10.- snoepreis aan Britse kinderen jaren vast voor moord 2 voor 2 voor 2 paar Speciale teams halen zwervertjes van straat p- Hakt (le Snelle trein gestuit DIV. JACKS 1/2 PRIJS JEANS v.a. 39,95 TRUIEN60:95 v.a. 29,95 Bedrijven lopen miljoenen btw mis Asielcentra verdwijnen KÓPEND BUFFET A 22.00 p.p. [LOPEND BUFFET B 29.75 p.p. DE LANGE MUUR I fven minder koud Rusthuizen wel i de fout Vakbonden willen opnieuw overleg Dehaene Belastingdienst mag ondernemer gijzelen Schoenindustrie in de problemen ao-discussie niet heropend Het flesje en de geur japans Itafelen PARADIJS-OOSTERHOUT OSAKA-ROOSENDAAL Barcelona en Milan spelen gelijk Kamer: specialist in loondienst Beroep bejaarde man tegen straf voor ontucht Wolkers maakt affiche ANC an. 92-122 2 voor 29,- ii22 2 voor 19,- luda's. 86-122 42-50 Dierenslofferi. 36-42 ■mrr. 15 pers., 24 gerechten, niet op eat. en zon.) (min. 12 pers., 16 gerechten, echt Chinees - speciaal eten) Chin.-lndspeciaiiteitenrestaurant Pijkstraat 83 - Terneuzen - 0X150-14615 DE STEM 11 i DONDERDAG 25 NOVEMBER 1993 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 1,60 - ZATERDAG: 1,90 LsrWEER -4/3 II Van onze verslaggever teams in Rotterdam, Den Haag en Utrecht nen aan jongeren die in het programma zijn B M L 7 >P L J 1/ nen Haae Meer dan de helft van de werkt 'fantastisch', aldus prof. J. Hazen- opgenomen. Den Haag Meer aan de neut va e j tt,.;,., TTnivprcitnit Amsterdam Twaalf weken na het perste contact met het lm de ochtend kan eerst I nevel of mist ontstaan. Lost I deze snel op, dan wordt het I met de zon erbij een minder I koude dag met weinig I wind; anders blijft het guur. iliddelburg - Het staat vast dat Jee Stichting Rusthuizen der Ge ïnformeerde Gemeenten in Zee- ad in strijd met de Wet op de .Bejaardenoorden heeft gehan- kd. Dat toont een gisteren ver shenen accountantsonderzoek .jan. Er is vermoedelijk geen |fraude gepleegd, wel zou de Lichting, zoals al werd vermoed, pdër meer een onjuiste finan- lièle administratie hebben ge poerd. IIZIE ZEELAND-C1 Brussel - De vakbonden in Bel- willen opnieuw overleggen iet premier Dehaene over zijn crisisplan. In zes van de negen provincies in België is gisteren gestaakt uit protest tegen de ,'oorgenomen bezuinigingen van ie regering. IZIE BUITENLAND-A4 Den Haag - De belastingdienst is Leiden mag een 40-jarige on- iernemer uit Katwijk gijzelen om zo ruim 18 miljoen gulden btw terug te vorderen. Dit heeft de rechtbank in Den Haag giste ren bepaald. De belastingdienst at sinds 1991 achter het geld van de 'ondernemer aan. Alle ngen om de miljoenen te inrijgen, strandden. De man zegt cent meer te bezitten. De belastingdienst denkt hier an ders over en vroeg daarom om de Den Haag - Meer dan de helft van de 7000 zwerfkinderen in Nederland kan snel van straat worden gehaald, als de hulpverlening goed inspeelt op hun si tuatie. Dat blijkt uit een onderzoek dat gisteren is aangeboden aan minister D'Ancona van Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur. De studie is uitgevoerd door het SCO-Kohn- stamm Instituut. Vooral de aanpak van de gloednieuwe T- De werkgelegen- keid in de schoenindustrie neemt zienderogen af. Vooral in de pro vincie Noord-Brabant heeft de bedrijfstak het moeilijk. Van- baar dat het Bedrijfschap voor ie Schoenindustrie op korte ter mijn met het ministerie van Eco nomische Zaken en-met de pro- jmcie Noord-Brabant alle moge- Jjkheden wil bespreken om deze bedrijfstak te ondersteunen. ZIE ECONOMIE - A5 werkt 'fantastisch', aldus prof. J. Hazen- kamp van de Vrije Universiteit Amsterdam. De T-teams weten ruzies met de familie te sussen, regelen een eigen kamer ep soms zelfs een baan. Dit dankzij een optimale samenwerking met alle instanties in de be treffende regio die zich bezig houden met volkshuisvesting, werkloosheidsbestrijding, volksgezondheid en openbare orde. Samen met vertegenwoordigers van die in stanties vormen de T-teams een netwerk, dat zichzelf verplicht om concrete hulp te verle- opgenomen. Twaalf weken na het eerste contact met het T-team, heeft de thuisloze jongere doorgaans weer vaste grond onder de voeten, blijkt uit het onderzoek. Een half jaar na die datum blijkt meer dan de helft al een nieuw leven te hebben opgebouwd. Volgens prof. Hazenkamp moet de werkwij ze van de T-teams in de drie steden een 'lichtend voorbeeld' zijn voor andere ge- meenten. De TGV reed gisteren op proef door Nederland en liep prompt oponthoud op toen boze NS-machinisten, verontwaardigd over de reorganisatie van de Spoorwegen, het snelheidsmonster ih Amsterdam blokkeerden. Pas na een gesprek met de directie lieten ze de TGV gaan. fotoanp VANDAAG IN DEZE KRANT Bij parfums vormen fla con en inhoud een wel haast onlosmakelijke eenheid. Flesje en geur bepalen samen het ima go. Hoe lekker een geur ook is, als de flacon af zichtelijk is wordt het parfum nooit een succes. zie consument d INHOUD 4 katernen Binnen-/Buitenland A2 Binnenland A3 Buitenland A4 Economie A5 A6 Beurs A5 Sport deel B Zeeland deel C Consument deel D Gids deel E RTV-programma's E2 (ADVERTENTIE) een apart avondje uit Bredaseweg 127/01620-29813 Nispensestraat 14-16/01650-33183 De discussie over de «'io-uitkeringen wordt voorlo pig niet heropend. Een meerder- »eid in de Tweede Kamer vindt eerst het effect van de nieu we wetgeving, die op 1 augustus tagegaan, duidelijk moet wor- ta Alleen het CDA wil de toe tast van de wao opnieuw aan orde stellen. ■ZIE BINNENLAND - A3 B'eda - Op de eerste wedstrijd- 8 ia de Champions League Joor landskampioenen) speel den Barcelona (groep A) en AC "an (groep B) gelijk. De ploeg Ia® Cruijff bleef in Istanbul op "-0 steken tegen Galatasaray, de „ahaanse kampioen behaalde in tffisel hetzelfde resultaat tegen taerlecht. ■ZIE SPORT - BI Preston (rtr/afp/dpa) - Aan het eind van een proces dat de Britten drie weken in be roering hield, zijn twee elfja rige Britse jongens gisteren veroordeeld tot opsluiting voor 'onbepaalde tijd' voor moord op een peuter. Het tweetal ontvoerde de tweeja rige James Bulger en ver moordde hem op brute wijze. Rechter Michael Morland zei dat de jongens zullen worden 'gede tineerd naar Hare Majesteits be lieven' voor wat hij een 'kwaad aardige en brute daad' noemde. Hij zei tegen de twee jongens dat ze 'voor vele, vele jaren' zullen worden opgeborgen. De rechter achtte ook bewezen dat de jongens, die tien jaar oud waren op het moment van de misdaad, de jonge Bulger had den ontvoerd. Zij namen James mee toen hij met zijn moeder een winkelcentrum bezocht en even aan haar aandacht was ont snapt, Vervolgens sloegen ze hem dood met stenen, tegels en een metalen staaf. Zijn lijk lieten ze achter op een spoorweg, waar het door een trein in tweeën werd gereten. Rechter Morland maakte in zijn uitspraak de namen van de aan geklaagden, die gedurende het proces weiden aangeduid als Kind A en Kind B, bekend als Robert Thompson en Jon Vena- bles. Zij zijn de jongste Britten die wegens moord terechtstaan sinds een tienjarige jongen in 1748 zijn kleine zusje wurgde. De ouders van James Bulger hielden in de rechtszaal hun emoties in toom. ZIE OOK BUITENLAND - A4 Denise Bulger (l), moeder van komt aan bij het gerechtsgebouw. Van onze verslaggever Pieter-Jan Dekkers Breda - De Belastingdienst gaat ondernemers aanpak ken, die hun vakantie als zakenreis aftrekken van de winst en zo belasting ontduiken. vermoorde peuter Jamés, FOTO EPA Ook particulieren, die peperdure vakantiereisjes contant betalen, kunnen de komende tijd rekenen op extra belangstelling van de belastinginspecteur. Vanaf vandaag kan elk reisbu reau een koppel inspecteurs aan de deur verwachten, die in de boeken moeten nagaan welke ondernemers de laatste tijd op pad zijn geweest en daarbij het zakelijke met het aangename hebben verenigd. Snoepreisjes dus. Borrelpraat, klinkt het ietwat verontwaardigd uit de onderne- mershoek. Werkelijkheid, zegt woordvoerder Hans van Zon van de Belastingdienst in Breda. „Ongeveer vijf jaar geleden heb ben de inspecties in Amsterdam en Rotterdam het voortouw ge- noemen. Uif hun onderzoek bleek dat deze praktijk regelma tig voorkomt. Ook de normale controles die we uitvoeren leve ren genoeg aanwijzingen op dat er iets mis is." De operatie gaat als volgt: de komende drie weken worden de boeken van de meeste reisbu reaus in het hele land nageplo zen. De gegevens worden in de Van onze Haagse redactie Den Haag - Een kamermeer derheid van CDA en PvdA is er voorstander van dat me disch specialisten in loon dienst gaan werken van het ziekenhui?. De fracties scharen zich hiermee achter de commissie onder lei ding van oud-premier Biesheu vel over een nieuwe belonings structuur voor specialisten. De commissie is voor een nauwere band tussen het ziekenhuis en de daaraan verbonden specialisten. De Landelijke Specialisten Vere niging (LSV) reageerde vorige week verbolgen toen bleek dat Biesheuvel en de zijnen een eer der terzijde gelegd concept-ad vies toch weer op tafel hadden gelegd. De LSV wijst een dienst verband af en houdt vast aan 'loon naar werken'. De specialistenvereniging hoeft niet op steun van de politiek te rekenen. Volgende week bij de behandeling van de begroting van Volksgezondheid zullen de regeringspartijen CDA en PvdA pleiten voor een loondienst-ach- tige structuur. Volgens CDA-ka- merlid Lansink is de medisch specialist een gewone dienstver lener en is er geen reden om het vrije ondernemersschap overeind te houden. PvdA-kamerlid Van Otterloo vindt dat de specialist in loon dienst kan, maar ziet ook moge lijkheden voor een ander soort samenwerkingscontract tussen de specialist en het ziekenhuis. Hij wijst erop dat het ziekenhuis op de kosten moet letten, maar dat de honorering per verrich ting de specialist juist niet aan zet tot zuinigheid. De specialist zou in de ogen van de PvdA'er ook verantwoordelijk moeten worden voor de kosten beheersing in het ziekenhuis. „Bovendien beloont het huidige systeem wel de ingreep, maar niet het gesprek met de patiënt en daar moeten we vanaf." (ADVERTENTIE) Van onze redactie economie Brussel - Nederlandse bedrijven lopen jaar lijks tientallen miljoenen gufdens mis door geen btw terug te vorderen in landen waar ze niet geregisteerd zijn. De btw-hervormingen die - als overgangsregeling - sinds 1 januari gelden, brengen het bedrijfsleven allerminst in juichstemming. Dit blijkt uit een onderzoek dat het bureau Deloit- te Touche Tohmatsu International heeft gehouden onder 2.500 Europese bedrijven. De ondernemin gen vorderen minder dan een derde van de btw waar ze recht op hebben ook echt terug. De meerderheid van de bedrijven geeft als reden daarvoor op dat de procedure te duur en te omslachtig is. computer gestopt en vervolgens begin volgend jaar vergeleken met de gegevens, die de onderne mers aan de fiscus verstrekken. Pakweg in mei moet dan volgens Van Zon duidelijk zijn welke ondernemers zich aan deze prak tijk-hebben schuldig gemaakt. Vervolgens bepaalt de fiscus voor elke 'betrapte' ondernemer het becfrag dat de Belasting dienst is misgelopen en depo neert de rekening op de destref- fende directiebureaus. Daarmee is de kous voor de ondernemer niet af. Hij heeft immers een privé-reis gemaakt op kosten van de zaak. De fiscus beschouwt dat als 'loon in natu- ra'. En of meneer daar maar inkomstenbelasting over wil be talen. Met enige weemoed zal menig ondernemer terugdenken aan de tijd dat er geen haan naar kraai de als privé-uitjes werden ver pakt als 'zakenreisjes'. Congres sen, cursussen en seminars wa ren niet alleen bedoeld om de kennis van de ondernemer bij te spijkeren, vaak vormden ze een gelegenheid bij uitstek om die lang uitgestelde en welverdiende vakantie eraan vast te knopen. Tot de politiek er zich mee be moeide en de belastingoperatie Oort het mes zette in een groot aantal aftrekposten voor de in komstenbelasting. Congressen, cursussen, sympösia en seminars werden daardoor voor zowel de ondernemer als z'n werknemer een stuk minder aantrekkelijk. VERVOLG OP ECONOMIE - A5 Van onze verslaggever Den Haag - Het Gerechtshof in Den Haag doet begin de cember een uitspraak over de vraag of een bejaarde inwo ner van Vogelwaarde ontuch tige handelingen heeft ge pleegd met vier meisjes tus sen vier en zes jaar oud. De 83-jarige man vindt dat de rechtbank in Middelburg hem ten onrechte heeft veroordeeld tot een voorwaardelijke gevan genisstraf van zes maanden. Daarnaast moet hij de slachtof fertjes ook een schadevergoeding betalen. De man ging tegen deze veroor deling in beroep bij het Ge rechtshof in Den Haag. Hij ont kent dat hij de meisjes in zijn woning in zijn vroegere woon plaats Sluiskil heeft ontkleed en betast. Volgens zijn raadsvrouwe is de man zelf slachtoffer, en wel van geruchten in de buurt. De procureur-generaal gelooft niets van dat verhaal; hij eist bevesti ging van het vonnis van de rechtbank in Middelburg. Amsterdam (anp) - De schrijver/kunstenaar Jan Wolkers is door ANC-leider Nelson Mandela gevraagd een affiche te maken voor de verkiezingen in Zuid- Afrika, die in april 1994 worden gehouden. Het zijn de eerste vrije verkiezingen in Zuid-Afrika waaraan zo wel blank als zwart kunnen meedoen. Wolkers voelt zich vereerd door het verzoek, zei hij gisteren. De vraag kwam niet als een verassing, omdat hij al eer der een affiche ontwierp voor het ANC. Ook heeft hij het'ANC en de strijd tegen de apartheid altijd ge steund. Aan het ontwerp zijn geen voorwaarden vooraf gesteld, wat betreft kleur of tekst. Wolkers is geheel vrij. Voor 15 december moet de poster klaar zijn. Wolkers levert het ontwerp 'uiteraard' gra tis aan. Van onze Haagse redactie Den Haag - De gemeenten krijgen de verantwoordelijk heid voor asielzoekers die in Nederland mogen blijven, blijkt uit een akkoord dat Rijk, provincie en gemeenten gisteren in Den Haag bereik ten. Afgesproken is ook dat bestaan de asielzoekerscentra op den duur verdwijnen. Opvang- en onderzoekscentra blijven wel be staan. Het Rijk blijft verant woordelijk voor de eerste opvang van asielzoekers van wie het asielverzoek nog in behandeling is. Op het ogenblik komen opvang en huisvesting van asielzoekers volledig voor rekening van het Rijk. Het is daarbij al jaren sterk afhankelijk van de medewerking van gemeenten als het erom gaat vluchtelingen aan een huis te helpen. De nieuwste afspraken gaan er van uit dat voortaan binnen een half jaar duidelijk is of een asiel zoeker in Nederland mag blij ven. Daarna moeten gemeenten zorgen voor huisvesting. Hoe de vluchtelingen over de gemeenten worden verdeeld en welke rol de provincies daarbij gaan spelen, moet nog uitgewerkt worden. De afgelopen tijd hebben de ge meenten al voor tienduizenden vluchtelingen woningen beschik baar gesteld. Gisteren is afge sproken dat er op korte termijn woonruimte koipt voor ongeveer 6000 asielzoekers die al een vluchtelingenstatus hebben, maar nog geen huis. Daarbij wordt gedacht aan het op grote schaal opzetten van (semi-per- manente) wisselwoningen. (ADVERTENTIE) Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. Volgens Deloitte Touche is de opmerkelijkste conclusie uit het onderzoek dat zeventig procent ■van het bedrijfsleven in de EG uitkijkt naar de volgende fase van de btw-hervorimingen. Eerder was het de bedoeling om per 1 januari 1993 een 'Europese btw' te creëren, maar daar kwam van de lidstaten zo veel weerstand tegen dat eerst een overgangsregeling in het leven is geroepen. In de overgangsfase vindt de btw-heffing voor ondernemers plaats volgens het bestemmingsland- beginsel: heffing volgens het btw-stelsel in de lidstaat waar goederen worden verbruikt. Het plan is in 1997 een systeem te introduceren dat alle verkopen in de EG beschouwt als lokale transacties. „Met andere woorden," aldus de on derzoekers, „btw-heffing in het land van oor sprong, met aftrek in de lidstaat van bestemming." Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode:Plaats:. Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: o kwartaal acceptgiro85.50 maand automatisch 28.45 De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: o kwartaal automatisch83.- bank/gironr Postcode:Plaats: In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112,4800 VB Breda. DE STEM. EEN KRANT DIE JE WAT ZEGT

de Stem | 1993 | | pagina 1