan in Vught mee. Maar ilië ben geweest voor een beachvol- van de World Serie is het er nog Met haar zus Lilian slaagde ze er in 'e beste acht duo's te plaatsen, as ik wel op zoek naar een clubje dvolleybal, want dat wil ik wel op ub is dus WC geworden. Ik heb de te slaan. Alleen onder die voorwaar- week bekend dat Mirèse Heijting gaat innemen van Annemiek Moes- erd gedwongen te stoppen. ZATERDAG 27 NOVEMBER 1993 de ert nd- cks ?m) - 23), lok lal- Jed) I Dver, pun- kg: cout kg: isch and nith •ady 138 69), ixon 71). elde VZV osc rou- olen anje 2. 2-1 iwe- 10), 8-21 ;Dui) nelle taker dngo 5. 6. 74, 7. inde- Bril Ro- luber Whi- eune laels Wau- Helle nchy Ned) )ante ^ma- Kiel. CSI. Springconcours, 1,45 m, op tijd: 1 Reinscher (Dui) Zuckerpuppe 0-46,64, 2. Beat MSndli (Zwi) Ga lant 0-46,72, 3. Ehning (Dui) Opium 0-48,50, 4. Simon (Oos) Magnum 0-50,21, 5. Rüping (Dui) Valeska 0-53,61, 18. Dubbeldam (Ned) BB Scarlett 4-46,88, 21. Albert Zoer (Ned) Don Camillo 4-54,64. Combinatiespringen: 1Darragh (Ier) For Shure 0-40,73, 2. Macken (Ier) Sky View 0-41,52, 3. Plate (Dui) Grand Slam 0-42,03, 4. Thiess Luther (Dui) Orion 0-42,42, 5. Diniz (Bra) Gretta 0-42,43, 6. Johanns- mann (Dui) Wendy 0-42,56. SKIEEN Santa Caterina, Vrouwen, WB reu zenslalom: 1. Wachter (Oos) 2.17,31 (1 07,26-1.10,05). 2. Schneider (Zwi) 2.18,09 (1.07,91-1.10,18), 3. Maier (Oos) 2.18,44 (1.07,78-1.10,66), 4 Merle (Fra) 2.18,65 (1 07,25-1.11.40), 5. Compagnonj (Ita) 2.19,15 (1.08,36-1.10,79), 6. Wiberg (Zwe) 2 19,32, 7. Prtenar (Slv) 2 19,37, 8. Twardokens (VSt) 2.19,62, 9 Ertl (Dui) 2.20,04, 10. .Rey-BeUet (Zwi) 2.20 21. Stand WB reuzenslalom: 1. Wachter 200 punten, 2. Schneider 130, 3. Merle 110, 4. Lefranc (Fra) 100, 5- Maier 92, 6. Twardokens 54. - SQUASH Karachi. WK landenploegen. Groep A: Australië - Pakistan 2-1. Brett Martin - Jahangir Khan 9-a 9-6 9-5, Rodney Martin - Jansher Khan 1-9 5-9 4-9, Eyles - Zarak Jahan Khan 9-3 3-9 9-3 9-2. EgyPte - Nieuw-Zeeland 2-1. Stand: 1. Au stralië 3-6, 2. Pakistan 3-4, 3. Egyp te 3-2, 4. Nieuw-Zeeland 3-0. Groep B: Engeland - Zweden 3-0. Nederland - Finland 0-3, Buit Elopuro 1-9 10-8 3-9 0-9, Vertogen - Pekkanen 0-9 2-9 0-9, Van der Pluijm - Peltonen 5-9 3-9 2-9- Stand: 1 Engeland 3-6, 2. Finland 3-4, 3. Zweden 3-2, 4. Nederland 3-0. TAFELTENNIS Karlskrona. Open Zweedse kam pioenschappen. Mannen, achtste finale: Haldan (Ned) - Chen Xinhua (Eng) 15-21 13-21 15-21. Mannen dubbelspel, tweede ronde. Keen/Heister (Ned) - Winter/Er- landsen (Noo) 21-4 21-14, Haldan/ Primorac - Hong/Pintea (Can) 21-1 21-11; achtste finales: Keen/Heiste - Zheng Long/Lun (Chi) 31 21-14, Haldan/Primorac - Zheng Gin/Lin Liu (Chi) 19-21 21-23. VOETBAL Eerste divisie. FC Zwolle - FC Den Bosch 3-1 (1-1). 17. Burg 0-1, 30. Boere 1-1, 47 Van der Vegt 2-1,5v Buimer 3-1. Scheidsrechter: Van Egmond. Toeschouwers: 1300. Gei kaart: Schellevis (FC Zwolle), Burg (FC Den Bosch). Duitsland, Bundesliga: 1 serslautern - l.FC Köln 3-0, Dyna; mo Dresden - VfB Leipzig 1-0, f Schalke 04 - SG Wattenscheid 4-1. België: Seraing - Club Brugge 1-1. Van onze sportmedewerker Goes - Veertig Zeeuwse jeugdvoetballers in de leeftijd van tien tot veertien jaar krijgen eind december in Le- wedorp de kans om deel te nemen aan een tweedaags voetbalkamp, dat onder lei ding staat van Peter van Vos sen. Behalve veldtrainingen en theoretische lessen staan op het programma twee wed strijden tegen Belgische leef tijdsgenoten. De kosten voor de deelnemers bedragen ne gentig gulden. De 'Peter van Vossen-voetbal- stage' werd vrijdagavond in Ter- minus in Goes gepresenteerd. Het idee is pas een paar weken geleden ontstaan op initiatief van de voorzitter van Lewedorp- se Boys, Sjaak de Koning, die samen met Peter van Vossen en zijn broer Kees de organisatie op zich heeft genomen. Tijdens de bijeenkomst in Goes deelde Peter van Vossen mee dat het in de bedoeling ligt om een dergelijke stage in de toekomst te herhalen en wellicht uit te breiden. „Voorlopig heb ik geko zen voor een groep van veertig spelers, want ik wil met die jongens zo intensief mogelijk be zig zijn. Deze stage is bedoeld voor het aanscherpen van de basistechniek. Iets waarmee de jeugd wat kan doen en waardoor ze steeds meer plezier gaan bele ven aan de beoefening van de sporttak. Tevens kan dit de doorstroming van de Zeeuwse voetballer naar het profvoetbal bevorderen. In België heeft Jo- han Boskamp, die ik als trainer heb meegemaakt bij Anderlecht en Beveren, een voetbalschool waar zo'n driehonderd jeugdige spelers voor drie weken terecht kunnen. Het zou mooi zijn wan neer dit ook hier gerealiseerd kon worden." Peter van Vossen, die 21 was toen hij van de VC Vlissingen overstapte naar Beveren, een paar jaar later bij Anderlecht furore ging maken en inmiddels onder contract staat bij Ajax, liet doorschemeren wat zijn te kortkomingen waren toen hij prof werd. „Ik heb daar veel aan mijn techniek moeten doen en met veel inzet mijn doel bereikt. Dat alles wil ik graag overdra gen aan de Zeeuwse voetbal- jeugd, die de toekomst nog voor zich heeft en wellicht via een serieuze aanpak heel wat kan bereiken." Tijdens het stageprogramma van Van Vossen wordt behalve aan voetbal ook aandacht besteed aan randverschijnselen in de maatschappij. De stervoetballer daarover: „Er komt iemand van het RIAG uit' Middelburg die zal vertellen over de gevaren van het gebruik van alcohol en drugs, terwijl ook blessures en andere medische zaken aan de orde komen. Dit wordt in speelse vorm belicht," Naast de veldtrainingen staan er zoals eerder vermeld twee mini- interlands op het programma. Woensdag 29 december spelen de leeftijdsgroepen van 10 tot 12 jaar en van 12 tot 14 jaar tegen jeugdploegen uit België. Men verwacht dat dit leuke duels worden. De deelnemers aan de 'Peter van Vossen-voetbalstage' logeren in hotel De Goede Verwachting in Lewedorp. Bij slechte weersom standigheden wordt uitgeweken naar een sporthal. Van onze medewerker Eddy de Schrijver Oostburg - Aan de vooravond van de jubileumviering van de wielervereniging Zeeuws-Vlaanderen komen er positieve geluiden uit de mond van voorzitter Constant van Waterschoot. Bijna drie jaar hanteert hij de voorzit tershamer en zoals het er nu naar uitziet heeft hij de intentie door te gaan. WIELRENNEN „Halverwege de rit dacht ik eerst dat het wel erg moeilijk zou worden om mijn voorzitter schap te handhaven. Het is meer werk geworden dan ik gedacht had. Maar vanuit de vereniging zijn er de laatste tijd zoveel bewijzen van goede wil gekomen dat ik in die sfeer gerust verder wil werken," aldus Constant van Waterschoot uit Oostburg. De wielervereniging Zeeuws- Vlaanderen wil volgend seizoen een andere weg inslaan wat de amateurwedstrijden betreft. Het programma krijgt een sterk Bel gisch karakter en zelfs klassie kers in Noord-Frankrijk behoren tot de mogelijkheden. „De ren ners hebben dit jaar bewezen tot de beste promotieclubs van Ne derland te behoren. Jammer dat we verkeerd werden voorgelicht door de KNWU met betrekking tot de ploegentijdrit. De KNWU heeft schuld bekend en dat ver raste me. Dus wij hoeven de boete niet te betalen door het wegblijven op die tijdrit. Als de KNWU een juiste voorlichting had gegeven, dan zouden we bij de eerste vier clubs zijn geëin digd. Een prima prestatie. De KNWU wil de competitie een ander karakter geven. De ren ners hebben duidelijk de voor keur gegeven aan wat meer wed strijden in België en natuurlijk de Zeeuwse klassiekers. Een aantal klassiekers in Nederland willen we best rijden. Het is alleen de vraag of dat kan en mag van de KNWU nu we niet meedoen met die clubcompeti tie," stelt Van Waterschoot. De sportcommissie kan nu aan de slag om een leuk programma samen te stellen. Daarbij zullen enkele meerdaagse worden opge nomen. De koers die de KNWU gaat varen is niet duidelijk. Gezien de internationale ontwikkelingen ziet het er naar uit dat de junio rencategorie binnen niet al te lange tijd wordt opgetrokken naar twintig jaar. Daarboven komt een categorie topsporters waarin geen onderscheid meer wordt gemaakt tussen amateurs en profs. Onder die categorie komen dan de liefhebbers, de renners die fietsen voor hun ple zier. „Een mistige periode als je niet weet wat er uit de bus zal komen. Daarom is er een werk- i met onder andere Karei de Koeijer die de ontwikkelingen op de voet volgt." Wat de sponsors voor 1994 be treft, hoeft de wielervereniging niet ongerust te zijn. Er zijn contracten voor drie jaar gete kend en dat betekent dat vol gend jaar er nieuwe sponsors aangewend dienen te worden als de huidige sponsors zouden af haken. Op de bijeenkomst We gens het jubileum zal er een sponsorcommissie worden voor gesteld. Die mensen zullen spon sors gaan benaderen. „De betrokkenheid van de ren ners bij de club wordt langza merhand groter. Het weglopen is er niet meer bij. Gelukkig. De renners komen zelf met voorstel len waardoor de afstand tussen bestuur en hen die de praktijk moeten uitoefenen veel kleiner is geworden. Een gezonde ontwik keling." Guus Barhorst, Patrick van Pas- sel en Herman Muller worden in het voorjaar voorgedragen om in het bestuur zitting te nemen. Barhorst wil nog een jaartje doorgaan en bemoeit zich dan ook met jeugdzaken. Van Passel zit nu al in het bestuur als vertegenwoordiger van de ren ners en Herman Muller gaat de public relations verzorgen. Van Waterschoot denkt wel de gelijk aan een zekere mate van samenwerking tussen de wieler vereniging Zeeuws-Vlaanderen en ZRTC Theo Middelkamp. Van Waterschoot: „Als het om uit zendingen naar het buitenland gaat en gezamenlijk in een klas sieker uitkomen zeg ik ja. Als je vraagt of we samen kunnen smelten tot één Zeeuwse vereni ging, dan zeg ik absoluut nee. Ik voorspel dan dat je in 2001 toch weer een afsplitsing krijgt. De geschiedenis bewijst dat ook. Maar het doet me pijn als ik dan lees dat Middelkamp rondba zuint dat alle goede amateurs bij Middelkamp zouden moeten rij den. Mooi niet dus. Dan zakt de moed me in de schoenen als ik dat hoor. Zo ga je niet met elkaar om. Solidariteit is het sleutelwoord en zeker niet machtsuitbreiding. Maar het sterkt onze leden om nog meer dan dit jaar als een sterk blok in de koersen voor de dag te ko men. De jongens zullen bewijzen dat onze goede renners gewoon bij ons thuishoren. Wij hebben niet zoveel zin om de klok terug te draaien." Het organisatiecomité van het achtste Bavaria Soccer Toernooi bijeen tijdens de presentatie in Philippine. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE. Van onze sportmedewerker Philippine/Sas van Gent - Het achtste Bavaria Soccer Toernooi, het grootste in- door-voetbalgebeuren van Zeeland, gaat door. Aanvankelijk ontstonden er enige twijfels wegens het bank roet van De Vlaanderen in Sas van Gent, maar de organisatie van het soccertoernooi heeft de toezegging gekregen dat spe ciaal voor die gelegenheid een gedeelte van het evenementen centrum open zal zijn op zater dag 8 januari. „De sporthal op zich vormde geen probleem, maar daarmee alleen kunnen wij niet uit de voeten. Dan zou de ruimte te beperkt geweest zijn, om al die toeschouwers en spelers te ont vangen. We hebben de toezeg ging van Carlos Tieleman, dat op die dag zeker het bovenste horeca-gedeelte voor ons be schikbaar zal zijn. Daar zijn we blij' mee. Wij zijn dan ook alle instanties, waaronder de ge meente Sas van Gent, dankbaar dat ons toernooi in zijn oor- spronkelijkke opzet door kan gaan," aldus stichtingsvoorzit ter Peter Koole tijdens de pre sentatie en loting van het ze vende Bavaria Soccer Toernooi in hotel-restaurant Au Port te Philippine. De organisatie speelde aanvan kelijk met de gedachte om het toernooi een iets andere opzet te geven. Men dacht aan de deelname van twee clubs uit het Belgische en enkele teams van boven de Westerschelde. Peter Koole: „Door uiteenlo pende zaken zijn we toch maar van dat plan afgestapt. De clubs uit België, Maldegem en Zelzate, reageerden enthou siast, maar kampten met een probleem. Daar kennen ze geen winterstop en voetballen zelfs onder erbarmelijke omstandig heden door. Daarom zag men het niet zitten om een dag voor een competitieduel met het standaardteam op ons toernooi aanwezig te zijn. Men wilde wel een lager team sturen, maar dat zagen wij niet zitten. We willen ons toernooi kwali tatief zo sterk mogelijk houden. Van de clubs boven de Wester schelde had Goes die dag al een activiteit op de agenda staan en Serooskerke haakte laat af om Van onze sportmedewerker Philippine/Sas van Gent - Cees Blomaard, voorzitter van de KNVB afdeling Zeeland, was zoals gebruikelijk present om de loting van het achtste Bavaria Soccer Toernooi te verrichten. De loting van de senioren geldt tevens als de loting voor de D-pupillen, die op woensdag 29 december him toernooi afwer ken. Alleen bij de D-pupillen vallen Clinge en Hoofdplaat af, waardoor er poules van vier ontstaan. INDELING Poule 1: HW'24, Corn Boys, Hontenisse, Biervliet en Sluiskil. Poule 2: Breskens, Vogelwaarde, Hoofdplaat, Aardenburg en Terneu- zense Boys. Poule 3: AZW, Philippine, Clinge, Terneuzen en Zaamslag. Poule 4: Hoek, Hulsterloo, STEEN, Axel en Koewacht. onbekende redenen. Middel burg gaf een mondelijke toe zegging, maar een schiftelijke bevestiging hebben wij nooit ontvangen. Al met al werd het te kort dag om nog andere clubs uit te nodigen en daarom gaan we op de oude voet ver der," aldus Koole. Dit houdt in dat opnieuw twin tig regionale standaardteams strijd gaan leveren om de fel begeerde eerste plaats met de daaraan verbonden forse prijs in natura. Zij zijn, evenals voorgaande jaren, onderge bracht in vier poules waarvan de eerste twee doorgaan naar de kwartfinales. Eerder, op woensdag 29 december, spelen de D-pupillen van de deelne mende verenigingen, op Hoofd plaat en Clinge na, het jeugdso- ccertoernooi. De winnaar van de ochtendwedstrijden en de winnaar van de middagwed strijden spelen na de kwartfi nales van de senioren de finale op zaterdag 8 januari. Dit ge heel staat onder leiding van Piet Herrebout, terwijl de wed strijdleiding van het senioren- toernooi in handen is van Hans Stoffijn. Van onze medewerker Eddy de Schrijver Sluiskil - De wielervereni ging Zeeuws-Vlaanderen houdt zaterdag 27 november een receptie in Atlanta te Sluiskil. Oud-leden, leden, sponsors en bekenden uit de wielersport worden dan ver wacht in het home van de club die een kwart eeuw bestaat. Een archief is er wel van de gebeurtenissen van de wielervereniging, maar netjes bewaard is iets anders. „Ik heb hier tassen vol staan met allerlei papieren die ik de ze week nog eens moet door spitten, want ik zou het me niet vergeven als we iemand over het hoofd zouden zien die 25 jaar betrokken is bij onze eluh," meent voorzitter Con stant van Waterschoot. In het voorjaar van 1968 was er be nodige commotie in wieier- gebied Zeeuws-Vlaanderen. In- tem geruzie met ZRTC Theo Middelkamp - tot die tijd was er geen sprake van een aparte wielerclub in deze streek - leid de er toe dat een aantal West- Zeeuws-Vlamingen zich af splitsten. De wielerclub VIOS uit Aardenburg/Eede en de supportersclub De Grensrijders besloten een eigen club op te richten. De oprichtingsvergadering vond plaats in mei van het jaar 1968. Uit de overgeleverde pa pieren kon Van Waterschoot het volgende opmaken: „Er moesten truien komen en een naam voor de club. Omdat de renners uit West-Zeeuws- Vlaanderen connecties hadden met Erop en Erover uit Knokke besloten ze die naam aan te nemen. Het voordeel was dat ze in die clubtruien rond konden rijden. Later kwam dan de club Erop en Erover met als zetel plaats Aardeburg." In de tijd dat er onenigheid in het Middelkamp kwam, waren onder anderen de Axelaars Ap den Doelder en Jan Dieleman voorname pionnen binnen Mid delkamp. „Wat me opvalt is dat er in het clubblad van de wie lervereniging niets te lezen valt over hoe nu de club werkelijk tot stand is gekomen. De club kwam tot stand door een fusie tussen onze afdeling die van Middelkamp kwam en die van Erop en Erover. Bij Middel kamp zat Jan van Stee aan het roer. Gijs Veerman hebben we er later bijgehaald. Het waren roerige tijden en de krant stond er bol van", aldus Den Doelder, die het jammer vindt dat de oprichters van de vereniging niet eens een uitnodiging in de bus hebben gekregen. „Ik wil geen kritiek leveren, want dat hebben de mensen niet ver diend", aldus Den Doelder. In 1971 kapten zij met hun activiteiten en werden de statu ten van Erop en Erover gewij zigd. De nieuwe naam WV Zeeuws-Vlaanderen was een feit. Vandaar ook dat de naam Wielervereniging Zeeuws- Vlaanderen nog niet toe is aan een jubileum. Kwaliteiten De heer Hol uit Aardenburg was op dat moment voorzitter van de wielerclub. Hij bleef de voorzittershamer hanteren tot en met 1972. Nog in datzelfde jaar werd Gijs Veerman tot voorzitter gebombardeerd. Veerman bleef in die functie tot en met 1974. Veerman werd later ook bekend om zijn orga nisatorische kwaliteiten bij de Omloop van Zeeuws-Vlaande ren voor amateurs. De naam die als een rode draad door de wielervereniging Zeeuws-Vlaanderen loopt is die van wijlen Wim Hendriks. De meestal met een geruite pet getooide Hendriks was een ge liefd persoon in de wielerwe- reld. Hendriks was voorzitter van 1975 tot en met 1982. „Hij was het die het langst voorzit ter bleef. Wim praatte altijd de conflicten uit de wereld." Wim Hendriks is nog steeds een begrip. Zijn naam werd ver bonden aan de Wim Hendriks Trofee die elk jaar door de wieier- en supportersclub Koe wacht wordt gehouden en waar telkens mevrouw Hendriks het startschot lost. De onenigheid tussen Van Tuurenhout, de man die de ploeg Trico Noble in het leven riep en waar renners als De Waal en Van de Bunder voor reden en die de Zeeuws-Vlaam se wielersport deed opleven als nooit tevoren, en een aantal renners uit'de streek - ze lieten hem vallen - is volgens Con stant van Waterschoot een ech te zwarte bladzijde in de ge schiedenis van de Zeeuws- Vlaamse wielersport. „De wie lervereniging stond buiten dat gekrakeel, maar het is natuur lijk te betreuren dat een spon sor die zoveel gedaan heeft voor de wielersport aan de kant wordt gezet door de renners. En juist die renners konden zich door deze man ontwikke len." Afscheid Eveneens was het veel te vroeg afscheid nemen van amateur wielrenner Leon Strobbe - ve len dichtten hem een profcar rière toe - uit Lamswaarde. Strobbe werd op de Tivoliweg verblind door de zon tijdens een trainingsrit en was op slag dood. Naar hem werd later op verzoek van Wim Hendriks de Leon Strobbe-in-memoriam wedstrijd gehouden in Lamswaarde. Tien keer werd deze wedstrijd verreden. Sommige bestuursleden uit de beginperiode waren wel wat jong. Zoals een zekere A. van Lare, nu beter bekend als Bram van Lare. Hij was pas 17 jaar en volgens de statuten te jong om handelingen te verrichten. Vader Van Lare werd dan maar ten tonele gevoerd als zijnde de man die alles deed Van Waterschoot en de zijnen hebben heel wat uurtjes gesto ken in het 'boven' halen van de geschiedenis van de wielerclub. Interessant genoeg om er enke le clubbladuitgaven aan te wij den. Het viel Van Waterschoot op dat er ook in de wielersport nogal wat heisa is geweest. En eigenlijk om niets. „Gehak ketak om details. Van muggen een olifant maken. Dat het in Zeeland niet boterde in het ver leden werd helemaal duidelijk toen er een derde vereniging werd opgericht. Het rijden in witte truien en wat ook opvalt is dat de wielervereniging Zeeuws-Vlaanderen van alles meestal de schuld kreeg. En de mensen lieten dat allemaal rus tig over zich heen gaan. Dat is typisch Zeeuws-Vlaams. Wat dat betreft is er eigenlijk niet zoveel veranderd." De 25-jarige geschiedenis van de wielerclub zal zaterdag avond natuurlijk het onder werp van gesprek zijn tijdens de receptie en de feestavond die daarna volgt. De receptie be gint om 19.00 uur en het feest barst een uurtje later los. Onlangs kon ik een keer meespelen op de clubavond van BC De Vijf Bruggen in Wer kendam. Hoewel de organisa tie van die avond erg leek op die van elke clubavond, is er een groot en opmerkelijk ver schil. Steeds meer clubs gaan schoorvoetend over naar een systeem om het uitrekenen van parenwedstrijden door de computer te laten doen. Men voert daarbij de scores via een toetsenbord in, maar in Wer kendam is ook deze methode alweer verouderd. Men heeft zelf uiterst moderne appara tuur ontwikkeld, die iedereen kan bedienen. Na elke ronde stopt de Noordspeler een kaartje met de gegevens van de gespeelde spellen in een scanner, die aangesloten is op een computer. Op die manier is er na de laatste kaart bin nen tien tellen een feilloze uitslag en niemand hoeft meer met de hand uit te reke nen. Bovendien kan iedereen die dit wenst, een overzicht krijgen van zijn scores op alle gespeelde spellen. De club is de tijd met die methode ver vooruit en blijkt desgevraagd graag bereid ook andere clubs te helpen. Op 22 januari a.s. tijdens een Interpolis-voor ronde, zal men voor iedereen een demonstratie geven. Maar voor de parentijgers die graag willen weten hoe zij op een spel hebben gescoord, gaat er met elk spel ook een scorekaartje mee. Toch is zo'n kaartje misleidend, omdat het niets over het spel vertelt, maar uitsluitend resultaten laat zien. Dit voorbeeld komt uit Werkendam. \Y— Door Ruud van den Bergh troeven te trekken. Daarna had op ruitenboer een verlie zende schoppen uit Noord kunnen worden opgeruimd en zouden tien slagen in de knip hebben gezeten. Dus het zat er nu wel in. Dat bridge meer is dan het incasseren van winners of het afstaan van verliezers, kan ook uit het volgend spel van die avond in Werkendam blij ken. Toen Zuid 4Sch maakte (Oost had gedoubleerd), nam men zonder meer aan dat het niet down kon. Anderen had den 3SA gemaakt. W gever B 7 Niem. kw 9 8 6 A V 6 HB632 42 H 986 B 542 N A 10 7 1097 W O B 5 3 2 «1098 Z A V 5 AV1053 H V3 H 8 4 «74 Z gever #763 N.Z kw. B 6 5 A3 HV853 H98 *42 1084 B 109 42 V52 AHV1073 H 8 7 #7 AB 104 N *98 W O V9652 Z A6 Zuid speelde 4Ha, waartegen West uitkwam met ruiten. Via ruitendrie en -vrouw was de slag voor de heer in Zuid. Na twee rondjes troef speelde Zuid klaverzeven voor Oosts aas. O-W nam drie schoppen slagen mee en het contract ging een down. Het spel was al vijf keer gespeeld en uit het scorekaartje bleek dat Zuid geen enkele keer verder was gekomen dan negen slagen in een hartencontract. Dat ont lokte de opmerking: 'Het zat er niet in'. Het spel werd aan de kant gelegd en er ver scheen een nieuw spel. Maar met klaver- of schoppenstart had O-W zijn vier slagen wel gemaakt. Nu met ruiten werd uitgekomen, had Zuid er be ter aan gedaan ook ruitenaas eerst te verzilveren en dan de Als West had gekozen voor een klaverstart, zou het con tract kansloos zijn geweest, maar er kwam een harten en na het aas vervolgde Oost met harten. De leider stak over naar ruitenvrouw en speelde schoppenboer; die hield. Een schoppen naar de tien volgde en ook schoppenaas deed de heer niet vallen. Zuid verzil verde toen zijn laatste harten en incasseerde ruitenaas en -heer, waarna dit over was met Zuid aan slag: -- f -- -- HB63 H ¥B5 N B W O -- 109 z A V 5 4V5 -- 74 Schoppenvijf werd gespeeld en Oost mocht nog twee sla gen maken, maar Zuid maak te zijn contract (dat niet pot dicht genoemd kan worden) door goed te spelen en met een beetje hulp van West bij de uitkomst. Agenda: elke zondagmiddag 13.30 u vrij bridge bij Rompa in Ulvenhout. Kapelle - Het ziet er naar uit dat er in 1994 in Midden-Zee land meer wielerwedstrijden voor trimmers zullen worden verreden dan dit jaar. De Stichting 'Trimbelangen Midden- Zeeland' kreeg twaalf nieuwe wedstrijdaanvragen binnen. Of deze allemaal kunnen worden gehonoreerd staat echter nog te bezien. ■Tijdens de najaarsvergadering in De Caisson te Kapelle liet TMZ- voorzitter Jan Kloosterman doorschemeren, dat het in eerste instantie moeilijk wordt om voor iedereen een geschikte datum te prikken op de wedstrijdkalen der. „Daarnaast moeten we niet al te veel hooi op de vork nemen, zodat de zaak ook voor ons over zichtelijk blijft," voegde hij er aan toe. WIELRENNEN Onder auspiciën van TMZ wer den dit jaar veertien koersen verreden. Gezien de grote be langstelling van de zijde der co mités die een trimkoers op poten willen zetten, zou dit aantal bijna verdubbeld kunnen wor den. In plaatsen waar voorheen ook al door trimmers werd ge koerst, maar die afgelopen sei zoen verstek lieten gaan, wil men toch in 1994 de draad weer oppakken. Dat betreft Colijns- plaat, Wolphaartsdijk, Biggeker- ke, 's-Gravenpolder, Kattendijke en Kamperland. Maar er zijn ook nieuwkomers onder de comités, zoals Oudelande, Wemeldinge, Middelburg en Nieuwerkerk, terwijl ook IJzendijke zich wil scharen onder de vlag van TMZ. „Aan één kant zijn we blij dat er zoveel toenadering gezocht wordt naar onze stichting, maar aan de andere kant moeten we eventuele problemen die daar door ontstaan niet over het hoofd zien," merkte Klooster man op. Hij attendeerde bijvoor beeld op de aanvraag van IJzen dijke, omdat aan 'de overkant' de Zeeuws-Vlaamse Wieier Trim Bond bestaat. „Om deze niet in de wielen te rijden zullen we met de aanvraag van IJzendijke zorgvuldig moeten omgaan," was de mening van Kloosterman, die zich eerder had uitgesproken voor meer spreiding van de wed strijden. Dit jaar werden er na melijk heel weinig koersen ver reden in de maanden juli, augus tus en september. Voor het ko mende seizoen wordt dan ook een beroep gedaan op de comités om medewerking te verlenen bij het samenstellen van de wed- strijdkalender, die overigens pas op 8 februari van het volgend jaar definitief wordt vastgesteld. In zijn terugblik op het afgelo pen seizoen merkte Kloosterman op dat dit succesvol is verlopen. Oefenduels voetbalclubs Hoek - Bij algehele afgelasting van het competitievoetbal spelen verschillende Zeeuws-Vlaamse clubs dit weekeinde vriend schappelijk tegen elkaar, of tegen een tegenstander van elders uit het land. Voor Hoek betekent een en ander dat de uitwedstrijd tegen Zwart Wit '28 vandaag niet doorgaat. Omdat het veld van de Zeeuwse eersteklasser er echter prima bijligt is gisteren snel besloten om een oefenwedstrijd te spelen. Een tegenstander werd gauw gevonden: Strijen, koploper in de tweede klasse B van het district West II. Aanvang Hoek-Strijen: vanmiddag (zaterdag 27 november) om 14.30 uur. Morgen (zondag 28 november) ontvangt Axel-HW'24, speelt Vogelwaarde tegen RCS en gaat Corn Boys op bezoek bij RIA. De wedstrijden beginen om 14.30 uur.

de Stem | 1993 | | pagina 11