EG: alles op alles in Bosnië Drugtoerist uit op prijs en kwaliteit uws KORT In de kou KNVB: nog geen actie in omkopingszaak-MVV Tehuizen verzwegen declaraties voor fiscus NedCar dreigt 'laks' personeel met ontslag en, (MÊk> lil—sa ouwershaven Zeeland is nu 'veilig' afbreken relatie motief moord Raadsels rond dood Dongenaar Extreem-rechts traint soldaten m Zuid-Afrika mode voor HEM en HAAR Hulk Bill Bixby overleden Betuwelijn: geen miljard extra Israël: daders Hiinchen gedood Teddyberen gedropt boven Bosnië 'Door met Cyrano op Broadway' Kamer nog verdeeld over bijstand EMBER 1993 B9 ormaal verschijnsel dat it met een half oog op 1 niet. Zeker niet als er men waar hun uithalen as dat met name in de 'consumptiedier' als het aantrekkelijk voetbal en rschijnlijk evenals velen sprek met zijn naaste or lief. Die onachtzaam- Frans werd van het ene omgedóopt tot schiet en scherpschutter achter ns dat in de gaten had, en en na enige wrijven r. Een oorwarmer had hij p gloeide zelfs zonder. an kritiek. Meestal is de Jjd voor de verliezende aterdag bij de wedstrijd lus 2 en YVC. mdse was om half drie in rs van Mytilus 2 of YVC verplaatst naar half vijf. a staan en kon geen twee Ueybalwedstrijd worden hter, trad op als invaller erder goed. Geen excuses hoort het ook en niet te Hans Roose, dat mag ook n Leeuwen eek woensdag in Studio et Spaans elftal. Daar wonen namelijk Span en en geen Catalanen, it, dus." olkskrant: „Ik woon in genaam is tussen Neder- egraaf: „Zwemmers zijn den en desondanks arm in NRC Handelsblad: „De :ainment ben ik niet ge- iuw: „Als je ziet hoe de epakt, dan schrik je. Die ichaam bezig, omdat dat rmd kan worden. Buigen, Daarom zijn de Engelsen 'j oefenen alfeen maar met -junioren pakte Breskens et bezoekende RCS C2 te ien en won met 3-0 van ënburg en HW'24 op de in Aardenburg met 3-1. rneuzen. In de topklasse 2 s, een duel dat door de zen 9-14, STEEN 9-10, HW'24 -5, Zierikzee 7-3, Kloetinge 6-1. 6-7, Dauwendaele 6-7, Breskens sse BI nioren leed Hontenisse een emuiden. Walcheren bleef HW'24 won nipt met 2-1 te zwak voor Kloetinge en 1, STEEN 8-11, Kapelle 9-11, -4. Hontenisse 8-1, Middelburg de topklasse voor A-junio- eeld. Daarin trad Breskens oelpuntrijk duel met 4-3. s 9-13, RCS 8-10, Goes 8-10, n 8-5, Serooskerke 9-5, GPC 8-2, t afdelingsvoetbal op zaterdag op Brouwershaven en klom rlopige ranglijst. Heinkenszand ee met 6-2 van MEVO na een via 3-3 als uitslag een pum orp. Het duel Meeuwen»Krab- over het algemeen genomen uitgespeelde kansen. Maarten 1. Het duurde tot de veertigste 'ehard van de Meer op gelijke ua spelbeeld een kopie van de oedegebure 1-2 en dat blees 0 - In de eerste helft waren de deed Nieuwland. Hugo Cruie *e voor het Heinkenszand-doei hervatting een tegenvallend n wist te scheppen. Toen Edwin t beslist. 0, Johan Heijkamp 1-0, Edwin 1-3, Kees Verwest 2-3, Jonan iin Arens 2-5, Jacco Moerland Gijsbert de Reus 1-0, Mich®J Paul Eversdijk 3-1, Martin de 0^2m Vlissingen - Na zeker zeven jaar vergaderen, onderhandelen en jjdere vormen van ambtelijk overleg zijn er gisteren drie jvereenkomsten getekend die Zeeland 'bestuurlijk veilig' moe- ,en verklaren. Deze komen er op -.eer dat bij een ramp alle burge meesters op een lijn zitten, een stuurgroep is ingesteld en het Zeeuwse Rode Kruis zorgt voor je opvang bij rampen. IZIE ZEELAND - C1 Middelburg - Het motief voor de word op de 34-jarige Ameri kaanse Belg Warren Steven Toogood in Heille is een stukge lopen relatie. De verdachte heeft toegegeven Toogood, die sinds kort bevriend was met zijn ex- vnendin, afgelopen zondaga vond met een geweer twee keer 3 de borst te hebben geschoten. IZIE ZEELAND - C1 «...gen - De omstandigheden waaronder de 43-jarige Kees Vermeulen uit Dongen eind vori ge week de dood vond, blijven voorlopig een raadsel. Buurtbe woners beweren met stelligheid dat hij is neergestoken, hetgeen door de politie bevestigd noch ontkend wordt. De man is over leden aaan bloedverlies. Johannesburg - Rechtse extre misten trainen Zuidafrikaanse soldaten om verzet te bieden tegen de vorming van een multi- laciale regering. In een geheim militair kamp in Oranje Vrij staat worden soldaten van de Zuidafrikaanse krijgsmacht (SADF) gedrild door een promi- reate rechts extremistische lei ier. zo onthult de Sunday Times. HET WEER I MIN./MAX. 1 Modehuis, Burohtstraat 17|j] Gentlemen's Fa: KaDellestraat 17, Onze zaken zijn ook zondags geopend DE STEM DINSDAG 23 NOVEMBER 1993 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 1,60 - ZATERDAG: 1,90 Van onze correspondent Bert Schampers Luxemburg - De ministers van Buitenlandse Zaken van de Europese Unie (EU, voorheen EG) zetten nog een keer 'alle middelen' in om de oorlog in Bosnië te beëindigen en het eigen gezicht te redden. Volgende week maandag worden de leiders van de strijdende par tijen en drie presidenten van Servië, Kroatië en Bosnië in Genève verwacht. De EU wil garanties voor de humanitaire operaties en uitzicht op een poli tieke oplossing. Pas als aan alle voorwaarden is voldaan, is op schorting van de sancties tegen Servië bespreekbaar. Een zeer strijdbare minister Kooijmans wekte gisteren in Luxemburg de indruk dat de Europese Unie het nu echt wel letjes vindt en de menselijke tra gedie het niet langer rechtvaar digt om besluiteloos en verdeeld toe te kijken. Deze ferme taal is in de Europe se vergaderzalen meer gehoord. En hoe vaak is de grens, van wat moreel wel en niet meer aan vaardbaar is met betrekking tot Bosnië-Hercegowina, al niet overschreden? Hoe dan ook, de Europese Unie is vastbesloten om het slotoffen- sief in te zetten. Op een ingelaste vergadering gisteren in Luxem burg lag een Duits-Frans voor stel op tafel. Dat komt er in het kort op neer dat de sancties tegen Servië-Montenegro wor den opgeschort, indien de Bosni sche Serviërs territoriale conces sies doen in de richting van de moslims. Deze concessies zijn voor minis ter Kooijmans de sleutel tot de oplossing. Indien de Serviërs ie it ie Koud en nevelig Het blijft uitzonderlijk koud voor de tijd van het jaar. Het wordt een koude nevelige dag met weinig wind en kans op lichte sneeuw. Opnieuw een ijsdag. Us Angeles - De Amerikaanse '.elevisie-acteur Bill Bixby, held uit de serie De Hulk, is zondag °P 59-jarige leeftijd aan kanker overleden. Bixby is de afgelopen M jaar in verscheidene televisie series te zien geweest. In De luik speelde Bixby David Bar- w, die als hij kwaad werd ver ouderde in een enorm groen monster. Den Haag - De wens van de CDA- en PvdA-kamerfracties een miljard gulden extra uit e trekken voor de Betuwelijn 'didt geen gehoor bij het kabi net. Minister Maij (Verkeer en Waterstaat) zei gisteren in de tweede Kamer dat er geen ruim- ;t is op de 'krappe landsbegro- >ZIE BINNENLAND-A3 loruzalem - De daders van de moordaanslag op elf Israëlische atleten tijdens de Olympische Spelen van 1972 in Munchen zijn systematisch door de Israëlische pteime dienst vermoord. Dat e™ Israël gisteren voor het pst officieel toegegeven. ■Z,E BUITENLAND - A4 Bosnië beerput Frankfurt (rtr/upi) - De Amerikanen, Fransen en Duitsers werpen sinds gisteren ook speelgoed, waaronder teddyberen, af boven het door oor logsgeweld geteisterde Bosnië. De VN-operatie Provide Santa, vrij vertaald Ge schenken van de Kerstman, wil de kinderen in het ge welddadige gebied wat ont spanning bieden. De drop pings van de pakketten, die behalve speelgoed ook war me kinderkleren en voedsel bevatten, gebeurt boven af gelegen, momenteel met sneeuw bedekte streken. Bij de operatie zijn Ameri kaanse, Franse en Duitse vliegtuigen betrokken. De Hoge Commissaris voor de Vluchtelingen van de VN, Sadako Ogata, gaf gisteren het startsein voor de vluch ten. toegeven verwacht hij van de moslims dat zij de regeling dan ook accepteren. „Wat goed ge noeg was in september, moet nu ook goed zijn," aldus Kooijmans. Op korte termijn is de grootste zorg van de internationale ge meenschap ervoor te zorgen dat de humanitaire hulp ter plaatse komt. Weliswaar hebben de strijdende partijen op 18 novem ber plechtig verklaard de vrije doorgang van hulpgoederen mo gelijk te maken, in de praktijk blijkt dat moeilijk te werken. De ministers van de Europese Unie willen nu een doorbraak op dat punt forceren. „We moeten duidelijk maken dat indien loka le krijgsheren de doorvoer ver hinderen, daartegen met alle geëigende middelen - inclusief luchtsteun - zal worden opgetre den," zegt minister Kooijmans. In Luxemburg is opnieuw een beroep gedaan op de lidstaten troepen' beschikbaar te stellen voor beveiliging van de hulpope raties. Nederland heeft inmid dels toegezegd een bataljon van de Luchtmobiele brigade en een ondersteuningseenheid te sturen. Er is haast bij een oplossing. De winter eist hoe dan ook vele slachtoffers, ongeacht of de oor log kan worden beëindigd. Ais er in januari/februari geen zicht is op een vredesakkoord, dan zal de strijd volgens EU-onderhan- delaar Lord Owen - gisteren in Luxemburg uitgejouwd door bo ze Bosnische vluchtelingen - vanaf de lente in alle hevigheid worden voortgezet. Het zou Sarajevo kunnen zijnmaar het is Amsterdam. Een zwerver sleept zijn fiets-met-ba- gage door de besneeuwde stad. Veel daklozen in heel Europa lijden onder de barre kou, die zelden zo vroeg kwam. Voor hen is het waarschijnlijk goed nieuws dat schaatsliefhebbers voorlopig niet aan hun trekken komen. Schaatspret blijft beperkt tot de sloot en het ondergelopen weiland en tegen het weekeinde gaat het minder hard vriezen. FOTO ANP/MARCEL ANTONISSE Den Haag (anp) - De KNVB zal voorlopig geen actie on dernemen in de zaak-MW. Ook niet in de door een Lim burgse krant geuite beschuldi ging dat MW aan het einde van het seizoen '90/'91 FC Utrecht zou hebben omgekocht om ten minste één punt aan de wed strijd over te houden en daarmee degradatie te ontlopen. Namens de KNVB vertelde VANDAAG IN DEZE KRANT 'Cyrano, the musical', die zondag op Broadway in première ging, door de New Yorkse pers uiterst koel ontvangen. Produ cent Joop van den Ende hoopt niettemin dat de musical tot het eind van het jaar in New York opgevoérd kan worden. ZIE PAGINA - A2 woordvoerder R. de Leede dat het in Zeist geen gebruik is een onderzoek te beginnen zo lang de zaak nog onder de rechter is. „Wij hebben pas werkelijke aan knopingspunten als er uitspra ken zijn gedaan." Justitie is eind september door de club ingelicht dat het vermoe den bestond dat de administra teur Wim K. een bedrag van mogelijk enkele honderdduizen den guldens had verduisterd. Het onderzoek, dat vervolgens werd ingesteld, leidde tot de ver onderstelling dat de club zelf valsheid in geschrifte had ge pleegd en niet had voldaan aan verplichtingen ten opzichte van de belastingen. Het leidde aanvankelijk tot aan houding van nog twee werkne mers van de club en in het weekeinde werden voorzitter, INHOUD 2 KATERNEN Binnen-/Buitenland A2 Binnenland A3 Buitenland A4 Economie A5 Beurs A6 Sport deel B Zeeland deel C Gids deel D RTV-programma's D2 Van onze verslaggever Cees Maas Middelburg - Het bestuur van de in opspraak geraakte reformatorische Stichting Rusthuizen der Gereformeerde Gemeenten in Zeeland heeft tienduizen den guldens aan declaraties van een bestuurslid voor de belastingdienst ver zwegen. De fiscus heèft dat ontdekt en een naheffing opgelegd van ruim tienduizend gulden. Dat blijkt uit een vertrouwelijk rapport van de belastingdienst die de boeken van de stich ting over een periode van vijf jaar heeft onderzocht. Zoals bekend heeft de provincie Zeeland opdracht gegeven aan het bureau VB Ac countants de boeken van de stichting (be heerster van de bejaardentehuizen Rehoboth in Goes en Eben Haëzer in Middelburg plus 220 bejaardenwoningen) op onjuist gebruik van subsidies en onjuiste declaraties van het bestuur te onderzoeken. De naheffingen, aldus het belastingrapport van 5: november 1993, betreffen declaraties van het bestuurslid H. Geuze uit Middel burg, tot voor kort penningmeester. Hij declareerde maandelijks voor 'opzichter^ werkzaamheden' zijn gewerkte juren en ver regen kilometers aan dè stichting. De stich ting maakte'de uitbetaalde totaalbedragen van 1988 (25.840 gulden) en 1989 (25.320 gulden) niet kenbaar aan de fiscus. Daarop zijn naheffingen loonbelasting opgelegd aan de stichting van 6265 gulden over het jaar 1988 en van 5814 over het jaar 1989. Afge sproken is met de fiscus dat deze bedragen verhaald zullen worden op Geuze, de fiscus zal dat nog controleren. De fiscus heeft, aldus het rapport, overwo gen om boetes op te leggen, maar vond 'gezien de aard en de omvang van de correc ties' daarvoor geen reden. Met de declaraties van 1990, 1991 en 1992 van Geuze was ook administratief niet alles in orde. De uitbetaalde bedragen werden wel gemeld aan de fiscus, maar niet verantwoord in de loonadministratie. Ten onrechte, aldus de fiscus die daarover in het rapport letter lijk meldt: 'Vergoedingen voor opzichters werkzaamheden betaald aan H. C. Geuze werden ten onrechte niet verantwoord in de loonadministratie'. Ook werd door de stich ting geen belastingdeel ingehouden op de uitbetalingen. 'Ten onrechte', meldt de fiscus, weer. Het gaat om bedragen van 22.255 gulden in 1990, 43.204 gulden in 1991 en 59.213 gulden in 1992. Uit het rapport blijkt voorts dat secretaris G. Blankenstijn uit Kortgene via zijn ac countantsbureau de laatste twee jaar ruim vierhonderdduizend gulden aan de stichting heeft verdiend door er het secretariaat en de administratie voor uit te voeren. In de statu ten van de stichting is het de stichting niet geoorloofd bindingen aan te gaan met com merciële instellingen van haar bestuursle den, maar voor de secretaris van de stichting is hiervoor een uitzondering gemaakt, aldus een volgend artikel uit de statuten. De provincie Zeeland is volgens woordvoer der Van der Linde niet op de hoogte van de inhoud van het rapport. ZIE OOK ZEELAND - C1 Van onze Haagse redactie Den Haag - Nederland is voor drugtoeristen vooral populair omdat de prijs en de kwaliteit van de drugs goed zijn. Ook de aanwezigheid van coffeeshops, waar softdrugs vrij gebruikt kunnen worden, trekt de toeristen. Dit blijkt uit een onderzoek van het Amsterdamse Bureau voor Onderzoek en Statistiek. Het bu reau heeft het onderzoek gehou den in opdracht van het ministe rie van Justitie, in de periode maart tot en met september van dit jaar. De onderzoekers enquê teerden drugtoeristen in de vier grenssteden Maastricht, Venlo, Arnhem en Breda. Bovendien re den zij verschillende keren de zogeheten 'Hazeldonkroute' naar Rotterdam. Venlo en Maastricht zijn het po pulairst onder de Belgische, Franse en Duitse soft- en nardd- rugtoeriiten. Arnhem staat op de derde plaats en in Breda gaat het hoogstens om enkele tientallen toeristen op een zaterdag of zon- Zowel soft- als harddrugtoeris ten roemen de kwaliteit van de Nederlandse drugs. Voor hardd ruggebruikers is daarnaast de prijs belangrijk; vooral Fransen betalen in eigen land veel meer voor heroïne en cocaïne. Voor hasjgebruikers is de aanwezig heid van coffeeshops van belang. Ook de afstand speelt een rol; in Arnhem en Venlo komen vooral Duitsers, in Maastricht en Breda vooral Belgen en Fransen. Terneuzen De onderzoekers hebben een kleine, aanvullende enquête ge daan via de gemeentebesturen van Nijmegen, Heerlen, Roer mond en Terneuzen. Uit die ge gevens blijkt, dat in Terneuzen veel meer drugtoeristen komen dan er lokale verslaafden wor den waargenomen: 50 tot 75 toe risten (op een drukke dag) tegen 40 lokale verslaafden. In alle vier de gemeenten neemt het aantal klachten over drugover last toe. Die klachten variëren van het rondslingeren van drug spuiten tot kleine criminaliteit. In Breda zijn dertien coffees hops, voornamelijk trendy zaken die zich kunnen vergelijken met 'gewone' horeca. De omzet aan softdrugs is laag vergeleken bij die in de andere drie onderzoch te grenssteden. Daarbinnen is ook nog eens het aandeel van de drugtoeristen laag. „Een typi sche verschijning in Breda is een kleine Franse wagen met daarin vier jongemannen", merken de onderzoekers op. „Een gemeente-ambtenaar zei dat de Franse softdrugtoerist het idee van carpooling goed door heeft." Hazeldonkroute Om te onderzoeken hoe het feno meen 'drugrunners' langs de Ha zeldonkroute tussen de grens met België en Rotterdam func tioneert, zijn de onderzoekers rond gaan rijden in een auto met Belgisch nummerbord. Tijdens de twee keer dat het traject over de Al6 werd afgelegd en het vier uur rondrijden in Rotterdam, zijn de onderzoekers 31 keer be naderd door drugrunners. In 30 van die gevallen ging het om mannen met een Noordafri kaans uiterlijk. Op de grote weg kwamen zij achter de auto rij den, gaven lichtsignalen, kwa men dan langszij rijden en maakten het 'druggebaar': met hun wijsvinger tipten zij het puntje van hun neus aan. Soms kwam de auto daarna voor de auto van de onderzoekers rijden, en verminderde vervol gens vaart om de bestuurder tot stoppen te bewegen. Gevaar voor de verkeersveiligheid was er niet, concluderen de onder zoekers. Van onze redactie economie Born - Autofabrikant NedCar gaat systematisch medewerkers ontslaan, die er voortdurend de kantjes vanaf lopen. penningmeester en secretaris van MW in bewaring gesteld. De van verduistering verdachte administrateur van de club, Wim K., heeft in zijn verhoren terug geslagen in de richting van de club, onder meer met de be schuldiging dat MW FC Utrecht heeft omgekocht. Beide clubs ontkenden dat gisteren overigens in alle toonaarden. ZIE VERDER SPORT-B1 Van onze Haagse redactie Den Haag - De fracties in de Tweede Kamer blijven van mening verschillen over de hoogte van de bijstandsuitke ring. Groen Links vindt de huidige uitkering van zeven tig procent van het mini mumloon voor een alleen staande te laag. De PvdA wil de huidige uitke ringshoogte handhaven. De WD is voorstander van een verlaging. Het CDA houdt een slag om de arm. Nog voor de kerst wil de Tweede Kamer met staatssecre taris Wallage (Sociale Zaken) besluiten nemen over de hoogte van de bijstandsuitkering. Dat bleek gisteren tijdens een debat tussen de Tweede Kamer en de commissie Doelman-Pel. Dat is de werkgroep die op ver zoek van de Kamer de afgelopen maanden een onderzoek instelde naar een beter uitvoerbare, frau debestendige bijstandswet. De commissie beveelt aan om alleenstaanden een uitkering ter hoogte van zeventig procent van het minimumloon te verstrek ken. Staatssecretaris Wallage wil in een wet vastleggen dat gemeenten altijd vijftig procent van het minimumloon moeten uitbetalen. Daar bovenop kan een toeslag van twintig procent worden gegeven, als iemand al leen woont. Dat zegt produktiedirecteur Jac ques Huberts van NedCar. Hu berts zorgde enige tijd geleden voor opschudding met zijn uit spraak dat een op de vijf mede werkers in de Bornse fabriek niet naar behoren functioneert. Volgens Huberts kan NedCar zich dat niet langer permitteren, nu het bedrijf door de malaise in de Europese auto-industrie moet Huberts FOTO VNU vechten voor lijfsbehoud. Daar om is in overleg met de onderne mingsraad besloten om voor on gemotiveerde en luie medewer kers een ontslagvergunning aan te vragen bij het arbeidsbureau. De actie is onderdeel van een reeks saneringsmaatregelen om Nedcar er weer boven op te helpen. Huberts verwacht dat op grond van de aangescherpte re gels per jaar 25 medewerkers het bedrijf moeten verlaten, hoewel dat cijfer volgens hem zeker geen streefgetal is. Huberts zegt gekozen te hebben voor de systematische verwijde ring van werkschuwe en onge motiveerde medewerkers, omdat hij anders gedwongen zou zijn tot het collectief ontslag van 100 medewerkers. De grote schoon maak bij NedCar blijft volgens Huberts niet beperkt tot de werkvloer, maar strekt zich ook uit tot het management. Geble ken is dat het bedrijf nog te veel managers in dienst heeft. ÏOEUÏEN Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. I Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: PostcodesPlaats:. Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: kwartaal acceptgiro 85.50 maand automatisch 28.45 De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode:Plaats:. kwartaal automatisch83.- bank/gironr In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. Df STEM. EEN KRANT DIE JE WAT ZEGT

de Stem | 1993 | | pagina 1