Juliana geen prinses van porselei 'Met tractoren haal je alleen maar het journaal' Jaar WENS Vonnis -DE STEM- Akkoord Actiegroep en NCB over mestbeleid Voor miljoene CDA en Pvdi OPEN HUIS DE STEM Niet zeuren DE STEM BINNENLAND BUITENLAND Sint Maarten o.a. De oudste Oranje die ooit leefde Jan Meulemeesters wil op boerendemonstratie in Den Bosch geen harde actie ZATERDAG 13 NOVEMBER 1993 t\"\ jJJjjgTEM Op de eerste dag van november her dachten we vroe ger na een opgetogen 'Gau- deamus omnes' een schier .eindeloze stoet van heiligen, die in een kwartierlange lita nie door ons vertrouwvol wer den aangeroepen, de meeste met naam en toenaam, maar ook anonieme aartsvaders en profeten, apostelen en evan gelisten, bisschoppen en belij ders, monniken en kluize naars met het verzoek voor ons te bidden opdat de Heer ons zou verhoren en ons bij het Laatste Oordeel zou spa ren. In die gewijde parade was er geen plaats voor die heiligen die wij in de weken daarna op een bijzondere wijze herdach ten met overgeleverde gebrui ken, vrome devoties en het' vaak feestelijk ritueel van een traditionele folklore. Merk waardig genoeg zijn juist zij uit de nevel van de vergetel heid gered en hebben ze de algemene secularisatie over leefd waaraan zelfs hoogtijda gen ten offer zijn gevallen. Op de dag na Allerzielen heb ben we immers ook dit jaar weer de kleine broodjes ge nuttigd die, op smaak ge bracht met anijs of wat kren ten, ons moeten vrijwaren van hondsdolheid en die jaren ge leden in de vroege ochtend, vast tegen elkaar op zwarte bakplaten, achterin de kerk door de pastoor met wijwater werden besprenkeld en als te ken daarvan meestal een kruisje in de korst droegen. De heilige Hubertus, naar wie deze gewijde baksels nog al tijd genoemd zijn, wordt door jagers nog wel als schutspa troon gefêteerd bij kruidig wildbraad en het schallen van de jachthoorn. De gedachte nis aan deze bisschop van Maastricht is vooral gekleurd door de legende dat hij, op jacht, een kruis tussen het gewei van een hert ontwaarde en daarna, bekeerd, pijl en boog voorgoed aan de wilgen heeft gehangen. Lang voordat de kerstman met rode muts en arreslee ten tonele verscheen en in om vang en prijs van zijn goede gaven steeds meer begon te wedijveren met Sint Nicolaas, had deze laatste al een voor loper gevonden in Sint Maar ten, wiens naam als betrouw baar bewijs van zijn ongeme ne populariteit zelfs aan de klankwetten van het volkse taaleigen was aangepast. Natuurlijk hadden we op de lagere school het stichtelijke verhaal gehoord óver deze Romeinse legioensoldaat die, toen een arme hem eens om een aalmoes vroeg en hij niets anders te bieden had, deze het afgesneden deel van zijn militaire jas gaf, daarna de strijd afzwoer, kluizenaar en bisschop werd. Maar die hagiografie had voor ons weinig of niets te maken met die onvergetelijke bedeltochten in de valavond van de elfde november, als zij met een kaarsje in een uitge holde suikerbiet, de meisjes achterna zaten en bij elke deur aanbelden in de hoop enkele centen en misschien wel een stuiver als beloning te ontvangen voor het lied, waarin wij met een steeds schorder stem vroegen om ter ere van Sinte Merten met zij nen grijzen baard ons kabas ken wat te vullen. De klein tjes die tijdens deze avondlij ke expedities thuis hadden moeten blijven, hadden intus sen het manna van suikergoed en pepernoten al gretig bij elkaar gegraaid dat de myste rieuze hand van Sint Maarten tot hun blijde schrik vanach ter de half geopende deur in de huiskamer had binnenge gooid. Voor de heilige Hubertus en Sint Maarten is er in de pro cessie van alle heiligen nog steeds geen plaats. Evenmin voor Sint Nicolaas, patroon van speelgoedwinkels en wa renhuizen, de heilige Blasius die de keelpijn van ons weg houdt, de heilige Antonius die verloren zaken terugbrengt, Sint Sebastiaan, bescherm heer van de schutterijen, Sint Christoffel die ons veilig door het verkeer moet leiden. Gelukkig is er voor de gilde- broeders van harmonie en koor op 22 november in de hemel een ook door de kerk gesanctioneerde dans, waarbij men zingt en speelt ter ere van een maghet. La sol fa mi re ut. En die maagd is Caeci- lia Niet moeilijk om in de directe omgeving mensen te weten die worden achtervolgd en opgejaagd door de dood: een medisch deskundige sprak op een kwade dag de diagnose uit en het bleek een doodvonnis. Niets zal nog baten, elke hoop is ijdel, er is geen ontkomen aan. Alle plannen ingehaald door de vraag: hoelang nog? Zo'n getroffene leest de krant en kijkt naar het journaal. Het gaat over Salman Rushdie. Óók met een doodvonnis op zak. Al vijf jaar. „Nog een zesde jaar zo doorgaan, wil ik niet,zegt de getergde schrijver. Maar toch: zolang het kordon bewakers gesloten blijft, zal hij overleven. Menigeen wenste zich dié zekerheid. (HC) Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. 076-236911/Telefax 076-236405. Telefax redactie 076-236309. Kantoren: Bergen op Zoom, Steenbergsestraat 23-23a, (alleen redactie) 01640-37253, fax 01640-40731. (voor nabezorging 01640-36850) Postadres: Postbus 65,4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Afdeling Lezerscontact S06-0226116 (gratis). Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550, fax 01608-17829. Postadres: Postbus 363, 4870 Al Etten-Leur. Goes, Klokstraat 1, 01100-28030, fax 01100-21928. Postadres: Postbus 13,4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751, fax 01140-19698. Postadres: Postbus 62,4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14,® 01620-54957, fax 01620-34782. Postadres: Postbus 4023,4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45,® 01650-37150, fax 01650-44929. Postadres: Postbus 35,4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Zuidlandstraat 32,® 01150-17920, fax 01150-96554. Postadres: Postbus 145,4530 AC Terneuzen. Vlissingen, Scheldestraat 7-9, 4381 RP, 01184-19910, fax 01184-11446. Postadres: Postbus 5051, 4380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur. Abonnementsprijzen (bij vooruitbetaling te voldoen): per kwartaal 85.50, per half jaar 170.05 óf per jaar 330.70. Voor abonnees die automatisch betalen: per maand 28.45, per kwartaal 83.00, per halfjaar 165.05 óf per jaar 320.70. Voor posttoezending geldt een toeslag. Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882 en bij Teuben, Gin- nekenweg 7, Breda. Grote advertenties uitsluitend 076-236881. Geboorte- en overlijdensadvertenties maandag t/m vrijdag tot 16.00 uur 076-236881zondag van 18.30 tot 20.30 uur 076- 236242/236911. Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN/AMRO rek. 520538447. Heeft u de krant niet ontvangen Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Ook op zaterdag van 09.00-12.00 uur. Prinses Juliana. Deze week werd ze de oudste Oranje die ooit leefde. Maar de vierentachtig] a- rige prinses vindt het verschrikkelijk om als oud mens behandeld te worden. Ze voelt zich niet zo. Ze is nog volop actief. Pas woonde ze bijvoor beeld een congres bij van het genootschap Onze Taal. En verder? Een klein portret van een koninklijke krasse knar. Door Mick Salet „IK BEN niet van porselein! Wie prinses Juliana een beetje tè breekbaar of tè bejaard behan delt, kan op een snaaks standje rekenen. „Ik hóór niet meer zo goed, maar ik ben niet van porselein." De prinses werd deze week de oudste Oranje uit de geschiede nisboekjes, maar wil absoluut niet dat iémand haar zo behan delt. Ze is een beetje doof en ook niet meer zo best ter been, maar zelf zegt ze nog altijd: „Ik ben geen oude vrouw." Juliana is wèl de langstlevende van de familie Oranje-Nassau. Tot het begin van deze week was prins Frederik de oudste Oranje die ooit geleefd heeft. Deze oom van Juliana's opa, koning Wil lem III, werd vierentachtig jaar, zes maanden en acht dagen. Juliana is daar nu een paar da gen overheen. In kleine kring heeft Juliana wel eens gezegd geen honderd te wil len worden. Vooral het idee om 'versuft en versleten de dagen af te moeten tellen, schrikt haar af. Daarom blijft ze bezig, blijft ze bewegen. Want stilstand is ach teruitgang. Sinds ze afstand van de troon deed, op 30 april 1980, is prinses Juliana niet helemaal uit het openbare leven verdwenen. Ze doet .nog regelmatig iets offici eels en openbaars. Het liefst zon der pers, want prinses Juliana houdt van persfotografen zoals een koe van vliegen houdt. Hoe deden de voorgangsters van Juliana het als onderdaan van hun dochtet? Emma Juliana's grootmoeder, koningin Emma, trok zich na de troonsbe stijging van koningin Wilhelmi- na, op 31 augustus 1898, terug op het paleisje aan het Haagse Lange Voorhout èn - 's zomers - op paleis Soestdijk. De weduwe van Willem III verdween niet helemaal van het toneel. De eer ste jaren was ze bij officiële gelegenheden vaak aan de zij van haar dochter te vinden. Ook bleef ze de hoge heren van de politiek en de diplomatie in au- diënte ontvangen. Dat was niet zó opmerkelijk, want tot de PM Prinses Juliana: Ik ben geen oude vrouw. achttiende verjaardag van klein dochter Juliana, op 30 april 1927, heeft Emma een sluime rende staatsrechtelijke functie gehad. Als Wilhelmina vóór de achttiende verjaardag van Julia na zou overlijden, dan zou Em- .ma weer als regentes waarne men. Emma, die pas veertig was toen er een eind aan haar regentschap kwam, stak veel van haar vrije .tijd in de liefdadigheid, of, om prinses Wilhemina te citeren, 'nadat zij haar taak van regentes had neergelegd, wijdde zij zich geheel aan de lijdende mens heid.' Er zijn nog wel wat fond sen en ziekenhuizen met de naam van Emma die daaraan herinneren. Op 20 maart 1934 overleed de koningin-moeder en werd bijge zet in de koninklijke grafkelder in de Nieuwe Kerk in Delft. De rouwkleur was zwart. Wilhelmina Juliana's moeder, Wilhelmina, verdween na haar abdicatie, op 4 september 1948, vrijwel volle dig uit beeld. Na vijftig dienstja ren vond ze het meer dan welle tjes. „Ik ben dood", zei ze wel eens, doelend op de grondwet die abdicatie gelijk stelt met overlij den. Van al haar erefuncties hield ze er slechts twee over: het erevoorzitterschap van de Stich ting '40-'45 en- het bescherm vrouwschap van het Voorzienin genfonds voor Kunstenaars. De prinses trok zich terug op Het Loo. Een paleis met een park waar ze verknocht aan was. „Geen plek natuur was haar dierbaarder", vertelde haar par ticulier-secretaris Thijs Booy la ter. „Op haar oude dag heeft zij vele, vele uren hier doorge bracht. Ergens zittend, wande lend, fietsend, met het paardje rondrijdend in haar kleine wa gentje. Vooral in de lente en in de herfst waren dit uren, dat zij genoot als een kind." Wilhelmina schilderde veel in de jaren na haar troonsafstand en schreef haar autobiografie 'Een zaam maar niet alleen'. Slechts af en toe trad de oude koningin nog in de openbaarheid. Bijvoor beeld toen Zeeland op 1 februari 1953 door de watersnood getrof fen werd. Toén was de tweeënze- ventigjarige prinses twee dagen in het rampgebied te vinden. Maar de laatste jaren was de prinses voor de buitenwereld niet veel meer dan een schim achter de vitrage. Ze had zich, oud en moe, volledig uit de openbaarheid teruggetrokken. Als haar particulier secretaris die laatste jaren eens een af spraak vèr vooruit in de agenda schreef, zei Wilhelmina: „Dan ben ik misschien al in Delft, FOTO DIJKSTRA maar noteert u maar." Thijs Booy: „Ze zei nooit: dan ben ik er misschien niet meer of dan ben ik misschien dood. Haar woord voor de dood, voor haar dood, was: Delft." Op 8 december 1962 werd Wil- helima in Delft begraven. In het wit. De kleur van de lijkkoets, de psalmen tijdens de kerkdienst, Wilhelmina had het vooraf alle maal zelf gekozen, zoals ook prinses Juliana en prins Bern- hard dergelijke details van hun uitvaartplechtigheid al op papier hebben staan. Wilhelmina werd tweeëntachtig jaar. Juliana En Juliana? Juliana bleef na haar troonsafstand aardig actief. In '87 vertelde ze in een gesprek voor de radio: „Na mijn abdica tie heb ik tegen mijn dochter Beatrix gezegd: als je dingen hebt die ik voor je kan 4 waar ik je mee kan helpen, wil ik dat heel graag doen."'ij met regeringszaken. Wel mei ciaal werk. Zo werd de pi ere-voorzitter van het Nat Jaar voor Gehandicapten," J waar ze zich met hart en zi stortte. Daarnaast heeft de ses nog een waslijst van bes mvrouwschappen en erelidi schappen. Om een greep te 4 Juliana is beschermvrouwe de Bond van Plattelandsvri wen, het Diaconessenhuis Breda, het Koningin I fonds, het Genootschap Taal, het Nederlandse Kruis, de Stichting '40-' Vereniging ter Voorkoming Vi Blindheid en de Vereniging u Huisvrouwen. Die erefuncties neemt de serieus op. Als voorbeeld beschermvrouwschap van genootschap Onze Taal. prinses doet altijd veel moe om onze congressen te ki bezoeken", zegt directeur Smulders. „De prinses alleen bij de lezingen aan» maar heeft ook nog apart tact met enkele sprekers, heeft ook tips gegeven. Bijvi beeld om op het congres a: dacht te besteden aan plaats men, een onderwerp dat interesseert." De agenda van de prinses natuurlijk lang zo vol niet mi als vroeger. Juliana is nog maar toch wel een vrouw v; vierentachtig die je het niet dl vermoeiend moet maken. M een mix van plezier en plichtsb sef is ze nog altijd bereid if officieels te doen waar Beat geen tijd voor heeft of waar vindt dat ze bij hóórt te zijn ft was ze, volkomen vanzelfspre kend, bij de herdenkingsfas voor de slachtoffers merramp en kwam ze, violij vriendschappelijk, naai tachtigste verjaardagsfeestje vai Alida - 'majoor' - Bosshardt Verder heeft ze regelmatig opening of een herdenking. Ma: de meeste afspraken in agenda zijn privé. Bezoek 1 kleinkinderen, een oude vriem op de thee, een zakelijk gesprei een wandeling. Prinses Juliana leidt dus duide lijk niet zo'n teruggetrokken li ven als haar moeder na dl troonsafstand deed. Er is nö? een essentieel verschil. Ha: moeder èn haar grootmoedi waren weduwe. Prinses is na haar abdicatie met pri Bernhard aan een nieuw le op paleis Soestdijk begonr Ook zijn agenda is nog altijd vol. Een partijtje golf, een prijs uitreiking, een etentje met oud vrienden, een herdenking, schil] deren, zwemmen. Net als voor Juliana geldt voor Bernhard de regel: lekker bezij blijven met alles wat je in' seert. Dat, heeft Juliana gezegd, dat is het wat haar levf een leven maakt: het genietf van de gezelligheid met en vrienden èn het bezig blij» met sociaal werk. „Dat houdt levend." De eerste vergadering van de actiegroep Beter Mestbeleid ging over het afzetten van wegen. Maar zij vond het uitein delijk verstandiger om eerst de diplomatieke druk op politiek Den Haag maximaal op te voeren. „Als de politiek niet luistert, wordt het een puinhoop", voorspelt leider Jan Meulemeesters aan de vooravond van de grote manifestatie maan dag in Den Bosch. Door Ron Lodewijks „DIE HELE mestboekhouding klopt voor geen meter. Wie ver keerd wil, kan verkeerd. Vooral veehouders die eigen grond heb ben om mest kwijt te raken, kunnen alle kanten op." Mis noegd wijst Frans Meulemees ters op de stapels mestbonnen en meters papier voor zich, waaruit moet blijken wat er met de mest van zijn 160 zeugen en 800 vleesvarkens gebeurt. De agrariër uit Elsendorp heeft zelf geen grond en moet al zijn mest afvoeren. Zijn boekhouding is daardoor redelijk doorzichtig maar klopt evenmin. „Sinds ik ben overgestapt op gefaseerde voeding bevat de mest op mijn bedrijf 20 procent minder fos faat. In de boekhouding moet ik echter uit blijven gaan van de gemiddelde wettelijke norm." Meulemeesters vindt dat de mestwetgeving veel te snel in elkaar is gedraaid. „Zonder ge fundeerd onderzoek worden mi lieu-eisen gesteld die bedrijven op de tocht zetten. De afgelopen twee weken moest ik zo maar weer aan vier nieuwe voorschrif ten voldoen. En dat gaat maar door. Het hele mestverhaal wordt zo verschrikkelijk inge wikkeld gemaakt, dat je een bui tenstaander nauwelijks meer kunt uitleggen waar het om gaat." Toen zich een akkoord tussen het Landbouwschap en de mi nisters Bukman en Alders afte kende over de derde fase mest beleid met nóg scherpere milieu- eisen, was voor Meulemeesters de maat vol. Met een paar colle ga's richtte hij de actiegroep 'Beter Mestbeleid' op en gaf daarmee de aanzet tot de mani festatie maandag in de Brabant hallen die de Haagse politici tot inkeer moet brengen. Meulemeesters vindt dat de boe ren al veel aan het milieu hebben gedaan. „Daar hoeven wij ons niet voor te schamen." Hij staat achter het injecteren van mest in de bodem, waardoor de helft minder aan ammoniak, door de veehouderij geproduceerd, de lucht in gaat. „Maar is dat goed voor het milieu? In Duitsland moet alles per se bovengronds worden uitgereden omdat ze daar de fosfaten en nitraten niet in de grond willen hebben." „Wij willen best aan het milieu werken. Want onze kinderen moeten ook nog kunnen boeren. De mineralenboekhouding per bedrijf moet er zo snel mogelijk komen. Maar dan niet met een strafkorting op de achterhand. Daarmee trek je geen boer over de streep. Laat ons met die boekhouding nou eerst eens een jaar of drie jaar ervaring op doen." Daarin moet de boer vastleggen hoeveel fosfaat, stik stof en kalium in zijn bedrijf omgaat, vanaf het voer tot de mest. „De eerste vergadering van de actiegroep ging over de vraag welke wegen we met tractoren zouden gaan afzetten. Daarna realiseerden wij ons dat in Den Haag de beslissing over het ver scherpte mestbeleid nog niet is Van onze redactie landbouw Tilburg - De NCB en de actiegroep 'Beter Mestbeleid' hebben in de nacht van donderdag op vrijdag overeen stemming bereikt over het eisenpakket dat maandag in Den Bosch aan de politiek zal worden voorgelegd. Nog dit weekeinde krijgen alle 26.000 leden van de NCB in Brabant, Zeeland en Gelderland een brief in de bus waarin het akkoord wordt toegelicht. Bij de brief zitten folders waarmee boeren burgers kunnen uitleggen waar de schoen wringt bij de mestwetgeving. Het akkoord zelf is een technisch verhaal. Centraal staat daarin de hoeveelheid fosfaat - milieu-onvriendelijk element in mest - die in de komende jaren over het land mag worden uitgereden. Actiegroep en NCB willen dat die norm minder snel lager wordt dan het akkoord dat de minist -s Bukman en Alders hebben gesloten met het Landbouwscha als spreekbuis van het totale Nederlandse landbouwbedrijfsle' en. Actiegroep en NCB willen nie alleen dat de fosfaatnormen minder snel omlaag gaan. Ze willen bovendien dat van jaar tot jaar bezien wordt of de normen daadwerkelijk nog lager moeten. Dit moet worden bezien aan de hand van landbouwkundige, economische en milieu-hygiënische normen. Maandag wordt het eisenpakket voorgelegd aan de land- bouwspecialisten van de vier grote fracties in de Tweede Kamer. Het parlement behandelt begin december het mestbeleid voor de jaren tot en met 2000. gevallen en dat we onze energie beter kunnen richten op beïn vloeding van de politiek. Daar om voeren we de druk maximaal op." Hij is tegen harde acties. „Dan haal je het journaal met tractoren, niet met zaak waarom het gaat." Was het mobiliseren van de ach terban geen taak geweest van de NCB? „Die zit vast in allerlei overlegstructuren en is boven dien maar één van de vier bon den binnen de KNBTB. Daar maken glastuinders en akker bouwers uit hoe de problemen binnen de veehouderij moeten worden opgelost. Dat kan na tuurlijk niet." „Onder de boeren leeft het ge voel dat de NCB niet meer voor hun specifieke belangen opkomt. Die liggen voor elke sector weer anders." Nochtans spreekt Meu lemeesters van een goede relatie tussen Beter Mestbeleid en NCB. Actiegroep en boerenbond teke nen maandag samen voor de or ganisatie en zijn het eens over de eisen die aan de politiek moeten worden gesteld, al wordt nog wat gestoeid over de wenselijke uitrijnormen voor mest. „Maar de actiegroep doet op dit punt geen concessie", geeft Meule meesters het belang aan. De belangrijkste eis van de boe ren is een collectieve oplossing voor het mestoverschot. Dat sluit aan op de plannen van Mestac, de mestafzetcoöperatie van de NCB, om één zuidelijke mestcentrale op te richten. „De politiek moet dan zorgen voor een wettelijke aansluitplicht. Al leen als alle veehouders mee- Zaanstad - De politie van Zaans heeft donderdag bij een inval i purmerend ongeveer 10 miljoen miljoen gulden) in valse biljetten kaanse dollars ontdekt. Er werdei aangehouden. De inval werd na bmnengekoi gedaan in een loods op het i-J' Purmerend. Het kapitaal aan - was verpakt in sporttassen, politie een tas met gesneden, t biljetten. In de loods werd ook een drukn grote hoeveelheid speciale inkt indi l vals Da: maai Van onze verslaggever Den Haag - De regeringsfr. dat minister Ritzen van On invoering van een verlof jaar Ze zullen dit maandag naar vo ren brengen wanneer de Tweede Kamer debatteert over de toe komst van het leraarschap. De onderwijsspecialisten Van Leijenhorst (CDA) en Netelenbos (PvdA) denken aan de mogelijk heid van een betaald 'sabbats jaar' na vier of vijf jaar lesgeven. Leraren kunnen hiervoor sparen, door bijvoorbeeld iedere maand een bepaald bedrag opzij te laten zetten. Van Leijenhorst denkt ook aan het inzetten van atv- gelden voor dit doel. Twee parti culiere bureaus kwamen recent met een dergelijk voorstel. Dat voorstel ging er ook vanuit dat de overheid financieel zou bij dragen. CDA en PvdA beschouwen de invoering van een sabbatsjaar als een goede manier om het leraarsberoep aantrekkelijker te maken. De vakorganisaties on derschrijven dit van harte. Van Leijenhorst meent dat een sab batsjaar ook positief kan bijdra gen aan het terugdringen van het ziekteverzuim in het onder wijs. Het opnieuw leven inblazen van het leraarsberoep is het uit- (ADVERTENTIE) ADVIESifoNTViëRPBUREAlJ a.s. zaterdag en zondag. Bksklusieve meubelkollekties Binnenhuisarchitektuur Minder hou tsestraat 71 Hoogstraten Tel. 03/314.85.75 Open: di. t/m vr. 14.00-18.00 uur za./zo. 13.00-18.00 uur. doen, krijgt de mestcentrale vo.-| doende draagvlak en valt ffi| prijsopdrijvende concurrent#! weg", zegt Meulemeesters. „Ik heb een contract met 1 buurman om mest voor 12/1 gulden per ton over zijn landt I verspreiden. Die prijs is zo, or l dat hij weet dat ik bij Mestac 1=1 gulden moet betalen. Daar gasJ de rest van mijn mest naartoe,! maar omdat bij Mestac slechts 1700 boeren zijn aangesloten,! heeft deze coöperatie te wcic|| aanvoer om concurrerend in 0' markt te kunnen zijn." Meulemeesters haalt een bereke-1 ning voor een collectieve mes- I centrale te voorschijn. Alle vee-1 houders betalen 7,50 guide-1 voor elke ton drijfmest die M hen wordt opgehaald en n"1 eens 7,50 gulden per ton 1 bijdrage in het exploitatietek®! van 52 miljoen. De mestcentrale p die 108 miljoen kost, moet I miljoen ton mest gaan transpor- 1 teren (naar de akkerbouwstre 1 ken in Noord-Nederland), vet 1 werken (in dure mestfabriescr-1 en exporteren. I „Dat is een heel overzichtelijk 1 goed te controleren systeem. ke stimulans ontbreekt om da 1 nog met de mest te frauderen I weet zeker dat 95 procent van 11 boeren achter dit plan staat. Mocht de politiek maandag willen luisteren dan zijn w blokkades volgens Meuleme ters onvermijdelijk. „Dat wo een puinhoop. Een actie van schippers kunnen ze al niet 3' Alleen zal ik daar zelf niet meedoen." HET ONDERWIJS deugt wei onderzoekers over het basiso Basisonderwijs concludeert in meer is dan een samenvattir kwaliteit van het basisonderw met kernvakken als Nederlanc mis. Het is niet de eerste keer dat van onze jonge jeugd. En ze steeds of het onderwijs hierr op de eerste plaats toch beste leraren, vindt in elk geval va gesmeekt om rust. En al de belaagd door veelal aan ve veranderingen die voor onrus doodmoe van de circulaires u De laatste revolutionaire vera invoering van het basisonder kleuter- en lagere school - opleidingsinstituten - heeft a zich voornamelijk richtte op c bet jonge kind, de kleuter. Int kleuters in groep 8 en kunr rekenen. Dat is natuurlijk niet allee organisatie van het oorspror Met de invoering van de basi vakkenpakket. Ligt er vanoud accent op de vakken taal en betzelfde aantal uren nog Nieuwe vakken als gezond geestelijke en maatschappe alleen cognitieve vaardighec enderszins voorbereiden op r JTjaatschappij. Maar ook in het basisonderv Pr®edte komen. Een duidelij net basisonderwijs. Als we v op school geïnformeerd wor aids, moeten we niet zeuren n begrijpend lezen en breuk "ie keuze, die niet anders ka an enkele 'nieuwe vakken', goed voor de motivatie van laren onderdruk.

de Stem | 1993 | | pagina 2