L Geld voor Zeeuwse ouderen DE STEM Zeeuws Landschap vreest gevolgen verdieping Westerschelde Provincie draagt steentje bij als ouderen nog meer in de knel komen Als aasgieren op het vinkentouw mgen )G PROFIL -T KLAASSEN >er t/m 3 december. Vier jaar geëist tegen Terneuzenaar Overval op seksbioscoop Tabu in Hulst mislukt Staten Zeeland in actie tegen sluiting stations Provincie keert 65 mille uit voor milieuprojecten Zeeland moet protesteren tegen MOX-plutonium Autoradio voordeel 10-25% korting ■■MM mmmmm iverteren ;eft de doorslag, lager. 99 Kapotmaken Onbewogen Zekatel wil af van basispakket kabeltelevisie Ruzie in kamp klein links Kamerbewoners ontsnappen uit brandend pand Bi i Onze relatie, C. Bernaards' Internationaal Transport bedrijf B.V. te Halsteren, is een gerenommeerd mid- Ipersonen. Met vakbekwame er sprake van een hoogwaar- andere diensten zoals op- en fnsionering van de huidige joeken wij op korte termijn ld administrateur (m/v) die Itandig alle voorkomende Iministratieve activiteiten van ling voor zijn rekening neemt, liten omvatten: [ent u te beschikken over een ervaring in een soortgelijke hformatiesystemen en beheerst naast goede leidinggevende In een resultaatgerichte instel len kunnen hun sollicitatiebrief, len curriculum vitae, binnen 14 In aan BDO CampsObers Jitants, Postbus 1415, 4700 BK l.a.v. drs. W.L. joosten R.A. In deze ook nadere telefonische Ichaffen, tel. 01650-35650. Ire terreinen he promotie Demo-modellen PASSAGE - AXEL - 01155-61781 Zeeland '/in onze verslaggever Heinkenszand - Verdieping van de vaargeul van de Westerschelde gaat len koste van tientallen hectare schorgebied in het Verdronken Land van Saeftinghe als gevolg van ten hogere hoogwaterstand. Stichting Het Zeeuws Landschap vindt dat, als er natuurgebied verloren gaat, er nieuwe schorren voor in de plaats moeten komen. Dat kan door ontpolde- ring in het oostelijk deel van de Zeeuws-Vlaanderen, het meer landin waarts leggen van de zeedijk. Het Zeeuws Landschap, eigenaar van het grootste deel van Saeftinghe, vindt dat Nederland op dit moment geen toestemming moet geven voor de ver dieping en heeft dit kenbaar gemaakt in brieven aan minister Maij-Weggen en de directie Zeeland van Rijkswater staat. Tegenover een betere bereikbaarheid van de Antwerpse haven dient volgens het Zeeuws Landschap schoner Schel- dewater te staan. De belangen van natuur en scheepvaart moeten eerst 'optimaal op elkaar afgestemd zijn' al vorens de baggerschuiten de zeearm op te sturen, zo vindt Het Zeeuws Land schap. De stichting schetst de gevolgen van de hogere waterstand: „Veranderingen in het vegetatiepatroon, het krekensys teem en de bodemopbouw van Saefting he. Afgezien van deze onnatuurlijke, schoksgewijze veranderingen in het ge bied, kan de vloedverhoging problemen opleveren voor de beweiding van Saef tinghe. Begrazingsbeheer is noodzake lijk om de bijzondere vogelrijkdom in stand te houden." (M/V)' erichte oplei- lleiding LAS- Ike functie en bvoorwaar- pt niveau van er maand als- tan/140,- len u de daar- Ivolgd - door- ctie tot de Jt u met plezier [deling Beheer ptsaerts, tel.nr. binnen 10 Ize advertentie Ethouders van BE te Dongen, I: Soil. B&O. De gemeente Don gen (ca. 21.300 inwoners) ligt goed- bereikbaar in de lan delijke omgeving tussen Tilburg, Breda en Waalwijk. Dongen is een gemeente met veel groen en goede voorzieningen. Kenmerken van de gemeentelijke orga nisatie zijn het sec torenmodel, een 36-urige werkweek en de mogelijkheid tot kinderopvang. Er werken bij de gemeente ruim 200 medewerkers. IIII1II ungenDe Stem, 076-236911 k is Schaakvraagstuk 1993. Wit geeft mat op de tweede zet U wordt verzocht de eerste zet van wit (sleutelzet) in te sturen Het toernooicomité verloot onder de goede oplossingen 10 prijzen van honderd gulden en 100 CD's. De inzendtermijn sluit op 31 januari 1994. Stuur de coupon met uw oplossing, in een open envelop zonder postzegel, aan Antwoordnummer 60606, 5000 WB Tilburg VNO fan onze verslaggever lees Maas Middelburg - Het provin- iaal bestuur gaat Zeeuws jeld inzetten als dat er enminste is, wanneer de ieeuwse ouderen door ijksbezuinigingen nog neer in de knel komen dan iu al het geval is. len motie van deze strekking an de RPF/GPV kreeg gisteren jjdens de Statenzitting steun ian alle partijen behalve van het IDA en GroenLinks. len concretere motie van D66, taarin alvast een half miljoen ruiden voor de ouderen werd TOserveerd, kreeg alleen de 'teun van D66 en de RPF/GPV. ,e andere fracties hoonden het 66-voorstel weg. Ze vonden het :n goedkope politieke truc van die zeker iets goed te ma in heeft bij de ouderen omdat e D66-gedeputeerde Dijkwel zes bejaardentehuisjes laat slui- zo drukte de SGP'er Van Heiiielom het uit. dat, vonden de fracties ien half miljoen gulden veel te reinig geld, een druppel op een [loeiende plaat, niets meer raard dan een gebaar. „Het is en pleistertje op een zeer grote 'ond die met dat pleistertje van nog niet voor tien procent edekt is," sneerde de WD'er lan Zwieten. 'olitiek ligt deze zaak wat inge- rikkeid en heeft een langere oorgeschiedenis. De RPF/GPV mam eerder dit najaar met de nggestie geld uit te trekken 'oor de geplaagde ouderen, naar D66 zette dat al snel in een wrstel om. Politiek jatwerk, iepen Statenleden, gisteren rerd dat verwijt ook gehoord, laar, naarmate de Statenverga dering naderde waren verschei dene fracties bevreesd voor het ffect op de publieke opinie, jocht bekend worden dat zij het U-plan afgewezen hadden. De notie van RPF/GPV kwam dus oor veel fracties als manna uit hemel vallen. Gezien de tekst 'in de motie is het mogelijk dat 's provincie veel meer geld uit al trekken dan een half miljoen, tochten de ouderen nieuwe he ringingen opgelegd krijgen, •aar de realiteit is dat door idere bezuinigingen de schat- M van de provincie zo leeg is is een regenton in de Sahara en iet weerbericht voorspelt de ko tende jaren voorlopig geen re ft integendeel, nieuwe bezui- •gingen naderen. 'et politieke debat, waar zoveel «litici op zaten te wachten, ®am niet echt los gisteren. Ter- ójl de begrotingsbehadeling Mitioneel toch het belangrijk- te politieke moment van het ri ts. Statenlid Woudstra deed poging door uit de losse pols tassies te beginnen, en gede- Weerde Bruinooge (PvdA) ver aarde dat het voor hem geen rjtel probleem was om alle pa- "erwerk (de Algemene Politieke Financiële Beschouwingen de antwoorden van GS ver- '*B schriftelijk) volgend jaar 'wgeten en in een marathon- wgadering alles mondeling af •handelen. •henend voor de gezapigheid Js dat het CDA, de grootste ®i] tenslotte, in zijn lange be ll door geen enkele interrup- •werd gestoord. tetenlid De Nooijer (PvdA) astateerde dat door alle sta- s papier 'het debat niet van grond komt, en als je praat InJ armoede in Zee- a is dat er ook schuld aan', «ftmssaris van de Koningin Gelder (CDA) stelde aan het van de elf uur durende ver- ,-o voor de spreektijden in orten komend jaar, om de' •Perken™ V3n Z°'n zitÜng te 'S echter, droegen mede schuld oe politieke bloedarmoede i. pteren. Verscheidene frac- letmw Pobtieke stellingen Kken. maar in de antwoor- oHfi0?T1Z,eildel1 GS de meeste "utieke klippen. (ADVERTENTIES) inlays steunzolen orthopedisch schoentechnikus bekroond in duitsland en amerika g Desgewenst komen wij bij u thuis voor het opmeten en het passen. teteringsedijk 60 breda 076-148168/223475 fax: 200729 Van onze correspondente Middelburg - De 40-jarige Terneuzenaar V.B. wordt door justitie beschouwd als 'de grote man' achter de felle brand die in de vroege och tend van 14 december '91 het Temeuzense café Papilion volledig verwoestte. Voor 'uitlokking van uitlokking van brandstichting' (door de inmiddels tot drie jaar ver oordeelde feitelijke dader M.S.) eiste officier van justi tie mr. van Ginkel vrijdag voor de meervoudige strafka mer in Middelburg een ge vangenisstraf van vier jaar. In zijn strafmotivering stelt de offficier dat het feit plaatsvond binnen een circuit van georgani seerde misdaad waar verdachte deel van uitmaakte en leiding aan gaf. De brandstichting was bovendien het sluitstuk van ver schillende vormen van intimida tie ten opzichte van de eigenares (ex-vriendin van B.) van de nachtclub om haar het exploite ren van de zaak onmogelijk te maken. Verdacht van feiten in strijd met de opiumwet werden B. en een aantal andere figuren uit het Temeuzense 'circuit' al geruime tijd door de politie gevolgd en werden telefoongesprekken af geluisterd. Daaruit bleek dat B. intussen verwikkeld was geraakt in een conflict met zijn vriendin en mede-eigenares van een aan tal horecabedrijven, dat zich tenslotte vooral toespitste op het zakelijke gegeven dat de vrouw zich met haar geld en papieren terugtrok uit het gezamenlijk bezit. B. kon dit niet verkroppen en probeerde de opening van de nieuwe zaak van zijn 'ex' dan ook op alle mogelijke manieren te saboteren. „Als jij die zaak opent zal je wel zien wat er gebeurt", zo zou S. de vrouw hebben gewaarschuwd, hij zou haar geestelijk en financieel 'ka potmaken' en bedreigde haar bo vendien met de dood. Twee eerdere pogingen om brand te doen stichten in de nachtclub mislukten, maar tij dens de opening van de zaak op 29 november werd de boel door een groep door B. gestuurde 'amokmakers' kort en klein ge slagen. Maar nog ging de vrouw niet door de knieën en H. zon op een 'definitieve afrekening'. Hij bewerkte zijn werknemer K.K. door te dreigen diens gezin 'wat aan te doen' om de zaak van zijn concurrerende 'ex' plat te leg gen". Later zou H. (eveneens inmid dels tot drie jaar veroordeeld) verklaren dat B. 'gevaarlijk, slim en gemeen' wordt genoemd door 'mensen die het kunnen weten' en dat hij bovendien in het bezit is van 'geld en macht'. Op zijn beurt vond K. de illegaal in Nederland verblijvende S. bereid het vuile werk op te knappen en zo ging de nachtclub op 14 de cember met behulp van een aan tal molotovcocktails in vlammen op. Maar B. hield voet bij stuk: „Ik heb met die hele zaak niets te maken en op het moment van de brand zat ik in Thailand". Ge confronteerd met de weergave van de telefoongesprekken rea geerde de man onbewogen met de opmerking dat het allemaal ging om de horecapapieren van de vrouw en dat hij daarbij wel eens dingen zei die iedere 'zui derling' er nu eenmaal wel eens uitgooit, zonder dat dat per sé gevolgen moet hebben. De offi cier van justitie: „Maar de gevol gen waren in dit geval niet kin derachtig". "B.: „Daar heb ik niets mee te maken". De rechtbank doet over veertien dagen uitspraak. Van onze verslaggever Middelburg - De keuze tussen een basispakket (zes tv-kanalen) en het volledige, pakket (achttien kanalen) wil de Zeeuwse kabel televisie-maatschappij Zekatel afschaffen. Zekatel heeft de Zeeuwse gemeenten gevraagd met dit voornemen in te stem men. 3750 abonnees (3,1 procent van het totaal) ontvangen het basis pakket met alleen zes Neder landstalige zenders. Zij betalen een lager tarief dan de ruim 116.000 abonnees die wel het volledige pakket van Zekatel af nemen. Het prijsverschil is vijf tot zes gulden per maand, zo'n dertig procent. Voor Zekatel zijn de kosten voor het afleveren van een basispak ket echter hoger. Er moeten aparte filters op de aansluitin gen worden geplaatst om twaalf van de achttien zenders uit het geleverde signaal te halen. Zekatel stelt voor om abonnees die vrijwillig overschakelen van een basis- naar een volledig pak ket in 1994 een korting van vijftig procent op de meerkosten te geven. ZATERDAG 13 NOVEMBER 1993 DEEL Van onze verslaggever Hulst - Twee gewapende en gemaskerde mannen heb ben donderdagnacht een mislukte overval gepleegd op seksbioscoop Tabu aan de Lange Nieuwstraat in Hulst. De 'hold-up' vond plaats rond een uurtje of één. De zaak was eigenlijk al gesloten, maar de deur was nog niet op slot. De eigenaar en een kennis zaten achter in de zaak nog wat na te kaarten, toen een man bin nen kwam die bij de kassa ging staan. Toen de eigenaar, zijn flesje bier meenemend, er op af ging zag hij dat de man een nylon kous over het hoofd had en een vuurwapen in de hand. Meteen daarop ontwaarde hij nog een tweede persoon in de zaak. Eveneens gewapend en gemaskerd. Nog voor de over vallers iets konden zeggen slaakte de eigenaar een enor me gil en zwaaide met zijn bierflesje. Tijdens die actie kreeg een van de overvallers de inhoud van het flesje over zich heen. Blijkbaar geschrok ken van de onverwachte reac tie ging het tweetal er vervol gens als een haas vandoor. De politie hield meteen don derdagnacht en ook gisteren nog een buurtonderzoek, maar daar kwam niets uit. De poli tie zet het onderzoek voort. Van onze verslaggever Middelburg - De Staten van Zeeland gaan bij de regering en de Nederlandse Spoorwegen (NS) hard aan de bel trekken om de moge lijke sluiting van drie treinstationnetjes te voor komen. Gisteren werd een motie van die strekking van de PvdA en het CDA aanvaard.- Het gaat om de stationnetjes langs de lijn die in de volks mond de stoptrein heet, Ka- pelle-Biezelinge, Krabbendij- ke en Rilland-Bath. De NS heeft een toekomstplan gepre senteerd (Rail 2000) waarin de mogelijke sluiting wordt aan gekondigd. Op de lijn gaat wel een sneltrein tweemaal per uur, in plaats van nu eenmaal, rijden. Het voor Zeeuws- VLaanderen belangrijkere sta tion Kruiningen-Yerseke wordt ontzien, daar stopte de intercity toch al, en dat blijft gebeuren. De Staten van Zeeland vinden sluiting onaanvaardbaar ge zien de leefbaarheid van het platteland, het tekort aan al ternatieven zoals goede buslij nen en uit milieu-ogpunt, om het autoverkeer terug te drin gen. Statenlid De Blij (D66) voegde daar gisteren nog als extra argument aan toe dat het verdwijnen van de stop- trein funest kan zijn voor het voortbestaan van kleine scho len die voor het transport van hun leerlingen voor een deel op de trein zijn aangewezen. Ploegen is dezer dagen voor de meeste boeren een dagelijkse bezigheid. Het land wordt klaargemaakt voor het nieuwe seizoen. De ene strakke voor na de andere verschijnt in de modderige en nog kale velden. De meeuwen zijn er blij mee. Al die gratis hapjes die vlak achter de trekker aan de oppervlakte verschijnen, zijn immers niet te versmaden. Daarom zitten ze als aasgieren op het vinkentouw te wachten op wat de ploegende boer hun voorschotelt. foto de stem/ben steffen Van onze verslaggever Middelburg - De toch al niet zo warme relatie tussen de twee Zeeuwse politieke par tijen van klein links, Delta Anders en GroenLinks, staat sinds gisteren helemaal op een laag pitje na felle kritiek van GroenLinks op de poli tiek van Delta Anders. Dat gebeurde in de maandelijkse zitting van de Staten, tijdens de begrotingsdebatten. Statenlid Van Kollem van GroenLinks lanceerde zonder concrete voor beelden te noemen een politieke aanval op de andere kleine par tij. Van Kollem: „Deze partij heeft niets te bieden. Het is oude wijn in nieuwe zakken, Delta Anders bedrijft ongeloofwaardi ge politiek en in de fractie is gezapigheid troef." „De verkiezingen komen er ze ker weer aan," zo reageerde Sta tenlid Woudstra van Delta An ders even later laconiek. Hij had geen zin, vertelde hij, uitgebreid op de kritiek in te gaan, omdat GroenLinks niet met concrete voorbeelden was gekomen. In de openbare repliek achter de mi crofoon in de Statenzaal verweet Woudstra GroenLinks demago gie te bedrijven. „U zoekt de publiciteit en de waterval van moties die u indient en die alle maal open deuren zijn, bewijst dat weer eens," aldus Woudstra. Sinds Delta Anders zich bij de Statenverkiezingen in 1991 af splitste, ligt er veel oud zeer dat kennelijk nog niet vergeten is. Van onze verslaggever Middelburg - Aan drie pro jecten wil het dagelijks be stuur van de provincie Zee land in totaal 65.000 gulden uitkeren uit het Milieufonds. Twintigduizend gulden gaat naar de Dienst Landbouwvoor lichting die vier weerstations in Zeeland wil plaatsen. Deze sta tions waarschuwen fruittelers wanneer de kans op meeldauw of schurftinfecties het grootst is en ze dus maatregelen moeten treffen. Fruittelers kunnen be strijdingsmiddelen effectiever inzetten. Bovendien wordt voor komen dat er onnodig gespoten wordt. Uit experimenten is ge bleken dat dankzij de waarschu wingsstations het gebruik van bestrijdingsmiddelen met 20 procent afneemt. De Bedrijfsmilieudienst Zeeland krijgt een subsidie van maxi maal 22.000 gulden. Deze dienst is in het leven geroepen om mi lieuzorg binnen bedrijven te be vorderen. Vooral bij kleinere on dernemingen schort het nogal eens aan kennis op dit terrein. De dienst kampt met een tekort van 44.000 gulden. Teneinde de dienst te laten overleven willen Gedeputeerde Staten hiervan de helft betalen en zou het bedrijfs leven de andere 22.000 gulden voor zijn rekening moeten ne men. Wegtransport De Stichting Milieuzorg Weg transport krijgt van GS het ge vraagde subsidiebedrag van 23.400 gulden. De stichting wil bedrijven gaan informeren over j de wijze waarop ze met onder grondse brandstoftanks om moe ten gaan. Er geldt een aanmel dingsplicht voor grotere tanks (meer dan één kubieke meter). De tanks moeten worden ge keurd en er dient een bodemon derzoek plaats te vinden. Bedrij ven moeten dit voor 1 maart 1995 hebben gedaan. De stich ting wil 150 bedrijven aanschrij ven. Voor tien bedrijven wil de stichting, als voorbeeld, een plan van aanpak opstellen. Van onze verslaggever Goes - Negen kamerbewoners zijn gistermorgen tijdig kunnen ontsnappen uit een brandend pand aan de Voorstad in Goes. De technische recherche stelt een onderzoek in. De Goese poli tie houdt ernstig rekening met brandstichting. In de benedenverdieping was een zaak in tuinmeubelen en kussen specialist gevestigd. Het pand brandde geheel uit. De brand weer kreeg om 3.20 uur de mel ding van de brand. Om 3.45 uur werd het sein brandmeester ge- gegeven. De schade wordt ge schat op één miljoen gulden. Volgens de politie is er niets gebleken van enig verband tus sen deze brand en de brand die vorige maand een ander pand in het centrum van Goes in de as legde. Van onze verslaggever Middelburg - In navolging van GroenLinks in Noord- Brabant, heeft ook Groen Links in Zeeland schriftelijk aan Gedeputeerde Staten ge vraagd het gebruik van de zogeheten MOX-brandstof in de Belgische kerncentrales Doel en Tihange met alle mo gelijke middelen te verhinde ren. Zoals deze krant gisteren meld de, vindt GroenLinks dat er veel te veel veiligheidsrisico's kleven aan de plutoniumhoudende MOX-brandstof. Het blijft tien duizenden jaren radio-actief en is om veiligheidsredenen ge weerd uit andere centrales. Om dat de centrales zich dicht bij de Nederlandse grens bevinden loopt ons land wezenlijk gevaar, vindt Groen Links. Eind deze maand neemt het Bel gische parlement een besluit over toelating van de brandstof. Nederland moet daartegen actie ondernemen, aldus GroenLinks.

de Stem | 1993 | | pagina 15