'KLM wil afzien van fusie' JA, Waanzin in Bosnië Meerderheid achter de identificatieplicht Nep-stencils geven 'voorlichting' over druggevaar kinderen Lievensberg hield verslag achter bloks Ook onderzoek naar declaraties bestuur FNV vreest bij niet doorgaan fusie verdere bezuinigingen TV HARD STIKKE LEUK politie belooft snellere hulp I ^.Vlaanderen 17-jarige bekent moord op vrouw Peter Post weet van geen vvijken ■te m De gewilde skimmia's Bernhard mag blijven vliegen mriïlËh Lubbers welkom in Zuid-Afrika Edberg klaar in Frankfurt Treinkaartje eerste jaren 4 procent duurder Duitsers beveiligen auto tegen diefstal Advocaat Sneep: 'Dossier bevalling was niet compleet' Parketpolitie Breda heeft geen tijd Rechter laat verdachte gaan In reformatorische tehuizen Zeeland White Power ook actief in Zeeland f' VEMBER 1993 D5 zanger Phil Collins moet n de TV Show. In deze a de satelliet met Bill van merikaanse versie van de in première gaat. dia „Kleintjes" in De Stem. «mdai er zoveel bijzondere en „mres&ante aanbiedingen in 9taan E'*e dag weer f )33e JAARGANG DE STEM i i i i i annes van der Wal is de 't in 'Klasgenoten'. foto anp he problemen in Bergen op het ziekenhuis Lievenberg eadline' een gesprek met de or een reeks fouten bij de 980. Regie: Eugene S. Jones. Harewood en Madge Siclair. haal. Een plotselinge lawine partij door de bergen voor elijke nachtmerrie. Drie van ernood vasthouden aan een e ijskoude bergen moeten se speelfilm uit 1989. Regie: rd Crenna, Dennis Farina en de van vijf maanden, van werden tien jonge vrouwen rd. Hun lichamen werden bij umpt. Detective Bob Grogan sedeerd. Na de vierde moord één, maar twee moordenaars 't 1990. Regie: Dana Rotberg. isa Owen en Angeles Gonza- o Hiriart. Comedy. Door zijn rlingen genegeerd, vult een t het schrijven van een boek. eter en mooier leven. Zou die elijke buurvrouw te maken uit 1988. Regie: Barry Levin- an, Tom Cruise en Valeria 'e Babbitt heeft er zwaar de udere broer blijkt te hebben, eft gekregen. Hij besluit zijn mee te nemen naar Califonië. Ifilm uit 1971. Regie: Douglas Cliff Potts en Jesse Vint. De van een ruimtestation en werkt aardse vegetatie in leven te dat het project gestopt moet n vernietigd en iedereen moet ell besluit te blijven en met hij het laatste restje plantele- ■pueqim do 'pueq 'ue>| do uiijBB 'jous i '6eej>| 'ue>| ui '|ada| 'Japuo a\\en Temeuzen - De Zeeuws-Vlaamse wlitie heeft beloofd het komend 'sar sneller ter plekke te zullen U in acute noodsituaties. Het de bedoeling hiervoor veel „d en tijd uit te trekken. Op leze manier wil de politie probe- sen om de alom gehoorde kritiek 0 de bevolking zoveel moge- •lr weg te nemen. ■ZIE ZEELAND -Cl loosendaal - De deze week aan gehouden 17-jarige jongen uit heeft bekend de DE VERSCHILLEN VANDAAG IN DEZE KRANT Onlangs werd Peter Post 60 jaar. Geen reden voor hem om de wielersport vaarwel te zeggen. „Laat mij maar gewoon aan het werk blijven." Post heeft nog een uitgespro ken mening over de hui dige Nederlandse gene ratie coureurs. ZIE SPORT-BI Bk li- IN DE WEEKEND-BIJLAGE Overal in Nederland worden momenteel skimmia-sfruiken ge plunderd. Het spoor van de daders leidt bijna steevast richting St. Wil- lebrord. De takjes belan den uiteindelijk in kerst stukjes. ZIE WEEKEND-DEEL E INHOUD 5 KATERNEN Binnen-/Buitenland A2 Binnenland A3 Buitenland A4 Economie A5 A6 Beurs A6 Sport deel B Zeeland deel C Ragazzi deel D Weekendgids D2 RTV-programma's D3 D4 Weekendbijlage deel E ("-jarige Riet van Dorst te heb- jffl vermoord. Twee jaar gele ien werd zij in haar woning in endaal met messteken ge lood. De politie kon de verdach- opsporen omdat hij in de soning een vingerafdruk achter liet; dezelfde die de Roosendaler achterliet bij een serie inbraken. Soesterberg/Den Haag - Prins Sernhard (82) mag als piloot actief blijven. Dat is duidelijk irden na een vliegkeuring die de prins recent onderging in Soesterberg. De prins werd op Hemelvaartsdag geopereerd aan zijn hoofd. Hij kampte met een subduraal hematoom. De prins noest in juli op voor zijn vlieg keuring, maar kon toen nog niet worden goedgekeurd. Inmiddels is hij echter voldoende hersteld. HET WEER 40- Lichte sneeuw Er komt geleidelijk meer bewolking waaruit wat lichte sneeuw valt. Dat kan gladheid veroorzaken. Het blijft voorlopig veel te koud voor de tijd van het jaar. Pretoria - Premier Lubbers mag vdór de verkiezingen van april volgend jaar naar Zuid-Afrika komen. Nu de ontwerp-grond- wt is ontertekend door de be langrijkste partijen heeft het WC geen bezwaar meer tegen M bezoek van Lubbers, kreeg Mister van Buitenlandse Za ken Kooijmans gisteren in Preto- na te horen. I2IE BUITENLAND - A4 Frankfurt - Evenals vorig jaar is Stefan Edberg in de laatste ffoepswedstrijd van de ATP- Masters uitgeschakeld voor een plaats in de halve eindstrijd. De 'weed was gisteren niet opge wassen tegen de Kroaat Goran «anisevic. De halve finales in prestigieuze toernooi staan Ju vast: Sampras-Medvedev en Stich-Ivanisevic. *2IE SPORT-B2 L'trecht - De komende twee jaar wordt het reizen per trein ge middeld vier procent duurder, «aar het reizen in de spits wordt te duurder. De spitstoeslag zal w» vier jaar rond de 20 procent »edragen. Een en ander blijkt uit Jet reizigersplan dat de Spoor wegen gisteren presenteerden. Uaar staat ook in dat de sluiting 'a® een hele rits kleine station netjes van de baan is. ,2lE ECONOMIE-A5 Van onze verslaggevers Amsterdam - KLM dreigt af te zien van Alcazar, het project waarin de Neder landse luchtvaartmaat schappij samen met Swis sair, SAS en Austrian Air lines wil komen tot één grote Europese luchtvaart maatschappij. Het ANP meldt uit betrouwbare luchtvaartbronnen vernomen te hebben dat de Raad van Com missarissen van KLM zich dit weekeinde over Alcazar buigt. Dinsdag zou de officiële melding van het afketsen van de onder handelingen zijn te verwachten. De reactie van het kabinet, gis teravond na spoedberaad met de KLM-top, wijst ook op het mis lukken van de fusie. Volgens minister Kok van Financiën wil de regering meewerken aan een kapitaalsuitbreiding van KLM, mocht Alcazar niet doorgaan.- President-directeur P. Bouw van de luchtvaartmaatschappij was zeer ingenomen met dit gebaar. Struikelblok Al eerder gingen er geruchten dat Alcazar op losse schroeven staat. José Smeets van de ver- voersbond FNV schatte het waarheidsgehalte van de laatste berichten gisteravond in op 'ze ker tachtig procent'. Struikelblok in de laatste fase van de onderhandelingen is de keuze van een Amerikaanse partner voor Alcazar. Daarbij gaat het om North West Airlines, waarin KLM voor twintig pro cent deelneemt, en Delta Air Lines waarin Swissair voor vijf procent is vertegenwoordigd. De Zwitsers wijzen North West af vanwege de slechte financiële positie. Daar staat tegenoverover dat North West voor KLM van groot belang is. Die samenwerking hielp KLM aan het open sfties-contract waardoor de Ne derlandse maatschappij als enige in Europa volledige toegang heeft op de Amerikaanse markt. Die voorsprong wil KLM niet opgeven. B. Baksteen, voorzitter van de Vereniging van Nederlandse Verkeersvliegers, deelt die me ning. „Wij hebben in ieder geval laten weten dat het bestuur, mocht het North West boven Alcazar verkiezen, van ons geen kritiek hoeft te verwachten." VERVOLG BINNENLAND - A3 ZATERDAG 20 NOVEMBER 1993 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 1,60 - ZATERDAG: 1,90 Den Haag (anp) - De Nederlandse bevolking is in overgrote meerderheid voor de invoering van de beperkte identificatie plicht; 85 procent vindt het een goed plan en 63 procent zegt na de invoering van de wet altijd een identiteitsbewijs bij zich te zullen dragen. een goed middel is bij het terug dringen van werk door illegalen. In dezelfde orde van grootte lig gen de positieve opvattingen over het gebruik van identifica tieplicht bij de bestrijding van fraude, criminaliteit en zwart werken. Slechts 23 procent van de bevol king heeft oren naar de stelling dat een verplicht identiteitsbe wijs te veel doet denken aan de Tweede Wereldoorlog. Dit is vooral bij ouderen het geval. Nog minder mensen menen dat Nederland door de identificatie plicht te veel een politiestaat wordt. Binnenkort beslist de Eerste Ka mer over de identificatieplicht. Hirsch Ballin hoopt de wet op 1 juni 1994 in te voeren. - ,jLf '.Jïik,.. -Xa. Bonn (ap) - Duitse autofabri kanten zullen vanaf deze maand vrijwillig elektronische beveili gingen tegen diefstal inbouwen. Per auto komt de beveiliging op zo'n 200 gulden. De fabrikanten maakten dit be kend op een speciaal congres in Bonn. Minister van Binnenland se Zaken Kanther zei dat de diefstal van auto's Duitsland jaarlijks een schadepost van ruim 1,5 miljard gulden oplevert. De Duitse fabrikanten zullen een elektronisch systeem toepassen dat de bestuurder in werking kan zetten als hij zijn auto ver laat. De Duitse regering wil dat het beveiligen van auto's in heel de EG verplicht wordt. Van onze verslaggever Terneuzen - In diverse plaatsen in Zeeuws-Vlaanderen circu leren stencils met daarop een waarschuwing tegen druggevaar voor kinderen. Het schrijven is voorzien van een stempel van het wijkteam Klimopweg van de gemeentepolitie Amsterdam. Een woordvoerder van deze politiepost verklaarde van het epistel op de hoogte te zijn, maar noemde het vals. Van onze verslaggeefster Bergen op Zoom - Advocaat J. Sneep vermoedt dat er door ziekenhuis Lievens berg in Bergen op Zoom valsheid in geschrifte is ge pleegd. Toen de vader van de driejari ge gehandicapte Rabija Mees ters uit Rilland-Bath het me disch verslag van de bevalling ophaalde, bleek dit niet in het dossier te zitten. Rabija is een van de gedupeerden van de Bergse vrouwenarts C. Höhner, die begin deze week met verlof ging nadat bekend werd dat zijn medische handel en wan del uitvoerig is gevolgd. „Slechts met veel moeite heeft mijn medisch adviseur het zo geheten partus-verslag alsnog toegezonden gekregen", zegt Sneep. „Normaal is het zo dat dat verslag integraal is opge nomen in het medisch dossier. Nu dit niet zo is, zou de ge dachte kunnen opkomen dat het verslag later is geschreven of vervalst." Gisteravond in het Tros-pro- gramma Deadline deden de ouders van de drie-jarige Ra bija hun verhaal, bijgestaan door Sneep. Rabija is moto risch gestoord en spastisch. Ze heeft bij de- bevalling zwaar hersenletsel opgelopen door zuurstofgebrek. In het programma zei de advo caat binnen een week een voor schot op een schadevergoeding van een ton te eisen. Komt het geld niet, dan stapt hij naar de rechter. Ook kondigde Sneep aan de zaak alsnog aanhangig te willen maken bij het Me disch Tuchtcollege. Het kind van het echtpaar Meesters lag in een stuitligging en bij het eerste kind moet dan onderzocht worden of het bek ken van de moeder geschikt is om het kind erdoor te laten. Zo'n inwendig bekkenonder- zoek heeft Höhner niet gedaan. „Dus", concludeert de medisch adviseur van Sneep, „was het onvoldoende bekend of de be valling langs natuurlijke weg mogelijk was." Verder bleken de voetjes voor aan in de baarmoedermond te liggen, een zeer ongunstige stuitligging volgens deskundi gen. Een keizersnee zou logisch geweest zijn, maar Höhner deed dat niet. Hij besloot de volgende dag het kind met een tang te verlossen. De navelstreng werd volgens het medisch rapport van de externe medisch deskundige echter te vroeg doorgeknipt. Daardoor kwam de baby zuur stof tekort. „Er werd onnodig en verwijt baar veel risico genomen, de paniek nam tijdens de beval ling toe en de afloop was voor spelbaar", zo schrijft Sneeps medisch adviseur. Sneep heeft nog vele vragen aan alle betrokkenen. Zo wil hij nog weten waarom de colle ga-gynaecologen Höhner al die jaren dekten en waarom ze het aan de kinderartsen overlieten om de zaken naar buiten te brengen. Ook de rol van de directie en verzekeraar Wintherthur is volgens Sneep discutabel. Ze reageren, vindt hij, traag. Koninklijke Luchtkastelen Maatschappij In de stencils worden mensen geattendeerd op het bestaan van opplakbare tatoueringen en stickers in bonte kleuren, die kleine hoeveelheden LSD zou den bevatten. Deze zouden aan. jonge kinderen worden uitge deeld met de bedoeling hen drug-afhankelijk te maken. De woordvoerder van het Am sterdamse wijkteam is resoluut: „Ook al staat er een stempel op, het is niet van ons afkomstig". Een woordvoerder van de regio politie Zeeland meldde desge vraagd dat de recherche deze tatoueringen en stickers nog ner gens in de provincie had aange troffen. Wel zijn soortgelijke vlugschriften eerder al elders in het land opgedoken. Heineken ING Telegraaf Ahold ABN AMRO Unilever Kon. shell groep Wie kent ze niet? Ondernemin- visie op de toekomst. Rende ment ten gunste van klanten en aandeelhouders is hiermee ge- Nu beleggen in deze vooraan staande Nederlandse onderne mingen levert u veel voordeel op en het is bovendien aftrekbaar van het belastbaar inkomen De Levob Hollandsch Glorie Polis. Wilt u dit jaar nog profiteren van de voordelen? Bij bloks ligt een duidelijke en overzichtelijke bro naam adres postcode woonplaats telefoon geboortedatum J'k heb belangstelling voor een iscaal aftrekbare belegging in aandelen, naar eigen keuze, van deze welvarende, Neder landse bedrijven. Stuur mij snel en vrijblijvend meer informatie. m/v Deze tan kunt u volledig ingevuld opsturen naar: bloks Antwoordnummer 54,4300 WB Breda. Een postzegel is niet nodig. ^TeL076-146244Jax. 076-141717 Drie kwart van de ondervraag den acht het een goede zaak als de politie iedereen altijd naar zijn identiteit kan vragen. Dat blijkt uit een representatie ve steekproef, gehouden in op dracht van het ministerie van Justitie. Minister Hirsch Ballin vindt de uitkomst een goede ba sis om verder te werken aan de invoering. Uit het onderzoek blijkt dat de identificatieplicht wordt gezien als een wapen in de strijd tegen criminaliteit. Een grote meerder heid van de ondervraagden (92 procent) vindt het prima dat elke zwartrijder in het openbaar ver voer een identiteitsbewijs moet kunnen tonen. Een kleinere meerderheid (66 procent) meent dat de id-plicht Van onze rechtbankverslaggever Breda - De rechter-commissaris bij de Bredase rechtbank heeft gisteren een 20-jarige verdachte naar huis gestuurd omdat de parketpolitie door onderbezetting en andere werkzaamheden niet in de gelegenheid was de man tijdig bij hem voor te leiden. De rechter-commissaris heeft samen met de advocaat anderhalf uur op hem zitten wachten. Toen moest de raadsman dringend weg. Later op de dag had de parketpolitie wel tijd. De rechter liet hem toen- weten dat hij naar huis mocht. De man was gearresteerd op verdenking van (poging tot) zware mishandeling. Enige tijd geleden heeft De Stem van leden van de parketpolitie te horen gekregen dat de reorganisatie van de politie dit soort situaties in de hand zou werken. Voor de beveiliging van de rechtbank zoudén veel te weinig plaatsen beschikbaar blijven. De vrijlating van de verdachte zorgde gistermiddag binnen het gerechtsgebouw voor nogal wat opwinding. Van onze verslaggever Cees Maas Middelburg - Het bestuur van de twee reformatorische bejaardentehuizen in Goes en Middelburg wordt naast onjuist gebruik van subsidies, ook verdacht van het indienen van onjuiste declaraties. Dit schokkende tafereel zagen Spaanse VN-militairen gisteren in het Bosnische stadje Pazaric: een grote groep psychiatrische patiënten, verstoken van voedsel en verwarming. De soldaten hadden dekens en voedsel bij zich, maar voor vijf patiënten kwam die hulp te laat. Ze stierven afgelopen week. foto epa Dat blijkt uit de onderzoeksop dracht die het provinciaal be stuur heeft gegeven aan het Vlis- singse bureau VB Accountants. Een kopstuk van de SGP in Zeeland heeft gisteren gezegd dat het bestuur moet vertrekken als uit het accountantsrapport ondeugdelijkheden blijken. Een en ander is een vervolg op wat deze krant gisteren onthul de. De Stichting Rusthuizen der Gereformeerde Gemeenten in Zeeland is in opspraak. Het be stuur van de stichting (eigena resse van de bejaardentehuizen Rehoboth en Eben Haëzer) heeft bij het provinciebestuur finan ciële afrekeningen van subsidies ingeleverd die argwaan wekten en tot extern accountantsonder zoek leidden. Gisteren werd bekend dat bij Gedeputeerde Staten vragen re zen over de formulering van een accountant bij die afrekeningen en over de formulering in de stukken van de stichting over de bouw van een serre. VERVOLG OP ZEELAND - Cl Middelburg (anp) - Ook in Zeeland hebben organisaties van allochtonen en allochto ne ondernemers de afgelopen dagen brieven ontvangen van de racistische organisatie White Power. Bij de Zeeuwse politie zijn twee aangiftes en een melding bin nengekomen van brieven met beledigende en bedreigende taal. Het gaat om de Stichting voor Surinamers, Antillianen en Aru banen in Middelburg en de Turkse Culturele Vereniging en een Turkse slager in Vlissingen. De brieven zijn ondertekend met 'White Power Vlissingen'. De po litie sluit niet uit dat er meer soortgelijke brieven zijn ontvan gen. Betrokkenheid van de zes jongeren die het Nazi Front Zee land vormden lijkt de politie onwaarschijnlijk, omdat die jon geren al waren aangehouden toen de brieven aankwamen. Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bij het woord: Parker Roller-Pen voor u, met uw woord(en) naar uw keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. ■-1.., Plaats: Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode: Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: kwartaal acceptgiro85,50 kwartaal automatisch83,- maand automatisch28,45 bank/gironr De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres:I Postcode: Plaats: In de pen moet komten te staan: (maximaal 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvangen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder post zegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112,4800 VB Breda. DE STEM. EEN KRANT DIE JE WAT ZEGT l-l

de Stem | 1993 | | pagina 1