tiemvuk DE STEM Gesjoemel rusthuizen bewezen „Ik hou wel geld over, maar sparen... ho maar." Drastischer maatregelen nodig om groei verkeer te beperken' Een echte dierenvriend House-party bereikt Zeeuws-Vlaanderen Provinciebestuur Zeeland schakelt advocaten in om aanklacht te onderzoeken 12.95 Gebruik van opvangtehuis reclassering neemt toe 6Anonieme Gokkers' wil ook werken in Zeeland r BRUIDSMODE i 1 1 I en -shawl, liidenier letten. 1 LEFOON len en toon/puls orverbind-, ruggespraak HJNDMIXER insluiting ASSORTIMENT SPELLETJES VOOR NINTENDO, ATARI, |Y EN C64EN128 lofelijke lage prijzen Open dag in Axel Nationale Reserve Brand in container Terneuzen Landbouw centrum verliest functies Radarverkeerspost in gebruik Situatie verontrust stichting AGOG Sparen doe je gewoon bij de Postbank. 3ER 1993 Hoogeind 8 (winkelcentrum Epelenberg) Breda 076-228173 s 24 jan. bruidsmodeshow 2 in 't Turfschip Breda 5 Zeeland DONDERDAG 25 NOVEMBER 1993 DEEL inonze verslaggever geuzen - Er zijn meer en ,oral drastischer maatrege- noodzakelijk om de groei U het (auto)verkeer in de •ovincie Zeeland aan ban en te leggen. Het regionaal jrkeers- en vervoersplan aat wat dat betreft lang niet ïr genoeg. Dat zegt de jeeuwse Milieu Federatie 0). Maar de Kring van Werkgevers in de Zeeuws- flaamse kanaalzone denkt jaar heel anders over. De ZMF vindt dat de Vervoerre- gio Zeeland in het plan, eind september gepresenteerd, veel te laconiek met het probleem van de mobiliteit omgaat. De Ver- voerregio concludeert dat beper king van de groei van het auto verkeer in Zeeland volgens de opdracht van de landelijke over heid niet mogelijk is. Die op dracht luidt dat autoverkeer uit milieu-oogpunt tot 2010 met maximaal 35 procent en vracht verkeer met ten hoogste 20 pro cent mag toenemen. Volgens berekeningen van de Vervoerregio Zeeland is zo'n be perking echter helemaal niet haalbaar. „Niet aanvaardbaar", zegt de ZMF. „De Vervoerregio moet voldoende maatregelen nemen om de groei van het verkeer te beperken." De milieu-groepering vindt in dit verband dat onder meer openbaar vervoer en fiets- voorzieningen fors beter moeten. Ook vindt de ZMF dat winst vooral te halen is in de sector toerisme en recreatie. In Zeeland is ruim 70 procent van het auto gebruik recreatief. Niet alleen vakantiegangers van buiten de provincie moet het autorijden moeilijker worden gemaakt, ook de Zeeuwse recreant moet wor den gedwongen om de auto va ker te laten staan. Die mogelijkheden zijn er, vindt de ZMF. Bijvoorbeeld door reis tijden kunstmatig te verlengen via omleidingen, snelheidsbeper kingen, afsluiting van doorgaan de wegen en zogeheten file-ma nagement. Dat betekent via plaatsing van stoplichten of ob stakels bewust files worden ge creëerd. De ZMF pleit verder personen vervoer per trein tussen Zeeuws- Vlaanderen en België en snelle en veilige fietspaden tussen woon-werkverkeer. Daarnaast zijn ook maatregelen mogelijk in het goederenvervoer. De milieu organisatie vindt dat bietenver- voer vanuit Zeeland naar Noord- Brabant per binnenschip moet plaatsvinden. Daar tegenover staat de wens van de werkgeverskring om de huidige wegen tussen Breskens en Terneuzen en tussen Hulst en Sas van Gent snel om te bouwen tot autoweg, inclusief parallel wegen voor langzaam verkeer. Ook de aansluitingen op de Ex- presweg Antwerpen-Knokke be hoeven verbetering. De werkgevers vinden de fiets althans in Zeeuws-Vlaanderen geen redelijk alternatief voor au to of openbaar vervoer. „Wegens de gebrekkige openbaar-ver- voerverbindingen en de geringe bevolkingsdichtheid zal de auto een belangrijkere rol blijven ver vullen dan elders in Nederland. Verwacht moet worden dat het openbaar vervoer in deze regio in de toekomst zeker niet uitge breid zal worden |it de Aladdin in de bios- Ing. U krijgt er I u een actie- antène, Head koopt. de actievoor- 3rd motief, fzonder in twee b5. De artikelen (lie AH winkels pr kleine ctjfer- u alleen kopen bijtertjes op de M1 -1993 Zolang de voorraad strekt fen onze verslaggever Cees Maas lliddelburg - Het gisteren verschenen accountantson- ierzoek in opdracht van het provincaal bestuur, heeft angetoond dat er inderdaad zaken scheef zitten bij bij it Stichting Rusthuizen der Gereformeerde Gemeenten j Zeeland. Er zijn vermoedelijk geen zware strafbare eiten gepleegd, zoals fraude, er is wel gehandeld ,in trijd met de Wet op de Bejaardenoorden. Dat heeft de irovincie gisteren desgevraagd bekend gemaakt. Een gisteren door het provincie- bestuur ingeschakeld advocaten- iantoor zoekt uit of het bestuur door de provincie wegens onjuist gebruik van subsidies en onjuis te declaraties bestuursrechterlijk dan wel privaatrechterlijk kan rarden aangepakt. De advoca ten bekijken tegelijk of de pro- sincie geld moet of kan terug- torderen. Gedeputeerde Dijkwel (oude renzorg) heeft dinsdagavond in «n gesprek met VB Accountants ie kern van het onderzoek te uren gekregen en woensdag be aten het Middelburgse advoca- ■ïkantoor Flos, Kool Diele- ïan als juridisch adviseur in dienst te nemen. Omdat de zaak iu onder juristen ligt, wil Dijk wel het rapport pas dinsdag, als ie advocaten klaar zijn met hun adviezen en Gedeputeerde Sta ten erover vergaderen, openbaar maken. Zoals bekend is de stichting, die twee reformatorische bejaarden tehuizen exploiteert, plus ruim tweehonderd bejaardenwonin- gen, in opspraak gebracht door provinciebestuur, toen de provincie wegens 'vermoedens van een onjuiste aanwending van financiële middelen en een onjuiste financiële administra tie', de accountants inschakelde. Die kregen ook de opdracht mee om te onderzoeken of de ge maakte kosten voor administra tieve dienstverlening juist en verantwoord zijn geweest. De Stem onthulde deze week dat secretaris Blankenstijn van het bestuur over de laatste twee jaar een rekening van ruim vier ton bij de stichting heeft ingediend voor zijn secretariaatswerk en het voeren van de administratie. Een speciale constructie in de statuten laat dat toe. e krant onthulde tevens dat de voormalige penningmeester Geuze in strijd heeft gehandeld met de statuten, door voor tien duizenden guldens per jaar de claraties in te dienen wegens 'opzichterswerkzaamheden' Axel - Het Korps Nationale Re serve houdt zaterdag 4 december open dag in Axel. De Zeeuwse vrijwilligers geven vanaf 12.00 uur demonstraties op het Kenne- oyplein. De Nationale Reserve bestaat uit (ex-)militairen die jffl minste veertig uur per jaar in hun eigen omgeving oefenen. De vrijwilligers worden opgeleid voor beveiligingstaken. De Zeeuwse Nationale Reserve be staat uit 250 mensen. Twee jaar lang verzweeg de stichting die betalingen voor de fiscus, wat de stichting op na- heffingen van ruim tienduizend gulden kwam te staan. Geuze bracht, volgens het belas tingrapport, vorig jaar dertig gulden per uur in rekening voor zijn diensten en incasseerde met zijn kilometerkosten erbij vorig jaar 59.213 gulden. De Belastingdienst merkte over deze betalingen op dat ze 'ten onrechte niet verantwoord wer den in de loonadministratie', maar liet het daarbij omdat on juist opgezette administraties in dit geval geen zaak voor de fis cus zijn. Wel kan de provincie hier tegen optreden. Gisteren bracht de provincie een kort persbericht uit met de me dedeling dat juristen op de zaak zouden worden gezet. In een toe lichting meldde Dijkwel dat er vermoedelijk geen zware straf bare feiten zijn gepleegd, er ver moedelijk wel in strijd is gehan deld met de Wet op de Bejaar denoorden, en dat de advocaten zullen bezien of het stichtingsbe stuur bestuursrechterlijk of pri vaatrechterlijk moet of kan wor den aangepakt. Het bestuur van de stichting heeft het persbericht ook gekre gen, maar onthoudt zich al da gen van elk commentaar. Dertien is Denny Pierssens uit Hulst. En een echte dierenvriend. Hij kan het dan ook niet uitstaan dat een aantal leeftijdgenootjes de zwanen en ganzen in de vijver voor zijn huis in De Tragel elke vrijdagavond met vuurwerk bestookt. Een eend is bij die bombardementen al gesneuveld. In een brief aan burgemeester A. Kessen van Hulst vraagt Denny om hulp. „Misschien dat de politie vrijdagavond extra kan surveilleren", oppert hij. Als dat niet lukt, dan moeten de beesten maar verhuizen naar een ander stekkie. Het zou hem aan zijn hart gaan want hij ziet ze graag in de vijver rondscharrelen. Maar één dode eend in de bijt is er al een te veel. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Van onze correspondent Middelburg - Steeds meer mensen maken gebruik van het opvangtehuis voor reclassenten in Middelburg. Dat blijkt uit het gecombineerde jaarverslag 1991 en 1992, waarin het opvangtehuis melding maakt van het aantal mensen dat over die jaren een beroep deed op het opvangtehuis. Het opvangtehuis is bedoeld voor die groep mensen die met justitie in aanraking is geweest en op een gegeven moment geen huisvesting meer heeft. De maxi male opvangtijd bedraagt drie maanden. Binnen die tijd moeten de bewoners een eigen onderko men zien te krijgen. Deden in 1991 nog 35 mensen een aanvraag voor tijdelijke be woning, een jaar later waren dat er 57. Van die 35 en 57 aanvra gen, werden .er overigens 'slechts' 16 respectievelijk 22 ge honoreerd. Reden voor afwijzing waren onder meer alcoholversla ving, psychische problematiek, drugsverslaving en gewoon niet komen opdagen. Van onze correspondent Terneuzen - Een ontploffing gevolgd door een steekvlam en orand in een container op een terrein aan de Willemskerke- '""1 in de gemeente Terneuzen. lat gebeurde gistermiddag omstreek 13.30 uur. De container was gevuld met lege spuitbussen. Metingen hebben aangetoond dat Daarbij geen giftige stoffen zijn vrijgekomen, het ongeval gebeurde tijdens het lossen van de container. De Fntbussen worden met behulp van een kraantje uit de container "naald. Hierdoor wordt er druk uitgeoefend op de spuitbussen en is §isteren mogelijk toch wat gas ontstaan onderin de container. Mnoedelijk is daarna bij een 'greep' van de kraan-arm in de °ntainer een vonk ontstaan. Direct daarop volgde een knal en brak wand uit. gealarmeerde brandweer van Terneuzen was het vuur spoedig "leester en had na een half uur het karwei volledig geklaard. Over 1992 werden twee aanvra gen niet gehonoreerd wegens wangedrag bij een eerdere op vang. De gemiddelde bezettings graad over beide jaren bedroeg 65 procent. De reden dat dit cijfer niet hoger is, ligt in het feit dat in de zomermaanden er nie mand kan worden geplaatst van wege personeelsgebrek. Dat niet iedereen zijn of haar 'opvangmo gelijkheden' ten volle benut blijkt uit de 'redenen van ver trek'. Zo werd in 1991 met 14 perso nen de verblijfsovereenkomst beëindigd om uiteenlopende re denen. Zes personen werden bui ten de deur gezet wegens diefstal van medebewoners, drugs- en alcoholgebruik en misdragingen, een persoon die het opvangte huis als weekend-onderkomen beschouwde, twee keer omdat de bewoner werd gearresteerd, twee werden er uitgeknikkerd wegens inbraak in het opvangtehuis en 'slechts' twee personen omdat zij een eigen woonruimte kregen. Een bewoner werd doorgeplaatst naar een andere instellinv In 1992 werden er acht verwij derd wegens misdragingen, alco hol/druggebruik, strafbare feiten en arrestatie. De leeftijd van de tijdelijke bewoners ligt tussen de 19 en 49 jaar, waarvan het me rendeel varieert van 19 tot 25 jaar. Van onze verslaggever Goes - Een oud, ver trouwd centrum voor landbouwers en natuur liefhebbers verliest zijn functie. Het Landbouwcentrum in Goes. Door een reorganisatie bin nen het departement van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij wordt de rijksdi rectie Zeeland voor Land bouw, Natuur en Open luchtrecreatie opgeheven en komt er een directie met Zuid-Holland samen. Het gevolg is dat veel in Goes gevestigde consulent schappen verdwijnen en er geschoven kan worden met 60 arbeidsplaatsen. Het Landbouwcentrum ver liest zijn rijksfunctie voor het overgrote deel. Dat proces was al een tijdje aan de gang. Het consulent schap Openluchtrecreatie verhuisde al naar Tilburg, Staatsbosbeheer werd ver zelfstandigd, evenals de Dienst Landbouwvoorlich ting. Onder de huidige provincia le directie vallen onder meer nog de consulent schappen Landbouw en Na tuur, Bos, Landschap en Fauna. Ergens in het gebied van Zeeland en Zuid-Holland komt een nieuw directiege bouw, maar waar dat is, is nog niet bekend. Middelburg (anp) - Rijkswaterstaat heeft woensdag de nieuwe radarverkeerspost voor de Oosterschelde in gebruik genomen. Ver wacht wordt dat deze permanent bemande post in Wemeldinge het aantal ongevallen op de zee-arm met zeventig procent zal terugbren gen. De vele ondieptes en de sterke getijdestroming in de Oosterschelde kunnen veel problemen veroorzaken voor de scheepvaart. Jaarlijks resulteerde dat volgens de Directie Zeeland van Rijkswaterstaat in vele tientallen strandingen. Toenemend vervoer van gevaarlijke stoffen en de kwetsbaarheid van het waardevolle Oosterschelde-milieu zijn voor Rijkswaterstaat aanleiding geweest een systeem in te voeren om het aantal ongeval len terug te dringen. Jaarlijks passeren zo'n 40.000 schepen de Oosterschelde. De ver keerspost kostte Inclusief apparatuur acht miljoen gulden. Van onze verslaggever Terneuzen - De jeugd van Zeeuws-Vlaanderen maakt zich op voor de eerste house-party in deze regio. Voor het festijn in de Terneuzense sporthal 't Zwaantje zijn in de voorverkoop al vijfhonderd kaarten de deur uit. De bezoekers van de eerste Zeeuws-Vlaamse house-party, morgenavond, worden getrakteerd op drie house-discjoekeys en een aantal live-acts. De optredens vinden plaats op een podium centraal in de zaal. In totaal verlenen negen discjockeys hun medewerking aan de house-party. Het uitgebreide programma maakte organisator A. Meeusen gisteren bekend. Hij tekent samen met H. van Tol voor de house-party, de grootste in Zeeland. „Er wordt geen eenzijdige house gedraaid. Verschillende stijlen komen aan bod. We willen immers een zo'n breed mogelijk publiek bereiken", aldus Meeusen. De organisatie dent aan zeker tweeduizend bezoekers. „Ik verwacht dat we dit aantal halen. Naast de vijfhonderd kaarten die nu zijn verkocht, komen er ook drie bussen met bezoekers uit Duitsland." De opbrengst van de kaartverkoop en van een deel van de consumpties komt ten goede aan de Zeeuws-Vlaamse actie voor Artsen zonder Grenzen. Van onze verslaggever Terneuzen - De Stichting AGOG (Anonieme Gokkers en de Omgeving Gokkers) wil zo snel mogelijk van start met zelfhulpgroepen in Zeeland. Aanleiding zijn de telefoontjes uit deze provincie van hulpzoekende gokverslaafden, of mensen uit hun omgeving, die volgden op een televisie-uitzen ding over het werk van de stichting. Het Zeeuws Consultatiebureau voor Alcohol en Drugs (ZCAD) schat het aantal gokverslaafden in Zeeland op 1800, waarvan 400 in Zeeuws-Vlaanderen. Van de tot gisteren bij de stich ting binnengekomen 164 tele foontjes, kwamen er elf uit Zee land. „Dat laatste vonden wij zeer verontrustend, temeer daar wij geen zelfhulpgroepen in deze provincie hebben. Gelukkig bel de er ook iemand, een ex-gok verslaafde uit Zeeland, die vroeg hoe een dergelijke zelfhulpgroep tot stand kon komen", zegt woordvoerster Ria van AGOG. „Daarmee zijn we inmiddels in overleg." Vijf jaar geleden werd de stich ting opgericht, met Ria als een van de initiatiefneemsters. In middels zijn er op 31 plaatsen in Nederland in totaal 71 groepen werkzaam. Elke groep telt tien tot vijftien mensen. „Wij zijn allemaal bij CAD of RIAGG ge weest om uit onze problemen te komen. Maar ruw gezegd: daar snappen ze er geen bal van. Wij zelf zijn ervaringsdeskundigen, die echt begrijpen wat een gok ker drijft." Nog een reden om AGOG op te richten was het in Nederland heersende ongeloof dat er van een groot probleem sprake was. „Ik kan legio voorbeelden noe men van mensen die alles zijn kwijtgeraakt door hun gokver slaving. Het moeten verkopen van het eigen huis als gevolg daarvan is schering en inslag. Wij kennen iemand die een aan tal bloemenzaken had en nu fi naal aan de grond zit. Een huis arts die geen praktijk meer heeft en een maatschappelijk werker die nu zelf bij het maatschappe lijk werk moet aankloppen. Ik zelf heb rond 100.000 gulden vergokt en ben nog bezig maan delijks mijn toen ontstane schul den af te betalen. Er is wel degelijk iets aan de hand in Nederland," zegt Ria. Geen verbod Hoewel overtuigd van de geva ren die onder meer de gokkasten met zich meebrengen, is AGOG geen voorstander van een volle dig verbod van deze automaten. „Dan stuur je mensen naar de illegaliteit. De sociale gokker moet zijn spelletje kunnen spe len. Wel willen we de mogelijk heden tot het gokken terugdrin gen. De drempels hoger maken en vooral de jeugd beschermen. Tien scholieren gaan tijdens het tussenuur eventjes op een kast spelen. Voor negen blijft het spe len, de tiende komt terug." AGOG richt ook geen verwijten richting automatenhandel, een bedrijfstak waarin honderden miljoen omgaan. „Dat zijn za kenmensen. Als je dat door zou trekken kan elke bierbrouwer zich wel opknopen. Een gokker die verslaafd raakt, heeft het uiteindelijk aan zichzelf te dan ken en kan ook alleen maar, met hulp van lotgenoten, zichzelf helpen." De afgelopen jaren is het aantal gokverslaafden, dat zich voor de rechter in Middelburg moest verantwoorden voor diverse mis drijven, fors toegenomen. In al die gevallen werden de misdrij ven, variërend van autokraken tot woninginbraken, gepleegd om de verslaving te financieren, zei persofficier mr. Veurink. (ADVERTENTIE) Ais u wel wilt sparen, maar het komt er steeds niet van, dan is de Plusrekening de ideale oplossing. U dan heeft u er geen omkijken meer naar. De Plusrekening is een gunstige f 10.000,- per maand opnemen. Automatisch sparen kan door maandelijks (of per kwartaal) een vast bedrag te laten overmaken van uw giro rekening naar uw Plusrekening. U regelt het eenvoudig met de machtigingskaart uit de folder 'Girosparen'. Eén gratis telefoontje met 06 - 0400 en u heeft de folder zo in huis. maakt het uzelf nog makkelijker door girospaarrekening voor bedragen tot f 10.000,-, waarop u een prima rente Maar u kunt deze folder natuurlijk ook halen op het daar automatisch op te sparen. Want krijgt. Bovendien kunt u kosteloos tot postkantoor. POSTBANK

de Stem | 1993 | | pagina 13