t! ANK De laatste stap van *l)e ver Fan met strafblad wordt visum geweigerd .V. winkel ER FC 330 ouw Adri van Tiggelen is na eenzame strijd klaar voor rentree „Het gaat echt stap voor stap. Elke nieuwe fase is moeilijk en verloopt voor je gevoel veel te langzaam." Zo ineens het bijltje er bij neergooien, is geen manier van afscheid nemen. Het moment van stoppen komt." ZPA-DEALERS AANBIEDING"]! xcl. 171/2 BTW) sternen WERKEN werken ■amen en deuren ïrk UW ZAKEN. groep Hoe veilig is Amerika voor de voetbalsupporter die het WK wil bezoeken? 93 X 63 partner voor de ii BREDA mi 076-213825/219209 I.: 076-879331 23 70 00 38 50 glas chemisch afval drijfsafvalcontainers papier karton ing reiniging tputten septictanks vegen VRIJDAG 19 NOVEMBER 1993 prijs 2.195.- excl. 171/2 BTW) igdheden 6-200020 47 3160 AC RHOON POSTBUS 4013 4900 CA OOSTERHOUT FLORIJNSTRAAT 1-3 4903 RM OOSTERHOUT TELEFOON: 01620-53730 jardekooper Hoffman lastingadviseurs, leurink Co. Accountants ind. ACCOUNTANTS EN BELASTINGADVISEURS Door Gerard Lukken Eindhoven - De ochtend- training is aijhter de rug. Tot aan de middagsessie op het veld doden de spe lers de tijd met het biljart, de tv en stapels lectuur. Het is een bont gezelschap, waar Adri van Tiggelen pas sinds kort weer volle dig bijhoort. De strijd die hij het afgelopen half jaar leverde, was er vooral een van grote eenzaamheid. „Als je geblesseerd bent, hang je er toch maar een beetje bij. Ie dereen is voornamelijk met zich zelf bezig. In het voorbijgaan wordt wel eens vrijblijvend geïn formeerd hoe het met je gaat. Daar houdt het mee op. Natuur lijk is het lekker als je steun krijgt, maar je moet het toch zelf doen." Van Tiggelen - 36 jaar, ex-inter national met 56 caps en in de tindfase van zijn carrière - con stateert het zonder een spoortje van teleurstelling. Het is nu een maal de harde realiteit van het hedendaagse profvoetbal. En na vijftien arbeidsjaren in het me tier, weet de voormalige postbo de uit Oud Beijerland dat als geen ander. Wie niet speelt, hoort er ook niet bij. Voor de zoveelste keer laat Adri van Tiggelen die ongelukkige se conde op 8 mei aan zijn geestesoog voorbijtrekken. PSV leidde soeve- rein met 2-0. Er waren nog hooguit twee minuten te gaan. Go Ahead Eagles mocht ingooien, net op de helft van PSV. Jeroen Boere nam de bal aan en ging een beetje door de knieën juist toen Van Tiggelen het speeltuig tussen zijn benen door wilde wegschoppen. Op het moment dat het scheenbeen van 'De Spijker' het stuitje van zijn tegenstander raakte, hoorden de tribuneklanten het kraken. „Eerst dacht ik dat het meeviel. Pas de volgende dag bleek dat mijn scheenbeen was gebroken. Tiental len keren heb ik die actie terugge zien. Op de video, maar ook in mijn gedachten. Het was niet slim. Onnodig. Maar in een volgende wedstrijd doe ik het waarschijnlijk weer. Het zit nu eenmaal in mijn karakter. Ik ga door tot het aller laatste fluitsignaal." Dat er nog een volgende wedstrijd komt, daarvan is Van Tiggelen overtuigd. ook kan bijna niemand bevroeden hoeveel moeite het Van Tiggelen heeft gekost om het revalidatieproces tot een goed einde te brengen. Alleen inspanningsfysioloog Luc van Agt en fysiotherapeut Monne de Wit hebben een idee van de prestatie die de PSV-routinier heeft moeten leveren. Zij waren het die hem negen keer per week anderhalf uur lang onder handen namen, gaven hem vertrouwen en steunden hem op de moeilijke momenten. Dat die er op de lange weg terug zijn geweest, behoeft geen twijfel. „Natuurlijk heb ik wel eens baaldagen gehad. Van die dagen dat het absoluut niet liep. Gek werd ik daarvan. De buiten wacht had me al afgeschreven. Er werd althans aan getwijfeld of ik op mijn leeftijd nog kon terugkomen. Door journalisten, maar ook door supporters. Loop ]e alleen op zo'n veld te ploete ren en dan hoor je langs de kant een paar mensen, die zo eens komen kijken, vlakweg constate ren dat het niet goed gaat met Van Tiggelen. Dat hij hinkt. Maar die zien dan niet van hoe ver je al bent teruggekomen. Dat soort dingen vreet aan je. Nie mand heeft in de gaten hoeveel moeite het kost, hoe langzaam het gaat." Mank Toen Adri van Tiggelen eind juni het gips om zijn rechterbeen mocht afleggen, moest hij in fei te opnieuw leren lopen. Wat volgde was een programma van wandelen, verzorging, coördina tie-oefeningen en kracht training. „Echt, die eerste veer- tien dagen liep ik zo mank als een eend. Ik kon mijn pas niet afwikkelen. Mijn enkel zat vast. jjt had alle aandacht nodig van "e medische staf. Was enorm met mezelf bezig. Die revalidatie beheerste mijn hele leven. Maar he medische staf kon me niet voldoende aandacht geven. Er waren teveel geblesseerden. Die andere jongens moesten spelen, hns die gingen voor. Ik had toch n°g een lange weg te gaan. ''an Tiggelen verlegde daarom zijn werkterrein naar het «ldropse St. Anna-ziekenhuis, ™aar hij in afzondering aan die eerste fase van zijn herstel be gon. De voormalige PSV-fysio- herapeut Ton van Schijndel kon em wel alle aandacht geven die '1 nodig had. Loopsessies op vollende band, oefeningen in therapie-bad en coördinatie- training in de zaal werden afge beld met behandelingen. „Ik en daar heerlijk bezig geweest, onder pottekijkers. Totdat de tenzaal te klein werd voor ln trainingen en Ik gestoord Adri van Tiggelen: „Die eer ste veertien dagen liep ik zo mank als een eend. foto de stem/johan van gurp VV' Door Ted van Leeuwen Doha/Breda - Nederlandse voet balsupporters die vanwege ge weldsdelicten een strafblad hebben en het WK-voetbal in Amerika willen bezoeken, lopen een grote kans dat hun een visum geweigerd zal worden. Ed Best, die op het WK, dat van 17 juni tot 17 juli in Amerika gespeeld wordt, de veiligheid bestiert, vertelde in Qatar tijdens het Aziatische kwalifi- catie-eindtoernooi voor het WK: „Vol gens onze wetten kunnen we iedereen met een strafblad weigeren. Beslissin gen zijn er nog niet genomen, maar we overwegen om het als een mogelijkheid aan te grijpen hooligans tegen de hou den." Best bekeek in Qatar de veiligsheids- maatregelen. „We steken overal ons licht op," aldus de veiligheidsofficier die zo uit een politieserie lijkt te zijn weggelopen. Meer dan een jaar geleden zijn de Amerikanen begonnen met het in kaart brengen van de veiligheidsproblemen die een voetbalwedstrijd kan opleve ren. De eerste bijeenkomst was de beste, vertelt Best. „Die opende onze ogen in één klap." Het was op het FBI-trai- ningscomplex in Quantico (Virginia) waar de Amerikaanse veiligheidsdes kundigen door uitgenodigde politie mensen uit Zweden, Duitsland, Italië en Engeland (in de drie eerste drie landen waren de laatste EK's en WK gehouden) op de hoogte werden ge bracht van het verschijnsel 'hooliga nisme'. „Ik moet u eerlijk bekennen," zegt de zich diplomatiek uitdrukkende Ed Best, „dat we ons doodgeschrokken zijn. Het begrip 'hooligan' is een vol strekt onbekend fenomeen in Amerika. We kennen geen uitbarstingen van ge weld bij sportwedstrijden in de Vere nigde Staten. Die eerste bijeenkomst leverde ons zoveel onbekende aspecten op, dat we meteen besloten het veilig heidsvraagstuk de allerhoogste priori teit te geven." Thans zijn er maandelijkse bijeenkom sten tussen de FBI, de korpsen van de diverse staten en de politiechefs van de negen steden waarin de WK-wedstrij den gespeeld zullen worden. „We wis selen voortdurend kennis en informa tie uit, net als technieken en tactieken in rel-bestrijding." Bestudeerd De Amerikanen hebben hun ogen in de hele wereld de kost gegeven. De afge lopen weken waren ze bij de Aziati sche kwalificatiewedstrijden in Qatar, ze hebben het politie-optreden bij de confrontaties tussen Nederland en En geland op de voet gevolgd, in Spanje is het gedrag van de. Ultra's van Real Madrid onder de loepe genomen, in Zuid-Amerika werd gekeken en in Noord-Ierland werd terrorisme-be- strijding bestudeerd. Want met dat gevaar zal het WK van Amerika ook bedreigd worden. Best verliet Qatar overigens opgelucht. Met eigen ogen had hij kunnen waar nemen hoe Iran en Irak onder andere met lichte hulp van de arbitrage wer den uitgeschakeld voor het WK. „Hoe wel iedereen van harte welkom was, wil ik u wel bekennen dat het een kleine opluchting was. We kunnen ons iets meer op de hooligans concentre ren." „Op dat gebied hebben we het meeste hebben we geleerd in Engeland en, pas geleden in Rotterdam. Vooral in Ne derland zijn we erg onder de indruk geraakt van de handelswijze van de Rotterdamse politie," had Best eerder tijdens de internationale persconferen tie gezegd, zich niet bewust van Ne derlandse toehoorders. „Volgens ons is de Rotterdamse politie één van de beste ter wereld op het gebied van de hooligan-bestrijding. Zeer professioneel. In het stadion was alles onder controle. Het geweld vindt nu alleen nog buiten de stadions plaats. Maar dat zelfs de mensen in Rotterdam er niet in geslaagd zijn alle geweld te beteugelen, heeft ons aan het denken gezet." Massaal De achterstand is, of wordt, snel inge haald, meent Best. „Met name in Enge land en Nederland hebben we zoveel kennis opgedaan over de techniek en tactiek van de bestrijding van hooli- gansgeweld, dat ik erop reken dat we in 1994 de materie onder de knie hebben. Ik mag geen cijfers noemen, maar de politie-inzet zal massaal zijn. Bovendien zullen we gebruik maken van particuliere beveiligings-dien- sten." Behalve op de hooligans is Amerika ook bedacht op terroristische aansla gen. Vandaar het bezoek aan Noord- Ierland. Best: „Met dat vraagstuk had den we op de Spelen in 1984 ook af te rekenen. Het is de vraag: 'Hoe stel ik me in op het onverwachte'. Hooliganis me echter is een geheel nieuw feno meen voor ons." De Amerikanen staat een beleid voor ogen dat gericht is op preventie. Best: „Ik kan er nog niet teveel over zeggen, maar de Amerikaanse wet biedt de /mogelijkheid mensen een visum te wei geren die eens veroordeeld zijn. Ik kan me voorstellen dat wij ons gaan con centreren op visumaanvragers die een geweldsdelict gepleegd hebben." Veiligheid supporter De nauwe contacten met de Neder landse politie en de KNVB zullen in het geval van Hollandse kwalificatie worden aangehaald. Bij de bond of de politie bekende ordeverstoorders zul len kansloos zijn wanneer zij een vi sum voor Amerika aanvragen. Ook bij ontsporingen in Amerika, zal er opgetreden worden. Als het even kan, wordt er een lik-op-stuk beleid gevoerd. Best: „Een fan die zich ern stig misdraagt, zal zich voor de rechter moeten verantwoorden en moet er re kening mee houden dat het verblijf in Amerika langer gaat duren dan de bedoeling was. In veel stadions geldt al een alcohol-verbod, momenteel bestu deren we de mogelijkheid om in alle stadions een verbod af te kondigen." Op één, toch niet onbelangrijk vraag stuk wilde Ed Best absoluut niet in gaan. De veiligheid van de supporter zelf. In Florida werden in het afgelo pen half jaar tien Europese toeristen vermoord. „De berichtgeving daarover is buitengewoon overtrokken," doet Best ontluisterend luchtigjes. „Het is in de USA niet onveiliger dan ergens anders op de wereld. Iedereen die op reis gaat, waar dan ook naar toe, zal zijn voorzorgsmaatregelen nemen." Dat is een wel een erg luchtige opvat ting van zaken. Per jaar vallen er in de Verenigde Staten ruim 24.000 doden bij schietpartijen. Vier-en-twintigdui zend, dat is tweeduizend in de maand, vijfhonderd in de week. Vijfhonderd doden in de week bij schietpartijen waarvan de motieven steeds vager worden. Volgens de statis tieken liep eenderde van de doden 'gewoon in de weg', had dus nergens iets mee te maken. Nog meer schokkende cijfers: Elke dag sterven er in Amerika veertien kinde ren van veertien jaar en jonger door geweldpleging. Volgens schattingen van de politie gaan er in die leeftijds categorie 300.000 kinderen gewapend naar school, gevreesd wordt dat de schattingen te laag zijn. Wapenbezit - en dus vuurgevechten - horen vandaag-de-dag bij Amerika. En het wapenbezit groeit nog steeds. Angstaanjagend snel. Twee-derde van de 250 miljoen Amerikanen bezit een vuurwapen. Dat betekent dat er 170 miljoen vuurwapens onder de Ameri kaanse burgers in omloop zijn. En het is de wapenlobby die de handel gaande houdt. Want in Amerika wordt elke twintig seconden een wapen geprodu ceerd en dat moet verkocht worden. New York heeft dagen waarop er 36 moorden gemeld worden. Moorden om niks vaak. Zoals die op de vader van de basketbalster Michael Jordan. Die werd doodgeschoten in zijn auto ter wijl hij een dutje deed. Een paar jonge jongens wilden de wagen stelen. Ver der was er geen verband met Jordan. De basketbalster stopte geschokt met zijn sport, maar eigenlijk horen moord en doodslag bij de Amerikaanse sa menleving als hot-dogs en ketchup. Overtroffen Ook de straten van Los Angeles drui pen van het bloed. Regelmatig wordt ook het dodental van New York over troffen. Soms meer dan veertig moord partijen per dag. Al zeventien jaar wordt een meedogenloze oorlog uitge vochten tussen jeugdbendes, de Crips en de Bloods. Meedogenloze outcasts, die drugdealers of belangrijke gangle den ontvoeren voor losgeld, die kinde ren inzetten als huurmoordenaars. De crease the peace is him slogan, vermin der de vrede. Pas drie jaar geleden kwamen de ben- de-oorlogen echt in de aandacht. Het begon met een schietpartij tussen riva liserende bendes in Westwood, waar een bioscoopbezoekster die in de rij stond voor een kaartje door een ver dwaalde kogel in het hoofd getroffen werd. Plotseling verspreidden de ben de-oorlogen zich ook over de chiquere buurten van de stad en kwam South Central Los Angeles angstvallig dicht bij voor de middle- and upper classes. Ed Best blijft volhouden dat het alle maal meevalt, maar zegt het wel jam mer te vinden dat - volgens hem dan - er geen gestuurde loting plaats vindt. Het Nederlands elftal kan het best in Los Angeles terecht komen. En dan kunnen er de raarste dingen gebeuren, zegt een Californische journalist. 'Toevallig' „Als die supporters toevallig door de verkeerde wijken lopen, wordt er met een geschoten. Als je toevallig door een wijk loopt met toevallig de kleuren van de rivaliserende jeugdbende, wordt er zonder pardon geschoten. Europeanen zijn zich er totaal niet van bewust hoeveel geweld er in de Amerikaanse steden op ze afkomt. Aan de andere kant hebben die bewapende Kids geen flauw benul van het fenomeen hooli gans. Alleen al vanuit dat onbegrip kunnen de vreselijkste ongelukken ge beuren." „Nee hoor," blijft Best propageren, „het valt allemaal best mee hoor." „Het valt helemaal niet mee," zegt Filip Bondy van de New York Daily News. „Italië zal in New York gaan spelen. Als die Italiaanse supporters in de Bronx één keer de verkeerde straat inslaan, is het gebeurd met ze. Nee, ik sta geen sensatieverhalen op te han gen, dat is gewoon de realiteit, daar snapt geen Europeaan iets van. Maar de kogels fluiten je in de Bronx echt om de oren." Het hoogtepunt in de, loop baan van Adri van Tiggelen: Europees 'kampioen met Oran je in 1988.,' foto anp -'c1 pcii. werd van de blinde rrfyur voor- die lopende band." En dus verkaste Van-Tiggelen i weer naar het trainingscomplèx De Herdgang, waar de intensi teit -van oefeningen heel gedo-i seerd werd opgevoerd. „Het gaat echt stap voor stap. Elke nieuwe fase is moeilijk en verloopt voor je gevoel., veel te langzaam. Steeds moet de motor worden opgeladen. Toch is het heerlijk als je weer een stap kunt zetten. Want daar gaat het om. Blijf je in een fase hangen, dan is het dus echt afgelopen met je. Daar om reageerde ik ook zo fel' op berichten dat het genez.ingspro- ces was vertraagd. Toen ik ein delijk met de groep mee mocht trainen, was dat voor mijn ge voel een hele overwinning." Afschèid „Zo ineens het bijltje er bij neer gooien, is geen manier van af scheid nemen. Ik weet donders goed dat het moment van stop pen eraan komt. Is het niet na dit seizoen, dan misschien na het volgende. Als ik hét gevoel 'krijg dat het niet meer gaat, kap ik er mee. Ik ben daar heel nuchter in. Maar op dit moment ben ik nog niet zover. Lichamelijk, ben ik prima in orde, ik herstel goed, ben gretig en heb er gewoon nog veel plezier in. Daarom heb ik het ook kunnen opbrengen om zo hard aan mijn rentree te wer ken." De lange, moeizame weg van patiënt naar eerste elftalspeler is ruim een half jaar na dat onge- lukkige moment op 8 mei bijna voltooid. De blessure is honderd procent genezen. Het wachten is nu op een gelegenheid om de laatste stap in het proces te zetten; de rentree in het hart van de PSV-defensie. „Ik ben klaar voor het eerste," zegt Van Tiggeléh ponder enig spoor van twijfel;'',,Maar ik moet mijn kans afwachten. Ik heb met De Mos gesproken. Hij wil me er graag bij hebban. Maar niet ten koste van alles. Mjtchell van der Gaag staat nu op mijii plaats en hij doet het goed. Ik -kan me voorstellen dat de trainer zo'n jongen wil laten staan. Maar ik kan me ook voorstellen dat hij mij als libero gaat inzetten en Erwin Koeman doorsöhuift'naar het middenveld. Zo niét, dan is er nu nog geen plaats voor me in het centrum van de verdediging. Maar er kan altijd iets gebeuren. Voor mij is het zaak om dan klaar te staan en mijn kans te grijpen. Hoewel, ook die laatste stap zal weer enige tijd gewen ning vereisen." Hij praat er dan wel luchtig over, maar lekker zit het hem allerminst. Net zoals het hem destijds bij Anderlecht geenszins lekker zat dat De Mos hem we kenlang aan de kant hield na het herstel van een schouderblessu re. „Natuurlijk zit het me niet lekker dat ik nog niet speel," erkent hij. „En natuurlijk vind ik het lullig dat ik tijdens die bekerwedstrijd tegen Sparta tot twee keer toe moest warmlopen zonder dat ik er in kwam. Maar ik heb er wel begrip voor. Deze situatie is niet vergelijkbaar met die bij Anderlecht. Ik ben er nu veel langer uit geweest. Ik ben ook verstandiger geworden, zit aan het einde van mijn carrière en heb geen zin meer in ruzie met de trainer. Maar de strijd lust is er nog zeker. Ik heb niet voor niets al die tijd afgezien." De komende maanden worden bepalend voor de vraag of Adri van Tiggelen zijn verblijf in het betaalde voetbal nog met een jaar verlengt. Het antwoord is afhankelijk van twee factoren. Laat de technische staf hem op korte termijn terugkeren in de basiself en, zo ja, wil de clublei ding het aflopende, contract met de routinier verlengen. „Dat mijn contract afloopt, daar sta ik nu absoluut niet bij stil. Het gaat er Ipij fort} dat ik terug kom in de basis, ijk richt me op het begin van de tweede compe titiehelft. Dan moét ik er in staan. En mét pas in. maart of april. Want dan is het 'over. Dan stop ik er resolupt mee. Nee, naar een andere club ga ik niet meer. Eindhpven is mijn laatste halte in het betaalde voetbal."

de Stem | 1993 | | pagina 11