Een verbouwer is nooit klaar Verbouwen: de financiering Voor Frans Buijs is stucadoren vak apart gSJSEt™wNi«<-H Wie profiti van de ren Hypothek Verenigin DE STEM DE HUIZENMARKT Vak apart Doorsturen Achter elk luik, elke meter tengel of stukje board kan een verrassing schuilen Druppels Zelf doen Uitstel Zwarte was Verbod Hypotheek Pee-el letje Keuze Rentedaling Prijsstijging Zekerheid NOMINALE HYPOTT ZATERDAG 13 NOVEMBER 1993 E5I DE STEM Van onze verslaggever Het imago van een stucadoor is er vaak nog een van kliederaar. Een smeerpoets, bij wie tijdens het aansmeren van muren en plafonds, de spetters om de oren vliegen. Zo ze al niet als vogelpoep op de grond kletsen. Dat beeld dateert nog uit een tijd dat een stucadoor met kalk, cement en water zijn eigen pleister moest maken. Inmiddels is er een kant- en klaar produkt op de markt dat met een keer smeren zo opgebracht kan worden. Misschien denken veel doe-het-zelvers daarom wel dat ze er ook echt verstand van hebben. Voor Frans Buijs (52) uit Heerle klinkt dat iets te ongenuanceerd. Natuurlijk lopen er genoeg handige jongens en meiden rond. En het klopt ook dat er steeds gebruiksvriendelijker materiaal op de markt komt, dat niet spettert. Maar daarmee is de eerste de beste amateur nog geen stucadoor. „Zoals iemand die een kwast kan vasthouden, zichzelf geen schilder kan noemen." Stucadoren is een vak. Wat Buijs betreft een vak apart. „Op het moment dat het klaar is, zie je dat vaak pas." De hand van de meester laat zich dan pas goed onderscheiden van die van een dilettant. Voor een beetje kenner ziet het resultaat er niet uit. „Terwijl je toch wilt dat je huis er met een verbouwing mooier op wordt." Hijzelf leerde als veertienjarige de kneepjes van zijn vader. Toen hij nog op de technische school ging hij tijdens de vakanties al mee op karwei. Van zijn zestiende tot zijn vijfentwintigste stond hij zelf tussen de stucadoors. „In de praktijk leer je het meest." Over het aansmeren van muren, het bepleisteren van plafonds of het gladschuren van vloeren. Zoveel kennis heeft een doe-het-zelver meestal niet in huis. Sinds Frans Buijs in 1962 de zaak van zijn vader overnam, merkt hij wekelijks hoe groot de geheimen van het stucadoorsvak voor de leek nog zijn. Ondanks alle nieuwe technieken en betere materialen die nu op de markt zijn. Het is, en daar verkijken veel doe-het-zelvers zich volgens hem op, niet enkel een kwestie van een muurtje afsmeren of een structuurpleister opbrengen. Vooruitkijken hoort daar ook bij. „Worden wij er vooraf bijgehaald dan kijken we waarmee ze bij een verbouwing te maken krijgen. Dan kunnen ze er in hun begroting al rekening mee houden." Want het scheelt bijvoorbeeld nogal of je een huis opknapt met een steense muur of een spouwmuur. De laatste is in feite al geïsoleerd. Vochtdoorslag is dan van de baan. Maar zeker in vooroorlogse woningen ontbreekt de spouw vaak. Dan is een speciale behandeling noodzakelijk. Want wat er uiteindelijk ook op de muur komt: behang, tegels, lambrizering of structuurpleister, de muur moet niet alleen glad zijn, maar ook goed bestand tegen vocht en tegen warmteverlies. Polystyreen «ipsplaten zijn daarvoor uitstekend geschikt. „Maar een steens muur helei tal waterdicht maken is ook weer niet goed, dan krijg je spanningsv' .den. Maar hoeveel mensen die zelf hun huis opknappen, zouden dat weten?" Het zal niet de eerste keer zijn als verbouwers halverwege de rit hun neus stoten. Omdat er achter het gesloopte boardwandje ineens vocht, roet-, of ziltplekken blijken te zitten. Of omdat er achter drie lagen behang een asbestplaat schuilgaat, die ze niet zomaar kunnen afbreken. „Daar staan de meesten niet bij stil als ze beginnen. Die denken, oh, dat afwerken, dat doe ik wel even." Die mensen komen meer dan eens van een koude kennis thuis. Dan moet er halsoverkop alsnog isolatie worden aangebracht of een vochtwerende muurbedekking worden besteld. „En dan komen ze bij ons." Zelfs de grote doe-het-zelfzaken sturen geschrokken klanten naar Buijs door. Ook daar weten ze dat een specialist in zo'n geval meer soelaas biedt, dan een folder aangevuld met een mondelinge toelichting. „Natuurlijk helpen we die mensen uit de brand. Alleen betekent het vaak dat ze dan wel over hun budget heenraken, maar dat is niet helaas voor hen anders." Kwaliteit, en dat is tegenwoordig voor steeds meer mensen de norm, heeft immers zijn prijs. Te vaak rekenen verbouwers in eigen beheer zich rijk door te denken dat ze voor minder geld goed materiaal in huis halen. „Ze hopen dat ze hun gulden een daalder waard kunnen laten zijn, maar ze vergeten dat ze over een paar jaar de boel weer moeten vervangen." Frans Buijs: „De meesten denken, oh, dat afwerken, dat doe ik wel even." foto de stem/ johan van gurp Door Camiel Hamans Of je nu verbouwt met familie, vrienden of kennissen, of dat het gebeurt door goed bekend staande beunen of door een offi cieel aannemersbedrijf of zelfs onder toezicht van een archi tect, je komt altijd voor onver wachte problemen te staan. Een tegelwandje zint de bewoner niet meer. Hij heeft alvorens te slopen nauwkeurig nagegaan of er geen pijpen van water of elektra achter verscholen gaan en begint. Het werk vordert boven verwach ting, tot er ineens een onheilspel lend gesis weerklinkt. Niemand be grijpt waar het vandaan komt. Voor de zekerheid gaat er een raam open. Heel voorzichtig, tikje voor tikje wordt de plek des gevaars verder blootgelegd. Er blijkt een oude gasleiding in de muur verstopt. Van vroeger toen er nog gasverlichting was. In de muur afgedopt, maar nog steeds met druk erop. De centrale verwarming moet uit en er kan pas na het weekend weer gekookt wor den. Een gasfitter is niet eerder beschikbaar. De badkamer en keuken zijn in uitstekende staat. Drie jaar geleden volledig vernieuwd. Daar hoeft voorlopig niet naar omgekeken te worden. Alle aandacht en energie mag besteed aan de andere ruimtes in het huis. Tot op een zaterdag avond de vrouw des huizes een extra bad genomen heeft. Een voor bereiding voor haar beauty slaapje. De echtgenoot zet een laatste kop koffie in de keuken en krijgt de eerste druppels op zijn kop. Een grote gelige vlek zit in het plafond. Op twee punten druppelt het water eruit. De gipsplaten koker waarmee de af- en aanvoeren aan het zicht onttrokken zijn, wordt ook nat. De man holt naar boven, bonst ongeduldig op de afgesloten deur en duwt vervolgens de stop in het nog niet volledig leeggelopen bad. Hij zoekt naar het luikje in de betege ling rond het bad. Tevergeefs. Het was indertijd wel besteld, maar blijkbaar nooit gemaakt. Het enige wat hij doen kan, is emmers plaat sen onder de lekkages. 's Maandags belt hij de verantwoor delijke aannemer. Die belooft een mannetje te sturen, dat zich uitput in excuses. Er had een luikje beho ren te zijn, maar helaas. De uit Italië geïmporteerde tegels worden goeddeels gesloopt. Hetzelfde soort is niet meer te verkrijgen. In een volgend huis liggen de elek trische leidingen in het zicht. De nieuwe eigenaar vindt dat storend. Met de aannemer die de totale klus op zich neemt, wordt afgesproken dat ze in de muren zullen komen. Veel extra's kost het niet, de muren moeten toch gestuct en de bedra ding kan ook beter vernieuwd en uitgebreid worden. De opdrachtge ver let niet goed op in wiens deel van de gedetailleerde offerte het uithakken is opgenomen. Op vrijdagnamiddag zegt het elek trotechnisch installatiebedrijf maandagochtend in de voorkamer beneden te willen starten. Er is nog geen gleuf gefreesd. De uitvoerder weet van niets. De aannemer zelf komt om tien voor vier langs en zegt dat hij ervan uitgegaan is dat de sleuven, net als het afstomen van het behang, vanwege het beperkte budget door de opdrachtgever zelf gedaan zouden worden. De jonge eigenaar wilde in het weekend eigenlijk het puin van de bovenverdieping afvoeren. In plaats daarvan zal hij nu hamer en beitel ter hand moeten nemen. De rotzooi boven wordt tegen extra kosten en vertraging door het aannemingsbe drijf op maandagochtend opge ruimd. De eerste sleuven gaan vanzelf. Weliswaar ten koste van rood gruis in oren, neus en kruis, maar het schiet op. De volgende wand wordt een probleem. Per half uur een halve centimeter. Rond drieën neemt de getergde doe-hetzelver het besluit vakmatig gereedschap te huren, 's Avonds onder het licht van de bouwlamp blijkt ook dat geen oplossing. De score is nu een dikke drie centimeter per half uur. De aannemer laat zich thuis op zondagochtend storen. Hij is bereid te komen kijken en deskundig ad vies te geven. Dat is moedeloos en wanhopig makend Deze en nog wat andere muren zijn opgetrokken uit blauwe kei. Die is zo hard, daar valt op normale manier niet in te ko men. Dat is specialistenwerk; die hebben bijzondere slijpapparatuur. De dichtsbijzijnde firma zit in het Westland. Hij zal ze maandagoch tend vroeg direct bellen. Op woensdagnamiddag hebben de Westlanders tijd, tegen overuurver goeding. De bouw ligt intussen drie dagen achter op schema. De stuca door die de wanden voor het week end klaar zou hebben, heeft die klus nu pas de woensdag erna gereed. Met het drogen mee betekent dit een uitstel voor schilder en na hem komende parketbewerker van min stens een week. De parketfirma mort. Voor die periode hadden zij een andere opdracht in de planning. Bij weer een ander huis leek alles als vanzelf te gaan. Dat moest ook wel, want tijdens de verbouwing werd er in het pand doorgewoond. Architect, aannemer, uitvoerder en onderaannemers werkten in perfec te harmonie. Altijd alles op tijd, de gen precies aansluitend op de ander en nog vakwerk ook. Tot het tegen de bouwvak-vakantie liep. De bestelde Italiaanse granitower- ker die nieuwe vloeren moest stor ten in badkamer, keuken en wc's en ook de keuken van een nieuw aan recht zou voorzien liet het afweten. Ziek en aangezien hij slechts met één zoon als knechtje werkte, kon hij niet anders dan de opdracht teruggeven, helaas en tot zijn spijt. Een aanbevolen Haarlemse collega wilde de getroffen verbouwer wel uit de brand helpen. De vrijdag voor de bouwvak zou hij 's ochtends om vier uur beginnen. Toiletten en kranen moesten afge koppeld zijn. De loodgieter zorgde daarvoor en voor een zwartwerken de vakgenoot die in de week erna, als ieder in Torremolinos zat, de zaken weer zou aansluiten. De Itali aanse tenor werkte zich onder 'la donna e mobile' en 'o sole mio' in het zweet. Om drie uur 's middags was alles klaar. Na het weekend zou hij komen slijpen. Hij vergat te zeggen dat hij altijd 's ochtends om vier uur begon. De buren hebben het geweten. Niet alleen vanwege het lawaai, maar ook omdat ze de buitenhangende was weer opnieuw konden doen. Gitzwart van al het stof en gruis. En toch moesten die buren te vriend worden gehouden. De invallend loodgieter verscheen immers niet, zelfs niet na herhaaldelijk telefo nisch rappel en huisbezoek. Hij was toch afgereisd. Tot na de vakantie moesten de bewoners voor elke gro te en kleine boodschap en voor elk kopje thee naar de getroffen buren. Bij nog weer een ander huis ging het al in de voorbereiding mis. Het was een monumentenpand, de bui tenkant tenminste. Herstel daaraan kwam dus in aanmerking voor sub sidie en er viel nogal wat aan de gevel te doen. In de oorlog was er een bom in de buurt gevallen. Nog dertig jaren later waren de scheu ren van het geweld te zien. De dienst monumentenzorg had al lerlei eisen. Het leek geen probleem, want met de rijksmiddelen was men in die tijd nog scheutig. Een gespe cialiseerd architect maakte een plan, legde het voor en onderhan delde maanden. Intussen moest er ook binnen nog wat gebeuren. Het hele elektrische systeem was door het Gemeente Energie Bedrijf afgekeurd en moest binnen drie maanden vervangen. De architect regelde een installateur. Die wilde net beginnen, toen -1 inspecteur van monumenten^! eens langs kwam. Hij hoorde vjj het plan en verbood het stante pei.f De vernieuwing en de daarbij me genomen uitbreiding zou met veel getril gepaard moeten gaar de bouwkundige staat van de g in gevaar zou kunnen komen, I moest de voorkant, waar decemjl geen dienst wat over gezegd hajl weer deugdelijk zijn, dan mocht J binnen gewerkt worden. Het GEjf liet zich niet overtuigen. Een i>"| specteur van bouw- en woningtal zicht deed ook nog een duit in h J zakje en de eigenaar zat tussen drj elkaar tegensprekende en be: dende ambtelijke vuren. Oude huizen hebben karakter, maarl als dat karakter aan de eisen va tijd aangepast moet worden, i niemand waaraan hij begint. Ook J voorzien inspecteurs, deskundigs! en uitvoerders geen problemen, zj komen. Instanties vragen hun til firma's houden zich niet aan tl planning of de afgesproken kwatf teit en het tijdschema komt i door hopeloos in de war. Achter elk luik, elke meter tengel stukje board wacht mogelijk ee:l verrassing. Na de verbouwing lijit! alles snel vergeten. De woning s| immers in de staat als gewenst. Hel is schijn. Alleen de eigenaar weel wat hij al werkend intussen heeli moeten schrappen vanwege verba-I ging of oplopende kosten. Hij beseft dat achter de kelderdeur! nog weer voor duizenden en weketl werk ligt te wachten, dat onder hetl plamuur de kozijnen zitten te rotten! en dat op zolder de eerste druppels! van de volgende lekkage vallen. E echte verbouwer is nooit klaar. i Wie verbouwt, komt altijd voor onverwachte en meestal onprettige verrassingen te staan. foto de stem johan van glfl Van onze verslaggever Een verbouwing kan flink geld kosten, zeker als meerdere za ken in een keer worden meege nomen. Wie een uitbouw, het vervangen van kozijnen, isolatie en een nieuwe keuken in één grote verbouwing onderbrengt, zal over een budget van tiendui zenden guldens moeten beschik ken. Omdat niet iedereen dat bedrag op de bank heeft staan, zal snel naar de mogelijkheden van een lening moeten worden gekeken. Bij het bepalen van de hoogte van de fi nanciering, is het verstandig alle variaties van subsidies goed te be kijken. In grote lijnen kan voor verbouwin gen op twee manieren geld worden geleend: via een hypotheek of via gewone leningen. De verschillen zijn op velerlei ma nieren groot, te beginnen met de hoogte van de rente. De ABN/Amro verstrekte deze week desgevraagd de volgende informatie: consumptief krediet: 12 procent vast bij een bestemmingskrediet van 25- tot 50-duizend gulden, idem, flexibel krediet: 11,9 pro cent variabel, hypotheekrente: tot 75 procent executiewaarde: 7 procent, 5 jaar vast, annuïteitenhypotheek, idem: boven 75 procent ex. waar de: 7,3 procent, 5 jaar vast. Bij de aankoop van een huis kan meteen duidelijk zijn, dat er binnen afzienbare tijd verbouwd zal wor den. De verbouwingskosten kunnen meteen worden meegefinancierd bij de hypotheek, maar de geldsver- strekker zal wel zekerheid willen hebben dat de verbouwing inder daad wordt gepleegd en zal de hoogte maximeren aan de waarde van het huis na de verbouwing. De eigenaar kan ook een bouwhy- potheek aanvragen. Het bedrag wordt door de bank in depot gehou den en uitbetaald naar gelang de verbouwing vordert. Over het depot vergoedt de bank een rente die wordt verrekend met de te betalen hypotheekrente. Extra kosten van deze financieringsvormen zijn de afsluitprovisie en de kosten van de hypotheekakte. Deze zijn fiscaal af trekbaar. De krediethypotheek is een vorm van doorlopend krediet op basis van een hypotheek. Voorwaarde is dat het huis een overwaarde kent ten opzichte van de hoogte van de hypotheek. Via deze vorm kunnen ook andere zaken dan een verbou wing worden gefinancierd. In veel gevallen zal de verbouwer al lang in zijn woning zitten en dus met een bestaande hypotheek te maken hebben. Wil hij de verbou wing via een hypotheekvorm finan cieren, dan kan hij kiezen tussen het opnemen van eerdere extra af lossingen op de eerste hypotheek, het verhogen van de eerste hypo theek en het verlenen van een twee de hypotheek. De eerste mogelijkheid is de goed koopste. Voorwaarde is wel dat er (extra) aflossingen zijn gepleegd. VANAF WELK BEDRAG IS EEN HYPOTHECAIRE FINANCIERING VOORDELIGER? LOOPTIJD LEEFTIJD 35 JAAR 45 JAAR 55 JAAR 4 JAAR 50.000,- 5 JAAR 40.000,- f 50.000,- 6 JAAR 25.000,- 40.000,- 8 JAAR 20.000,- 25.000,- 10 JAAR 15.000,- 20.000,- EEN CONSUMPTIEF KREDIET IS IN PRINCIPE AUllD VOOROEtlGEIt Kosten als afsluitkosten en hypo- theekaktekosten worden dan meest al gemeden. Aan deze mogelijkheid is wel het nadeel verbonden dat er niet meer geleend kan worden dan eerder is afgelost. Gewoonlijk komt de gemeentegarantie in gevaar, wat leidt tot een hogere, zij het aftrek bare, rente over de complete schuld. Bij verbeterde levenhypotheken wordt zelden afgelost en is deze financieringvorm dan ook uitzonde ring. Het verhogen van de eerste hypo theek is mogelijk als er genoeg overwaarde in het huis zit, dan wel komt te zitten door de verbouwing. Afsluitkosten en een nieuwe hypo theekakte komen gewoonlijk extra op de rekening. Bij levenhypothe ken moeten de fiscaie consequenties goed worden bekeken. De rente hangt af van de lopende rente op de oude lening en de geldende dagren te op het moment van afsluiten van de hogere lening. Het afsluiten van een tweede hypo theek heeft voordelen, omdat de notariskosten en de afsluitkosten worden afgeleid van een lager be- 93EDE STEM I BRON: VERENIGING EIGEN HUIS drag, dan wanneer de complete hy potheek wordt overgesloten. In geval de geldverstrekker een taxatierapport wenst, moet worden rekening gehouden met een extra kostenpost van 2,2 promille over de geschatte waarde van het huis na de verbouwing. Dat is op een bedrag van twee ton 440. Daar komt dan ook nog 65 aan kadasterkosten bij. De tweede mogelijkheid is het af sluiten van een persoonlijke lening of een continu krediet. Wie een persoonlijke lening afsluit, een 'pee-elletje', krijgt gewoonlijk een schuld met een vaste rente en een aflossingstermijn van maximaal zestig maanden ofwel vijf jaar. Bij overlijden van de geldlener wordt de schuld meestal kwijtgescholden. De kosten van deze verzekering zijn verrekend in de rente. Voordeel is verder dat men geen afsluitkosten kwijt is en niet langs de notaris hoeft. Nadeel is echter de hoge rente, die gemiddeld zeker anderhalf keer if I hypotheekrente bedraagt. I Bij een doorlopend krediet spree® I men alleen af tot welk bedrag mee I maximaal kan lenen. Er geldt gee" I aflossingstermijn. Wel kan sprake I zijn van een beperkte geldigheids- duur. De rente is variabel, maand betaalt men als aflossing vast percentage van de kredietü- miet, ongeacht het bedrag ^at°l opgenomen. Meestal is dat tw« procent. Uit onderzoek blijkt dat opneiM* I eerder gedane extra aflossingen "P een hypotheek altijd de ste vorm is, zolang de notatis buitei beeld blijft. Is de tussenkomst van een notar noodzakelijk, dan verdient een potheek de voorkeur boven e®c0. sumptief krediet, naarmate de I ning langer loopt, dan wel de lew 6I hoger is. De afsluitkosten voor...k[ hypotheek drukken dan name 1 minder zwaar op de financienng lasten. j De leeftijd speelt eveneens «en Voor ouderen zijn vaak minder gelijkheden een hypothecaire ie op te nemen. Ook gelden vaak dere rentepercentages. Bij de rente-aftrek van een P soonlijke lening geldt echtëi" v I weer een beperkte aftrek voo I lastingen. De betaalde rente eerst worden gesaldeerd me ontvangen rente voor spaart g l den. Dat is bij een hypotheek we l Z1 de In de afgelopen twaalf maanden Veel eigen huisbezitters vragen - hypotheek over te sluiten naar i andere manier profiteren van de De gemiddelde huizenprijs staat staan voor de keuze: nu een huis hypotheekrente of wachten tot v huizenprijzen zijn vooral een belt kopen. De maandelijkse lasten vormen betaalt. Die lasten worden bepaa hypotheekrente en aftrekbaarhei In oktober vorig jaar lag het perc hypotheekrente nog rond de 9 pre procent. Een lagere rente beteker maar ook dat u méér kimt lenen jaar kunt u bij 9 procent ca. 12 137.500,- Door het renteverschi 13.500,- vergroot. De netto maandlast blijft daarbi; (bijvoorbeeld 90.000.-) kan in v meer worden geleend. In beide ge procent. Dat u meer kunt lenen, wil echte: kopen. De huizenprijzen staan op begin dit jaar is de gemiddelde ni topjaren 1978- 79. Van een reële Het einde van de prijsstijging lijk van dit jaar steeg de gemiddelde den) nog met 2,9 procent ten opz: 12-maandsperiode dat de rente d bestaande woningen met bijna 1( van de rentedaling wordt dus vo( prijsstijging. 'Of men er op dit moment verstan. natuurlijk niet te zeggen. Dat is de prijs en het inkomen zich in d Op langere termijn kan men een die waardevast is. Velen vrezen een herhaling is vai zeventig/begin jaren tachtig vooi moment echter veel dichter aan 1 toen. Een herhaling van het prijs minder waarschijnlijk. Op de korte termijn lijkt de rente Een renteverhoging op het mome (aan het einde van een rentevaste verhoging van de hypotheeklast. 'het maximaal haalbare, dan kan leiden. Het is daarom verstandig om al b te kiezen, dat wil zeggen: door ee door nu al rekening te houden m die periode. Als nu bijvoorbeeld 200.000,- tegen 7 procent, dan (annuïteitenhypotheek). Als voor een volgende rentevaste dan stijgt de bruto maandlast me teruggave het netto verschil geril voldoende ruimte bieden, wil me klast kunnen opvangen. ©Vereniging Eigen Huis '58 *61 '64 '67 '70 Pej Jereniging Eigen Huis hee keld waarmee u zelfstandig ee ®t programma stelt u ook in rekenen en te vergelijken op ypothekendiskette bent u mi externe adviseurs. ^,,unt de Hypothekendiskettl v J 34,- (niet-leden) over te m ereniging Eigen Huis onder anb adres en evenetueel uw

de Stem | 1993 | | pagina 34