lein Jaar betaald verlof voor leraar "Gewonden en zieken die letterlijk wegrotten. Je ziet het. Je ruikt het." liniaal' open huis de stem ïïlZë commentaar Niet zeuren Herdenking Lubbers niet verrast door nederlaag Braks KORT Voor miljoenen aan valse dollars gevonden CDA en PvdA: beroep van leraar moet aantrekkelijker worden Allochtoon vindt amper werk via arbeidsbureau I )eTe|yd Ginjaar-Maas: Tempo fusies in het mbo ligt veel te hoog DESTEM BINNENLAND Kort geding tegen streng regime in superbajes Vught AngOlB,12nov 1993 Simons wil praten met slachtoffers van Faro-ramp VEMBER 1993 ZATERDAG 13 NOVEMBER 1993 A3 die ik voor je kan doer r ik je mee kan helpen da k dat heel graag doen." W;, regeringszaken. Wel met 1 werk. Zo werd de prinse voorzitter van het Nations voor Gehandicapten, w r ze zich met hart en ziel tte. Daarnaast heeft de prin nog een waslijst van bescher ouwschappen en erelidmaa PPen. Om een greep te doer iana is beschermvrouwe va Bond van Plattelandsvrot het Diaconessenhuis j da, het Koningin Emma ds, het Genootschap Onz het Nederlandse Rod is, de Stichting '40-45 d eniging ter Voorkoming 'va dheid en de Vereniging va isvrouwen. erefuncties neemt de prinse rieus op. Als voorbeeld he xhermvrouwschap van ootschap Onze Taal. u nses doet altijd veel moeit onze congressen te kunne; oeken", zegt directeur Pete ulders. „De prinses is nis een bij de lezingen aanwezig ar heeft ook nog apart con t met enkele sprekers. 2 eft ook tips gegeven. Bijvooi eld om op het congres aan cht te besteden aan plaatsn; n, een onderwerp dat ha; teresseert." agenda van de prinses tuurlijk lang zo vol niet mee s vroeger. Juliana is nog fie aar toch wel een vrouw va erentachtig die je het niet 411 rmoeiend moet maken. Me n mix van plezier en plichtsbe f is ze nog altijd bereid ficieels te doen waar Beatri en tijd voor heeft of waar ndt dat ze bij hóórt te zijn. Z< as ze, volkomen vanzelfspre- nd, bij de herdenkingsdiens] oor de slachtoffers van de Bijl erramp en kwam ze, vrolijk 'endschappelijk, naar het chtigste verjaardagsfeestje van lida - 'majoor' - Bosshardt, erder heeft ze regelmatig een pening of een herdenking. Maai e meeste afspraken in haar genda zijn privé. Bezoek van de leinkinderen, een oude vriendin p de thee, een zakelijk gesprek, en wandeling. rinses Juliana leidt dus duide- 'jk niet zo'n teruggetrokken le en als haar moeder na de roonsafstand deed. Er is en essentieel verschil. Haar oeder èn haar grootmoeder aren weduwe. Prinses Juliana s na haar abdicatie met prins ernhard aan een nieuw leven p paleis Soestdijk begonnen, ok zijn agenda is nog altijd vrij ol. Een partijtje golf, een prijs uitreiking, een etentje met oude vrienden, een herdenking, schil deren, zwemmen. Net als voor Juliana geldt voor Bernhard de regel: lekker bezig blijven met alles wat je interes seert. Dat, heeft Juliana eens gezegd, dat is het wat haar leven een leven maakt: het genieten van de gezelligheid met familie en vrienden èn het bezig blijven met sociaal werk. „Dat houdt me levend." doen, krijgt de mestcentrale vol doende draagvlak en valt de prijsopdrijvende concurrentie weg", zegt Meulemeesters. „Ik heb een contract met mijn buurman om mest voor 12,50 gulden per ton over zijn land te verspreiden. Die prijs is zo, om dat hij weet dat ik bij Mestac 15 gulden moet betalen. Daar gaat de rest van mijn mest naartoe maar omdat bij Mestac slechts 1700 boeren zijn aangesloten, heeft deze coöperatie te weinig aanvoer om concurrerend in de markt te kunnen zijn." Meulemeesters haalt een bereke ning voor een collectieve mest centrale te voorschijn. Alle vee houders betalen 7,50 gulden voor elke ton drijfmest die bij hen wordt opgehaald en no? eens 7,50 gulden per ton ah bijdrage in het exploitatietekort van 52 miljoen. De mestcentrale- die 108 miljoen kost, moet 8,a miljoen ton mest gaan transpor teren (naar de akkerbouwstre- ken in Noord-Nederland), ver' werken (in dure mestfabrieken! en exporteren. „Dat is een heel overzichtelijk en- goed te controleren systeem-E'" ke stimulans ontbreekt om dan nog met de mest te frauderen, 1* weet zeker dat 95 procent van de boeren achter dit plan staat. Mocht de politiek maandag nie willen luisteren dan zijn weg blokkades volgens Meulemee - ters onvermijdelijk. „Dat wor een puinhoop. Een actie van schippers kunnen ze al niet aa Alleen zal ik daar zelf niet aan meedoen." Zaanstad - De politie van Zaanstreek-Waterland heeft donderdag bij een inval in een loods in Purmerend ongeveer 10 miljoen dollar (bijna 19 miljoen gulden) in valse biljetten van 100 Ameri kaanse dollars ontdekt. Er werden zes verdachten aangehouden. De inval werd 'na binnengekomen informatie' gedaan in een loods op het industrieterrein van Purmerend. Het kapitaal aan valse dollarbiljetten was verpakt in sporttassen. Daarnaast vond de politie een tas met gesneden, maar nog onbedrukte biljetten. In de loods werd ook een drukinrichting en een grote hoeveelheid speciale inkt gevonden. Na de inval is op verschillende plaatsen huiszoeking verricht, waarbij nog meer valse biljetten van honderd dollar boven water kwamen. Bij de inval in de loods zijn vijf verdachten aangehouden. Zij variëren in leeftijd van 23 tot 26 jaar en zijn afkomstig uit Amsterdam, Landsmeer en Purmerend. Later verrichtte de politie in Purmerend een zesde arrestatie. Twee verdachten zijn na verhoor vrijgelaten. De politie heeft voor het onderzoek van de vals munterij een speciaal rechercheteam van zes poli tiemensen geformeerd, dat mogelijk meer aanhou dingen zal verrichten. Van onze verslaggever Den Haag - Advocaten van ge detineerden in de zwaarst be waakte gevangenis van Neder land, de zogeheten Tijdelijk Extra Beveiligde Inrichting (Tebi) in Vught, gaan in kort geding opheffing eisen van de vrijwel volkomen isolatie van hun cliënten. In de Tebi zitten momenteel achttien zeer vluchtgevaarlijke criminelen vast. Volgens een van de advocaten, mr. Adèle van der Plas, zijn de extreme veiligheids- maatregelen onwettig. Neder land kent volgens haar geen fei telijk regime van afzondering. Zij zegt dat de gevangenen bijna 23 uur per dag in hun cel moeten zitten en nauwelijks contact mo gen hebben met hun familiele den en advocaten. Bovendien hebben zij buiten de cel slechts contact met één andere gevange ne. Gevangenbewaarders zeggen dat het regime in de Vughtse super bajes niet onmenselijk is. De contactmogelijkheden zouden beter zijn dan in sommige 'ge wone' gevangenissen. De Vughtse maatregelen schrij ven voor dat een gevangene met maximaal twee andere gevange nen tegelijk in contact komt. Door een roulatiesysteem krijgt hij echter steeds andere mede gevangenen te zien en te spre ken, zeggen de bewaarders. Wanneer het kort geding zal plaatsvinden is nog niet bekend. Van onze verslaggever Den Haag - De regeringsfracties CDA en PvdA willen dat minister Ritzen van Onderwijs haast maakt met de invoering van een verlofjaar voor leraren. Ze zullen dit maandag naar vo- gangspunt van het rapport van ren brengen wanneer de Tweede Kamer debatteert over de toe komst van het leraarschap. De onderwijsspecialisten Van Leijenhorst (CDA) en Netelenbos (PvdA) denken aan de mogelijk heid van een betaald 'sabbats jaar' na vier of vijf jaar lesgeven. Leraren kunnen hiervoor sparen, door bijvoorbeeld iedere maand een bepaald bedrag opzij te laten zetten. Van Leijenhorst denkt ook aan het inzetten van atv- gelden voor dit doel. Twee parti culiere bureaus kwamen recent met een dergelijk voorstel. Dat voorstel ging er ook vanuit dat de overheid financieel zou bij dragen. CDA en PvdA beschouwen de invoering van een sabbatsjaar als een goede manier om het leraarsberoep aantrekkelijker te maken. De vakorganisaties on derschrijven dit van harte. Van Leijenhorst meent dat een sab batsjaar ook positief kan bijdra gen aan het terugdringen van het ziekteverzuim in het onder wijs. Het opnieuw leven inblazen van het leraarsberoep is het uit- (ADVERTENTIE) AOVIE&'ON rV/ERPBURt-AIJ a.s. zaterdag en zondag. Eksklusieve meubelkollekties Binnenhuisarchitektuur Minderhoutsestraat 71 Hoogstraten Tel. 03/314.85.75 Open: di. t/m vr. 14.00-18.00 uur za./zo. 13.00-18.00 uur. de commissie Van Es. De aanbe velingen van deze commissie zijn goeddeels overgenomen door het kabinet. Hoewel de commissie het sabbatsjaar niet expliciet noemt, hebben de door haar voorgestelde maatregelen ook als doel het voor de klas staan aantrekkelijker en afwisselender te maken. Zo stelt de commissie voor meer functies te creëren voor leraren met bijpassende verschillen in beloning. Scholen moet meer mogelijkheden krijgen zelf be leid te maken, bij het aanstellen van personeel en bij het bepalen van de wijze waarop aan ver schillende leerlingen les wordt gegeven. De regeringsfracties kunnen zich op hoofdlijnen vinden in de aan bevelingen van de commissie Van Es en in de kabinetsreactie. Het CDA zal maandag nog een hard punt maken van, wat Van Leijenhorst noemt, 'de discrimi natie' van de kleine scholen. De christen-democraten willen dat ook scholen met minder dan ,200 leerlingen meedelen in het 'budget dat in overleg met de onderwijsorganisaties is vrijge maakt om een aantal knelpunten aan te pakken. De PvdA stelt verder voor een paar scholen het voortouw te laten nemen bij het in praktijk brengen van de commissievoor stellen. Zo'n voorbeeldschool kan leraren die zich zorgen ma ken over alles wat op hen af komt laten zien wat de vernieu wing in de praktijk inhoudt. De nieuwe cao voor het onder wijs, die minister Ritzen en de vakbonden twee weken geleden overeengekomen zijn, is bij oudere leraren slecht gevallen. Zij zijn niet te spreken over het feit dat een regeling is geaccep teerd die nadelig is voor 52-plussers. Het gaat om een regeling waar bij het mogelijk wordt dat lera ren ouder dan 52 jaar korter werken. De helft van de tijd die er korter gewerkt wordt, moet de leraar uit eigen zak betalen. Tot nu toe was er een regeling waar bij de leraar slecht 10 procent van de minder gewerkte tijd be taalde. De nieuwe regeling kan oudere leraren tot ongeveer 400 gulden netto per maand kosten. HET ONDERWIJS deugt weer eens niet. Dit keer vallen de onderzoekers over het basisonderwijs. De Commissie Evaluatie Basisonderwijs concludeert in een rapport, dat in feite niet veel meer is dan een samenvatting van eerdere rapporten, dat de kwaliteit van het basisonderwijs veel te wensen overlaat. Vooral met kernvakken als Nederlandse taal en rekenen is het grondig mis. Het is niet de eerste keer dat er geklaagd wordt over de kennis van onze jonge jeugd. En zeker ook niet de laatste. Vraag is steeds of het onderwijs hiermee gediend is. Het onderwijs zélf, op de eerste plaats toch bestaande uit de werkers in het veld, de leraren, vindt in elk geval van niet. Al decennia lang wordt er gesmeekt om rust. En al decennia lang wordt het onderwijs belaagd door veelal aan vergadertafels en bureaus bedachte veranderingen die voor onrust zorgen. Het onderwijs is intussen ooodmoe van de circulaires uit Zoetermeer. ue laatste revolutionaire verandering in het basisonderwijs is de invoering van het basisonderwijs zelf in 1985. De integratie van Kleuter- en lagere school - en daarmee de integratie van de opleidingsinstituten - heeft al veel kritiek te verduren gehad, die ach voornamelijk richtte op de minder specifieke aandacht voor net jonge kind, de kleuter. Intussen zitten die eerste basisschool- Kleuters in groep 8 en kunnen ze niet goed genoeg lezen en rekenen. j|at is natuurlijk niet alleen te wijten aan de veranderde organisatie van het oorspronkelijke kleuter- en lager onderwijs, v tl- 'nvoer'n9 van de basisschool veranderde immers ook het Takenpakket. Li9t er vanouds - en niet ten onrechte - een zwaar accent op de vakken taal en rekenen, de basisschool moest er in "«zelfde aantal uren nog het een en ander bij gaan doen. Nieuwe vakken als gezond gedrag, sociale redzaamheid en geestelijke en maatschappelijke stromingen, die kinderen niet anH6n °.°9nitieve vaardigheden bijbrengen, maar die hen ook onerszins voorbereiden op onze steeds ingewikkelder wordende maatschappij. bin het basisonderwijs moet het uit de lengte of uit de h ,d,e. komen. Een duidelijke keuze moet de leidraad zijn voor on ?sisonderwijs. Als we willen dat kinderen van 4 tot 12 jaar P school geïnformeerd worden over zaken als milieu, drugs en in b' m?eten we niet zeuren als ze 'plotseling' minder goed zijn die k n'penci 'ezen en breuken en procenten. Minister Ritzen zal van u6' p'e n'et ar,ders kan zijn dan het maar weer schrappen oonrt 0 'nieuwe vakken', moeten maken. Want zeuren is niet Ll voor de motivatie van het 'onderwijsveld'. En die staat al laren onder druk. Bij de Indonesische ambassade in Den Haag werd gistermiddag 1 minuut stilte in acht genomen om de slachtoffers van het bloedbad in Oost-Timor, van 12 november 1991, te herdenken. De aanwezigen plaatsten 21 kruisen voor het ambassadegebouw, met daarop de namen van 27 slachtoffers. foto anp Van onze Haagse redactie Den Haag - De arbeidsbureaus slagen er onvoldoende in langdurig werklozen en allochtonen aan werk te helpen. (ADVERTENTIES) INSPECTOR DAMaUESH In de eerste drie kwartalen van dit jaar werd bij langdurig werklozen slechts 56 procent van de jaarlijkse taakstelling ge haald, voor minderheden is dat 61 procent. Dat blijkt uit een overzicht van het Centrale Bestuur voor de Arbeidsvoorziening (CBA). Het CBA wilde dit jaar 34.500 men sen die al jarenlang zonder werk zitten aan een baan helpen. Na negen maanden zijn dat er uit eindelijk 19.000 geworden. Daarnaast zijn 3.300 langdurig werklozen geplaatst in een wer kervaringsplaats. Jaarlijks zouden 14.300 allocht onen aan werk geholpen moeten worden. Maar na negen maan den zijn er slechts 8.800 aan de slag gekomen via het arbeidsbu reau. De resultaten van de verschillen de Regionale Besturen voor de Arbeidsvoorziening waaronder de arbeidsbureaus ressorteren lopen trouwens uiteen. Zo blijkt het RBA Arnhem/Oost- Gelderland slechts voor 33 pro cent aan zijn minderhedentaak- stelling te hebben voldaan. Ook het RBA-Breda scoort slecht, met 36 procent. Iets beter ver loopt de bemiddeling van min derheden bij het RBA Noord- Oost Brabant (49) en het RBA Noord-Brabant (56). De bemiddeling van vrouwen ligt wel op schema, blijkt uit de CBA-cijfers. Dit jaar moeten de arbeidsbureaus 46.600 vrouwen aan werk helpen. Dat zijn er tot nu toe al 35.500. Ook blijkt het totale bemidde lingsresultaat van de arbeidsbu reaus tevreden te stellen. Ze ver vulden, ondanks de economische neergang, 3.000 meer vacatures dan vorig jaar in dezelfde perio de. Zo zijn in de eerste drie kwartalen van dit jaar 122.000 vacatures vervuld. Help Mensen in Nood. Giro 1111.222 Den Bosch. Braks foto anp Van onze Haagse redactie Den Haag - Voor de Neder landse regering was het 'geen grote verrassing' dat oud-mi nister Braks afgelopen week afviel als directeur-generaal van de wereldvoedselorgani satie FAO. „Mijn inschatting was vanaf het begin dat er geen grote kans op die post bestond," zei premier Lubbers gisteren na afloop van de ministerraad. „Democratie betekent dat de beste wint. Het mag niet zo zijn dat je alleen meedoet als je zeker weet dat je wint," motiveerde hij de keuze van het kabinet om Braks' kandidatuur, ondanks de slechte voortekenen, toch te steunen. Lubbers zegt dat hij nooit over wogen heeft om Braks ervan te overtuigen dat diens kandida tuur zinloos was. „Ik heb niet zo uitgedragen dat de kans gering was. Je mag mensen niet demoti veren." Vanaf het begin, toen Braks dit voorjaar het gouverneurschap van Limburg aan zich voorbij liet gaan en koos voor de race om de FAO-post, stond vast dat zijn kansen klein waren. „Toen werd duidelijk dat de Duitsers ook volhardden in hun kandida tuur, en dat er dus niet één Europese kandidaat zou komen. De kansen namen toen al af," aldus Lubbers. De Nederlandse regering gokte er toen op, dat de andere landen- blokken - Latijns-Amerika, Afrika en het 'Angelsaksische blok' - in een impasse zouden komen. Braks zou dan alsnog kunnen komen bovendrijven als misschien niet de meest gewens te, maar wel voor iedereen aan vaardbare kandidaat. A A Nou vooruit, eventjes vlug een stukje tussendoor, want ik zit eigenlijk midden in een verbouwing. De keukenleverancier kan zo komen en de timmerman is nog niet geweest en daar zie ik net de schilder aankomen dus, help! Verderop in deze krant treft u een bijlage aan over verbouwingen en wat daarbij komt kijken. Persoonlijk vind ik een van de opvallendste gegevens daaruit dat jaarlijks per Nederlander bijna duizend gulden wordt uitgegeven aan woningaanpassingen. ft Natuuurlijk ben ik niet echt aan het verbouwen. Ik schreef dat hierboven alleen maar om een entree te creëren, met schrootjes en al. Maar omdat ik niet klus en velen van u waarschijnlijk ook niet, moeten er in dit land mensen zijn die jaarlijks voor vele duizenden guldens aan hun huis verspijkeren. Zouden dat misschien de mensen zijn die zich. nooit echt thuis voelen in dit land en die elke claim die ze op leefruimte kunnen leggen met grof geld betalen in de hoop dat het misschien iets prettiger wordt? Heel ver doorgeredeneerd zijn dat mensen die asiel zoeken in eigen land, maar er nooit helemaal hun leefwereld van kunnen maken. Stiekem hopen ze misschien dat de bouwvergunningen overal even ruim zijn als in Gulpen. Als mensen echt wisten waarom ze van slag zijn, zouden ze misschien niet overhaast aan de slag gaan. MERIJN Van onze verslaggeefster Roosendaal - N. Ginjaar-Maas, oud-staatssecretaris van Onderwijs, vindt dat kabinet en Tweede Kamer het tempo voor fusies in het middelbaar beroeps onderwijs (mbo) te hoog opvoeren. Bij de heropening van een gebouw van het Zoomvlietcollege in Roosendaal betoogde het WD-Eerste kamerlid dat juist deze onderwijsvorm tijd nodig heeft om het onderwijs inhoudelijk te vernieuwen. Ze wees erop dat het mbo talloze fusies en operaties om de structuur van het onderwijs te veranderen achter de rug heeft. En dat moet nu maar eens afgelopen zijn, vindt ze. Het laatste plan van minister J. Ritzen, de vorming van Regionale Opleidings Colleges, is echter te veel van het goede. Ritzen wil de ruim 200 scholen voor mbo, ontstaan na allerlei fusies en herstructu reringen, nu weer laten samengaan tot vijftig instellingen. Het tempo voor de vorming van dergelijke ROC's ligt volgens Ginjaar veel te hoog. Van onze verslaggever Amsterdam - Het ministerie van WVC is bereid om samen met het bestuur van de Anthony Ruys Stichting naar oplossingen te zoeken voor de psycho-sociale problemen van slachtoffers van de Faro- vliegramp. Staatssecretaris Simons betreurt de onvoldoende nazorg, zegt hij in een reactie op klachten van de stichting, die de belangen behar tigt van overlevenden en nabe staanden van de vliegtuigramp, die vorig jaar op 21 december plaatsvond. De vliegmaatschappij Martinair vindt het onbegrijpelijk dat op de Portugese luchthaven Faro nog steeds persoonlijke bezittin gen als schoeisel, kleding en veel andere resterende zaken van de vorig jaar verongelukte DC-10 naast de landingsbaan liggen. „Dat is onverteerbaar," stelt een Martinair-woordvoerder. „Vanaf het begin hebben we aangedron gen op het zo snel mogelijk ver wijderen van alle spullen en za ken. We hebben nu opnieuw on ze afschuw hierover laten horen. Voor betrokkenen is dit natuur lijk heel emotioneel." Op 21 december houdt de Anthony Ruys Stichting in La ren een herdenkingsdienst ter nagedachtenis aan de slachtof fers van de Faro-ramp. Marti nair organiseert zelf een herden king, maar wil daarover nog geen mededelingen doen. Lubbers: „Dat is niet gebeurd. Het Afrikaanse blok sloot zich, en er werden afspraken gemaakt om elkaar onderling te steunen. Dat die verdeeldheid niet op trad, was de echte verrassing." Ook minister Pronk van ontwik kelingssamenwerking zei eerder deze week dat hij al een tijdje voorzag dat de nieuwe topman van de FAO geen Nederlander zou worden. Volgens Pronk was de beurt 'gewoon' aan een Afri kaan. De WD-fractie in de Tweede Kamer heeft daarover inmiddels schriftelijk opheldering ge vraagd aan premier Lubbers. De fractie ziet in deze uitspraken een verschil met de mening van minister Kooijmans van Buiten landse Zaken. Deze zoekt, net als Lubbers, de oorzaak van de mislukte verkiezing in het feit dat Europa niet met één kandi daat kwam. BINNENI Open tbc op school in Den Haag Den Haag - Bij een heao-student uit Den Haag is open tbc-geconstateérd. Het personeel van de school en de tweedui zend studenten hebben inmiddels een oproep gekregen om dinsdag een mantoux-prik te halen. Mochten er meer mensen besmet zijn dan sluit de GGD niet uit dat het onderzoek wordt uitgebreid. Steekpartij ging woningbrand vooraf Midwolda - De woningbrand in Midwolda, die in de nacht van woensdag op donderdag het leven kostte aan drie mensen, is aangestoken en voorafgegaan door een steekpartij. De 54-jarige ex-echtgenoot van de 37-jarige bewoonster is rond een uur 's nachts via het raam de slaapkamer van de vrouw op de begane grond binnengedrongen. Hij heeft haar daar volgens de politie met diverse messteken om het leven gebracht. Vervolgens heeft hij het huis in brand gestoken. Daarna sloeg hij de hand aan zichzelf. Asielzoekers land uitgezet Den Haag - Zes van de zeven asielzoekers die op 24 oktober betrokken waren bij een vechtpartij in het Grenshospitium, zijn uit Nederland verwijderd. De zevende man blijft nog in Nederland in afwachting van een kort geding dat hij tegen zijn voorgenomen uitzetting heeft aangespannen. Het geding dient op 25 november. Bij de vechtpartij vorige maand werd een vreemdelingenbewaarder met gebroken ribbgn en schade aan zijn longen opgenomen in het ziekenhuis. Burgemeester Vossen in beroep Gulpen - Burgemeester drs. W. Vossen van Gulpen heeft hoger beroep aangetekend tegen zijn veroordeling wegens het aanne men van steekpenningen. Vossen werd dinsdag door de recht bank in Maastricht voor vijf jaar uit zijn ambt gezet. Verder kreeg hij een voorwaardelijke gevangenisstraf van zes maanden en een boete van 6000 gulden opgelegd. Vossen werd veroor deeld wegens valsheid in geschrifte en het aannemen van een gift van een wegenbouwer in de vorm van materiaal ter waarde van vierduizend gulden. Verder oordeelde de rechtbank dat Vossen zich schuldig heeft gemaakt aan belastingfraude. Scherpe bocht oorzaak ontsporing trein Den Haag - De schuld van het treinongeval op 30 november 1992 hij Hoofddorp ligt niet bij de machinist. De ontsporing van de intercity Amsterdam-Vlissingen werd veroorzaakt door een combinatie van te hoge snelheid en een te scherpe bocht in de spoorbaan. Dat concludeert de Spoorwegongevallenraad na een onderzoek naar de oorzaak van de ontsporing van de intercity Amsterdam-Vlissingen. Bij het ongeval kwamen vijf mensen om het leven en raakten 32 mensen gewond. Simons eind december weg Utrecht - Staatssecretaris Simons van Volksgezondheid gaat begin januari in Rotterdam aan de slag als lijsttrekker voor de PvdA bij de gemeenteraadsverkiezingen. Hij krijgt geen opvol ger in het kabinet. Minister D'Ancona van WVC neemt vanaf het moment van zijn vertrek de portefeuille volksgezondheid over. Driekwart PvdA-Europarlementariërs weg Brussel - Driekwart van de huidige Europarlementariërs van de PvdA hoeft niet te rekenen op terugkeer in het Europarlement na de verkiezingen van volgend jaar. Tenminste zes van de acht Europese PvdA'ers komen niet op een verkiesbare plaats. Alleen voormalig partijsecretaris Wim van Velzen komt op een vijfde plaats. Het vooraanstaande lid van de commissie economische en monetaire zaken, Alman Metten, komt op de zesde plaats. Het is gezien de sterk gedaalde populariteit van de sociaal-de mocraten twijfelachtig of dat een verkiesbare plaats is. De huidige delegatieleider, Eisso Woltjer, die al vijftien jaar in het Europees Parlement zetelt, kan rekenen op een verkiesbare plaats op de kandidatenlijst voor de Tweede Kamer.

de Stem | 1993 | | pagina 3