DE STEM Elke nul geeft 'n lekker gevoel' De balans van Dick Advocaat Van Dorst Chrysler Ed de Goey na elf maanden al niet meer weg te denken uit doel van Oranje I 'Arbeid ■H Balans in evenwicht KWALITEIT LEASEN CHRYSLER LEASEN iets doen, die door een G 19 november tot 15.00 uur. pleidingen Telefoon 08891-97180 82 ische overdracht bindt alleen de betrokken De rechten en pli^. u bijvoorbeeld in ver. et uw huis had tegen, w hypotheekbank der- 'ven in stand, ofdstuk apart vormt de Die erkent de over- ten dele wel, waardoor egeven situatie bijvoor. het huurwaardeforfait inkomen van uw stude- ind (en diens partner) worden geteld. Als u ze)f potheek, of een deel er- lijft betalen, blijft de oor dat deel wel aftrek- an uw inkomen, dere fiscale consequen- ngt samen met eventueel ingsrecht. U kunt maar t zomaar iets wegschen- onder dat daar fiscale uenties aan vast zitten, erdracht van het huis dus samengaan met een ctie waarbij rente en ing van het nog te beta- opbedrag duidelijk vast- Het is verstandig daar- iscaal advies te vragen of belastingalmanak op na an. Speelhuislaan 156- Breda-Tel. 076-715511 Sport ZATERDAG 13 NOVEMBER 1993 DEEL B r studierichtingen: -ady'. n tuinbouw. De oplei- n op LBO-niveau, leiden inden van een betaalde isten is daarin geslaagd, leidingen, afgestemd op dsmarkt en het bedrijfs- rekenen op intensieve, r nieuwe gebouwen met e huisvestingsmogelijk- in ons pakket. Voor onze "kend-vervoer kosteloos. november verhinderd, tie thuis. ..m/v Werken rode op opsturen naar: -k Zeven interlands pas speelde Ed de Goey in het Nederlands voetbal elftal. Vier keer hield hij zijn doel gesloten. „Elke nul geeft mij een lekker gevoel," luidt het credo van de 26-jarige keeper van Feyenoord, die woensdag in Polen de WK-kwalificatie met Oranje moet afdwingen. De Goey is naast Over- mars, Van Gobbel, Ro nald de Boer en Numan een van de vijf huidige selectiespelers die na het EK van 1992 door bonds coach Dick Advocaat Oranje zijn binnenge loodst. Na elf maanden als eerste doelman is De Goey al niet meer weg te denken uit het Oranje- doel. Door Henk Mees Gouda - De 500e interland van het Nederlands voetbalelftal na dert. Volgens de officiële tellin gen van de KNVB wordt woens- in Poznan de 498e gespeeld, de Goey is de 40e keeper in die reeks, begonnen in 1907. De Vijfde Feyenoorder in het doel an Oranje, na Adri van Male, Eddy Pieters Graafland, Eddy Treytel en Joop Hiele. Hij doet in werk zoals dat in de Rotter damse Kuip wordt verlangd. Wars van franje, zonder avon tuurtjes. Een no-nonsense- keeper. Die stijl van keepen past bij Ed de Goey. En wordt op prijs ge steld door de trainers die hem 'niezen, de medespelers die hem waarderen en de fans die hem prijzen. De Goey is er tevreden ®ee. „Als ik iets over mezelf •ees, wordt vaak gesteld dat ik geen uitstraling heb. Wat een pnzin, denk ik dan. Telkens weer krijg ik dat stempel opgedrukt," merkt De Goey ongevraagd op, zonder dat het thema uitstraling ter sprake is gekomen. -Uitstraling heb ik wel degelijk. Op de manier zoals het hoort, naar de spelers toe. Ik weet dat ■k gezag heb in de goal. Als ik iets roep, doet iedereen in het 'eld automatisch wat ik wil. Ja, ook De Wolf." fc' zit 'm hoog, die beeldvor ming rond zijn persoon. Ed de poey. een slungel van 1.97 me ter, met een dunne kruin op z'n '8ste. Sinds vorig jaar december J A is hij de eerste doelman van Oranje. Hij lijkt nu al niet meer weg te denken, tenzij een WK- coach als Johan Cruijff straks ineens andere gedachten zou krijgen. In elf maanden tijd keepte De Goey zeven inter lands, even veel als Hiele in elf jaar Oranje. Kortom, een door braak die blinkt van de uitstra ling. Hindernissen Met sober en efficiënt keepers werk heeft De Goey de top be reikt. Hij heeft heel wat hinder nissen moeten nemen: in de jeugd, bij Sparta, bij Feyenoord en in het Nederlands elftal. Tel kens kwam de lat voor hem hoger te liggen, zelden hoefde hij nog terug. „Een echte tik, een terugslag, heb ik eigenlijk niet gehad. Tja, één keer misschien. Onder Barry Hughes bij Sparta. Vlak voor de winterstop verloren we met 3-1 bij PSV. 'Door twee blunders van mij' zei Hughes. Daar was ik kapot van, maar toen begin de winterstop en was het weer over." En kon De Goey zich weer ver der ontwikkelen. In een eeuwige concurrentiestrijd, die voor hem als. keeper vrijwel steeds op de reservebank begon. Tien jaar ge leden moest hij in de nationale jeugdploegen eerst nu al verge ten keepers als Kwakman (Vo- lendam) en Beukenkamp (Ajax) verdringen. Bij Sparta verjoeg hij Bas van Noortwijk uit het doel, bij Feyenoord trotseerde De Goey de mythe die Joop Hiele had opgebouwd. En in Oranje zwichtte Stanley Menzo voor hem in de strijd om de opvolging van Hans van Breuke- len. „Ik was net negentien toen ik bij Sparta in het eerste elftal kwam. Twaalf wedstrijden voor het ein de, begin 1986. Theo Vonk was trainer. Hij was kennelijk niet zo tevreden meer over Bas van Noortwijk. 'Ben je er klaar voor', zei hij op een vrijdag. Nee zeg gen, doe je natuurlijk nooit als zoiets je wordt gevraagd. Op zondag speelden we thuis tegen AZ. Ik ben niet meer het doel uitgeweest." Olympia Zo verging het hem vroeger ook bij Olympia in Gouda, waar hij nog altijd - nu samen met Antoi nette - woont. „Toen ik zes was, ging ik bij Olympia al de goal in. Nee, niet eens vanwege mijn lengte. Maar ik ben nooit meer een veldspeler geweest." Bij Olympia ontwikkelde De Goey de talenten waardoor Sparta hem op zijn zestiende naar Rot terdam riep. Op Spangen bracht hij Feyenoord in verleiding toen het tijd werd met Joop Hiele te breken. Inmiddels is De Goey na 4l/2 jaar eredivisievoetbal bij Sparta al aan zijn vierde seizoen bij Feye noord bezig. „Als keeper van Feyenoord moest ik eerst opbok sen tegen de populariteit van Joop Hiele. De eerste wedstrij den liep het vrij snel lekker voor me. Toen ging het rap vanzelf." Op 14 december 1990, herinnert De Goey zich, hoorde hij voor het eerst in een yell terug hoe zeer de Rotterdamse fans hem waarderen. 'Say oe ah Ed de Goey!', gilden ze in Almelo. „Een bekerwedstrijd bij Heracles was dat. Op dat moment ben je met de wedstrijd bezig en sta je er niet bij stil. Als je bij elke wed strijd daarna diezelfde yell hoort, besef je dat het iets zegt over de waardering voor je." In zijn eerste jaar bij Feyenoord kreeg ook Ed de Goey de ramp spoed van het regime Bengtsson/ Verbeek over zich heen. Ger La gendijk, destijds technisch advi seur bij Feyenoord, leidde hem naar De Kuip. Lagendijk was toen al de zaakwaarnemer van De Goey en is dat nog. Nu Lagendijk zich in het zog van Aad de Mos bij PSV roert, hoeft een transfer naar PSV geen on logische nieuwe stap voor De Goey te zijn. „Ik heb een contract tot 1997 met Feyenoord, zonder clausules om tussentijds weg te kunnen komen. Ik zit bij de kampioen van Nederland en heb het naar mijn zin. Nee, echt, een keeper heeft natuurlijk ook wel zijn ambities maar die zijn voor keepers gewoon moeilijker te realiseren dan voor een voetbal ler. Een transfer naar het bui tenland komt niet in mijn ge dachten voor." Nieuwe doelen heeft hij wel. „Je Wilt altijd verder. Voor mij is dat wedstrijden winnen en zien hoe ver je daaarmee kunt komen. Nu gaat het om die wedstrijd tegen Polen, want ik wil dat WK ha len. Die eindronde is weer een nieuwe stap. Dan gaat het er weer om in Amerika te preste ren." Schmeichel Nationaal weet De Goey zich nu de nummer één. Internationaal zoekt hij nog zijn positie tussen de andere keepers. „Schmeichel, Preudhomme en Köpke, die Duitser van Nürnberg, zijn voor mij de blikvangers. Daar steek ik wel eens iets van op. Schmeichel laat zien hoe belangrijk de uit trap en de uitworp kunnen zijn. De aanval begint achterin. Bij het Nederlands elftal is dat geen punt. Daar hebben we genoeg voetballende verdedigers die met de bal om kunnen gaan. Ronald Koeman kan ik altijd aanspelen, die heeft altijd voetballende op lossingen en zorgt wel voor de voortzetting." Keepen in Oranje is, technisch bekeken, niet zoveel anders dan bij Feyenoord, vindt Ed de Goey. „Interlandvoetbal heeft wel een andere dimensie, want het hele land kijkt mee. Maar op het veld komt het op hetzelfde neer. In het doel zijn de verschillen klein. Bij het Nederlands elftal heb je vaker met wisselende verdedi gers te maken dan bij je eigen club. In het Nederlands elftal dekken bij corners twee man de twee palen af: Erwin Koeman en Jan Wouters waren dat tegen Engeland. Bij Feyenoord wordt alleen de eerste paal afgedekt en laat de trainer die tweede man liever scherp geconcentreerd in de zone staan. Ja, ogenschijnlijk zijn dat details, maar voor een keeper wel belangrijk. Dat soort afspraken worden bij elke wed strijd opnieuw doorgenomen." ^c! de Goeij: „Ik hecht aan een rustige, maar gedegen warming up voor de wedstrijd.foto's anp Doesburg Met Pim Doesburg als leidsman sleutelt De Goey verder aan zijn keeperskwaiiteiten waarbij vooral zijn reactiesnelheid in het oog springt. Meer dan tien jaar geleden was Doesburg al eens zijn keeperstrainer in de jeugd bij Olympia. Later trof hij hem in dezelfde rol bij Sparta. Nu is de achtvoudige oud-internatio nal zowel bij Feyenoord als bij Oranje de vaste keeperstrainer van Doesburg. Doorslaggevend is dat niet ge weest toen bondscoach Dick Ad vocaat vorig jaar een opvolger voor Van Breukelen moest kie zen. In de rangorde van Oranje stond De Goey op drie, Menzo op twee. Terwijl Menzo als reser vekeeper het EK in Zweden meemaakte, zweette De Goey thuis in Gouda. Met duurloopjes hield hij zich fit voor het geval de derde keeper op afroep naar Zweden moest overkomen. Zo ver kwam het niet, voor de moei te werd De Goey beloond met een kleine 40.000 gulden: de helft van de premies voor de twintig EK-gangers. „De eerste wedstrijd na het EK zonder Van Breukelen was tegen Italië. Toen heeft Advocaat ons, Stan en mijn persoontje, bij el kaar geroepen. 'De volgorde blijft. Stan schuift door, Ed wordt tweede keeper', zei Advo caat. Dat was duidelijk. Ik wist waar ik aan toe was." Blunders van Menzo tegen Polen stimuleerden twee maanden la ter al de inmiddels alweer ver stikte discussie over de keepers keuze in Oranje. „Op de maan dag voor de wedstrijd tegen Tur kije riep Advocaat ons weer bij hem op de kamer. Stan had het er moeilijk mee, begrijpelijk, maar hij heeft me meteen ge steund. Hij wilde bijvoorbeeld weten wat voor soort warming up ik wilde hebben. Iedere keeper heeft de voorkeur voor een bepaald soort warming up. Ik hecht aan een rustige, maar gedegen warming up voor de wedstrijd, Van Breukelen daar entegen is dan al heel gedreven." Sinds zijn debuut in december vorig jaar, met een 3-1-zege in Istanbul op Turkije, beseft Ed de Goey hoe nadrukkelijk een keeper van het Nederlands elftal wordt gevolgd. „Er is altijd druk, je mag geen steekje laten vallen. Daarvoor moet je ver trouwen hebben in jezelf. Dat vertrouwen heb ik altijd wel ge had, maar ik heb het idee dat het nog steeds beetje voor beetje sterker wordt. Mentaal, lichame lijk. Een kwestie van ervaring. In elke wedstrijd steek je wat op. Ik weet dat ik elke wedstrijd moet presteren. Ook als het 4-0 staat, wil ik die nul vasthouden. Elke nul geeft mij een lekker gevoel." Een niet zo heel vaak voorkomende situatie: Ed de Goeij is kansloos, in dit geval bij een knal van PSV'er Gica Popescu op 29 maart 1992. In het midden is Feyenoorder Jozsef Kiprich zichtbaar. Den Haag (anp) - Dick Advocaat staat op de drempel van kwalificatie met het Nederlands Elftal voor de wereld titelstrijd in de Verenigde Staten. Eén punt in Polen is genoeg. Toch boekte de opvolger van Rinus Michels in de tien interlands, die tot nu toe onder zijn verantwoordelijkheid zijn ge speeld, pas één grote triomf. De for tuinlijke 2-0 in oktober in Rotterdam tegen Engeland. Desondanks is de staat van dienst van Advocaat op papier redelijk. Vijf keer winst (naast Engeland twee keer tegen de 'mindere goden' Turkije en San Marino), drie keer gelijk (Polen, Engeland, Noorwe gen), twee keer verlies (Italië, Noorwegen). Bij één nederlaag (Italië) ging het boven dien slechts om een vriendschappelijk duel. De twee nederlagen kwamen tot stand in de eerste twee wedstrijden van Advocaat als kleine zelfstandige. In de tien wedstrijden deed Advocaat een beroep op 35 spelers. Een daarvan speelde alle duels onder leiding van de Hagenaar: Jan Wouters. Frank de Boer is tweede in dit klassement. Hij deed in de 'tien van Advocaat' negen keer mee. De reeks van Advocaat ziet er als volgt uit: Eindhoven. 9 september 1992, vriendschappe lijk. NEDERLAND - ITALIË 2-3 (2-2). 4 Berg kamp 1-0, 21. Bergkamp 2-0, 29.. Eranio 1-2, 41. Roberto Baggio 2-2, 77. Vialli 2-3. Scheidsrechter: Merk (Dui). Toeschouwers: 12.800. Gele kaart: Gullit (Nederland). Oslo. 23 september 1992. WK-kwalificatie. NOORWEGEN - NEDERLAND 2-1 (1-1). 8 Rekdal 1-0 (strafschop), 9. Bergkamp 1-1, 77. Sörloth 2-1. Scheidsrechter: Harrel (Fra). Toe schouwers: 21.500. Gele kaart: Mykdal (Noor wegen), Rijkaard (Nederland). Rotterdam. 14 oktober 1992. WK-kwalificatie. NEDERLAND - POLEN 2-2 (1-2). 19. Ko- zminski 0-1, 21. Kowalczyk 0-2, 42. Van Vossen 1-2, 48. Van Vossen 2-2. Scheidsrech ter: Pezella (Ita). Toeschouwers: 14.500. Gele kaart: Adamczuk (Pol). Istanbul. 16 december 1992. WK-kwalificatie. TURKIJE - NEDERLAND 1-3 (0-0). 57 Van Vossen 0-1, 59. Gullit 0-2, 60. Feyyaz 1-2, 87. Van Vossen 1-3. Scheidsrechter: Röthlisberger (Zwi). Toeschouwers: 22.000. Utrecht. 24 februari 1993. WK-kwalificatie, NEDERLAND - TURKIJE 3-1 (2-1). 4 Over- mars 1-0, 36. Feyyaz 1-1 (strafschop), 38. Rob Witschge 2-1, 67. Rob Witschge 3-i. Scheids rechter: Navarrete (Spa). Toeschouwers: 13.000. Gele kaart: Ronald Koeman (Ned), Recep, Tugay (Tur). Utrecht. 24 maart 1994. WK-kwalificatie. NEDERLAND - SAN MARINO 6-0 (2-0). 3. Van den Brom 1-0, 29. Canti 2-0 (eigen doel), 53. De Wolf 3-0, 67. Ronald de Boer 4- 0 (strafschop), 78. Van Vossen 5-0, 83. De Wolf 6-0. Scheidsrechter: Grabner (Oos). Toeschou wers: 12.500. Rode kaart: 67. Guerra (San Marino). Gele kaart: Manzeroli (San Marino). Londen. 28 april 1993. WK-kwalificatie. ENGELAND - NEDERLAND 2-2 (2-1). 2. Barnes 1-0, 24. Platt 2-0, 34. Bergkamp 2-1, 85. Van Vossen 2-2 (strafschop). Scheidsrech ter: Mikkelsen (Den). Toeschouwers: 75.000. Gele kaart: Keown (Eng), De Wolf (Ned). Rotterdam. 9 juni 1993. WK-kwalificatie. NEDERLAND - NOORWEGEN 0-0. Scheids rechter: Nikakis (Gri). Toeschouwers: 42.600. Gele kaart: Frank de Boer (Ned), Björnebye, Nilsen (Noo). Bologna. 22 september 1993. WK-kwalificatie. SAN MARINO - NEDERLAND 0-7 (0-3). 1. Bosman 0-1, 22. Jonk 0-2, 44. Jonk 0-3, 51. Ronald de Boer 0-4, 66. Bosman 0-5, 77. Bosman 0-6, 80. Ronald Koeman 0-7 (straf schop). Scheidsrechter: Agius (Mal). Toe schouwers: 3340. Rode kaart: Marco Mazza (San Marino, twee keer geel). Gele kaart: Gennari (San Marino), Kieft (Nederland). Rotterdam. 13 oktober 1993. WK-kwalificatie. NEDERLAND - ENGELAND 2-0 (0-0). 61. Ronald Koeman 1-0, 68. Bergkamp 2-0. Scheidsrechter: Assenmacher (Dui). Toeschou wers: 42.500. Gele kaart: Ronald Koeman, Rijkaard (Ned), Dorigo, Ince (Eng). Den Haag (anp) - Het Neder lands voetbalelftal speelde twaalf keer tegen Polen. De balans is perfect in evenwicht. Zes keer werd het een gelijk spel, beide ploegen wonnen driemaal, doelsaldo: 13-13. De reeks ziet er als volgt uit: Warschau. 1 mei 1968. POLEN - NEDERLAND 0-0. Scheidsrechter: Vigliani (Fra). Toeschouwers: 22.000. Rotterdam. 7 mei 1969. WK-kwali ficatie. NEDERLAND - POLEN 1-0 (0-0). 89. Roggeveen 1-0. Scheidsrechter: Schulenburg (Dui). Toeschouwers: 45.000. Chorzow. 7 september 1969. WK- kwalificatie. POLEN - NEDERLAND 2-1 (0-1). 19. Wery 0-1, 57. Jarosik 1-1, 67. Lubanski 2-1. Scheidsrechter: Pla- cek (Tsi). Toeschouwers: 100.000. Rotterdam. 10 oktober 1973. NEDERLAND - POLEN 1-1 (1-1). 32. De Jong 1-0, 44. Deyna 1-1. Scheidsrechter: Schiller (Oos). Toeschouwers: 16.500. Chorzow. 10 september 1975. EK- kwalificatie. POLEN - NEDERLAND 4-1 (2-0). 14. Lato 1-0, 44. Gadocha 2-0, 62. Szarmach 3-0, 77. Szarmach 4-0, 80. René van de Kerkhof 4-1. Scheidsrechter: Smyton (NIe). Toe schouwers: 77.000. Amsterdam. 15 oktober 1975. EK- kwalificatie. NEDERLAND - POLEN 3-0 (1-0). 16. Neeskens 1-0, 47. Geels 2-0, 59. Thijssen 3-0. Scheidsrechter: Pa- lotai (Hon). Toeschouwers: 60.000. Chorzow. 2 mei 1979. EK-kwalifi- catie. POLEN - NEDERLAND 2-0 (1-0). 19. Boniek 1-0, 63. Mazur 2-0. Scheidsrechter: Wurtz (Fra). Toe schouwers: 100.000. Amsterdam. 17 oktober 1979. EK- kwalificatie. NEDERLAND - POLEN 1-1 (0-1). 38. Rudy 0-1, 64. Stevens 1-1. Scheidsrechter: Casarin (Ita). Toe schouwers: 54.000. Amsterdam. 19 november 1986. EK-kwalificatie. NEDERLAND - POLEN 0-0. Scheidsrechter: Quiniou (Fra). Toeschouwers: 60.000. Zabre. 14 oktober 1987. EK-kwali ficatie. POLEN - NEDERLAND 0-2 (0-2). 31. Gullit 0-1, 39. Gullit 0-2. Scheidsrechter: Valentine (Sch). Toeschouwers: 25.000. Eindhoven. 11 september 1991. NEDERLAND - POLEN 1-1 (0-0). 87. Ziober 0-1, 90. Bergkamp 1-1. Scheidsrechter: Constantin (Bel). Toeschouwers: 14.000. Rotterdam. 14 oktober 1992. WK- kwalificatie. NEDERLAND - POLEN 2-2 (1-2). 19. Kozminski 0-1, 21. Kowalczyk 0-2, 42. Van Vossen 1-2, 48. Van Vossen 2-2. Scheidsrechter: Pezella (Ita). Toeschouwers: 14.500.

de Stem | 1993 | | pagina 9