Triomf voor president Clinton Transj nieuw* Wereld verdeeld in vrijhandelszones Zoveelste bestand in Bosnië Dehaene is Belgisch hoop in hange dagen Grootste handelsblok ter wereld met Verenigde Staten, Mexico en Canada Krijgsheer Aidid weer in openbaar verschenen Illegaal monument Rudolf Hess in Schotland vernield VS zijn bereic over landboir Nutricia gaa naar andere DE STEM BUITENLAND BUITENLAND kort Koude sanering d VRIJDAG 19 NOVEMBER 1993 Hamburg (dpa) - Steeds meer landen gaan economisch sa menwerken en vrijhandelszo nes inrichten. In de Nafta, de Noordameri- kaanse Vrijhandelszone, vere nigden de Verenigde Staten, Ca nada en Mexico zich tot een van de grootste markten ter wereld met 370 miljoen mensen en een jaarlijks bruto nationaal pro- dukt (de waarde van alle goede ren en diensten) van 6,3 biljoen dollar. In een periode van vijftien jaar schrappen de VS, Canada en Mexico stapsgewijs de invoer rechten in him onderlinge han del. De handel met derde landen wordt er niet door beïnvloed. Een gemeenschappelijk buiten lands beleid, zoals in de Europe se Unie (voorheen de Europese Gemeenschap) is niet voorzien, evenmin als een gemeenschappe lijk defensiebeleid. De grootste economische zone is op dit ogenblik de Europese Economische Ruimte (EER). In de EER zitten de twaalf landen van de EU en zes van de zeven landen die de Eva vormen, de Europese Vrijhandels Associatie. Zwitserland doet als Eva-land niet mee. De Zwitserse bevol king stemde eind 1992 tegen deelname aan de EÈR. De EER loopt van de Noordkaap tot Sicilië en telt 375 miljoen inwoners. De achttien landen hebben een gezamenlijk bruto nationaal produkt van zeven bil joen dollar en nemen veertig procent van de wereldhandel voor hun rekening. In Zuid-Amerika kwam in 1991 de 'Mercosur' tot stand, een ge meenschappelijke markt ge vormd door Argentinië, Brazilië, Paraguay en Uruguay. Het is de bedoeling dat deze vier landen in 1995 hun onderlinge goederen- en dienstenverkeer belastingvrij gaan afwikkelen en aan hun buitengrenzen eenslui dende invoerrechten gaan hante ren. De Mercosur heeft 190 mil joen inwoners en een bruto na tionaal produkt van 415 miljard dollar. Bovendien bestaat in Zuid-Ame- rika al sinds 1969 het Andes- pact, waarin Bolivia, Ecuador, Colombia, Peru en Venezuela zich hebben verenigd. Ook deze landen streven ernaar vanaf 1995 een gemeenschappelijke markt te hebben en aan hun buitengrenzen dezelfde invoer rechten te berekenen. In Afrika zijn en worden pogin gen ondernomen economische samenwerkingsvormen aan te gaan. De meeste daarvan zijn zonder resultaat gebleven. In 1991 ondertekenden de 51 landen van de Organisatie voor Afrikaanse Eenheid (OAE) een overeenkomst om naar Europees voorbeeld een gemeenschappelij ke markt te vormen. Dit project moet in 2025 van de grond ko men. Dan is er verder de Asean, de Associatie van Zuidoost-Aziati sche landen. Deze groep werd in 1967 opgericht en bestaat uit Indonesië, Maleisië, Singapore, Thailand, de Filipijnen en Brunei. Begin 1992 werden de zes het erover eens dat ze in 2007 een vrijhandelszone moeten hebben. Als het aan de Amerikaanse pre sident Clinton ligt, wordt er ooit de veruit grootste vrijhandelszo ne ter wereld gevormd. Die markt is de Apec, bestaande uit vijftien landen rond de Stille Zuidzee en in Azië. De Apec, opgericht in 1989, is nu nog een overlegorgaan. Leden van Clintons regering feliciteren de Amerikaanse presi dent met de goedkeuring door het Huis van Afgevaardigden van het vrijhandelsverdrag Nafta. foto afp Deze week wordt in Seattle de eerste topconferentie van de Apec gehouden. Wellicht worden er dan richtlijnen opgesteld voor de harmonisering van het beleid inzake investeringen en handel. Washington heeft de Asean al aangeboden om in de toekomst met de Nafta samen te gaan. De drie Nafta-landen zitten al in de Apec, evenals de meeste Asean- landen. De Asean voelt voorals nog niet veel voor een samen gaan. Van onze correspondent Mare de Koninck Washington - Met een toch nog grotere meerderheid dan was voorzien, heeft het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden het Noord-Amerikaanse Vrijhandels Ver drag (Nafta) met Mexico en Canada goedgekeurd. De aanvaarding, met 234 tegen 200 stemmen, betekent een enorme politieke triomf voor president Clinton, die al zijn prestige had geïnvesteerd in Nafta. Genève (afp/dpa) - De Bosnische strijdende partijen hebben don derdag besloten de gevechten in Bosnië te staken als onderdeel van een gezamenlijke verklaring van Servische, Kroatische en moslim-leiders. De partijen, bijeen in Genève, kwamen overeen de levering van humanitaire hulp te garanderen door de vijandelijkheden te sta ken en vrije en onvoorwaardelij ke toegang te bieden via de meest begaanbare landwegen. De partijen, de moslim-premier Haris Silajdzic, de Servische lei der Radovan Karadzic en de Kroaat Mate Boban, onderte kenden kort tevoren de verkla ring met de Verenigde Naties, na een dag van onderhandelingen met de Hoge Commissaris voor de Vluchtelingen, Sadako Ogata. Deze gaat voorstellen de hulp konvooien naar Midden-Bosnië te hervatten. De konvooien naar dit gebied, waar meer dan een miljoen mensen leven die afhan kelijk zijn van VN-hulp, werden vorige maand opgeschort nadat een Deense chauffeur bij een aanval werd gedood en negen Nederlanders gewond raakten. Vijf patiënten van een onver warmde psychiatrische inrich ting buiten Sarajevo zijn van de kou omgekomen, terwijl andere patiënten er naakt rondlopen omdat er geen kleren meer zijn. Dat heeft een VN-woordvoerder gisteren meegedeeld. Een Britse medische hulporgani satie liet weten in het ziekenhuis van Sarajevo geen patiënten meer te opereren omdat ze vaak onderkoeld en te zwak zijn om een operatie te doorstaan. De Navo wil sneller gaan reage ren op de schendingen van het vliegverbod boven Bosnië door helikopters van Kroatische mili ties, die materieel en munitie droppen in Bosnië, is in Brussel meegedeeld. Amper een dag nadat de Ver enigde Naties in Somalië de jacht op krijgsheer Aidid beëindigden verscheen hij in het stadion van de hoofdstad Mogadishu voor duizenden aanhangers. Aidid had geen enkel risico genomen en liet zich daarom vergezellen door zwaarbewapende keden van zijn militie. De Veiligheidsraad besloot eer der deze week een eind te maken aan de jacht op Aidid en een onderzoek te openen naar de aanvallen op VN-mili- tairen in Somalië, waarvoor Aidid verantwoordelijk was gehouden. Met het besluit lijkt de Veiligheidsraad te erkennen dat een politieke oplossing van de crisis in Somalië niet moge lijk is zonder medewerking van Aidid en zijn Nationale Alliantie. foto epa Al op 1 januari aanstaande zul len de VS, Mexico en Canada zich verenigen in de grootste vrijhandelszone (380 miljoen in woners) ter wereld. Op die da tum zullen de meeste onderlinge importtarieven tussen de drie landen reeds vergaand worden verlaagd. Volledige afschaffing volgt de komende jaren. Het Nafta-ver- drag versterkt de positie van de Verenigde Staten in de onder handelingen met Aziatische in dustrielanden en de EG over verlaging van wereldwijde han delsbarrières. De VS lijken nu allereerst geïn teresseerd in nieuwe afspraken met Azië, een werelddeel waarin Washington een lucratiever partner ziet dan in Europa met haar stagnerende economie en politieke verdeeldheid. Vandaag reist president Clinton naar Seattle om zich te voegen bij de leiders van vijftien Aziati sche landen, waaronder Japan en China, die daar voor een economische top (Apec) bijeen zijn. De meeste economen in Amerika voorzien dat het Nafta-verdrag belangrijke impulsen zal geven aan de economieën van de VS en Mexico. De twee landen kunnen krachtige groei van export naar elkaar verwachten en daarmee meer werkgelegenheid. Sommige experts achten Nafta het begin van een volledig geïn tegreerde Noord-Amerikaanse markt, vergelijkbaar met de EG. Door onze correspondent Bert Schampers Brussel - „Hij heeft het ui terlijk van een Sumo-wor- stelaar, draagt pakken die nooit passen, houdt van voetbal, maar is tegelijk Belgisch hoop in bange da gen." Een beschrijving van de Bel gische premier Jean-Luc De haene, gisteren door een collega op de BRT-radio. Pakweg vijf maanden na het Sint-Michielsakkoord - het voorlopige sluitstuk van de Belgische staatshervorming - heeft Dehaene zijn tweede gro te klus geklaard. Zijn antwoord op de zware economische crisis is dan wel niet het beoogde 'sociaal pact', maar heet voor lopig gewoon 'crisisplan'. Sinds begin juli is in België gewerkt aan structurele maat regelen om de economische cri sis te keren. Het ad-hoc beleid van de afgelopen jaren is in dat opzicht weinig effectief ge weest. De overheidfinanciën gaan zwaar gebukt onder schulden en rentelasten, de economie is doodziek, de werkloosheid heeft met ruim 550.000 - 14 procent van de beroepsbevol king - een na-oorlogs record bereikt. „De tijd is voorbij dat we het volk Sinterklaas-kadootjes ge ven," zei premier Dehaene gis ternacht bij de poort van het kasteel Hertoginnedal waar hij met zijn regering zestien uur lang had vergaderd. De Bel gische eerste-minister, die de burgers eerder al bestookte met nieuwe lasten en bezuinigin gen, zei geen andere keus meer te hebben. Bij zijn terugkeer van de G-7 conferentie in Tokio, op 11 juli, had Dehaene aan de meereizen de journalisten voor het eerst iets losgelaten over zijn grote ambitie: het afsluiten van een sociaal pact met werkgevers en vakbonden. De hoge arbeidskosten in Bel gië - gemiddeld 3,5 procent meer dan de belangrijkste con currenten - hebben een nega tieve invloed op de concurren tiekracht van het bedrijfsleven, zo was Dehaene duidelijk ge worden. Het tekort in de socia le zekerheid zou de komende jaren bovendien spectaculair oplopen, indien niets werd on dernomen. Koning Albert gaf de premier zijn morele steun toen hij op 9 augustus in zijn troonrede wees op het belang van een sociale consensus in België. Een speciale werkgroep onder leiding van de gouverneur van de nationale bank, Fons Ver- plaetse, kwam op 19 oktober met een reeks aanbevelingen voor dat sociaal pact. De Bel gische frank stond op dat mo ment zwaar onder druk en was de zwakste munt geworden binnen het EMS. Verplaetse had beterschap be loofd voor de frank als er een maal een sociaal akkoord zou zijn. Maar dat bleek wat al te optimistisch ingeschat. Premier Dehaene voegde een eigen Jean-Luc Dehaene foto anp werkstuk toe aan de aanbeve lingen van Verplaetse en stuitte daarmee al snel op verzet van de vakbonden. Vooral het so cialistische ABW vond de voorstellen onevenwichtig, om dat teveel nadruk werd gelegd op inspanningen van werkne mers en uitkeringsgerechtig den. De bonden waren ook niet te spreken over het voornemen om eenzijdig in te grijpen in de cao's voor 1994. Het overleg werd afgebroken, waarmee er ook een streep werd gezet door het sociaal pact. De vakbonden hadden zichzelf buitenspel ge zet, waarmee een voorlopig ein de was gekomen aan het be proefde Belgische onderhande- lings-model van overheid en sociale partners. Uiteindelijk heeft Dehaene met een klein groepje ministers de klus dan zelf maar geklaard. Sinds eind oktober heeft hij vrijwel ononderbroken doorge werkt aan zijn crisispplan. Een paar dagen geleden werd het hele kabinet ontboden op het kasteel Hertoginnedal in een poging nog op tijd de finish te halen. Dehaene oogst bewondering bij voor- en tegenstanders. Met zijn onderhandelingstalent heeft de christendemocratische premier het bankroet van Bel gië vooralsnog uitgesteld en hoopt hij op betere tijden en het aantrekken van de econo mie. Zijn botte bijl-tactiek is wel licht ook nodig in een land vol met 'heilige huisjes'. Zelfs de kinderbijslag - altijd met hand en tand verdedigd door de 'hoeksteen-partij' CVP - moet er nu aan geloven. De vakbonden zullen de strijd nog wel niet opgeven en giste ren voorspelde ook de liberale oppositie dat de Belgen over een paar maanden opnieuw worden opgescheept met een pakket bezuinigingsmaatrege len. Dat laatste is niet uitgesloten. Misschien levert de Europese Top van 9 en 10 december in Brussel, waar de economische crisis het belangrijkste thema is, Dehaene nieuwe creatieve ideeën op. Tegenstanders in de VS vrezen in eigen land meer verlies dan winst van werkgelegenheid, om dat veel Amerikaanse bedrijven zich nu in Mexico zouden gaan vestigen waar de lonen veel lager zijn. Het debat dat het Huis van Af gevaardigden, voorafgaand aan de stemming, was extreem emo tioneel. Tegenstanders schilder den een sterk verarmd Amerika met berooide massa's en onaf zienbare krottenwijken. Ook was er bittere kritiek op president Clinton, die de laatste dagen tientallen wijfelende Huisleden heeft 'omgekocht' met toezeggingen die hun districten goeddoen maar niets met Nafta te maken hebben. Maar medewerkers van Clinton verklaarden na de stemming trots dat de president voor het eerst heeft getoond het politieke machtsspel met het Congres te beheersen en te weten hoe de volksvertegenwoordiging naar zijn hand te zetten. „Hij maakt nu ook meer kans om zijn andere grote projecten, zoals de volksverzekering tegen ziektekosten, door het Congres te loodsen," aldus een staflid van het Witte Huis. Debat Gore Nafta-voorstanders noemen het verdrag een historische op dracht, in gewicht vergelijkbaar met de oprichting van de Navo of de aankoop van Alaska. Zij voorspellen een afname van de massale illegale immigratie van Mexicanen naar de VS, als de welvaart in Mexico gaat stijgen dankzij Nafta. Na afloop van de stemming schuwde ook president Clinton de dramatische formuleringen niet. „Dit helpt Amerika om we reldwijd leiderschap te herwin nen op de internationale mark ten. Amerika heeft gekozen voor concurrentie, niet voor terug trekking en angst. We hebben gestemd voor de toekomst, voor zelfvertrouwen, voor de weten schap dat we de competitie kun nen winnen en de wereld vorm kunnen geven. Nafta is een grote stap voorwaarts naar een ople ving van de wereldeconomie." Enkele weken geleden nog zag het ernaar uit dat Nafta het niet zou halen in het Amerikaanse Congres. Vermoedelijk heeft het tv-debat, vorige week, tussen vi ce-president Al Gore en de par tijloze miljardair Ross Perot (fel tegenstander van Nafta), een be slissende wending gebracht. Go re versloeg toen een haperende Perot op alle fronten. Diepe kloof Niettemin kan Nafta nog voor politieke aardverschuivingen zorgen in Amerika, vooral als zou blijken dat het verdrag de werkloosheid in het land ver groot. Perot overweegt nog altijd een derde partij op te richten en over drie jaar naar het presi dentschap te dingen. Er hebben ook meer Republi keinse oppositieleden dan De mocratische partijgenoten van Clinton voor Nafta gestemd. En het dispuut heeft een diepe kloof geslagen tussen de Democraten en hun natuurlijke bondgenoten: de vakbonden en de milieubewe ging- „Als Nafta verkeerd uitpakt voor Amerika, zal iedereen die nu aan de macht is, na de vol gende verkiezingen buiten staan," aldus Ross Perot. Elf kinderen gedood op Britse autoweg Warwick - Elf kinderen van rond de tien jaar en hun leraresziji gistermorgen vroeg omgekomen bij een auto-ongeluk bij if; mington Spa in Warwickshire. Vier kinderen raakten gewonj Zij zijn met zware brandwonden opgenomen in eem ziekenhuis Het ongeluk gebeurde op de A-40 autoweg, toen een mir met schoolkinderen inreed op een auto die bezig was onderhoud aan de weg. De bus vatte onmiddellijk vlam Israël pakt leden Fatah op Gaza - Israëlische troepen hebben vier gewapende leden vand, Fatah-factie van PLO-leider Yasir Arafat gearresteerd. j( autoriteiten houden de groep nauwlettender in de gaten nadat het leger vorige week onthulde dat Fatah-leden in oktober Israëliër hebben vermoord. Soldaten hielden gisteren drie gezochte leden van Fatah in hm auto aan in Gaza-stad. Zij waren gewapend met bijlen, mess? en een pistool. In het centrum van de stad is een lid van d fundamentalistische Harnas opgepakt. Woensdag pakte het lege, een Harnas- en een Fatah-lid op, die gewapend met een pistool en een geweer door Gaza-stad reden. Oekraïens parlement ratificeert Start-1 Kiev - Het Oekraïnse parlement heeft gisteren met een grote meerderheid van 254 tegen negen stemmen het Start-1 ontwape- ningsverdrag geratificeerd. Wel wordt in de aangenomen motie voorgesteld dat de vernietiging van de 176 raketten - met dan 1.600 kernkoppen - geleidelijk moet geschieden. Volgens het besluit van het parlement hoeft Oekraïne in eerste instantie slechts 36 procent van zijn kernkoppen op te geven. De verwijdering van alle kernwapens wordt afhankelijk gesteld van vergoeding van de kosten van vernietiging door Moskou Washington. President Leonid Kravtsjoek eiste de afgelopen tijd voor bijna drie miljard dollar aan compensatie. Nieuwe sterke man in Nigeria Lagos - Na amper 82 dagen burgerbewind heeft het leger in Nigeria weer de touwtjes in handen genomen. President Ernest Shonekan ruimde gis teren het veld voor zijn minis ter van Defensie, generaal Sa- ni Abacha (foto). Een echte militaire coup is het ditmaal niet, aangezien de re- ge'ring-Shonekan feitelijk al een creatie van de militairen was om de afgebroken demo cratisering te verdoezelen. De afgelopen dagen kreeg Shonekan ook nog te maken met grootscheepse stakingen en rellen, uit protest tegen zijn besluit om de benzineprijs met 600 procent te verhogen - een gotspe in het olierijke Nigeria dat gewend is aan lage brand stofprijzen. 'Leger Papoea-Nieuw-Guinea martelt' Londen - De regeringsstrijdkrachten van Papoea-Nieuw-Guina martelen en vermoorden volgens Amnesty International eiland Bougainville mensen die zij ervan verdenken tegen de regering te zijn. De regering doet weinig of zelfs helemmaal niets om dit te voorkomen, staat in een rapport van de internationale mensenrechtenorganisatie, dat vandaag ver schijnt. Alleen al sinds 1991 zijn volgens Amnesty zeker 60 eilandbewo ners zonder enige rechtsgrond gedood door soldaten of zogehe ten weerstandstroepen. Ook het naar onafhankelijkheid streven de Revolutieleger van Bougainville (BRA) beschuldigt Amnesty ervan mensen gemarteld en vermoord te hebben, die als verraders worden beschouwd. Kooijmans vangt bot bij Buthelezi Durban - De Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken Kooijmans is er gisteren niet in geslaagd Inkatha-leider Mango- suthu Buthelezi over te halen mee te doen aan de verkiezingen die in april volgend jaar in Zuid-Afrika worden gehouden. Buthelezi greep het bezoek van de minister aan Ulundi, de hoofdstad van het thuisland KwaZulu, aan om voor het oog van de Nederlandse media en die van zijn thuisland zijn kritiek te spuien op de interim-grondwet die woensdag door meer dan 20 partijen goedgekeurd werd. Inkatha heeft, verenigd in een Alliantie met extreemrechtse blanke partijen en de thuislanden Bophuthatswana en Ciskei, de grondwet niet ondertekend. Scharping leidt SPD naar middenkoers Wiesbaden - De Duitse oppositieleider Scharping heeft zijn sociaal-democratische SPD gisteren achter een gematigd partij programma verzameld om kanselier Helmut Kohl bij de verkie zingen volgend jaar te kunnen verslaan. Tijdens het congres in Wiesbaden begroef de SPD, die sinds 1982 niet meer aan de regering deelneemt, enkele ideologische strijdpunten om vervolgens Scharping als partijvoorzitter te herkiezen met een ruime 83,8 procent. De partij gaat zich op het centrum van het politieke spectrum richten met meer nadruk op de bestrijding van de criminaliteit, een onderwerp waar Kohl ook op hamert. peStem Londen - Een illegaal in Schotland opgericht gedenkteken voor Rudolf Hess, Hitiers plaatsvervanger, is gisteren vernield door aanhangers van de Britse Anti-nazi-liga. De politie begon ondertussen een onderzoek naar wie al enkele maanden geleden het gedenkteken plaatste op akkerland van Floors Farm, 25 kilometer ten zuiden van Glasgow Een woordvoerder van de joodse gemeenschap in Glasgow ver welkomde de vernieling van de steen van zwart marmer. De Britse krant Independent onthulde gisteren de vondst van de steen, die zich bevindt op de plaats waar Hess in 1941 met een parachute in Schotland zou zijn geland. Op de zwarte steen staat het opschrift: „Deze steen markeert de plaats waar de dappere en moedige Rudolf Hess in de nacht van 10 mei 1941 per parachute is geland, en trachtte de oorlog tussen Groot-Britannië en Duitsland te beëindigen" Overlevenden van de holocaust veroordeelden de met loopplan ken en prikkeldraad omgeven steen als 'obsceen'. Volgens omwonenden is de steen ongeveer zes maanden geleden geplaatst. Sinds die tijd zijn uit Duitsland en de hele wereld be zoekers naar het terrein geko men. Het gedenkteken voor Hess voor het giste werd vernield. F0T0 Hess werd in 1946 in Ne!^J berg veroordeeld tot levensla g gevangenisstraf. Die zat hij in de Spandau-gevangenis Berlijn, die na zijn dood m werd afgebroken. Van onze verslaggevers Tilburg - Het wegvervoer moet samen met overheid, verladers, financiers en leve ranciers werken aan een overlevingsstrategie voor de vervoerssector. Als de sector niet snel nieuwe activiteiten ontwikkelt die de rentabiliteit herstellen, zal de koude sanering van bedrijven en werkgelegenheid hard toeslaan. Voorzitter H. Jansen van het Overleg Transport Brabant (OTB) schetst somber de moeilij ke situatie, waarin het wegver voer verzeild is geraakt. In 1986 was het gemiddeld rendement over de omzet 6,4 procent posi tief. In 1993 zal het wegvervoer diep in de rode cijfers terecht komen: verwacht wordt een ver lies van 2,4 procent. Dat is voor een flink stuk het gevolg van de ongebreidelde uit breiding van het aantal trans porteurs, zegt Jansen: van twee duizend naar vijfduizend inter nationale wegvervoerders. De meesten doen bovendien ook nog eens hetzelfde: het simpelweg heen en weer rijden van goede ren. Het gevolg: een desastreuze prijzenslag, te meer daar door het wegvallen van de EG-bin- nengrenzen en de daarmee sa menhangende wachttijden nog eens een grote capaciteit is vrij gekomen. „We gaan een drama tisch 1994 tegemoet," consta teert de OTB-voorzitter. Er moet wat veranderen in de markt, wil de sector uit de rode cijfers komen. „Het gebeurt nu dat twee vrachtwagens van ver schillende bedrijven slechts half vol achter elkaar aan naar de zelfde bestemming rijden. Dat is een slechte zaak. Die onderne mers moeten samen zorgen dat er één combinatie vol rijdt," zegt Jansen. Een oproep tot samenwerking klinkt mooi. Maar samenwer king is een moeilijk begrip in een markt, die wordt gekenmerkt door keiharde concurrentie, overcapaciteit en een strijd op leven en dood. In zo'n markt gunt niemand elkaar toch vracht? „Dat is waar," beaamt Jansen. „Maar je kunt het ook anders zien: als; we zo doorgaan zijn beide ondernemers dood. En bij samenwerking overleeft er in elk geval eentje! Dat neemt niet weg dat Jansen e< d 1 le d g' P w Washington (krf/afp) - De Vereni Europese landen te praten over h koord voor vermindering van de la Maar de VS blijven erbij, zegt d van landbouw Eugene Moos, da worden opengebroken. Het vorig jaar november door de House-akkoord is een van de bela zeven jaar durende Gatt-onderh< van de wereldhandel, die uiterl afgerond. Moos zegt nu dat de Amerikaanse een of andere wijze rekening k zorgen'. Volgens een Europese d kent dit een duidelijke stap vooru EG-commissaris Brittan gaat m; kaanse gezant Kantor. VERVOLG VOORPAGINA Ieder doos diepgevroren vlees was voorzien van hun garantie certificaat. Die keurmeesters hebben nooit iets gevonden van dat schoonmaakmiddel. Dat is ontdekt door het onafhankelijke laboratorium dat voor ons ach teraf de Olvarit-potjes nog eens extra'controleert. Wij vragen ons af wat zo'n garantie-certificaat van de Rijksdienst eigenlijk waard is. Als het vlees is goedge keurd door de RW betekent dat, dat het geschikt is voor menselij ke consumptie en dan mag er natuurlijk geen schoonmaak middel in voorkomen." De Rijksdienst gaf gisteren geen antwoord op de vragen van Van Hedel. Bij monde van woord voerder Van der Steeg liet de dienst weten geen commentaar te willen geven voordat de zaak volledig is uitgezocht. Het gevonden p-TSA is een toe gelaten desinfectiemiddel dat heel veel gebruikt wordt. „Het is absoluut ongevaarlijk. Een baby zou honderd potjes per dag moe ten leeg eten om er last van te krijgen. Maar het hoort nu een maal niet in voedingsmiddelen thuis en daarom moeten al die Potjes terug."

de Stem | 1993 | | pagina 4