n Weekend EID :N OM DE STEM F4 E N Bodyguards fungeren in de wereld van glitter en glamour als cosmetica. In toenemende mate duiken ze op als statussymbool. Uit puur lijfsbehoud maken ook regeringsvertegenwoordigers, zakenmensen en topindustriëlen, eveneens in Nederland, gebruik van particuliere persoonsbeveiliging. Het gevolg is, dat elke Brede Harrie met enkele lessen sportschool zich begon op te werpen als beschermengel. 'Neanderthalers in een pak zijn een schande voor het vak,' roept de International Bodyguard Association. Haar lijfwachten komen niet aan de bak zonder een wereldwijd verzorgde trainingsprogramma. Onder andere in het lommerrijke Loenen, bij Apeldoorn. '■5vv<rv' JG) liële instellingen en jne hypotheek op /oor u te vinden. THEEK .E HYPOTHEKEN. iel. 01155-65391 Ex-monnik geeft in Loenen cursussen aan bodyguards IBA krijgt in Nederland steeds meer klanten 193 X 53 du ZATERDAG 13 NOVEMBER 1993 In met achter trnieuwste tijdloos bestaan. Ividuele wensen Door Paul Bolwerk - -311' jur I za. 10-16 uur 80911 ÏH VLAANDEREN. jtief personeel. Belbedrijf in het westen van (complete boekhouding, ;he schikken daar u zowel intern eer op prijs worden gesteld- g voor uw prestatie, p u van toepassing. november a.s. te richten aan. Informs P O 'We zijn geen kogelvangers' Wenkbrauwen gaan omhoog. „Een goe de bodyguard heeft tampons op zak." De Ier Jim Shortt, hoofdinstructeur en directeur van de International Bo dyguard Association, houdt de op lossing voor maandelijks ongemak pontificaal omhoog. Een breedge schouderd gezelschap kijkt naar het kleinood. Met een mengeling van spot en ongeloof. Is dit een test? Langzaam ontrolt Shortt voor hun ogen een reepje verband van een meter lengte. „Dit is een perfect middel om een bloedende wond te stelpen. Het is compact, dus ge makkelijk en onopvallend mee te nemen. Het kan nooit kwaad om een paar van die dingen in de borstzak te steken. Ze kunnen al tijd van pas komen." Een handzaam advies, waarvan ne gen heren, type 'we laten niet met ons spotten' kennis nemen. Vier Denen, vier Nederlanders en een Belg zitten driftig aantekeningen te maken. In een achteraf zaaltje in hotel Bosoord in de lommerijke Veluwse plaats Loenen leren ze raison van 2200 gulden in een week tijds de eerste beginselen van het vak. Ze willen graag bodyguard worden. Een soort ontmoedigingsbeleid valt hen ten deel. Het begint al met de mededeling, dat slechts een op de honderd cursisten de wereldwijd verzorgde opleiding tot bodyguard goed volbrengt. Op het moment van onderscheiding is een lieve somma van tien- tot vijftiendui zend gulden en minstens honderd uur intensieve training geïnves teerd in een hoogst onzekere toe komst als beschermengel van ade- lijke families, regeringsfunctiona rissen, topindustriëlen, bankiers en artiesten. Ook deze wetenschap vormt voor de cursisten geen enkele aanleiding om meteen te besluiten het geld anderszins te besteden. De oude rot in het vak, Jim Shortt, houdt ze dagenlang voor niet te geloven in de Hollywoord-mythe. „De roman tiek van het vak, zoals verbeeld in The Bodyguard met Kevin Kostner en Whitney Houston in de hoofd rol, bestaat niet. Alleen in de films figureren helden met een houding van 'deze kogel is voor mij'. Alleen idioten stellen hun leven zomaar in de waagschaal. We zijn geen kogel vangers. Natuurlijk, dode body guards zijn er genoeg, maar daar zijn ze vaak zelf debet aan." „Bodyguards zijn ook geen cosme tica. Vaak worden van die gedrilde apen gebruik als statussymbool. Laatst trok Madonna tijdens haar Girlie-tour joggend door het Hyda- park in Londen omringd door zes van die om zich heen meppende types. Dit zijn gewoon Neandert halers in een pak. Ze zorgen ook voor het alom vertegenwoordigen de verwrongen beeld van body guards: dom, breed en gewetenloos. Dit soort types mogen zich in mijn ogen geen bodyguard noemen. Ze zijn een schande voor onze be roepsgroep." „Het is zaak om onopvallend aan wezig te zijn. Een bodyguard staat overwegend in de schaduw, maar treedt waar nodig op de voorgrond. Zo'n werkwijze is noodzakelijk om op voorhand geen achterstand te hebben ten opzichte van belager(s) van uw werkgever. Het verstand is daarbij het sterkste wapen. Use it," doceert Jim Shortt. De Ier is de eerste om te erkennen dat een opleiding tot bodyguard ook ongewenste types kan aantrek ken. „Rambo's of extreem-rechtse figuren hebben we niet nodig. Dat zijn de clowns. Ze dragen guerril la-pakken of legerlaarzen om stoer over te komen. Dat soort types, veelal met een overmatige belang stelling voor wapens, redt het niet. Door hun overmoedig gedrag en roekeloze houding zouden ze een ramp kunnen veroorzaken." „Hun grootste handicap is dat ze geen details zien. En daar gaat het in dit vak vaak om. Het opmerken van kleine slordigheden (stukjes afgestroopt elektriciteitsdraad op de grond kan duiden op de aanwe zigheid van een bom) is noodzake lijk om levensreddend te kunnen werken," aldus de directeur van IBA. Deze wereldwijd vertakte lijfwach ten-organisatie is in 1957 opgericht door de Franse majoor Lucien Vic tor Ott, oud-commando en -inlich tingenofficier, opererend in onder andere Algerije en het voormalige Indo-China (vooral in Vietnam). Eveneens heeft hij opgetreden als persoonlijke lijfwacht van de toen malige Franse president Charles de Gaulle. De Ierse globetrotter Shortt heeft er een erezaak van gemaakt om het levenswerk van zijn illustere voor ganger Ott voort te zetten. Hij heeft naar eigen zeggen in tal van landen hand- en spandiensten ver leend aan leger- en politie-eenhe- den in Afhanistan en andere brandhaarden van de wereld. Hij is vanaf 1989 vooral actief in Oost-Europa, onder andere door een anti-terreureenheid in Estland te begeleiden. Aan de hand van fotoboeken laat Shortt zien ook betrokken te zijn bij de bescher ming van ministers in de Baltische staten en de patriarch Alexis de Tweede van de Russisch-orthodoxe kerk. Terloops laat hij weten de voorma lige Oostblok-landen als een bij zonder risico-gebied ('high risk area') te beschouwen. Niet in het minst, omdat in deze regio in de jaren '90 tot '92 tot tweemaal toe een moordaanslag op hem is ge pleegd. „De georganiseerde mis daad in de voormalige Oostblok kent geen enkele scrupules bij de bescherming van de belangen in de prostitutie, drugs en wapenhandel. Alles en iederen moet wijken bij de jacht op de harde valuta," verdui delijkt Shortt. Na talloze verhalen over bestrij ding en voorkoming van gewapen de conflicten kijkt hij verrast op bij de vraag van de verslaggever om zijn curriculum vitae even te lich ten. Met een bijna verontschuldi gende lach onthult hij in zijn jonge jaren Franciscaner monnik geweest te zijn. Liefst vijf jaar lang. Totdat een verpleegster hem verlokte de kloosterorde te verlaten. Hij trouwde met haar. Op zoek naar broodwinning belandde hij in het leger. Van lieverlee ging hij zich spe cialiseren in het inlichtin genwerk en anti-terreurac ties. Hierover laat hij weinig los. Terugblikkend merkt hij ineens op: „We zijn allemaal op zijn tijd wilde jongens geweest, die dingen hebben gedaan die niet door de beugel kunnen. Maar overeind blijft staan, dat we voor onszelf een duidelijke scheiding hebben ge maakt tussen goed en kwaad. We komen bewust op voor het behoud van het goede. En wat dat is, moet iedereen natuurlijk voor zichzelf uitmaken. Ik zet me nu in voor de International Bodyguard Associa tion, maar had evenzogoed activist kunnen worden van Greenpeace. De bescherming van mensenlevens is mijn levenswerk." De IBA (hoofdzetel in de Engelse stad Croydon) heeft wereldwijd in middels 2004 lijfwachten opgeleid. De bodyguards, met een gemiddel de leeftijd van 25 tot 35 jaar, zijn veelal oud-militairen, -politiemen sen en -commando's. Hun inzet wordt steeds meer verlangd. De lijfwachtenorganisatie IBA zegt inmiddels in Nederland een aantal bedrijven tot 'vaste klant' te kun nen-rekenen. Deze ondernemingen roepen vaak de hulp van één of meer bodyguards in, wanneer ze naar de zogeheten risicogebieden in Afrika, Oost-Europa en in min dere mate Azië moeten. Voor klussen zonder extra risico bedraagt de huurprijs voor een bo dyguard zo'n tachtig tot honderd gulden per uur. Dit bedrag schiet razendsnel omhoog tot honderden guldens per uur, wanneer een ver hoogde kans bestaat op beschietin gen, een overval of ontvoering. IBA-woordvoerder voor België, Nederland en Luxemburg, Bob Hommersen heeft gemerkt dat de weerzin tegen het inschakelen van lijfwachten aan het verdwijnen is bij de Nederlandse 'captains of industry'. In direct verband hier mee staan enkele ontvoeringen in Nederland (Maup Caransa, Toos van der Valk, Alfred Heineken en Gerrit-Jan Heijn) en een stijgende lijn in terreurdaden in het buiten land. „Door dergelijke calamiteiten schudden de VIP's wakker. Lang zaam maar zeker dringt het besef door, dat ze zonder beschermende maatregelen in met name Oost-Eu ropa een gewild doelwit van de georganiseerde misdaad zijn," al dus Hommersen. Shortt wijst erop, dat een goed gecoördineerd samenspel tussen klant en bodyguard veelal toerei kend is om de kansen van crimine len te minimaliseren. Voor het wel slagen van deze samenwerking is het van belang, dat de cliënt zich strikt aan gemaakte afspraken houdt. En de bodyguard moet elk risico op gevaar voorkomen, dan wel wegnemen. „Het heeft weinig zin een auto te doorzoeken op explosieven, indien men geen oog heeft voor de omge ving. Een bom kan ook in een nabij geparkeerde auto of dichtsbijzijnde prullenbak zijn geplaatst. Een bo dyguard moet niets als vanzelf sprekends aannemen. Niets is do delijker, dan routine." Deze levens les draagt Shortt immer uit tijdens zijn trainingen van de aspirant-bo dyguards. Overal ter wereld duiken ze voor een 'stage' op, maar tweemaal per jaar wordt het oefenterrein naar Nederland verlegd. De omgeving van Loenen bij Apeldoorn is veruit favoriet. „De praktijkoefeningen in Neder land beperken zich tot escort-pro cedures te voet en met de auto, het opsporen van elektronische afluis- terapparaten, het traceren van scherpschutters, het ontdekken van verdachte voertuigen, overlevings technieken, eerste hulp, ongewa pende gevechten en speciale rij- technieken. Dat is in Nederland allemaal geoorloofd," aldus oud militair Hommersen. De Internationale Bodyguard Asso ciation valt bij de uitoefening van het cursusprogramma niet onder de Wet op de Weerkorpsen. De lijf wachten in opleiding zijn namelijk niet in loondienst bij de IBA. Bo vendien kan de organisatie geens zins tot de categorie bewakings- en beveiligingsdienst worden gere kend. De afdeling bijzondere wet ten van de Apeldoornse politie: „Op Nederlands grondgebied is het gewoon een sportclub." Voor het gebruik van verschillende soorten wapens maakt de cursus groep tijdens het weekje Loenen een uitstapje naar België. Nabij het plaatsje Brecht (ten zuiden van Breda) ervaren de deelnemers ook, hoe het is om onder vuur te liggen. Er wordt met scherp geschoten. Al was het om de cursisten een indruk te geven van wat ze kunnen ver wachten bij een gewapende con frontatie. Bovendien is het een goe de test om de stressbestendigheid van de deelnemers te meten. De 34-jarige Herman van Veen uit Dordrecht heeft genoten van het veldwerk. De theorie is, 'alhoewel erg belangrijk', niet zo aan hem besteed. De voormalig Unifil-sol- daat zegt door diensttijd in Liba non min of meer verslaafd te zijn geraakt aan werk onder spannende omstandigheden. „Als ik alert moet reageren, dan vliegt de adrenaline als een raket door me heen. Het avontuur trekt me nu eenmaal. In Libanon ben ik gewond geraakt. Dat kan gebeuren. Het weerhoudt me niet van om deze bodyguard opleiding te volgen. Mijn vrouw staat achter me." Van Veen is in het dagelijks leven uitsmijter/uitbater/ barkeeper in de horecagele genheid van zijn ouders. Hij heeft zichzelf ten doel gesteld de gehele opleiding te doorlopen. De kosten (ruim tien mille) zijn vol gens geen probleeem. „Een goede bodyguard verdient zo'n investe ring zo terug." Een vergelijkbare geestdrift legt ook de 21-jarige Joerec Slodkowski De aspirant-bodyguards van IBA in actie. FOTO'S DO VISSER uit Oosterhout aan de dag. Op zoek naar een kansrijke toekomst zegt hij twee uiteenlopeende paden te willen bewandelen. Daarom volgt hij twee studies, te weten: de mts voor goud- en zilversmid in Schoonhoven en de bodyguardcur sus van IBA. Alhoewel afgekeurd voor de mili taire dienst (slechte oren) acht hij voor zichzelf een toekomst wegge legd als lijfwacht. Dit onder het motto, 'zolang het tegendeel niet is bewezen, kan het'. „De praktijk zal het natuurlijk moeten uitwijzen, maar het werk van de bodyguard lijkt me zeer aantrekkelijk. Ik hou van avontuur, van het bedenken van oplossingen in onverwachte si tuaties. Dat wil geenszins zeggen, dat ik me overal instort. Integen deel. Ik bestudeer eerst een situa tie, voordat ik iets onderneem. Ik ben in dat opzicht een pietje pre cies," zegt Joerec Slodkowski. Zonder uitzondering zijn de body guards in opleiding leergierig. Maar het opmerkelijke is, dat bij hen tijdens ellenlange maar boeiende verhandelingen over de vervaardiging van explosieven, op sporen van verborgen microfoon en wapengebruik vrijwel geen vragen over de lippen rollen. Jim Shortt veronderstelt, dat ze problemen hebben om zich in het Engels te uiten. Hierop inspelend, probeert hij met praktische voorbeelden en anekdo tes te verhalen over het werk van een bodyguard. Een tip van hem is om nimmer een pistool/revolver in de broekband achter de rug of in een holster te stoppen. „In Ameri kaanse tv-series en -films is dit gebruikelijk, maar hoogst onge wenst. Het kost allereerst te veel tijd om in een hectische situatie, waar het soms om tienden van seconden gaat, naar het wapen te grijpen. Bovendien is het niet de eerste keer, dat iemand zijn bilpar tij aan flarden schiet, omdat het op scherp staande wapen ergens ach ter blijft haken." Bij een verhandeling over ontste kingen van bommen (booby-traps) verrast hij zijn gehoor met de me dedeling, dat bij de opsporing van het zeer explosieve kneedmiddel semtex beter een varken, dan een hond kan worden ingezet. Een var ken heeft een beter reukvermogen, hetgeen dit beestje bij uitstek ge schikt maakt om zelfs luchtdicht verpakte semtex (of hasj) op te sporen. In Duitsland maakt de po litie ook al hier en daar voor dit doel sporadisch gebruik van zo'n Polizei-Schwein. Maar, zo merkt Jim Shortt onder homerisch gelach op, het in stelling brengen van varkens heeft een groot nadeel: „they shit all over the place." Ze veroorzaken te veel troep, hetgeen hun inzet tijdens officiële bezoeken weinig wenselijk maakt. „Het is, zaak om onopvallend aanwezig te zijn. Een bodyguard staat overwegend in de schaduw, maar treedt wakr nodig op de voorgrond.

de Stem | 1993 | | pagina 43