ijnen- an bij loeren. N B.V, Leasen soms gulden middenweg De Verbouwing De doorstromer blijft zitten Restauratie-architect Jan Weyts is secuur Wilma-directeur De Reus de boer op met DuoDome-concept itleg doen. dag. E KOOP: Hoek Schoondijke Meer aandacht Vogelvrij DE HUIZENMARKT Bevorderen Overschatten bovenwoning in uitstekende id gelegen. e woning met schuur en ach- woonk., keuken, bergplaats, :st. isolatie, tatenstraat 66 ing met garage, oprit, mooie stige stand. Ind.: hal met toilet ler, keuken (eiken inr.), royale overloop, 3 grote slaapka- en 2e toilet), grote zolderber- landstraat 119 >ning met garage, schuur, erf d.: hal, woonkamer, keuken, keuken, serre, garage, over- n op het zuiden. F.J. Haarmanweg 14a n, ruim opgezette bedrijfshal, nwandprofiel/golfplaten dak, goede elektra-voorz. afm. il 2270 m2. ,21 aan dorpsplein gelegen, geheel woning met prakt^k- ;e garage/schuur en tuin. Ind.. aktijkruimte, woonk. met open bijkeuken, toilet, overloop, J zolderberging. Nieuwe c.v.- :ie. Ideaal voor schoonheids- etc. ssenstraat 14 ig met schuur en houten gara" 'n2. Indeling: gang, kelderkast ichuifdeuren en schuifpui, keu- oilet en bijkeuken. Boven J Voorzien van hardhouten in dubbelglas en rolluiken. en wij alle typen woningen te ir vrijblijvend naar onze gun- irkoopvoorwaarden.) ^Iassurantiën^ makelaardij' lij 01153-1380 (fax:01153-2383) Van onze verslaggever Zelf is hij er een jaar of tien mee bezig geweest. Pas toen zag 'De Linde' er uit zoals Jan Weyts uit Bergen op Zoom zich dat altijd had voorgesteld, praai gerestaureerd, met veel wooncomfort en een werkruimte op de begane grond, maar bovenal historisch verantwoord. Weyts zou zichzelf als een van de weinige restauratie-architecten in West-Brabant geweld aan hebben gedaan als hij dat laatste niet had gedaan. Dat is niet enkel zijn fort, Weyts is ervan overtuigd dat het zo ook hoort. Er is in de loop der tijden al zoveel waardevols verloren gegaan, omdat eigenaren, architecten en de politiek geen respect hadden voor bouwkundi ge geschiedenis." Daardoor staan monumenten er volgens Weyts vaak wat 'verweesd' bij. Hun oorspronkelijke omgeving is verdwenen. Beeldbepalen de panden, hoewel dijkwijls niet meer aan te zien, vielen onder de slopershamer van stadsvernieuwers. Of ze kregen als winkelpanden met kunststof puien en grote etalages een zielloos uiterlijk, waarin niets meer van het eigen karakter van het gebouw is terug te vinden. „Gelukkig is er tegenwoordig meer aandacht voor wat monumentaal of beeldbepalend is." Die panden worden nu beschermd. Door de Rijksmonu mentenwet of een gemeentelijke verordening. Aan het casco, de hoofdken merken van een pand, mag zonder vergunning niets ingrijpends worden gewijzigd. Via de stadsfondsen voor stadsvernieuwing zijn restauraties of groot onderhoud subsidiabel gemaakt. En het meeronderhoud aan be schermde rijksmonumentale panden is fiscaal aftrekbaar. „Dat maakt het voor particulieren aantrekkelijker om oude panden aan te kopen en op te knappen. Hoe dan ook is het verstandig om bij een verbouwing contact op te nemen met de gemeente om er achter te komen wat er wel en niet kan." Want is verbouwen in een moderne woning soms al een probleem, wie in een oud pand de zaak wil verspijkeren loopt tegen nog strengere regels aan. „Wie een oud pand koopt, dat dringend aan onderhoud toe is, doet dat in de regel niet met de intentie erover vijf jaar weer uit te gaan. Er kan wel tien jaar overheen gaan eer het echt op orde is en tussentijds zit je met heel wat ongerief." Weyts mag zich als restauratie-architect tot de stroming van de preciezen rekenen. Voor zijn secure werkwijze kreeg de Stichting Stadsherstel, in opdracht waarvan Weyts inmiddels zo'n vijftig oude panden restaureerde, in 1987 de Westbrabantse architectuurprijs. In datzelfde jaar eerde Bergen op Zoom hem met de Sakko-prijs voor cultuur. Een beeldbepalend pand afbreken ('op de grond leggen') en vervolgens zonder de kromming in de muur of de verzakking in de gevel weer ('te netjes') opbouwen, zal Weyts niet gauw doen. „Dan blijft er van de historische kwaliteiten niks meer over. Het wordt dan een verzameling netjes gerangschikte bouwfragmenten, een doods gebouw." Zelf probeert hij altijd de geschiedenis van een pand te achterhalen. Om bij restauratie ervan de karakteristiek zo goed mogelijk te benaderen. „Ik ga altijd op zoek naar originele tekeningen van een pand en zijn die er niet, wat helaas nogal eens het geval is, dan probeer ik in de archieven achter de bouwhistorie te komen." Zo ook bij zijn eigen woning in de Potterstraat. Hij viel op de kap van zijn huis. Veertiende eeuws, net als de onderkant. „Bij studie bleek dat er in 1490 een verdieping tussen is gezet. De kap is als het ware een meter of vier omhoog geduwd." Van monumentale panden, en dat kunnen ze zijn bij minimaal vijftig jaar oud, is de buitenkant min of meer beschermd tegen schendingen van' bouwstijl. Het binnenste ervan is nog steeds vogelvrij. „Iedere wijziging daarin moet officieel gemeld worden." Maar dat valt voor de overheid moeilijk te controleren. „Wie kwaad wil, kan dat helaas ook." Eiken balken door stalen vervangen, plafonds, schoorstenen en lambrizeringen weggebroken. Het is gebeurd zonder dat er een haan naar kraaide. „Het is voorstelbaar dat een gebouw van functie verandert of dat een eigenaar zijn buis wat moderner wil inrichten. Dat hoeft echt niet zo onbezonnen als vaak gebeurt." Die onderdelen die op het oog in de weg zitten, leveren vaak een positieve bijdrage aan het nieuwe gebruik. „Tot tevredenheid van de gebruiker." Alleen moeten eigenaren daar wel eens op gewezen worden. Aan wonen anno 1993 worden andere eisen gesteld dan vijftig of meer jaar geleden. „Maar om bij een verbouwing tot gefundeerde keuzes te komen, is het van belang vooraf een bouwhistorische rapportage te maken. Zeker als et onderdelen uit het pand gaan verdwijnen. Zodat ook latere generaties hunnen achterhalen wat er aan zo'n gebouw veranderd is." FOTO DE STEM JOHAN VAN GURP ZATERDAG 13 NOVEMBER 1993 nESTEM Begane grond Achtergevel Verdieping Van onze verslaggever Wie verbouwt, kan dat het best met eigen geld doen. Dat is nu eenmaal het voordeligst. Maar voor de verbouwer die te krap bij kas zit om de woning uit eigen zak opnieuw in te richten, bestaat de mogelijkheid om wo ningonderdelen te leasen. De Vereniging Eigen Huis zocht uit in hoeverre de consument daarmee voordeliger of juist duurder uit is dan bijvoorbeeld met het afsluiten van een lening. Een eenduidig antwoord daarop is niet te geven. In de regel is finan ciering via een lopende hypotheek voordeliger. Al bieden niet alle hy potheken de mogelijkheid om eer der gedane (extra) aflossingen op de hypotheek weer op te nemen. In een aantal gevallen kan ook zonder tus senkomst van de notaris het in schrijvingsbedrag van de hypotheek worden verhoogd. Dat kan echter Door Henk Boot en Willem Reijn Al die dakkapellen, aanbouwen en uitbouwen zijn tekenen van een verstoppende woningmarkt, constateert ir. Carel de Reus, directeur van Wilma Vastgoed. De huisvlijt van de huiseigenaar toont aan dat de plannen van staatssecretaris Heerma van volkshuisvesting om goedkope woningen op de markt vrij te krijgen voor de zwakkeren uit de samenleving, vastlopen. De huidige bewoners blijven ge woon zitten. Wilma Vastgoed is na het Bouw fonds de grootste bouwer van wo ningen in Nederland. Wilma bouw de in 1992 3400 nieuwbouwwonin gen en renoveerde voor woning bouwverenigingen en beleggings maatschappijen 2300 huizen. Als grote bouwer heeft Wilma groot belang bij een rijksbeleid, dat dikke bouwstromen mogelijk maakt. Staatssecretaris Heerma heeft eer der dit jaar de zogeheten Trendbrief het licht doen zien. In de Trendbrief staat hoe de regering denkt dat de komende twaalf jaar de vraag naar woningen kan worden opgevangen. Die vraag zal groot zijn, denkt Heerma. De gezinsverdunning zet steeds verder door: de gemiddelde bezetting per woning nam in tien jaar met tien procent af van 2,9 tot 2,6 personen. De bevolking blijft toenemen, nog eens bevorderd door de grote immigratie van asielzoe kers en gezinshereniging. Met een miljoen woningen extra tot 2005 zijn we er nog niet, denken deskun digen. Kern van het beleid is het bevorde ren van de doorstroming op de woningmarkt. Volgens onderzoek heeft Nederland ruim voldoende goedkope woningen voor de onder kant van de markt. Mensen blijven echter te lang in relatief goedkope woningen zitten, als hun inkomen in de loop der jaren aardig is geste gen. Voor hen moeten aan de rand van de steden nieuwe wijken komen met woningen in de klasse van ■tweeënhalf tot drie ton. Geheel in de geest van het beleid van Heerma verrijzen er in de voor steden wijken met twee-onder-een- kap-woningen en de verkoop vormt geen enkel probleem. Het gaat dus goed met de woningmarkt. „Neen," zegt Carel de Reus. „Het gaat niet goed met de markt, want het gaat niet goed met de doorstro ming. Door de krapte op de wo ningmarkt komen starters, vaak tweeverdieners die in een keer een behoorlijke hypotheek kunnen krij gen, in die huizen terecht. Ze wor den nog wel verkocht, maar het beleid mislukt niettemin want de goedkopere woningen komen niet vrij." De Reus analyseert waarom de be- Een impressie van de 'dubbele' hl oogde doorstromers blijven zitten waar zij zitten. „Die mensen heb ben tien jaar geleden een pre miekoopwoning van 140 duizend gulden gekocht. Een keurig rijtjes huis in een buurt, die mooi groen is geworden, waar ze de buren ken nen. Inmiddels is het inkomen ge groeid, de kinderen zijn groter ge worden en ze zouden wel een groter huis willen kopen." De doorstromer selecteert vervol gens een potentiële nieuwe woon stede op drie criteria: een betere' locatie, een grotere kavel en een grotere woning. „Wat heeft Heerma hen te bieden? De huizen aan de rand kosten twee tot drie ton. Het perceel grond waarop de woning is gebouwd, is weliswaar iets groter dan van de bestaande woning, maar de kosten zijn veel hoger. De grondprijzen zijn enorm gestegen door de schaarste aan bouwlocaties. Daar bovenop is nog eens de rekening voor het reinigen van grond geko men. Die milieulasten tikken be hoorlijk door." De woning zelf wordt evenmin veel groter. „De woning wordt met wat luxere materialen opgetrokken en wat is het eind van het liedje? Dat de doorstromer een ton extra lasten op zijn nek moet halen voor een woning, die niet veel groter is dan het huis dat ie heeft." Of het met de locatie iets wordt, zen volgens het DuoDome-concept. moet de koper bovendien maar af wachten. „Het huis is gelegen in een wijk, die nog helemaal groen moet worden en waar ie de eerste twee jaar mag pionieren. Omdat de wijk echt aan de buitenkant van de stad ligt, is ie vaak afhankelijk van goed openbaar vervoer, maar daar heeft mevrouw Maij te weinig geld voor." De doorstromer blijft dus zitten op zijn oude stekkie. „Die man zal gek zijn om te verkassen. Die zet liever een dakkapel erop voor een extra zolderkamer en bouwt een hobby kamer erbij." Er is maar een oplossing voor dit probleem: bied de koper iets, wat hij wil. Aan het groen valt niet veel te doen, maar aan de ruimte wel. „De overheid heeft zich ver terug getrokken. Er is te weinig geld voor de nieuwe wijken. De overheid zou meer kunnen doen aan de sanering van vervuilde grond, waardoor de grondprijzen binnen de perken kunnen blijven," geeft De Reus aan. De overheid overschat de mogelijk heden van de vrije-sectormarkt, vindt De Reus. De overheid zou zelf 'randvoorwaarden' moeten vervul len. „De nieuwe wijken moeten een goed openbaar vervoer naar de stad krijgen. Daar gebeurt te weinig aan." De overheid zou ook meer moeten investeren in de volkshuisvesting, zegt De Reus. Niet zozeer in huur subsidies, als wel in infrastructuur. „De doorstromer moet met aan toonbare extra kwaliteit uit zijn huidige woning worden gelokt. Nu dat niet gebeurt, valt de basis onder het rijksbeleid weg. Maar daar zal straks de rekening voor worden gepresenteerd. Voor de minder draagkrachtigen, mensen met een uitkering, asielzoekers, zullen geen woningen beschikbaar komen. De overheid heeft de programma's voor sociale woningbouw nagenoeg tot nul teruggedraaid. Waar moeten de mensen dan blijven? Op straat?" „De politiek schenkt momenteel weinig aandacht aan volkshuisves ting. Maar ik denk dat door deze ontwikkelingen volkshuisvesting binnen enkele jaren weer hoog op de politieke agenda zal prijken." Wilma heeft zelf naar een haalbare oplossing gezocht om de doorstro ming te bezorgen. Het concern heeft er belang bij dat de bouwstromen op gang blijven. Het onderzoek heeft zich toegespitst op twee za ken: de doelgroep, die op zoek is naar een huis in de prijsklasse van 200- tot 350-duizend gulden en de woningtypologie, die bij deze doel groep hoort. Volgens Wilma is er bij de doorstro mers enige financiële ruimte. Zij hebben vaak al een behoorlijk deel van hun hypotheek afgelost, hun ILLUSTRATIE WILMA huis is in waarde gestegen en hun inkomen is gegroeid. Wilma kwam op een ruimte van honderdduizend gulden. Bij de samenstelling van de pro- dukt-mix ging Wilma ervanuit dat de kwaliteit van de locatie hetzelfde zou moeten zijn, evenals de luxe en de bouw-efficiency. De keuze van uitvoeringen van de woningen zou wat groter mogen en de vormgeving wat speelser en mooier. De grote vooruitgang zou in de inhoud en ruimte van het huis moeten zitten. De oplossing werd gevonden in het DuoDome-concept. Een rijtje wo ningen onder één kap wordt opge splitst in vijf in plaats van tien woningen. „Het huis en tuin van de buurman voor maximaal honderd duizend gulden erbij, maar niet met twee keukens, twee voordeuren, twee trappen, twee bergingen, twee badkamers, enzovoorts. Het nieuwe huis moet meer bieden dan een optelling van de delen." Duodome wordt zo een woning met 240 m2 eigen grond en voor twee en halve ton. 'Eindelijk betaalbare ruimte voor een volledige wooncarrière' heet het bij Wilma. Wilma is met het DuoDome-con cept nu de boer op. De Reus merkt dat de belangstelling behoorlijk is. En hij verwacht resultaat: „We zijn met een aantal gemeenten in be spreking. Zij blijken onze analyse van de woningmarkt te delen." ten koste gaan van de gemeentega rantie. Een persoonlijke lening (pl) kan in dat geval aantrekkelijker zijn, naarmate het te lenen bedrag lager en de looptijd korter is. Wie echter enkel kan kiezen tussen een langlopende pl en een lease contract, zal zelf de doorrekening en de afweging moeten maken. Aan het afsluiten van een lease-overeen komst zijn geen kosten verbonden. Wie least heeft het vaak het voor deel dat inspectie en onderhoud in de aflossingstermijn zijn inbegre pen. In de rente die fiscaal aftrekbaar is, zijn meestal de kosten van verzeke ring tegen glas, brand- waterschade en een overlijdensrisico meegeno men. En aan het eind van de lease termijn kunt u de vloer, de keuken of de kozijnen voor een prikkie overnemen. Een lease-contract met een lange looptijd pakt vanwege de lagere netto werkelijke rente finan cieel voordeliger uit dan een per soonlijke lening. Leasen lijkt daarom op het oog niet onaantrekkelijk. Toch zitten er vol gens Eigen Huis wat adders onder het gras. Zoals de voorwaarde van een parketboer dat u pas kunt lea sen als u het parket laat leggen en u dat niet zelf doet. Zo is er bij het leasen van kunststof kozijnen pas subsidie te krijgen op het plaatsen van dubbel glas, als in het lease-contract staat dat u in de toekomst eigenaar wordt. De be treffende leverancier van de kozij nen geeft weliswaar tien jaar ga rantie op zijn produkt en neemt het onderhoud voor zijn rekening, maar kunststof kozijnen zijn vrijwel on derhoudsvrij. Sommige keukensleveranciers gaan niet over tot lease bij aanschaf van artikelen onder de 7500 gulden. En wie vanwege een verhuizing over gaat tot een algehele vervroegde aflossing is een boete verschuldigd die al gauw neerkomt op een bedrag dat gelijk staat aan drie maanden rente. Leasen is voor de verbouwer op het oog niet onaantrekkelijk. Toch Bron: Vereniging Eigen Huis kunnen er adders onder het gras zitten.

de Stem | 1993 | | pagina 33