Gebaar naar extreem-rechts Aant Joodse kolonisten in bezet gebied bewapenen zich tegen Palestijnen Regering Zuid-Afrika overweegt instellen aparte regio voor blanken Rouw om dode zoon Eindelijk hulp op weg naar Midden-Bosnië Aftreden minister nieuwe tegenvaller Spanje kort Glastuinbi Damen tre uit Antwer Kinderlijkjes gebruikt bij botsproeven autoindustrie Beleg maar bij Delta Llayd want uw suikeroom kan wel eens 108 worden. Voor het eer* jpESTEM President beledigd? Dan de cel in! 46% rendement de beleggingsfondsen van delta lloyd Ook Fortis gaat premies verhogen Van onze correspondente Willy Werkman Tel Aviv - In de door Israël bezette Gazastrook zijn gisteren de eerste agenten gearriveerd van de nieuwe Palestijnse politiemacht. Ze nemen er de macht over, als het Israëlische leger zich daar terugtrekt, zoals Israël en de Palestijnen hebben afgesproken. Dat moment, 13 december beginnen de Israëliërs met de terugtrek king, is een bron van angst voor de joodse kolonisten die er wonen. Zij zijn bang voor Palestijnse aanvallen. De extremen onder hen leggen hun wapens klaar. „Kijk," zegt de kolonist, „het systeem is heel simpel. En het werkt fantastisch. We gaan er in de avond met een groep op uit. We rijden met groot licht en verblinden zo de Palestijnse tegenlig ger. De man schrikt natuurlijk. En dan kunnen er twee dingen gebeuren. Of hij rijdt ergens op in en maakt een ongeluk, of hij vermindert vaart. In dat geval krijgt hij van ons een steen door zijn ruit. Ikzelf heb zo al heel wat verwon dingen gezien. En ze verdienen het." Hij wil zijn naam niet in de krant, want de laatste tijd zit de Binnenlandse Vei ligheidsdienst op zijn hielen. 'X' dus, de joodse kolonist, die al tien jaar in een van de nederzettingen op de Westelijke Jordaanoever woont, is een van de lei ders van het 'Comité voor de Veiligheid op de Wegen'. Een actiegroep van joodse extremisten, die van tijd tot tijd tekeer gaat tegen de Palestijnen. „Zo moet het gewoon," zegt X. „Want Arabieren verstaan alleen de taal van het geweld." Ze zijn met zo'n zeshonderd leden. Vrijwilligers natuurlijk. En allemaal gewapend. „Maar daar maken we alleen in extreme gevallen gebruik van," zegt X. „We hebben messen bij ons, breek ijzers, stenen en blikken benzine. Met onze messen snijden we autobanden door. Op zijn minst twee banden per auto, zodat ze niet genoeg hebben aan hun reserveband. Met de breekijzers breken we sloten van huizen open. De stenen gebruiken we om ramen in te gooien en de blikken benzine om brand te stichten. We spuiten ook wel eens gif op hun wijngaarden. En als er iemand is die zich durft te verzetten? „Ban slaan we hem gewoon in elkaar." Tot voor kort konden de extremisten onder de 130.000 joodse kolonisten min of meer gewoon hun gang gaan tegen de Palestijnen. Het leger kwam niet tus senbeide. Arrestaties waren er vrijwel niet. En als er al iemand werd opge pakt, was hij zo weer op vrije voeten. Zo vrij als een vogel gooiden de kolo nisten kortgeleden nog stalletjes om op de markt van Hebron, zetten ze er auto's van Palestijnen in brand of schopten ze hun lampen kapot. „Mees tal," zegt X, „kwamen de soldaten pas kijken als we allang waren verdwenen." Maar dat lijkt nu allemaal te verande ren. „Wie zich niet aan de wet houdt", heeft premier Rabin laten weten, „moet gestraft worden." Het leger heeft nu nieuwe orders. Aan het ongehinderde optreden van de kolonisten moet een einde komen. Maar voor de kolonisten zelf geldt een andere wet dan die van Rabin: de wet van de sterkste. „Straks," zegt X, „als het leger zich gaat terug trekken, zijn we aan de wolven overge leverd. We zijn niet van plan een wil loos slachtoffer te worden van de Pales tijnse terreur." Vredesakkoorden - alles goed en wel. Maar voor X en zijn vrienden heet dat niets anders dan een nachtmerrie. En dus zullen ze blijven doorgaan met hun eigen interpretatie van hun eigen wet ten. „Terwille van de veiligheid," zegt X. Met messen, stenen, breekijzers en blikken benzine. Op deze wijze hoopt de regering de Vrijheidsalliantie, een coalitie van extreem-rechtse blanken en conservatieve zwarten over te halen alsnog in te stemmen met de staatkundige indeling van het nieuwe Zuid-Afrika. Van onze redactie buitenland Kaapstad - De Zuidafrikaanse regering heeft voorge steld een aparte regio in te stellen voor de Afrikaners en hun zwarte bondgenoten. De Klerk kan de steun van de Alliantie, die in Zuid-Afrika steeds meer steun verwerft ten koste van de rewgerende Natio nale Partij, goed gebruiken. Zo als de zaken er nu voorstaan wijst de Alliantie de nieuwe in deling, die een eind maakt aan de tien zwarte thuislanden die onder het apartheidsbewind zijn ingesteld, af. De leiders van de thuislanden KwaZulu, Ciskei en Bophuthats wana zijn tegen de afschaffing van de thuislanden, terwijl de blanke Afrikaners zich sterk ma ken voor zelfbestuur in een eigen gebied. Om aan deze bezwaren tegemoet te komen, stelt minister Meyer van Binnenlandse Zaken nu voor een aparte subregio op te zetten binnen de toekomstige Noord westelijke provincie. In dit ge bied liggen Bophuthatswana en West-Transvaal, waar blanke boeren wonen. De grenzen en bevoegdheden van de subregio zijn nog niet vastgesteld. Volgens een hoge regeringsfunc tionaris is er weinig kans op een akkoord dat de Alliantie tevre den zal stellen, maar wil presi dent Frederik de Klerk de ge sprekken gaande houden. Veel tijd voor een compromis is er trouwens niet meer, aangezien het parlement naar wordt ver wacht begin volgende maand het ontwerp-grondwet zal goedkeu ren. De 'laatste blanke zitting' van de afgevaardigden is maan dag begonnen. Voorzitter Ferdi Hartzenberg van de Conservatieve Partij, die deel uitmaakt van de Alliantie, zegt dat de blanke separatisten alleen met een confederatie van onafhankelijke staten zullen in stemmen. Pogingen om een eind te maken aan de - formeel onaf hankelijke - zwarte thuislanden zullen op verzet van de blanken stuiten, waarschuwt hij. „Als jullie aan Bophuthatswana komen, dan zullen jullie met ons te maken hebben. Wij laten onze bondgenoten niet in de steek." Van onze correspondent Stevo Akkerman Praag - De Tsjechische president Havel heeft gisteren een wet onderte kend die een rechtstreek se bedreiging vormt voor het bloemrijke karakter van de conversatie in de kroegen. Het gaat om artikel 102 van het Wetboek van Strafrecht, dat voorziet in maximaal twee jaar gevangenisstraf voor iedereen die 'de repu bliek, de president, het par lement of de regering bele digt'. Er was de afgelopen dagen enorme druk op Havel uit geoefend om de wet niet te ondertekenen, omdat het bij artikel 102 gaat om een overblijfsel uit het commu nistische 'recht'. Had hij niet getekend, dan had Havel het hele wetboek voor herbehandelirig naar het parlement terug moeten sturen. Dat had hij er niet voor over. Wel heeft Havel het Constitutionele Hof ge vraagd zich te buigen over het juridische gehalte van het omstreden artikel. Wel licht hoopt de president dat het Hof de wet nietig ver klaart en dan is het hele artikel vrij gemakkelijk als nog buiten werking gesteld. Volgens de verantwoordelijke hoogleraar, prof. dr. Kallieris, gebeurde dat om te zien, of men selijke lichamen bij zware bot singen anders reageren dan de bij dit soort proeven gebruikelij ke kunststof-poppen, dummies genoemd. Volgens het hoofd van het 'Ge- richtsmedizinische Institut' van de universiteit, Rainer Mattern, zijn de proeven met stoffelijke overschotten sinds het midden van de jaren zeventig uitge voerd. Vorig jaar zijn de lijken van vijftien overleden volwasse nen bij 'crash'-testen in proef- auto's met hoge snelheid tegen een betonnen muur gejaagd. Om de proeven zo realistisch mogelijk uit te voeren, heeft het universiteits-instituut gebruik gemaakt van kinderen die bij voorbeeld door verdrinking of vergiftiging om het leven waren gekomen en daardoor zo gaaf mogelijk waren gebleven. De stoffelijke overschotten werden, net als de dummies, voor of achter in proefauto's gezet, die vervolgens tegen een betonnen muur te pletter reden. Volgens de onderzoekers is de ouders van de test-kinderen na drukkelijk om toestemming ge vraagd. Volgens hen wisten ze óók dat het lijkje van hun kind bij de proeven ernstig verminkt zou worden. Volgens de universiteit waren De vader van de ll-jarige Srdjan Ratkovic huilt aan de voeten van zijn zoon in het mortuarium in Sarajevo. Srdjan en twee andere kinderen kwamen maandag om het leven doordat een mortiergranaat, afkomstiq van een Servische stellinq, in hun nabijheid ontplofte. foto epa Sarajevo/Zagreb (rtr/dpa/afp) - Vanuit Metkovic is gistermiddag een Brits VN- konvooi met hulpgoederen vertrokken met als eindbestemming Zenica, een moslim-stad in Midden-Bosnië. Van onze correspondent Frans Wijnands Bonn - Onderzoekers van de gerenommeerde Universiteit van Heidelberg hebben de afgelopen jaren meer dan tweehonderd lijken, waaronder acht kinderlijkjes, gebruikt bij botsproeven in auto's. De 40 vrachtwagens met in totaal 252 ton levensmiddelen rijden eerst naar Tomislav- grad, waar de nacht zal worden doorge bracht. Vandaag passeert het konvooi de frontlinie tussen moslims en Kroaten in het midden van Bosnië en hoopt later op de dag Zenica te bereiken. De bevolking daar wacht met smart op de hulpgoederen. Zij is voor haar overleven volledig afhankelijk van hulp van buitenaf. Het is het eerste konvooi dat naar Midden- Bosnië gaat sinds de hulpverlening over land werd gestaakt na de beschieting van een konvooi op 25 oktober, waarbij een Deense chauffeur gedood en verscheidene Neder landse militaren gewond werden. Tot het vertrek werd besloten nadat de commandant van de Britse eenheid die het konvooi bege leidt, maandag overeenstemming had be reikt met Kroatische strijders. Het vertrek van dit konvooi was het enige lichtpuntje voor de hongerende bevolking in het midden en noorden van Bosnië. Tot nu toe heeft nog geen van de drie strijdende partijen in Bosnië gereageerd op verzoeken van de VN hulptransporten te laten rijden door verscheidene crisisgebieden. „Zonder instemming kunnen wij eenvoudig niet ver trekken," aldus een woordvoerster van het UNHCR-kantoor in Zagreb. De UNHCR beklaagt zich over gebrek aan medewerking van de Bosnische Serviërs en de autoriteiten in Servië. In totaal vier hulpkonvooien die vanuit Belgrado naar het oosten en noorden van Bosnië wilden, werden onder allerlei voor wendselen bij de grens tusen Klein-Joegsla- vië en Bosnië tegengehouden. Bij de grens moeten plotseling allemaal formaliteiten worden vervuld, en in het Servische deel van Bosnië zijn de wegen onbegaanbaar, omdat de Serviërs geen brandstof zouden hebben voor sneeuwruimers. In Sarajevo lieten Servische Bosniërs 14 gewonden of zieken vertrekken. Aan boord van een Canadees vliegtuig mochten zij samen met 17 familieleden de belegerde stad verlaten. vooral buitenlandse autofabri kanten geïnteresseerd in het ver schil tussen de verwondingen aan menselijke lichamen en de kunststof-poppen. Aan de hand van de resultaten zou de veilig heid van auto-passagiers kunnen worden verbeterd en de risico's bij zware botsingen worden ver minderd. Het stuur- en dash- bord-luchtkussen is een voor beeld van verbeterde veiligheid. Ook Duitse autofabrikanten hebben de testresultaten ge bruikt om vergelijkingen te ma ken met de botsproeven waarbij poppen worden gebruikt. Vol gens Mercedes zijn proeven met menselijke lichamen onmisbaar voor de producenten van de kunststof-poppen. Die kunnen dan zo realistisch mogelijk wor den nagemaakt. Alle Duitse au tofabrikanten gebruiken 'dum mies' die volgestopt zijn met elektronica die het menselijke lichaam zo goed mogelijk na bootsen. De 'dummies' kosten tussen de tweehonderd- en drie honderdduizend gulden per stuk. De minister van Onderwijs van de deelstaat Baden-Württem- berg heeft van het universiteits bestuur een schriftelijke verkla ring geëist. De ADAC, de Duitse zuster-or- ganisatie van de ANWB, heeft de proeven met (kinder)lijken op morele en ethische gronden afge keurd. DoorTjabel Daling Den Haag (anp) - Spanje lijkt de laatste weken het patent te hebben op slecht nieuws. Madrid slaagde er niet in grote instellingen als het Europese Mi lieubureau en het Medicijnenbu reau binnen te halen. De militai re inlichtingendienst kwam in opspraak door een afluister- schandaal bijde Barcelonese krant La Vanguardia. Ultra-rechtse skinheads maak ten in het weekeinde Madrid tijdens een Franco-herdenking onveilig en vermoordden een 27-jarige man. De Baskische af scheidingsbeweging ETA deed maandag opnieuw van zich spre ken door een aanslag op het hoofd van de Baskische politie. En dan zijn er nog de immer stijgende werkloosheidscijfers (de hoogste van West-Europa), het ontbreken van een 'sociaal pact' tussen regering, vakbonden en ondernemers en een dreigen de stakingsgolf. Voor morgen zijn grote demonstraties aange kondigd tegen de sociaal-econo mische politiek van de socialis tische minderheidsregering van premier Gonzalez. Allemaal zaken die slecht zijn voor het prestige van het kabi- net-Gonzalez. En dat prestige daalt met de dag. Gisteren kreeg Gonzalez een nieuwe slag te ver werken door het aftreden van de invloedrijke en (controversiële) Corcuera foto ap minister van Binnenlandse Za ken, Jose Luis Corcuera. De mi nister was een steunpilaar van de premier. Een intermediair tussen de vernieuwers, waartoe Gonzalez behoort, en de linker vleugel van de socialistische par tij (PSOE). De strijd tussen beide stromin gen is momenteel enigszins ge luwd, maar zal ongetwijfeld be gin volgend jaar weer oplaaien als de partij op een congres in maart de lijnen voor de toekomst gaat uitzetten. De vernieuwers willen de corruptie aanpakken en liberale economische hervor mingen doorvoeren, terwijl de linkervleugel, waarin de vak bonden domineren, alles bij het oude willen laten. Corcuera noemde gisteren zijn aftreden 'een teken van geloof waardigheid van de politiek'. Hij trad af, omdat het Spaanse ge rechtshof delen van zijn wet waarmee hij de drugcriminaliteit wilde bestrijden, afkeurde. De oppositie, de conservatieve Volkspartij en Verenigd Links, respectievelijk de tweede en der de partij van het land, reageerde met volle tevredenheid. Zij had den immers -om uiteenlopende redenen- al lange tijd om het aftreden van de minister aange drongen. Het heengaan van Corcuera symboliseert de precaire positie van de socialistische minder heidsregering van Gonzalez. Maar de echte krachtmeting komt de komende week. De re gering is al maanden met onder nemers en vakbonden aan het onderhandelen om een 'sociaal pact' te sluiten over de matiging van lonen, prijzen en winsten en het scheppen van banen. Het akkoord moet de Spanjaarden bewegen de broekriem flink aan te halen. De pijnlijke maatrege len moeten op termijn leiden tot gezondmaking van de economie. Maar vooral de vakbonden lopen te hoop tegen de plannen v«i de regering de arbeidsmarkt te libe raliseren, waardoor volgens Ma drid de werkgevers op Europees niveau beter kunnen concurre1 ren. Het toestaan van flexibele werktijden, de versoepeling van ontslagregelingen, het legalise ren van uitzendbureaus en het verlenen van tijdelijke arbeids krachten is' de vakbonden een doorn in het oog. Zij hechten zeer aan de veelal uit de Franco- tijd stammende sociale regelin gen, die werkgevers op zeer hoge kosten jagen als zij personeel willen ontslaan. De bonden hebben echter weinig hoop de plannen van het kabinet in de door hen gewenste richting bij te kunnen stellen. Daarom gaan nu al oproepen de deur uit voor een landelijke algemene staking op 15 en 16 december. De regering heeft haast om een sociaal pact te sluiten. Als er voor 30 november geen akkoord op tafel ligt, dan handelen we alleen, verklaarde de minister van Economische Zaken, Pedro Solbes, afgelopen weekeinde. Hij doelde op een sociaal akkoord voor drie jaar zonder de mede werking van de vakbonden, af gekondigd per decreet. Mogelijk zullen Gonzalez en Sol bes op die manier hun doel be reiken. Maar zij betalen daar voor een hoge prijs. Spanje zal een periode van sociale koude tegemoet gaan. En het einde van de economische crisis lijkt nog lang niet in zicht. Spanje zal nog wel een tijdje het patent houden op slecht nieuws. Oppositie in regering Nigeria Lagos - De militaire machthebber van Nigeria, generaal Sanj Abacha, heeft twee aanhangers van oppositieleider Moshooj Abiola opgenomen in de regering. Ambassadeur Baba Gaiia Kingibe wordt minister van Buitenlandse Zaken en de advocaat Olu Onagoruwa gaat naar Justitie. Generaal Abacha zit d( Uitvoerende Raad voor en neemt de portefeuille van defensie on zich. De overige zes leden van de Raad, die vandaag word; beëdigd, zijn allen hoge militairen. Aidscampagne Afrika heeft geen effect Parijs - De campagne tegen aids in Afrika heeft de verspreiding van de ziekte daar niet kunnen stuiten. Nu de financiële hul» aan Afrika opdroogt, is het aan de Afrikanen om het probleem aan te pakken, aldus de Wereld Gezondheidsorganisatie (WHO) Van de 700.000 geregistreerde aidsgevallen zijn er zo'n 250.000 in Afrika, aldus de WHO, maar het aantal kan veel groter zijn omdat veel patiënten niet worden aangemeld. Deel Duitse soldaten weg uit Somalië Bonn— De regering in Bonn heeft gisteren besloten een deel van de Duitse VN-troepen uit Somalië terug te trekken. Van de 1.700 Duitse blauwhelmen die momenteel in het Afrikaanseland zijn, worden er binnen drie vier weken 400 naar huis gehaald. Half december zal worden besloten of ook de overige Duitse militairen worden teruggetrokken. Dat zal gebeuren in overleg met de Verenigde Naties en andere landen die troepen hebben geleverd voor Somalië. Het was voor het eerst dat Duitse troepen buiten het grondgebied van de Navo deelnamen aan eet militaire operatie van de VN. Clinton dreigt Noord-Korea Washington - De Amerikaanse president Clinton heeft gisteren Noord-Korea gewaarschuwd dat de internationale druk zal worden opgevoerd als het land zijn plannen om een kernwapen te vervaardigen niet opgeeft. Ook moet Pyongyang inspecties van zijn kerninstallaties toelaten. „Wij zijn bereid met Noord- Korea te praten over een diepgaande en brede benadering van de zaken die ons scheiden en voor eens en altijd de nucleaire kwestie op te lossen," zei Clinton tijdens een persoptreden met zijn Zuidkoreaanse ambtgenoot Kim Young Sam. Zuid-Korea staat erop ddt Washington Noord-Korea niet moet belonen voot het boeken van vooruitgang, zoals door het afgelasten van de grote gezamenlijke Amerikaanse en Zuidkoreaanse militain oefening. Clinton lijkt zich in dit standpunt te kunnen vinden. Ex-lijfwachten klagen popster aan ■9 Los Angeles - Vijf voormalige veiligheidsagenten van popster Michael Jackson hebben een aanklacht ingediend tegen de zanger. Ze zeggen door hem te zijn ontslagen omdat ze te veel wisten over zijn activiteiten met minderjarigen. De lijfwachten werkten op Jacksons ranch in Santa Barbara, maar werden in februari weggestuurd. Ze zeggen in hun aanklacht door de advocaten en privé-detectives van de ster te worden lastiggeval len om 'elk onderzoek over de beschuldigingen van schending van de eerbaarheid door Jackson te verhinderen'. De Ameri kaanse rechtbank buigt zich op 21 maart volgend jaar over de beschuldiging van een 13-jarige jongen dat de popster Michael Jackson hem seksueel heeft misbruikt. De rechter legde een verzoek van Jackson, de zaak maximaal zes jaar aan te houden, naast zich neer. Oppositie Itaüë steunt premier Rome - De twee grootste oppositiepartijen in Italië hebben gisteren premier Ciampi, wiens positie aan het wankelen is gebracht door de verschrikkelijke nederlaag van de regerings partijen bij de lokale verkiezingen van zondag, steun beloofd om zijn begroting door het parlement te krijgen. Zij willen daarmee een regeringscrisis voorkomen waardoor vervroegde verkiezin gen volgend jaar op de tocht zouden komen te staan. Met de toegezegde steun van de oppositie is Ciampi een dreigende opstand binnen zijn eigen christendemocratische partij DC voor. (ADVERTENTIE) Wie dit jaar had geparticipeerd in het Jade Fonds zou maar liefst gehaald hebben uitzijn belegging in dit op het Verre Oosten gerichte aandelen-groei- fonds. Daarmee realiseerde Delta Lloyd een prima beleggingsresultaat*. Droom daarom niet verder over uw suikeroom. Maar profiteer van de deskun digheid van onze beleggingsadviseurs. Die bieden u maar liefst 7 verschillende beleggingsfondsen waarmee u een uit stekende kans maakt op een zo hoog mogelijk resultaat van uw belegging. U kunt gemakkelijk en tegen lage kosten deel nemen via de Delta Lloyd Beleggings-Plus Rekening. Wilt u meer informatie? Vul dan de onderstaande bon in of informeer bij uw assurantie-adviseur. U kunt Delta Lloyd Bank ook bellen, tijdens kantooruren 020-5608345. Wij sturen u dan snel alle documentatie toe. *Van 31.12.1992 tot 6.11.1993, inclusief dividend. In Fiet verleden behiaalde resultaten bieden geen garantie voor de toekomst. I de heer mevr. voorl. - I adres I postcode plaats Stuur deze bon in een ongefrankeerde envelop naar: MHÉ) Delta Lloyd Bank, Antwoordnummer 10181, ■fiSu 10OO PA Amsterdam ,5SJ Investment Fund, Jade Fonds, Mix Fonds, Rente Fonds Netto Groeifonds, Dollar Fonds, ECU Fonds. Van onze redactie landbouw Den Haag/Tilburg kleine glastuinh™ tijd bieden om plichtingen te voldoen, aag/Tilburg - Het kabin glastuinbouwbedrijven eden om aan de miliei De noodzakelijke milieu-investe: zijn voor enkele duizenden bedrij duur. Temeer daar de inkomsten i glastuinbouw fors zijn gedaald yolg van overproduktie en toegei concurrentie. Aanvankelijk was het de bedoelin het ]aar 2000 aan de milieu-eis Voorburg (anp) - Ons lan< banen, zesduizend minder Centraal Bureau voor de St cijfers laten voor het eerst Herstel van de groei in de zicht. Het aantal geregistreerde werk lozen is inmiddels gestegen tot boven de 400.000 en is daarmee hoger dan in 1989. De afgelopen negen jaar groeide het aantal banen met ongeveer honderdduizend per jaar. In de loop van 1992 werd die groei veel kleiner en eind juni was er vt Utrecht (anp) - Net als ande re verzekeraars kondigt For tis, de combinatie van d( Amev/VSB en de Belgisch* AG Groep, premieverhogin gen voor de autoverzekerin gen aan. De schaderesultaten in Neder land zijn vooral voor de autopo lissen in de eerste negen maan den van dit jaar slecht gewees en zijn achtergebleven bij d verwachtingen. Fortis heeft in de eerste dri kwartalen van dit jaar een wins geboekt van f 778 miljoen verge leken met f.690 miljoen in d overeenkomstige periode va 1992. Het bedrijfsresultaat ver beterde van f 686 miljoen tot 149 miljoen en de omzet stee van f 14,2 miljard tot f 15 mil jard. Het bedrijf verwacht voor he hele jaar een toeneming van be drijfsresultaat en winst; die be droegen over 1992 respectievi lijk f 958 miljoen en f 952 mi! joen. -l De resultaten hebben zich vrijwel alle landen en sectore positief ontwikkeld. Vooral h> Nederlandse levensverzekering: en bankbedrijf en het Belgiscl schadebedrijf zorgden voor c stijgipg van het bedrijfsresu taat. In Nederland zijn de ui komsten yan overige schadeve: zekeringen (vooral bij auto' nog steeds niet verbeterd. Brussel (anp) - Scheepsbou sendam trekt zich helema.' Daarmee lijkt het einde van 500 werknemers bezegeld. Het Antwerpse bedrijf is sin drie jaar voor meer dan 50 pi cent eigendom van Damen. participatie was echter geen si ces. In augustus van dit ja werd het bedrijf failliet v< klaard. Damen wilde het bedrijf voo zetten met 200 werknemers minder zouden gaan verdien De vakbonden verzetten r daartegen. Om die reden is men uit Antwerp Shiprepair stapt, zo zei een zegsman Damen voor de Belgische radii Volgens curator mr. L. Camp zijn er al enkele tijd belangstellenden' voor Ant Shiprepair, die hij nu wil D_ Polsen. Van de andere eigena, de Vlaamse overheidsholdi Gimvindus, verwacht men direct een initiatief. Veldhoven (anp) - De vroe re top onder leiding van recteur F. Maes heeft klanten van levensverze. raar Vie d'Or misleidende formatie verstrekt. Ia een brief aan een klant op Waart 1993 deelde Vie d'Or dat 'mocht een levensverze raar niet langer meer void aan de solvabiliteitseisen, zullen in het kader van de derlinge afspraken de ove verzekeraars alle polissen o (lemen teneinde het vertrou W de branche te behouden'. Het stuk werd geschreven ni een cliënt van Vie d'Or vr; over de solvabiliteit had ges zo is gisteren bekendgewordf E. v tw Antwe ga

de Stem | 1993 | | pagina 4