Roeien tegen de stroom in Een streekgenoot in de Kamer: het gemak van een half woord Zake voetb dupe politie in E] Lolvarit -DE STEM- DE STEM De regio in de DE STEM BINNENLAND BUITENLAND Verdraagzaam Artsen zonder Grenzen beschrijft de vele valkuilen bij humanitaire hulp Straks meer Zeeuwen dan Westbrabanders 'Asielzoeker opvangen in eigen regio' VRIJDAG 19 NOVEMBER 1993 IneSTEM Hoe verdraagzaam zijn we nog in Ne derland? Die vraag mogen we ons allemaal best eens stellen in de Migranten- week die al weer bijna voorbij is. De niet aflatende stroom vluchtelingen en asielzoekers is een aardige proef op de som. Maar word je uit het publieke debat ook veel wij zer? Een burgemeester uit de polder roept dat Nederland vol is. De krasse knarren van de televisie spreken daar schande van. En een oud hoogleraar betoogt in een opinieweekblad onverbloemd dat het Nederlandse eigenbe lang moet bepalen of en wel ke vluchtelingen en asielzoe kers toegelaten kunnen wor den. Dus heel simpel: wie we kunnen gebruiken, is welkom. De Migrantenweek wil echter de aandacht niet zozeer vesti gen op het huidige asielzoe kersprobleem, maar op het gegeven dat Nederland al geen blank land meer is, maar een veelkleurige, multicultu rele samenleving. Samenle ving? Is dat niet net iets te veel gezegd? Blijkt de laatste tijd juist niet dat we het sa men leven nog onder de knie moeten zien te krijgen? Dat we de deugd van verdraag zaamheid niet zo goed beoe fenen dan we onszelf traditio neel toedichten? De kwestie speelt niet alleen op sociaal, maatschappelijk, economisch of politiek ge bied, maar evenzeer op gods dienstig vlak. Dat bleek eind vorige week weer eens, toen het op de gezamenlijke syno de van de hervormde, gere formeerde en lutherse kerk ging over de omgang van de, in de maak zijnde Verenigde Protestantse Kerk in Neder land met de andere godsdien sten. Er waren synodeleden die de interreligieuze dialoog rekenden tot de elementaire principes van de nieuwe kerk. Dat moest dus worden opge nomen in de nieuwe kerkor de, zeg maar statuten. Die vlieger ging echter niet op. Er waren namelijk ook sterk afwijzende geluiden. Zoals van het synodelid dat recht voor zijn raap stelde: christe lijke godsdienst en niet-chris- telijke religies sluiten elkaar uit. Dat hield volgens hem in de praktijk in: geen respect volle omgang met de andere godsdiensten zelf, wel met hun aanhangers. Alsof die twee te scheiden zouden zijn. Geen respect hebben voor een andere godsdienst dan die van jezelf klinkt in elk geval heel onverdraagzaam. Toch herinnert het mij aan een uitspraak, die ik onlangs las van de Nijmeegse filosoof prof. dr. Paul van Tongeren. Een uitspraak die alleszins de moeite waard is om over na te denken, omdat hij wijst op een element dat voor mijn gevoel in het actuele debat over verdraagzaamheid al te lichtvaardig wordt genegeerd en het debat daardoor op het verkeerde been zet. „Tolerant is niet degene", zei van Ton geren, „die zich nergens over opwindt, zich nergens aan stoort en derhalve alles toe laat of op zijn beloop laat" inderdaad, voeg ik toe,' zo iemand is onverschillig en niks anders. Nee, 'tolerant is degene die de waarde van iets niet deelt en het toch verdraagt.' Ver draagzaamheid begint dus niet met ruimte scheppen en ruimte geven, maar eindigt ermee. Verdraagzaamheid be gint met een afkeer of een veroordeling van het gedrag of waarden van anderen. To lerantie verwijst bijna altijd naar een waardenconflict. Dat wordt in het actuele publieke debat over verdraagzaamheid vaak overgeslagen, om niet te zeggen: taboe verklaard. Hoe verdraagzaam wij nog zijn? Wij zijn in hoofdzaak onver schillig geworden: 'Ze doen maar, die anderen, zolang ik er maar geen last van heb'. Onverdraagzaam is degene die in zijn afkeer of veroorde ling van gedrag of waarden van anderen blijft steken. Dat synodelid voelde dat scherp aan. Maar zijn oplossing respect voor de mens, niet voor diens overtuiging is schizofreen. Hier past het woord van die Duitse evange lische bisschop die zei: funda mentalistische christenen heb ben niet het recht Gods oor deel alvast uit te voeren en te bepalen wie werkelijk verlost is en wie niet. Respecteren wil niet zeggen het ermee eens zijn. Je kunt de iets te schone potjes Olvarit gewoon terugbrengen naar de winkel. Maar je mag ook de wikkel losweken en opsturen naar Bakker Continental in Etten-Leur. Die zorgt er dan voor dat je je geld terugkrijgt via de giro. Maar een kostenbewuste consument luistert goed naar de letterlijke teksten van de Keuringsdienst van Waren en producent Akzo over het gebruikte schoonmaakmiddelpara-tolueensulfonamide. Kort sa mengevat: het hoort er niet in te zitten, maar het is niet giftig. Ofwel: van 43 potjes p-TSA word je hooguit een beetje misselijk. De kostenbewuste consument voert dus gewoon het potje aan zijn baby, weekt zijn wikkel los en eet gratis van de nationale mediahysterie. WR Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. 076-236911/Telefax 076-236405. Telefax redactie 076-236309. Kantoren: Bergen op Zoom, Steenbergsestraat 23-23a, (alleen redactie) 01640-37253, fax 01640-40731. (voor nabezorging 01640-36850) Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Afdeling Lezerscontact ®06-0226116 (gratis). Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550, fax 01608-17829. Postadres: Postbus 363,4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 1, 01100-28030, fax 01100-21928. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751fax 01140-19698. Postadres: Postbus 62,4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14,® 01620-54957, fax 01620-34782. Postadres: Postbus 4023,4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45,® 01650-37150, fax 01650-44929. Postadres: Postbus 35,4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Zuidlandstraat 32,® 01150-17920, fax 01150-96554. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen. Vlissingen, Scheldestraat 7-9,4381 RP, 01184-19910, fax 01184-11446. Postadres: Postbus 5051,4380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur. Abonnementsprijzen (bij vooruitbetaling te voldoen): per kwartaal 85.50, per half jaar 170.05 óf per jaar 330.70. Voor abonnees die automatisch betalen: per maand 28.45, per kwartaal 83.00, per half jaar 165.05 óf per jaar 320.70. Voor posttoezending geldt een toeslag. Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882 en bij Teuben, Gin- nekenweg 7, Breda. Grote advertenties uitsluitend 076-236881. Geboorte- en overlijdensadvertenties maandag t/m vrijdag tot 16.00 uur 076-236881, zondag van 18.30 tot 20.30 uur 076- 236242/236911. Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN/AMRO rek. 520538447. Heeft u de krant niet ontvangen Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Ook op zaterdag van 09.00-12.00 uur. In een wereld op drift is humanitaire hulp van le vensbelang voor miljoe nen mensen. Maar de or ganisaties die daarvoor moeten zorgen komen steeds meer in een mij nenveld van tegengestel de belangen terecht. Daarom is het volgens Artsen zonder Grenzen tijd voor een diepgaande bezinning. Jacques Milliano foto anp Door Ben Ackermans „Tegen de stroom in roeien", noemt hij het. Een andere ma nier om hulp te geven aan slachtoffers van de vele gewa pende conflicten op de aardbol is er niet, zegt J. de Milliano, directeur van de Nederlandse tak van Artsen zonder Grenzen (AzG). Maar het moet. „We mogen hen niet in de steek laten, hoe complex het ook is." Humanitaire hulpverleners, zoals van AzG en Rode Kruis, zitten klem. Hun werk is meer nodig dan ooit, maar was ook nog nooit zo problematisch. Steeds moeilijker kunnen ze hulpbehoevenden bereiken. Steeds moeilijker ook kunnen ze dat veilig doen, en zonder dat hun onpartijdigheid in twijfel wordt getrok ken. De wereld van na de Koude Oorlog is een wereld in chaos. De conflicten die er woeden zijn grillig. Partijen zijn veel moeilijker in hokjes te vangen, minder aanspreekbaar dan voorheen, en heb ben niet zelden crimineel belang bij voortzetting van de gevechten. Uitgerookt Als gevolg van die strijd zijn bijna 20 miljoen mensen op de aardbol op de vlucht, en' worden nog eens miljoenen stedelingen omsingeld en uitgerookt. Zie Sarajevo in Bosnië en Kuito in Angola. De wereld van na de Koude Oorlog is er ook een waarin de Verenigde Naties een actieve politieke rol hebben. Als con flictoplosser is die organisatie zelfs overbelast. De ene na de andere blauw helmen-eenheid is de laatste jaren op pad gestuurd. Maar voldoende is dat bij lange na niet, en succesvol al evenmin. Tegen die achtergrond verscheen deze week 'Life, Death and Aid'. In dat boek brengt .Artsen zonder Grenzen de vele valkuilen van de hedendaagse humani taire hulp in kaart. Op veertien plekken in Europa, en ook bij de VN in New York, is het geschrift deze week aangeboden aan regerings leiders of direct betrokken ministers. Gisteren ook in Den Haag, waar minis ter Pronk (Ontwikkelingssamenwer king) het in ontvangst nam. Het boek beschrijft tien gevallen van landen in een crisis en de rol die de internationale gemeenschap daarbij speelt. Of juist achterwege laat. Dat laatste gaat op voor 'de meedogen loze dictatuur' Sudan en het uit het zicht verdwenen Afghanistan. Twee landen waarvan iedereen de handen heeft afgetrokken. In Tadzjikistan en de Kaukasus probe ren tenminste nog buurlanden de ge moederen te temperen, evenals in Libe ria waar een regionale troepenmacht (Ecomog) actief is. Waar de VN wel optreden, gebeurt dat soms met enig succes. Van de vredeso peraties (peace-making) in El Salvador en Cambodja kan dat worden gezegd, van die in Angola niet. De 'humanitaire' militaire interventies in Bosnië en So malië maken het tiental beschreven cri ses vol. Frustrerend Politieke, militaire en humanitaire actie zijn in crisissituaties allemaal nodig. AzG-directeur De Milliano liet daar gisteren geen twijfel over bestaan. Maar de vermenging ervan maakt de positie van de hulporganisaties steeds onduide lijker en hun werk frustrerender, onvei liger of zelfs onmogelijk. „Humanitaire hulp mag niet als alibi voor politieke besluiteloosheid dienen,, meent De Milliano. In Bosnië is dat volgens hem wel het geval. „De hulp vliegtuigen naar Sarajevo gaan op en af. Noodzakelijk, maar het mag niet betekenen dat het aanpakken van de politieke oorzaak blijft liggen." Wanneer de Britse premier Major het op sterven na dode kind Irma evacueert, is dat in De Milliano's ogen niet meer dan een media-stunt en 'een schaam lapje.' De internationale gemeenschap handelt in Bosnië volgens de gedachte 'wij vullen de magen, en laat de rest maar aan Karadzic en Milosevic over. Dat is een morele absurditeit.' Een twijfelachtige situatie deed zich voor in Somalië. „Daar begon men militairen te sturen onder humanitaire vlag. Diezelfde soldaten kregen vervol gens de opdracht generaal Aidid in te Van onze verslaggever Henk Boot Terneuzen/Breda - „Het is natuurlijk maar een kleinig heid, maar zeker voor een Zeeuw is het aardig te weten dat er nog kamerleden zijn die het verschil kennen tus sen lamsoren en oren van lammeren." Waarmee oud-Tweede Kamerlid en huidig CDA-senator H. Eversdijk uit Rilland-Bath maar wil zeggen dat een regio met streekgenoten in de kamerbank jes een natuurlijk streepje voor heeft. Hoewel Eversdijk zich altijd ver zet tegen het stempel van 'Zeeuws' kamerlid („ik ben volksvertegenwoordiger voor heel Nederland") legt hij zijn oor graag in de regio te luister. Op zaterdagochtend houdt hij thuis spreekuur. „Je bent als kamerlid ook een soort ombudsman." Voor de kiezer zijn het vaak de kleine dingen in de politiek die het doen, merkt hij. Eversdijk voelt zich niks te groot om een handje te helpen. En komt hij er zelf niet aan toe, dan lobbiet hij wel bij partijgenoten of bij een bewindspersoon. „Zowel voor een kamerlid als voor de regio kan het een voordeel zijn als je van nabij weet wat er in de streek speelt en hoe daar de lijnen lopen." Anders dan West-Brabant kan Zeeland wat dat betreft met een gerust hart de kamerverkiezin gen van mei 1994 tegemoet zien. Liefst vijf Zeeuwen maken een serieuze kans om in het nieuwe parlement een plaatsje te krij gen.. Het gaat om de zittende politici Beinema (CDA), Lilipaly (PvdA) en Te Veldhuis (WD) en nieuwe gezichten als de Staten leden Jorritsma-Van Oosten (D66) en L. van Dijke (RPF/ GPV). Wat meer op de achter grond staan ook Van Heukelom (SGP), De Blij (D66) en de Ter- neuzenaar Van Himme (Groen Links) te trappelen van onge duld. „Ik hoop straks mijn om- budswerk voor de regio in Den Haag te kunnen voortzetten", aldus Van Himme. In de voor ronde scoorde hij niet hoog, maar milieuactivist Van Himme, die kan bogen op enige landelij ke bekendheid, hoopt via voor keurstemmen op een verkiesbare plaats op de kandidatenlijst van Groen Links te komen. „Ik zou dan de enige Zeeuws- Vlaming in de Kamer kunnen worden." Wat de regio daaraan heeft? „De meeste kamerleden staan er te ver vanaf. Ik ken de problemen die daar spelen en ben voorstander van een selec tievere groei dan de meeste an dere politici, dat is goed voor Zeeuws-Vlaanderen" West-Brabant moet het straks doen met oud-staatssecretaris Dees (WD) uit Breda, een oude rot in het vak, en wellicht diens stadgenote Verspaget (PvdA). Dees is met een zesde plaats verzekerd van een plaatsje in de Kamer, sociaal-democrate Ver spaget, die al twee perioden meedraait in het Haagse circuit, zit met stek 35 op de wip. „Al houd ik er rekening mee dat de PvdA na de verkiezingen met 35 zetels terugkomt", aldus de Bre dase die ontwikkelingshulp tot haar specialiteit mag rekenen. Ze hecht zelf niet zo aan die regionale binding, maar ziet er wel voordelen van. „Je blijft daardoor wel met twee benen in de samenleving staan. Ik lees iedere ochtend De Stem, weet dan welke actuele problemen er in de stad en de regio spelen". Ze gaat daarmee zelf aan de slag, zeker als het om zaken als lucht- verontreinging of kernenergie gaat, zoekt nadere informatie of seint collega-fractiegenoten in die een bepaald facet in hun portefeuille hebben. „Je bent ook vaak een doorgeefluik voor mensen die raad nodig hebben. Je zet ze op het spoor naar het juiste loket of de juiste mensen". Bij het CDA, D66 en Groen Links ontbreken Westbraban ders op de lijst. De provincie houdt voor deze partijen op ter hoogte van Tilburg. Op zich hoeft dat geen nadeel te zijn. „Als ze maar vaak genoeg hun gezicht hier zouden laten zien", aldus Statenlid S. Bolten (Groen Links) uit Bergen op Zoom. „Zodat ze zich actief informeren over wat hier in deze regio leeft. Neem de TGV, iedereen maakt zich zorgen over het Groene Hart Van de Randstad, maar ze vergeten dat er iets zuidelijker tussen Rotterdam en Antwerpen ook nog een Groen Hart is dat aangetast dreigt te worden". Bij het CDA, dat vroeger in Prinsenbekenaar Hennekam een vooraanstaand pleitbezorger voor West-Brabant had, wordt PvdA-Kamerlid Lilipaly (links op de Sluiskil. Hij is een van de vijf Zee' Tweede Kamer. die een gerekend op de brede Brabantse betrokkenheid van minister Hirsch Ballin en zittende kamer leden Leers, Soutendijk en Boers, allen woonachtig ten oos ten van Gilze-Rijen. Wellicht dat de Oosterhoutse A. Rasenberg, met een 57ste plaats op de kan didatenlijst zeker bij kabinets deelname van het CDA niet kansloos, de kleuren van West- Brabant hoog kan houden. Volgens voorzitter P. Zevenber gen (WD) van het Streekgewest Westelijk Noord-Brabant moet echter niet te zwaar getild wor den aan de lijfelijke aanwezig heid van een streekgenoot in de Tweede Kamer. „Soms kan dat als opstap heel nuttig zijn. Re gionale Kamerleden hebben vaak aan een half woord ge noeg". Maar zijn eigen ervarin gen in het Haagse leren hem dat rekenen. Wanneer hulp dient als mouflage voor militaire actie wojtii onpartijdige hulpverleners het onmogelijk gemaakt." Misère Het zijn maar twee voorbeelden die volgens De Milliano aantonen da gaande bezinning op humanitaire hiiip broodnodig is. Zoals de internationale gemeenschap zich ook moet afvraj hoe ze verdere humanitaire miserie 1 voorkomen. „De preventie schiet nu absoluut te kort." De AzG-directeur wil de schuld daarvoor niet leggen bij de Verenigde Naties. „Die zitten nog in een leerpro ces, nu hun rol zo veranderd is." Maar een snelle, verantwoorde afstem ming van de humanitaire, politieke militaire aanpak van crisissituaties absoluut nodig. Vindt ook minister Pronk. Alleen dan kan volgens hei worden waargemaakt wat Bernard Kouchner, de oprichter van Artsen der Grenzen, ooit zei: 'Er is maar partij voor wie je kan kiezen: slachtoffer.' yan onze verslaggever Bil Fne - De politie Noord- en Oost-Gelderland gaat op kor- te termijn onderzoeken wie binnen het korps m Epe heeft v "ten uitlekken dat politie- 0 oordvoerder B. Top in 1981 g gestraft wegens 'spelletjes r, met arrestanten. di tt nat heeft korpschef J.W. Bakker k „Leren tijdens een bijeenkomst c: met de 45 korpsleden van Epe e toegezegd. J Van onze Haagse redactie Den Haag - Asielzoekers zou den meer opgevangen moeten worden in de regio's waar ze vandaan komen. Daar moeten', onder verantwoor delijkheid van de Verenigde Na ties, opvangcentra komen die met geld uit Westerse landen betaald worden. Dat heeft staatssecretaris Kosto (Justitie) gisteren bepleit tijdens een con- ierentie van migratie-ministers in Athene. Vanuit die opvangcentra zouden de vluchtelingen dan hun asiel verzoek voor bijvoorbeeld Ne derland kunnen indienen. Ook zouden afgewezen asielzoekers uit Nederland naar dit soort cen tra teruggestuurd kunnen wor den. CDA en PvdA steunen het plan van de staatssecretaris alleen als voorkomen kan worden dat vluchtelingen voortdurend heen en weer worden gestuurd. CDA- kamerlid Krajenbrink vindt dat een dergelijke aanpak alleen zou moeten gelden voor kansloze asielzoekers. PvdA-Kamerlid Middel zet vraagtekens bij de 'menselijkheid' van het voorstel. De staatssecretaris sneed giste ren in Athene ook het probleem aan van landen die niet bereid zijn hun onderdanen toe te laten, nadat ze in Nederland als vluch teling zijn afgewezen of als ille gaal zijn opgepakt. Er moeten overeenkomsten met die landen gesloten worden, vindt Kosto. In die overeenkomsten zou econo mische steun afhankelijk ge maakt kunnen worden van de bereidheid om eigen onderdanen weer terug te nemen. in gezelschap van partijgenoten bij de pont van goede kans maken op een plaats in de 'nieuw foto archief de stem er voor een succesvolle diplo®3" tie meer nodig is. „Alle fracties hebben hun eigen specialisten, bij wie je entre moet zien te krijgen. Dat ka qua uitleg wat meer tijd verg® maar het verplicht je wel eigen zaak goed te verwoorde omdat zij jouw regionaal belang moeten afwegen tegen ander belangen". DE STOELENDANS om verkiei Kamer, is bij de diverse politiel voorzitters hebben hun kandid. teerd en erbij gezegd dat er b vrouwen en nieuwkomers en da de terreinen waar het bij Nederla zal komen. En inderdaad, zeider zittende kamerleden bedankt om lijsten mogelijk te maken. Vanuit zuidwest-Nederland kome delijk 7 volksvertegenwoordiger: de vorige kamerperiode waren drastische vernieuwing leidt, altl land, dus niet tot een getalsmatig Dat is meegenomen, nu de reg toch steeds minder een crite kamerwerk maakt het vandaai volksvertegenwoordigers eerder digen dan een volksdeel. PvdA-voorzitter Rottenberg bena kandidatenteam dat 'tachtig pro economie en sociale vraagstukl economie en de sociaal-econoi kennis van de regio. Kamerli spreekuren voor de burger hou: ras. Een sterke regionale band is c| nodig én minder gewenst. Mind de laatste schroom om een e'gelegd en tegenwoordig zond ten benadert. De regionaal-bel nodig. Minder gewenst, omdat 9er ook tot provincialisme en be Dat de kandidaatstellingen voo vvorden bepaald, sluit daar lo oppassen dat de relatie met di yvordt geschoven, dat het er strj De afstand tussen burger en la der jaren zijn verkleind, de ver gekomen. De kamerfracties zei vinden rechtstreeks voeling t verschillende regio's van Nede partij-infrastructuren en uit we rij J

de Stem | 1993 | | pagina 2