COI leeft nog 'Verbroedering volop' DE STEM ZEELAND Vrijspraak én boete voor winkeldiefstal in Terneuzen Rapport consumentenbond geen betrouwbare meetlat voor busonderneming ZWN Sinterklaas gaat met Zwarte Pieten op bezoek in Axel Hulst viert 25 jaar vriendschap met Michelstadt Sinterklaas komt voor jong en oud naar Ossenisse Feestcomité van Ossenisse op reis naar Aken Stedenband tussen Tholen en Poolse stad Itawa VRIJDAG 19 NOVEMBER 1993 C$ Van onze verslaggever Terneuzen - Achtervolgd door twee verkoopsters snelde A.1 uit Terneuzen in oktober van vorig jaar in zijn woonplaats met vier jassen een winkel uit. Hij gaf gisteren voor dt politierechter zijn schuld toe, maar ontkende hardnekkig dat hij in september 1992 nog een diefstal zou hebben gepleegd. Die tweede diefstal was uitermate gedetailleerd beschreven. Eet portemonnee met 125 gulden, een pleister, een condoom en eet toegangskaart van een café waren de buit. De officier van justitie za» in dat het bewijs niet waterdicht was en vroeg om vrijspraak, die ook inderdaad werd verleend. Anders lag dat met de jassen. „U had een jas nodig en dacht: ik neem meteen maar een kilo of vijf mee?", vroeg de politierechter aande inmiddels ex-verslaaf de Z. Ze wees daarbij op de waarde die tussen de twaalf- en vijftienhonderd gulden lag. De officier vond een boete van 250 gulden op zijn plaats, maar eiste bovendien een voorwaarde lijke gevangenisstraf. Die laatste nam de politierechter niet over, omdat de man een nog blanco strafblad had. De boete handhaafde zij wel. Het pittoreske stadhuis van Michelstadt, waar in 1966 al de eerste contacten werden gelegd. Van onze verslaggever Terneuzen - Een signaal, maar geen betrouwbare meetlat. Zo reageert de vervoersonderneming ZWN in het bedrijfsblad op het onderzoek van de Consumentenbond naar de kwaliteit van het Nederlandse streekvervoer. Van onze correspondent Axel - Sinterklaas brengt zaterdag 27 november een bezoek aan Axel. Dit gebeurt op uitnodiging van de nieuwe on°eI?eJ mersorganisatie Axclusief. De intocht gaat dit jaar voor ne eerst via Noordpolder. De Sint wordt begeleid door een twintigtal Zwarte Pieten die met acrobatische toeren de kinderen vermaken en met gulle hand lekkers uitdelen. Om 10.45 uur vertrekt de stoet vanaf de kantine van de voetbalver eniging Axel. Aan de optocht nemen tevens deel showkorps en majorettenpeloton Thalia, een koets met een mensen in klederdracn koets met muziek en Kinderpiet, een bakfiets, ponyclub De Klepper tjes en een geluidswagen. Om 12.15 uur wordt de Sint op het bordes van het stadhuis ontvangen door het college van burgemeester en wethouders. Daarn« Onbedoeld deukje in de vriendschapsband, in oktober 1987 ramde een automobilist het maakt hij een rondgang over de weekmarkt en brengt bezoeken aan jumelagebord in Hulst. foto wim kooyman 't Kasteeltje en bejaardentehuis De Vurssche. Michelstadters brachten in 1984 een bezoek aan Hulst. Van onze verslaggever Hulst - Tegelijk met de opening van het nieuwe stadskantoor op 10 decem ber- viert Hulst datzelfde weekeind nog een feest. Het 25-jarig jubileum van de vriendschapsbanden •met het Duitse Michel stadt. In mei hield Michel stadt in dat kader al een stel feestelijkheden. Nu is dus Hulst aan de beurt. Het hoogtepunt valt op za terdag 11 december, als er onder meer een bijeen komst wordt gehouden voor iedereen uit Hulst die ooit contacten met Michel stadt heeft gehad. De eerste schreden op het ver broederingspad werden in 1966 gezet door de toenmalige burge meesters Peter Molthoff van Hulst en Erwin Hasenzahl. Ei genlijk gaat het verhaal nog ver der terug en wel naar een Noor- ditaliaanse camping. Het gezin Molthoff kwam er aan de praat met het gezin van een barnsteen handelaar uit Michelstadt. Ter wijl de kinderen met elkaar speelden keuvelden de volwasse nen over zware onderwerpen als een verenigd Europa en grens overschrijdende contacten. Het was dezelfde barnsteenhande laar die later de beide burgerva ders met elkaar in contact bracht. In 1967 brachten burgemeester en wethouders een aftastend be zoek aan Michelstadt, waarna de verbroederingsgedachte steeds meer gestalte kreeg. Het resul teerde erin dat in 1968 de jume- lage-oorkonde, de ene helft in het Duits opgesteld en de andere helft in het Nederlands, werd getekend in Hulst. Een zelfde plechtige handeling vond een jaar later plaats in Michelstadt. Vriendschap Het doel van de jumelage: tot stand brengen van grensover schrijdende vriendschap en een bouwsteentje proberen te zijn voor een verenigd Europa. Op bestuurlijk niveau zou de sprint worden aangetrokken, waarna de vlam moest overslaan op de inwoners van beide steden. En dat is prima gelukt, zo vinden Niek Hollaardt, Willy Everaard en Willy Kayser, die samen de werkgroep vormen die het jubi leum feestprogramma heeft voorbereid. Sindsdien organiseren talloze verenigingen en instellingen uit- beide zustergemeenten jaarlijks uitwisselingen. De muziekgezel schappen in Hulst zijn daarin altijd heel actief geweest en vooral ook de Hulster mavo- school. Maar daarnaast reizen ook vele Hulstenaren op eigen houtje naar de Duitse zusterge- meente. „Als je per ongeluk Mi chelstadt aan doet zie je er altijd wel iemand uit Hulst", Weet Kayser. „De afgelopen jaren zijn er heel wat persoonlijke contac ten ontstaan over en weer". Overdadig gastvrij Vooral in de beginjaren vielen de Hulstenaren bijna om van verba zing. Ze werden in Michelstadt overdadig gastvrij ontvangen. „Vooral bij de jongere Duitsers leefde in die tijd nog het idee van 'Wiedergutmachung"', zegt Hollaardt. „Dat was natuurlijk een goede bodem om vriend schappen op te bouwen". Overi gens speelt die gedachte tegen woordig niet meer, al heeft Mi chelstadt aan gastvrijheid nog weinig ingeboet. „Iedere keer als er tussen beide gemeenten iets georganiseerd wordt, ontstaat er spontaan een groot feest", zegt Kayser. „Dan komen de grote pullen pils op tafel en gaat het tot in de kleine uurtjes door". Hoogtepunten in de de 25 jaar verbroedering zijn er genoeg. Zoals het optreden van het Hul-1 ster gemengd koor in Michel stadt en uitvoeringen de ver schillende muziekkorpsen tij dens evenementen. „Maar ook de jaarlijkse uitwisseling van de middelbare scholen is een grote steunpilaar geweest voor de ju melage", stelt Everaard. „Je kunt gerust stellen dat de jume lage na 25 jaar nog altijd leeft. Vooral in het verenigingsleven. En dan gaat het zo dat de een de ander aan steekt". Poststempel Ter gelegenheid van het jubi leum hebben beide gemeenten dit jaar een vrijwel identiek poststempel in gebruik genomen. Daarnaast zijn er briefkaarten met daarop de wapens van beide gemeenten. Eikaars toeristische folders worden al jaren over en weer vertaald. Want de jumelage heeft ook effect gehad op het toerisme. Veel Hulstenaren zijn eens een kijkje gaan nemen in Michelstadt en omgeving. Omge keerd gebeurt dat precies het zelfde. Op 10 december wordt een dele gatie van een kleine zeventig mensen uit Michelstadt in Hulst verwacht. Dat betekent dat alle hotelbedden in Hulst tot de laat ste plaats bezet zijn. De gasten maken de opening van het nieu we stadskantoor mee. Zaterdag 11 december begint om 15.30 uur een bijzondere raadszitting met allerlei toespraken en tot slot het tekenen in het Gulden Boek van de gemeente. Rathausramblers Om 16.30 uur barst dan een verbroederingsfeest los in de hal van het stadhuis. Iedereen die ooit contacten heeft gehad met Michelstadt is dan welkom. „Van een heleboel mensen en verenigingen weten we dat wel", zegt Everaard. „Die nodigen we ook persoonlijk uit. Maar daar naast zijn er de afgelopen 25 jaar ook heel wat 'niet-officiële' contacten geweest, die voor ons moeilijk te achterhalen zijn. Maar de bijeenkomst is dus ook voor die mensen bedoeld". Het verbroederingsfeest wordt opge luisterd door het orkest de Ra thausramblers uit Michelstadt. ken onder de reizigers. En dan gaan er tweeduizend formulieren de deur uit, waarvan er 1200 ingevuld retour komen. ZWN: „De conclusies van de Consumentenbond zijn niet waardeloos, maar het onderzoek geeft wel aan dat aan de resulta ten geen overdreven waarde moet worden toegekend." Sterke punten van de zuidweste lijke vervoersonderneming in vergelijking met andere onder nemingen zijn, aldus het be drijfsblad, de gemiddelde rij snelheid en de aansluitingen. „Helaas hebben de enqueteurs van de Consumentenbond dat niet opgemerkt. Verder schuift ZWN de kritiek ten aanzien van bushaltes af. „Helaas is het plaatsen en on derhouden van abri's vaak een zaak van wegbeheerders en ge meenten. Daar is het ook zoeken naar financiële ruimte." De ver voersonderneming trekt zich wel de kritiek aan dat in de bussen onvoldoende bagageruimte is. „Met name in het weekeinde bij het vervoer van studenten kun nen we ons die klacht goed voor stellen." Het streekvoer behaalde in dat onderzoek, eerder deze maand gepubliceerd, met een gemiddel de van 6,5 weliswaar een vol doende, maar ZWN scoorde op geen enkel punt boven-gemid- deld. Geen pluspunten, wel min punten, noteerde de Consumen tenbond. De bond stoort zich onder meer aan de ligging van bushaltes in het zuidwesten, het tekort aan overdekte wachtruimte en het ontbreken van winkels in de di recte omgeving van bushaltes. Daarnaast zijn er in de bussen te weinig bagagemogelijkheden en worden busstations nauwelijks schoon gehouden. Weliswaar neemt de vervoerson derneming de uitkomsten van het onderzoek in het bedrijfs blad Zuid-west-nieuws ter har te, maar het hoofdkantoor in Zierikzee plaatst niettemin en kele kritische kanttekeningen. ZWN vindt het onderzoek niet echt representatief. De Consu mentenbond zette landelijk 1170 enquêteformulieren uit, omgere kend ruwweg honderd reacties per vervoersregio. ZWN zelf houdt ook kwaliteitsonderzoe- Van onze correspondente Ossenisse - Sinterklaas is elk jaar nadrukkelijk aanwezig in Ossenisse. Zaterdag 27 november komt hij voor de volwasse nen tijdens een dansavond en zondag is hij present voor de jeugd. uit Kloosterzande en maakt dan een rondgang door het dorp ver gezeld van de harmonie. Kinde ren van buiten Ossenisse moeten vijf gulden betalen, want de Sint zit wat krap in de centjes en de leden van de feestcommissie Os senisse hebben de afgelopen da gen een collecte gehouden in Ossenisse zelf. De jeugd die erbij wil zijn kan zich opgeven bij de leden van de FAC: Ans de Waal- Ivens en Bert Buyle. Van onze correspondente Ossenisse - Het feestcomité, dat activiteiten organiseert.in Ossenisse, wil in december een reisje maken naar Aken. Alle bewoners van Ossenisse en Kloosterzande kunnen voor 25 gulden inschrijven. De reis gaat naar Aken in Duits land, waar naast het steden schoon ook de Weihnachtsmarkt (kerstmarkt) wordt bezocht. W busreis is 18 december. Inschrij ven kan via de FAC-leden Ans de Waal-Ivens, Peter en Biet Rottier en Bert Buyle. De bus vertrekt om 7.30 uur i Ossenisse en stopt ook in Kloos terzande en Groenendijk. Gezie de belangstelling voor vorige rei zen is het noodzakelijk zo sne mogelijk in te schrijven. In verenigingsgebouw Hof ter Nesse wordt zaterdag om 20.30 een Sint-Nicolaasbal gehouden. De muziek wordt verzorgd door het Jumbo Trio. Een dag later maakt Sint zijn entree in het dorp, vergezeld van Pieterman nen om 14.30 uur. Hij bezoekt eerst de jeugd in Hof ter Nesse. Burgemeesters Peter Molthoff van Hulst en Erwin Hasenzahl van Michelstadt ondertekenden in Oud-dorpsgenoten en leden van 1969 het vriendschapsverdrag. foto's archief de stem verenigingen zijn eveneens uit genodigd. Voor de jeugd brengt de goed heiligman een cadeautje mee. In het verenigingsgebouw wordt Sint met knechten, kinderen en ouders afgehaald door de ko ninklijke harmonie Sint-Cecilia Van onze verslaggeefster Tholen - De gemeente Tholen gaat waarschijnlijk een ste denband aan met de Poolse gemeente Itawa. Als het tegenbezoek van die ge meente begin 1994 tenminste in de smaak valt bij de Tholenaren. Een Thoolse delegatie bezocht 'ter oriëntatie' in augustus twee gemeenten in Polen die mogelijk geschikt zouden zijn om een ste denband mee aan te gaan: Prze- met en Itawa. Przemet komt in ieder geval niet in aanmerking omdat er 'te wei nig raakvlakken' zijn met Tho len.

de Stem | 1993 | | pagina 18