KRING Varkensbeleid Hulst onder vuur elegenheid Bos staat uitbreiding tennisbanen in Clinge mogelijk in de weg Lekkerste bolussen komen uit Hulst Beeldhouwwerk 'Het Beraad' voor nieuw stadskantoor WD en PvdA vinden dat er nu al een luchtje aan komst mesterijen zit WEERMAN WILLY I %i*a Kou uit het oosten Boeren slijpen messen voor verkiezingen waterschap particulieren 0% KORTING 10CAR RIJDT WEER GiroLoterij ||g BankLoterij ZEELAND C2 Iso-certificaat Glasfabriek Sas van Gent Sinterklaas gaat 4 december naar Nieuw-Namen Gladde wegen Siberië De Kredietbank is de enige Vlaamse grootbank die echt uw taal spreekt. Zo begrijpen wij u beter dan wie ook! Natuurlijk wilt u dat uw bankzaken de juiste koers varen. Voor deskundig en gepërsonaliseerd advies vindt u vast de geschikte thuishaven in een van onze KB-vestigingen, net over de grens. Maak gerust een afspraak of kom ons eens opzoeken. Dan merkt u meteen dat u zich bij ons thuis kan voelen. kredietbank BER 1993 ens, bedankje, jubileum ie, huwelijk, verloving, ing, prestatie, examen, Abraham, enz. per kolom 1,07 incl. BTW regel verplicht. Foto of g, formaat 35 x 40 mm BTW. Overige tarieven op ag. Foto's worden niet geretourneerd. 236882 of geef uw tekst 'ór plaatsing af bij één van ren. Schriftelijke opgaven uitend geaccepteerd indien res bekend zijn, ook indien taling bijgevoegd is. n ons het recht voor teksten af van redenen te weigeren itgever klachten bereiken gegeven tekst behoudt de het recht voor om de naam achtgever bekend te geven irger Gefeliciteerd |iur Duerink in Clinge er Gefeliciteerd 21/11 |in Klundert, Nicol Heere in Hank. H\STRlCTElH/-TUI(i; Jiw opstarten van een drumband. |wij nog Jen leerling-tamboers laanmeldingen: XOORTJE KLOOSTERZANDE lock, Groenendijk 24, Iterzande. Tel. 01148-1629. IPaal en wijk Moerechans (Binnenstad Hulst, Heikant en Absdale ■Clinge en Nieuw-Namen St. Jansteen en Kapellebrug (Overige wijken Hulst. litengebied, gedurende genoemde da- lep. ■jk aanbieden, niet aan de openbare In. fc.c.a. ingenomen lhoudens, pensions, café-restaurants, Jwinkelbedrijven, kantoren en [en activiteitencentra. 5 genoemde bedrijven te handelen t landelijke vergunninghouders én re- Bedrijven w.o.: ■rijf Boon, tel. 01180-38040. |1650-56856. "Verbrugge B.V., tel. 01150-14050. j TV-bekendmakingen GiroLoterij 6x per Jaar GiroLoterij/ BankLoterij 12x per jaar Wdetember 21 januorl BankLoterij 6x per Jaar MAANDELIJKS MEESPELEN. t u ook uw geluk beproeven? Vul dan onder- ande coupon in. Ook Destaande deelnemers die dit moment om de maand meespelen kunnen ar het invullen van onderstaande coupon voor- n maandelijks gaan meespelen. U ontvangt een ielname-bevestiging met de eerste speeldatum. Ik verleen hierbij, tot wederopzegging, MACHTIGING aan SUFA, Zomerhofstraat 64-68, Rotterdam om van onderstaande rekening(en) ten hoogste f 10,- Per trekking af te schrijven. postcode/plaats Randtekening datum IK v VIA DE 4 BANK Stuur de coupon in een ongefrankeerde enveloppe" SUFA, Antwoordnummer 2020, 3000 VB Rotter De mokkeJijkste loterijen van de Nederland pflSTEM ZATERDAG 20 NOVEMBER 1993 (,iionze verslaggever fjjage - Het is nog lang niet zeker of de .jineente Hulst tegemoet kan komen aan een °ens van de Clingse tennisclub Game '78 ï()or uitbreiding van het tenniscomplex. je vereniging wil er twee nieuwe banen bij leggen, saar daarvoor moet het bestemmingsplan worden de gedachte plaats naast het huidige complex heeft de gemeente namelijk een paar jaar geleden met subsidie van Staatsbosbeheer een bos inge plant. Die beplanting zou bij de aanleg van de tennisbanen voor een deel sneuvelen. De verwach ting is dat de provincie alleen medewerking aan de tennisplannen wil verlenen als er een alternatief natuurgebiedje wordt ingeplant. Daarnaast is er nog de vraag of de nieuwe banen wel aansluitend aan het huidige complex moeten worden gelegd of niet. Naast het complex loopt namelijk een toegangsweg naar een achtergelegen kapelletje. Op het Hulster stadftuis buigt men zich op dit moment nog over de aanvraag van de tennisclub. „Voordat we knopen doorhakken willen we eerst weten of het plan wel haalbaar is", zegt wethouder G. van de Voorde. „Want we hebben geen zin om allerlei kosten te maken en procedures op te starten als er uiteindelijk toch niets uit de bus komt. Maar in principe willen we de club graag helpen". De wethouder stelt dat het met het verdwijnen van het groen wel mee valt. „Die twee banen nemen nou ook weer niet zoveel ruimte in beslag. Boven dien blijft er in de omgeving nog een groot groen gebied over. Het zou te overwegen zijn de bestaan de beplanting te verplanten, al zal het misschien goedkoper uitvallen als we elders gewoon nieuw groen aanbrengen". Het probleem is nog dat er in de nabije omgeving geen perceeltjes liggen die als alternatief kunnen gaan dienen voor de verdwijning van het stukje natuurgebied. Voordat er iets gebeurt wil de gemeente in ieder geval in overleg treden met de Clingse dorpsraad. "en wordt 50 jaar Van onze verslaggever Hulst - De gemeenteraadsfracties van de PvdA en WD willen opheldering over de gang van zaken rond het weren van varkenshouderijen uit de gemeente Hulst. De PvdA heeft aangekondigd daarover tijdens de ko mende raadsvergadeirng vragen te stellen. De WD heeft dat nu al schriftelijk gedaan. De Hulster gemeenteraad nam eind vorige maand een voorbe- j reidingsbesluit met betrekking tot het bestemmingsplan buiten gebied. Daarmee kreeg de ge meente een handvat om verzoe ken voor de vestiging van inten sieve veehouderij af te wijzen. In tegenstelling tot andere gemeen ten leek het er eerst op dat de, vooral Brabantse, varkenshou ders weinig belangstelling had- Van onze verslaggever Sas van Gent - De Glasfa briek in Sas van Gent heeft gisteren het zogenoemde ISO 9002 Certificaat gekregen voor de produktie van zonbe- heersende beglazing, ge mailleerd en gehard glas. De Glasfabriek kreeg het kwali teitsmerk gisteren tijdens de jaarlijke bijeenkomst voor jubi larissen. Glasfabriek Sas van Gent is een voUe dochter van Glaceries de Saint Roch, die deel uitmaakt van de Franse multinational ■Sant-Gobain in Parijs. Er werken 130 mensen bij de Glasfabriek die een jaaromzet draait van 45 miljoen gulden. Tachtig procent van de produk- ien Cool-lite (zonbeheersend glas) en Emalit (voor gevelbekle ding en borstweringen) gaat naar het buitenland. den voor Hulst. Er was slechts één aanvraag binnen gekomen. Maar net voordat het raadsbe sluit viel kwamen er op de val reep alsnog vier andere aanvra gen. Het ziet er naar uit dat de gemeente die niet meer tegen kan houden. Beetje vreemd „De hele gang van zaken komt ons toch een beetje vreemd over", zegt fractievoorzitter me vrouw A. Hegger van de PvdA. „In andere gemeenten werden extra raadsvergaderingen be legd, vanwege het dreigende ge vaar. Waarom in Hulst niet? En hoe kan het dat er net op de dag van de raadsvergadering nog twee stukken grond verkocht zijn? En waarom ging het raads besluit dat we op 28 oktober hebben genomen pas op 4 no vember in? Er hadden zich in die tussentijd nog wel een stel var kenshouders kunnen melden. Wij willen nou eens precies we ten hoe de zaak in elkaar zit en dat moet het college volgende week maar vertellen". Daarnaast wil de PvdA weten wat er nog gedaan kan worden om de huidige aanvragen toch te weren. „Het lijkt me dat je met het verlenen van hinderwetver gunningen die zaak wel een tijd je kunt aanhouden", aldus me vrouw Hegger. De WD-fractie heeft ongeveer dezelfde vragen op het college afgevuurd. Er hangt, zo meent de WD, nu al een reukje rond de vestiging van de varkensmeste- rijen, nog voordat er sprake is van stankoverlast. Het beeld Het Beraad van beeldhouwster Reneé van Leusden uit Vught in de centrale hal van het nieuwe Hulster stadskantoor. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Van onze correspondente Hulst - Dé lekkerste bolus wordt gebakken door Bakkerij de Block in Hulst. Ze mogen deze Zeeuwse specialiteit dan mooie namen geven zoals stropied- raoier, in het Vlaamse stukje Zeeland staat het baksel bekend onder de naam drol. Gezien de vorm niet zo'n gekke benaming. Elk jaar wordt er een Zeeuwse wedstrijd gehouden om te bepa len wie de lekkerste bolus maakt. Vanaf nu mag bakker de (ADVERTENTIE) Block zich op de borst slaan en zich 'de beste' noemen. Er waren veertig deelnemers Tn Motel Goes die hun product ter keuring aanboden. Frans en Jean-Paul de Block kaapten de eerste prijs weg. Hun bolussen haalden 78 punten. Er werd gelet op het volume, de kleur van de korst, de bakaard (het deeg en het draaien van de bolus op ambachtelijke wijze), de afwerking, de kleur van het kruim (binnenbaksel), de fijn heid van het rijzen want het baksel moet overal even dik zijn; de malsheid, korsteigenschap- pen, smaak en de algemene in druk. Op de vraag of er zoveel komt kijken bij de bereiding van een bolus, wordt heftig geknikt. „Wij hebben de prijs gekregen omdat we gebruik maken van donkere basterdsuiker en omdat we de bolussen nog ambachtelijk draaien op de vlakke hand," ver telt Jean-Paul, die meent dat de prijs verdiend is door hen beiden en de medewerkers van de bak kerij. Zijn vader vult aan: „Een bolus moet lekker van smaak zijn en moet stroperig zijn en niet teveel plakken, wel mogen de smulpapen daarna hun vin gers aflikken. Het is een uitste kende vervanger van de koffie- koek." Bij de Block vliegen de bolussen nu de deur uit. Als beste bolus draaier houdt de bakkerij na tuurlijk een actie waarvan de klanten kunnen profiteren. Jean-Paul: „In de zomer bakken we veel meer exemplaren dan in de winter, toch zeker een paar honderd per week. Maar de vraag stijgt dat is leuk meegeno men. Het is voor ons een fijne promotie en alles wat erbij komt is meegenomen." Van onze correspondent Nieuw-Namen - St.-Nicolaas bezoekt zaterdag 4 december Nieuw-Namen. Om 14.00 uur maakt de Sint een rondgang door het dorp. Daarna wordt hij in gemeenschapshuis De Kauter ontvangen. De bejaarden, ge handicapten en zieken, die in een ziekenhuis of instelling zijn opgenomen, worden niet verge ten. Om dit alles mogelijk te maken zal er een bijdrage nodig zijn. De collecte is van 22 tot en met 26 november. Het komt zelden voor dat het in de tweede helft van november zo koud is als dezer dagen. Een uitzondering is het echter niet. Vandaag komt voor het eerst de thermometer niet boven het vriespunt. Het wordt een gure dag met een strakke oost- tot noordoostelijke wind met een kracht van 4 Beaufort. De computerprognose leert ons dat dit weerbeeld een groot deel van volgende week bij ons blijft heersen. Het kan maandag zelfs sneeuwen. Een hogedrukgebied boven Finland met een centrumdruk van 1032 hectopascal stuwt zeer koude lucht naar onze streken. Trouwens geheel Europa boven de denkbeeldige lijn Parijs-Du- brovnik ligt in de greep van deze toch vroege winter. Boven centraal Europa en Oost-Duitsland liggen volop wolkenvelden, die door de koude luchtstroom ons kant worden opgestuwd. Uit deze wolken kunnen morgen wat ijskristalletjes vallen en dat kan de natuur een fraai aanzicht geven. Doordat in Zuid-Euro pa warmere lucht wordt opgestuwd naar onze richting kan dit vanaf maandag voor sneeuw zorgen. Hoeveel is niet te voorspel len. Een andere ontwikkeling is de komst van een depressie midden volgende week boven de Golf van Biscaje. Deze koerst onze kant uit en komt die over onze streken dan is de kans op nog meer sneeuw of ijzel volop aanwezig. In ieder geval zal de warme lucht, die ons maandag bereikt, in de Alpen voor gigantische hoeveelheden sneeuw zorgen. De verwachtingen in cijfers: Vandaag, na een koude nacht, wisselend bewolkt met nu en dan wat wolkenvelden. De wind is wisselend oost- tot noordoost en heeft een kracht van 4 Beaufort. De middagtemperatuur is 1 graad onder nul en komende nacht vriest het 6 graden. Morgen een bewolkte dag met dezelde windrichting met evenveel Beaufort. Overdag wordt het 2 graden onder nul en in de nacht van zondag op maandag vriest het 5 graden. Morgen is er kans op zeer lichte neerslag in de vorm van ijskristallen. Opletten voor gladde wegen! Maan dag en de rest van de week stijgen de sneeuwkansen: Het vriest overdag 1 graad en 's nachts 5 graden. De wind blijft uit oostelijke richting waaien en kan zelfs nog krachtiger worden, Wij mogen niet klagen, want in Siberië was het gistermorgen 55 graden onder nul! In Polen vriest het nu 10 graden en meer oostelijk 25 graden met Siberië als uitschieter. Dit is de derde keer sinds 1900 dat de temperatuur in november ook overdag beneden het vriespunt daalt. Alleen in Portugal en langs de Spaanse zuidkust, vanaf Barcelona, is de temperatuur tussen de 15 en 18 graden. Hoe was het weer vorig jaar op 20 november? Overdag werd het precies 9 graden, 's-nachts 1,3 graad. Het regende 4 millimeter en de zon scheen 3 uur en 5 minuten. Extreme temperaturen deze eeuw op 20 november: in 1926 werd het 16,8 graad en in 1902 vroor het 's-nachts 7,6 graad en overdag 1,4 graad. De weerspreuken: 'Blinkt begin november in zonnegoud, dan volgt de winter snel en koud'. 'Sint-Elisabeth (21 november) doet verstaan, hoe de winter zal vergaan'. Grondbezitters willen macht behouden Van onze verslaggever Hulst - De boeren in het gebied van het waterschap Hulster Ambacht zijn bezig de messen te slijpen voor de naderende waterschapsverkiezingen. Vanaf volgend jaar moeten de grondbezitters minder gaan be talen, maar ze willen wel hun huidige macht in het water schapsbestuur houden. „In de nieuwe situatie is het van belang om op maximale wijze de agrarische belangen in de water schapsbesturen te behartigen", zo heet het diplomatiek in een uitnodiging van de drie Zeeuwse landbouw organisaties aan de hoofdingelanden 'ongebouwd' van het waterschap. De organi saties hebben besloten per wa terschap een bijeenkomst te hou den om zich gezamenlijk te bera den op de te voeren strategie ten aanzien van de verkiezingen. Voor het grondgebied van het Hulster Ambacht is die vergade ring op donderdag 25 november. KB-GRENSKANTOREN WAASLAND DEKLINGE Klingedorp 8,9170 DE KLINGE Tel.:09 323/707.03.59 KIELDRECHT Dorpsstraat 10,9130 BEVEREN Tel.:09 323/773.25.51 SINAAI Dries 25 B19112 SINT-NIKLAAS Tel.:09 323/772.43.22 SINT-GILLIS-WAAS Kerkstraat 79, 9170 SINT-GILLIS-WAAS Tel.:09 323/707.02.78 STEKENE Polenlaan 6, 9190 STEKENE Tel.:09 323/789.08.44 VRASENE Kerkstraat 14, 9120 VRASENE Tel.:09 323/755.21.21 Hulst - Ter gelegenheid van de ingebruikneme van het nieuwe stadskantoor in Hulst heeft Neckermann uit Sint Jansteen de gemeente Hulst een beeldhouwwerk geschonken dat een plaatsje krijgt in de nieuwe centrale hal van het gebouw. Tevens werd vrijdagmiddag de taveerne geopend, een plaats waar de ambtenaren veel en vaak willen vertoeven. W. Everaard, voorzitter van de personeels vereniging, wierp zich op als vertolker van de vele gevoelens van het personeel. Hij schetste in het kort de historie rond de bouw van het nieuwe kantoor en overhandigde Ben Pieavet een bak bier die hij bij een weddenschap had ingezet. „Ik beweerde dat ik de opening van een nieuw gebouw niet meer zou meemaken. Ik ben er toch bij en die bak maken we vanavond samen koud," was zijn uitleg. Volgens Everaard waren de ambtenaren blij weer onder één dak te kunnen werken. „Het is hier fijn werken en de indeling is naar wens van de werkers gemaakt. Sommige zijn de hok jesgeest nog niet kwijt, maar er zijn ook al zalen waar een hele afdeling huist. Hij bood daarna een enveloppe aan met duizend gulden van de personeelsvereniging. Hiermee moet een deel van de geluidsin stallatie worden gekocht voor de taveerne. Daarna sprak R. van der Berg namens de directie van Necker mann. Hij verklapte dat Neckermann ondanks de ge deeltelijke verhuizing naar Ter- neuzen gaat uitbreiden in Hulst. „Bij een nieuw monu ment zoals het stadskantoor Jean-Paul de Block (rechts), verkozen tot best bolusbakker van Zeeland. hoort een cadeau en wij hebben beeldhouwster Reneé van Leus den uit Vught de opdracht ge geven iets speciaal voor dit ge bouw te ontwerpen. Zij maakte een beeld met een toepasselijke titel 'Het Beraad', dat houdt in dat hier alles met overleg moet gebeuren, geen herenakkoord meer maar werkoverleg en ik hoop dat dit beeld mag inspire ren voor veel en vruchtbaar beraad. Burgemeester A. Kessen trok daarna de zwarte doek over de sculptuur weg. Het beeld be staat uit drie figuren die be raadslagen. Het werk is ge maakt in koper dat op verschil lende wijzen gepatineerd is en waarbij ook gebruik is gemaakt van jute over de koperplaat heen. Na de korte speech van burge meester Kessen, die woorden van dank uitsprak en een extra welkom aan oud-collega P. Molthoff en zijn echtgenote, wilde hij kwijt dat hij het pret tig werken vindt in het nieuwe FOTO CAMILE SCHELSTRAETE gebouw „Ik heb meer mensen gezien de laatste veertien dagen dan in de kleine drie jaar dat ik hier burgemeester ben". Hij knipte daarna een lint door en gaf het sein om de taveerne in gebruik te nemen. Termenie- ke Volop zorgde voor de muzi kale sfeer, de inhoud van de taveerne deed de rest.

de Stem | 1993 | | pagina 17