TE HUUR O/au Robog beheer b.v. Zó verzorgd zó voordeligdat doet alleen Olau: RECYPIPE® STEENBERGEN OSSENDRECHT HOOGERHEIDE vraag en antwoord kwaliteit leasen ?a chrysler leasen F VanDorst Chi I Hotel-Zalencentrum DE GODERIË, Stationsplein 5a en 5b, Roosendaal. Franco vanaf f300.- X2QIEID HUURWONINGEN in WEST-BRABANT 010- 456.97.88 DE STEM 'Mag hoge conifeer op erfgrens staan?' CONSUMENT 'Is omzetting naar aflossingsvrije hypotheek zinvol?' ZATERDAG 13 NOVEMBER 1993 'Wat is economische overdracht huis?' verbeteren van je vooruitzichten kun je zelf iets doen. "jjoensbróeck" en "WerkenTode" verzorgen beroepsopleidingen voor mensen die door een if< (lichamelijke) handicap arbeidsongeschikt zijn. 3/ Kempenbos 04254-1567 Recreatie ALLÉÉN BU OLAU VINDT U ZO'N K0MF0RTABEIE EN VOORDELIGE CHRISTMAS SHOPPING CRUISE! REIST U IN GEDACHTEN ALVAST EENS MET ONS MEE! Donderdag 18 november van 14.00 tot 20.00 uur. Vrijdag 19 november van 10.00 tot 20.00 uur. Zaterdag 20 november van 10.00 tot 15.00 uur. Werkenrode Als je wilt bouwen aan een nieuwe toekomst. 'Arbeid Beroepsopleidingen Nijmeegsebaan 9, Groesbeek. Telefoon 08891-97180 in 3e dag: Welkom thuis! De volgende mor gen arriveert u om 07.00 uur in Vlissingen en reist u met al uw leuke voordelige kerstka- dootjes huiswaarts. Een mooi besluit van de exklusieve en onvergetelijke Olau Christmas Shopping Cruise! P.V.C. AFVOERBUIZEN ComplMt assortiment hulpstukken In voorraad. Standaardlengte 5 (4) meter Genoemde prijzen zijn ezel. BTW. Q Bal «oor gratis catalogus KUHSTSTOflEIPINSSYSTEItm RUCPHEN (N.-Br.) 01654-3508 Inlichtingen: Kantoren te Eindhoven. Rotterdam en Utrecht. Te huur ruime eengezinswoningen in: Huurprijzen 850.- tot 980.- per maand. Eventueel met garage/berging. Tel. inlichtingen: maandag t/m vrijdag 9.00 - 16.30 uur. tel. 01650-63090 Postbus 1700 4700 BS Roosendaal. DE STEM BiaaEBHBglEltëEBg] VERTREKDATA: Elke zondag t/m woensdag van 14 november t/m 29 december 1993. EXCLUSIVE TC CHRISTMAS DINNER Garnalencocktail met toast boter ie Gebraden kalkoen met cranberrysaus Bloemkoolroosjes, spruitjes en worteltjes Gebakken aardappelen Vruchtengebak met slagroom CHRISTMAS SHOPPING CRUISE - 10NDEN Reissom p.p. in Hfl. geldig van 14.11 t/m 29.12.93 Inklusief Kerstdiner Inklusief overige maaltijden* Inklusief bed in: Benedendekken: 4-pers. binnenhut Bovendekken: 4-pers. binnenhut 4-pers. buitenhut 2-pers. buitenhut 2-pers. binnenhut** 2-pers. buitenhut 119,- 134,- 140,- 154,- 158,- 170,- 168,- 183,- 189,- 203,- 209,- 219,- Benedenbedden Maaltijden aan boord: 2 x Engels ontbijt buffet en 1 x Captain's Buffet VERLENGINGSTOESLAG: Hotelovernachting Londen v.a. 57,- p.p.p.n. INFORMATIE BOEKINGEN: Hiervoor kunt u terecht bij uw ANVR-Reis- adviesburo of bij Olau-Line, telefoon: 01184- 88288. Vlissingen<SP«=! Sheerness®) Ditm. mm Prifi p/meter uitw. i wandd. bruto netto 32 k 1 8 2.50 0.93 32 i 3 2 3.45 1.28 401 1. 8 3.00 1.11 40* 3. 2 4.35 1.61 50* 1. 8 4.10 1.52 50 3. 2 5.65 2.09 75*1.8 6.35 2.35 75 3. 2 8.50 3.15 90* 1. 8 7.10 2.63 90* 3. 2 11.00 4.07 110* 2. 2 9.35 3.46 110* 3. 2 13.35 4.94 125 2. 5 11.70 4.33 125 3. 2 15.20 5.62 160* 3. 2 19.65 7.27 160* 4. 0 23.50 8.70 200* 3. 1 22.40 8.29 200 x 4. 0 28.65 10.60 250 3. 8 34.10 12.62 250 5. 0 44.25 16.37 315* 4. 8 53.65 19.85 315 6. 2 68.85 25.47 400 7. 8 127.75 47.27 500*11.08 215.00 79.55 „Onze buren hebben tegen de grens met onze tuin coniferen geplant van 2.15 meter hoog. Die worden nog stukken hoger en komen dan voor ons raam en belemmeren licht en zon. De gemeente zei dat het toegestaan was. Kunnen we dan niets meer doen?" M.V.M. te Breda Het (Nieuw) Burgerlijk Wet boek bepaalt dat het in princi pe niet is toegestaan hoge bo men, struiken of heggen heel dicht bij de grenslijn tussen twee erven (tuinen) te zetten. En wel omdat dit licht, lucht en uitzicht belemmert en voor overlast kan zorgen door val lende bladeren, takken en eventueel vruchten. Voor bo men geldt dat ze niet dichter dan 2 meter van de grenslijn mogen staan en voor heggen en struiken geldt 0,5 meter. Er zijn echter uitzonderingen mogelijk. Op grond van ge meentelijke verordeningen kan een kleinere afstand zijn toe gestaan. Ook als de buren toe stemming geven is een kleinere afstand mogelijk. Maar ook als bomen of struiken onterecht te dicht op de grenslijn staan, kan weghalen ervan proble men geven indien de gemeente een kapverbod kent voor de betrokken bomen of struiken. Los van dit alles staat dat overhangende takken of door schietende wortels nimmer hoeven te worden getolereerd. Wortels die doorgroeien tot in uw tuin mag u zonder meer wegsteken. Bij overhangende takken moet u, als gewoon praten niet helpt, de betreffen de buren eerst aanmanen die takken zelf te kappen (via een aangetekende brief). Pas als de buren daar niet op reageren mag u die takken zelf wegha len. (Het is trouwens voor di verse confifeersoorten fataal als de takken aan een kant weggehaald worden, dus dat zou uw probleem al aardig kunnen oplossen). Overigens bent u niet machte loos, zelfs niet als inderdaad zou blijken dat de gemeente beplanting op de erfgrens, on geacht de hoogte, uitdrukke lijk zou toestaan. Juist sinds de is juridische bijstand nodig. Vanaf het moment dat u naar de rechter stapt kunt u echter vergoeding eisen van alle scha de, dus ook de noodzakelijke kosten van rechtsbijstand. Ook uw buren worden vanaf dat moment op kosten gejaagd omdat ze eveneens een advo caat nodig hebben. Maar als uw buren inderdaad tegen de wettelijke bepalingen hebben gehandeld (ongeacht de ge meentelijke veordeningen) is de kans miniem dat ze die kosten op u kunnen verhalen. Alweer een financieel argu ment dus waarom het beter zou zijn voor uw buren om eieren voor hun geld te kiezen. Het lijkt al met al het rede lijkst om in overleg een nieuwe erfafscheiding te kiezen, in de vorm van een hek of beplan ting, die beperkt blijft in hoog te of waarbij in een overeen komst wordt vastgelegd dat u desnoods zelf de beplanting tot de gestelde maximale hoogte mag terugsnoeien. Want los van de juridische en financielespecten is niets zo vervelend als buren die ruzie met elkaar hebben. Het kan voor beide partijen het woon genot ernstig bederven. „Mijn bank adviseerde me mijn annuiteitenhypotheek om te zetten naar een aflossingsvrije hypotheek. Ik vraag me af wat het voordeel daarvan' is en of dit dus een goede keuze zou zijn." P.V. te Bavel Een aflossingsvrije hypotheek betekent dat het aflossingsbe standdeel in de hypotheekter mijnen wegvalt. De directe woonlasten worden dus wat lager. Maar zo erg veel lager worden die woonlasten niet, terwijl het bij een gewone hy potheek zo is dat .de lasten ervan op termijn, na algehele aflossing helemaal wegvallen. Maar stel dat u een hoog pen sioeninkomen hebt, dan kunt u misschien wensen dat u hypo theek blijft betalen vanwege de aftrekbaarheid van de ren te. En dan is de aflossingsvrije hypotheek een prima vorm, omdat het gehele hypotheek bedrag uit rente bestaat en dus ook helemaal aftrekbaar is (en blijft). Meestal worden aflossingsvrije hypotheken gekozen om een deel van de vrije waarde van het huis in contanten om te zetten. Met andere woorden, om zelf alvast het geld in dat huis aan leuke dingen te beste den in plaats van het allemaal aan uw erfgenamen achter te laten. Er blijft trouwens voor die erfgenamen toch wel ge noeg over, want aflossingsvrije hypotheken zijn meestal niet hoger dan ongeveer de helft van de vrije waarde van een huis. In uw geval is denkbaar dat het zinvol is te kiezen voor omzetting naar een aflossings vrije hypotheekvorm als dat tegelijk gepaard gaat met ver hoging van het uitstaande hy potheekbedrag. U krijgt dan dus ook een deel van de vrije waarde in contanten ter be schikking. Dat is meestal mo gelijk zonder dat een nieuwe hypotheekakte nodig is, met name als de oorspronkelijke hypotheek een veel hoger be drag omvatte. Een nieuwe akte Door Wim van der Kleijn Elke zaterdag beantwoordt De Stem lezersvragen over alles wat met wonen te maken heeft. Uw vraag graag schriftelijk naar: De Stem, Redactie Consument, Postbus 3229,4800 MB Breda. U krijgt geen antwoord thuis, invoering van het Nieuw Bur gerlijk Wetboek is er een extra mogelijkheid gekomen, naast kappen van de beplanting. En wel om schadeloosstelling te eisen vanwege de ontstane hin der. De dreiging met mogelijke schadeclaims kan de buren er wellicht toe brengen toch maar liever de coniferen weer weg te halen. Als ze dat niet doen, is het helaas noodzakelijk om naar de rechter te stappen en zou namelijk door de notaris moeten worden opgemaaklt, met alle kosten vandien. Hoe dat in uw geval zit kan uw bank ongetijfeld vertellen. Eventueel kan het ook nuttig zijn eens te rade te gaan bij een onafhankelijke hypothee kadviseur. Diens advies kost in het algemeen niets. „We gaan verhuizen en zouden ons oude (eigen) huis aan een van onze kinderen willen overdoen. Dat kind studeert nog en heeft een partner met een minimum-H-inkomen en zij willen in dat huis gaan wonen. Is in dat verband een zg. economische overdracht mogelijk?" W.S. te Breda Bij economische overdracht worden alle rechten en plich ten of een deel ervan, alnaar- gelang u overeenkomt, overge dragen aan uw kind. Die over dracht wordt echter niet inge schreven in het kadaster. Dat spaart dus overdrachtsbelas ting. Economische overdracht bi^ echter alleen de betrok^ partijen. De rechten en pljV ten die u bijvoorbeeld in v». band met uw huis had t over uw hypotheekbank dei. den blijven in stand. Een hoofdstuk apart vormt j( fiscus. Die erkent de ovet. dracht ten dele wel, waarde in de gegeven situatie bijvoor beeld het huurwaardeforff bij het inkomen van uw stude. rend kind (en diens partner moet worden geteld. Als u de hypotheek, of een deel et", van, blijft betalen, blijft dt rente voor dat deel wel aftrek, baar van uw inkomen. Een andere fiscale consequej. tie hangt samen met eventueel schenkingsrecht. U kunt ma» beperkt zomaar iets wegschen- ken zonder dat daar f consequenties aan vast zitten De overdracht van het huis moet dus samengaan met constructie waarbij rente aflossing van het nog te beta len koopbedrag duidelijk vast liggen. Het is verstandig daar over fiscaal advies te vragen ol er een belastingalmanak op te slaan. goeelhuislaan 156 - Breda - Tel. CHRISTMAS SHOPPING CRUISE NAAR LmdEN In Hoensbroeck zijn. verschillende studiemogelijkheden: admini stratie, fijnmechanica, informatica en werktuigbouwkundig tekenen. Na maximaal twee jaar heb je een officieel diploma op MBO-niveau; 85% van de geslaagden vindt snel weer een baan. De opleidingen zijn sterk praktijkgericht en er worden geen voor opleidingseisen gesteld. De persoonlijke begeleiding door docenten en studiebegeleiders en het gebruik van moderne technologieën zorgen voor een hoog opleidingsniveau. Gedurende de week kun je ook intern in Hoensbroeck verblijven. Je woont dan met 150 cursisten in een moderne flat waar je je eigen kamer hebt. Je kunt gebruik maken van de uitgebreide sport- en recreatievoorzieningen. Studeren in Hoensbroeck is voor de cursist(e) kosteloos. Ook de kosten van het vervoer van en naar huis in de weekends worden vergoed. Naast voldoende capaciteiten is motivatie heel erg belangrijk: de motivatie om je WAO-situatie te doorbreken en twee jaar hard te blokken voor een nieuwe toekomst. Heb je recht op een WAO- of AAW-uitkering? Ben je geïnteresseerd en wil je weten of je voor Hoensbroeck of Werkenrode in aanmerking komt? Kom dan naar één van onze informatiedagen. Je krijgt dan uitge breide informatie en je kunt met medewerkers van beide instituten praten. Als je verhinderd bent, vul dan de bon in en je krijgt alle informatie thuisgestuurd. Werkenrode Beroepsopleidingen heeft vier studierichtingen: fd*, i ministratie/informatica, grafisch, metaal en tuinbouw. De oplei dingen duren gemiddeld anderhalf jaar, zijn op LBO-niveau, leiden op voor erkende diploma's en stellen het vinden van een betaalde baan voorop. Meer dan 80% van onze cursisten is daarin geslaagd. De opleidingen zijn praktijkgerichte vakopleidingen, afgestemd op de mogelijkheden van de cursist, de arbeidsmarkt en het bedrijfs leven. Je kunt het hele jaar instromen en rekenen op intensieve, individuele begeleiding. Wij beschikken over nieuwe gebouwen met zeer moderne apparatuur en verschillende huisvestingsmogelijk heden. Ook hebben we sport en recreatie in ons pakket. Voor onze cursisten zijn de opleiding, huisvesting en weekend-vervoer kosteloos. Helaas ben ik op 18,19 en 20 november verhinderd. Stuur mij daarom alle informatie thuis. Naam: Adres: Postcode:Woonplaats: Telefoon: Ik wens informatie over: Hoensbroeck Q Werkenrode Q (s.v.p. aankruisen wat wordt gewenst) Deze bon kun je in een ongefrankeende envelop opsturen naar: Hoensbroeck Centrum Beroepsopleidingen, Antwoordnummer 10005,6400 VG Hoensbroek Zeven interlands pas speelde Ed de Goey in het Nederlands voetbal elftal. Vier keer hield hij zijn doel gesloten. „Elke nul geeft mij een lekker 'gevoel," luidt het credo [van de 26-jarige keeper van Feyenoord, die i woensdag in Polen de WK-kwalificatie met Oranje moet afdwingen. De Goey is naast Over- mars, Van Gobbel, Ro nald de Boer en Numan een van de vijf huidige selectiespelers die na het EK van 1992 door bonds coach Dick Advocaat Oranje zijn binnenge loodst. Na elf maanden als eerste doelman is De Goey al niet meer weg te denken uit het Oranje- doel. Door Henk Mees Gouda - De 500e interland van het Nederlands voetbalelftal na dert. Volgens de officiële tellin gen van de KNVB wordt woens dag in Poznan de 498e gespeeld. Ed de Goey is de 40e keeper in die reeks, begonnen in 1907. De Vijfde Feyenoorder in het doel van Oranje, na Adri van Male, Eddy Pieters Graafland, Eddy Treytel en Joop Hiele. Hij doet z'n werk zoals dat in de Rotter damse Kuip wordt verlangd. Wars van franje, zonder avon tuurtjes. Een no-nonsense- keeper. Die stijl van keepen past bij Ed de Goey. En wordt op prijs ge steld door de trainers die hem kiezen, de medespelers die hem waarderen en de fans die hem prijzen. De Goey is er tevreden mee. „Als ik iets over mezelf lees, wordt vaak gesteld dat ik geen uitstraling heb. Wat een onzin, denk ik dan. Telkens weer krijg ik dat stempel opgedrukt," merkt De Goey ongevraagd op, zonder dat het thema uitstraling ter sprake is gekomen. „Uitstraling heb ik wel degelijk. Op de manier zoals het hoort, naar de spelers toe. Ik weet dat ik gezag heb in de goal. Als ik iets roep, doet iedereen in het veld automatisch wat ik wil. Ja, ook De Wolf." Het zit 'm hoog, die beeldvor ming rond zijn persoon. Ed de Goey, een slungel van 1.97 me ter, met een dunne kruin op z'n 26ste. Sinds vorig jaar december DE stem HinsEGiHtiraia Nog enkele stacaravans te koop op ons luxe recreatiepark in Diessen. Bel of kom langs voor informatie. Deze reis is inklusief: Overtocht Vlissingen-Sheerness v.v. Bed in een 4-persoons binnenhut op de heen- en terugreis Feestelijk Kerstdiner aan boord Bustransfer Sheemess-Londen v.v. London Visitor Travelcard: vrij vervoer bus underground inkl. diverse kortingbonnen Plattegrond en gids van Londen Ie dag: Welkom aan boord! Vanaf 20.30 uur bent u welkom aan boord van de "Olau Hollandia", één van onze twee grote, luxe 5 sterren-Ruimteschepen. Wij wijzen u dan uw hut, waarna u een drankje kunt nuttigen in het Café op het D-dek. Om 21.30 uur gaat het restaurant open, waar we u een feestelijk Kerst diner serveren. Voor uitgebreid taxfree shoppen kunt u tot middernacht terecht in de Olau-shops op het E-dek. Daarnaast gezellig dansen op muziek van het Olau huisorkest of van de nacht film genieten in onze bioscoop. Vroeg of laat, u overnacht in elk geval in één van de komfortabele hutten die alle in het rustige voorschip gelegen zijn. 2e dag: Welkom in Engeland! 's Morgens kunt u tot aankomst ontbijten. Om 07.00 uur komt u aan in Sheerness en brengen wij u per bus naar Londen. Deze mooie stad is nu al helemaal klaar voor de Kerst. De winkels en warenhuizen zijn extra feestelijk ingericht en u zult al snel in de Engelse Kerstsfeer komen! U kunt de hele dag, tot 18.00 uur, winkelen in beroemde warenhuizen zoals Harrods, en 0 Centrum Beroepsopleidingen Zandbergsweg 111, Hoensbroek. Telefoon 045-239670 y:d Goeij: „Ik hecht i musea bezoeken of bijvoorbeeld de nu geheel gerestaureerde Tower Bridge bewonderen. Met de London Visitor Travelcard voor bus en/of underground kunt u gaan en staan waar u wilt. Om 18.00 uur bent u weer bij het vertrekpunt van de bus voor de terugreis naar Sheerness, waar u om 20.00 uur aan boord gaat van de "Olau Britannia", ons andere 5 sterren-Ruimteschip. Ook op de terugreis heeft u natuurlijk een hut ter beschikking, 's Avonds kunt u sfeervol dineren, waarbij wij u het voortreffelijke Captain's Buffet aan bevelen. Tenslotte kunt u tot 24.00 uur in het shoppingcentrum aan boord taxfree uw even tuele vergeten kerstgeschenken kopen. In units van 110 m2 (beschikbaar per 01.12.93) en 230 m2 (direkt beschikbaar) Uitstekend bereikbaar Goede parkeerfaciliteiten Volledig ingedeeld en voorzien van vloerbedekking, systeemplafond inklusief lichtarmaturen, zonwering, c.v., pantry etc. Aantrekkelijke huurkondities KANTOORRUIMTE TAKKEBIJSTERS 9 te BREDA

de Stem | 1993 | | pagina 8