Tatoeages: van jeugdzonde tot obsessie CD Onrust in PvdA trach Leven van Black Jack kan NO' -Q? Trekt toeri Afvalbakken DE STEM- i DE STEM Hard, eerlijk DE STEM Sff Sabbatsverlof Erik de Bruin Burengerucht Tilburgse 'gok-prof' bedenkt systeem om te winnen 'Je moet een bom duiten hebben9 Casino Breda: 'We gaan heus niet failliet' NOTKa leidt al 25 jaar op Kom naar de Oper WOENSDAG 24 NOVEMBER 1993 Merijn, als je wérkelijk iets relevants wilt schrijven over onderwijzers en leraren, raad ik je aan om eens een maand lang full-time stage te gaan lopen op een willekeurige school. Óm de jou kenmer kende standvastige stress-be- mdigheid te toetsen zou je in die hectische maand het volgende moeten doen: - enkele lessen bijwonen van een leraar (een lerares mag natuurlijk ook) die volgens jou onder de categorie 'doet jes' thuishoort (ik waarschuw je: dit betekent intens speur werk vooraf!); - zelf enige lessen verzorgen in schrijfvaardigheid (deze vorm van zelfbestuiving kan tevens heilzaam werken t.o.v. de kwaliteit van je rubriek 'Deze Tijd'!); - meedenken, meepraten in allerlei overlegsituaties met directie, collega's, bestuur, ouders en adviesdiensten, hetgeen leidt tot afmattende vergaderingen over (het zal je duizelen): concept-formatie- plannen, schoolwerkplannen, leerplannen, remedial- teaching, toerusting en be reikbaarheid, basisvorming, ouderavonden, sinterklaas- en kerstvieringen, excursies etc. Als je dit allemaal overleefd hebt, kun je je verdiepen in de voorstellen van minister Ritzen ten aanzien van het sabbatsverlof. De doelstelling van dit verlof blijkt dan méér in te houden dan de onder wijskrachten 'bij te laten ko men' of te laten 'lanterfan ten'! Beste Merijn, het adagium 'Wie schrijft die blijft' heeft al meer dan voldoende ge zorgd voor de nodige opinie vervuiling. Om je horizon te verbreden, wens ik je een sabbatsverlof toe bij een re dactie elders die voorkómt dat je borrelpraat van 18 no vember stereotype gaat wor den voor je volgende stukjes. PS: om je sabbatsverlof te kunnen opnemen, moet je wel vrije dagen vóóraf inleveren, hou daar rekening mee! C. van Esch, Prinsenbeek Onbegrijpelijk dat ik als oude man in de pen moet, in ver band met de steeds terugke rende berichten in uw blad over Erik de Bruin. De hele wereld was getuige hoe hij in de voorronde z'n worp deed met een air van 'na mij komt er toch niemand meer'. En na een worp de °PDeSsrtemeren beXrkeT0"'6 tesssar. ^tomatischdaïde'"6' standn'ehetnie,u«' standpunt eens is. baan afstapte met een air die me doet denken aan die Ja panner die tegen Anton Gees- ink verloor. Ik vind die vrijspraak een lachertje en een blamage van jewelste, ten overstaan van al diegenen die zijn demonstra tie van overmoed hebben moeten aanschouwen. Want voor de grootste leek, waar ik ook toe behoor, waren er toen al grote twijfels omtrent zijn prestatie. Want als dat alle maal mogelijk is, vraag ik me af waar het met de sport naartoe gaat. Waspik A.J. Akkerman Enige tijd geleden stond er een artikel in De Stem over de toenemende agressie en in tolerantie onder huurders. Een heel belangrijk aspect vergeet u echter te noemen. De oorzaak van burengerucht is m.i. dat veel mensen heel theatraal en onecht leven. Ze hebben steeds publiek nodig. Bij gebrek aan innerlijke rust en bezigheden vanuit hun in nerlijk, provoceren ze 'uit verveling' de buren, bijvoor beeld met muziek of honden, in de hoop dat deze toehap pen. Zo escaleert het een en angler tot wederzijdse provo caties. Een andere oorzaak is na tuurlijk dat de geluidsinstal laties groter en groter worden en de wijze van bouwen hier niet genoeg rekening mee kan houden. Made H. v. Dijk Huisvuil moet tegenwoordig gescheiden worden aangeboden. In mijr keuken staan nu dus afvalbakken in alle kleuren, geuren, soorten en maten. Eentje voor groente-, fruit- en tuinafval, daar naast een voor verpakkingsmateriaal, dan een voor oud papier en tenslotte een mooi kleintje voor het klein chemisch afval. Voor het milieu moet je wat over hebben, maar knap lastig is het nieuwe systeem wel. Ruimte voor andere zaken dan afval is er in mijn keuken haast niet meer. En steeds sta je in vierstrijd, in welke bak een bepaald soort vuil nu thuishoort. De inhoud van de kattebak bijvoorbeeld. Groente-, fruit- of tuinafval? Nou, nee. Oud papier? Zeker niet. Chemisch afval? Zo erg is 't ook weer niet. Verpakkingsmateriaal dan? Ook niet echt. Er moet nog minstens één afvalbak bij in mijn keuken. AtH Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911/Telefax 076-236405. Telefax redactie 076-236309. Kantoren: Bergen op Zoom, Steenbergsestraat 23-23a, (alleen redactie) 01640-37253, fax 01640-40731. (voor nabezorging 01640-36850) Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Afdeling Lezerscontact ®06-0226116 (gratis). Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550, fax 01608-17829. Postadres: Postbus 363,4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 1, 01100-28030, fax 01100-21928. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751, fax 01140-19698. Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14,® 01620-54957, fax 01620-34782. Postadres: Postbus 4023,4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45,® 01650-37150, fax 01650-44929. Postadres: Postbus 35,4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Zuidlandstraat 32,® 01150-17920, fax 01150-96554. Postadres: Postbus 145,4530 AC Terneuzen. Vlissingen, Scheldestraat 7-9, 4381 RP, 01184-19910, fax 01184-11446. Postadres: Postbus 5051, 4380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur. Abonnementsprijzen (bij vooruitbetaling te voldoen): per kwartaal 85.50, per half jaar 170.05 óf per jaar 330.70. Voor abonnees die automatisch betalen: per maand 28.45, per kwartaal 83.00, per halfjaar 165.05 óf per jaar 320.70. Voor posttoezending geldt een toeslag. Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje S 076-236882 en bij Teuben, Gin- nekenweg 7, Breda. Grote advertenties uitsluitend 076-236881. Geboorte- en overlijdensadvertenties maandag t/m vrijdag tot 16.00 uur 076-236881, zondag van 18.30 tot 20.30 uur 076- 236242/236911. Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN/AMRO rek. 520538447. Heeft u de krant niet ontvangen Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Ook op zaterdag van 09.00-12.00 uur. Almelo (anp) - Vijf branden melo binnen een week heb deze Overijsselse stad veel veroorzaakt. Drie huizen v lochtonen en twee naai-atelie buitenlanders werden door zwaar beschadigd. Persoonlij] gelukken hebben zich niet v daan. In alle vijf gevallen wordt gedac brandstichting. Bij de ateliers k Van onze verslaggever Jeroen Roth Breda - Hij heeft z'n portie wel gehad. Grote littekens op beide onderarmen illus treren de pogingen die hij heeft ondernomen om van zijn tatoeages af te komen. Pogingen die hem tot dus ver slechts van de regen in de drup hebben gebracht. Een jeugdzonde noemt Breda- naar Fred de Bruyn (41) de vijf professioneel aangebrachte teke ningen op armen en borst. Die zonde is inmiddels een obsessie geworden. „De schaamte werd steeds groter. Bij 35 graden liep ik in een hemd met lange mou wen en in de sauna drukte ik mezelf in een hoekje." Nieuwe hoop Robijnlaser-techniek heet de methode die De Bruyn nieuwe hoop heett gebracht. Het gaat om een techniek die tatoeages succesvol verwijdert en, wat in dit verband minstens zo belang rijk is, geen littekens nalaat. In Amerika en Engeland worden er al enige tijd geslaagde resul taten mee bereikt en sinds enige maanden gebeurt dat nu ook in een Amsterdamse kliniek. De Bruyn heeft er zijn eerste van acht negen behandelingen in middels achter de rug. Stoerdoenerij Daar is het nodige leed aan vooraf gegaan. De Bruyn: „Stoerdoenerij was het toen ik m'n zestiende mijn eerste ta toeage liet zetten. Waarom? Al leen maar omdat m'n vriendjes het ook deden. Op m'n twintigste had ik er al vijf. Vroeg of laat krijg je daar spijt van en bij mij was dat toen ik een jaar of 23 was. Eerst probeerde ik ermee te leren leven, maar op een gegeven moment werd de frustratie zo Een groot litteken illustreert eerdere pogingen om een tatoeage te verwijderen. groot dat ze er per se af moes ten." De aandacht van De Bruyn werd getrokken door een advertentie in een weekblad. „Tatex heette het produkt waarmee ik de ta toeages weg kon krijgen. Een flesje van vijf milliliter 350 moest het doen. Met een scherp voorwerp werd de huid openge- krast, het spul vrat zich in en de open wond zou de tatoeage eruit zweren. Het resultaat: veel pijn, het ontstaan van wild vlees en het verdwijnen van huidpig ment. Een bittere pil, vooral toen ik hoorde dat het spul niets anders dan ongebluste kalk bleek te zijn." „Aan de zogeheten Bontempi- methode ben ik maar niet eens begonnen. Daarbij zou een soort ballon onder de huid worden aangebacht. Dan moest ik dus een maand of vijf met een gigan tische bult op m'n arm rondlo pen en dat werd me toch wat te gek." Wild vlees De Bruyn liet het er echter niet bij zitten en stelde zich onder behandeling van een Eindhoven- se dermatoloog die beloofde met een zogeheten Argon-laser de ta toeages compleet te doen ver dwijnen. „De huid werd tot op een centimeter diep weggesne den. Daarbij verbrandden echter ook de haarvaten en verdween opnieuw het huidpigment. Bo vendien ontstond op die plek een gigantische bult van wild vlees die vervolgens moest worden weggesneden." Eigenlijk geloofde De Bruyn er al niet meer in tot hij anderhalve maand geleden van een /veelbe lovende' nieuwe robijnlaser techniek hoorde. De bestaande littekens kunnen er niet mee worden weggewerkt, maar van de drie resterende tatoeages hoopt hij over drie kwart jaar toch voorgoed en zonder vermin kingen verlost te zijn. Probleem Wat maakt De Bruyn er na de doorstane ellende zo zeker van dat het deze keer wel zal lukken? Ik heb verschillende foto's van voor, tijdens en na de behande ling gezien. In Engeland hebben er al tienduizenden baat bij ge- had. En er is in de vakliteratuur het nodige over geschreven. En daarbij: je investeert niet in een apparaat van een paar ton als je niet zeker weet dat het werkt." „Ik denk dat je zou schrikken als je wist hoeveel mensen er met ditzelfde probleem rondlopen. Voor m'n beroep verkoop ik diepvriesartikelen aan de betere restaurants. En in dat milieu is het gewoon not done om met een paar flinke tatoeages rond te Fred de Bruyn met één van de tatoeages die hij met de nieuwe robijnlaser-techniek weg wil l halen. lopen. Als ik bouwvakker was geweest, lag het anders. In een land als Japan geniet je zelfs hoger aanzien naarmate je meer tatoeages hebt. Directeuren van grote bedrijven zijn er tot hun boordknoppen toe getatoeëerd." Volgens de Amsterdamse derma toloog J. van Rozelaar, bij wie De Bruyn onder behandeling staat, wordt de robijnlaser-tech niek sinds 1983 in de Verenigde L S,tgten toegepast en heeft deze ip 1989 officiële erkenning gekre gen. „Ik ben er in juli mee be gonnen. Momenteel heb ik enke le honderden mensen in behan deling. De eersten heb ik al kun nen ontslaan. Een amateur-ta toeage is er in vier behandelin gen, eens per maand, af, terwijl de aanpak van een professioneel aangebracht exemplaar een maand of acht duurt. Bij huis artsen is deze methode nog vol strekt onbekend." Weinig pijn Bij de nieuwe techniek laat de laserstraal alles heel, met uit zondering van het pigment met foto's de stem/johan van g» de kleurkorrels. Deze wordt: kapot geschoten om vervolgen: steeds door witte bloedlichaam pjes te worden opgeruimd. Echt pijn doet de behandeling volgens Van Rozelaar niet. „Het is also: je door muggen wordt geprikt En hoe donkerder het pigment hoe meer het licht wordt i j remd en hoe meer warmte etll vrijkomt. Er kan een klein blaar tje ontstaan. Maar dit laat in geen geval .littekens-na. Dit in tegenstelling tot de traditionele manieren om tatoeages te ver wijderen als etsen, bleken, snij den of pieken." Naar de mening van Van Roze laar verhoudt de nieuwe robijn- lasermethode zich ten opzichte van andere behandelwijzen als een 'dure middenklasser tot een driewieler'. „Misdadig is het als je ziet hoe sommige mensen er aan toe zijn na zo'n ouderwetse behandeling. Ze zijn hun ta toeage kwijt, maar hebben er brandwonden voor in de plaats gekregen. Ze hebben de keus tussen lelijk en heel leüjk, Ge woon om te janken." Van onze Haagse redactie Den Haag - De PvdA tr Kamer onder druk te zetter stemmen. Het CDA is volgens de sociaal democraten verplicht om ak koord te gaan. Dit omdat de PvdA, omwille van een compro mis met het CDA, haar steun aan een andere regeling eerder heeft ingetrokken. PvdA-senator Van den Berg riep het CDA gisteren op om voor te stemmen. De CDA-senatoren twijfelen sterk aan de nieuwe euthanasie-regeling. De fractie heeft gisteravond, na de eerste ronde van het debat, om uitstel van de behandeling gevraagd met een week. Onduidelijk is nog, of er dan genoeg CDA'ers zullen voorstemmen zodat het voorstel het haalt. De stemmen van het CDA zijn doorslaggevend, omdat verder alleen de PvdA de wetswijziging zal steunen. Als meer dan vijl CDA'ers tegenstemmen, is hel wetsvoorstel verworpen. Coalitiepartner PvdA zette giste ren de christen-democratische senatoren onder druk. De PvdA heeft vroeger een initiatief-wets voorstel van D66 gesteund, dat neerkwam op legalisering van euthanasie in bepaalde gevallen. Bij de kabinetsformatie in 1989 is echter afgesproken, tot eer compromis met het CDA te ko men. „Dat wekt verwachtingen' zei Van den Berg. Ook minister Hirsch Ballin var Justitie probeerde zijn partijge noten over de streep te trekken] Hij honoreerde een aantal wen- Door Hans van Alebeek Van beroep: gokker. Wie zou het niet in zijn paspoort wil len hebben staan? De hele dag leuk in het casino zitten en per jaar een tonnetje of wat verdienen. Volgens de Tilburgse prof. dr. Ben van der Genugten kan het. Hij schreef een boek met slimme tactieken voor het kaartspel Black Jack. „Casino's gaan fail liet als iedereen volgens mijn methode speelt." Op het aanbod om met honderd gulden van de krant te gaan spelen in een casino, begint hij luid te schateren. „Nee, zo sim pel gaat dat niet", zegt prof. dr. Ben van der Genugten. Zijn sys teem werkt maar kent zeker twee heel belangrijke beperkin gen: je moet heel veel geld èn heel veel tijd hebben. Omdat beide ontbreken blijft het dus bij een gesprek met de 'gok-prof' die vandaag in het hol van de leeuw - het Casino in Breda - zijn boek presenteert: 'Blackjack in Holland Casino's: hoe de dealer te verslaan!' Blackjack is een soort eenent wintigen. Per land variëren de spelregels (vandaar ook de dui delijke link naar Holland Casi no's in het boek) maar de grote lijnen van dit populaire gokspel zijn over de hele wereld hetzelf de. Proberen om 21 te halen met een aantal kaarten waarbij de aas voor één óf elf telt, alle 'plaatjes' voor tien en de rest voor wat op de kaart staat. Daarbij is het zaak om liefst 21 te halen maar in elk geval meer dan de dealer of gever, want anders is de inzet foetsie. Dat laatste is bijna altijd het geval: alleen aan Blackjack verdienden de casino's vorig jaar 53 miljoen gulden. Maar dat wordt allemaal anders Prof. dr. Ben van der Genugten: 'Gokken vind ik niet leuk, rekenen wel.' fotovnu met het boek van Van der Ge nugten, hoogleraar waarschijn lijkheidsrekening en mathema tische statistiek aan de Katho lieke Universiteit Brabant. Hij heeft het spelletje ontstaan tijdens de Eerste Wereldoor log tot op het bot geanaly seerd en doorgerekend en dat vervat in zijn (niet echt eenvou dige) boek. Een leek kan het lezen maar enige wiskundige en programmmeerkennis zijn zeer aan te bevelen. „Eigenlijk is het geschreven voor mensen die zo als ik van kaarten en computers houden", zegt de prof. Bij het boek zit een diskette waarop de eigen strategieën uitgewerkt kunnen worden. Heel grofweg zijn er volgens Van der Genugten twee mogelijkhe den om het spelletje te spelen: slim of dom. De meeste casino bezoekers doen het laatste. „Ze spelen bij voorbeeld hetzelfde als de dealer maar dat is dom. Op elk spelletje van een gulden verlies je dan een cent of vijf, zes", aldus de KUB-hoogleraar. Die spelers moeten snel over stappen op de basisstrategie. Van belang daarbij is het in het hoofd stampen van drie tabelle tjes die exact aangeven waneer je moet splitsen (bij twee achten, azen etc.), de inzet verdubbelen en passen. „Met die basisstrate gie verlies je op elk spel van een gulden nog een halve cent", ver telt Van der Genugten. „Nee, dat is niet zinloos want ik denk dat negentig procent van de casino bezoekers dat percentage niet eens haalt. Die verliezen meer. Spelen volgens deze methode zou de winst van de casino's al flink drukken." Echt interessant wordt het pas bij de uitgebreide strategie. Maar dan wordt er wel het een en ander gevraagd van de zenu wen, het koppie èn de portemon nee van de speler. Bij deze tac tiek moeten namelijk de tienen in het spel geteld worden. Let wel: dat is zonder pen en papier bijhouden hoeveel plaatjes en tienen er tijdens het spel vallen. Want tienen zijn belangrijke kaarten; vallen er veel dan is dat ongunstig (en moet je laag inzet ten) en worden er weinig rond gedeeld dan stijgen de kansen (dus hoog inzetten). In de praktijk betekent dat flink variëren met de inzetten: soms een tientje, soms duizenden gul dens. Je moet dus over een flinke bom duiten beschikken om niet in de problemen te komen. Van der Genugten heeft ook dat uit gerekend. Ter illustratie: uit gaande van de minimuminzet van 10 gulden moet iemand 50.000 gulden meenemen om er honderd procent zeker van te zijn dat hij niet platzak komt te zitten. Maar dat het werkt, is onlangs nog gebleken bij de Amsterdam mer die door de Holland Casi no's buitengehouden werd om dat hij te veel verdiende met Blackjacken. „Hij gebruikte een vergelijkbaar telsysteem waarbij je alle kaarten die vallen een waarde toekent en op basis daarvan je inzet bepaalt", weet de prof. De Amsterdammer ver kreeg via een kort geding weer toegang tot het casino en kan als prof-speler weer aan de slag. Want er is wel degelijk een aar dige toastje kaviaar te verdienen met deze uitgebreide strategie acht cent op elk spelletje van een gulden. Vertaald naar de profes sionele speler die veertig uur per week gokt (is 100.000 spelletjes per jaar) met een minimum-inzet van een tientje is dat een jaarsla- ris van 80.000 piek. „Maar is dat leuk?", vraagt Van der Genugten zich af. „Je zit dan wel elke dag in dat casino als een machine te kaarten. Nee, dan heb ik nu veel leuker werk." De prof gaat vanmiddag dus gewoon zijn boek presenteren en dan weer lekker terug naar zijn kamer in het hoge KUB-gebouw. „Want gokken vind ik niet leuk, rekenen wel." Blackjack in Holland Casino's: hoe de dealer te verslaan! Prof. dr. B. van der Genugten. Een uitgave van Tilburg University Press. ISBN' 90 361 9793 7. Breda - „Nee hoor, we gaan echt niet failliet door de nieuwe Black- jack-spelmethode van de professor", meldt R. van der Weerd, directeur van Holland Casino in Breda zelfverzekerd. Vandaag is hij gastheer van de Tilburgse prof. dr. Ben van der Genugten, de man in het Bredase casino zijn boek 'Blackjack in Holland Casino's: hoe de dealer te verslaan!'presenteert. „Casino's gaan failliet als iedereen volgens mijn me thode speelt", meldt de pro fessor. Van der Weerd blip stoïcijns onder die uit spraak. „Ik denk zeker niet dat iedereen zijn systeem gaat hanteren. Je moet er heel veel tijd en heel veel geld insteken om winst te maken. Het is verder ver schrikkelijk saai om z° te spelen. De meeste mensen die plezier aan het gokken willen beleven, zullen a snel afhaken." Van der Weerd ontkent mei dat de spelmethoden van Van der Genugten vruchten kunnen afwerpen. „In Ame rika en Engeland worden door gokkers al langer sys temen gehanteerd die suc cesvol zijn. Als ook de me thoden van de Pr0^es„ kloppen en mensen maken daarmee winst, zullen we klanten netjes uitbetalen Maar het gaat echt met om bedragen die ons de Kop zullen kosten." (AD\ zaterdag 27 november NOTKa Breda Van IC Boschstraat 32-34 met ell Telefoon 076-148300 een prj Breda Amersfoort Zurich HARD IS niet noodzakelijkerw hoe graag minister Maij dat haar in het debat over de B haar contact met provinci; belangenorganisaties. Het verweer van de minister wel hard was geweest - en betreurde ze dat - maar dat zi veel tegemoetkoming aan de h)k en via heldere en eerlij worden dat de protesterend krijgen blij gemaakt te zijn me De minister verwart twee di maar dat is iets anders dan heeft ze de indruk gewekt d< was en daarmee ontkrachtte het moeten hebben van insi Hing. De minister mag dan wel ge laar als te hard ervaren wiji van haar fouten heeft ze nog voor een minder overlast bei "Hj is, kreeg van haar te ve volksvertegenwoordiging sle: gekomen kan worden. Prem ongeveer hetzelfde gezegd. C® parendrecht wordt ontzien, i?H3elijke' situatie rond Zev middelen niet op te lossen. M0t par?ol van het kabinet, ar Misschien is dat dan op dit r Pu toe is nooit goed aangeto *®"Jk is. De tendens in het i waar dat er vanwege logistie Per spoor moet gaan, maar c oe investering is, kan niemi alternatief van meer vervoer oen goedkope Betuwelijn le> oor het beperken daarva endabele aanleg in gevaar h 'f® o°g eens na te rekene eider zijn. Liever niets dan

de Stem | 1993 | | pagina 2