Chaos bij stakingen in België rt en IGo ilen 9.000 boeren op 'nette' manifestatie NAC-stadion blijft in de stad }fken... 0 UZji Kopzorgen bij protesterende boeren Britse beloning voor Poolse zege Iedereen kent de 'kinderen met een foutje' 4Volg handel en wandel van junks permanent' 11 Tweede visser opgedregd peurHonden jpijt etfEN Tl JO TE LEZEN? Marechaussee „aar Zeeland Moslims berusten verdeling land Enquête over ternenergie ftog twijfels rond Overmars Inval Fiod bij MW öure liefde ^rgoeding voor Medicijnen lager PepsiCo laat Jackson vallen Leger des Heils voor 20 miljoen gulden opgelicht Gentse onderzoeker adviseert Terneuzen: lOVEMBER 1993 gC itserse selectie voor de iswedstrijd woensdag te- Estland. In groep 1 va„ WK-kwalificatietoernooi 'ten de Zwitsers met min is twee doelpunten verschil nen om zich voor de ein- nde in 1994 te kunnen [atsen. De laatste WK-deel- ïing van Zwitserland da- •t uit 1966. I ORGANISATOREN van Olympische Spelen in Lil- ammer laten niets aan het :val over. Een twaalftal ;urhonden zal volgend jaar accommodaties controleren de aanwezigheid van even- ele springstoffen. De honden n getraind in Noord-Ier- ïd. Daar worden ze door- ans gebruikt om door de reurorganisatie IRA ge. latste bommen op te sporen. 1 extra veiligheidsmaatregel idt verband met de recente Inslag op de Noorse uitgever In het boek 'De Duivelsver- In' van Salman Rushdie. De idergedoken schrijver, vori- week nog in het 'geheim' in iderland op bezoek, wordt lert de verschijning van het lek met de dood bedreigd, [aarnaast kreeg Noorwegen 7k te maken met een vlieg- [igkaping. eiligheidswoordvoerder Arne [uuse van het organisatieco mité verklaarde dat de honden le Olympische accommoda- :s en aangrenzende fabrieks- ibouwen dagelijks zullen mtroleren. IlleS EN iedereen aan loord van Uruguay Natural lek zaterdag klaar voor de. Aart van de tweede etappe in Ie Whitbread-zeilrace om de wereld. Eén bemanningslid lleek evenwel bij nader inzien een trek te hebben in een Overlevingstocht van ruim een haand naar Fremantle (Au- Itralië). Tlak voor het startschot in Punta del Este sprong de Ipijtoptant het water in. Hij werd snel opgepikt door één lan de honderden plezierjach- Jen. De uitgedunde bemanning lette kort daarna een tikje Intgoocheld koers naar volle lee. De labiele zeiler zit in middels weer veilig thuis. Eindredactie: Ton Koomen In in de Telegraaf: „Ik ben niet Ie als doelman in principe toch me niets te verliezen hebt. De litie en dat is een voordeel. Een ld raak. Alles wat je pakt, is iar mee winnen." I Volkskrant: „Cruijff heeft het kun je nooit van winnen. En ■in het Parool: „Ik smijt niet lik het negatieve denken heb ïoeman in VI: „Ook ik vind jportman en liefhebber en wilt Igaat in zo'n situatie heel simpel 1 je bent niet goed genoeg om te die uitkomen in de tweede llvoetbal moeten het voorlo- voorlaatste plaats stellen. ;ef ook afgelopen week met punten staan. In eigen huis erloren. chel Buyck en zelf coach Henk Maas aan de bak moesten. Het verlies viel gezien die aderla ting nog mee. Halverwege stond het slechts 1-1, nadat Jurgen Verbraeken voor Bonte Hert de openingstreffer had gescoord. Na de doelwisseling werden enkele foutjes afge straft en was de nederlaag een feit. ZVC/EB GO-BLUE AIR 4-11 - Bij de formatie uit Klooster- zande ontbraken spelers als Job Zwegers, Dave van Over- meeren en Sjef Pouwels. DU brak na de doelwisseling op- Na een 1-2-ruststand werd het nog 3-4. „Daarna werd het een foutenfestival," zei aanvoer der Ed van Bellen, die één treffer voor zijn rekening nam- Fred Kint scoorde twee keer en Dave de Booy maakte het kwartetje vol. V„r8«" dan niet de Kieinl/as" door te Er staat vast iets ne&en „„uwsadlng bi| qoK vandaag I 133e JAARGANG tóngen - Zet marechaussee in - de Zeeuwse politie in het Wgseizoen bij te staan. Deze „gestie deden PvdA-kamerle- jen gisteren tijdens een werkbe- nielt aan de provincie Zeeland. je PvdA'ers constateerden dat - de zomer de politie kampt met onderbezetting. Assistentie van Marechaussee of bijvoorbeeld jolitie uit Brabant kan soelaas lieden. |ZIE ZEELAND - C1 Sarajevo - De moslims in Bosnië s'.ten een punt achter hun strijd Moor een eenheidsstaat. Presi- jent Izetbegovic trekt het uni- orai aan en wil de komende tijd (loberen zoveel mogelijk grond gebied op Kroaten en Serviërs te coveren. IZIE BUITENLAND - A4 )en Haag - Het kabinet wil reten hoe de Nederlanders den- over kernenergie. Het orga- èeert daartoe een enquête, uaarin de ondervraagden een terete keuze moeten maken teen voor- en nadelen van kerncentrales en die van de tra ditionele elektriciteitscentrales. Mei dit besluit volgt het kabinet een aanbeveling op uit het dos sier kernenergie dat gisteren is (epresenteerd. IZIE BINNENLAND-A3 Poznan - Nog steeds is niet ge- ieel duidelijk of Mare Overmars morgenavond met het Neder lands elftal de beslissende kwa- lificatie-wedstrijd tegen Polen kan spelen. De blessure aan het dijbeen van de aanvaller van Ajax is niet hersteld. IZIE SPORT - B1 HET WEER I MIN /MAX if DE STEM LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 1,60 - ZATERDAG: 1.90 Van onze verslaggevers Brussel - Een massale 24-uursstaking tegen het voorge nomen crisisplan van de regering van premier Jean-Luc Dehaene heeft gisteren in België tot grote overlast geleid. Twee deelnemers aan een protestmanifestatie van boeren in Den Bosch kijken elkaar zorgelijk aan. Ze noemen het mestakkoord moordend FOTO ANP Van onze verslaggevers Den Bosch - 'Dit mestakkoord is boerenmoord'. Het was maar één van de zeer duidelijke spandoeken die boeren gisteren meevoerden tijdens een massaal protest tegen het huidige mestbeleid. Zonnig De rust is weergekeerd. In de plaats daarvan krijgen w te maken met een portie koude lucht. Vandaag eerst een kleine kans op mist. Daarna brede opklaringen en droog. Weinig wind. Maastricht - De Fiscale Inlich ten en Opsporingsdienst weet "eg naar de voetbalstadions O) Nederland geruisloos te vin- «1. Gisteren deed de Fiod een inval bij MW uit Maastricht, '•aar de bedrijfsleiding wordt verdacht van valsheid in ge schrifte en belastingfraude. ■zie sport - bi Stuttgart - „Laat eens wat van ,s horen". De slogan van de woondienst was wel besteed "Meen 18-jarige Duitse scholier '®e hopeloos verliefd was op een teisje in Madrid. Veel lange ge sprekken kon de arme scholier ®h niet veroorloven, maar een «getapte lijn van de school «acht uitkomst. Tijdelijk dan, wnt de wantrouwige rector be- ®pte de scholier op heterdaad te alsnog de rekening krijgt ?ePresenteerd: sinds begin okto- alleen al 600 mark. Jan Haag - Staatssecretaris Si- ons van Volksgezondheid wil vergoedingslimieten voor ge- jwmddelen begin volgend jaar j'agen met 15 procent. Simons 1 met deze maatregel de ge- ^^ddelenindustrie dwingen mpir er te werken. Patiënten Men in zjjn visje njets an maatregel. BINNENLAND - A3 Michael Jackson: de pep is eruit Ongeveer 9.000 boeren, Lim burgse, Gelderse, Zeeuwse, maar vooral Brabantse, waren naar de Brabanthallen in Den Bosch ge komen. De boeren hadden zich voornamelijk met bussen en au to's naar de protestmanifestatie begeven, want dit moest een 'nette' manifestatie worden. Niettemin liep het protest toch even uit de hand. Enkele boze boeren hadden van te voren aan gekondigd over de A50 terug naar huis te willen rijden met hun tractoren. De politie ver bood dat. Een politieman die de boeren wilde verhinderen de weg op te rijden kon zich ternauwer-, nood in veiligheid brengen. Het boerenprotest richtte zich vooral tegen het mestbeleid zo als dat gaat gelden vanaf 1995. Het kabinet bereikte daarover eerder overeenstemming met het Landbouwschap, waarin alle boerenbonden verenigd zijn, in het zogenoemde mestakkoord. Vanaf dat jaar wordt de boer zelf verantwoordelijk voor het mestoverschot op zijn bedrijf. Heffingen op te veel fosfaten, nitraten en ammoniak moeten de boer ertoe bewegen-zo milieu vriendelijk mogelijk te produce ren. Tot het zover is, worden de bemestingsnormen nog eens flink aangescherpt. Juist dat laatste is de boeren een doorn in het oog. Maar het pro bleem is dat het Landbouwschap er al mee heeft ingestemd. Een inderhaast opgerichte actie groep, Beter Mestbeleid, keerde zich tegen het akkoord. Het was ook deze actiegroep die het pro test in Den Bosch had georgani seerd. De eisen van Beter Mestbeleid zijn helder: in 1995 mogen de normen nog worden aange scherpt, maar daarna niet meer. De initiatiefnemer van Beter Mestbeleid, F. Meulenmeesters, was dan ook de enige die luide bijval oogstte op de manifesta tie. Voorzitter Latijnhouwers van de Noordbrabantse Christe lijke Boerenbond (NCB) moest het nodige gejoel incasseren, evenals de meeste politici die de reis naar Den Bosch hadden ge maakt. ZIE OOK PAGINA - A2 ZIE COMMENTAAR - A3 VANDAAG IN DEZE KRANT Erik de Bruin vrijgesproken De tuchtcommissie van de atletiekunie heeft dis cuswerper frik de Bruin vrijgesproken van de be schuldiging dat hij ver boden middelen heeft gebruikt. De atleet was tijdens een dopingcon trole in augustus in Keu len positief bevonden. ZIE SPORT - B1 INHOUD 2 KATERNEN Binnen-/Buitenland A2 Binnenland A3 Buitenland A4 Economie A5/A6 Beurs A6 Sport deel B Zeeland deel C Gids deel D RTV-programma's D2 Van onze verslaggevers Breda - B en W van Breda en het bestuur van NAC zijn het gisteren eens geworden over de verhuizing van de club naar een locatie aan de Lu netstraat even buiten het centrum. Het college stelt de gemeente raad voor om 15 miljoen gulden vrij te maken voor het nieuwe stadion. NAC zelf brengt zes miljoen gulden op. De nieuwe locatie ligt op vrijwel dezelfde loopafstand van Breda Zuid-West als het huidige sta dion aan de Beatrixstraat. Dat zien de club en B en W als het voornaamste winstpunt van de laatste nieuwe locatie ten op zichte van andere plaatsen. De bouw van het nieuwe stadion moet in 1995 beginnen. Voor het seizoen '96-'97 moet het stadion speelklaar zijn. Het krijgt een capaciteit van tussen de 12 en de 15.000 toeschouwers. Wanneer de UEFA echter af stapt van de eis dat staanplaat sen in stadions worden verbo den, dan kan de capaciteit in het nieuwe stadion tot 18.000 wor den opgevoerd. Bij de verdere uitwerking van de plannen scha kelt NAC de bouwbedrijven IGB en Ballast Nedam in. Nieuw is dat bij het stadion grootschalige detailhandel wordt gerealiseerd. Het gaat volgens het college om in totaal 15.000 vierkante meter, waarvan bij voorbaat voedingsmiddelen zijn uitgesloten. Bij het stadion wor den 2000 parkeerplaatsen gerea liseerd, die ook door de detail handel worden benut. De nu gekozen locatie ligt bij .een spoorlijn. Omdat de belang stelling voor supportersvervoer per trein afneemt, is het niet de bedoeling een supportersperron aan te leggen. De mogelijkheid bestaat wel. Drimmelen - De Rijkspolitie te water heeft gisterochtend op de Amer bij Drimmelen het tweede lichaam geborgen van het Belgische duo sportvissers dat zondag tijdens de storm verdronk. Het gaat om twee mannen van 27 en 39, die volgens de politie allebei goed konden zwemmen. Ze vertrokken zondagochtend om 6.00 uur uit Drimmelen. Omstreeks 14.00 uur zagen getuigen hoe hun roeiboot ter hoogte van de wandelboulevard zonk door de hoge golven die in het bootje sloegen. Het tweetal slaagde er niet in al zwemmend de oever te bereiken. Toen de politie en brandweer arriveerden, troffen zij nog een drijvend lichaam aan, maar reanimatie mocht niet baten. Londen - De Engelse schandaalkrant Daily Mirror heeft het Poolse elftal ruim vier ton toegezegd als woensdag wordt gewonnen van Nederland. Het Engelse team is een zelfde bedrag beloofd wanneer het 7-0 wordt tegen San Marino. Het 'dubbele initiatief' is volgens de krant nodig om Engeland op de valreep naar de WK in Amerika te helpen, ten koste van Oranje. De Mirror biedt elke Poolse speler 10.000 pond cash, evenals de coach en twee wisselspelers. Ze mogen dit geld houden. De Engelse spelers krijgen evenveel, maar moeten hun bonus be schikbaar stellen aan een goed doel. Volgens een in Londen werkzame, Poolse jour nalist zou het unieke geldaanbod een groot verschil maken. „Het zou de beste betaling van onze internationals zijn sinds 20 jaar." Met de stunt hoopt de Mirror ook het imago op te vijzelen dat nogal heeft geleden onder de publicatie van de omstreden foto's van prinses Diana. Een woordvoerder van de Engelse voetbalbond zei vanochtend te zijn verrast door de stunt. De Engelse spelers hadden er 'met interesse kennis van genomen'. ZIE OOK SPORT-BI New York/Washington - Het frisdrankbedrijf Pepsi Co heeft zijn negenjarige sponsorovereenkomst met de Amerikaanse zanger Mi chael Jackson beëindigd na dat deze een voortijdig eind jiad gemaakt aan zijn we- reldtoernee. Dit heeft een woordvoerder van de frisdrankreus mee gedeeld. Jackson heeft, zoals gemeld, het resterende deel van zijn optreden over de hele we reld vrijdag geannuleerd. De Amerikaanse popster zoekt sinds enkele dagen rust in het ski-oord Avoriaz in de Franse Alpen, maar vertrok daar gisteren weer hals over kop toen de hotel directie zijn aanwezigheid wereldkundig maakte. Van onze verslaggeefster Bergen op Zoom - In en bui ten het ziekenhuis Lievens- berg in Bergen op Zoom staan ze al lang bekend als de Höhner-kinderen. Kinderen met een foutje, kinderen met een hersenbeschadiging. Kin deren die door de in opspraak geraakte gynaecoloog C. Höhner met een tang of via de zuignap ter wereld zijn gebracht. En waarbij er iets fout ging. Tweeëntwintig jaar heeft de om streden vrouwenarts in het Berg se ziekenhuis gewerkt. Geruime tijd stond hij onder toezicht en mocht geen kunstbevallingen meer doen. Nadat de affaire af gelopen weekeinde in de publici teit kwam, is Höhner door de directie van het ziekenhuis met verlof naar huis gestuurd. En dat is veel te laat, zeggen medewerkers van het ziekenhuis en andere betrokkenen. „Als ik het woordje Höhner-kinderen laat vallen, weet iederen waar over ik het heb", zegt een inge wijde, die regelmatig contacten met het medische wereldje in Bergen op Zoom onderhoudt. „Höhner-kinderen? Ach ja, die term is niks nieuws voor mij", reageert een leidinggevende van uit het Bergse ziekenhuis. „Ik werk hier nu vijftien jaar, ik moet ver terug gaan om te ach terhalen wanneer die term is geboren. Opeens zoemt het, gonst het van de geruchten. Vooral in die betreffende kliniek dan." Daarom bij hem geen verbazing over de zestien foute 'gevallen' die door de jaren heen door kinderartsen en gynaecologen over Höhner zijn verzameld. Wel over het late tijdstip waarop de directie 'plotseling met de hele affaire naar buiten komt.' Want de naam Höhner heeft bij ziekenhuispersoneel al jaren een negatieve klank. „Zelfs zo erg, dat als mijn vrouw iets gynaeco logisch zou mankeren en ik de naam Höhner ergens op de dienstregeling voor die dag tegen zou komen, ik haar subiet naar het ziekenhuis in Roosendaal zou brengen", aldus een zegs man vanuit het Lievensberg. Höhner zelf wil niet op deze aantijgingen reageren. „Zoals ik op dit ogenblik geen enkele reac tie geef op enig verhaal. Ik doe dit in overleg met mijn raads man, die overigens morgen (van daag, red.) bij het Lievensberg- ziekenhuis op de stoep zal staan." Huisartsen in Bergen op Zoom reageerden gisteren zeer afstan delijk op de kwestie-Höhner. Zij blijken vooral verontwaardigd Op de spoorwegen na, waar vol gende week vrijdag wordt ge staakt, lag het openbaar vervoer nagenoeg stil, wat op veel plaat sen ongewone verkeersdrukte veroorzaakte. Zeeschepen met Antwerpen als bestemming moesten in de mon ding van de Westerschelde en in het buitengebied voor de kust een etmaal wachten in verband met de staking. De haven van Antwerpen lag volledig plat. Pas gisteravond kwam er weer bewe ging in de scheepvaart. De staking begon zondagavond ook in de Antwerpse haven. Alle sluizen en bruggen werden er geblokkeerd. Bij de politie in de Scheldestad lieten tientallen agenten in de avondploegen het afweten, al werden cruciale posten bezet. Ook bij de brandweer werd ge staakt. In Brussel lag het tram-, bus- en metroverkeer in de ochtendspits volledig stil. Maar Sabena slaag de erin om alle vluchten door te laten gaan. Ook in en om Gent is bij tal van metaalbedrijven het werk plat gelegd. Bij het staalbedrijf Sid- mar in Zelzate deden alle 5.000 werknemers mee aan de staking. De Belgische spoorwegen en de PTT houden hun kruit droog tot vrijdag 26 november. De stakingsdag was georgani seerd door de christelijke, socia listische en liberale bonden. Zij keren zich" daarmee tegen het voorgenomen crisisplan dat is bedoeld om de werkgelegenheid te bevorderen, de concurrentie positie van het bedrijfsleven te verbeteren en het stelsel van de sociale zekerheid te saneren. De vakbonden vrezen dat de werknemers flink moeten inleve ren zonder dat daar garanties voor de werkgelegenheid tegen over staan. Om hun eisen te onderstrepen, zijn er verdere ac ties aangekondigd op 22 en 26 november, 3 en 10 december. Het personeel van het douane kantoor Zoomweg aan de grens bij Ossendrecht had gistermor gen wat last van de Belgische stakingen. Doordat de aktievoerders de werknemers van BASF wilden verhinderen naar hun werk te gaan en daarbij de Noordland- brug bezet hielden, kon ook het personeel van de douane het kantoor maar moeizaam berei ken. Almere - Het Leger des Heils is het slachtoffer geworden van een internationaal fraudeschan daal. De organisatie in Engeland is voor een bedrag van circa twintig miljoen gulden opge licht. Twee miljoen daarvan zou via twee Nederlandse banken - de ABN-Amro en de Rabobank - bij een nog onbekende Nederlander terecht zijn gekomen. De zaak is aan het licht gekomen nadat de banken diverse ver dachte banktransacties gemeld hebben bij Justitie. Het geld behoorde toe aan het Leger des Heils in Engeland, waar de hoofdzetel is gevestigd van deze internationale hulpor ganisatie. De hulpverlening in dat land zou in gevaar kunnen komen. Van onze verslaggever Terneuzen - Terneuzen heeft in navolging van grote steden als Rotterdam en Eindhoven een permanent registratiesysteem nodig dat een inzicht geeft in het druggebruik. TEDIS (Terneuzens Drug Infor matie Systeem) zou de naam van zo'n informatiebank naar voor beeld van beide grotere broers kunnen, zijn. RODIS (Rotterdam) en DIS (Eindhoven) heten de kennis bronnen waar die twee steden gebruik van maken bij de aan pak van hun drugproblematiek. Onderzoeker drs. Hans Vermei- ren van de Rijksuniversiteit Gent geeft in de studie naar de omvang van het druggebruik in de Scheldestad alvast een aanzet om ook ih Terneuzen zo'n sys teem op te zetten. De studie is gemaakt naar aanleiding van de toenemende drugsoverlast in de stad. Het registratiesysteem is naast de al eerder bekend ge maakte vorming van een over legplatform een tweede belang rijke aanbeveling in het rapport. VERVOLG OP ZEELAND - C1 over de 'opruiende taal en hetze achtige manier' waarop de pers de affaire aan de kaak heeft gesteld, termen die ook huisarts H. de Rooij in eerste instantie gebruikt. „Of er zaken op waarheid berus ten kan ik niet beoordelen. Ik wist van niks. Wel weet ik dat er ook mensen zijn die zeer tevre den zijn over dokter Höhner. En ach, over alle dokters circuleren wel verhalen". De Rooij is in ieder geval blij dat de Lievens- berg-directie de zaak niet in de doofpot heeft gestopt. „Ik krijg de indruk dat het zie kenhuis er alles aan heeft ge daan om deze zaak goed op te lossen en daarbij een goede pro cedure heeft gevolgd. Daar heb ik vrede mee." VERVOLG ZEELAND - C3 ZIE OOK - C3: 'Aardige man, staat altijd klaar voor zijn patiënten' STADION Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bi) het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode:, Plaats:. Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt pen kwartaal acceptgiro 85.50 maand automatisch 28.45 De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode:Plaats:. kwartaal automatisch83.- bank/gironr In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112,4800 VB Breda. DE STEM. EEN KRANT DIE JE WAT ZEGT I—J

de Stem | 1993 | | pagina 1