Geld voor sloop melkfabriek Herinnering aan een paardenfokker Kritiek op sluiting bejaardenoorden krijgt geen bijval Belgisch parlement stelt mox-debat uit g 'Kiezen afval' iek van waliteit Kijkje in de keuken SPORT IN HET KORT Provincie steekt financiële meevallers in project in IJzendijke 'Roer moet drastisch om' Aardenburger moet deel van zijn garage afbreken RT ht ontruiming aan Liefde Vogelexpositie in Zuidzande Overleg raadsleden Aardenburg-Sluis Aardenburg wil zwembad houden Aardenburg draagt Paardestal en Spuithuis over aan Mediator WOENSDAG 24 NOVEMBER 1993 tation aan de Gentsevaart- at in Kapellebrug is door onbekend gebleven per- n met vals geld betaald, andagavond ontdekte de enaar, een 38-jarige inwo- uit De Klinge bij de dag- brengst e bankbiljet van 00 frank dat vals bleek te n. iefstal dzand-Bad - Bij een in. aak in een vakantiewoning n de Pese Schorre te Cad- nd-Bad is een televisietoe- el gestolen. Men kwam bin- en door het forceren van een am. De benadeelde een in- oner uit Breda deed aangifte ij de politie in Oostburg. Te ens werd aangifte gedaan an een inbraak in een vakan- ewoning in de Spaanse Ga- ienstraat te Retanchement. oor zover bekend wordt niets ermist. nbraak ostburg - In de nacht van aandag op dinsdag werd in- ebroken in een woning aan1 e Castor te Oostburg. Ver- ist worden een aantal siera- en, geld en een videoreeor- er. Men verschafte zich toe- ang door het vernielen van en deur. r minder afval is er maandag over afvalpreventie in Motel ganiseerd door de Zeeuwse rovincie Zeeland, in samen- handel in Zeeland. tend bestemd voor ondernemers uit sectoren als de horeca, de metaalindustrie en grafische in dustrie, maar ook voor mensen die betrokken zijn bij de interne milieuzorg van kantoren en ver pleegtehuizen. De studiemiddag in Goes is van 13.30 uur tot 17.00 uur. De kos ten voor deelname zijn vijfent wintig gulden. Meer inlichtingen zijn te krijgen bij de ZMF of de provincie. was er door Filips Pieters een boeiende programma uitleg ver zorgd voor de liefhebbers. Het concert begon met het strijkkwintet opus 13 nr. 2 in E van Boccherini. Het samenspel was van meet af aan perfect. De balans tussen de strijkers was prima. De primarius overheerste niet maar versmolt in het geheel. Het thema werd vlekkeloos van elkaar overgenomen. De rijkelijk versierde thematiek, de zangeri ge melodieën en virtuose passa^ ges kwamen goed uit de verf en het bekende Menuet werd fris en eenvoudig vertolkt. Sopraan Priti Coles verving de aangekondigde Judith Mok. Zij bezit een grote tessituur en een soepele techniek. Het lyrische gedicht 'II Tramonte' van Res- pighi is eigenlijk geschreven voor mezzosopraan. Het medium en kopstem van Coles is glans rijk, de borststem komt niet echt mooi over. Veel overtuigender klonk zij in de liederen van Sjostakovitsj (Romancen suite opus 127) afwisselend (of samen) begeleid door cello, viool en pia no. De muziek is prachtig, ver rassend en sfeervol. De sfeer wordt weergegeven door de in strumenten en de zangstem ver haalt op simpele wijze de tekst. De liederen lijken eenvoudig, maar zijn aartsmoeilijk. Force ren mag nooit, alles moet na tuurlijk klinken en de musici maken gebruik van het aanzwel len van tonen. Besloten werd met het Pianotrio van Mendelssohn. Een typisch voorbeeld van de Mendelsso- hnstijl met een liefelijke roman ce als Andante, een pittig Scher zo in sprookjessfeer en een hartstochtelijke finale. Een con cert dat de toehoorders, vanwege de kwaliteit, niet snel zullen ver geten. winkel de Groene Lente aan de n bij de raad van State in Den Ha g neente Terneuzen aangevochten. A.J. Leclou alle hennepprodukten u >op van hennepprodukten staakt, n heeft het betreffende pand uits'u oitant van de Groene Lente wees meente van 1980 tot 1986 een bear j id gelaten. Bovendien had vertege De Groene Lente twijfels over itend als postadres of onderdak vo°r nHimme. je rechter J.H. Blaauw bekend oi vorden. ld. Voordat de Groene Lente zich Oostburg - „De sluiting van de bejaardenoor den Ruschevliet in Schoondijke en Ter Walle in Biervliet is een mensonterende zaak. De provincie en de vertegenwoordigde fracties in de Staten geven hiermee een brevet van onvermogen af." Geëmotioneerde kritiek die gistermorgen geleverd werd door D&T'er Harry van der Weegen tijdens de commissie Welzijn in Oostburg. Hij rakelde tijdens zijn betoog een heleboel beken de feiten op, zoals de leefbaarheid van de kleine kernen, dorpskernvoorziening van de verzorging stehuizen en het wegvallen van de bescherming en bewaking van de bejaarden. Voor zijn betoog had Van der Weegen een dik dossier aangelegd om goed onderbouwd tevoorschijn te komen. Zijn medecommissieleden waren echter niet zo gecharmeerd van zijn kritiek. Het betoog van de D&T'er werd dan ook gekraakt omdat het zeker een half jaar te laat kwam. „Toen er gereageerd moest worden, hielden jullie de mond," was de niet malse kritiek. De commissie zag in het betoog geen nieuwe gezichtspunten. Het werd- dan ook als mosterd na de maaltijd beschouwd. Van der Wee gen wilde met zijn verhaal dat het college weer aan de bel zou trekken bij de provincie. Wethouder L. Cuelenaere maakte hem duidelijk dat de nodige brieven al verstuurd waren. In feite is het wachten op antwoord van Gedeputeerde Staten op het alternatieve plan voor de bejaarden oorden, ingediend door de Stichting Protestantse Tehuizen. Hoe dat plan er uit ziet, wilde wethou der Cuelenaere nog niet meedelen. Voor toelichting was zij wel al in Middelburg geweest. Van onze verslaggever Middelburg - Dankzij enkele meevallers heeft het pro vinciaal bestuur onverwacht voldoende geld voor een project dat al langer op stapel staat: de sloop van de voormalige melkfabriek in IJzendijke. Hiermee kan een eerste aanzet worden gegeven voor het uit breidingsplan Maurits, een oude wens van de gemeente Oostburg. Er moeten echter nog enkele planologische hobbels met het provinciebestuur worden geno men voor het zover is dat de provincie het hele plan goed keurt. Het gemeentebestuur van Oost burg krijgt nog een brief van deze strekking uit Middelburg. De provincie had nog 110.000 gulden nodig voor de omvangrij ke klus, maar het zag er maan denlang naar uit dat het geld niet losgemaakt kon worden. Omdat echter enkele andere pro jecten goedkoper zijn uitgevallen het rijk nog een potje had voor tegenvallers in de dorpsver nieuwing, kan de sanering die in totaal 468.000 gulden kost wor den uitgevoerd. Eerder wees de provincie een verzoek van Oostburg af, om in plaats van de melkfabriek te slopen, een graanbedrijf in de kern van Oostburg te verplaat sen. Dat speelde in de tijd dat er geen geld was voor sanering van de fabriek. Nu zegt de provincie het graanbedrijf wel ver plaatst kan worden, als er in de toekomst geld loskomt. Over de melkfabriek en het ge bied waar die in staat, is al veel te doen geweest. Oostburg wil er een bouwplan ontwikkelen, maar had in het verleden niet genoeg geld om de voormalige fabriek van Campina te kopen. Het ging om het exploitatieplan Maurits tussen de dorpskern van IJzendijke en het noordelijk ge legen sportcomplex. De eigenaar van de fabriek, Campina, vroeg drie ton voor het gebouw. Oost burg wilde niet verder gaan dan twee. Later werd men het toch eens. Kort na het bekend worden van die plannen klom de Natuurbe schermingsorganisatie 't Duum- pje in de pen. Het gebouw dient namelijk al een aantal jaren als onderkomen voor een grote en nog steeds groeiende kolonie zwaluwen. Qua omvang is het de op één na grootste van Neder land. Als de fabriek wordt ge sloopt, is de kolonie volgens Herman gedoemd ten onder te gaan. 't Duumpje houdt al sinds 1984 de populatie bij van de zwaluwenkolonie. In dat jaar werden er zestig zwaluwen ge teld. In de daaropvolgende jaren steeg dat cijfer via tachtig in 1986 tot ongeveer 95 bij de laat ste telling twee jaar geleden. Gemeentebelangen Aardenburg in beschouwingen: Van onze verslaggever Aardenburg - „We zijn met zijn allen bezig het leven langzaam maar zeker onbetaalbaar te maken en dat kan zo niet langer doorgaan. Het roer moet om, er is een cultuurver andering nodig. Dat betekent dat de gemeente alleen nog subsidies uit moet delen waar het strikt noodzakelijk is." De kritiek op de welvaartsstaat komt uit de pen van de fractie van Gemeentebelangen in Aar denburg. De politieke groepering bepleit de mentaliteitswijziging in de algemene beschouwingen op de gemeentebegroting voor het ko mende jaar, Stijgende belastin gen en daling van het besteed baar inkomen staan in geen ver houding meer tot elkaar, aldus Gemeentebelangen. De gemeente moet ervoor waken bijdragen 'kunstmatig in leven te houden, daar waar het alleen ter meerde re glorie en vermaak is'. Den van de voorbeelden die de factie noemt zijn de sociale voorzieningen en de controle Misbruik van uitkerin gen moet drastisch worden te ruggedrongen, maar dat kan niet door verscherpte en dure contro les alleen. Dit kan alleen resul taat hebben door een cultuurs verandering, aldus Gemeentebe-, langen. De fractie toont zich opnieuw voorstander van een overkoepe lend museumbeleid en -beheer. Dat geluid liet de groepering ook vorig jaar al horen bij de behan deling van de begroting van dit jaar, waarbij het voortbestaan van het gemeentelijk archeolo gisch museum een heikel punt vormde. Gemeentebelangen zoekt naar een 'groot museum- beheer omdat alle afzonderlijke museumpjes in Sluis en Aarden burg geen zelfstandig bestaans recht meer hebben'. Van onze verslaggever Aardenburg - Nadat hij eerder aan het kortste eindje trok bij fa rechtbank, lijkt Aardenburger A. Veerman ook bij de gemeente het onderspit te zullen delven. Als de raad instemt wet een voorstel om geen bestemmingsplanwijziging voor te bereiden, moet hij twee muren van zijn garage verplaatsen. eerman diende vorig jaar een aanvraag om een bouwvergun- n®g in. Hij had er wel al een, waar nu had hij een nieuwe n°dig, omdat de voorkant van 4jn garage op één lijn was ge bouwd met zijn woning. Volgens ie bouwverordening moeten ga- rages echter vijftig centimeter wspringen. De raad wilde vorig jaar geen beslissing nemen om bat Veerman intussen ook met ZI)n buurman een geschil aan het uitvechten was. Een zijmuur van bf garage was namelijk deels op biens grond gebouwd. uo rechtbank oordeelde dat die overschrijding, met 12 centime- tot. ongedaan moet worden ge waakt. Zou de gemeenteraad het bestemmingsplan niet willen J'tjzigen, dan moet ook de voor- zant worden afgebroken. B en W "W Aardenburg voelen er niets foor om een voorbereidingsbe- «uit te nemen. Zij vinden dat .eerman zelf voor de problemen een gezorgd. Het bouwen van garage op gelijke hoogte met de iiuugic uici e woning, past volgens het col- ,ege noch in het huidige, noch in toekomstige bestemmings plan. Aan het 17 oktoberplein in IJ zendijke staat rechts van de brandweerkazerne een bijzon der fraai, stijlvol en toch sober huis. Het is opgetrokken uit Aardenburgse baksteen, dat al leen al maakt het bijna tot een monument, het is een ontwerp van het architectenbureau Sambeek en Schoonis uit Sas van Gent en aannemer Verweij uit Oostburg bouwde het. Na de oorlog, in 1956 was dat. De twaalf jaar tevoren geëindigde oorlog had in IJzendijke en el ders veel overhoop gehaald. Wie weten wil hoe het daar toen was, moet het boekje 'IJ zendijke in oude ansichten, deel 1' van J. Ch. Cornells maar eens openslaan op bladzijde 7. Waar nu het bedoelde huis en het vroegere badhuis, thans brandweerkazerne, staan, was het tramstation. Dat was toen nog de IJzendijkse Stoomtram Maatschappij (IJzSM) die een lijn exploiteerde tussen Schoondijke en Veldzicht aan de grens, waar een verbinding met Eeklo op aansloot. De IJ zSM liquideerde op 31 oktober 1911 en de ZVTM werd de nieuwe eigenares. Maar dat is een ander verhaal, het gaat over het huis dat er nu staat en dat links van de deur een' een voudige steen draagt: 'M. de Dobbelaere 1956'. M. staat voor Marcel en iedereen die wel eens iets gehoord heeft over de Zeeuws-Vlaamse trekpaarden fokkerij, zal direct vragen: „De Dobbelaere van de paarden? Het is hem, van de bekende 'Stallen de Dobbelaere'. De Dobbelaeres kwamen in 1897 op een stee in de Clara- polder, die ten zuidoosten van IJzendijke ligt, richting 't Mol- lekot op. Al vanaf het begin legde Albriek zich toe op de trekpaardenfokkerij. Toen hij in 1924 naar Boekhoute ver trok, nam Marcel het bedrijf en de liefde voor het Zeeuwse Trekpaard over. Marcel liet in 1956/57 het huis in IJzendijke Een gedenksteen met weinig opsmuk, foto camile schelstraete bouwen en zoon Frans bleef op de boerderij. Inmiddels die zijn kinderen alweer. In de trekpaardenfokkerij geeft de naam De Dobbelaere echt een fabelachtige klank. Daar moet een grond voor zijn na tuurlijk. Die is er: Marcel fokte de merrie Duchesse d'Hermine die.in 1935 kampioene van Ne derland werd. De moeder van Duchesse - Hermine dus - was tien jaar eerder in Milaan we reldkampioene geworden. Bei de paarden waren nazaten van de stammoeder Finette. Dit aspect van de Zeeuwse/ Zeeuws-Vlaamse geschiedenis, de paardenfokkerij, moet echt eens goed vastgelegd en voor iedere belangstellende toegan kelijk gemaakt worden, al was het alleen maar omdat die paardenboeren vaal veel mooiere namen verzonnen voor hun merrieveulens dan voor hun dochters. Het is natuurlijk niet alleen met deze drie paarden dat de naam opgebouwd werd, maar deze rubriek gaat over gedenk stenen, niet over paarden. Al was het Zeeuwse trekpaard toch wel een ras, waarvoor je in vervoering kon raken, ook al had je er direct niets mee te maken. Een koppel paarden in het land, een merrie met veulen in een zomerse wei.... wie stapt er tegenwoordig van de fiets om een trekker te bewonderen? Marcel de Dobbelaere overleed in 1973; het huis wordt thafts bewoond door zijn oudste zoon Alberic. Of er ooit een hengst naar vernoemd is weten we niet, wel dat er eens een zoon van een andere familie ver noemd werd naar een hengst. Oscar heette die, dat paard. Als Door George Sponselee vader moet je dan wel een echte liefhebber zijn, maar in het Westen draaien ze daar hun hand niet voor om, zo zijn ze dan ook wel weer. Het voorstel wordt op morgen besproken tijdens de vergade ring van de gemeenteraad. Die begint om 19.30 uur. Van onze correspondent Zuidzande - De vogelvereni ging 'De Voliere' houdt vrij dag, zaterdag en zondag haar jaarlijkse tentoonstelling. Dat gebeurt in hotel De Zwaan in Zuidzande. Tijdens de 38e aflevering van deze expositie zijn zo'n driehon derd vogels te zien. Het gaat om parkieten, kanaries, duiven, tro pische vogels en kwartels. Vrijdagavond om 20.00 uur zal wethouder L. Cuelenaere-Faas de tentoonstelling officieel ope nen. Zaterdag zijn de openings tijden tussen 14.00 en 21.00 uur en zondag van 10.00 tot 17.00 uur. Daarnaast is er op zaterdag tussen 14.00 en 17.00 uur een ruilbeurs. De prijsuitreiking is zondag om 17.00 uur. De leerlingen van groep 5 en 6 van basisschool De Geule in Terneuzen namen gisteren een kijkje in de keuken van streekziekenhuis De Honte. De kinderen zijn bezig met een kookproject op school en het leek de schoolleiding een leuk idee te kijken hoe een keuken in de praktijk werkt. Beide groepen werden rondgeleid door koks De Meijer en Segers. De rondleiding ging langs de centrale keuken, de inkoop, de grote koelkast en de afwasmachine. „We hebben alles gezien", vertelt directeur J. Luijcks. „Zo zijn de kinderen nog nooit letterlijk in een koelkast gestapt. Zoiets doe je thuis niet zo makkelijk". De leerlingen van groep 5 en 6 maken na het bezoek aan de keuken van De Honte ieder een werkstukje over de kok gevolgd door een spreekbeurt. „Het kan dan gaan over een kok in een hotel op een boot, in het leger of in het ziekenhuis". foto camile schelstraete Aardenburg - In het kader van de fusie tussen beide gemeenten, onderzoeken Aardenburg en Sluis of het zinvol zou kunnen zijn om tot een Raadplegend Overleg Gemeenteraadsleden (ROG) te komen. Een dergelijk overleg zou op dezelfde wijze kunnen functio neren als het huidige KOR (Kon- sultatief Overleg Raadsleden) in Aardenburg. Vergaderingen van de commissies in Sluis zouden achterwege kunnen blijven en er zou een doorlopend overlegor gaan voor en met beide gemeen teraden ontstaan. Wel blijven de raden zelfstandig in hun beslis singen, tot de fusiedatum. Een en ander staat te lezen in een voorstel aan de Aardenburg se gemeenteraad om in te stem men met een projectorganisatie die volgend jaar de gemeente Sluis-Aardenburg moet voorbe reiden. Het lijkt het college van B en W goed om op basis van een 'Raamplan' van start te gaan. Daarbij zou, voor begeleiding op afstand, een organisatie/advies bureau worden worden inge schakeld. Wanneer daaraan be hoefte is, kan er op afroep des kundigheid worden ingescha keld, zodat de kosten beperkt blijven. Voor specifieke onderde len wordt telkens een aparte of ferte gevraagd. Van onze verslaggever Aardenburg - De Aarden burgse gemeenteraadsfracties zijn het in ieder geval over één ding eens: het zwembad mag niet verdwijnen. Over de manier waarop de voor ziening voor Aardenburg, en voor de toekomstige fusiege meente met Sluis, behouden moet blijven, lopen de meningen echter uiteen. Om aan de scherpere, van over heidswege gestelde eisen te vol doen, is er veel geld nodig. De PvdA houdt zich wat de finan ciering betreft echter op de vlak te. „Er moet volgend jaar een beslissing worden genomen. We moeten een oplossing vinden om het bad open te houden", schrijft de fractie in haar algemene be schouwingen bij de begroting voor 1994. De WD laat de toekomst sa menhangen met de fusie. „Het is een goede zaak dat in plaats van sluiting, ontheffing wordt aan gevraagd, totdat de nieuwe ge meente tot een keuze kan ko men", schrijft de fractie. Ge meentebelangen werpt de blik eveneens vooruit, maar ziet niet alleen een taak voor de nieuwe gemeente. „In verband met de te verdachten hoge kosten van Recreatief volleybal Cadzand - In zowel poule A als B van de recreatieve vol leybalcompetitie van West- Zeeuws-Vlaanderen hebben de koplopers twee punten voorsprong op de nummer twee. In poule A blijft het Zwin na een 3-0-zege tegen Hoge Springer leider en in poule B blijft Truus nummer één na een 1-2-winst tegen Rabo Oostburg. In poule C is No 20 duidelijk te sterk. Na opnieuw een 3-0-zege tegen P en H staat No 20 al zes punten los. UITSLAGEN Poule A: ABN-AMRO-W Tack 0-3, Zwin-Hoge Springer 3-0. Poule B: DSV-VCC Vi-2Vi, C1000- ING 3-0, Rabo Oostburg-Truus 1-2. Poule C: Texaco-YVC 1-2, P en H-No 20 0-3. STANDEN Poule A: Zwin 4-9, W Tack 4-7, ABN-AMRO 4-5, Hoge Springer 4-3. Poule B: Truus 3-6, C1000 3-6, DSV 3-5'/2, VCG 3-5Vz, Rabo Oostburg 3-2, ING 3-1. Poule C: No 20 4-12, YVC 4-6, Texaco 4-5, P en H 4-2. Lefèvre wint sleehondenrace Koewacht - Hugues Lefèvre, de Europees kampioen slee hondenrace van vorig jaar, heeft de eerste wedstrijd van dit seizoen winnend afgeslo ten. In het Belgische Bokrijk was hij duidelijk de sterkste in een internationale wedstrijd. In de zes honden-klasse won hij beide manches over twaalf kilometer met een totale voor sprong van ruim twintig mi nuten op de nummer twee. Deze prestatie was opvallend omdat Lefèvre niet met de sneller geachte Huskies, maar met Alaskan Malamute-hon- den het parkoers aflegde. Ko mend weekeinde neemt hij deel aan een internationale wedstrijd in Vlietland nabij Hazerswoude. Poolbiljart Axel - Het team van de pool biljartvereniging De Gravin uit Westdorpe gaat na vier wedstrijden aan de leiding in de poolbiljartcompetitie van Zeeuws-Vlaanderen. De Gra vin won drie wedstrijden en speelde gelijk tegen plaatsge noot De Tukker. Deze competitie, waarin tien ploegen wekelijks in actie ko men, loopt tot 18 maart. Daar na wordt de bekercompetitie afgewerkt. UITSLAGEN Ambassadeur-Ieppy's 0-6 (regie- mentair), De Gravin-De Tukker 3-3, De Stooters-Polderbar 1-5, Les Amies-Roskam 4-2, 's-Lands Welvaren-Dream Team 2-4, Iep- py's-De Gravin 2-4, Polderbar- Ambassadeur 2-4, Roskam-De Stooters 6-0; 's-Lands Welvaren- Les Amies 3-3, Dream Team-De Tukker 2-4. STAND De Gravin (Westdorpe) 4-10 (16 partijpunten), Ieppy's (Terneu zen) 4-9 (17), De Tukker (West dorpe) 4-8 (15), 's-Lands Welva-r ren (Axel) 4-7 (13), Polderbar (Westdorpe) 4-6 (13), Roskam (Kapellebrug) 4-4 (13), Les Amies (IJzendijke) 4-4 (11), Dream Team (Terneuzen) 4-4 (10), Ambassa deur (Terneuzen) 4-4 (9), De Stooters (Terneuzen) 4-0 (3). Van onze verslaggever Aardenburg - Het college van B en W van Aardenburg wil de Paardestal en het Spuithuis, beide onderdeel van de voormali ge kazerne aan de Markt, per 1 januari 1994 overdragen aan de stichting Mediator. Zoals bekend wil de stichting in het pand een centrum vestigen van waaruit Westerse kennis en ervaring overdragen wordt aan Oost-Eu ropa. Het is daarbij van belang dat er een deel van de ruimte beschikbaar is, vooruitlopend op de overdracht van het hele com plex. Het Spuithuis was tijdelijk verhuurd aan de bewoner van het pand Markt 1, onder de afspraak dat opzegging vrij plots en op korte termijn zou kunnen plaatsvinden. Dat zou nu, met een termijn van een maand, per 31 december gebeuren. De Paardestal heeft de afgelopen vijf jaar dienst gedaan als gemeentelijke expositieruimte. De gemeente stelde de ruimte ter beschikking van kunstenaars die er wilden exposeren. In het afgelopen jaar stelde een tiental er zijn werk ten toon. De voorziening gaat nu verdwijnen, maar ook in het nieuwe complex zullen er af en toe exposities worden ingericht door Mediator. De overdracht van beide ruimtes kost de stichting overigens niets. Het gehele complex gaat voor een symbolisch bedrag van een gulden van de hand. Het voorstel tot de overdracht wordt morgen besproken door de gemeenteraad. De vergadering begint om 19.30 uur. Van onze verslaggever Doel - Het Belgische parlement schuift het mox-debat voor zich uit. Niet deze, maar volgende week vormt hij een oordeel over het gebruik van mox, een mengsel van uranium en plutonium, als brandstof in de kerncentrales van Doel en Tihange. aanpassing zal ook gezocht moe ten worden naar privatisering of een stichtingsvorm", meent de fractie. Terwijl D66 donkere wolken zich boven het zwembad ziet samenpakken, is het CDA zeer uitgesproken: „Een eventuele sluiting van het zwembad is voor onze fractie onbespreekbaar." De fractie ziet dit ook in ver band met de ontwikkelingskan sen van het Zeeland Studiecen trum. Een beslissing valt in een parle mentaire commissie, waarna la ter - na plenaire behandeling - de volksvertegenwoordiging een pro-formabesluit neemt. Naar verwachting is het standpunt van het parlement in de eerste helft van december bekend. Uitstel van de parlementaire be handeling zet Nederlanders niet aan om het oordeel van Bel gische parlementariërs te beïn vloeden. De Brabantse statenle den S. Bolten GroenLinks) en M. Vreedenburg (D66) hebben Ge deputeerde Staten met vragen aangespoord actie te onderne men. Koeltorens Nederlands grondgebied loopt immers tot bij de koeltorens van Doel. Wordt het te gek met om gevingsstraling - een vrees van Greenpeace - dan ondervinden ook Nederlanders daarvan de nadelige gevolgen. De vragen van Bolten zijn ruim een week geleden ingediend. Tij dens de vergadering van GS gis teren in Den Bosch, het college komt eenmaal per week bijeen, werd geen antwoord op de vra gen gegeven. De vragen verlie zen op die manier hun spoedei sende karakter, want Neder landse actie na het besluit in België werkt als mosterd na de maaltijd. Benegora PvdA-Kamerlid Jaap Feènstra beloofde milieu-actiegroep Be negora vragen aan het kabinet te stellen. Een voor vragen verant woordelijke vrouw in de PvdA- Kamerfractie: „Ik heb nog niets gezien." Erover gesproken is er ook niet in de fractie. De Tweede-Kamerfractie van GroenLinks heeft wel vragen in petto, maar stelt die pas als het Belgische parlement een besluit heeft genomen. „Dan ligt er iets concreets waardoor de Neder landse regering zich niet kan verschuilen achter nog lopende besluitvorming in België," aldus een medewerker van de fractie. Angstig stil Benegora-voorzitter A. van Rijen: „Het blijft anstig stil in politieke kringen." Van de pro vincie snapt hij het niet, van Haagse kringen wel. „Den Haag heeft andere vragen in het mandje voor de Belgen." Van Rijen somt op: schoner Maaswa ter, uitdiepen van de Wester- schelde, tracé van de hoge-snel- heidstrein. De Belgische afdeling van Greenpeace wacht ondertussen af. Eloi Glorieux van Green peace legt uit: „We hebben op uitnodiging van het parlement verscheidene malen aangedron gen om het gebruik van hoog radio-actieve mox af te wijzen." Actie „Besluit het parlement onder druk van de atoomlobby toch tot toestemming, dan mag van ons actie worden verwacht." Green peace is niet van plan opgewerkt plutonium tot kerncentrales toe te laten. Het geringste ongeluk kan de dood van velen tot gevolg hebben. „Het inademen van slechts enkele miljoensten van een gram veroorzaakt kanker." Glorieux heeft nog 30 000 hand tekeningen voor zijn verant woordelijke minister achter de hand. „Zo veel onderschrijvers van een petitie tegen het gebruik van mox mag de regering niet onberoerd laten." Krijgt de atoomlobby toch haar zin, dan volgen er geweldloze acties van Greenpeace.

de Stem | 1993 | | pagina 15