Z-Afrika: de wereld in één land WS^^^mÊÊÊÊÊÊÊÊÊ^ Schoonheid, historie en harde politieke werkelijkheid als gevolg van geschiedenis fika kleuren [otterdam DB STEM EXTRA ïeneratie filmmakers van de len en uit de internationaal tekenen het komende Film loals vorig jaar al aangekondit leeft het festival beslag weten te eggen op zogenoemde Master Home Movies. Professionals Kimden met een amateur-came- |a in een onverwachte en intieme Itijl. Deze movies zijn te zien in let bijprogramma. Ook is daarin plaats voor een retrospectief var Jas Kleine Fernsehspiel, de ru briek van de Duitse tv-zender IDF. Daarin krijgen al jaren lang talenten een kans. Het tv- publiek leerde zo bijvoorbeek Jim Jarmusch, Fassbinder, Me redith Monk, Nicolas Roeg en Verner Schroeter kennen. Diezelfde ZDF behoort, samer net de Engelse tv-zender Chan nel Four, de filmfondsen var Hamburg en Noordrijn-Westfa- len, de Nieuwe Cinema uit La tijns- Amerika en het festival van de Afrikaanse film in Cart hago, tot de nieuwe partners ii Cinemart. Jonge filmers Deze succesvolle markt voor fil mers, producenten en financiers biedt jonge filmers de kans den bijeen te garen om hun idee vorm te geven. De Cinemart, dit jaar met 800 gasten, bepaalt in belangrijke mate het gezicht van het Rotterdamse festival. Mogelijk wordt aan het pro gramma nog de rubriek Hol lywood Sleepers toegevoegd. ZATERDAG 13 NOVEMBER 1993 ZONDAG FILMS GOES -Grand Theater 14 u. Bambi. 19 en 21.45 u. Jurassic Park. HULST - De Koning van Engeland 13.45 u. Jungle book. 13.45, 16.15, 19 en 21.30 u. Juras sic Park. 13.45, 16.15 en 19 u. In the line fire. 16.15 en 20 u. The firm. 13.45, 16.15, 19 en 21.30 u. Rising sun. 16.15 en 20 u. The house of the spirits. 13.45 en 21.30 u. The fugitive. MIDDELBURG - Cinema 20 u. Tous les matins du monde. OOSTBURG - Ledeltheater 20 u. Sliver. VLISSINGEN - Alhambra 1 14, 19 en 21.45 u. Jurassic Park. - Alhambra 2 14 u. Ongelofelijke reis. 20 u. The firm. - Alhambra 3 14, 19 en 21.45 u. Rising sun. - Alhambra 4 14, 19 en 21.45 u. The piano. BERGEN OP ZOOM - Cinem'actueel 1-2-3 14 u. Jungleboek. 13.45, 16.15, 18.45 en 21.30 u.The piano. 16.15, 18.45 en 21.30 u. The fugiti- ve. 13.45, 16.15, 18.45 en 21.30 u, Jurassic Park. i - Roxy 1 - 14 u. De ongelofelijke reis. 16.30 en 20 u. The firm. - Roxy 2 - 14 u. De prinses en de trollen. 16.30 en 20.15 u. Rising sun. ROOSENDAAL - City 1-2-3 14 u. Jungleboek. 14 u. Teenage mutant ninja turtles 3. 18.30 en 21.30 u. The firm. 13.45, 16.15, 18.45 en 21.30 u. Jurassic park. 16.15 en 21.30 u. Oeroeg. 16.15 en 18.45 u. The fugitive. GENT - Decascoop 20 u. Farewell to my concubine. 14.30, 17, 20 en 22.30 u. w,s sun. 14.30, 17, 20 en 22.30 u. Jurassic 14.30, 17, 20 en 22.30 u. The concierge. _m. 14.30, 17, 20 en 22.30 u. Ad h"" dum. 22.45 u. Boxing Helena. 14.30 en 17 u. Homeward bound 14.30, 17 en 20 u. The firm. 22.30 u. In the line of fire. 14.30,17, 20 en 22.30 u. Dave. 22.30 u. Sliver. 17 en 20 u. The fugitive. 14.30, 17, 20 en 22.30 u. The age innocence. 14.30 en 17 u. The piano. 14.30, 17, 20 en 22.30 u. Fixing shadow. 14.30, 17, 20 en 22.30 u. Oeröeg- 22.30 u. The vanishing. BRUGGE hXhtT'o en 22.30 u-Juras- 14.3oTl7.15, 20 en 22.30 u. Bising sun. 14.30 en 17.15 u. Dave. 20 u. The firm. 22.45 u. The fugitive. 14.30 u. De Ongelofelijke reis 17.15 en 20 u. Ad fundum 22.30 u. Fixing the shadow. KNOKKE T5eT7ly30SC2e0nen 22.30 u. Jurassic F5T17.30 en 22.30 u. Fixing tllC shadow. Rising 15, 17.30, 20 en 22.30 u. Bi sun. 20 u. The firm. 15 u. Homeward Bound. 17.30 en 20 u. Dave. 22.30 u. Ad fundum. Door Aad Jongbloed Alleen de leeuw richt zijn kop op. De leeuwin lijkt even gestoord maar besluit haar slaap niet te onder breken. Ze rekt zich, lig gend op de rug, even uit en keert zich op de andere zij van ons af. De leeuw kijkt ons aan met dicht toegeknepen ogen. Als leeuwen een gezichtsuitdrukking hebben dan heeft deze er een van nieuwsgierigheid. Wie zijn die dwazen, die een schijnwerper op hem richten en hem vanuit een Landrover bekijken? Hij gaapt en wij zien dat als een aanwij zing dat we hem niet al te lang moeten vervelen. De afstand tussen hem en de Landrover is hooguit vijf meter. De angst die ons in dit donker met een leeuwenpaar binnen aai-bereik overvalt, wordt ge temperd omdat de ranger geen aanstalte maakt zijn geweer te pakken. Leeuwen zijn lui, fluis tert hij, twintig van de vierent wintig uur slapen ze en ze zullen zeker niet aanvallen als zij hun blikje vol hebben. Ook die gi gantische leeuw, die even ver derop midden op een pad ligt te slapen, lijkt noch het geluid van de Landrover noch de geur van het uitlaatgas te ruiken. Hij wil voor ons niet wakker worden. Inderdaad, een leeuw is iemand die bang is van niemand, dichtte ooit een alweer vergeten poëet. Zijn soort is ook heer en meester in het Krügerpark, Safari Een safari in het Krügerpark en enkele aanpalende parken is een van de sensaties van een reis door Zuid-Afrika, een fantasie die werkelijkheid wordt. Ze is de ontmoeting met 'de Grote Vijf' binnen handbereik, met de ko ning der dieren - want zo ge draagt een leeuw zich inder daad-, met het grootste land- zoogdier ter wereld, de olifant, met de gracieuze giraffe, de rhi noceros, ogend als een buldozer, de katachtige luipaard. Dit is geen dagje dierentuin, ook al heet die tegenwoordig safari park. Dit is - alleen de Brit kent het woord met de juiste gevoels waarde - thrilling. Het was president Paul Krüger, die eind vorige eeuw al zo ver ontrust was over de aantasting van de wildernis en de wildstand dat hij opdracht gaf tot ont plooiing van een groot nationaal park, een nieuwe wildernis waarbinnen het wild ongestoord zou kunnen leven. Inmiddels zijn er, inclusief dat Krügerpark, in Zuid-Afrika 17 parken, waar binnen o.a. 7600 olifanten, 1500 leeuwen, 1500 witte en zwarte rhinocerossen en 32.000 zebra's het leven leiden zoals dat voor hen bedoeld is. Binnen de nieu we wildernissen zijn kampen in gericht, waar hoog opgeleide we tenschappers als ranger werken en waarvanuit gasten hun safa ri's kunnen beleven. De kampen zijn er in meerdere prijsklassen (vanaf 180 gulden p.p.p.d), maar wie geld kan uit geven gaat naar MalaMala, ruim 800 gulden per dag per persoon, om voor dat geld een suite-hut ter beschikking te krijgen, alle maaltijden, thee en koffie en tweemaal daags, bij zonopkomst en -ondergang een safari onder leiding van de ranger-gastheer plus vrij vervoer van en naar het vliegveld Skukuza of MalaMala. De prijs garandeert ook voor de jetset, die afkomt op dit avon tuur, niet de ontmoeting met een cheetah of een luipaard op jacht, zoals wij konden beleven dank zij de sporenkennis van ranger Greg en diens (zwarte) jager achterop de Landrover. Geschoten wordt er alleen met de camera. Foto's als bewijs van het ultieme contact met de wil dernis, zoals jagers zich vroeger lieten uitbeelden met één been nadrukkelijk geplaatst op het corpus van hun gemakkelijke prooi. De Kaap Een ander hoogtepunt is Kaap de Goede Hoop en dat is verba zingwekkend. De Kaap onder scheidt zich in natuurlijke zin in niets van mooie rotsige landton gen in zee, zoals die overal zijn. Maar deze Kaap ademt historie, de wind slaat de pagina's van de geschiedenisboeken terug. Daar, waar nu op afstand een tanker passeert, zeilden ze eeuwen gele den voorbij, de avonturiers van de zee, de ontdekkingsreizigers als Bartolomeus Dias en Vasco da Gama. Daar voeren de schepen van de Verenigde Oostindische Com pagnie op weg naar hun ladin gen specerijen met mannen aan boord, die krepeerden aan scheurbuik. Op de heenreis had den de schepen nog driehonderd man aan boord, op de terugweg nog nauwelijks honderd. Er was niemand die zich om het mense lijk element zorgen maakte; de bemanningen bestonden uit het grauw van de grote Hollandse steden, de sociale en economi sche outcasts. Wie maalde erom dat weduwen en wezen achterbleven? Zij wa ren het probleem niet. Nee, wat wel een probleem was, was dat schepen onderbemand raakten wat gevaar opleverde voor de lading. En dus werd de Kaap, waar de zuidooster storm de schepen zo gemakkelijk op de klippen kan gooien en waar voor zovelen het zeemansgraf gaapte, een pleisterplaats waar groente, fruit, wijn en vers vlees ingeno men kon worden om die dodelij ke scheurbuik het hoofd te kun nen bieden. Daar, aan die Kaap, landde in 1652 Jan van Riebeeck om er een bevoorradingsstation in te rich ten. Daar ook ontstond in feite wat nu algemeen de blanke stam van Afrika heet, de blanke be volking van Zuid-Afrika, die na bijna drieënhalve eeuw haar al macht zal moeten afstaan aan de zwarte meerderheid. Verleden Kaapstad brengt eveneens de sensatie van het verleden. Tus sen magnifieke bankgebouwen en luxueuze hotels staan - plot seling - zeventiende eeuwse Hol landse herenhuizen, die zo van een van de Amsterdamse grach ten kunnen zijn geplukt. Hier woonden grote mannen van de VOC, hier stichtten ze hun kerken en kantoren, van hieruit keken ze, transpirerend in hun fluwelen wambuis, uit op de Ta felberg, die volgens zeelui de mooiste aanblik biedt die men waar ook ter wereld kan hebben. Vanaf de top van de Tafelberg is het uitzicht adembenemend. Op rotsen die uit de oceaan zijn opgestegen. Op de oceaan, die met elke golfslag die rotsen weer lijkt op te eisen. Op de baai, waar ze voor anker gingen, de mannen die Kaapstad stichtten. Vanuit Kaapstad zijn in 1688 200 Hugenoten naar Stellen- bosch en omgeving getrokken om daar hun wijnstokken te planten. Ze waren uit eigen land verdreven en enkelen keerden heimelijk terug om wijnstokken te smokkelen, die ze vanuit Am sterdam weer naar de Kaap mee voerden. Want, hadden de Hee- ren 17 bedacht, het is goed voor de gezondheid dat verse wijn en goede azijn kan worden ingeno men aan de Kaap. De wijnvelden vormen een stuk Frankrijk bin nen Zuid-Afrika. Stellenbosch, de tweede gestich te stad van Zuid-Afrika - door Simon van der Stel - ligt in haar midden. Van der Stel plantte er eiken, een staaltje Hollandse lo gistiek, want met eiken kon je schepen bouwen of ze repareren. Maar veel van de eiken staan er - ÉÊgM «V Een safari is - zoals alleen de Britten dat met de juiste gevoelswaarde kunnen zeggen - thrilling. nog; het klimaat maakte het hout week en ongeschikt voor scheepsbouw. Durban De mooiste stad is zonder twijfel Durban, een smeltkroes van de oost, van Europa en van Afrika. Durban bestaat pas 170 jaar. Voordien liepen er nijlpaarden en olifanten waar nu uiterst sjie- ke dames over de palmenboule- vards flaneren. Er stond hoog riet waar nu, aan de zogenoemde Gouden Mijl, superhotels staan en waar de Indische Oceaan sur fers draagt en zwemmers koelte geeft. Durban is de sub-tropen in volle glorie, het heeft de kleur en de onbekommerdheid van het car naval zonder hoempamuziek. Ooit, als alle troebelen in Zuid- Afrika achter de rug zijn, zal het een must heten om naar Durban te gaan. Van Durban is over goede we gen, waarlangs zoals overal in Afrika een vrijwel onafgebroken stoet zwarten loopt - waarheen? waarvandaan? - binnen twee uur Zululand te bereiken. Het doet aanvankelijk wat Volendam- achtig aan, het lijkt een beledi ging van de trotse Zulustam, die onder leiding van Shaka ruim een eeuw geleden Afrika op zijn grondvesten deed schudden. Maar waar is een volk nog in zijn ware aard te ontdekken? Waar nog overschrijdt de oor spronkelijke cultuuruiting van een volk die van de klompen dans? Misschien bij nadere ken nismaking toch in Zululand, om dat het fanatisme van de krijgs dans de verontschuldigende glimlach bij de klompendans zo ver ontstijgt. Ja, misschien toch daar, omdat halfnaakte jongetjes nog steeds het vee bewaken, zoals hun dap pere voorvaderen als kind deden. Omdat vrouwen buiten bereik van een camera nog mais stam pen en bier brouwen, zich krom werken op het land, zoals ze geleerd hebben van hun moeders en die weer van hun moeders. Ossewa Zuid-Afrika zou een land zijn om met camper of caravan door te trekken, te stoppen bij elk vergezicht en elke bloemenstruik vol verleidelijkheid. Zuid-Afrika zou je moeten ontdekken in het spoor van de trekboeren, de rou te nemen van hun ossewa. Het was de weg van de onzekerheid, van het avontuur, van het ge vaar. In het land waar 35 mil joen mensen wachten op het mo ment van de waarlijke democra tie loert voor de caravanist nog steeds gevaar. Zuid-Afrika heeft de charme van Frankrijk, de bloemen van Italië, de uitgestrektheid van de Spaanse hoogvlakte, de woeste rotspartijen van Noorwegen of de Verenigde Staten. Zuid-Afri ka is de wereld in één land. Het heeft prachtige steden, twee oceanen die het omspoelen met eindeloze, schitterende stranden. Zuid-Afrika is een land om te overwinteren. De reis is wat duurder (retour ongeveer 2000 gulden) dan naar Spanje. Maar de Nederlandse overwinteraar treft in Zuid-Afrika hoogzomer aan en prijzen die beduidend lager liggen dan in het Spanje van vandaag, niet in het minst vanwege de koers van de rand. Een bijkomend voordeel is dat de taal, het Afrikaans, beluiste rend en lezend, te begrijpen valt. Ondanks recente ongeregeldhe den, zeer lokaal maar niettemin, stijgt het aantal toeristen met een gemiddelde van 6 procent per jaar (vorig jaar bezochten 20.413 Nederlanders het land). FOTO'S AAD JONGBLOED Zuid-Afrika is schoonheid en historie, ongereptheid en de har de politieke werkelijkheid als gevolg van de historie. Kaap de Goede Hoop zou opnieuw een baken in die historie moeten zijn, het baken van volledige verdraagzaamheid tussen blank en zwart. Pas dan zal de econo mie van het land de volledige ondersteuning kunnen krijgen van het toerisme. Informatie: Satour (Suid-Afri- kaanse Toerismeraad), Locatellika de 1, 1076 AZ Amsterdam, tele foon: 020-6646201 en Zuidafrikaan se luchtvaardienst, Standhouders kade 2, 1054 ES Amsterdam, tele foon: 020-6164447 Cape Dutch Homestead. De connectie met Nederland is op vele plaatsen in Zuid-Afrika duidelijk zichtbaar. Cape Point. J

de Stem | 1993 | | pagina 25