Subsidies tehuizen misbruikt iïigê 77 Meer doden door zelfmoord dan in het verkeer Rijksdienst keurde vlees Olvarit goed Stuntende jongens vormden Nazifront Schaatskoorts Koninklijk kushandje 50 der dekker Onderzoek GS Zeeland Zeeland best bereikbare provincie van Nederland knier ten. !OCOMPUTER Speciaalzaak in geloogd grenen Werkgelegenheid loopt terug Kleuter slaat baby dood Nafta triomf voor Clinton Koude sanering vervoer dreigt Koe doodt man Bedrijven en voetbalclubs dupe oplichters Sampras en Stich in halve finale Een huis vol Corneilles 'Loon in zorg bevriezen in ruil voor werk' De slachterij neemt de telefoon niet op; ze zijn 'volledig kapot' Nationale oefening ramp verbindingen: A Dl [ikelen linkels J cijfer- jkopen lop de Jterdag I strekt. 14 KHi CD-kwoliteit, ste- tifale. Compleet met WIN- kers op voet, vermogen I or, oparte instelling voor Wolkmon CD, direct.oan -jr or alle MS-DOS systemen, j ante mvis. jes etc. tie met Brouwerijstraat 31 OOSTBURG Tel. 01170-55221 DE STEM lllll VRIJDAG 19 NOVEMBER 1993 HET WEER 40" 's computer LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 1,60 - ZATERDAG: 1,90 Winters De winter gaat in het weekeinde een serieuze aanval doen. In de nacht matige tot strenge vorst. Overdag net onder nul graden. Vandaag nog zonnig, later bewolking. Middelburg - De arbeidsvoorzie ning in Zeeland voorziet op kor te termijn het verdwijnen van nog eens ruim 400 banen, waar van 170 in Zeeuws-Vlaanderen. Tussen januari en oktober gin gen in de provincie al bijna 1400 arbeidsplaatsen verloren. De meeste ontslagen vallen nog al tijd in de metaal. zie zeeland-C1 Montgomery - In een kinderdag- erblijf in Alabama heeft een vierjarige jongen een acht weken oude baby gebeten, geschopt en agen, tot de dood er op volg de, De acht weken oude Randall Robinson lag met een schedel breuk dood in zijn wiegje toen leidster van het dagverblijf n wilde halen. De vierjarige kleinzoon van de vrouw zat eveneens in de wieg en gaf toe de baby te hebben mishandeld. Washington - Het fiat van het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden voor Nafta, het han delsblok van de VS, Mexico en Canada, is een grote triomf voor president Clinton. Het zal, zo verwachten waarnemers, zijn totnutoe zwakke positie in bin nen- en buitenland aanzienlijk versterken. i zie buitenland - a4 Tilburg - Het wegvervoer moet samen met overheid, verladers, financiers en leveranciers wer ken aan een overlevingsstrategie voor de vervoerssector. Slaagt nen daar niet in dan dreigt een koude sanering in die sector, zegt voorzitter Jansen van het Overleg Transport Brabant. zie economie-a6 Eersel - De 52-jarige P. Jansen uit Eersel is woensdagavond bij het melken overleden nadat hij getrapt was door een van zijn koeien. De man bevond zich op het moment van het ongeval al leen in de melkstal. Nadat een koe hem tegen het rechter juk been geschopt had, heeft hij nog kans gezien de melkstal te verla ten. Daarna is hij bewusteloos geraakt en overleden. Maastricht - Twee Canadese broers worden ervan verdacht wereldwijd meer dan vierhon derd bedrijven en personen te hebben opgelicht. Tot de Neder landse slachtoffers behoren on der meer de zakenlieden Leon Melchior en Chris Hahnraths en de voetbalclubs Roda JC, Fortu ne Sittard, FC Utrecht en FC Twente. ■zie binnenland-a3 Frankfurt - Pete Sampras en Michael Stich hebben de halve bnales bereikt van het Masters- toeniooi in Frankfurt. De num mer één van de wereld versloeg de Zweed Edberg, de ongeslagen Duitser profiteerde van het ver lies van Courier tegen Medvedev. zie sport-b1 Tehuis stopt geld in de zwarte kous Voorburg (anp) - Er gaan in Nederland al jaren meer mensen dood door zelfmoord dan door verkeersongeluk ken. Het aantal zelfdodingen daalt wel. Dat blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statis tiek (CBS). Het CBS bracht gisteren voor het eerst officieel een aantal cij fers over zelfdoding naar buiten. Volgens een woordvoerder voor al om een aantal misverstanden rond dit onderwerp uit de we reld te helpen. Uit de cijfers blijkt dat het aan tal zelfdodingen 20 procent bo ven het aantal verkeersdoden ligt. Zo pleegden in 1992 1587 mensen zelfmoord en kwamen 1285 mensen om het leven bij verkeersongelukken. Eén van de misvattingen rond zelfdoding betreft de leeftijd van mensen. In tegenstelling tot wat vaak gedacht wordt, komt zelf doding onder ouderen veel meer voor dan onder jongeren. Gemiddeld plegen 13 mensen per 100.000 zelfmoord, maar bij mensen van 80 jaar of ouder ligt dat getal op 23. Van de 100.000 mannen boven de 80 jaar plegen gemiddeld 47 zelfmoord. Van de jongeren tussen de 15 en 19 jaar zijn dat er 4 van de 100.000. Als mogelijke oorzaak van het hoge aantal zelfmoorden onder oude re mannen noemt de woordvoer der eenzaamheid. Want zelfdoding komt onder ge huwden relatief weinig voor, zo blijkt verder uit de cijfers. Van de 100.000 gehuwde mannen plegen er 11 zelfmoord, bij onge huwde mannen stijgt dat getal naar 20. Bij vrouwen liggen die aantallen respectievelijk op 6 en -Nog steeds plegen meer mannen zelfmoord dan vrouwen, onge veer twee keer zo veel. De meest 'populaire' manier van zelfdo ding is ophanging (of verwur ging), zowel onder mannen als vrouwen. Voor een trein of auto springen is bij mannen de vol gende meest voorkomende ma nier van zelfdoding, bij vrouwen is dat de inname van te veel medicijnen. •Ty »»T »'J| s i Van onze verslaggever Cees Maas Middelburg - Het bestuur van twee Zeeuwse bejaarden tehuizen van de zwaar religieuze Gereformeerde Ge meenten wordt verdacht van onjuist gebruik van subsi diegeld. Het provinciaal bestuur sluit strafbare feiten niet uit. De Zweedse koning Carl Gustav begroet koningin Beatrix bij het Scheepvaartmuseum in Amsterdam, terwijl koningin Sylvia toekijkt. De gasten openden de tentoonstelling 'Schatten uit het koningsschip Kronan, de Gouden Eeuw in Zweden en Nederland.foto anp VANDAAG IN DEZE KRANT Joop en Patricia Donker sloot uit Stampersgat verzamelden in drie jaar meer dan 450 litho's van 'de echte' Corneille. Een deel is nu te zien in Galerie Molenaars in Breda. zie grote gids - deel d Van onze Haagse redactie Zoetermeer - De bonden in de zorgsector bevriezen vol gend jaar de lonen als het kabinet meewerkt aan het scheppen van 7.500 banen en afziet van het schrappen van 12.500 arbeidsplaatsen in de zorg. Werkt het kabinet niet mee aan het vakbondsplan, dan eisen de bonden een loonsverhoging van 2,5 procent voor de 570.000 werknemers in de zorgsector. De vakbonden AbvaKabo, CFO en FHZ hebben gisteren hun werkgelegenheidsplan gepresen teerd onder de titel 'Nu echt aan het werk!'. De werkgevers, vere nigd in de Nederlandse Zorgfe- deratie, hebben positief gerea geerd op het plan van de bon den, evenals het ministerie van Volksgezondheid. Het werkgelegenheidsplan voor de 7.500 banen kost het kabinet 75 miljoen gulden. De bonden rekenen verder op een bijdrage van 60 miljoen uit het Europees Sociaal Fonds. INHOUD 4 katernen Birinen-/Buitenland A2 Binnenland A3 Buitenland A4 Economie A5 Beurs A6 Sport deel B Zeeland deel C Grote Gids deel D RTV-programma's D5 In het bestuur van bejaardente huizen in Middelburg en Goes zitten gerenommeerde steunpila ren van de orthodoxe wereld in Zeeland, zoals de voorzitter, de predikant N.S. uit Goes en ge meenteraadslid A.W. uit Dom burg. Voorzitter S. in een reac tie: „Er is niets aan de hand, het betreft foutieve renteverrekenin gen rond de woningen die we ook beheren." Het provinciaal bestuur van Zee'and heeft opdracht gegeven aan het bureau VB Accountants in Vlissingen om de boeken van de Stichting Rusthuizen der Ge reformeerde Gemeenten in Zee land op financiële malversaties te onderzoeken. Binnenskamers Gedeputeerde Dijkwel (oude renzorg) zei gisteravond in een snel geproduceerde schriftelijke verklaring 'dat er bij het provin ciaal bestuur vermoedens zijn gerezen over een onjuiste aan wending van financiële middelen en een onjuiste financiële admi nistratie bij de stichting.' In een toelichting zei Dijkwel: „Wij weten niet of er strafbare feiten zijn gepleegd, we vermoe den sterk dat er onjuist is gehan deld in verband met de provin ciale richtlijnen en daar wil ik het bij houden." Dijkwel wilde niet zeggen welke bedragen on juist gebruikt zouden zijn. De Gereformeerde Gemeente in Zeeland is in rep en roer. Daags nadat Gedeputeerde Staten (GS) in een op 2 november gehouden spoedzitting besloten tot extern onderzoek, werd druk uitgeoe fend op GS door predikanten van de Gereformeerde Gemeente om het nieuws vooral binnens kamers te houden. Tot gisteren hielden GS zich daar aan, men Van onze verslaggeefster Céline Rutten Zoetermeer/Gorinchem - Al het vlees in de Olvarit-potjes, dat is vervuild met het desinfecteringsmiddel p-TSA, was goedgekeurd door de Rijksdienst voor de keuring van Vee en Vlees (RW). Dat gebeurde bij de slachterij Uylenbroek Varkens Slachterijen in Gorinchem en de keurmeesters stonden er bij voortduring met hun neus bovenop. In dat bedrijf ging geen stukje vlees weg, zonder het garanti- certificaat van de RW. „Nee," zegt Nutri- cia-directeur T. van Hedel. „U hoeft ze daar in Gorinchem niet te bellen. Ze nemen de telefoon niet op. Ze zijn volledig kapot. Ik heb, echt waar, verschrikkelijk met ze te doen." Wel gaat Nutricia vandaag, of misschien morgen, het contract met deze slachterij opzeggen. „Wat daar is gebeurd, kunnen we niet hebben." Nutricia was de belang rijkste opdrachtgever van Uylenbroek. Het bedrijf slachtte en verwerkte per jaar 400.000 kilo varkens- en rundvlees voor de baby- en kleutervoeding van Nutricia. Certificaat Het trieste aan de hele affaire is, dat Uylenbroek bezig was een Iso-certificaat te verwerven. Bedrijven die dit internatio nale certificaat hebben - Nutricia is het eerste grote voedingsbedrijf in Nederland dat het heeft - staan voortdurend onder zeer strenge internationale controle en vol doen aan de hoogste kwaliteitsnormen op gebied van hygiëne en veiligheid. Uylenbroek is een klein, zeer gespeciali seerd bedrijf dat precies deed wat Nutricia vroeg. Van Hedel: „Ze werkten er exact volgens onze normen. Dat betekende dat het vee er levend binnen kwam waarna het meteen ter plekke werd geslacht. Daarna ging het naar het handelskantoor van de firma, de Hillegersbergse Vee- en Vlees- handel (HW). Daar werd het vlees uiterst zorgvuldig ontbeend en extra gecontro leerd op de aanwezigheid van botjes. Dat is ook typisch iets: wij kunnen natuurlijk niet het kleinste botje in een potje Olvarit hebben." Keuken Bij HW werd het vlees klein gesneden, diepgevroren en vervolgens ging het dan in dozen van vijftien kilo inhoud naar het Engelse Nutricia-bdrijf in Wells bij Bris tol. Dat bedrijf fungeert eigenlijk als een gigantische keuken: het ingevroren vlees wordt daar gekookt en later gemengd met groenten, aardappelen, rijst of macaroni. Dan gaat alles in potjes en heet het Olva rit. „Het schoonmaakmiddel p-TSA wordt bij Nutricia nergens gebruikt, ook niet in Engeland. Mijn enige conclusie tot nu toe is, dat ze bij Uylenbroek te enthousiast met het schoonmaakmiddel hebben staan zwaaien. Ik kan me niet voorstellen dat het opzet is geweest." Kan het middel zijn gebruikt om bijvoor beeld een salmonella-besmetting te camou fleren? Het is uiteindelijk een desinfectie- middel dat is gevonden... „Daar is absoluut geen reden voor. Het vee kwam levend en wel de slachterij binnen en ging er heel kort nadien als kleingesne den stukjes diepvriesvlees weer uit. Dan hoeven er helemaal geen ziekteverwekken de bacteriën bestreden te worden." Veel vragen De directeur van Nutricia blijft met grote vragen zitten. „Het hele proces - van levend vee tot het transport naar Engeland - werd gecontroleerd door de RW. Daar staat iedere morgen een keurmeester met zijn neus overal bovenop en 's middags komen er op gezette tijden andere keur meesters proeven nemen." VERVOLG OP ECONOMIE - A5 wilde eerst de uitkomst van het onderzoek afwachten, maar het college kwam gisteravond na vragen van deze krant met een verklaring. Toezichthouder Het provinciaal bestuur ontdek te financiële onregelmatigheden in de afrekenstaten van de pro vinciale subsidie die de stichting jaarlijks ontvangt. Het provin ciaal bestuur is financieel toe zichthouder. De stichting exploi teert het bejaardentehuis Eben Haëzer in Middelburg (64 ver- zorgingsplaasten) en Rehoboth in Goes (65.verzorgingsplaatsen). In die tehuizen wilde gisteren niemand commentaar geven. De waarnemend directrice van Eben Haëzer weigerde zelfs haar naam te noemen. Het enige dat ze kwijt wilde was dat de 'directeur tot maandag afwezig is'. Direc trice Kaasdoek van Rehoboth verwees naar de provincie voor commentaar. „Ik ben niet volle dig op de hoogte." Voorzitter S. was niet blij met de verklaring van GS. Gisteravond verwees hij voor meer details naar de voorzitter van de finan ciële commissie van zijn bestuur, maar die weigerde elke toelich ting. „Ik denk niet dat het zinvol is om hierop nu in te gaan, de verklaring komt voor rekening van de provincie." Orthodox Zeeland wacht nu met spanning op de uitslag van het accountantsonderzoek. Dat is volgens het provinciaal bestuur in de loop van komende week klaar. Naar verwachting hebben GS de uitslag van het onderzoek over twee weken op de agenda van de GS-vergadering. Het ge meenteraadslid uit Domburg was gisteren niet bereikbaar voor commentaar. De vorst is in de lucht en prompt worden schaatsenslijpers nerveus; Amstelvener Gerard van Diemen neemt z'n voorzorgs maatregelen. FOTO ANP Van onze verslaggever Middelburg - Geen extreem-rechtse fascisten, maar jongens die met een stunt de krant wilden halen: de politie in Zeeland heeft het Nazi-Front Zeeland opgerold. Gisteren zijn zes jongeren, drie van zestien jaar, twee van zeven tien en een van negentien, uit Vlissingen en Middelburg opge pakt. Ze hebben de naam Nazi-Front Zeeland verzonnen. Het zestal bekende ook de bekladding met racistische leuzen van onder meer het Abij complex en de Por tugees-Joodse begraafplaats in Middelburg. De jongeren handelden volgens de politie niet uit vreemdelin genhaat. Ze hebben ook geen banden met extreem-rechtse or ganisaties. 'Sensatiezucht' en 'de krant halen' vormden him voor naamste drijfveren. „De aandacht van de media overtrof vervolgens hun stoutste verwachtingen", aldus de politie. Dezelfde media hebben het on derzoek ook bemoeilijkt. Enkele verdachten lieten bewijsmateri aal verdwijnen omdat de be richtgeving in hun richting wees. De verdachten gingen in wisse lende groepjes 's nachts op pad, blijkt uit de verklaring, en lieten sinds augustus van dit jaar een spoor van bekladdingen na. Ze verzonden ook brieven met ra cistische taal. Het zestal is ver der verantwoordelijk voor drie bommeldingen in het asielzoe kerscentrum in Middelburg en brandstichting bij een restaurant in Vlissingen. Van onze verslaggever Middelburg - Zeeland is gisteren tijdens de grote Nationale oefening met het noodnet voor rampbestrijdingen als Neder lands snelst bereikbare provincie uit de bus gekomen. Het kostte het crisiscentrum in Den Haag slechts een minuut om de crisiscentrale in het Middelburgse provinciehuis te bereiken en binnen twee minuten belde Middelburg terug voor een bevestiging. Daarna, dat was de strekking van de eerste oefening met het aparte noodnet, legde Zeeland snel verbindingen met 62 overheden en hulpinstanties binnen en buiten de provincies. Alleen de verbindin gen met de gemeenten Tholen en Kortgene verliepen veel trager, en de faxen op de noodnetten van de provincies Gelderland en Utrecht werkten niet. De grote oefening, van te voren afgekondigd, had de bedoeling het noodnet, een communicatiesysteem naast de gangbare telefoonlijnen, op waarde te testen. I1 HOONT Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode:Plaats:. Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: kwartaal acceptgiro 85.50 maand automatisch 28.45 De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: kwartaal automatisch83.- bank/gironr Postcode:Plaats: In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. i—J DE STEM. EEN KRANT DIE JE WAT ZEGT

de Stem | 1993 | | pagina 1