in Zakenlieden en voetbalclubs dupe oplichters cHloor stop ONTHULLEND II! politie in Epe verontwaardigd over oprakelen van oude affaire 'De Maas moet schoon' J-6AN RIVERS CLEAN SEAS flpET WONDER VAN KLEINE LilAURA (5) WERD EEN DRAMA De regio in de Kamer Bedrijfsvereniging moet anders werken Internationale vrouwenhandel als reizend circus LEES JE WEEKEND, WEETJE ALLES. A2 DESTEM BINNENLAND A3 Asielzoeker opvangen in eigen regio' DESTEM COMMENTAAR Dansopleiding is striptease-les BINNENLAND KORT ONTROEREND OM WIE HUILT WILLEKE? AANGRIJPEND VERHAAL VAN EEN KIND DAT NIET MOCHT STERVEN HAAGSE GEHEIMEN: ELCO BRINKMAN PRAAT jrair OVER LIEFDE, SCHEIDEN EN VREEMDGAAN gfljf JVEMBER 1993 v. f Vanneer hulp dient als ca- J voor militaire actie wordt |ge hulpverleners het werker c gemaakt." |maar twee voorbeelden die Milliano aantonen dat diep- Izinning op humanitaire hulp Ig is. Zoals de internationale pap zich ook moet afvragen dere humanitaire miserie kan nn. Lentie schiet nu absoluut te J AzG-directeur wil de schuld [niet leggen bij de Verenigde Die zitten nog in een leerpro- Ln rol zo veranderd is." snelle, verantwoorde afstem- de humanitaire, politieke en [aanpak van crisissituaties is P nodig. Vindt ook minister Llleen dan kan volgens hem I waargemaakt wat Bernard I", de oprichter van Artsen zon- Izen, ooit zei: 'Er is maar één lor wie je kan kiezen: het Ir.' I 1 \partijgenoten bij de pont van op een plaats in de 'nieuwe foto archief de stem r voor een succesvolle diploma- :e meer nodig is. Alle fracties hebben hun eigen pecialisten, bij wie je entree loet zien te krijgen. Dat kan ua uitleg wat meer tijd vergen, haar het verplicht je wel je igen zaak goed te verwoorden mdat zij jouw regionaal belang loeten afwegen tegen andere elangen". VRIJDAG 19 NOVEMBER 1993 (an onze verslaggever fpe - De politie Noord- en Oost-Gelderland gaat op kor- K termijn onderzoeken wie linnen het korps in Epe heeft sten uitlekken dat politie- foordvoerder B. Top in 1981 1S gestraft wegens 'spelletjes' jet arrestanten. pat heeft korpschef J.W. Bakker listeren tijdens een bijeenkomst de 45 korpsleden van Epe Bakker kondigde aan discipli naire maatregelen te zullen tref fen als de verspreider van het verhaal gevonden wordt. De korpsleiding en de hoofdofficier van justitie in Zutphen dienen ook een klacht in tegen De Tele graaf. Dit dagblad bracht giste ren het verhaal over Tops verle den naar buiten. Volgens Bakker wordt nog ge twijfeld tusen een strafrechtelij ke procedure wegens smaad, een civielrechtelijke procedure of een klacht bij de Raad voor de Journalistiek. „Een en ander is zeer afhankelijk van de mate waarin Top zelf daarbij betrok ken moet worden." Top kreeg landelijke bekendheid door op te treden als politie woordvoerder in de geruchtma kende Eper incestzaak. In 1981 werd hij geschorst uit de geüni formeerde dienst nadat hij arres tanten gedwongen had zich uit te kleden. Hij kwam 's nachts in hun cel en deed zich voor als dokter. Op advies van de toenmalige burgemeester van Epe, de hoofd officier van justitie en het minis terie van Binnenlandse Zaken moest Top toen ook twee salaris schalen inleveren. Later werd hij, na bijscholingscursussen, be noemd als voorlichter. Gistermiddag betuigden vrijwel alle leden van het korps hun solidariteit aan Top. Het woe dende korps vroeg dringend een onderzoek in te stellen naar de verspreider van het verhaal, die kennelijk binnen het korps ge zocht moet worden. „We zijn zeer benieuwd naar de persoon die Top zo wil beschadigen en vooral ook naar de reden waar om," verklaarde Bakker. Burgemeester De Loor van Epe, het openbaar ministerie in Zut phen en de Nederlandse Politie Bond NPB hebben de publika- ties over het verleden van Top scherp veroordeeld. Allen zeggen Top een 'objectieve, zakelijke en uitermate goed functionerende voorlichter' te vinden, die 'onno dig veel schade' heeft opgelopen. Ook stellen zij zich op het stand punt dat Top destijds bestraft is en dat daarmee de zaak afge daan moet zijn. Allen vinden dat Top gewoon voorlichter in de Eper incestzaak kan blijven, te meer daar zijn verleden niets met die zaak te maken heeft. De politie in Epe heeft ook nog zwaar te lijden onder de ver meende betrokkenheid van vier agenten bij de incestzaak van Jolanda en Eveline B. Ook al heeft het Openbaar Ministerie daarvan nog geen bewijzen ge vonden - een nieuw onderzoek van de rijksrecherche loopt nog - de beschuldigingen hebben het imago en de geloofwaardigheid van het korps zwaar aangetast. Van onze Haagse redactie Den Haag - Asielzoekers zou- meer opgevangen moeten worden in de regio's waar ze vandaan komen. Daar moeten, onder verantwoor delijkheid van de Verenigde Na ties, opvangcentra komen die met geld uit Westerse landen betaald worden. Dat heeft staatssecretaris Kosto (Justitie) gisteren bepleit tijdens een con- lirentie van migratie-ministers zAthene. Vanuit die opvangcentra zouden de vluchtelingen dan hun asiel verzoek voor bijvoorbeeld Ne- md kunnen indienen. Ook zouden afgewezen asielzoekers uitNederland naar dit soort cen tra teruggestuurd kunnen wor den. CDA en PvdA steunen het plan van de staatssecretaris alleen als voorkomen kan worden dat vluchtelingen voortdurend heen en weer worden gestuurd. CDA- kamerlid Krajenbrink vindt dat dergelijke aanpak alleen zou moeten gelden voor kansloze asielzoekers. PvdA-Kamerlid Middel zet vraagtekens bij de 'menselijkheid' van het voorstel. De staatssecretaris sneed giste ren in Athene ook het probleem aan van landen die niet bereid zijn hun onderdanen toe te laten, nadat ze in Nederland als vluch- g zijn afgewezen of als ille- zijn opgepakt. Er moeten overeenkomsten met die landen gesloten worden, vindt Kosto. In die overeenkomsten zou econo mische steun afhankelijk ge maakt kunnen worden van de bereidheid om eigen onderdanen weer terug te nemen. Van onze verslaggever Maastricht - Twee Canadese dacht wereldwijd meer dan personen te hebben opgelicht. Tot de Nederlandse slachtoffers behoren onder meer de zakenlie den Leon Melchior en Chris Ha- hnraths en de voetbalclubs Roda JC, Fortuna Sittard, FC Utrecht en FC Twente. Een van de Canadezen zit inmid dels vast in de gevangenis in het Belgische Tongeren. Hij krijgt daar een proces wegens valsheid in geschrifte. De ander is voor het.laatst gesignaleerd in de Fili- pijnse hoofdstad Manilla. De twee broers zouden wereldwijd meer dan 100 miljoen dollar hebben buitgemaakt. Het geld is onvindbaar. broers worden ervan ver vierhonderd bedrijven en Casino Zo planden de boers in de zeven miljoen inwoners tellende Chi nese stad Shen-Yang het eerste van een keten Chinese casino's. Het Kerkraadse amusementsbe drijf Janshen-Hahnraths zou de casino's runnen. Allemaal trapten ze in de char mant verpakte trucs van de Ca nadezen. Reisbureau Solair in Heerlen schoot het geld voor de vliegtickets voor. Zelfs voorzit ter Jan Kamminga van het KNOV en zijn Limburgse vice- voorzitter Louis Daems trapten er in. Zij lieten zich verleiden de Nederlandse profvoetballers achterna te reizen, die in China een door de Canadezen georga niseerd toernooi speelden. De KNOV hoopte in China contac ten te kunnen leggen voor het Nederlandse bedrijfsleven. 'Beetje ongelukkig' KNOV-voorzitter Jan Kammin- ga herinnert zich de China-trip goed. „Ja, die verliep een beetje ongelukkig," laat hij vanuit zijn auto weten. „Ik ben slechts twee dagen in Shen-Yang geweest, maar heb daar in die korte tijd wel dolle avonturen meege- OE STOELENDANS om verkiesbare plaatsen in de Tweede Kamer, is bij de diverse politieke partijen afgerond. De partij voorzitters hebben hun kandidatenlijsten met trots gepresen teerd en erbij gezegd dat er bewust ruimte is gemaakt voor wouwen en nieuwkomers en dat deskundigheid is versterkt op oe terreinen waar het bij Nederland bv de komende jaren op aan tal komen. En inderdaad, zelden in de geschiedenis zijn zoveel zittende kamerleden bedankt om vernieuwing op de kandidaten- Wen mogelijk te maken. vanuit zuidwest-Nederland komen er na de verkiezingen vermoe delijk 7 volksvertegenwoordigers in de Kamer. Nu zijn er dat 6; in oe vorige kamerperiode waren het er ook 7. De hier en daar drastische vernieuwing leidt, althans voor deze hoek van Neder- tend, dus niet tot een getalsmatig andere vertegenwoordiging. uat is meegenomen, nu de regionale afkomst van kamerleden Wen steeds minder een criterium is. De praktijk van het Kamerwerk maakt het vandaag de dag noodzakelijk dat de volksvertegenwoordigers eerder een specialisme vertegenwoor- oigen dan een volksdeel. wdA-voorzitter Rottenberg benadrukte bij de presentatie van zijn wndidatenteam dat 'tachtig procent van het politieke werk' om economie en sociale vraagstukken draait en dat kennis van de economie en de sociaal-economie daarom belangrijker is dan Kennis van de regio. Kamerleden die in hun eigen streek spreekuren voor de burger houden, behoren tot een uitstervend ras. j-en sterke regionale band is ook om andere redenen minder "°dtg én minder gewenst. Minder nodig, omdat de burger allang co laatste schroom om een kamerlid aan te spreken heeft «gelegd en tegenwoordig zonder omwegen de fractie-specialis- 'benadert. De regionaal-bekende intermediair is niet meer codig. Minder gewenst, omdat de regiogebondenheid van vroe ger ook tot provincialisme en belangenverstrengeling leidde. ^at de kandidaatstellingen voor de Tweede Kamer nu centraal •vorden bepaald, sluit daar logisch op aan. Maar het is wel oppassen dat de relatie met de regio niet zover naar de zijlijn ™ordt geschoven, dat het er straks 'helemaal niet meer toe doet'. afstand tussen burger en landelijk politicus moge in de loop oer laren zijn verkleind, de vervreemding is ervoor in de plaats ulna en' De kamerfracties zelf moeten het daarom belangrijk widen rechtstreeks voeling te houden met zoveel mogelijk «schillende regio's van Nederland. En svp niet alleen via de panij-infrastructuren en uit werkbezoeken. maakt. Uiteindelijk was ik blij dat ik weer weg kon. De voetbal lers waar ik mee sprak wilden ook het liefst weg. Maar zij moesten blijven." De uitnodiging om mee te gaan klonk uitstekend, zegt Kammin- ga. Het kwam er op neer dat het bedrijfsleven de contacten met China moest uitbreiden en dat het midden- en kleinbedrijf daar heel goed zo'n jaarlijks voet baltoernooi voor kon gebruiken. „Ik ben gaan kijken om te zien of dat inderdaad een jaarlijks gebeuren kon worden. Niet dus. Er waren nauwelijks onderne mers en de organisatie was slecht. De stad Shen-Yang zelf was er> wel serieus mee bezig. Maar we hebben er geen contac ten aan overgehouden," zegt Kamminga. Waardeloze stempels Chris Hahnraths werd in totaal ongeveer twee miljoen gulden armer. Hij dacht daarmee een prima investering te doen in een groot gebouw in de Chinese stad Shen-Yang. Het was vervolgens de bedoeling dat het bedrijf Janshen-Hahnraths in dat ge bouw een casino zou exploiteren. Later zouden meer Chinese casi no's geopend worden. Het be drijf hield aan het China-avon- tuur alleen waardeloze, van val se stempels voorziene in het Chi nees opgestelde contracten over. Zakenman Leon Melchior vor dert ongeveer een half miljoen gulden van de Canadezen, die een ruiterevenment op zijn land goed zouden sponsoren. Melchi or wil overigens geen commen taar geven. Voetballen De vier voetbalclubs hebben sa men nog ongeveer twee ton te goed. „Toen we er waren kregen we wel in de gaten dat er iets niet klopte,", zegt de manager van Fortuna. „Maar we zijn toch gebleven, de jongens konden voetballen." De Canadezen waren ook direc teur van een in Nederland geves tigde bv, Ballybec Holding, die gebruikt werd om onder meer bedrijven in Frankrijk en Cana da te tillen. Leden van Greenpeace pleiten voor het schoonmaken van de Maas en voor het schoonhouden van deze rivier, die onder meer van belang is voor de watervoorziening van zuidwest-Nederland. Met spandoeken vestigt de milieuorganisatie aandacht op haar zaak. De Maasoeverstaten onderhande len op 6 en 7 december in Parijs over een schoonmaakverdrag voor de Maas. foto anp Van onze Haagse redactie Den Haag - De bedrijfsverenigingen, verant woordelijk voor de uitvoering van de ziekte wet, de wao en de ww moeten in de toekomst nauw samenwerken met de regionale arbeids bureaus. Dat vindt de Tweede Kamer die volgende week het kabinet zal vragen om concrete samenwerkings voorstellen uit te werken. Dat bleek gisteren tijdens de behandeling van het rapport van de parlementaire enquêtecommissie. Vanaf de jaren vijftig hebben de bedrijfsverenigin gen een monopoliepositie bij de uitvoering van de sociale zekerheid. CDA en PvdA weigerden tot nu toe de bedrijfsverenigingen, die worden bestuurd door werkgevers en werknemers aan te pakken. Na het rapport van de enquêtecommissie onder voor zitterschap van de PvdA'er Buurmeijer denken ze daar anders over. Buurmeijer concludeerde dat de bedrijfsverenigin gen star en bureaucratisch werkten. De comissie vond dat alle taken van de bedrijfsverenigingen overgeheveld zouden moeten worden naar de re gionale arbeidsbureaus. Dat gaat de Tweede Ka mer vooralsnog te ver. Eerst moet samengewerkt worden. Daarnaast moeten bedrijven zelf kunnen kiezen bij welke bedrijfsvereniging ze zich willen aansluiten. De Kamer vindt de aanbeveling van Buurmeijer voor wijzigingen van de wao onbruikbaar. De fracties willen wel dat het kabinet de voorstellen van de commissie Buurmeijer overneemt om de regels voor de ww te verscherpen. Een meerderheid in de Kamer wil ook de ziektewet privatiseren. Dat betekent dat werkgevers en werknemers verantwoordelijk worden voor de re geling. De overheid zou alleen moeten eisen dat gedurende een jaar tot anderhalf jaar de werkge ver bij ziekte minstens het minimumloon doorbe taalt. Riantere afspraken moeten de werknemers tijdens cao-onderhandelingen maken. Van onze verslaggeefster Utrecht - Op Cyprus is het een publiek geheim. Het Grieks-Turkse eiland is van oudsher het scharnierpunt voor vrouwenhandelaars en hun koopwaar. In Cyprus verzamelen zich ge ronselde vrouwen uit het Verre Oosten en het Midden-Oosten om er een dansopleiding te krij gen. De opleiding bestaat echter uit het zo prikkelend mogelijk uitkleden en het daarna gerieven van de klant. Zodra ze volleerd zijn, zwermen de vrouwen uit over onder meer West-Europa. Elk jaar trapt een onbekend aantal vrouwen in de valstrikken van de internationaal opereren de vrouwenhandelaren. De vrou wen denken dat ze een contract hebben om in een dansgroep door Europa te reizen. Het enige dat met de werkelijkheid klopt is dat ze van land tot land zullen trekken. De danstheaters zijn seksclubs en bordelen. Dat alles gebeurt in de volle schijnwerpers. De vrouwen wer ken op basis van een artiesten werkvergunning voor drie maan den, daarna gaan ze weer naar een seksclub in een ander land. „Het zijn complete reizende cir cussen. De ene keer zitten ze in Europa, drie maanden later in Australië," zegt Mathilde van den Brink uit Utrecht. Van den Brink organiseerde samen met de Vlaamse Marijke van He- meldonck een conferentie over internationale vrouwenhandel die morgen in Maastricht wordt gehouden. Van den Brink en Van Hemeldonck zijn beide socialis tisch lid van het Europees parle ment. De Utrechtse is bovendien voorzitter van de Stichting tegen Vrouwenhandel. Van den Brink noemt Cyprus om aan te geven dat Europese politi ci een rol kunnen vervullen in de bestrijding van de vrouwenhan del. De conclusies die uit de conferentie worden getrokken, wil zij onder de aandacht bren gen van de Cypriotische autori teiten. Het doel van de conferen tie is onder meer hoe overheden kunnen samenwerken om vrou wenhandel te bestrijden. De remedie is eigenlijk simpel: verbeter de omstandigheden voor vrouwen in het eigen land. „Vrouwenhandel vind je daar waar armoede is. Vrouwen ver trekken altijd uit economische Mathilde van den Brink foto anp motieven,", aldus Van den Brink. De vrouwenhandel kent haar specifieke stromen. Waren eerst de Aziatische vrouwen in trek, nu is men uitgekeken op het exotische en na de val van de Muur werken volop Oosteurope- se vrouwen in Westeuropese sek sclubs. Soms onder dwang, soms Is dat nou niet een beetje flauw om uitgerekend de man van Maij-Weggen het vuur aan de schenen te gaan leggen? Zo'n man verdient toch onze allerhoog ste achting vanwege zijn opofferingsgezindheid? Daar mag toch wel iets tegenover staan? Want geloof maar niet dat het een pretje is om mei Hanja door het leven te gaan. Elk woord van kritiek beantwoordt ze immers met bitsheid en ieder terecht verwijt roept toch zo ongeveer haar toorn op? De echtgenoten van vrouwelijke ministers zijn wel vaker niet onbesproken. Bij Neelie Kroes kreeg de man die destijds voor het woordje Smit in haar naam zorgde in ruil daarvoor een aardig baantje bij de PTT. Vrouwen van mannelijke ministers zijn 'onschuldiger'. Liesbelh den Uyl, Eugenie van Agt en zelfs Ria Lubbers kwamen meer als bewegende decorstukken in beeld dan als invloedrijke vrouwen. Volgend jaar zal dat echter anders worden. Dan zijn de Brinkmannetjes onze visitekaartjes in het buiten land en hun, maar eigenlijk vooral haar roem snelt hen al vooruit. Er schijnen Europese bewindslieden te zijn die nu al stiekem via via aquarelletjes van Janneke kopen om er straks onze nieuwe premier mee aan zich te verplichten. MERIJN Gehandicaptenorganisatie naar Den Haag Den Haag - De internationale organisatie voor gehandicapten, het International Disabillity Centre (IDC), wordt in Den Haag gevestigd. De organisatie komt op voor de belangen van meer dan 300 miljoen gehandicapten. Het centrum levert ondersteu ning aan gehandicapten-organisaties op het gebied van fonds werving, ontwikkeling van hulpmiddelen en wet- en regelge ving. De sultan van Oman heeft ruim een half miljoen gulden steun voor de IDC toegezegd. Teller geïnstalleerd op gokkasten Den Haag - Gokkasten moeten in de toekomst voorzien worden van een telregistratie. Zo kan precies gecontroleerd worden hoeveel geld er in de speelautomaat omgaat. De regering ziet hierin een belangrijk wapen in de strijd tegen het wit wassen van zwart geld. Ambtenaren van het ministerie van justitie werken aan een wettelijke regeling. Daarin wordt ook vastge legd dat voor het spelen aan gokkasten een wettelijke leeftijds-- grens van 18 jaar gaat gelden. Beneluxraad passeert Maij voor Lubbers Den Haag - Minister Maij-Weggen (Verkeer en Waterstaat) heeft het verbruid bij de Beneluxraad. De raad wil daarom van premier Lubbers hoogstpersoonlijk uitleg over de hogesnel heidslijn (TGV). De reden voor deze ongebruikelijke stap is dat Maij haar ambtenaren onlangs verbood een overleg over de TGV bij te wonen, vanwege de 'zeer delicate onderhandelingssituatie waarin het project zich thans bevindt', schreef Maij aan de voorzitter van de Beneluxraad, D. Dees. Dees antwoordde dat het 'reeds zeer lang een goed parlementair gebruik is dat de onderscheiden regeringen de raad en zijn organen de inlichtin gen verstrekken die worden verlangd'. Voedingsbond FNV wijst akkoord af Nieuwegein - De Voedingsbond FNV heeft gisteren het centraal akkoord tussen de werkgevers en de vakbeweging naar de prullenmand verwezen. De bondsraad van de bond oordeelde dat het akkoord te weinig garanties biedt op extra werkgelegen heid. De vakcentrale FNV betreurt het 'dat het bondsbestuur er niet in is geslaagd bij zijn achterban de ernst van de economi sche situatie voldoende duidelijk te maken'. Dat is het bestuur van twee grote bonden, de industriebond en de bouwbond, wel gelukt. Binnenkort spreken de vervoers- en de dienstenbond zich nog over het centraal akkoord uit. Hervormde synode zwicht niet Doorn - De Generale Synode van de Nederlandse Hervormde Kerk is gisteren niet gezwicht voor de aankondiging van haar rechtervleugel dat doorgaan met het lopende fusieproces met de gereformeerden en lutheranen wat haar betreft tot een kerk scheuring zal leiden. De synode weerstond het felle verzet van haar rechtervleugel door de goedkeuring van de nieuwe kerkor de voor de Verenigde Protestantse Kerk in Nederland door de eerder gehouden gezamenlijke synode van hervormden, gerefor meerden en lutheranen te bekrachtigen. (ADVERTENTIE) onder valse voorwendselen en ook wel willens en wetens. Maar vrijwel altijd zijn hun verdien sten schamel te noemen: 25 gul den voor een avond werken is niet uitzonderlijk. Echt bruut geweld in de vonr van lichamelijk geweld, past d« vrouwenhandel nog zelden toe, weet Van den Brink. Hoewel vorige week nog een Roemeense protituee dood is gevonden in Groningen. De politie sluit een misdrijf niet uit. Maar meestal zijn de intimidatie-methoden subtieler. Dreigen met het opstu ren van belastende foto's naar de familie is bijzonder effectief. Of de handelaars wijzen de vrou wen op hun schulden. Ze moeten dan de kosten van de reis en van de werkkleding afbetalen. Vol gens de Europarlementariër gaat het om bedragen tussen de 2000 en 4000 gulden. Een astrono misch hoog bedrag voor iemand die slechts 25 gulden per avond incasseert. Volgens haar kan de overheid het voor de vrouwen makkelijker maken om aangifte te doen. In Nederland kan een vrouw na aangifte in Nederland blijven, hoewel zij volgens de regels ille gaal hier is. Tot het einde van de procesgang mag zij niet uitgezet worden. Nederland loopt wat dat betreft voorop. JALOERSE MAN BIEDT 50.000 CHIPPENDALES ONTSNAPPEN AAN HUUR MOORDENAAR DE GROTE OHTLUISTERINfi HET KOMPLETE MICHAEL JACKSON SCHANDAAL s.

de Stem | 1993 | | pagina 3