D66 wil varkensmesters weren DE STEM ;TEEL32.95 49.95. 129.00 a 19.50 Gemeente vindt geld voor voor onderhoud tennisbanen St.-Jansteen Koud hè... ;auna PLAATSELIJK NIEUWS UITSLAGEN DAG KLAPPER IntruST Record aantal scholieren bekijkt beroepsonderwijs in Hulster Rietvbetschool Dubbelconcert in Graauw Kerstviering Grensovergang Cbnge- De Klinge weer open EIT MEN Democraten vragen Zeeuws-Vlaamse gemeenten hard beleid te voeren Verzoek van Nieuwnamense basisschool aanschaf eigen bibliotheek wekt verbazing Van Waes voorzitter RECO Zeeland en Cehave/Encebe «DRTING editie zeeland Nieuw van Mona. Biogarde Drink met kiwi of limoen. IKT0NDERZ0EK j/ENQUÊTRICES [rktonderzoek :r laag geprijsd jd laag geprijsd DESTEM zeeland Nieuw-Namen Prosperpolder KAARTINGEN Poorter-M. de Coninck. K0ERSBAL BOLLINGEN SCHIETINGEN EXAMENS Clingenaar gepromoveerd van „de stoof" Feestavond voor restauratie van St-C atharinakerk culieren Voorwaardelijke geldboete wegens verduisteren geld Van onze verslaggever Zuiddorpe - Wethouder A. van Waes van de gemeente Axel is benoemd tot voorzit- ter ran de REgio COöperatie Zeeland (RECO) van Cehave/ Encebe NV. Van Waes komt daarmee automatisch ook in het bestuur van de Top Coöperatie van de Cehave/ Encebe nv. De benoeming van Van Waes werd deze week in Veghel door tweehonderd leden bekrachtigd tijdens een algemene vergade ring van de centrale ledenraad. De Cehave/Encebe NV vloeit voort uit een fusie tussen de Coöperatieve Handelsvereniging Cehave in Veghel en de Vee- en Vleescentrale Encebe in Boxtel. Afzet lij de Cehave/Encebe NV zijn 10.000 leden (agrariërs) uit Zee and. Noord-Brabant en een deel van Gelderland aangesloten. De "lanisatie, die zorg draagt voor afzet van de produkten van deleden, heeft een omzet van 3,5 miljard gulden. Mammoetfusie De mammoetfusie (ruim 4.000 werknemers) kwam vorig jaar jot stand om de problemen in de landbouw en veehouderij beter net hoofd te kunnen bieden. Van Waes ziet het als een uitda ag om het landbouwbedrijfsle- ?en, dat m een krimpende markt ®et toenemende milieu-eisen s'eeds minder overlevingskansen feeft, naar beter vaarwater te Helpen sturen. Volgens Van Waes Jtaat zijn benoeming tot voorzit- ■er het wethouderschap van de gemeente Axel niet in de weg. Heide zaken zijn prima te com- {antoren //neuzen, Hulst en Goes, oressen en telefoonnummers °P Pagina A2. Openingstijden: 8 30-12.30/13.30-17.00 uur. Nactie nrneuzen: Rein van der Helm Fr= L°"e' (editie-chef), T_ van Cooten, Frank Deij, Koomen (sport), ar°ld de Puijsseleijr. ?°es: Cees Maas, tbrovincie redacteur). ^u9ène Verstraeten (plv editiechef) wertent'e"e*P,oitat'® 'especteur Zeeland: \Menu, 8.93 Bnvé tel. 09-3293459940. •Van Waes: „Nieuwe functie prima te combineren met wet houderschap van Axel. foto archief de stem bineren. Ik heb als zelfstandige ondernemer een grote vrijheid". Koude oostenwind, temperaturen die het vriespunt naderen. Weer om handschoenen aan te trekken. Deze scholier in Overslag was zijn wanten vergeten. Dan armen en handen maar onder de jas verstopt... foto camile schelstraete Van onze correspondente Hulst - Ruim 650 kinderen en 60 begeleiders uit het basis onderwijs uit de gemeenten Sas van Gent, Axel, Honte- nisse, Terneuzen en Hulst maakten gisteren op de Riet vbetschool in Hulst kennis met het beroepsonderwijs. Op speelse wijze werd de kinde ren uitgelegd hoe alles draait op de Rietvliet. De jeugd keek zijn ogen uit en genoot van het Tele- kids-spel omtrent de basisvor ming. De lesjes Engels, Duits, wiskunde en biologie werden aandachtig gevolgd. Het was een eerste kennismaking met de les sen in de basisvormingklassen. In de beroepsgerichte vaklokalen werden de leerlingen meegeno men in de wereld van de tech niek, de administratie, de dienst verlening en de gezondheiszorg. Centraal stond bij deze kennis making het acxtief meedoen aan de activiteiten. Alle bezoekers van de basisscho lendag kregen een presentje mee en een uitnodiging voor de open avond op 27 januari 1994. Op de deelnemende basisscholen wordt volgende week door de groeps leerkrachten een woordzoeker over de Rietvliet afgenomen. Van elke basisschool wordt een winnaar aangeduid en deze krij gen op de open avond in janusri een prijs. Van onze correspondente Graauw - Een gratis concert, gebracht door twee muziek verenigingen, wordt zaterdag 20 november vanaf 20.00 uur verzorgd in het gemeenschapshuis in Graauw. Dirigent Joop de Pooter hanteert de dirigeerstok over Oefening Baart Kunst uit Hoofdplaat. De eigen Graauwse muziekvereni ging Nooit Gedacht speelt natuurlijk ook. Zij biedt het concert gratis aan de bevolking aan. Er worden bekende nummers uit de harmonie- en fanfarewereld gespeeld. Terneuzen - In dienstencentrum De Veste in Terneuzen wordt dinsdag 21 en woensdag 22 de cember het jaarlijkse kerstfeest gevierd met de bejaarden. De opening is om 16.00 uur en wordt de eerste dag verricht door burgemeester R. Barbé en de tweede dag door mevrouw Stahl-Hemelsoet, wethouder van Welzijn. (ADVERTENTIE) Rechts draaiend lekker! Naast de Biogarde Drink naturel heeft Mona nu ook een Biogarde Drink met kiwi en met limoen. Een heerlijke zuiveldrank met rechtsdraaiend melkzuur. Die past in een verantwoorde levensstijl. In De Klinge wordt nog hard gewerkt aan de riolering, maar het doorgaande verkeer heeft hiervan vanaf vanavond geen hinder meer van. foto camile schelstraete Van onze Verslaggever Clinge/De Klinge - Vanaf vanavond (vrijdag) zal er weer normaal autoverkeer mogelijk zijn tussen de grensdorpen Clinge en De Klinge. Dan wordt namelijk het ge deelte weg vanaf de grens tot aan de kerk in De Klin ge weer opengesteld. Daarmee is het leed overigens nog niet helemaal geleden. De herinrichtingswerken binnen de kern De Klinge zullen pas in mei helemaal gereed zijn. Dan pas is het volgens sche pen Vereist van de gemeente St. Gillis-Waas ook tijd om een feestje te bouwen. De be zoekers uit Nederland aan De Klinge en omgekeerd kunnen in ieder geval vanaf dit week einde weer ongehinderd de grens passeren. De afgelopen maanden ging het grensverkeer gepaard met grote problemen. Omleidingen probeerden de bestuurders nog wel op het rechte pad te houden, maar vele automobi listen zagen er geen eind meer aan. De reconstructie van de doorgaande weg door De klin ge zal overigens een flinke verbetering betekenen. Voor heen bestond de wegverhar ding uit kasseien, die op vele plaatsen verzakt waren. De grensoversteek stelde het veersysteem van de passeren de voertuigen flink op de proef. Dat ongemak is nu voorbij. i bezoek aan onze tie bel 01150-15500 lar Scheldorado psande 2 - Terneuzen ter direct wij een groot sociaal pderzoek. i hier aan mee te wer- Jijk contact met men- laar of ouder (en bij pit van een auto), dan brschijnlijk direct in- bnderzoek. f'sonen krijgen van te- |r het onderzoek. U van de gesprekken formatie bellen of schrijven 11082 RW Amsterdam f B3/6460551/6610999 IEDERE MAANDAG DE HELE DAG OPEN van 9-12 en 13-18 uur. Van onze verslaggever gulst - Er is plotseling toch weer geld voor het wegwerken vanhet achterstallig onderhoud en de pri vatisering van het tenniscomplex in Sint-Jansteen. Burgemeester en wethouders van Hulst «aan er namelijk van uit dat er eind dit par nog een aardig bedrag overblijft aan eenmalig te besteden middelen. Vorig jaar was dat ook al zo, maar toen gooiden bezuinigingen van, het Rijk plotseling roet in het eten. De TC Smash heeft een begroting van 125.000 gulden op het gemeentelijk bordje ge legd, maar B en W willen voorlopig niet verder gaan dan een ton. In totaal denkt het college voor zo'n 290.000 gulden eenmalige ruimte te hebben. Dat geld zou natuurlijk gewoon in de algemene reserve kunnen worden gestopt. Maar het zou ook achter de hand kunnen worden gehouden voor zaken die ineens op de gemeente afko men, voor stratenonderhoud, of voor het minder laten stijgen van de reini gingsrechten. B en W kiezen echter voor het wegwer ken van een aantal wensen die er al geruime tijd liggen, maar waarvoor tot nu toe geen geld gevonden kon worden. Als de gemeenteraad die gedachtengang volgt mag behalve de tennisclub Smash ook de VW rekenen op een bijdragen in de personele kosten voor het open hou den van het VW-kantoor. Verder kan dan de ver- en hoogspring- baan van de atletiekvereniging worden aangepast, is er geld voor wat brand weerspullen kan met wat kunst- en vliegwerk het dorpshuis van Graauw worden verbouwd. Tenslotte willen B en W 10 mille uittrekken om ook buiten kantoortijden steeds iemand van de dienst gemeentewerken paraat te hou den. Tenslotte blijft er dan nog 30.000 gulden over, waarmee B en W nog geen vastomlijnde plannen hebben. De zaak werd gisteravond voorgelegd aan de financiële commissie. Die wil een en ander echter nog eens op het gemak bestuderen, alvorens een stand punt in te nemen. VRIJDAG 19 NOVEMBER 1993 c2 COLLECTE - De collecte van Jantje Beton heeft maar liefst f 363,20 opgebracht. MUZIEK - Zoals jaarlijks ge bruikelijk is worden er rond het feest van St.-Cecilia, de patroonheilige van de muzi kanten, 22 november, enige festiviteiten gehouden. Zon dag 21 november wil het zang koor, in samenwerking met de fanfare om 11.00 uur de hoog mis met zang en muziek op luisteren. Zaterdag 27 novem ber wordt de jaarlijkse feest avond in café De Veehandel gehouden. Opgave voor dit feest voor 18 november. WANDELING - Het Centrum voor Natuurbeschermingsedu catie houdt een wandeling door de Prosperpolder. Ver trek om 14.00 uur aan de kerk. Voor meer informatie kan men zich wenden tot Natuurgidsen Waasland, Temse. 111111 Teerlinck, 2. C. Paelman-S. de IJzendijke - Bridgeclub IJzendijke: 1. Marquinie-Lievens, 2. Kerckae- rt-De Waal, 3. Bak-Arnoldi. Hulst - Zaal De Lieve, 48 perso nen. Bieden: 1. Ch. Kindt, 2. W. Sorber, 3. mevrouw De Zaghere, allen Hulst. Hulst - Zaal De Lieve, eerste wed strijd: 1. W. Bosland/M. van Vlier- bergen, 2. F. Esseling, 3. N. Tael- man/L. Boonman. ISveede wed strijd: 1. C. Kegels, 2. L. Boonman/ L. Bot, 3. T. Heirmans/C. Baeyens. IJzendijke - Eerste bolling, 93 per sonen: 1. F. Verbeke-Th. Vermeu- len-M. van Zele, 2. G. de Boevere- A. de Maertelaere-A. Paepe, 3. R. van Limmen-H. Verhoosel-A. Eecke. Tweede bolling, 30 perso nen:!. R. van Lent-Th. de Looze-G. 's-Heerenhoek - Zaal De Koren beurs, Soranus, 26 schutters. Eer ste hoge vogel: H. de Jonge, tweede hoge vogel: J. de Jonge, beiden Soranus; eerste zijvogel: E. Nutz- man, Zorgvlied; tweede zijvogel: C. Eversdijk, St.-Sebastiaan; derde zijvogel: N. Schouwenaar, Juliana; vierde zijvogel: K. van de Dries, VIOS; vliegende vogel: P Vette, Concordia; grootste aantal (6): F. van Steenbergen, Willem Teil. 's-Heerenhoek - Zaal De Koren beurs, 25 schutters. Eerste hoge vogel: A. Pikkaart, Zorgvlied; tweede hoge vogel. H. de Jonge, eerste zijvogel: J. Bos, beiden Sora nus; tweede zijvogel: M. Nijsten, Vrije Schutters; derde zij vogel: K. van de Dries, vierde zijvogel: C. van de Dries, beiden Soranus; vlie gende vogel: J. van de Dries, Sora nus; grootste aantal (8): J. Koens, Victoria. Clinge - Aan de rijksuniversi teit van Utrecht promoveerde Bert Vermeersen (32) uit Clin ge op zijn proefschrift 'Veran deringen in de rotatie van de aarde door tektoniek' tot doc tor in de geo-fysica. Na de Clemens-mavo in Hulst behaalde Vermeersen achter eenvolgens aan het Jansenius in Hulst het havo- en athene um-diploma. In 1980 begon hij aan de faculteit natuur- en sterrenkunde aan de Utrechtse universiteit met zijn studie theoretische sterrenkunde, met bijvakken theoretische natuurkunde en mathema tische fysica. In 1987 studeer de hij af, waarna hij tot april dit jaar op de universiteit werkte als assistent-in-oplei- ding (aio). Met ingang van volgend jaar gaat Vermeersen aan de slag aan de faculteit natuurkunde van de universiteit van het Italiaanse Bologna. CLINGE - Café de Landbouw, 20 u. prijs- kaarting. HEIKANT - Café Du Commerce, 20 u. kaar ting. ST. JANSTEEN - Café 't Centrum, 14.30 u. schie ting. - Café de Kroon, 14 u. kaarting. VOGELWAARDE - 't Gelaag, KBO: 14 u. bingo. llestraat 27 01150-17911 Zo'n voorziening betekent extra kosten voor de gemeente. In de financiële commissie werd gisteren nogal verbaasd gerea geerd op het standpunt van de school. „De Willibrordusschool in Hulst ligt bijvoorbeeld veel verder af van de bibliotheek", stelde W. Kayser (WD), „maar die gaan er toch ook met de laagste groepen naar toe". Me vrouw A. Hegger (PvdA) sprak de vrees uit dat straks dan ook Hulster scholen zullen aanklop pen voor een eigen voorziening. Mochten ze al op dat idee ko men, dan kunnen ze het wel vergeten, zo liet wethouder P. Weemaes weten. „Voor die Hul ster scholen bestaat die situatie zo al jaren", betoogde hij. „Maar voor Nieuw-Namen ligt dat an ders. Daar stopt nu de bibliobus voor de deur. Voor de school dus een optimale situatie. Die moet dus inleveren en daarom willen wij aan hun wens tegemoet ko men". Van onze correspondente Hengstdijk - In De Schuur, gym zaal Hengstdijk, wordt van avond een feest gehouden, waar van de opbrengst bestemd is voor het restauratiefonds van de Sint-Catharinakerk, Dit gebouw, dat meer dan een eeuw oud is en onder monumen tenzorg staat, moet noodzakelijk gerepareerd worden. Het vie ringtorentje en dak worden ver nieuwd. Dit kost een kapitaal en het bestuur van de parochie pro beert op allerlei manieren aan geld te komen. Zo loopt een sponsoractie onder de Zeeuws- Vlaamse bedrijven en zijn er al enkele collectes geweest. Om iets terug te doen voor ieder een die meegeholpen heeft, is de avond georganiseerd. De arties ten treden belangeloos op. Am- bras, de Oost-Zeeuws-Vlaamse volksmuziekgroep, brengt een aantal bekende en minder be kende liedjes uit het vaste reper toire. Nelly Boogaart-de Bakker vertelt enkele verhalen. Het feest begint om 20.15 uur en er zijn nog enkele kaarten beschikbaar. 1 ankje, jubileum, ijk, verloving, tatie, examen, enz. m 1,07 incl. BTW, rplicht. Foto of at 35 x 40 mm verige tarieven op s worden niet neerd. f geef uw tekst ing af bij één van riftelijke opgaven eaccepteerd indien nd zijn, ook indien ijgevoegd is. t recht voor teksten denen te weigeren, klachten bereiken tekst behoudt de ,t voor om de naam er bekend te geven. Van onze verslaggever Axel/Terneuzen - D66-afdeling Midden- en Oost- Zeeuws-Vlaanderen dringt er bij vijf Zeeuws-Vlaamse gemeenten op aan alles in het werk te stellen om de komst van varkensmesterijen tot een minimum te beper ken. De afdeling schrijft in een brief aan de colleges van burgemees ter en wethouders van Terneu zen, Axel, Hontenisse, Sas van Gent en Hulst dat de weerzin tegen grote varkensmesterijen in Zeeuws-Vlaanderen met de dag groeit. De vijf gemeenten namen kort geleden een voorbereidingsbe- sluit om het bestemmingsplan buitengebied te herzien om zo de pas af te snijden voor Brabantse varkensmesterijen om zich in Zeeuws-Vlaanderen te vestigen. Dit wapen is maar voor een deel (doende gebleken. Een aantal adrijven was de besluitvorming snel af. jzen in de wet ,vi vindt dat het om zulke grote bedrijven gaat dat er sprake is van oneigenlijk gebruik van be staande bestemmingsplannen. „Eet gaat om activiteiten van enkelingen, die de veronderstel de mazen in de wet aangrijpen om nieuwe eigenbelangen veilig, te stellen, doch waarbij de ge meenschap wordt opgezadeld met de kwalijke bijprodukten", schrijft D66. Ondanks de beperkte mogelijk heden om de nieuwe aanslag op ons milieu ongedaan te maken vraagt D66 de gemeenten nede rig zo alert mogelijk te zijn. „Alle tot nu bekende omstandig heden in aanmerking nemend, veroorloven wij ons u te vragen om de bewuste verzoeken tot verlenen van bouwvergunningen met alle terughoudenheid te be handelen. Intussen komt het ons wenselijk voor, dat de Zeeuws- Vlaamse gemeenten gezamenlijk en in overleg met provincie en de Vereniging van Nederlandse Ge meenten de democratische mo gelijkheden vaststellen om deze lopende verzoeken op te wijzen". Van onze verslaggever Hulst - De Hulster financiële commissie ziet nog niet met een de noodzaak in om de basisschool van Nieuw-Na men een eigen boekenbestand te geven, als volgend jaar de bibliotheek in Kieldrecht be schikbaar is. Dat bleek gisteren tijden de vergadering van de commis sie. Op dit moment is Nieuw-Namen aangewezen op de bibliobus, die wekelijks een uurtje bij de school halt houdt. Het zijn dan ook voornamelijk de scholieren die ervan gebruikmaken. Vol gens jaar september opent echter een gloednieuwe bibliotheek in het aangebouwde grensdorp Kieldrecht. De gemeenten Hulst en Beveren zijn overeen geko men dat ook de inwoners van Nieuw-Namen van deze biblio theek gebruik mogen maken. De bibliobus wordt dan ge schrapt. De basisschool wil al leen meewerken aan dat plan als de school een eigen boekenvoor- ziening krijgt voor de laagste klassen. De school vindt het or ganisatorisch ondoenlijk om tel kens met de allerkleinsten naar de leeszaal in Kieldrecht te gaan.' Van onze verslaggever Terneuzen - In een opwelling had M.S. uit Kloosterzande in augustus 1992 ontslag genomen bij zijn baas, onder meeneming van ruim 18.000 gulden aan wis selgeld. Een paar dagen later kwam hij met terug op zijn werk, een gokhal in Axel. De helft van het verduisterde geld was toen al opgegaan aan 's mans gokdrang. Sinds die-tijd betaalt hij maan delijks een vast bedrag terug. De officier van justitie eiste voor de Terneuzense rechtbank een boete van 500 gulden en een voorwaardelijke gevangenisstraf van een maand. Alleen dat laat ste nam de politierechter over.

de Stem | 1993 | | pagina 15