DE STEM Werkgelegenheid holt achteruit ts- EN 5TEN Verzet tegen komst automatenhal in Sas van Gent neemt toe BHOW Moeite van het plukken niet waard. WD: 'Piet Apers offeren voor wethouderszeteP HULST (5 U Dit jaar al ruim 1800 arbeidsplaatsen verdwenen in provincie Zeeland Dekbed met twee kussens 'bewijs' voor steunfraude Samenwerking provincies leidt tot creatiever bestuur Weigering ademtest komt Sasse vrouw duur te staan p994 EXCLUSIEVE HYPOTHEEK VOOR HOGERE INKOMENS r Adviesburo in Alarmpistool en oftdrugs in beslag genomen Apers lijsttrekker voor WD Axel Oliebollendag van Hulster Vossen Wildbeheereenheid De Honte opent 4de jacht' op stropers Emeritus pastoor Albert Lannoije in Canada overleden X 52 SERVIEZEN, EN, KRISTAL I Kookwinkel xe geschenken [Achter de kerk iiiogelijk) 50.000 65.000 15.000 ƒ200.000 225.000 25.000 ƒ250.000 ƒ285.0 35.000 en is uitgegaan van een i] een minimale belastingdruk lalve korter dan/de ier traditionele bij een hypotheek van bijv» 25.000.- otheekvariant zijn er o.m. pes als: r middel va'n aandelen- of n maak telefonisch een ementen met meer dan 40 belastingen assurantiën hypotheken pensioenen Maakt u «en dikke kans op succes. Inderdaad een heel dikke kans omdat negen van de tien Stem-lezers en -lezeresssen ZgtfK in week uit In onze „KlelntJes"-kolommen kijkt of er Iets „an hun gading bij staat. Dat zijn elke dag vele tienduizenden kleintjes lazers. Zeeland Van onze verslaggever automatenhal en dient de politiek, die dan gaat het hele plan (bowlingbaan, wen. Onder de Sasse bevolking bestaat 11o r\ VI c rl |T O J AnAVwVvfW AnlVIrt r»i an/t/savt 4/\v»v»i #>1 tltonrwlaa IV» a»»rt a4- ri a+ a /*a1.U rt1 a«i*v»1rt a! a 1 odlr Tl d Ol yan onze verslaggever Sas van Gent - Het verzet tegen de komst van een speelautomatenhal in De Vlaanderenhal in Sas van Gent groeit. In navolging van de Hervormde Ge meente protesteert nu ook de stichting Welzijnsraad Sas van Gent tegen het plaatsen van 86 speelautomaten, waar van de helft kansspelen. Volgens de stichting, in een brief aan de gemeenteraad, is er in Sas van Gent onvoldoende draagvlak voor de speel automatenhal en dient de politiek, die woensdag 9 december een beslissing moet nemen, naar de stem van het volk te luisteren. „Gok-automaten hebben een verslaven de werking en worden geplaatst uit puur winstbejag", schrijft de Welzijns raad. Dat het de drie firma's uit de Randstad die de failliete Vlaanderenhal nieuw leven in willen blazen, alleen maar te doen is om de poen, blijkt volgens de Welzijnssraad wel uit de voorwaarde die het driemanschap heeft gesteld: de vergunning voor een speel automatenhal moet er komen. Zoniet dan gaat het hele plan (bowlingbaan, oioscoop, tennishal), waarmee een in vestering van zes miljoen gulden is gemoeid, niet door. De Welzijnsraad vindt dat er momen teel voldoende gokautomaten in Sas van Gent staan. Verspreid over heel de gemeente staan er nu zo'n 45 met een maximum van 8 per horeca-gelegen- heid. „Is dat niet genoeg voor degenen die voor hun plezier eens een gokje willen wagen". De Welzijnsraad vindt ook dat burgemeester en wethouders, die toestemming willen geven, hun be sluit op verkeerde gronden onderbou wen. Onder de Sasse bevolking bestaat angst dat de gokhal criminele activitei ten aantrekt. „Het feit dat in gokhallen controle onontbeerlijk is, zegt al genoeg over de sfeer van de gokcultuur". B en W wijzen daarom op de ervaringen die omringende gemeenten, waaronder Axel, heeft met een speelautomatenhal. Van overlast is in Axel geen sprake (meer, red). De Welzijnsraad vindt dat soort verge lijkingen irrelevant. „In de speelhal in Axel staan ongeveer 20 automaten en hier is sprake van 86 stuks. Maar los van deze onvergelijkbare getallen hoeft de ene gemeente de andere niet na te doen. Uit gegevens van het Zeeuws Centrum voor Alcohol en Drugs (ZCAD) blijkt dat het bestaan van de gelegenheid om te gokken een grote rol speelt in de gokcultuur. Daarnaast spe len de plaats (denk aan de sporthal waar veel jongeren komen), de hoogte van de inzet, de manier van gokken en de tijd die gokkers hieraan besteden een indringende rol. De gokverslaafden die hierdoor ontstaan moeten aan geld zien te komen en de omgeving vormt op deze wijze een doelwit om aan het beoogde geld te komen". Van onze verslaggever Middelburg - De werkge legenheid in Zeeland holt nog altijd achteruit. De komende tijd verdwijnen in de provincie nog eens 417 arbeidsplaatsen, waar van 170 in Zeeuws-Vlaan- deren. Die ontslagen vol gen op de bijna veertien honderd banen die tussen januari en oktober dit jaar al verloren gingen. Dat blijkt uit de arbeidsmarkt- gegevens voor de provincie Zee land van vorige maand. Het staf bureau Arbeidsvoorziening Zee land produceert deze cijfers maandelijks. De meeste ontslagen vallen nog altijd in de metaal. Die sector is set 470 bedrijven en werk voor aim twaalfduizend mensen een tan de grootste werkgevers in de provincie. De metaal zit al langer in de problemen. Zo steeg het aantal werkzoekenden in die sector tus sen juni 1992 en juni 1993 van 464 naar 1087. Uit de arbeidscij- fers van oktober blijkt dat mo menteel 1263 mensen in de me taal zonder werk zitten. Andere sectoren waar het slecht gaat zijn de landbouw en visserij, zakelijke dienstverlening, voe- dings- en genotmiddelenindus trie en detailhandel. Afgezet tegen de gegevens van een jaar geleden is het werkloos heidspercentage in Zeeland ge stegen van 5,9 naar 7,6 procent. Het percentage werklozen ligt in Zeeuws-Vlaanderen met 6,9 pro cent (3260 mensen) iets lager. Het aantal vacatures daalde over de hele provincie gezien met i vijf procent. In het gebied onder de Westersehelde nam het aantal vacatures af met 75. Opmerkelijk is het aantal banen dat in het onderwijs openstaat: «30 tegen slechts 177 in 1992. In Zeeuws-Vlaanderen bedraagt aantal onderwijsvacatures Van onze correspondent f«neuzen De politie van Terneuzen heeft gisteren een kleine hoeveelheid softdrugs een alarmpistool in beslag genomen. De verboden spullen werden ge- ronden tijdens een controle op het sluizencomplex te Terneuzen een personenauto met een hans kenteken. Een van de in zittenden. een 18-jarige jongen ®t Calais, was in het bezit van de drugs. Bij een 21-jarige plaatsgenoot 'era liet alarmpistool ontdekt, hat hij tussen zijn broekriem had «borgen. Beiden werden aan gehouden en proces-verbaal is "Pgemaakt. Na verhoor werden ze weer op vrije voeten gesteld. Van onze verslaggever Axel - Oud-wethouder P. Apers van de gemeente Axel is lijsstrekker voor de WD Bij de komende gemeente raadsverkiezingen. De WD-afdeling stelde de kandidatenlijst begin deze week vast. Op de lijst staan de huidige yVD-raadsleden op verkies- bare plaatsen. De lijst ziet m als volgt uit: 1 P. Apers, 2 L den Doelder-Van de Voorde, 3. A. Cambier, 4 J. wijnacker, 5 J. Francken, 6 Vriens. Appels liggen in een boomgaard bij Clinge weg te rotten. Door de lage prijzen waren ze de moeite, en zeker de kosten van het plukken niet waard. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Van onze verslaggever Frank Deij Axel - Piet Apers (63) uit Koewacht is bij de komende gemeenteraadsverkiezingen opnieuw lijsttrekker voor de WD Axel. De kans dat hij bij een gunstige verkiezingsuit slag aan een tweede carriere als wethouder mag beginnen is echter gering. De WD heeft naast Apers in de personen van Loes den Doelder (2 op de lijst) en Bram Cambier (3) nog twee kandidaten die in het college willen gaan zitten. De WD zal Apers zonder par don offeren indien beoogd coali tie-partner CDA, net als vier jaar geleden, drempels opwerpt voor zijn kandidatuur. WD afdelings-voorzitter T. Marteyn zei gisteren dat de WD die koers heeft uitgezet voor de komende gemeenteraadsverkie zingen. „Apers is dan wel lijst trekker maar het is geen auto matisme dat hij wethouder wordt. De leden vinden unaniem dat een wethouderszetel de inzet van de verkiezingen moet zijn. Het zou dan niet erg verstandig zijn een persoon naar voren te schuiven die weerstand oproept. Als er een beroep op ons wordt gedaan om in het college te gaan zitten en er zijn bezwaren tegen de kandidatuur van Apers dan moeten we praktisch zijn. De WD vindt het heel belangrijk om een wethouderszetel te heb ben want dan kun je toch meer aan beleid doen". De WD verspeelde vier jaar ge leden, toen coalitiepartij de Pv dA op drie zetels bleef steken (de 12 februari 1988, Piet Apers is net gedwongen als wethouder af te treden. Met stoel loopt hij naar zijn fractiegenoten. FOTO ARCHIEF DE STEM WD kreeg er vier), een wethou derszetel omdat de WD vast hield aan Apers. Voor het CDA (zes zetels) was Apers niet be spreekbaar. Het gevolg was dat er in Axel een CDA/PvdA-'kabi- net' ontstond. Apers werd in 1988, toen het college nog uit de PvdA, het CDA en WD bestond, als wet houder gewipt omdat hij het niet zo nauw nam met zijn kilometer declaraties. De WD leverde geen nieuwe wethouder en de raad besloot later dat twee wet houders voldoende is voor een gemeente van 12.000 inwoners. Apers bleef wel als raadslid maar nam die zaak zo hoog op dat hij lang weigerde zijn colle ga-raadsleden de hand te schud den. De verhoudingen zijn in de afgelopen raadsperiode wel ver beterd maar de lucht is nooit helemaal geklaard. Het CDA anno 1993 denkt met gemengde gevoelens terug aan die roerige periode. Er zijn leden die Apers absoluut niet als wet houder willen zien, maar dat (nog) niet hardop durven zeggen. Vice-fractievoorzitter M. Murre (A. van Harn zit in Zuid-Afrika) proeft dat tijden toch wel veran derd zijn. Let wel, er is binnen de partij nog geen standpunt over ingenomen maar Murre zou het niet verstandig vinden als het CDA nu al een veto zou uitspreken. „Persoonlijk vind ik niet dat we zo lang in het verle den moeten blijven graven". Schone lei Murre praat over een schone lei, nieuwe gezichten, en vernieu wing. Daarnaast zou hij het, ook persoonlijk, toch ook weer niet zo verstandig vinden van de WD om Apers opnieuw naar voren te schuiven. Maar dat is meer een kwestie van leeftijd. Murre (zelf gepensioneerd) vindt dat de WD voor de jeugd moet kiezen. De CDA'er wil de discussie ech ter nog niet op scherp zetten. „Het is allemaal nog wat prema tuur om daarover te praten". Het kan zijn dat de kaarten na de verkiezingen heel anders ko men te liggen omdat D66 en misschien Groen Links in Axel meedoen, oppert hij. Maar ook Murre weet dat er geen aardver schuivingen te verwachten zijn. Als het CDA en de WD in de buurt blijven van het huidige zetelaantal (zes en vier) dan ligt een nieuwe CDA/WD coalitie voor de hand en valt ook voor PvdA-wethouder J. van Schaik het doek. Van onze correspondente Hulst - De stichting Hulster car naval (AHC) De Vossen uit Hulst houdt dinsdag 23 november de traditionele oliebollendag. Het wordt een drukke dag voor de Vossen, want vanaf 's morgens vroeg worden de bolletjes be strooid met poedersuiker, in zakken gedaan en gaan de vrij willigers op stap. Voors de middag bezoeken de Vossen bedrijven en tussen de middag de middelbare scholen. Om 15.30 start de huis-aan-huis- verkoop. Met de opbrengst van de oliebollenverkoop worden de kosten van de komende carna valsviering betaald. VRIJDAG 19 NOVEMBER 1993 DEEL 1 Rapport sociaal-rechercheur verbaast rechter Van onze verslaggever Terneuzen - Zelfs de poli tierechter kon gisteren een verbaasde lach bij de 'ob servaties' van een sociaal rechercheur niet onder drukken. De bewijslast voor het feit dat M. de M. uit de gemeente Sas van Gent steunfraude zou heb ben gepleegd, werd onder meer geleverd door 'een dekbed met twee kussens', die de vrouw in juli 1992 uit het raam had gehangen. De man had zich uitermate serieus van zijn taak gekwe ten, want er kon geen auto in de straat staan, of hij had het nummer genoteerd. Het be zoek van een man die langs de achterdeur bij De M. naar bin nen ging, zette hem verder op het spoor van steunfraude. Geconfronteerd met die 'ob servaties', sloeg De M. onmid dellijk door toen ze werd ver hoord door de politie. Voor de rechtbank in Terneuzen trok ze gisteren evenwel haar ver klaring in. Ze zou die onder grote druk en in verwarring hebben afgelegd. Het verwijt dat ze had samengewoond, terwijl ze een uitkering had, was volgens haar niet terecht. De betrokken vriend, van wie ze destijds was gescheiden, maar met wie ze nu weer sa menwoont, kwam wel regel matig langs. Aan een van die bezoeken hielden ze hun twee de gezamenlijke kind over. „Soms, als we uit waren ge weest, bleef hij slapen. Maar we vormden geen economische eenheid", zei de vrouw. Des ondanks hechtte zowel de offi cier als de politierechter meer waarde aan haar eerste, gede tailleerde verklaring. Conform de eis kreeg zij tachtig uur dienstverlening. Bijeenkomst bestuurders grensprovincies Van onze verslaggever Middelburg - Verdere samenwerking van de provincies Zee land, Noord-Brabant, Limburg en de Belgische provincies Oost- en West-Vlaanderen kan de belastingbetalende burger zeer ten goede komen. Bestuurlijke problemen kunnen mak kelijker worden opgelost omdat de bestuurders niet zo gebonden zijn aan regeltjes en dus veel losser en creatiever kunnen handelen. Dat is, volgens de Zeeuwse Com missaris der Koningin Van Gel der, het grote voordeel van een trend die al enige tijd aan de gang is: de grensoverschrijdende samenwerking tussen provincie besturen. Van Gelder sprak gisteren tij dens een bijeenkomst van 135 provinciale bestuurders uit Bel gië, Limburg, Zeeland en Noord- Brabant. De bijeenkomst had tot doel verbroedering te scheppen en contacten te leggen. Het grondgebied van de provin cie wordt minder en minder be langrijk, stelde Van Gelder. „Het heeft geen zin meer om daarover te spreken, we moeten niet in hectaren, maar veel meer in pro bleemgebieden denken. Straks is er alleen nog sprake van een gebied waarin de provincie mag meespelen. Gedeeltelijk als een spin in haar web, maar vele malen meer als onderdeel van het web van andere spinnen," aldus Van Gelder. De structuur van de overheid is nu verticaal. Dat wil zeggen dat Den Haag aann de top staat en de lijn met regels naar beneden trekt, naar de provincie en ver volgens de gemeenten. Maar provincies die samenwerken kennen een horizontale struc tuur, in macht zijn het gelijke overheden. Dus bestaan er veel minder regels, en dus, volgens Van Gelder, komt er ruimte voor creatief besturen. „En daarom verwacht ik veel van de grens overschrijdende samenwerking," aldus de commissaris. Van onze verslaggever Terneuzen - Over een rit van Gouda naar Kruiningen, nor maal gesproken in twee uur gepiept, deed A.S. uit de ge meente Sas van Gent vorig jaar zes en een half uur. Aan de rit, in gezelschap van een jonge hond en een fles sherry, kwam een abrupt eind toen ze de slagboom van het veer- plein ramde. De gewaarschuwde politie wilde de vrouw, die naar alcohol rook, de ademtest afnemen, maar ze weigerde daaraan mee te wer ken. Eerst wilde ze namelijk haar hond, die was ontsnapt, terugvinden. „Ik had niet zoveel op", zei ze gisteren tegen de politierechter in Terneuzen. Dat ze desondanks de slagboom en een schakelkast had geramd, kwam omdat ze had zitten hui len en met betraande ogen niets had gezien. De officier van justitie vond haar verhaal te vrijblijvend. Hij wees op de lange rit, de fles Nachtelijke patrouilles over 8000 hectare Van onze verslaggever Schoondijke - De wildbeheereenheid De Honte opent de jacht op stropers in het gebied. De jagersclub houdt tot en met januari volgend jaar op gezette tijden nachtelijke patrouilles om stropers te weren. Het gebied van de wildbeheereenheid bestrijkt achtduizend hectare in West-Zeeuws-Vlaanderen. De eenheid is een club van ongeveer veertig gediplomeerde jagers, die de wildstand in het gebied op peil houdt. Er zijn twee redenen voor De Honte om patrouilles in te stellen. Aan de ene kant bereiken het bestuur van de eenheid steeds vaker berichten over wildstropers in het gebied. Anderzijds is het zo dat de jachtvereniging Biervliet, die vroeger surveilleerde, daarmee is opgehouden. Bovendien zien de jagers zelf uiteraard niet graag dat 'hun' wild onder hun ogen wordt weggestroopt. De patrouilles die wildbeheereenheid De Honte houdt, gebeuren in nauw overleg met de politie Zeeuws-Vlaanderen. sherry en het feit dat ze nog had zitten drinken op het veerplein. „U bent bezig uw probleem te verstoppen", sprak hij haar toe. Om de vrouw weer op het rechte spoor te krijgen, eiste hij een boete van tweeduizend gulden en een rijontzegging van negen maanden. Drie daarvan voor waardelijk, mits ze de Alcholol Verkeerscursus volgt. De politie rechter legde de rijontzegging in zijn geheel op, maar deed 500 gulden van de boete af, op voor waarde van deelname aan de AVC. Van onze correspondent Aardenburg - Op 77-jarige leeftijd is in Anoque (Ca nada) oud-Aardenburger Al- bert Lannoije overleden, priester van het bisdom Bre da. Pastoor Lannoije werd 26 september in 1916 in Aarden burg geboren en werd in 1942 tot priester gewijd in het groot-semenarie te Hoeven. Ondanks de oorlogsjaren zorgde de parochie Aardenburg voor een groot feest ter gelegenheid van de eerste plechtige mis in zijn geboorteplaats. In 1952 ver trok pastoor Lannoije naar Ca nada als emigrantenpastoor voor geëmigreerde Nederlanders. Hoewel hij het al enkele jaren rustig aandeed in het dorpje Anoque was hij wel actief in het weekeinde door nog diensten te doen in het parochiekerkje. Verder maakte hij zich verdien stelijk op het terrein van verta len van Nederlands in Engels en omgekeerd. Op 12 november overleed hij in Anoque en hij werd 16 november in Toronto- begraven.

de Stem | 1993 | | pagina 13