Schoonmaakmiddel in Olvarit i Gratis Aladdin knuffelbeesten? 'Doorbraak in bodemsanering^ Nutricia haalt een miljoen potjes 'besmette' kindervoeding terug uit winkels Supporters lopen warm Fonds onderzoekt 'EeM totl voor San Marino fouten gynaecoloog Verbaasde inspecteur: 'Waarom nu pas aandacht voor Höhner?' doer». i Poolse vrachtvaarder schuldige aanvaring Aya I Werkenrode Q I I -* lovember 15.00 uur. Jingen Ion 08891-97180 .EGANTE EN raat 36 Sluis -62538 VERKOOP WONINGEN NIEUW EN BESTAAND tmrk KABUB.V. Zeeuwse stations gaan niet dicht Britse order voor Fokker Hennepteelt in voormalige kerk Geen belasting meevaller in '93 I -4 5 II ft Yasir Arafat half december in Nederland Sollicitant 'opgesloten' 'Ziekte Jackson is geen smoes' Belgen gewond op Zoomweg Geen gevaar Opruimen kan stukken goedkoper X 60 Kj mMp f m loor een :0:m lierichtingenr adnX pouw. De oplei- BO-niveau, leiden |van een betaalde j daarin geslaagd, fen, afgestemd op ft en het bedrijfs- ]en op intensieve, Jve gebouwen met Ivestingsmogelijk- jpakket. Voor onze Ivervoer kosteloos. 1 fcr verhinderd. Ql ..m/v I I I I I I I .J pren naar: 'Arbeid .UIS )r de rokdragende vrouw. I over. Want een panty be- Ju maakt en zakt af. (ternatief: Scantihose. Extr pen slim haakje. Daarmee ie lies reikende kousen aan jarretels, geen laag ^r"ls" onzichtbaar, ook onae jt - als een tweede huid :n. natief voor de panty- 14.95 (3 kleuren) ten, 6 kleuren) Levering kunststof en aluminum kozijnen gel voor inlichtingen: Bouwbedrijf J. Kaas Kunststoffen Kanaalpolder 7b - Philippine-Tel. 01159-1531 of1341 DE STEM i i i i i V^OdelBÜ^^* WOENSDAG 17 NOVEMBER 1993 133e JAARGANG LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 1,60 - ZATERDAG: 1,90 Terneuzen - De Nederlandse Spoorwegen zien af van de slui ting van vijf kleinere stations in Zeeland. De stoptrein blijft rij- i. Voor Oost-Zeeuws-Vlamin- i is vooral het station Krui- Jingen-Yerseke van groot be lang. Met het veer en de bus hebben zij zo aansluiting op het spoorwegnet. De stoptrein zal wel meer geld moeten opleveren. ZIE ZEELAND - C1 Amsterdam - De Britse lucht- ■aartmaatschappij British Mid land heeft bij Fokker negen vliegtuigen besteld en een optie op drie toestellen genomen. Het gaat om de F-100 en de nieuwe, verkorte uitvoering, de F-70. IZIE ECONOMIE - A5 Maasdijk - De politie in het Westland heeft in Maasdijk een hennepkwekerij ontmanteld in een voormalig kerkgebouw. On der het mom van een natuur- steenbedrijf werden in de kerk verschillende ruimtes gebruikt wor de teelt van hennep. Den Haag - In tegenstelling tot wat de Tweede Kamer tot voor kort aannam is er dit jaar geen grote belastingmeevaller. Dat staat in de najaarsnota, een ver trouwelijk stuk van minister Kok van Financiën. Bij de finan ciële beschouwingen in de Ka mer is onlangs nog uitvoerig over de besteding van een even tuele meevaller gedebatteerd. HET WEER MIN /MAX FI fyt' fk m 1 Oranje-supporters in de bus naar Poznan zijn al in de stemming voor de wedstrijd Polen-Nederland vanavond. FOTO ANP Bergen op Zoom - Het ziekenfonds AZWZ gaat een onderzoek instellen naar eventuele fouten, gemaakt door gynaecoloog C. Höhner in Bergen op Zoom, Lichte vorst De komende nachten vriest het licht tot matig. Overdag komt de temperatuur enkele graden boven nul. Omdat er meer wind komt, voelt het guur aan, ondanks de aanwezige zon. Den Haag - PLO-leider Yasir drafat komt waarschijnlijk op •3 en 14 december naar Den haag. Volgens Buitenlandse Za ken moeten alleen nog maar en kele details van het bezoek wor den geregeld. %wgen - Een 20-jarige man jj uninSen heeft maandag- Middag in een Nijmeegs bedrijf vergeefs zitten wachten op een sollicitatiegesprek. De directeur M de man een gesprek beloofd 11 hem vervolgens verzocht oventjes te wachten' in een ka artje. Dat was om half vijf. oen er na ruim een uur nog eeds niemand kwam opdagen, oro de man poolshoogte en hat het pand al verlaten as. Via het 06-11 nummer heeft tJ tA. P°litle gebeld die hem eelt bevrijd. Gisteren heeft de an oaar het bedrijf gebeld met e vraag of er alsnog een sollici tatiegesprek in zat. Dat was niet "et geval. Nutricia maakt er 'n potje van Blijkt uit dat onderzoek dat het gaat om ernstige fouten, dan zegt het ziekenfonds de samen werkingsovereenkomst met deze gynaecoloog op. Of ook het ziekenfonds MZB dat gaat doen, was gisteren niet be kend. De directie van VGZ in Nijmegen, waaronder de MZB valt, was onbereikbaar. Tot er artikelen over in de krant verschenen, was AZWZ-direc- teur C. Wellhüner niet op de hoogte van de kritiek op het functioneren van Höhner. Even min wist hij dat de specialist een tijdelijke beperking van zijn me disch handelen had gekregen. „Onze verzekerden moeten een goede behandeling krijgen van specialisten. Anders beëindigen wij de samenwerking," zegt Wel lhüner. Tot een dergelijke maat regel gaat een ziekenfonds slechts in bijzondere gevallen over. Wellhüner: „De contracten die wij sluiten met specialisten staan los van de ziekenhuizen. Die hebben voor specialisten de zogenaamde toelatingscontrac ten. Onze contracten kunnen we .opzeggen als daartoe aanleiding is. Uiteraard moet je van die mogelijkheid een spaarzaam ge bruik maken. Ook met de belan gen van de medici moet je zorg vuldig omgaan." Wellhüner gaat nog deze week in ziekenhuis Lievensberg praten over de problemen. De AZWZ-directeur: „Regelma tig zijn er daar incidenten. Om de zoveel tijd komt ziekenhuis Lievensberg in opspraak. Merk waardig dat het ziekenhuis dat niet kan voorkomen. Het is triest dat een dergelijke organisatie zo vaak negatieve publiciteit krijgt. Ik heb er meer voor gepleit dat de ziekenhuizen van Roosendaal en Bergen op Zoom samengaan. Dat blijf ik een goede zaak vin den." VANDAAG IN DEZE KRANT Terwijl de hele journalis tieke wereld op zoek is naar de verblijfplaats van Michael Jackson la ten zijn advocaten we ten dat hij echt ziek is. 'Het is geen smoes om aan de Amerikaanse rechterlijke macht te ontsnappen.' ZIE BUITENLAND - A4 Den Haag - Het lijkt een goedkope reclamestunt, maar de spelers van het nationale voetbal elftal van San Marino kunnen vandaag in totaal 100.000 gulden incasseren als ze Engeland verslaan. De premie is een gevolg van een overeenkomst die het Haagse reclame- en adviesbureau HVR Advertising heeft afgesloten met een Londense bookmaker. HVR betaalde ongeveer 3000 gulden voor de wedden schap. De bonus is een reactie op de door het Engelse sensatieblad Daily Mirror uitgeloofde premie van 27.500 gulden per speler van het Poolse elftal, wanneer Oranje in Poznan wordt verslagen. Van onze correspondente Bergen op Zoom - Bij een ongeval op het Belgische deel v,an de Zoomweg is gistera vond weer een auto met volle snelheid in een bocht in de betonnen afscheiding gere den. Twee Belgen raakten be klemd en moesten door de brandweer bevrijd worden. Het licht ter plaatse was uitge vallen. De politie uit Hoogerhei- de die assistentie heeft verleend, vermoedt dat dat mede de oor zaak is van het ongeval. Volgens de woordvoerder van de politie is het de zoveelste keer dat er een ongeluk gebeurt op dat deel van de Zoomweg. „De auto's worden op die beton nen afrastering gewoon gelan ceerd. Er zijn al enkele doden gevallen. En het is steeds op dezelfde plaats." De twee Belgen zijn met een Nederlandse ambulance naar ziekenhuis Lievensberg in Ber gen op Zoom gebracht. INHOUD 2 KATERNEN Binnen-/Buitenland A2 Binnenland A3 Buitenland A4 Economie A5 A6 Beurs A6 Sport deel B Zeeland deel C Gids deel D RTV-programma's D2 Van onze verslaggever Zoetermeer - Het voe dingsconcern Nutricia haalt een miljoen potjes verontreinigde kindervoe ding van het merk Olvarit terug uit de winkels. In de voeding waarin varkens vlees of rundvlees is verwerkt zijn restanten van een schoon maakmiddel terechtgekomen. Dit is gebleken na een routine controle van de Keuringsdienst van Waren. Directeur T. van Hedel van Nu tricia Nederland heeft dit gister avond laten weten. De potjes zijn in Nederland, België en Griekenland op de markt ge bracht. Volgens Van Hedel is de vervui ling veroorzaakt door de Neder landse slagerij die het rund- en varkensvlees aan zijn bedrijfde- vert. Hoe het middel precies in de voeding terecht is gekomen kon hij gisteravond nog niet zeggen. „Daar gaat het momenteel ook niet om. Ons éerste belang is om de consument voor te lichten." Nutricia gebruikt het schoon maakmiddel zelf niet. Voor de consument is er geen reden om ongerust te zijn, zegt zowel Nutricia als de keuring- dienst. F. Schuring van die dienst: „Bij onze controle is ge bleken dat de totale partij ver ontreinigd is. De potjes zijn on geschikt voor consumptie, maar leveren geen gevaar op." Na overleg heeft Nutricia direct besloten om de potjes Olvarit, met een groen etiket, terug te trekken. Vanochtend gaan ongeveer hon derd medewerkers van de bui tendienst van Nutricia het land in om in winkels te controleren of het uit de handel nemen goed gebeurt en om voorlichting te geven aan consumenten. De Nutricia-directeur verwacht dat het bezoeken van alle ver kooppunten ('We gaan van groot naar klein') in enkele dagen af gerond zal zijn. Een reclamebureau in Rotter dam werkte afgelopen nacht aan het ontwerp van een speciaal bordje dat vandaag aan de schappen met Olvarit wordt ge hangen. De tekst op de bordjes moet duidelijk maken dat de voeding van Nutricia in de schappen te vertrouwen is en dat de vervuilde potjes zijn wegge haald. Gisteravond zijn enkele super markten al begonnen de schap pen leeg te halen. Albert Heijn werd aan het eind van de mid dag ingelicht. „Direct daarop is alle filialen gevraagd de potjes te verwijderen", laat een woord voerster weten. Het gaat om 26 soorten baby-, peuter- en kleutermaaltijden van respectievelijk 150, 200 en 250 gram. Volgens Nutricia kunnen alle andere zestig soorten Olva rit, waarin kip, vis of alleen groenten verwerkt zijn, zonder enig risico worden gebruikt. Het ministerie van WVC zegt dat in de vervuilde voeding p-Tolu- eensulfonamide (p-TSA) is aan getroffen, in concentraties van vier- tot vijfmaal de wettelijk toegestane waarde. VERVOLG'BINNENLAND - A3 ADVERTENTIE Van onze verslaggever Den Bosch - „Als het begrip Höhner-kinderen in Bergen op Zoom zo lang bekend was: waarom heeft niet iemand eerder de aandacht daarvoor gevraagd?" Geneeskundig inspecteur H. Plokker voor de provincie Noord-Brabant noemt het laat aanhangig maken van misgrepen bij bevallingen traag en laks. Wij zijn notabene een organisa tie die let op de kwaliteit van de gezondheidszorg. Wij moeten in formatie krijgen om het peil van de kwaliteit hoog te houden." Pas vorig jaar werd de inspec teur tijdens een werkbezoek aan het Lievensbergziekenhuis ge waar, dat er onregelmatigheden waren geconstateerd. Hij was het eens met de maatregelen, die de ziekenhuisdirectie zich had voorgenomen. Gynaecoloog J. Maathuis, lid van de onderzoekscommissie in Lievensberg, noemt het heel moeilijk om in de verloskunde oorzaak en gevolg aan te geven. „Een kind kan in de baarmoeder al onvolmaakt zijn geweest. Loopt een bevalling vervolgens zonder bijzonderheden, dan kan het onvolmaakte van het kind niet op de gynaecoloog worden geschoven." Het omgekeerde ge beurt ook. Een volmaakt kind krijgt schade tijdens de geboor te. Zegt inspecteur Plokker: „Ge boorte met de tang wordt ver drongen door het vacuümsys teem." Maathuis: „Beide vormen van kunstbevalling zijn evenveel in gebruik. Allebei toegestaan. Het hangt van opleiding en ge bruik af welk hulpmiddel een gynaecoloog gebruikt." De grote stad telt volgens Ma thuis meer kunstbevallingen dan het platteland. Die kunnen in de stad tot veertig procent oplopen. Het percentage van het Brabant se ziekenhuis schommelt tussen de vijftien en de twintig. Volgens inspecteur Plokker is er geen reden om Lievensberg - na de maatregelen tegen Höhner- in een kwaad daglicht te zetten. „Lievensberg is de laatste jaren enorm in kwaliteit vooruit ge gaan. Wat hen is overkomen had bij wijze van spreken ook elders kunnen gebeuren." In allerijl liet Nutricia gisteren in Leeuwarden stickers druk ken met de excuses voor het ongemak aan Olvarit-kopers. FOTO ANP Van onze verslaggever Hans van den Broek Den Haag - Het schoonmaken van vervuilde bodems kan mogelijk veel goedkoper, zonder sloop van woningen en andere gebouwen. Dat staat in het nog vertrouwelijke eind rapport van de werkgroep Bodemsanering onder voorzitter schap van Eindhovens burgemeester Welschen. Bedrijven kunnen volgens de nieuwe methode zelfs continu doordraaien terwijl de grond wordt gesaneerd. Enkele groot schalige experimenten in Neder land moeten de haalbaarheid aantonen. De kosten van dit pro ject bedragen 40 miljoen gulden. In het rapport-Welschen wordt een lans gebroken voor zulke experimenten. Milieuminister Alders heeft de werkgroep in 1992 in het leven geroepen om de wettelijke regels rond bodem sanering beter af te stemmen op de praktijk. Volgens een ingewijde kan het project een 'technische door braak' betekenen. Bij het welsla gen van de proeven zouden veel meer vervuilde bodems met het zelfde rijksgeld (dit jaar 245 mil joen) aangepakt kunnen worden. Het eindrapport wordt volgende week dinsdag aan Alders aange boden. De werkgroep hecht veel belang aan de nieuwe saneringstech niek, ook omdat de kosten aan zienlijk lager uitvallen. De me thode is een combinatie van iso leren van een vervuilde plek en het ter plaatse met bacterieën reinigen van de grond. Voordeel is dat de bodem niet hoeft te worden afgegraven, er geen transport- en opslagkosten voor de te reinigen grond gemaakt worden, en gebouwen kunnen blijven staan. Bedrijven hoeven bij toepassing van deze methode hun produktie niet te staken en bewoners hoe ven hun huis niet meer te verla ten. Alleen in geval van gevagr voor de volksgezondheid blijft (tijdelijke) verhuizing nodig. Na deel van deze techniek is dat de reiniging doorgaans enkele jaren tijd in beslag neemt. Een woordvoerder van TNO laat desgevraagd weten dat al vijf jaar lang met deze vernieuwende techniek is geëxperimenteerd in laboratoria. Samen met Heide- mij en het onderzoeksinstituut Grondmechanica, Delft vindt TNO dat het nu tijd wordt om de proef op de som te nemen. De onderzoeksinstituten hebben het project enkele weken geleden bij het rijk aangemeld voor subsi die. Zij willen dat het kabinet twee derde van de totale kosten (40 miljoen) voor zijn rekening neemt. Bij het omvangrijke pro ject zijn 20 partijen betrokken. Het is de bedoeling dat in janua ri 1994 een keuze gemaakt wordt uit de vele tientallen locaties, die in aanmerking komen voor een proef. Van onze verslaggever Terneuzen - De Poolse vrachtvaarder Wladyslaw Jagiello is schuldig aan de aanvaring met de Panamese autocarrier Aya. De rijkspolitie te water in Vlissingen is tot die conclusie gekomen na het bekijken van de radarbeelden waarop de koers van beide schepen vastligt. „De Pool is gewoon rechtdoor gevaren, kwam daardoor op de verkeerde helft van het vaarwa ter terecht en raakte daar de Aya in de flank", aldus N. Vro- man van de rp te water. „Hij heeft gewoon veel te laat de bocht genomen." De aanvaring tussen de Jagiello en de Aya gebeurde begin deze maand in dichte mist en vond plaats ten zuiden van de Pas van Rilland op de Westerschelde. De Aya vervoerde een kleine drie honderd gebruikte auto's en was op weg naar de haven van Ant werpen. De Jagiello was uit de Antwerpse haven afkomstig. Het autoschip liep door de aan varing zware averij op en ging grotendeels tenonder. Daarbij kwam ook nog een flinke olie vlek in de Westerschelde terecht. Het schip ligt inmiddels voor reparatie in de Sloehaven in Vlissingen. De schuldvraag is van belang voor de Nederlandse Staat. De Aya is namelijk onder de Wrak- kenwet geplaatst. Dat houdt in dat de staat in eerste instantie opdraait voor de bergingskosten van de Aya, die miljoenen gul dens bedragen. De staat verhaalt de gemaakte kosten vervolgens op de partij die verantwoordelijk is voor het scheepsongeluk. Na de opstelling van proces-ver- baal door de politie is het aan het Openbaar Ministerie om te besluiten tot vervolging van de Poolse vrachtvaarder. Abu, Rajah en lago, de drie leuke figuren uit de film Aladdin van Walt Disney, vanaf 25 november in de bioscoop, zijn bij Albert Heijn in de aanbieding Als u één van de onderstaande produkten koopt krijgt u één van de drie gratis thuis gestuurd** Ariel of Dash, Ultra of Color©®©pak 2 kilo l&gff 15.99* Dreft, Fijnwas Compact pak 1.8 kilo 14HT 13.39 Pantène, Head Shoulders of Vidal Sassoon, shampoo of conditioner, 2 flacons (actieverpakking) Nü 12.98 Aanbiedingen geldig t/m zaterdag 27 november a.s.. 'Zolang de voorraad strekt s "Exclusief verzendkosten f. 3.95, Zie de actievoorwaarden in de winkel. 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. cn OLVARIT ZIE OMMEZIJDE Een echte Parker Roller-pen met de naam van uw keuze erin gegra veerd. Dat krijgt u cadeau als u ons een nieuwe abonnee rijker maakt De nieuwe abonnee wordt zelf ook hartelijk verwelkomd. Deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. 1 DE STEM. EEN KRANT DIE JE WAT ZEGT. - J

de Stem | 1993 | | pagina 1