Unilever ziet winst groeien Ei Van Dorst Breda nodigt u uit voor de première van de Lexus GS300. UWING Kwakkelende economie heeft weerslag op Nederlandse havens Schommelingen in wisselkoersen beïnvloeden resultaat concern Philips aan de slag op lichtmarkt China ECONOMIE GEBRUIK 1643 W De beurs voor het zakell wegverkeer 'Goederen al op Moerdijk groeperen' DE STEM D KORT r oprichten R fors gedaald in Oost-Timor 'g gekaapt Dasa blijft bij besluit en sluit zes vestigingen Unilever eerste negen maanden Parijse beurs onderzoekt handel in Euro Disney 17 t/m 19 november 1993 Openinsstijden: 14.00 - 21.00 uur LOKATIE: BEURSGEBOUW EINDHOVEN. CNC schrapt 50 banen De effectenbeurs als wasserette Interessante order Saval VANDAAG ZATERDAG 13 NOV. VAN 10.00-17.00 UUR en MORGEN ZONDAG 14 NOV. VAN 11.00-16.00 UUR The Art of Perfection Autobedrijf Van Dorst Breda B.V. Crogtdijk 54, Breda. Telefoon: 076-712000. MBER 1993 A4 ZATERDAG 13 NOVEMBER 1993 A Jr erdag bij een val zijn gistermorgen het Ge- j heeft alle audiënties al zondagmiddag wel zal vier weken een ragen en daarna aan n ondergaan, foto ap et Perzische Golfgebied nlijk leger van tiendui- aat om de lidstaten van te weten Saudi-Arabië, e Verenigde Arabische n als een 'afschrikkings waarschuwingssysteem ilitaire vluchten in een .acht zal een belangrijke stabiliteit in de regio", simi, de secretaris-gene- et een zwakke economie irn 50 procent gedaald in 1989. Dit meldt het Duitsland is deze eeuw, aling van het geboorten- et blad. R nog 198.922 baby's ter niging op 3 oktober 1990, e deelstaat Sachsen nog In de gezamenlijke vijf rocent lager dan in 1989, t, minister van Sociale de daling verband houdt n van Duitsland, die veel n in plaats van kinderen 'steren extra veiligheids- n verband met herdenking bij tientallen demonstran- werden doodgeschoten. 1 het vuur op Oosttimore- onesische overheersing en emonstranten werden ge wond. Zesenzestig mensen deren gisteren thuis van uitbreken. Legerofficieren van iedereen die de stad egraafplaats Santa Cruz, oodgeschoten, werd door 'aar en voor de derde keer keersvliegtuig gekaapt. Een met 82 mensen aan boord ongen koers te zetten naar wan. "mg zonder verzet over aan etal, een arts en een over- itgemaakt van de democra- met veel geweld door de t. TIE) bezit: 3lack Decker technisch adere informatie is voor uw mer beschikbaar gesteld. i dit nummer zo spoedig bellen. utjiitmi. ur per dag bereikbaar) w medewerking. Van onze correspondente Rotterdam - Het Gemeente lijk Havenbedrijf Rotterdam heeft maar een totaal over zicht gegeven van de tegen vallende overslagresultaten om het beeld in de Rotter damse haven wat minder somber te laten lijken. Toch kan Rotterdam er niet om heen dat met 138,5 miljoen ton in het eerste halfjaar van 1993 er 5 procent minder goederen zijn overgeslagen dan in de vergelijk bare periode van het jaar ervoor. In het afgelopen half jaar pres teerden alleen de havens van Le Havre 5 procent), Vlissingen 4 procent) en Terneuzen meer. Intussen heeft Terneuzen de eer ste negen maanden van dit jaar moeten afsluiten met 1 procent naar 7,2 miljoen ton. Het Ha venschap Vlissingen zegt ook klappen in het derde kwartaal van 1993 te hebben geïncas seerd, maar kan dat nog niet met overslagcijfers verduidelijken. Alle havens tussen het Noord- duitse Hamburg en het West franse Le Havre hebben in min of meerdere mate de gevolgen ondervonden van de verslechter de situatie in de wereld-econo mie. Die had zijn weerslag in de we reldhandel en daarmee in het vervoer van goederen over zee. De HavenlnformatieBank van het Gemeentelijk Havenbedrijf Rotterdam becijferde dat de goe derenoverslag in het hele Ham- burg-Le Havre-gebied met 6 procent daalde tot 320,3 miljoen ton goederen. In dat totaalcijfer zijn de overslagresultaten van Terneuzen en Vlissingen niet verdisconteerd. Rotterdam blijkt nog steeds het grootste marktaandeel te hebben in de markt die de Noordeurope- se havens bedienen; namelijk 43,2 procent in het eerste half jaar van 1993. In de vergelijkba re periode van 1992 was dat nog 43,7 procent. Van onze correspondent Frans Wijnands Bonn - Duitse toppolitici hebben gisteren tever geefs bij de Daimler- en Dasa-directie gepleit om de voorgenomen sluiting van zes Dasa-vestigingen ongedaan te maken. De minister-presidenten van de deelstaten waar be dreigde Dasa-fabrieken staan, spraken in Miinchen meer dan drie uur met de president-directeur van Daimler-Benz, Edzard Reu ter en met Jürgen Schrempp, directeur van Daimler-dochter Dasa. Dit lucht- en ruimtevaartbe- drijf, dat de meerderheid van Fokker heeft verwor ven, sluit binnenkort zes vestigingen. Daardoor zul len, zoals al eerder is aange kondigd, 10.000 banen ver vallen. Fokker blijft buiten die ingrijpende bezuini gingsoperatie. Een duidelijk teleurgestelde Edmund Stoiber, minister president van Beieren, liet na afloop van de gesprek ken namens zijn collega's weten, dat alle pleidooien tevergeefs waren: Schrempp büjft bij de sluiting van de zes bedrijven en noemt dat eigenlijk nog te weinig. Ook in de Bondsdag was eerder deze week gepleit voor be houd van de werkgelegen heid in de lucht- en ruimte vaart, waar de overheid de afgelopen jaren grote be dragen in heeft gepompt. Schrempp op zijn beurt zegt, dat zijn bedrijf geen overheidsgeld nodig heeft, 'maar een goede industriële, technologische overheidspo- litiek, waardoor DASA in ternationaal mee kan con curreren'. Schrempp zei dat de samen werking met Fokker geen directe invloed heeft op de bedrijfsresultaten van het nog lopende jaar. Hij gaat er trouwens van uit dat Dasa in 1995 uit de rode cijfers is. nettowinst +3 °/t in miljoenen guldens omzet +6 in miljarden guldens Europa (Overige gebieden 14,64 11,94 omzet naar continent in miljarden guldens Rotterdam (anp) - De nettowinst van Unilever is in het derde kwartaal en in de eerste negen maanden van dit jaar met 3 procent gestegen, vergeleken met dezelfde perioden van 1992. Dit betekent een lichte verbete ring in vergelijking met de eerste helft van het jaar toen het con cern een winststijging van twee procent meldde. Het interimdivi dend is onveranderd 1,48 per aandeel. De nettowinst nam in het derde kwartaal toe van 1121 miljoen tot 1158 miljoen of per aandeel van 4,01 tot 4,14. In de eerste negen maanden groeide de net towinst van 2945 miljoen tot 3026 miljoen of per aandeel van 10,52 tot 10,81. Veranderin gen in wisselkoersen sinds sep tember vorig jaar hebben de cij fers sterk beïnvloed. Tegen con stante koersen steeg de netto winst over beide perioden met 9 procent. De omzet steeg in het derde kwartaal met 6 procent van 19,38 miljard tot 20,59 miljard en de bedrijfswinst met 3 pro cent van 1924 miljoen tot 1989 miljoen. In Europa was de bedrijfswinst 1219 miljoen tegen 1242 mil joen in het derde trimester van vorig jaar. In Noord-Amerika steeg de bedrijfswinst van 306 miljoen naar 318 miljoen en in de overige gebieden ging deze van 376 miljoen naar 452 miljoen. „Het resultaat in Europa werd nadelig beïnvloed door het slechte weer in het hoogseizoen voor ijs. In de meeste andere voedingsmiddelenmarkten be haalden onze merkartikelen be vredigende resultaten," meldt bestuursvoorzitter F.A. Maljers in een toelichting op de resulta ten. Voor de groep professionele markten, die voedingsmiddelen levert aan grootverbruikers en industrie, bleef de vraag evenwel zwak. Toiletartikelen boekten in Europa opnieuw goede vooruit gang. „In Noord-Amerika deden de toiletartikelen het uitstekend," Op basis van een goed ontwikkeld en verfijnd smaak- en reukvermogen zorgt een theeproever bij Lipton thee (een van de onderdelen van Unileverervoor dat de juiste melange ontstaat. foto anp zegt Maljers. De begin 1993 ver worven ijsbedrijven droegen bij aan het resultaat. Wasmiddelen hadden echter te lijden van de effecten van sterke concurrentie. De resultaten van de groep pro fessionele markten in voedings middelen hielden goed stand. Dit was eveneens het geval bij spe ciale chemische produkten. Van de in de eerste negen maan den behaalde omzet kwam 34,42 33,71) miljard uit Euro pa, 10,87 10,75) miljard uit Noord-Amerika en 14,64 11,94) miljard uit overige gebie den. Op 22 februari publiceert Unile ver de voorlopige resultaten over 1993 en wordt tevens het slotdi- vidend bekendgemaakt. Van onze redactie economie Eindhoven - Philips heeft gisteren een joint venture opgericht Works, een van de grootste (ADVERTENTIE) Parijs - De toezichthouders van de Parijse beurs stellen een on derzoek in naar de koersvorming van het aandeel Euro Disney. Vooral de transacties vóór het bekend worden van het miljar- denverlies worden onder de loep genomen. Het is vrij opmerkelijk dat de beurs met een onderzoek begint, fat gebeurt pas als er een ver moeden bestaat van misbruik van voorwetenschap. Woensdag werd bekend dat Euro Disney over 1992/93 een verlies had ge leden van omgerekend 1,7 mil jard. Door tegenvallende bezoe kersaantallen dreigt het Parijse Pretpark failliet te gaan.Sinds bet bekend worden van de finan ciële moeilijkheden is het aan deel Euro Disney met 25 procent gedaald. 0p de Parijse beurs is gisteren onder de beleggers in aandelen kuro Disney paniek uitgebroken, hjdens het eerste half uur na de opening van de markt was het aanbod zo groot dat de handel ™ee keer stilgelegd moest wor den. De Franse beleggers konden Pas gisteren reageren op het slechte nieuws, omdat er derdag geen handel was. don- met Yaming Electric Lamp lampenfabrieken in China. Philips heeft in de gezamenlijke onderneming een belang van 60 procent en het in Shanghai ge vestigde Yaming van 40 procent. Volgens de ambitieuze plannen moet de onderneming leider worden op de Chinese markt en tevens een exportpositie opbou wen. Philips en Yaming Lighting Ltd. gaat een brede reeks verlich- tingsprodukten fabriceren. In de komende jaren wordt zo'n 70 miljoen dollar geïnvesteerd in de joint venture, die begin volgend jaar operationeel moet zijn. In het nieuwe bedrijf komen 1.500 mensen te werken en dat aantal moet de komende vijf jaar op lopen tot 2.700. De omzet moet in die periode oplopen van 40 miljoen naar 135 miljoen Yaming bestaat al 70 jaar. De onderneming heeft een sterke positie op het gebied van hoge- druk gasontladingslampen. Phi lips brengt in de joint venture technologische kennis en ge avanceerde produktietechnieken op het gebied van energiezuini ge, compacte fluorescentielam pen en halogeenlampen. Einar Kloster, de topman van Philips Licht, zei bij de onderte kening van het contract in Shanghai dat Philips zich door de joint venture verzekert van een positie in China die in over eenstemming is met de positie van het Eindhovense concern op de wereldmarkt. Philips verplaatst in toenemende mate lichtactiviteiten vanuit West-Europa naar lage Ionen- landen. Een voorbeeld daarvan is Polen. Een woordvoerder sluit niet uit dat vanuit China in de toekomst ook naar Europa zal worden geëxporteerd. Philips behoort tot de grote bui tenlandse investeerders in Chi na. Het concern verkeert daar mee naar eigen zeggen in een goede uitgangspositie om de groeikansen van de Chinese markt te benutten. In totaal heeft Philips nu zeven joint ventures in China, onder meer op het gebied van licht, audio/video, halfgeleiders, auto radio's en kleurenbeeldbuizen. Philips' deelneming in een Chi nese kabelfabriek is onlangs sa men met kabelactiviteiten in Eindhoven overgedragen aan Draka. Ook aanwezig de desbetreffende LEASEMAATSCHAPPIJEN en belangrijke toeleveranciers t.b.v. uw zakelijk wegverkeer. Direkt naast het N.S.station en parkeerselesenheden binnen 100 meter afstand. Milsbeek - De CNC in Milsbeek schrapt volgend jaar ongeveer vijftig arbeidsplaatsen. Dit is een rechtstreeks gevolg van de verplaatsing van de com- postproduktie van Milsbeek naar Moerdijk. Voor medewerkers die hun werk kwijtraken of moeten verhuizen naar Moerdijk zal een sociaal plan worden opgesteld, is afgesproken met de vakbonden. Door het niet opvullen van het natuurlijk verloop, het aanbie den van werk in Moerdijk en een overbruggingsregeling voor ouderen, kunnen gedwongen ontslagen beperkt blijven tot on geveer de helft. r ligt een lijk in het trappenhuis van de baron. Niet letterlijk natuurlijk, want voorzitter Baron van Ittersum van de Amsterdamse effectenbeurs woont in een keurige buurt. Maar de vondst van een uitge brande auto in Spaarnwoude, met daarin het lichaam van een blijkbaar vermoorde jon geman met een reputatie in de drugwereld, geeft wel de gelijk te denken over de ze denverwildering in het Neder landse financiële wereldje en de beurs in het bijzonder. Michael V., 29 jaar. was be halve een goede bekende van de narcoticabrigade, ook een van de grootste klanten van het effectenkantoor Nusse Brink. Die commissionair specialiseerde zich in baisse-transacties, waarbij aandelen worden verkocht in de verwachting van een koersdaling. Door pas in te kopen wanneer er geleverd moet worden, kunnen grote winsten worden geboekt - al thans zo lang de taxaties juist zijn gemaakt. Dat laatste was in de nazomer duidelijk niet het geval. Nusse Brink zat voor grote bedragen scheef doordat de koersen zich gestaag naar boven ble ven bewegen. In augustus viel het doek: eerst werd Nusse Brink geschrapt als lid van de Vereniging voor de Effecten handel, vervolgens failliet ver klaard. Bij het openen van de kluizen van het effectenhuis sloeg de onderzoekers de penetrante geur in het gezicht van een wasserettevan het type waar je met grote bundels zwart of besmet naar binnen kunt stappen. Sinds de banken - onder druk van de overheid - moeilijk zijn gaan doen tegen lieden die met koffers vol bil jetten aan het loket versche nen. hebben de smooth opera tors van het zwarte cq crimi nele circuit een ander heen komen gezocht. Een van de alternatieven, de wisselkan toortjes die vooral in Amster dam als paddestoelen uit de grond schoten, heeft inmid dels de warme belangstelling van justitie en FIOD. Sinds het openbarsten van de zweer bij Nusse Brink is het duidelijk dat ook de effecten handel het toneel is geworden van grootscheepse witwa spraktijken. Een inmiddels beproefde methode is het spe culeren met opties. Door te gengestelde transacties af te sluiten in fondsen met liefst sterk bewegende koersen kan een kind de was doen: het verlies wordt betaald met zwart geld, de winst geïncas seerd met wit geld. Zoals altijd luidt de vraag of degenen die zich voor derge lijke praktijken laten gebrui ken, ook weten (of genoeg doen om er achter te komen) wat voor vlees zij in de kuip hebben. Het is onvermijdelijk dat een groot deel van de criminele miljarden door de 'bovenwereld' circuleert en het is ondenkbaar dat dat al tijd onopgemerkt blijft. De vraag is of de toezichthou ders - in dit geval het beurs- bestuur en de Stichting Toe zicht Effectenverkeer - wel wereldwijs genoeg zijn om te zien wat zich allemaal voor hun ogen afspeelt. Die vraag werpt, in een wat wijder verband, ook Marcel Metze op in zijn deze week verschenen boek 'De Geur van Geld' (Uitgeverij SUN, Nijmegen). Het toezicht op de banken is heel lang een kwes tie geweest van 'heren onder elkaar', ook nog toen er al lang een wat avontuurlijker slag bankiers op het scherp van de snede, en soms ver over de schreef, nieuwe in komstenbronnen aan het aan boren was. In sommige gevallen gebeur de dat puur ten eigen bate. Het verschil tussen het deftige streepjespak van de bankier en het iets grovere dessin van het boevenpak is in sommige gevallen niet zo erg groot. Toen De Nederlandsche Bank daar achter kwam, rea geerde de hoedster van het bankwezen volgens Metze van de weeromstuit nogal on genuanceerd. De 'bovenwereld' probeert intussen op alle mogelijke manieren zijn straatje schoon te vegen en te houden. De banken hebben zoals gezegd al een meldingsplicht van ver dachte praktijken in het leven geroepen. Notarissen en ac countants, die beroepshalve achter de schermen van het bedrijfsleven kijken, hebben na veel aarzeling ook richtlij nen gemaakt die moet voor komen dat zij besmet raken. Notarissen mogen geen con tanten aannemen boven een bedrag van ƒ25.000 en kun nen verdachte zaken melden bij een 'vertrouwensnotaris.' Accountants hebben inmid dels geregeld dat zij zich terug kunnen trekken van een cliënt waar zij fraude aantref fen en daarvan melding moe ten maken bij hun beroepsor ganisatie. De Eerste Kamer buigt zich nog over een wetsontwerp 'Melding ongebruikelijke transacties' waarin dergelijke maatregelen, deels dus ten overvloede, worden vastge legd. Ondernemers uit de on derwereld zijn echter min stens even creatief als hun collega's-op-het-rechte-pad. Zij zullen nieuwe 'ongebrui kelijke' wegen vinden om hun zaken te kunnen voortzetten. De financiële belangen daar bij zijn zo groot dat in de bovenwereld altijd handlan gers beschikbaar zullen blij ven. (ADVERTENTIE) VERVOLG VOORPAGINA Maar om de functie van Moer dijk waar te maken richtte hij, net als IHM-directeur Rodewijk en projectleider H. van Laar van het Bureau Voorlichting finnen- vaart, de vinger naar Rotterdam. Daar moeten de overslagbedrij ven een eind maken aan de dis criminerend hoge tarieven voor de binnenvaart. Rodewijk zei dat de overslagbe drijven boven de normale tarie ven per container vijftig gulden extra rekenen. „Die toeslag is de nekslag voor de rol van de bin nenvaart in het Rotterdam In tern Logistiek-verband." De overslagbedrijven rechtvaar digen die heffing met de vast stelling dat voor de een of twee containers die binnenvaartsche pen opnemen, de kranen apart moeten worden ingesteld. „Om dat argument weg te nemen, moeten we voor dikkere stromen containers zorgen. Dat betekent dat goederen al op Moerdijk moeten worden gegroepeerd." Het idee is om containers uit Duitsland, België en Frankrijk al in Moerdijk op te vangen. Daar moeten ze op binnenvaartsche- ^an on*e verslaggever prinsenbeek - Saval in Prinsenbeek heeft een interessante order wiengesleept voor de offshore-industrie. betreft de (ooor)platforms, Sëbouwd. j^ecteur E Schmitz van Saval is opgetogen over de order, die erhalf miljoen gulden bedraagt. Hoewel de waarde op zich aardig bedri flet Ultz°nderlijk is, is het feit dat Saval in deze moeilijke Bii c ^an leveren, een bemoedigend teken, vindt Schmitz. om t werken totaal tweehonderd mensen. Het bedrijf draait een terus CirCa l35 "rill0611' Het bedrijf kwam enkele maanden „a ln "et nieuws, omdat er viiftien mensen werden ontslagen ge de economische siiuaue. complete brandbeveiligingssystemen voor drie die momenteel in Middlesborough (GB) worden Moerdijk moet de voorhaven van Rotterdam worden. foto de stem/ben steffen pen en geregelde snelle goede rentreinen worden gezet, waar door in feite het voorwerk voor Rotterdam al in Moerdijk is ver richt. Ook Rotterdam ziet iets in deze aanpak, omdat de kade- grond in de Europoort schaars is. De vraag is hoe goedkoop de binnenvaart is. Het afleggen van kilometers is goedkoper dan per trein of weg. Maar het probleem steekt in de extra handelings- kosten bij het overzetten van containers. Nieuwe technieken en efficiëntere organisatievor men zorgen ervoor dat het schip opstoomt. „Binnen tien jaar is het marktaandeel van de bin nenvaart opgelopen van nul naar dertig procent." In de zaal bleken ondernemers zeer verschillende ervaringen te hebben. Een vertelde dat hij laatst een kostenvergelijking had gemaakt voor het brengen van containers van Rotterdam naar Duisburg. De weg bleek tiental len procenten goedkoper dan het water. Een andere transporteur zwoer bij de moderne alternatie ven van rail en water, ook over korte afstanden. „Tientallen procenten goedkoper." Maar misschien werd het beste argument voor het water twee kilometer verderop opgevoerd. Die middag schoof het verkeer als een harmonica tussen 100 km/u en stapvoets over de Al6. Het doet ons bijzonder veel genoegen u uit te nodigen voor de Nederlandse première van een nieuwe telg uit het Lexus-geslacht: de Lexus GS300. Onder het genot van een hapje en een drankje kunt u op uw gemak kennis maken met de GS300 en zullen wij alle emolumenten waarop een Lexus-rijder recht heeft met u doornemen. U bent van harte welkom in onze showroom, waar wij klaar staan om de GS300 aan u voor te stellen.

de Stem | 1993 | | pagina 5