A.antal banen loopt licht terug maar a Lloyd t uw om kan den. Glastuinbouw krijgt meer tijd om milieumaatregelen te nemen Een kilo uien gaat acht keer over de kop Vroegere top Vie d'Or misleidde klanten Voor het eerst sinds 1984: Damen trekt zich terug uit Antwerp Shiprepair LAND kort 0ËSTEM dement ngsfondsen Ita lloyd Ook Fortis gaat premies verhogen Reorganisatie bij Kruithoorn kost weer banen Meer armslag voor ABP ECONOMIE kort geria van Nigeria, generaal Sani an oppositieleider Moshood Ambassadeur Baba Gana ..andse Zaken en de advocaat e. Generaal Abacha zit de portefeuille van defensie od e Raad, die vandaag wordt eft geen effect Afrika heeft de verspreiding uiten. Nu de financiële hulp Afrikanen om het probleem zondheidsorganisatie (WHO) gevallen zijn er zo'n 250.000 t aantal kan veel groter zijn angemeld. g uit Somalië steren besloten een deel van ië terug te trekken. Van de enteel in het Afrikaanse land weken 400 naar huis gehaald, en of ook de overige Duitse Dat zal gebeuren in overleg e landen die troepen hebben voor het eerst dat Duitse n de Navo deelnamen aan een orea esident Clinton heeft gisteren de internationale druk zal 'n plannen om een kernwapen k moet Pyongyang inspecties „Wij zijn bereid met Noord- nde en brede benadering van or eens en altijd de nucleaire tijdens een persoptreden met Kim Young Sam. Zuid-Korea -Korea niet moet belonen voor ls door het afgelasten van de en Zuidkoreaanse militaire tandpunt te kunnen vinden. popster aan ■v eiligheidsagenten van popster anklacht ingediend tegen de ijn ontslagen omdat ze te veel minderjarigen. De lijfwachten anta Barbara, maar werden in n in hun aanklacht door de de ster te worden lastiggeval- eschuldigingen van schending n te verhinderen'. De Ameri- 21 maart volgend jaar over de jongen dat de popster Michael sbruikt. De rechter legde een ximaal zes jaar aan te houden, premier sitiepartijen in Italië hebben positie aan het wankelen is e nederlaag van de regerings- n van zondag, steun beloofd om t te krijgen. Zij willen daarmee waardoor vervroegde verkiezin- :ouden komen te staan. Met de sitie is Ciampi een dreigende ndemocratische partij DC voor. WOENSDAG 24 NOVEMBER 1993 - ENTIE) geparticipeerd in het r liefst ijn belegging in dit op ichte aandelen-gróei- liseerde Delta Lloyd sresultaat*. niet verder over uw fiteer van de deskun- eggingsadviseurs. liefst 7 verschillende aarmee u een uit- akt op een zo hoog n uw belegging. U kunt en lage kosten deel- loyd Beleggings-Plus formatie? Vul dan de in of informeer bij uw U kunt Delta Lloyd tijdens kantooruren turen u dan snel alle inclusief dividend. In het verleden "en garantie voor de toekomst. voorl. efrankeerde envelop naar: er 10181, DSj ands, Mix Fonds, Rente Fonds ollar Fonds, ECU Fonds. ^3n onze redactie landbouw pen Haag/Tilburg - Het kabinet wil jjeine glastuinbouwbedrijven meer lijd bieden om aan de milieu-ver plichtingen te voldoen. je noodzakelijke milieu-investeringen ajn voor enkele duizenden bedrijven te jüur. Temeer daar de inkomsten van de jastuinbouw fors zijn gedaald als ge- olg van overproduktie en toegenomen jjncurrentie. ianvankelijk was het de bedoeling voor iet jaar 2000 aan de milieu-eisen te voldoen. Staatssecretaris Gabor (Land bouw) meent dat onder de gegeven omstandigheden vijf jaar uitstel reëel is. Secretaris A. Kemps van de Tuinbouw- vakorganisatie van de NCB is blij met het uitstel: „Maar voor juichen is het nog te vroeg". De ruim 10.000 Nederlandse glastuin bouwbedrijven zien zich geplaatst voor aanzienlijke milieu-investeringen als gevolg van het ontwerp-Lozingenbe- sluit van minister Maij (Verkeer en Waterstaat). Kem van dat ontwerpbe sluit is dat de glastuinbouw niet meer op het oppervlaktewater mag lozen, maar dat bedrijven worden verplicht tot een aansluiting op de riolering. Het afvalwater van de glastuinbouw bevat meststoffen en reststoffen van bestrij dingsmiddelen. Uit onderzoek van het Landbouw-Eco- nomisch Instituut (LEI) is gebleken dat dit de glastuinbouw voor hoge kosten plaatst. Alle milieu-eisen bij elkaar ver gen tot het jaar 2000 gemiddeld ruim 370.000 gulden per bedrijf. Voor circa een derde deel, met name de bedrijven van minder dan twee hectare, leidt dat tot onoverkomenlijke financiële proble men. In het Westland heeft het ont- werp-Lozingenbesluit tot heftige reac ties geleid. Voor secretaris A. Kemps van de Tuin- bouwvakorganisatie van de NCB vindt het nog te vroeg om te juichen, nu het kabinet op de rem trapt: „Eerst moet de Tweede Kamer zich maar eens hard uitspreken. Bovendien moet het vraag stuk van milieu-investeringen niet wor den vastgepind op alleen het ontwerp- Lozingsbesluit. Andere maatregelen vragen om minstens zo hoge investerin gen". Anders dan in het Westland hebben de Brabantse tuinders, althans in het openbaar, nog niet aan de bel gehangen. De heer Kemps: „Als organisatie heb ben we overlegd met gewesten, gemeen ten, waterschappen en het provinciebe stuur. Zo hebben we wat voetangels en klemmen weg kunnen werken". Volgens Kemps zijn er ook andere dan alleen financiële argumenten om het wat kalmer aan te doen met de mi lieuinvesteringen: „Voor een aantal nieuwe wettelijke regels is praktisch of technisch nog geen oplossing. Er zijn tuinderijen die nu geen riolering heb ben en die ook in de eeuwigheid niet zullen krijgen. Fasering kan ook helpen om wat meer samenhang te krijgen in het milieubeleid". Voorburg (anp) - Ons land telde op 30 juni 5.590.000 banen, zesduizend minder dan een jaar eerder, aldus het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). De voorlopige cijfers laten voor het eerst sinds 1984 een daling zien. Herstel van de groei in de werkgelegenheid is nog niet in zicht. Het aantal geregistreerde werk lozen is inmiddels gestegen tot boven de 400.000 en is daarmee hoger dan in 1989. De afgelopen negen jaar groeide bet aantal banen met ongeveer honderdduizend per jaar. In de van 1992 werd die groei veel kleiner en eind juni was er l'irecht (anp) - Net als ande re verzekeraars kondigt For tis, de combinatie van de Amev/VSB en de Belgische AG Groep, premieverhogin gen voor de autoverzekerin gen aan. De schaderesultaten in Neder land zijn vooral voor de autopo lissen in de eerste negen maan den van dit jaar slecht geweest en zijn achtergebleven bij de verwachtingen. Fortis heeft in de eerste drie kwartalen van dit jaar een winst geboekt van f 778 miljoen verge leken met f 690 miljoen in de overeenkomstige periode van 1992. Het bedrijfsresultaat ver beterde van f 686 miljoen tot f 1)9 miljoen en de omzet steeg van f 14,2 miljard tot f 15 mil jard. Het bedrijf verwacht voor het hele jaar een toeneming van be drijfsresultaat en winst; die be droegen over 1992 respectieve lijk f 958 miljoen en f 952 mil joen. De resultaten hebben zich in vrijwel alle landen en sectoren positief ontwikkeld. Vooral het Nederlandse levensverzekerings- en bankbedrijf en het Belgische schadebedrijf zorgden voor de stijging van het bedrijfsresul taat. In Nederland zijn de uit komsten van overige schadever zekeringen (vooral bij auto's) nog steeds niet verbeterd. dus helemaal geen groei meer. Het aantal banen ontwikkelt zich in bijna alle bedrijfstakken ongunstig. In de industrie daalt het aantal banen al twee jaar achtereen. Dat geldt ook voor de bouw, maar daar is de daling dit jaar minder scherp dan in de industrie. In de bedrijfstak transport en communicatie daalt het aantal banen sinds begin dit jaar. In andere sectoren is de groei sterk verminderd. In de handel, de horeca en de reparatiebedrij ven steeg het aantal banen nog met 28.000. Cijfers over de aantallen vacatu res geven aan dat er nog geen herstel is van de werkgelegen heid. In juni werd met 44.000 vaëatures het laagste peil bereikt sinds 1984. Het CBS heeft aan wijzingen dat dat cijfer in sep tember verder gedaald is naar minder dan 40,000. Den Bosch (anp) - Bij muni tiefabriek de Kruithoorn in Den Bosch verdwijnen 63 van de 175 banen. Gedwongen ontslagen zijn daarbij onver mijdelijk. Woordvoerder Verhoeven van de Unie BLHP heeft dit gisteren meegedeeld. Bij de Kruithoorn zelf was niemand bereikbaar voor commentaar. Het wordt de derde reorganisatie binnen enkele jaren. Ooit werk ten bij de Bossche munitiefa briek 600 mensen. De problemen bij de Kruithoorn zijn een recht streeks gevolg van de beëeindi- ging van de Koude Oorlog en de' daardoor verminderde Europese defensie-inspanning. De Kruit hoorn betaalt de prijs voor de vrede, zegt Verhoeven. Brussel (anp) - Scheepsbouwer Damen te Hardinxveld-Gies- sendam trekt zich helemaal terug uit Antwerp Shiprepair. Daarmee lijkt het einde van dit scheepsherstelbedrijf met zijn 500 werknemers bezegeld. Het Antwerpse bedrijf is sinds drie jaar voor meer dan 50 pro cent eigendom van Damen. De participatie was echter geen suc ces. In augustus van dit jaar wd het bedrijf failliet ver klaard. Damen wilde het bedrijf voort zetten met 200 werknemers die minder zouden gaan verdienen. De vakbonden verzetten zich daartegen. Om die reden is Da- uit Antwerp Shiprepair ge- s'apt, zo zei een zegsman van Damen voor de Belgische radio. jj'lgens curator mr. E. van J-amp zijn er al enkele tijd twee belangstellenden' voor Antwerp bttiprepair, die hij nu wil gaan Msen. Van de andere eigenaar, Vlaamse overheidsholding timvindus. verwacht men niet ""reet een initiatief. Voor de werknemers zijn de druiven bijzonder zuur. Toen Damen in Antwerp Shiprepair stapte, brachten zij een loonoffer van 25 procent. Dat mocht niet baten. Voor nog zo'n inleverings- ronde pasten zij daarom. Een 'mission impossible', zo zei een vakbondswoordvoerder die hoopt dat met de twee kandi daat- overnemers wel zaken kunnen worden gedaan. De bonden hebben vandaag al vast een gesprek met minister van Arbeid en Tewerkstelling Miet Smet. Zij richten zich ver der tot de Vlaamse minister Theo Kelchtermans, Antwerpens bur gemeester Bob Cools en haven wethouder Jan Devroe. Het kan volgens hen niet dat in een we reldhaven als Antwerpen alle scheepsherstelactiviteit ver dwijnt. FOTO WIM KOOIJMAN Een boer krijgt 15 cent voor een kilo uien, de consument betaalt het achtvoudige. Van onze redactie landbouw Tilburg/Zevenbergen - Een boer beurt voor een knolselderij een stuiver. In de winkel kost dit onmisbare ingrediënt voor een pan snert f 1,50. Een kilo uien, recht uit de grond, brengt voor de akkerbouwer momenteel vijftien .cent op. In de winkel schommelt de prijs momenteel tussen f 1 en f 1,25. „Het is om de tranen bij in de ogen te krijgen. De vrouw betaalt in de winkel acht keer zo veel voor een kilo uien als dat ik krijg van de handel", aldus een akker bouwer. Voor veel land- en tuinbouwprodukten betaalt de consument een veelvoud van het bedrag dat boer of tuinder ontvangt. Glo baal kan worden gezegd dat groenten en fruit, die via de veiling worden afgezet, voor de consument eens zo veel kosten als het bedrag dat de tuinder vangt. Traditio neel zijn echter de marges bij typische akkerbouwprodukten veel groter. Kijk maar naar de aardappel. Bintjes, eigenheimers en noem ze allemaal maar op; het was de afgelopen jaren centenwerk. De consument daarentegen betaalde dub beltjes. Ton Bey, werkzaam bij NTVA, een particu liere organisatie die de afzet van uien bevordert: „Aan uien die van de akker komen moet nog heel wat gebeuren voor dat ze bij de groenteman liggen. De staar ten worden mechanisch verwijderd. Ze worden schoongemaakt en stuk voor stuk met de hand gecontroleerd. Vervolgens worden ze op maat gesorteerd en dan gaan ze in netjes, kisten of balen naar de grossier. Al die werkzaamheden kosten geld". „Klopt", zegt Herman van den Hengel. Hij is marktredacteur bij het agrarisch week blad Oogst. Dagelijks verdiept hij zich in de prijzen van agrarische produkten: „Maar met dat sorteren, schoonmaken en verpakken komt een kilo uien nóg nooit duurder uit als 30 cent. De rest is voor de groothandel en de detaillist. En op het ogenblik hebben die samen een marge van 70 cent. Jawel, ik kom ook wel eens bij de groenteman". Vanzelfsprekend vragen uientelers zich af hoe zij een deel van de marge, die nu naar grossier en detaillist gaat, in de eigen portemonnee kunnen krijgen. Ad van Aart, akkerbouwer in Zevenbergen en lid van een 'uienelub', een groep boeren die samen uien telen: „We hebben ons daar vaak het hoofd over gebogen, maar het is onbegonnen werk. Uien, da's daghandel, met dagelijks fluctuerende prijzen. Is het vandaag 15 cent, dan kan het morgen een dubbeltje zijn. Of een kwartje. Afhankelijk van die prijs worden er bestellingen ge plaatst. Die het liefst nog dezelfde dag moeten worden geleverd. Als boeren onder elkaar krijgen wij het niet geregeld om morgen drie vrachtwagens met gesorteerde uien aan de andere kant van het land af te leveren". Volgens afzet-bevorderaar Bey streven met name supermarktketens voor produkten als uien en aardappelen naar een prijs die het hele jaar door min of meer constant is: „En dan gaan ze dus op een verkoopprijs zitten die een stootje kan hebben. Als de uienprijs voor de boeren nog eens op twee kwartjes mocht komen, dan nog valt Al- bert Heijn zich daar geen buil aan. Nu die prijs voor de boer veel lager is, zijn super markt en groenteman spekkoper". Akkerbouwer Van Aart: „Het is mijn vaste overtuiging dat supermarkten hoge marges behalen in de groente- en fruitsector. Er gens moeten ze toch hun winst halen. Ik heb me laten vertellen dat bijvoorbeeld in de biermarkt de concurrentie zo moor dend, is dat de supermarkt maar een paar dubbeltjes verdient op een krat". Prijzenkenner Van den Hengel: „Ik heb dat wel eens laten uitpluizen voor de varkens. Een varkenshouder krijgt een rijksdaalder per kilo. Als consument betaal je vijftien gulden voor een kilo mager spek en het dubbele voor varkenshaas. Maar als je alle schijven waarover zo'n varken gaat, voor dat het op mijn bord ligt, een marge gunt, dan kóm je uit op die consumentenprijzen, 't Is verbazingwekkend, maar het is niet anders. Ze zeggen wel eens dat een slager een varken op een varken verdient, maar als je oppervlakkig naar de bedragen kijkt, dan zou je denken dat ie op een varken wel twee varkens verdient". Bij 's lands grootste kruidenier, tevens 's lands grootste groenteman, willen ze wel uitleggen hoe het komt dat de boer zo weinig krijgt en de consument toch zo veel betaalt voor een kilo uien. Een woordvoerder van AH in Zaandam: „Die lage opbrengstprijs voor de boer verandert weinig of niets aan onze vaste kosten. Transport, uitval, verpakking, dis tributie, btw, winkel- en personeelskosten maken dat we de uien moeten verkopen voor de prijzen die wij hanteren. En die inkoopprijs van 30 cent moet ik ontken nen. Wij verkopen alleen nog milieu-ge controleerde teelten en die doen qua in koop het dubbele". Kenners sluiten niet uit dat de uienprijs voor de boer de komende tijd nog zal stijgen. Het te lage prijsniveau van dit moment wordt onder meer veroorzaakt door overproduktie op Europees niveau. Insiders verwachten dat de bewaarplaat sen op tal van plaatsen in Europa minder vorstbestendig zullen blijken dan de goed geoutilleerde Nederlandse uienschuren. Ton Bey: „En eenmaal aangetast door de vorst kun je uien wel weggooien. Daardoor zou een deel van de overproduktie weg kunnen vallen". Veldhoven (anp) - De vroege- re top onder leiding van di recteur F. Maes heeft de Wanten van levensverzeke raar Vie d'Or misleidende in formatie verstrekt. 'n een brief aan een klant op 23 "aart 1993 deelde Vie d'Or mee aat 'mocht een levensverzeke raar niet langer meer voldoen aan de solvabiliteitseisen, dan tullen in het kader van de on derlinge afspraken de overige wzekeraars alle polissen over- nemen teneinde het vertrouwen de branche te behouden', "rt stuk werd geschreven nadat een client van Vie d'Or vragen °Ver de solvabiliteit had gesteld, ls gisteren bekendgeworden. Na een woedend protest van de Nederlandse Vereniging van Le vensverzekeraars (NVL) is het papier ingetrokken. De medede ling was volgens een NVL- woordvoerder 'absoluut onjuist'. Er bestonden en bestaan geen afspraken tussen levensverzeke raars onderling. De boze branchevereniging eiste van de nu in financiële proble men verkerende maatschappij een excuusbrief. „We hebben die verontschuldiging gekregen", zegt hij. Of de levensverzeke raars überhaupt bij zullen sprin gen, hangt onder meer af van het lopende onderzoek bij Vie d'Or. Bij de ondergang van de Rotter damse verzekeraar De Wereld in 1983 werd er voor f 3 miljoen steun verleend. Volgens een woordvoerster van Vie d'Or stelde de toenmalige directietop eind 1992 een con cept-brief op. Toen werd de on derneming gecontroleerd door Maes en Sandkuyl. De definitie ve versie werd bij verschillende polishouders vanaf begin dit jaar in de bus gestopt. De brief is ondertekend door de per 1 februari opgestapte ex-di recteur A. Sandkuyl. Volgens de topmanager, die Vie d'Or uit protest heeft verlaten, werd de onderneming na de publikatie van de slechte cijfers overspoeld met angstige klanten. Om één klant gerust te stellen, onderte kende Sandkuyl de brief. „Ik was er niet gelukkig mee. We hadden er een discussie over", zegt hij. De afdeling relatiebe heer echter kopieerde zonder zijn toestemming het antwoord en de brief ging massaal de deur uit. Sandküyl geeft toe dat de inhoud niet juist was, maar: „Ik kwam net uit Canada en was niet op de hoogte". Sandkuyls brief is door de WD- kamerleden J. van Rey en R. de Korte aangegrepen om vragen te stellen aan de minister van fi nanciën over de dreigende on dergang van de Veldhovense verzekeringsfirma. Eerder ai was de PvdA met deze zaak bezig. De parlementariërs vragen zich af of de Verzekeringskamer vol doende toezicht heeft uitgeoe fend. Vorige week werd door de ver nieuwde top onder leiding van B. Lieuwma van Vie d'Or aangifte gedaan van fraude. Vie d'Or is waarschijnlijk geplunderd door de ex-directeuren Maes en Van Santen. Oprichter Maes liet on langs via een advocaat weten onschuldig te zijn. Er zijn in zijn opdracht geen illegale handelin gen verricht, zo beweerde hij. De boze polishouders, die door de malversaties hun ingelegd geld kwijt kunnen raken, hebben gisteren een oproep geplaatst in verschillende dagbladen. Van de 13.000 polishouders hebben zich er tot nu toe ongeveer zevenhon derd verenigd in de 'Belangen vereniging Polishouders Vie d'Or'. In tegenstelling tot bij de banken bestaat er voor de verze keringsbranche geen garantiefo nds. Wel krijgen de polishouders bij een faillissement voorrang bij een eventuele uitkering. Van onze Haagse redactie Den Haag - Het ABP mag een groter deel van zijn vermogen in het buitenland beleggen en mag een groter deel van zijn vermogen vastleggen in aandelen. Bestuur en hoofddirectie van het Algemeen Burgerlijk Pen sioenfonds hadden daarop aangedrongen bij minister Kok van Financiën. Het ABP heeft dringend behoefte aan meer armslag bij zijn beleg gingen. Het ABP mag voortaan 10 in plaats van 5 van zijn vermogen in het buitenland beleggen en tot 20 in aan delen (risicodragend) beleggen in plaats van 15 In totaal mag ABP nu 30 van zijn totale vermogen in aandelen en in onroerend goed beleggen in plaats van 20 Het ABP hoopt door de verruimde be leggingsmogelijkheden een hoger rendement te behalen. Naarmate het rendement ho ger is, kunnen de premies la ger zijn. De minister van Financiën kan op grond van de ABP-wet speciale regels stellen aan de beleggingen van het pensioen fonds. Als het ABP op 1 ja nuari 1996 wordt geprivati seerd, krijgt het pensioenfonds nog ruimere mogelijkheden om zelf te bepalen hoe het zijn vermogen belegt. De bonden van overheidsper soneel en minister Dales van Binnenlandse Zaken zijn er nog niet in geslaagd een oplos sing te vinden voor de drei gende vertraging bij de eerste fase van de privatisering van het ABP. Daardoor kan het nieuwe systeem van premie heffing voor het ABP niet op 1 januari worden ingevoerd, zo als minister en bonden begin dit jaar overeen zijn gekomen. Inflatie EG blijft op 3,3 procent steken Brussel - De gemiddelde jaarlijkse inflatie in de Europese Gemeenschap is in oktober dit jaar op 3,3 procent blijven steken, heeft het EG-bureau voor de statistiek, Eurostat, gisteren gemeld. Vorig jaar stond de gemiddelde inflatie op 3,9 procent. In de Verenigde Staten en Japan was de inflatie in oktober respectie velijk 2,8 en 3,2 procent. Tussen de EG-landen onderling bestaan grote verschillen in het inflatiecijfer, uiteenlopend van 1,3 procent in Ierland tot 12,3 procent in Griekenland. KPMG Klynveld neemt Lighthouse over Eindhoven - KPMG Klynveld wil de Lighthouse Consulting Group bv overnemen van de Nederlandse Philips Bedrijven. De adviesgroep Lighthouse is als 100 procents-dochter van Philips al actief op de derdenmarkt. Als datum voor de overgang noemen de twee partijen 1 januari. Er zijn afspraken gemaakt over een toekomstige orderstroom van Philips naar KPMG. Bij de overdracht zijn 50 medewerkers betrokken. Lighthouse is het kenniscentrum en adviesbureau voor Philips op industrieel gebied. Het opereert echter steeds meer op de markt buiten de multinational. Philips en KPMG gaan ervan uit dat de activiteiten van Lighthouse beter aansluiting binnen de eigen branche zullen vinden. De adviesgroep wordt onderge bracht bij KPMG Klynveld Managements Consultants. Britse rente daalt met half procent Londen - De Bank of England heeft gisteren haar belangrijkste rentetarief verlaagd van 6,0 tot 5,5 procent. De maatregel komt een week voor de presentatie van de Britse begroting voor het op 1 april beginnende financiële jaar. Met het oog daarop was op de financiële markten al rekening gehouden met een renteverlaging. Het Britse ministerie van Financiën, dat in Groot-Brittannië het rentebeleid bepaalt, liet in een toelichting weten dat tot de stap is besloten wegens de gunstige vooruitzichten voor de ontwikke ling van de inflatie op middellange termijn. Ook de komende begroting speelde een rol, aldus een verklaring. De bepaling van het exacte tijdstip van de rentemaatregel is voor het eerst overgelaten aan de Bank of England. Dat zal ook in de toekomst het geval zijn, zo liet het ministerie weten. Dat betekent dat de Britse centrale bank meer onafhankelijkheid krijgt. Meer verdachten bij witwaszaak ING-bank Amsterdam - Jusitie heeft deze maand nog eens drie medewer kers van de ING-bank in Amsterdam aangehouden op verden king van het witwassen van zwart geld. Al eerder werd valuta-deskundige A. aangehouden op dezelfde verdenking. Alle verdachten zijn lopende het onderzoek weer op vrije voeten gesteld. Het onderzoek van justitie richt zich volgens de woordvoerder op zaken die zich voor 1990 hebben afgespeeld. Tot die tijd beschikte de ING-bank over een eigen wisselkantoor in de Amsterdamse binnenstad. Het is mogelijk dat medewerkers van dat kantoor hebben geholpen bij het witwassen van vermogens die door criminele activiteiten zijn verkregen. In 1989 heeft de ING-bank het betrokken kantoor gesloten omdat uit eigen onderzoek was gebleken dat een zeker risico bestond. Sinsdien worden grote bedragen aan buitenlandse valuta alleen gewisseld op het hoofdkantoor van de bank en alleen voor grote en betrouwbare klanten. Choco-kerstman In een poging het Guinnes Book of Records te halen heeft een Duits bedrijf een reusachtige, geheel uit chocolade bestaande, kerstman gefabriceerd. Vanaf 1 december komt de choco-kerstman, die tachtig kilo weegt, in een warenhuis in Saarbrücken te staan. Op kerstavond legt hij het loodje. Kinderen van een weeshuis mogen zich er dan rond aan eten.

de Stem | 1993 | | pagina 5