Hz^ Zorg om toename gokverslaving snboom DE STEM ZCAD waarschuwt voor komst gokhal Politie belooft sneller bij noodsituaties te zijn r 'Pontje moet koers zetten naar Axelse Vlakte' "AT 'N STAD! ROOSENDAAL ER '93 SP0RTP0INT KLAASSEN Zeker vierhonderd gokverslaafden in regio Zeeuws-Vlaanderen Zeeuwse SGP schrikt van onderzoek fraude tehuizen AVONDSTUDIE FILOSOFIE Grensoverschrijdende aanpak fietsdiefstallen 'Openbaar vervoer komt er bekaaid af in vervoersplan' Opleidingen: geschool ffj Zeeland dszorg Onderwijs Opleidingen met (o.v.Jaarkaart. iretariaat Erisme en recreatie erpia 9 RESTANT SPORTSCHOENEN INFORMATIEDAG 2/november 1993 BR: 013-662615 Consultatiebureau: 'Sas van Gent is te klein voor 86 automaten' SGP waarschuwt voor teveel recreatie Zeeuws-Vlaanderen ER 1993 _X_62 EN rofessioneel zakendoen en ementfuncties. Als je wilt al niveau. Tussen alle sport- elijkheden van de gezellige em kun je bouwen aan een De Haarlem Business t zowel nationaal als inter- pleidingen, met veel aan- aktijk. Dankzij een prima Europese en Amerikaanse lop mogelijkheid om in het en of stage te lopen. goede aansluiting op het en- en buitenland, n die je kunt volgen zijn: Management (Engelstalig), fstandig ondernemerschap), omie (specialisatie lucht- le Economie, Bedrijfsecono- Management, Economie en nomisch - Juridisch), elkom op de open dag op .00 tot 15.00 uur. n Dag-krant aan: chool - HEAO j 1 hogeschool l I HAARLEM lem a Cï HBO-V Deeltijd HBO-V Managementopleiding Edisonweg 4,4382 NW Vlissingen Telefoon 01184-89000 (ecfen voor in hun carrière. nationaal Secretaresse otiesecretaresse spfioniste/informatrice isme en recreatie binnenland [isme en recreatie management risme en recreatie all-round rnatlonaal toerisme en eatie CEL vitality bpean Host/Hostess ^nationaal Host/Hostess INSTITUUT NOTENBOOM Eiland dow de Minbfrr vm Oodecvrtfc fln WrfaacrtPP*1- eperspec t i e f dleglds. >600 AH Elndhovin. Eindhoven, 040 - 520020. SI co O Jl .30 uur (doorlopend) „onttaal 189." NU 119.95 o.a. Adidas - La Gear - Reebok etc. Passage - Axel - 01155-61781 Zeeland Van onze verslaggever District Zeeuws-Vlaanderen trekt tijd en geld uit om imago op te poetsen [erneuzen - De Zeeuws- bevolking op te poetsen. 2o belooft de politie het ko kend jaar in acute noodsi- tuaties binnen het kwartier tgr plekke te zijn. ne politie in deze regio wil zo de kritiek van een derde deel van de Zeeuwse bevolking proberen „eg te nemen. Die luidt dat de oolitie niet snel genoeg komt als ;r een beroep op haar wordt Het politiedistrict Zeeuws- Vlaanderen reserveert om die re den volgend jaar zo'n slordige 93.000 manuren voor de verle ning van noodhulp. De term is overigens een vlag die de lading niet helemaal dekt. Immers, ech te noodhulp (in levensbedreigen de situtaties, red.) geeft de poli tie hooguit honderd keer per jaar. Het fors bemeten aantal uren dat de politieleiding in het be- leidplan aan noodhulp toe schrijft, is bedoeld voor alle an dere meldingen die binnenko men en waar de politie actie op onderneemt. Te denken valt aan zaken als burenruzies, eenvoudi ge aanrijdinkjes en kleine brandjes. Dat er veel aan gelegen is haar slechte imago onder de bevol king te verbeteren, blijkt ook uit andere onderdelen van het con cept-beleidsplan 1994 van de districtspolitie in Zeeuws- Vlaanderen. Zo luidt het streven het komend jaar bij elke situatie waar direc te politie-inzet nodig is de mel der zo snel mogelijk te informe ren hoe en wanneer de politie optreedt. Ook hier is verbetering van het vertrouwen in de politie en beter begrip voor het politie werk het beoogde effect. Bezoekers van weekmarkten in de streek en kooptoeristen in Hulst en Sluis vinden volgend jaar een vertrouwde verschijning in de agent die te voet of per fiets surveilleert. De politie wil ligt daarmee het verzoek in van de Zeeuws-Vlaamse gemeente besturen, die ook bij speciale evenementen vragen om nadruk kelijke aanwezigheid van de sterke arm. De terugkeer van de agent te voet of op de fiets is mede inge geven door de vorig jaar gehou den enquête onder de bevolking, waar al eerder naar verwezen is. Daaruit blijkt dat zestig procent van de Zeeuwen van mening is dat de politie te weinig uit de auto komt, te weinig zichtbaar aanwezig en daardoor te weinig aanspreekbaar. De agent keert ook terug in de wijk. Tweederde van de bevol king vindt dat de politie te wei nig contacten onderhoudt met de bewoners en daarom schakelt de Zeeuws-Vlaamse politie volgend jaar zoveel mogelijk dezelfde po litiemensen in dezelfde wijken in. De Bomenbuurt in Terneuzen is bijvoorbeeld zo'n wijk waar de behoefte aan regelmatige poli tiecontrole gewenst is. i/sn onze verslaggever Terneuzen - Er moet zo snel mogelijk bekeken worden welke wijze de acht Zeeuws-Vlaamse gemeenten de handen ineen kunnen slaan om gokverslaving te voorko men of terug te dringen. Een ambtelijke werkgroep kan hiervoor het voorberei dende werk doen om al in voorjaar 1994 met een advies te komen. Daarna is het woord aan de bestuurders. .Gokverslaving is een niet te accepteren verschijnsel dat grote schade kan toebrengen. Wij aioeten bereid zijn tot een inter gemeentelijke aanpak te ko men", zo concludeerde dagvoor- atter G. Christiaansen gister- aiorgen aan het slot van een studiebijeenkomst over een ge meenschappelijke kansspelbe- leid in Zeeuws-Vlaanderen. Het aantal gokverslaafden in Zeeuws-Vlaanderen wordt mo menteel geschat op vierhonderd: globaal één per gokkast. Dit aantal zal komende jaren dras tisch toenemen als de acht ge meenten in dit gebied geen geza menlijk beleid, gericht op pre ventie, ontwikkelen. „Het zijn nieuwe en verontrustende cij- krs. Wij moeten proberen tot een gezamenlijke aanpak te ko men", vond Terneuzens burge meester R. Barbé. •Gemeenten hebben een sleutel positie bij het beperken van de problemen die gokverslaving met zich brengt", zei mevrouw E. Visser, hoofd van de afdeling preventie van het Zeeuws Con sultatie Bureau voor Alcohol en Drugs (ZCAD). Het aantal gokverslaafden, dat zich voor hulp meldt bij het ZCAD, neemt jaarlijks drastisch toe. Waren het er in 1987 welge teld 14, op 1 oktober 1993 waren dat er 138, waarvan 80 mensen afkomstig uit Zeeuws-Vlaande ren. ZCAD-directeur J. van den Broek schetste een somber beeld indien niet tot een preventieve en gezamenlijke aanpak wordt overgegaan. „Doen wij niets dan voorzie ik een voorspoedige groei van ons cliëntenbestand. Dat zal in aantal over een paar jaar groter zijn dan onze alco hol- of drugsklanten. De proble men worden dan écht pas groot", zo zei hij. Gokkasten simpelweg verbieden mag niet sinds de Wet op de Kansspelen daarvoor, na een wijziging in 1986, hiertoe de mo gelijkheid open laat. „Het wordt weieens de misser van de eeuw genoemd", zei inleider P. van Biel, die als beleidsambtenaar in Breda nauw bij de kansspelen betrokken. Hij schetste de moge lijkheden die gemeenten hebben door middel van een restrictief beleid het exploiteren van speel- en gokautomaten zoveel moge lijk te beperken en in de hand te houden. Mevrouw R. Wille-Pynckel, re- giohoofd ZCAD Zeeuws-Vlaan deren, pleitte voor een integrale aanpak van gokverslaving en het voorkomen ervan. Hierbij moe ten zoveel mogelijk instellingen betrokken worden. Gokversla ving dient zo vroeg mogelijk on derkend te worden, omdat er dan nog het meest aan te doen is.' Voor het Terneuzense raadslid P. Hamelink was het duidelijk. „We moeten teruggaan tot het wettelijk minimum aantal kas ten dat is toegestaan. Het is de enige voor de hand liggende op tie". vervolg van voorpagina Penningmeester A. Wisse, ook Semeenteraadslid in Domburg, tecft gisteren laten weten nog maar drie weken in functie te zijn als penningmeester. Hij trad pas aan, kort voordat de provincie een onderzoek in de heken gelastte. Wisse zei giste ren dat alle boeken volledig open ten voor de accountants. Volgens hem spelen rentebeta- ™?en aan het Steunfonds Gere formeerde Gemeenten, dat de stichting goedkoop geld heeft galeend, een rol spelen in de kwestie. Gisteren ook, gaven GS een schriftelijke samenvatting van onderzoeksopdracht aan VB Accountants vrij. Die luidt let terlijk: ■tegaan dient te worden: of door het bestuur of door oostuursleden besluiten zijn ge nomen in strijd met de wet of de Provinciale regelgeving. °f door bestuursleden altijd erecht is gedeclareerd en of de (ADVERTENTIE) Katholieke Universiteit Brabant kosten van administratieve dienstverlening terecht en ver antwoord zijn geweest. - of de financiële middelen juist zijn aangewend en of dit even tueel gevolgen kan hebben voor de toekomst. - hoe het voorgaande zich even tueel verhoudt tot de afgegeven accountantsverklaringen en de provinciale controle. - of er binnen de stichting een administratieve organisatie is, voldoende om strijd met wet en regelgeving te voorkomen. Inmiddels heeft de kwestie voor beroering gezorgd binnen het Zeeuwse SGP, de reformatori sche moederpartij van de stich ting. Statenlid en Tweede-Ka merkandidaat Van Heukelom, tevens voorzitter van de staten commissie die zich met oude renzorg bezighoudt, is zeer onge rust. Hij zei via Omroep Zeeland: „Ik schrok toen ik vanochtend De Stem las. Ik hoop dat het niet waar is, want oplichterij met subsidies is nooit goed te praten, maar als het gaat om mensen die zeggen voor bepaalde normen en waarden op te komen, is het dubbel erg. Als er fouten zijn gemaakt moet het bestuur weg, vergeet niet dat ook de kerken geld hebben gegeven. Maar het wachten is nu op het rapport van de accountants." SGP-statenfractievoorzitter Ko- lijn toonde zich ook bezorgd. Hij was nog niet op de hoogte van het feit dat Wisse nog maar drie weken penningmeester is toen hij aldus reageerde: „Ik ken een man als Wisse persoonlijk en het zou me enorm verbazen wanneer hij niet integer zou blijken te zijn. Ik kan dat eigenlijk nauwe lijks geloven." Het pontje tussen Sluiskil-West en de Cokesfabriek zou volgens de Sasse Welzijnsraad ook naar de Axelse Vlakte moeten varen. foto camile schelstraete Van onze verslaggever Sas van Gent - De stichting Welzijns raad in Sas van Gent vindt dat het pontje tussen Sluiskil-West en de Cokesfabriek in de toekomst ook naar de Axelse Vlakte moet varen. Inzet van het veer moet het personeel van het toekomstig industriegebied stimuleren om met de fiets naar het werk te gaan. De Welzijnsraad geeft het voorzetje tot een milieuvriendelijk woon-werkverkeer voor de Axelse Vlakte en de Autrichepolder in een reactie op de startnotitie milieu effect rapportage (mer) voor het gebied. In de 'mer worden voorwaarden voor bedrijfs vestiging vastgesteld en wordt gekeken op. welke manier omwonenden, de natuur en het milieu gespaard kunnen worden. De Welzijnsraad vindt dat er een studie gemaakt moet worden voor het woon werkverkeer naar het 420 hectare grote industriegebied waarvan de eerste tien hectare vorig jaar door het Finse staalbe drijf Outokumpu in gebruik is genomen. Er bestaan hele boeken met futuristische schetsen over de Axelse Vlakte en de Autrichepolder maar over hoe de werkne mers daan, moeten geraken is volgens de Welzijnsraad nooit nagedacht. Daarnaast is het van belang om een inschatting te maken van de risico's van de vervoerstro men, zoals de spoorwegovergang in de kern Sas van Gent. De stichting vindt ook dat bekeken moet worden of bedrijven onderling energie en afvalstromen kunnen gebruiken of herge bruiken. „Dit zou een van de voorwaarden kunnen zijn om zich op de Axelse Vlakte te mogen vestigen". Het industriegebied mag in de ogen van de stichting niet alleen plaats bieden aan grote bedrijven. Ook kleine bedrijfjes moe ten er komen. „Hiermee wordt voorkomen dat risico-bedrijven gedwongen worden zich elder in de kanaalzone te vestigen". De Welzijnsraad wil niet dat de Axelse Vlakte en de Autrichepolder, nu nog een natuurgebied, verandert in een stalen woud van pijpen en buizen. Het groen wat er is moet waar mogelijk gespaard blijven, en het kan ook geen kwaad om de kavels voor dat er nieuwe fabrieken komen aan te kleden met groen, zegt de Welzijnsraad. Dat geldt met name voor zuidkant van het gebied tegen de ecologisch zone (de groen- buffer tussen de fabrieken en de huizen). Een wens van de Welzijnsraad is ook dat er gebruikt gemaakt wordt van windener gie. Van onze verslaggever Terneuzen - Het Zeeuws Consultatiebureau voor Alco hol en Drugs (ZCAD) heeft ernstige twijfels over de komst van een speelautoma- tenhal in Sas van Gent. Daar zijn, in de huidige Vlaande- renhal, 43 speel- en 43 gok kasten voorzien. ZCAD-directeur j. van den Broek vond het draagvlak van een gemeente als Sas van Gent te klein voor een dergelijke grootschalige voorziening. In een advies aan b en w van Sas van Gent heeft het bureau zijn be denkingen dan ook geuit. „Het zijn er onvoorstelbaar veel", vindt Van den Broek. Het standpunt van het bureau is dui delijk: „Wij zijn voor regulering en het zo beperkt mogelijk hou den van gokkasten. Als je als gemeente voor een dergelijk pro ject kiest, kies je ook voor de negatieve gevolgen. En hoe meer kasten, des te meer risico's" Wat die kunnen zijn, schetste gistermorgen de Bredase ge meente-ambtenaar P. van Riel. „Het voordeel is dat je speelau tomaten op één plek concen treert. Nadelen zijn dat er zich ook andere zaken afspelen, zoals bijvoorbeeld de verkoop van ge stolen spullen of de handel in Het ZCAD maakt zich zorgen over de gevolgen van de gokautomaten, foto archief c. schelstraete softdrugs". Van den Broek schatte gister morgen dat zich in Zeeuws- Vlaanderen 800 speelautomaten bevinden. De ene helft zijn be hendigheidsspelen, de andere helft echte gokkasten. De omzet van de gokkasten in deze regio ZATERDAG 20 NOVEMBER 1993 DEEL Pleidooi van gouverneur Oost-Vlaanderen Van onze verslaggever Terneuzen - Bestrijding van de criminaliteit in de meest ruime zin krijgt het komende jaar veel gewicht in de taakuitoefing van de districtspolitie in Zeeuws- Vlaanderen. In het oog springend onderdeeltje vormt de voorbereiding van een grensoverschrijdende aanpak van (brom)fiets- diefstallen. De politie heeft de misdaadbe strijding op aandringen van de acht gemeentebesturen en na signalen van de bevolking prominent opgenomen in het concept-beleidsplan 1994. Woninginbraken, (bromfiets- diefstal, autodiefstal en .dief- stal uit auto's, drugs en aan verwante delicten, openlijke geweldpleging, mishandeling en vernieling zijn de zaken die onder het begrip 'veelvoorko mende criminaliteit' vallen. De grensoverschrijdende aan pak van (brom)fietsdiefstallen is aangedragen door de gou verneur van de provincie Oost-Vlaanderen in België en daar wordt volgend jaar op beleidsniveau een plan voor gesmeed. Ook in de bestrijding van de drughandel stopt de Zeeuws- Vlaamse politie volgend jaar weer veel tijd en energie. De Hermandad staat een 'meer voudige actieve ontmoediging van de handel in hard- en softdrugs' voor. Dat gebeurt anders dan voorheen door de agenten in uniformdienst, in dien nodig ondersteund door de functionele eenheid (re cherche). 'In de praktijk betekent dit jacht maken op drugdealers, illegale koffieshops sluiten, vuurwapens in beslag nemen en illegaal in de streek verblij vende vreemdelingen het land uitsturen. Voor het vreemdelingentoe zicht maakt de politie met ingang van 1 januari twee re chercheurs vrij. Die houden zich met name in Terneuzen bezig met al het werk dat met de toelating en verwijdering van vreemdelingen te maken heeft. In Zeeuws-Vlaanderen, zo staat in het beleidsplan, verblijven ruim zevenduizend vreemdelingen. De achtduizend uren die de politie volgend jaar specifiek inruimt voor het verkeerstoe zicht staan in schril contrast tot de meer dan negentigdui zend uren die gereserveerd zijn voor 'noodhulp' (zie ook elders op deze pagina). Het beleidsplan vermeldt vierdui zend uren voor de medewer king aan de campagne om de verkeersveiligheid in Zeeuws- Vlaanderen te verbeteren. Voor het overige pikt de poli tie de verkeerscontroles waar mogelijk mee tijdens de zoge noemde 'noodhulp-surveillan ces'. De aandacht op verkeers gebied gaat dan vooral uit naar alcohol- en snelheidscon troles en controles op het dra gen van de autogordel. In ver gelijking met de andere poli tietaken blijft de aandacht voor het verkeer echter flink achter. Van onze verslaggever Middelburg - De plannen die gemaakt worden voor herin richting van de Zeeuws- Vlaamse kust bieden nog te veel ruimte aan uitbreiding van de verblijfsrecreatie. Daardoor kan het milieu da nig in de knel komen in dit toch al niet zo fraai bebouw de gebied. Die waarschuwing kreeg gede puteerde Dek (milieu) gisteren van statenlid Hamelink (SGP) tijdens een zitting van een sta tencommissie, waar de zogehe ten startnotitie van een milieu effectenrapportage op tafel lag. Zo'n rapportage schetst de ge volgen voor de ecologie van be paalde ontwikkelingen, en de startnotitie, gemaakt door de Landinriehtingsdienst, geeft een korte beschrijving van het initia tief en de achtergronden van de plannen tot herinrichting. Hamelink kon zich helemaal vinden in de kritiek van de Landinrichtingscommissie op de versnipperde recreatiebebou wing aan de kust. „Dat is een zeer juiste opmerking, het is niet het allerfraaiste wat zich achter de duinen daar bevindt, en men zegt nu dat er beperkte uitbrei ding van verblijfsrecreatie mo gelijk is, maar wij zeggen: hou het op erg beprkte uitbreiding, om teveel druk op het milieu te voorkomen." Voorts brak het Statenlid een lans voor de boeren in het ge bied. De plannen reppen van nogal wat aanleg van nieuw na tuurgebied en aangrenzende ter reinen waar beschermingen gel den, maar Hamelink vond dat de belangen van de boeren evenre dig zwaar moesten worden ge wogen. Gedeputeerde Dek be loofde de adviezen van het Sta tenlid in de verdere plannen te zullen verwerken. Over de herinrichting van de Zeeuws-Vlaamse kust is al een inspraakronde geweest en er zijn al pakken papier over volge schreven. Momenteel bereiden Provinciale Staten een afron dende procedure voor waarna de herinrichting- echt op de rails wordt gezet. Vereniging Reizigers Openbaar Vervoer: Van onze verslaggever Middelburg - Het openbaar vervoer komt er in het regionaal Verkeers- en Vervoerplan Zeeland te bekaaid vanaf. Dat is de mening van de Vereniging Reizigers Openbaar Vervoer (Rover). werd door Van den Broek op 17 miljoen gulden geschat. „Er zijn dus grote financiële belangen mee gemoeid", zo zei hij. In de visie van Rover moet er dan ten eerste openbaar vervoer beschikbaar zijn. Daar schort het nu flink aan. Daarnaast is er de verplaatsingstijd. Bussen moeten geen ommetjes van drie kwartier maken, terwijl men met de auto maar een kwartier on derweg is. Tenslotte speelt het comfort een rol. De inrichting van de bus, maar ook goede wachthuisjes. In In het plan is volgens Rover alleen nog maar een belangrijke taak weggelegd voor de trein en een enkele snelbus. De rest van het openbaar vervoer wordt nau welijks gezien als een bruikbaar alternatief voor de auto. Rover vreest dat dit standpunt in de kleine kernen zal leiden tot een 'absoluut minimum' aan open baar vervoer. Dat zal, zo meent de vereniging, fataal zijn voor de leefbaarheid van de kleine ker nen. Rover vindt dat openbaar ver voer ook in Zeeland een goed alternatief kan zijn voor de auto. Maar dan moet het wel zodanige kwaliteit bieden dathet de auto kan vervangen. de visie van Rover moet alle kernen bereikbaar zijn vanf 6.00 tot 24.00 uur met een minimale frequentie van één vertrekmoge- lijkheid per uur. Omdat te reali seren is volgens Rover een zaak van creativiteit. Treinen naar Gent Wat Zeeuws-Vlaanderen betreft vindt Rover dat er ook reiziger streinen moeten gaan rijden op het traject Terneuzen-Gent. De internationale verbindingen moeten volgens Rover hoe dan ook meer aandacht krijgen. Met name de verbindingen met Ant werpen en Gent. Daarnaast pleit men voor betere aansluitingen tussen Nederlandse en Belgische bussen en een betere informatie verstrekking. Tenslotte wil Rover dat er een nieuwe bus dienst Hulst-Bergen op Zoom in het leven wordt geroepen. Door de aanleg van deLiefkenshoek- tunnen zijn die twee plaatsen snel met elkaar te verbinden. Vanuit Bergen op Zoom kunnen Oost-Zeeuws-Vlamingen dan met de trein gemakkelijk naar de rest van Nederland rijden.

de Stem | 1993 | | pagina 15