Krabbe blijft geschorst Theo Leenders kandidaat-voorzitter KNAU Arbitragecommissie beoordeelt uitsluiting als rechtsgeldig irbreekt ;rks-ploeg sport KORT Bondsraad NTTB mild voor hoofdbestuur Weerman vraagt bezieling van Oranje sportnieuws KORT DE STEM SPORT B5 Zaak De Bruin blijft duister voor unieraad NOVEMBER 199B B4 Jde stille kracht van het Ie 22-jarige Amsterdam- Izijn mond opendoet, zegt Ite gezelschap, onder wie perse, Huitema, Van Kem- Kleine en Stam, hadden lemaal twee ronden voor- Trong en dus moest de win- lar van Alkmaar uit de kop- pep van 12 man komen, bt ontzag werd er naar Veld- |mp gekeken. Niemand durf- in de finale de aanval te Irceren. „Er wordt te veel Irekend door sommige jon- Ins. Ze rijden te passief en Jnken alleen maar aan het lassement. Er moet onbevan- 6n gereden worden. Ik heb feel aangevallen. Zo deed Bries van Wijhe dat vroeger ok en hij had succes. Het ubliek vindt dat mooi. Ik nap er niets van. Er zijn geen biljoenen in deze sport te ver dienen. Waarom zou je dan liet een gokje wagen voor een lagoverwinning?", stelde Teldkamp. jlet scenario van de Klerks- lloeg klopte tot 300 meter loof de finish. Kleine maakte Tempo voor zijn beide op drachtgevers Van Kempen en Btam. Rasspurter Van Kem pen kwam echter te vroeg op kop en viel in de laatste bocht I stil. Voor het eerst dit seizoen Iwas er geen hoofdprijs wegge legd voor de Klerks-brigade. Je Ronde, die zijn tweede ma- Hathonzege uit zijn carrière boekte, sloeg toe in de laatste bocht. Hij zeilde uit de slip stream van Van Kempen als eerste de bocht uit en gaf zijn [voorsprong op het rechte stuk naar de finish niet meer af. I „Dit was een moeilijke klus. |Die Veldkamp heeft ons alle- Imaal afgebeuld. Waarschijn lijk is Van Kempen daar de Idupe van geworden in de eindsprint. Ik zal de laatste 1 zijn die daar mee zit." I Alkmaar. KNSB-marathonbeker, I vijfde wedstrijd: 1. De Ronde 1 (Amsterdam). '2 Rozendal (War- I menhuizen), 3. Huitema (Roden), 4. Hagen (Haarlem), 5. Veenhof I (Gieten), 6. Van Kempen (Nieuw- veen), 7. Stam (Kaatsheuvel), 8. Pieterse (Diemen), 9. Angenent (Alphen a/d Rijn), 10. Kleine (Kerkenveld). Klassement: 1. De Ronde 99,i punten. 2. Pieterse 95, 3. Hagen 88, 4. Huitema 86, 5. Angenent 78. TURNEN Nagoya (Jap). Internationaal toer nooi om Chunichi Cup. Mannen, zeskamp: 1. Li Xiaoshua- ng (Chi) 56,750 punten, 2. Ivankov (WRu) 56,500, 3. Tsjerbo (WRu 56,425, 4. Korobsjinski (Oek) 56,350. Vrouwen, vierkamp: 1. Milosovici (Roe) 39,225, 2. Gogean (Roe) 38,925, 3. Piskoen (WRu) 38,900, 4. Kalinina (Oek) 38,612, 5. Sugawara (Jap) 38,250. VOLLEYBAL Osaka. Grand Champions Cup. vrouwen, 2,7 miljoen gulden, slot- weekeinde: Cuba - Verenigde Sta ten 3-2 (13-15 15-6 16-17 15-1" 15-10), Rusland - Peru 3-2 (15-4, 11-15 13-15 16-14 19-17), China - Japan 3-1 (16-14 15-17 15-8 15-3). Rusland - Verenigde Staten 3-1 (11-15 15-12 15-4 15-3), China - Peru 3-0 (15-11 15-6 15-11), Cuba - Japan 3-0 (15-9 15-11 15-8). Eindstand: 1. Cuba 5-10 (15-4), -■ China 5-8 (12-7), 3. Rusland 5-b (11-8), 4. Japan 5-4 (9-11), 5. Vere nigde Staten 5-2 (8-14), 6. Peru 5-v (6-15). Koblenz. Mannen, kwalificati WK. Groep A: Bulgarije - Spanje o (12-15 15-10 15-8 14-16 15-7), Roe menië - Wit-Rusland 3-0 (15-A 17-15 15-12). c Eindstand: 1. Bulgarije 3-6, Spanje 3-4, 3. Roemenië 3-2, Wit-Rusland 3-0. Bulgarije ge plaatst. n Groep b: Duitsland - Canada .ér (10-15 15-5 15-9 13-15 21-19), Por tugal - Hongarije 3-2 (15-13 15- 12-15 4-15 16-14). o Eindstand: 1. Duitsland 3-6, 2. 1ca nada 3-4, 3. Portugal 3-2, 4. Hon garije 3-0. Duitsland geplaatst. MAANDAG 22 NOVEMBER 1993 gaat met een herziening van het contributiestelsel, levert de bond 176.000 gulden op. Dat bedrag is noodzakelijk om topsport binnen de zwembond op bescheiden ni veau te garanderen. De verho ging wordt niet benut om de reorganisatie van het bureau te financieren. Voetbal RENÉ EYKELKAMP is bij de training van Club Brugge op nieuw geblesseerd geraakt, nu aan de knie. De Nederlander werd onmiddellijk geopereerd. Hij zal ten minste drie weken zijn uitgeschakeld. Eerder kamp te hij met zijn rug. Boksen DE AMERIKAANSE bokser Charles Murray heeft zijn we reldtitel (IBF) in het lichtwelter- gewicht met succes verdedigd te gen zijn landgenoot Courtney Hooper. De scheidsrechter stopte het gevecht in de vijfde ronde. Zwaargewicht Ray Mercer nam wraak voor de nederlaag in fe bruari. Nu versloeg hij Jesse Fer guson op punten. yan onze verslaggever Vught - Met Theo Leenders mikt de atletiekunie (KNAU) volgend jaar op een voorzit ter die de weg weet in de wereld van de internationale topsport. De beoogde KNAU- voorzitter uit Vught is als marketingdeskundige bij Mars verantwoordelijk voor het wereldwijde sponsorbe- leid van het concern. In die hoedanigheid heeft hij de laatste vijf jaar intensief con tact gehad met de kopstuk ken bij Olympische Spelen en WK-toernooien voetbal en atletiek. Leenders (57) werd zaterdag tij- dens de unieraadsvergadering in Hilversum gepresenteerd als kandidaat-voorzitter. Zijn ver kiezing staat gepland voor de voorjaarsvergadering in april. Pas na het WK voetbal in juli zal Leenders in functie treden. „Dan zit het WK voetbal er op voor mij, dan ben ik 58 en ga ik gebruik maken van de vut-rege- ling. Ik heb altijd gezegd dat ik het leuk zou vinden dan weer iets in de sportwereld te kunnen doen," vertelt Leenders. De laatste vijftien jaar heeft Leenders nauwelijks vrije tijd gehad voor een functie in de sportwereld. Voordien was hij er wel intensief bij betrokken. Leenders was in 1952 een van de oprichters van de basketbalclub EBBC Den Bosch. Hij diende de club tevens als coach en voorzit ter en bekleedde bestuursfunc ties in de Nederlandse basket- balbond. In Den Bosch was Leenders tevens gemeenteraads lid. De atletiekunie polste hem afge lopen zomer tijdens de WK atle tiek in Stuttgart. De KNAU zoekt al sinds maart een opvol ger voor Willem van Breukelen, die al na tien maanden wegens tijdgebrek opstapte. „We hebben met opzet nu gekozen voor een lange oriënteringsperiode om te bekijken of we bij elkaar passen. De eerste kennismakingsronde van twee maanden is zeer posi tief bij mij overgekomen. Nadat ik gepolst was, ben ik eerst,eens met directeur Arie Kaufmann gaan praten. Daarna heb ik ge sprekken gevoerd met alle be stuursleden, met de districts voorzitters, met de sectievoorzit ters, We hebben bewust gekozen voor een lang proces om elkaar beter te leren kennen. De bedoe ling is dat op de voorjaarsverga dering in april ja of nee wordt gezegd." Met Leenders heeft de KNAU tevens een voorzitter op het oog die werkzaam is bij de sponsor van de unie. „Sponsoring van de atletiekunie is een zaak van de Nederlandse tak van ons con cern. Maar doordat ik eerst mijn werk voor Mars afmaak bij het WK voetbal, sluiten we die ver strengeling zo toch uit," vindt Leenders. Voorlopig zal Annie Schmitz de atletiekunie tot juli verder leiden als waarnemend voorzitter. Leenders zal zich gedurende die periode nog niet met het beleid bemoeien. In de atletieksport is hij tot nu toe nooit actief geweest. Leen ders, die op Nijenrode is opge leid, had aanvankelijk gymnas tiekleraar willen worden, maar raakte in de opleiding door een ongeval met speerwerpen het licht in een van de ogen kwijt. De kandidaat-voorzitter, die veelvuldig contact heeft met sportnotabelen als Samaranch (IOC), Havelange en Blatter (FIFA) en Nebiolo (LAAF), wil binnenkort over doping gaan praten met Hein Verbruggen, de voorzitter van de internationale wielrenunie (UCI), die in het verleden ook voor Mars gewerkt heeft. Monte Carlo/Berlijn (rtr/sid/dpa) - Vandaag wordt ze 24. Reden voor een feestje heeft Katrin Krabbe niet. Het hoogste rechtsorgaan binnen de Internationale Amateur Atletiek Federatie, de arbitragecommissie, onderschreef zaterdag de eerder door het bestuur opgelegde schorsing van de sprintster en haar landgenotes Gritt Breuer en Eanuela Derr tot 23 augustus 1995. Het drietal laat het er opnieuw niet bij zitten, overweegt de bur gerrechter in te schakelen. „We trainen verder en bereiden ons voor op het indoorseizoen," ver klaarde Krabbe na het vernemen van het oordeel. Krabbe, Breuer en Derr werden in juli 1992 tijdens een controle van de Duitse bond (DLV) be trapt op het gebruik van het middel clenbuterol, dat een ana bole werking wordt toegeschre ven. De destijds op grond van IAAF-regels uitgesproken straf van vier jaar werd door de be roepscommissie van de DLV on gedaan gemaakt, omdat het ei gen dopingreglement niet aan dat van IAAF was aangepast. Het trio werd echter op grond van onsportief gedrag, misbruik voor medicijnen, alsnog buiten spel gezet. Krabbe en Breuer voor een jaar, Derr voor acht maanden. Het bestuur van de IAAF nam met die verkapte maatregel geen genoegen en ver lengde eigenhandig in augustus, op de slotdag van het WK in Stuttgart, de ban tot augustus 1995. Tot woede van de Duitsers, fier uur boog de driekoppige arbitragecommissie zich over het door de Duitse bond aanhangig gemaakte beroep. De arbitrage commissie beoordeelde die han delwijze van het bestuur als le gaal. „Een eenvoudige zaak," vatte IAAF-secretaris Istvan Gyulai het onderzoek van de commissie samen. De commissie bestond uit de Finse voorzitter Tarasti, de Au stralische minister van Sport El- licott en Loh Kin Kok uit Singa pore. Tarastiverklaarde dat Krabbe in 1992 gedurende de periode april - augustus 154 ta bletten Spiropent, dat doorgaans wordt gebruikt ter bestrijding van astma, tot zich had geno men. Bij Breuer ging het om 130 tabletten, Derr nam er 116. Spi- rodent bevat het middel clenbu terol. „We gaan mee in de conclusie van de IAAF, dat de drie atletes de sport in diskrediet hebben gebracht en kunnen ons tevens vinden in het oordeel van de Duitse bond dat het drietal zich schuldig heeft gemaakt aan on sportief gedrag," luidde de offi ciële verklaring van de arbitra gecommissie. „Naar onze me ning is de door de IAAF uitge sproken schorsing rechtsgeldig." De Duitse bond, bij monde van voorzitter Helmut Digel, accep teerde de uitspraak gelaten. „We respecteren het besluit, maar de onderbouwing van de arbitrage commissie veroorzaakt bij ons gemengde gevoelens." Ondanks de nederlaag zetten Krabbe, Breuer en Derr het ge vecht tegen de schorsing voort. Het drietal overweegt de burger rechter in te schakelen om start gelegenheid af te dwingen. „We wachten tot maandag op bericht van de Duitse bond. Als die de atletes weigert tot de wedstrij den toe te laten, stappen we naar de rechter," liet Krabbe's advi seur Thorsten Heuser weten. „Dat lijkt me niet meer dan een logische stap." Krabbe reageerde aangeslagen op het besluit. „Toen ik het hoorde, begon ik over mijn hele lichaam te trillen. Een dag later voel ik me nog niet veel beter. Maar we zetten onze loopbaan voort. We zijn van plan aan het indoorseizoen deel te nemen. Daar blijven we ook voor trai nen." De prestigeslag is voor de atletes nog lang niet voorbij. Beekbergen (anp) - Het hoofdbestuur van de Nederlandse tafeltennisbond (NTTB) is verlost van een zware verlies post van 115.000 gulden. De bondsraad ging zaterdag akkoord met een eenmalige bijdrage uit de afdelingskas. „Dat is één keer, maar nooit weer," verzekerde voorzitter Jacques Tempelaars. Het negatieve vermogen hing als een molensteen om de nek ran penningmeester De Gast. Het bedrag bestond uit oude schulden (65.000) en een af koopsom voor oud-bonds- coach Jan Vlieg, die in sep tember na een turbulent dienstverband van tien jaar fit. zijn functie werd gezet. „Met die schikking van een naive ton hebben we een lange juridische procedure voorko ken," verklaarde Tempelaars, die het gulle gebaar van de bondsraad uiteraard zeer op Prijs stelde. De achterban van de NTTB was zaterdag in Beekbergen opvallend mild voor het om streden hoofdbestuur, dat vol tallig in functie mocht blijven. De uitleg van topsportcoördi nator Carel Deken over het snelle ontslag van bondscoach Zoran Gajic, die na amper zeven weken terugkeerde naar Zweden, werd zonder veel dis cussie geaccepteerd. Het strenge beleid van de oud-in ternational ten aanzien van de nationale selecties werd even- niin afgekeurd. Ook de begro- hng voor het komende jaar, ruim twee miljoen gulden, waarvan drie ton uit eigen middelen voor de topsport wordt gereserveerd, kreeg bre de steun. Over een nieuwe bondscoach et Deken zich zaterdag niet uit. Hij wil eerst de opkomst bij de centrale trainingen in WUversum afwachten. Indien aan het einde van het jaar de mteresse van de internationals voor de gezamenlijke oefen sessies niet sterk is gestegen, overweegt Deken het seizoen met de huidige, onderbezette technische staf af te maken. „Met stages van buitenlandse topcoaches zouden we het ge brek aan een goede training van onze internationals kun nen opvangen", blikte Tempe laars voorzichtig vooruit. Bettine Vriesekoop wacht de ontwikkelingen rond de natio nale selectie lijdzaam af. De tweevoudig Europees kam pioene bemoeit zich niet meer met de opvolging van Gajic. Een gesprek met Deken en Tempelaars over de nabije toekomst belde Vriesekoop af, nadat ze te horen had gekre gen dat een rentree van Vlieg voor het hoofdbestuur onbe spreekbaar was. „Ik mocht niet eens zijn naam noemen," mokte de elfvoudige nationale kampioene. „Praten heeft in dat geval voor mij geen zin. Ik vind het allemaal zeer kinder achtig van het bestuur. Ze zoeken het nu zelf maar uit." Bij ontstentenis van Vlieg wil Vriesekoop in 1994 het Top 12-toernooi in Italië en het EK in Engeland onder leiding van mannencoach Li afwerken. Met de Chinese huisvriend van jVlieg heeft de nummer twee van de Europese ranglijst een goed contact. „Het hoofdbe stuur heeft me een paar maan den geleden de nodige vrijheid beloofd en geboden," gaf Vrie sekoop aan. „Daar houd ik de bondsleiding aan. De aangeslagen Katrin Krabbe tijdens een persconferentie in Berlijn, waar ze reageerde op het besluit van de arbitragecommissie van de IAAF om haar schorsing te handhaven. foto ap Haarlem (anp) - Bezieling, gedrevenheid en fanatisme. Bondscoach Harrie Weerman straalt ze uit. De van handbal bezeten Drent wil die eigen schappen terugzien in de na tionale mannenploeg. Afgelopen week tijdens de Haar lemse Handbalweek sloeg al een vonkje over. Tot ieders verras sing finishte het rigoureus ver jongde Oranje in de negende editie op een keurige derde plaats, achter wereldkampioen Rusland en de nummer zeven van de wereld Roemenië. Maar vóór Zwitserland, vierde tijdens het WK in Zweden. Twee overwinningen (tegen Bel gië en Egypte), een gelijk spel (tegen Roemenië) en twee neder lagen (tegen Rusland en Zwitser land) werden geboekt door de jonkies, met wie Weerman op zijn minst twee jaar aan het werk wil. En indien het Neder lands Handbal Verbond zijn ei sen inwiHigt, daarna nog een zelfde periode. „Ik vraag bezieling van de spe lers, ze moeten in zichzelf inves teren," zei de coach zondag na het verdienstelijk gelijk spel van 21-21 tegen de op papier sterke re Roemenen. „Niemand zal me horen zeggen dat we binnen nu en drie jaar aan de top staan, maar een plaats in de sub-top behoort zeker tot de mogelijkhe den." Weerman vraagt meer dan hon derd procent betrokkenheid en inzet. HandbaUers die in aan merking wiUen komen voor een plaats in de selectie, dienen mi nimaal tien uur per week bij hun club te trainen. Vijf clubs, Aals meer, Tachos, E&O, Sittardia en Arnhem, doen al mee. Indien het bij de eigen vereniging onmoge lijk is, moet de betreffende spe ler zijn trainingsarbeid verrich ten bij een ploeg die wel de faciliteiten biedt. „De clubtrainers staan achter het plan. Want Weerman alleen kan het karwei ook niet klaren. Ik weet dat ik gok door met een harde, jonge kem door te gaan. Ik besef dat we ook gigantisch op ons gezicht kunnen gaan, zo als zaterdag tegen Zwitserland. Ik heb echter doelbewust voor verjonging gekozen, anders had ik de opdracht niet aanvaard." Weerman ziet wel perspectief, maar wenst dat het NHV nu ook tot actie overgaat. Zondag liet hij blijken niet tevreden te zijn over de verantwoordelijke be stuursleden, die zoals zo vaak een afwachtende houding aan nemen. Zo wil de opvolger van Guus Cantelberg jaarlijks 25 tot 30 interlands spelen. Hij wil zijn signatuur op het team plaatsen. „Wil je verder komen, dan moet je veel spelen. Tegen sterke te genstanders. Junioren uit het jeugdplan ervaring laten opdoen bij Jong Oranje," zegt Weerman. De Drent heeft inmiddels Jan Alma bereid gevonden Jong Oranje onder zijn hoede te ne men. De trainer van Aalsmeer wacht alleen nog op het defini tieve antwoord van het NHV. Ook wil Weerman de zes trainers van het jeugdplan betrekken bij zijn plannen. Afgelopen vijf dagen in Haarlem liet Weerman de jonkies zwem men, wetend dat hij op de steun van de routiniers doelman Mas tenbroek ('Een keeper van we reldklasse'), Schuurs en Van Olphen kon rekenen. De twee dertigers noemde de coach als voorbeeld voor de jongeren. „Ze willen beiden zeker nog twee jaar door. Ik heb ontzettend veel steun van het duo. En Masten broek heeft geweldig gepres teerd, hij heeft de bezieling en het elan dat ik graag bij iedereen zie." Zaterdag betaalde Oranje tegen Zwitserland (13-17) de tol voor de inspanningen tegen Egypte, maar zondag op de slotdag van het zeslandentoernooi speelde Oranje weer met bezieling en fanatisme, zoals Weerman het graag ziet. „Alleen moeten ze de kansen beter benutten, maar in totaal kan ik niet ontevreden zijn. Al hebben we nog een heel lange weg te gaan, met vallen en opstaan." Haarlemse Handbalweek. Overige uitslagen: Egypte - Rus land 23-24 (11-12), Roemenië - België 25-16 (14-8), Rusland - Zwitserland 23-18 (10-8), België - Egypte 14-19 (7-12). NEDERLAND - ZWITSERLAND 13-17 (4-6). Scheidsrechters: Tsjoedoerko/Litvinov (Rus). Toe schouwers: 1300. Doelpuntenma kers: Nederland: Van Olphen 5, Portengen 3, Beers 2, Hölscher, Nusser. Kersten 1; Zwitserland: Brunner 5, Christen 4, Bollinger 3, Scharer 2, Spengler, Lima, Ro- hr 1. Strafworpen: Nederland 3, Zwitserland 1. Strafminuten: Ne derland 10, Zwitserland 10. NEDERLAND - ROEMENIË 21-21 (12-13). Scheidsrechters: Tsjoedoerko/Litvinov. Toeschou wers: 800. Doelpuntemakers: Ne derland: Van Olphen 7, Klein Gansey 4, Schuurs 3, Beers, Nij- dam 2, Van der Zanden, Porten gen, Hölscher 1; Roemenië: Voica 6, Besta 5, Bota 3, Radu, Bontas 2, Dedu, Alexandru, Adi Popovici 1. Strafworpen: Nederland: 4, Roe menië: 6. Strafminuten: Neder land: 8, Roemenië: 6. Eindstand: Rusland 5-10 (115-106), Roemenië 5-7 (113-102), Nederland 5-5 (87-89), Egypte 5-4 (110-101), Zwitserland 5- 4 (92-104), België 5-0 (83-108). Topscorer: Brunner (Zwi) 31 tref fers; beste doelman: Toacsen (Roe); beste speler: Torgovanov (Rus). Hilversum (anp) - Het be stuur van de Koninklijke Ne derlandse Atletiek Unie heeft Erik de Bruin kort voor mid dernacht van zondag 15 au gustus, ongeveer tien uur voor het begin van zijn wed strijd, teruggetrokken van het WK atletiek in Stuttgart. Dat bleek zaterdag bij de unieraadsvergadering in Hilver sum. De bond deed het destijds voorkomen of de discuswerper pas op maandagochtend uit de wedstrijd was gehaald. De leden van het unieparlement, die ver wachtten uitvoerig geïnformeerd te worden over de zaak, kwamen echter bedrogen uit. „Uit juridische overwegingen is het niet gewenst dat de affaire De Bruin plenair bij de unieraadsvergadering wordt be sproken," had juridisch adviseur mr. Fred Koüen het bestuur van de KNAU op 10 november via een fax laten weten. Mr. Kollen herinnerde het bestuur aan het feit dat De Bruin, die op 1 augustus bij een wedstrijd in Keulen positief reageerde bij een dopingcontrole, de unie aanspra kelijk heeft gesteld voor aUe schade die hij als gevolg van deze affaire zou lijden. „Zowel bestuur als unieraad zijn orga nen van de KNAU. Zij kunnen verenigingsrechtelijk bezien het beleid van de KNAU bepalen. Uitlatingen en gedragingen van beide organen kunnen de KNAU worden toegerekend. De Bruin kan argumenten ontlenen voor zijn aansprakelijkheidstelling indien de unieraad het beleid van het bestuur in de kwestie De Bruin openlijk ter discussie zou steUen. Het zou immers kunnen betekenen dat ook naar de op vatting van de unieraad het uniebestuur niet juist in deze kwestie zou hebben gehandeld," aldus het advies van Mr.Kollen. De juridisch adviseur van de atletiekunie stelt dat het welis waar voor De Bruin niet eenvou dig zal zijn tot een daadwerke lijke juridische aansprakelijk heidsstelling van de KNAU te komen, 'maar mede in dat ver band is het juist van belang dat de Unieraad geen munitie aan draagt voor de door De Bruin in een eventuele gerechtelijke pro cedure tegen de KNAU te pone ren steüingen.' De 37 aanwezige leden van de unieraad en de vele belangstel lenden kregen van penningmees ter Hans van Hassel wel een chronologisch overzicht van de gebeurtenissen vanaf 12 augus tus, toen de opnieuw positieve uitslag van de contra-expertise bekend was geworden. Een dag later besloot het KNAU-bestuur De Bruin, die afgelopen maan dag door de tuchtcommissie werd vrijgesproken van het hem tenlastegelegde, de atleet terug te trekken van het WK. Op 14 augustus kwam De Bruin toch naar Stuttgart. Dezelfde avond volgde een gesprek met de do- pingcommissie van de IAAF, die haar standpunt echter niet wij zigde. Een dag later werd De Bruin gevraagd zich terug te trekken. Hij ging niet op dat verzoek in, waarna in de avon duren opnieuw een gesprek met de IAAF volgde. De wereldbond wijzigde zijn standpunt niet. De aanwezige KNAU-bestuurders kregen te verstaan dat pogingen tot starten door De Bruin zouden kunnen leiden tot schorsing van de KNAU. Enkele uren later na men de in Stuttgart aanwezige bestuursleden en hun in Neder land geraadpleegde collega's het besluit tot terugtrekking. De unieraad spartelde even te gen met een motie, die in de lunchpauze was opgesteld en waarin men constateerde dat 'niet alle vragen in deze kwestie waren beantwoord en dat de unieraad zich het recht voorbe hield op de affaire De Bruin terug te komen.' Omdat De Bruin op 3 september van Mr. Schuman, de president van de Utrechtse rechtbank, in een kort geding een startvegun- ning kreeg voor de competitiefi nale in Eindhoven en daar met terdaad startte, werd deze wed strijd door het terugtrekken van een groot aantal ploegen, een farce. Het KNAU-bestuur bood daarvoor zaterdag zijn excuses aan en beloofde clubs schadeloos te steUen. Wereldrecord Martino op 100 m rug Stavanger - De Amerikaanse zwemster Angel Martino is klaar voor de eerste wereldkampioenschappen op de kortebaan, die van 2 tot 5 december in Palma de Mallorca worden gehouden. De 26-jarige Olympische kampioene (wisselslagestafette) de monstreerde haar vorm door bij wedstrijden in de Noorse plaats Stavanger een wereldrecord te vestigen op de 100 meter rugslag. Martino tikte aan na 59,41 seconden. Officieel is ze daarmee de eerste wereldrecordhoudster op dit nummer, omdat de FINA pas sinds maart 1991 de toptijden in 25-meterbaden als wereldrecords erkent. De snelste op deze afstand was tot nu toe de Amerikaanse Betsy Mitchell. Die kwam op 26 april 1987 in Los Angeles tot 59,89. Martino zwom 20 minuten later ook nog een nationaal record op de 100 meter vrije slag: 53,87. Dat stond al acht jaar op 54,47. Jordan bouwt golfcentrum voor getto-jeugd Chicago - Basketbalrentenier Michael 'Air' Jordan heeft zich als maatschappelijk werker op het golf gestort. Hij wil in de buurt van Chicago het 'Michael Jordan Golf Centre' aanleggen. Daar wil hij de jeugd uit de getto's van Chicago in contact brengen met het spel. Jordan is zelf verslaafd geraakt aan golf. „Ik wil dat de jeugd zich ook eens op een andere manier met sport bezig houdt," is het devies van de basketbalvedette van Chicago Bulls, die aan het eind van het vorig seizoen zijn loopbaan oop 30-jarige leeftijd plotseling afbrak. Hij zou graag zien dat golf, net als basketbal, een massasport wordt. Jordan heeft het overigens niet gemakkelijk geldschieters voor zijn project te vinden. Wordt zijn idee toch een succes, dan is het de bedoeling dergelijke golfcentra over aUe staten te versprei den. Ngugi blijft vechten tegen schorsing Londen - John Ngugi blijft strijden voor rehabilitatie. De vijfvoudige wereldkampioen veldlopen heeft zaterdag aange kondigd op eigen houtje de schorsing van vier jaar aan te vechten. De Kenyaan werd bestraft omdat hij in februari medewerking aan een onverwachte dopingcontrole weigerde. Afgelopen week trok de Kenyaanse Atletiek Federatie KAAA een beroep tegen de uitsluiting in. Ze conformeerde zich aan de uitspraak van de Internationale Amateur Atletiek Federatie. De zaak zou zaterdag door de arbitragecommissie van de IAAF in Monte Carlo zijn behandeld. Ngugi reageerde woedend op de actie van de atletiekbonzen uit zijn vaderland. Het nieuws over het intrekken vernam hij in Londen van zijn manager, toen hij op het punt stond naar Monte Carlo te vliegen. „Ik heb veel tijd en energie in de affaire gestoken, maar ik geef niet op. Ik wil van aUe blaam gezuiverd worden," zei Ngugi. „Ik wil mijn onschuld bewijzen." Ngugi voert als verdediging aan dat dopingcontroleur John Whetton zich niet voldoende had geïdentificeerd, toen hij hem thuis in Kenya opzocht. Als militair in het Kenyaanse leger meende Ngugi dat de controleur ook toestemming van zijn superieuren nodig had. „En die bezat hij niet," zei de Olympisch kampioen van Seoul op de 5000 meter. Doctor strandt in zicht eindzege Hellendoorn - Pech blijft Erwin Doctor dit seizoen achtervol gen. Zaterdag leek de rallycoureur eindelijk verschoond te blijven van misfortuin. Met zijn navigator Theo Badenburg was hij hard op weg naar de eindzege in de Golden Tulip Rally. Problemen met de koppeling van de Opel Calibra in de voorlaatste proef noopten Doctor de race, die hij al drie keer op zijn naam bracht, te staken. De overwinning kwam onverwacht terecht bij de Duitser Depping, de nieuwe Nederlandse kam pioen, in een Ford. Doctor was zaterdag op de gladde wegen op de Luttenbergring de beste stuurman. Hij bouwde een voorsprong op van 29 seconden op Depping. In het zicht van de finish haperde de auto van de onfortuinlijke Nederlander, die pas geleden door een kapotte oliepomp een keurige negende plaats in de Rally van Catalonië verspeelde. Depping kreeg vrij baan. Het was de derde overwinning van de Duitser in Nederland. Peter Merksteijn eiste de tweede plaats voor zich op, voor Eddy van den Hoorn. Voor Merksteijn betekende deze klassering tevens dat hij als tweede in het internationale Nederlands kampioenschap is geëindigd. Hellendoorn. Golden Tulip Rally, internationaal NK Eindstand: 1. Depping/Eckert (Dui) Ford 1.44.02 strafminuten, 2. Merkste- ijn/Beek (Ned) Ford 2.09, 3. Hoorn/Findhammer (Ned) Ford 2.39, 4. Vink/Goor (Ned) Subaru 3.51, 5. Lietner/Haegd (Bel) Ford 5.02, 6. John Bosch/Glenn Bosch (Ned) Ford 5.16, 7. Jan van der Marel/Anja van der Marei (Ned) Ford 5.52, 8. Boere/Poel (Ned) Ford 7.36, 9. Stacey/Brand (Ned) Mitsubishi 12.31. Eindstand internationaal Nederlands kampioenschap: 1. Depping 387 punten, 2. Van Merksteijn 361, 3. Van den Hoorn 356, 4. Vink 354, 5. Stacey 349. Eindstand Nederlands kampioenschap: 1. Gros 338, 2. Pasman 324, 3. Van den Heuvel 304, 4. Leemans 249. Birmingham, RAC-rally, stand na eerste etappe: 1. Kankkunen/Grist (Fin/GBr) Toyota 38.34, 2. Schwarz/Thul (Dui) Mitsubishi 38.48, 3. Eriks- son/Parmander (Zwe) Mitsubishi 38.49, 4. McRae/Ringer (GBr) Subaru 38.51, 5. Vatanen/Berglund (Fin/Zwe) Subaru 39.09, 6. Delecour/Grataloup (Fra) Ford 39.50. Macau, Formule 3, eindstand na twee races: 1. Miiller (Dui) 1.02.57,87, 2. Kristensen (Den) 1.03.23,77, 3. Burt (GBr) 1.03.30,31, 4. Colcagio (Ita) 1.03.30,79. Jegorova wint marathon Tokyo Tokyo - Olympisch kampioene Valentina Jegorova heeft zondag de vrouwenmarathon van Tokyo gewonnen. De Russische atlete, die zich door de milde weersomstandigheden erg op haar gemak leek te voelen, liep na ruim 20 kilometer weg bij haar concurrentes en zegevierde onbedreigd in de goede tijd van 2 uur, 26 minuten en 40 seconden. Het was haar eerste zege in Tokyo, waar ze al drie keer eerder aan de start kwam. Vorig jaar werd ze vierde. „Mijn strategie gedurende de eerste helft te lopen in de kopgroep en te versnellen bij het keerpunt werkte als een wondermiddel," zei Jegorova. De Japanse Mari Tanigawa, de winnares van 1991, finishte als tweede in 2.28.52. In de slotfase haalde ze de Duitse Katrin Dorre in, die derde werd. Er deden 86 atletes mee aan het evenement in de Japanse hoofdstad, onder wie veertien buiten- landsen. Tokyo. Marathon vrouwen: 1. Jegorova (Rus) 2.26.40, 2. Tanigawa (Jap) 2.28.22, 3. Dorre (Dui) 2.28.52, 4. Biktagirova (WRu) 2.31.32, 5. Asai (Jap) 2.31.34, 6. Rybicka (Pol) 2.23.00, 7. De Oliveira (Bra) 2.32.26, 8. Ivanova (Rus) 2.35.16, 9. Shang Jinjing (Chi) 2 37.09,10. Yoshizawa (Jap) 2.37.29. Leffrinckoucke (Fra). Veldloop: 1. Rousseau (Bel) 10,8 km in 29.35, 2. Davies-Hale (GBR) 29.41, 3. Junqueira (Por) 29.42. Vrouwen: 1. Pieterse-Budd (ZAf) 4480 m in 14.05, 2. Delagrange (Bel) 14.42, 3. Fates (Fra) 14.47. Bangkok. 10 kilometer. Mannen: 1. Strik (Ned) 31.37, 2. Phutjun (Tha) 32.08, 3. Chasoon (Tha) 32.24. Skah en Loroupe winnen in Nijmegen Nijmegen - De Marokkaanse Olympische kampioen op de tien kilometer Khalid Skah en de Keniaanse Tecla Loroupe hebben zondag de Zevenheuvelenloop in Nijmegen gewonnen. Skah legde de 15 kilometer af in een parcoursrecord van 43 minuten en 34,7 seconden. De Noordafrikaan had bijna negentien seconden voorsprong op de Nederlander Tonnie Dirks en ruim 21 op de Keniaan Sammy Maritim. Loroupe zegevierde een jaar geleden eveneens in de vierde wedstrijd van het Pickwick Run Classic Circuit. Zij finishte na 50.05,3, eveneens een parcoursrecord. De tweede plaats was voor de Schotse Karen McLeod, de Hongaarse Elena Barocsi eindigde als derde. Elly van Hulst was op de vijfde plaats de beste Nederlandse in 51.00,3. Nijmegen. Zevenheuvelenloop. 15 km. Mannen: 1. Skah (Mar) 43.34,7 (parkoersrecord), 2. Dirks (Ned) 43.53,5, 3. Maritim (Ken) 43.55,8, 4. Van Vlaanderen (Ned) 44.03,3, 5. Goegebuer (Bel) 44.05.2, 6. Godlieb (Ned) 44.05,2, 7. Nakedi (ZAf) 44.24.0, 8. Nade (Tan) 44.34.3, 9. Thackery (GBr) 44.34,7, 10. Vermeule (Ned) 44.46,4, r Tessema- (Eti) 45.04,8, 12. Gielen (Ned) 45.09,5, 13. James Kariuki (Ken) 45.24,6, 14. Woldemarin (45.26,2, 15. Atnafu (Eti) 45.26,6 Klassement na vier wedstrijden: 1. Tessema 173 (4 wedstrijden), 2. Maritim 146 (3), 3. Gielen 106 (3), 4. Ten Kate 104 (3), 5. Uvizl (Tsj) 103 (4). Vrouwen: 1. Loroupe (Ken) 50.05,3 (parkoersrecord), 2. McLeod (Sch) 50.21.4, 3. Barocsi (Hon) 50.31,1, 4. Chipchumba (Ken) 50.58,9, 5. Van Hulst (Ned) 51.00,3, 6. Van Schuppen (Ned) 51.54,2, 7. Beurskens (Ned) 51.56,8, 8. Van^Ast (Ned) 52.27,0, 9. Van der Linde (Ned) 52.29,8, 10. Vullings (Ned) Klassement: 1. Barocsi 204 (4), 2. Beurskens 159 (3), 3. Van Ast 159 (4), 4. Hombergen (147 (4), 5. Iljina (Rus) 140 (3). i

de Stem | 1993 | | pagina 15