'CDA verplicht tot akkoord' Onrust in Almelo na reeks branden in huizen van allochtonen |PvdA tracht coalitiegenoot onder druk te zetten in euthanasiedebat Argentijnse president in Nederland Trekt toerisme je aan? Gratis aidsmedicijn voor 'uitbehandelde' patiënt e^elFd vs 200 Oekraïners al maanden vast op in beslag genomen schip NOTKa Hard, eerlijk en helder Casino Breda: 4We gaan heus niet failliet' leidt al 25 jaar op voor een boeiende baan. Kom naar de Open Dag. DESTEM COMMENTAAR BINNENLAND KORT WOENSDAG 24 NOVEMBER 1993 NOVEMBER 1993 I jjmelo (anp) - Vijf branden in Al- Lio binnen een week hebben in i jjeze Overijsselse stad veel onrust Jferoorzaakt. Drie huizen van al lochtonen en twee naai-ateliers van I buitenlanders werden door brand I zwaar beschadigd. Persoonlijke on- I plukken hebben zich niet voorge- I daan. I in alle vijf gevallen wordt gedacht aan I brandstichting. Bij de ateliers werden resten van molotov-cocktails aangetrof fen. Volgens de politie is tot nu toe niet gebleken dat de branden iets met racis me of vreemdelingenhaat hebben te maken. Sinds de branden surveilleert de politie vooral vaker in de wijk Kerkelanden, Daar wonen 2.200 mensen, van wie de helft allochtonen. De branden zijn het gesprek van de dag, vooral omdat er serieus wordt gedacht aan brandstich ting. „Het is heel triest. Zoiets wens je toch niemand toe", zegt een vrouw. Pastoraal-buurtwerker Bert Kozijn heeft tot zijn verrassing gemerkt dat in de wijk verschillend over de branden wordt gedacht. „Velen verafschuwen wat is gebeurd, maar er zijn mensen die daar heel anders over denken. De extre me opvattingen lopen dwars door de groepen van autochtonen en buitenlan ders heen." Sociaal-cultureelwerker André Reime- rink kan zich niet voorstellen dat de brandstichtingen voortkomen uit vreemdelingen- of rassenhaat. „Mijn er varing in deze wijk is dat de tolerantie van de autochtonen tegenover de bui tenlanders, groot is. Over het algemeen kun je zeggen dat beide groepen elkaar respecteren". Reimerink is tevreden met de extra aandacht van de politie voor de wijk. „Dat is uitstekend. Die extra aandacht vergroot het gevoel van veiligheid bij de bewoners." Hij betreurt het dat de branden het imago van Kerkelanden negatief beïn vloeden: „De wijk heeft meer proble men, zoals de grote werkloosheid. Maar als het accent voortdurend komt te liggen op wat er mis is, gaan de bewo ners steeds negatiever denken over hun wijk." Het onderzoek van politie en brandweer heeft nog niets opgeleverd. Parallel aan het technische speurwerk loopt een uit gebreid buurtonderzoek. „We hebben voor die brede aanpak gekozen om zo snel mogelijk duidelijkheid te krijgen", zegt de politie-woordvoerder. /an onze Haagse redactie Den Haag - De PvdA tracht het CDA in de Eerste Kamer onder druk te zetten om voor de euthanasiewet te stemmen. Ibijnlaser-techniek weg wil latei foto's de stem/johan van GURP de kleurkorrels. Deze worden kapot geschoten om vervolgens steeds door witte bloedlichaam pjes te worden opgeruimd. Echt pijn doet de behandeling volgens Van Rozelaar niet. „Het is alsof je door muggen wordt geprikt. En hoe donkerder het pigment, hoe meer het licht wordt afge remd en hoe meer warmte er vrijkomt. Er kan een klein blaar tje ontstaan. Maar dit laat in geen geval .littekens-na. Dit in tegenstelling tot de traditionele manieren om tatoeages te ver wijderen als etsen, bleken, snij den of pieken." Naar de mening van Van Roze laar verhoudt de nieuwe robijn- lasermethode zich ten opzichte van andere behandelwijzen als een 'dure middenklasser tot een driewieler'. „Misdadig is het als je ziet hoe sommige mensen er aan toe zijn na zo'n ouderwetse behandeling. Ze zijn hun ta toeage kwijt, maar hebben er brandwonden voor in de plaats gekregen. Ze hebben de keus tussen lelijk en heel lelijk. Ge woon om te janken." Het CDA is volgens de sociaal democraten verplicht om ak koord te gaan. Dit omdat de PvdA, omwille van een compro mis met het CDA, haar steun aan een andere regeling eerder leeft ingetrokken. PvdA-senator Van den Berg riep let CDA gisteren op om voor te stemmen. De CDA-senatoren twijfelen sterk aan de nieuwe aithanasie-regeling. De fractie leeft gisteravond, na de eerste ronde van het debat, om uitstel van de behandeling gevraagd met een week. Onduidelijk is rog, of er dan genoeg CDA'ers zullen voorstemmen zodat het voorstel het haalt. De stemmen van het CDA zijn doorslaggevend, omdat verder alleen de PvdA de wetswijziging zal steunen. Als meer dan vijf CDA'ers tegenstemmen, is het wetsvoorstel verworpen. Coalitiepartner PvdA zette giste ren de christen-democratische senatoren onder druk. De PvdA heeft vroeger een initiatief-wets- roorstel van D66 gesteund, dat neerkwam op legalisering van euthanasie in bepaalde gevallen. Bij de kabinetsformatie in 1989 is echter afgesproken, tot een compromis met het CDA te ko men. „Dat wekt verwachtingen" zet Van den Berg. Ook minister Hirsch Ballin van Justitie probeerde zijn partijge- ®ten over de streep te trekken. Bij honoreerde een aantal wen- Breda - „Nee hoor, we gaan echt niet failliet door de nieuwe Black- jack-spelmethode van de professor", meldt R. van der Weerd, directeur van Holland Casino in Breda zelfverzekerd. Vandaag is hij gastheer van de Tilburgse prof. dr. Ben van der Genugten, de man in het Bredase casino zijn boek 'Blackjack in Holland Casino's: hoe de dealer te verslaan!'presenteert. „Casino's gaan failliet als iedereen volgens mijn me thode speelt", meldt de pro fessor. Van der Weerd blip stoïcijns onder die uit spraak. „Ik denk zeker niet dat iedereen zijn systeem gaat hanteren. Je moet er heel veel tijd en heel veel geld insteken om winst te maken. Het is verder ver schrikkelijk saai om zo te spelen. De meeste mensen die plezier aan het gokken willen beleven, zullen a snel afhaken." Van der Weerd ontkent me dat de spelmethoden van Van der Genugten vruchten kunnen afwerpen. „In Ame rika en Engeland worden door gokkers al langer sys temen gehanteerd die suc cesvol zijn. Als ook de me thoden van de professoi kloppen en mensen maken daarmee winst, zullen we ae klanten netjes uitbetalen. Maar het gaat echt niet om bedragen die ons de kop zullen kosten." sen uit de fractie. Zo komt er een centrale registratie van. alle euthanasie-gevallen. Ook zegde hij toe dat de arts verplicht zal worden om meer mensen te raadplegen dan alleen een colle ga en de familie van de patiënt, wanneer het gaat om euthanasie op iemand die niet lichamelijk, maar geestelijk ziek is. Aan een andere wens van het CDA, om extra mensen in te zetten voor de vervolging van artsen die een leven hebben beëindigd zonder verzoek, kwam hij niet tegemoet. Het is het CDA echter niet alleen om praktische toezeggingen te doen. „Het wetsvoorstel is nog volop in discussie binnen mijn fractie, waarbij ook zeer zwaar wegende bezwaren leven", zei CD A-senator Fleers. D66-woordvoerster Wessel- Tuinstra, die eerder het initia tief-wetsvoorstel maakte dat de Tweede Kamer dit voorjaar ver wierp, noemde het voorstel van Hirsch Ballin en staatssecretaris Simons van Volksgezondheid 'staatsrechtelijk laf, ethisch aan vechtbaar, democratisch slecht en juridisch ondeugdelijk'. Grootste bezwaar van D66 is, dat het voorstel zowel euthana sie met als zonder verzoek regelt. De regeling zal artsen die een leven hebben beëindigd zonder verzoek, bang maken om dit te melden. Zij kunnen immers vrij wel zeker zijn van vervolging. Koningin Beatrix ontving gisteren op Paleis Noordeinde de Argentijnse president Carlos Menem. De president kwam gisteren aan in Nederland. Tijdens zijn drie dagen durende verblijf wordt hij onder meer ontvangen door premier Lubbers en ontmoet hij parlementariërs en mensen uit bedrijfsleven. foto anp (ADVERTENTIE) en heb je minimaal HAVO op zak? op hoog niveau (duur 2 jaar) Studieplaats verzekerd (geen loting) Studiefinanciering (WSF 18+) van toepassing zaterdag 27 november NOTKa Breda Van 10-13 uur, Boschstraat 32-34 met elk half uur Zo n 80% van de geslaagden vindt Telefoon 076-148300 een presentatie, meteen een baan Nederlands Opleidingscentrum voor Tberistisch Kader Erkend door de Minister van Onderwijs en Wetenschappen op grond van de Wet op de erkende onderwijsinstellingen, voorzover het onderwijs binnen de reikwijdte van de Wet valt Breda Amersfoort Zurich HARD IS niet noodzakelijkerwijze synoniem aan eerlijk en helder, we graag minister Maij dat ook zou willen. De Kamer verweet tear in het debat over de Betuwelijn onnodige tactloosheid in [jaar contact met provinciale en plaatselijke overheden en belangenorganisaties. Het ven/veer van de minister was dat haar opstelling misschien wel hard was geweest - en als die te hard overgekomen was, betreurde ze dat - maar dat zo'n houding nu eenmaal nodig was. «6l tegemoetkoming aan de bezwaarden was immers onmoge- ''l* en via heldere en eerlijke mededelingen kon voorkomen worden dat de protesterenden naderhand het gevoel zouden *riigen blij gemaakt te zijn met een dode mus. Ue minister verwart twee dingen. Eerlijke informatie is nodig, [haar dat is iets anders dan mensen voor het hoofd stoten. Nu weft ze de indruk gewekt dat wie het anders zag een zeurkous was en daarmee ontkrachtte ze de waarde van procedures die bat moeten hebben van inspraak en democratische besluitvor ming. Ja minister mag dan wel gezegd hebben dat ze spijt heeft van baar als te hard ervaren wijze van communiceren, veel geleerd "an haar fouten heeft ze nog niet. De Kamer die in meerderheid Wor een minder overlast bezorgende uitvoering van de Betuwe- "ln is, kreeg van haar te verstaan dat aan de wensen van de ^vertegenwoordiging slechts voor een klein deel tegemoet gekomen kan worden. Premier Lubbers had een week tevoren °n9eveer hetzelfde gezegd. Geld is er immers niet. ,barendrecht wordt ontzien, maar een 'vergelijkbaar' en net zo zor9elijke' situatie rond Zevenaar valt bij gebrek aan financiële [Middelen niet op te lossen. De Kamer moet bescheiden zijn, is bet parool van het kabinet, anders komt de Betuwelijn er niet. ™sschien is dat dan op dit moment wel de beste oplossing. Tot b" toe is nooit goed aangetoond waarom de Betuwelijn noodza- *ellik is. De tendens in het Europese goederenvervoer Is welis waar dat er vanwege logistieke en milieuproblemen steeds meer spoor moet gaan, maar of de Betuwelijn een gerechtvaardig- 2 lnvestering is, kan niemand zeggen. Zeker niet als ook het "'ternatief van meer vervoer over water serieus bekeken wordt. goedkope Betuwelijn levert veel overlast en gevaar op. Als °or het beperken daarvan zoveel geld nodig is dat een "bdabele aanleg in gevaar komt, doet de Kamer er goed aan es oog eens na te rekenen. De Kamer moet hard, eerlijk en Van een verslaggever Utrecht - Het farmaceutische bedrijf Bristol-Myers Squibb stelt 'uitbehan- delde' Nederlandse aidspatiënten gratis de experimentele aidsremmer Stavudine ter beschikking. Het medicijn kan als vervanger dienen van de drie bestaande aidsremmers die momenteel op de markt zijn. Op dit moment is er voor de patiënt na gebruik van deze medicijnen geen enkel alternatief meer. De HIV Vereniging Nederland heeft in een eerste reactie verheugd gereageerd op het vrijgeven van het nog niet geregistreerde medicijn, dat officieel de naam D4T draagt. Vooral aids-activisten pleiten er bij voortdu ring voor om nieuwe medicatie zo snel als mogelijk aan de patiënten ter beschikking te stellen, gezien de aard en het verloop van een HIV-infectie. D4T kan mogelijk mensen helpen bij wie de bekende aidsremmers AZT, DDI en DDC niet werken, of die deze medicijnen vanwege de bijwerkingen niet verdragen. Stavudine is een 'zusje' van deze middelen, met zoals een woordvoerder van Bristol-Myers Squibb het uitdrukt 'hier en daar een ander pootje of takje.' Het is voor het eerst dat een middel in Nederland min of meer officieel op de markt verschijnt, terwijl het nog nergens ter wereld officieel is geregistreerd. Het is zelfs nog niet in Nederland getest. „Wel loopt er overal klinisch onderzoek, en we zitten in de laatste fase van het samen stellen van een registratiedossier", aldus de woordvoerder van het bedrijf. „Dat we het nu aan de patiënten aanbieden gebeurt van wege het bijzondere karakter van deze ziek te en de dringende verzoeken van de patiën ten. We geven het nadrukkelijk niet vrij, maar bieden het medicijn alleen aan via de behandelaars van de patiënten. Toediening gebeurt alleen nadat een protocol is opge steld." Een dergelijk protocol zal waarschijnlijk via Natec, het aidscentrum bij het AMC in Amsterdam, aan de aidsbehandelaren wor den voorgelegd. Daar is men nog niet zover dat er al patiënten zijn geselecteerd. „Er is overleg geweest, maar een echte trial is nog niet uitgezet. Het is nog te vroeg om daar over al wat te zeggen. Welicht dat we er volgend jaar mee aan de slag gaan. Het middel lijkt niet oninteressant", meent de woordvoerster. „Wij hebben het protocol dat Bristol-Myers heeft opgesteld gezien. Dat ziet er goed uit", zegt de HIV-vereniging. De belangenorgani satie gaat er van uit dat aanbieding van de medicatie op korte termijn gebeurt. Hoe D4T in de praktijk werkt is nog niet helemaal duidelijk. Het is een 'mono-thera pie' die de ontwikkeling van aids remt. D4T is een uitkomst voor patiënten die AZT slecht verdragen of er bloedarmoede van krijgen en die overgevoelige zenuwen ont wikkelen na gebruik van DDI en DDC. Binnenkort komt, ook op experimentele ba sis en na druk van de belangenorganisaties, nog een nieuwe behandelmethode op de Nederlandse markt: 3TC, een medicijn dat in staat wordt geacht de AZT-resistentie bij patiënten op te heffen. Ook dit middel, hoewel uit een andere groep dan de huidige aidsremmers, is alleen in staat het verloop van de ziekte te vertragen. Dat optreden in Europees verband gaat toch stroef en weinig geloofwaardig. Zo nu en dan krijg ik het idee dat het Verdrag van Maastricht niet meer is geweest dan een overschrijving van 20 mille van MVV naar FC Utrecht. Zijn ze in Limburg blind voor corruptie of hebben ze er alleen maar last van Maastreechter Staar? Niets uit die contreien lijkt nog nog onverdacht te zijn. het gonst inmiddels van de geruchten. Zo schijnen er met het oog op de kerst al dubieuze partijtjes bronsgroen eikehout te worden aangeboden. Elders wordt beweerd dat er zelfs een heuse vlaaien maffia bestaat. Leden van die maffia zouden bakkers her en der in het land geld ontfutselen met de belofte er vlaaienbodems voor te leveren. Geleverd wordt er echter nooit en dus zitten die bakkers met gebakken peren en andere loze vullingen. Begrijpelijk dat het nu met hen kwaad kersen eten is. Tevens is het zo dat wanneer twee Limburgers elkaar in wat voor gezelschap dan ook ontmoeten, ze meteen Limbo-lingo met elkaar spreken. Ook dat heeft iets samenzweerderigs en doet het imago geen goed. Al met al wordt het steeds moeilijker worden om Limburgers nog te vertrouwen. Stel dat je ze zou kunnen verstaan, zou je ze dan nog op hun woord kunnen geloven? MERIJN Eper incestzaak weer aangehouden Zutphen - De rechtbank in Zutphen heeft gisteren de behande ling van de zaak tegen drie verdachten in de geruchtmakende Eper-incestzaak voor de tweede keer aangehouden. Volgens officier van justitie mr. M. de Weert, zal de zaak tegen de drie andere verdachten, die vandaag voor de rechtbank moeten komen, ook weer aangehouden worden. In de Eper-incestzaak staan de vader en moeder van de zusjes Jolanda en Eveliene van B., de ex-echtgenoot van Jolanda en drie andere mannen terecht op verdenking van illegale abortus en moord óp door incest verwekte kinderen. De ouders en de ex-man kregen al jaren gevangenisstraf voor verkrachting, incest en seksueel misbruik van de zussen. 'Scholen moeten gebouwen gaan leasen' Amsterdam - Leasing van gebouwen is voor scholen een goede manier om snel over nieuwbouw te kunnen beschikken. Door de fusies in het voortgezet onderwijs is er grote behoefte aan nieuwe gebouwen, maar het ministerie heeft niet genoeg geld om snel te voldoen aan alle wensen. Leasing is op zich wel duurder, maar altijd nog goedkoper dan allerlei tijdelijke tussenoplossingen. Dat is de conclusie van een onderzoek door het Economisch Instituut voor de Bouwnijverheid EIB, uitge voerd in opdracht van het ministerie van Onderwijs. Uit het onderzoek blijkt dat bijna 90 procent van alle middelba re scholen bouwplannen heeft. Bij de helft van de scholen gaat het om kleine ingrepen, zoals een nieuwe kantine. Maar er zijn ook veel scholen die een heel nieuw gebouw nodig hebben, waarin de gefuseerde scholen samen terecht kunnen. Bodemsanering gaat burger geld kosten Den Haag - De burger moet ook opdraaien voor de miljardenre kening voor het schoonmaken van vervuilde bodems. Dat kan via een verhoging van de energieprijs en de provinciale heffing op storttarieven. Dat is een van de aanbevelingen van de werkgroep Bodemsanering onder voorzitterschap van de Eind- hovense burgemeester Welschen. Minister Alders (Milieu) gaf de commissie een jaar geleden opdracht om te kijken hoe praktische problemen rond de bodemsanering zijn op te lossen. In een eerste reactie liet de bewindsman gisteren weten het op hoofdlijnen 'zeer eens' te zijn met de voorstellen. De overheid financiert volgens Welschen nog steeds zo'n 70 tot 80% van de miljardenoperatie rond de bodemsanering. Dat is in strijd met het uitgangspunt van het kabinet dat de vervuiler betaalt. Daling aantal bedden in ziekenhuizen Den Haag - Het aantal bedden in Nederlandse ziekenhuizen daalt gestaag. Werd bij de bouw van ziekenhuizen tot voor kort nog uitgegaan van 3,4 bedden op 1000 inwoners; nu is dat 3 op de 1000. Dat schrijft staatssecretaris Simons (Volksgezondheid) in antwoord op vragen van de Kamer. Tussen 1985 en 1990 daalde het bedgebruik ook al. Het College voor Ziekenhuisvoor zieningen had gerekend op een gelijkblijvend bedgebruik vanaf 1990. Nu blijkt dat de dalende trend zich blijft doorzetten met 3,2% per jaar. In 1992 verminderde het aantal bedden met 694. Ook in gebieden met al geruime tijd een tekort aan bedden, neemt het aantal af. Helde1 zijn. Liever niets dan veel ellende. Door onze'correspondente Janny Kok Rotterdam - Matroos Sergey Solodovnikov verwoordt het verhaal van de bijna 200 bemanningsleden van het Oekraïnse schip Anatoli Khalin kernachtig: „Ik dacht aan boord te gaan om een hoop dollars te verdienen, maar in plaats daarvan zit ik nu zonder geld in Rotter dam." Dat is in het kort het verhaal van de 144 mannen en 53 vrou wen op het visverwerkend schip, dat in Rotterdam al ruim drie maanden aan de ketting ligt. Ze moeten wachten op af wikkeling van het beslag, dat een Kroatische scheepswerf heeft laten leggen om een uit staand bedrag van ruim 3 mil joen dollar binnen te halen. En dat zal moeilijk zijn, want de eigenaar van het schip is de staat Oekraïne, terwijl de schul denlast stamt uit de tijd van de oude Sovjetunie. Aan boord hebben de opvaren den maar één groot verlangen. Ze willen zo snel mogelijk en liefst voor nieuwjaar naar huis. Dat verlangen wordt niet alleen ingegeven door het feit Zhanna Gozhevskaia, Tatjana Ikonnikova en Sergej Solodovnikov bij de Anatoli Khalin: "We willen geld om zo snel mogelijk naar huis te kunnen gaan.' foto marcel bekedam dat ze 'gevangen' door geldge brek aan boord van een groot schip zitten, waar privacy ver te zoeken is en waar niet veel meer te doen is dan het dagelijkse routinewerk. „De bemanning is gewoon veel te groot en dat geeft spanningen", zegt Solodo vnikov. „Als er tachtig man aan boord zouden zijn, zou het wel gaan, maar nu zitten we elkaar eigenlijk in de weg." Hij heeft in Rotterdam intussen en paar vrienden gemaakt, die hem in Rotterdam, Schiedam en Den Haag hebben rondgeleid. „Daar heb ik fantastische din gen gezien. Al die lichtjes 's avonds in Rotterdam." Maar dat neemt de teleurstelling van de student chemie en microbio logie, die er als matroos wat wilde bijverdienen, niet weg. „Ik wilde op dit schip geld verdienen en er in de praktijk wat bij leren. Maar het schip is 27 jaar oud, dus zo modern is het allemaal niet. Ik doe niet veel meer dan roestige plekken wegschuren." Dat gebeurt aan boord van een groot, onpersoonlijk schip, waar alleen de officieren op wat pri vacy mogen rekenen in hun één persoonshut. Het géwone be manningslid moet zijn hut met drie anderen delen. Als je vrouw bent heb je op de Anatoli Khalin nog geluk, want dan hoef je maar één hutgenote te dulden. Voor ontspanning is heeft het schip een aparte ruim te, maar de bemanningsleden zitten liever in het gezellig inge richte zeemanscentrum op Hey- plaat. Daar treffen we Zhanna Gozhe vskaia en Tatiana Ikonnikova aan. Ze zijn serveersters op de Anatoli Khalin. „We hebben ei genlijk maar één probleem. We willen geld om zo snel mogelijk naar huis te kunnen. Rotterdam zou ons moeten laten vertrek ken. We hebben van de kapitein gehoord dat er contact is ge weest met de maatschappij (in Sepastopol, red.) en dat er over een week een oplossing kan :zijn. Volgens de kapitein zou den er 130 mensen naar huis kunnen. Vijftig moeten blijven om het schip te laten varen." „Maar of het gebeurt weten we niet, dus wachten we maar af. Vaak ruzies aan boord? Nee dat niet, we zijn vrienden van el kaar. Maar ons grote probleem is dat we onze familie en onze kinderen missen, al krijgen ve len van ons brieven en tele grammen van thuis." De bijna 200 schepelingen zijn voor hun verzorging goeddeels aangewezen op de Nederlands Hervormde kerk in Rotterdam, waar pastoraal werker Rijk van Lent zich hun lot heeft aange trokken. Hij heeft via een inza melingsactie in Rotterdam-Zuid gezorgd voor warme kleding en toiletartikelen aan boord. Nu is hij bezig, een collecte op touw te zetten om voedsel voor de opvarenden te kunnen kopen. „We zijn ook aan het onderhan delen om bijvoorbeeld tomaten en aardappelen tegen veiling- prijzen te krijgen. Verder kun nen we ook niet veel meer doen dan die mensen een beetje op vangen."

de Stem | 1993 | | pagina 3