"Zo kan ik niet altijd doorgaan Reizi Litouwse wetten hobbelen achter de criminele feiten aan Kamer dwin; Een sombere reis langs de slagvelden van de Eerste Wereldoorlog Veren -DE STEM Ondergedoken Britse schrijver Salman Rushdie bezoekt Nederland Maij schrikt DE STEM Vriendendien: DE STEM BINNENLAND BUITENLAND VRIJDAG 12 NOVEMBER 1993 !J DE STEM Kardinaal Godfried Danneels spreekt nooit met luide stem. Het hoofd van de katholieke kerk van België heeft altijd een rustige, inge togen presentatie. Maar zijn ogen kunnen twinkelen als de beste. Dat deden ze deze week op een persconferentie in Brussel. De kardinaal was ook hoorbaar vergenoegd, toen hij nader uitlegde waar om paus Johannes Paulus II België volgend jaar mei voor de tweede keer met een be zoek vereert. Daar waren verschillende re denen voor, zei Danneels, en als Nederlander luister je on willekeurig met in je achter hoofd het eerste bezoek van de paus in 1985 aan toen ook ons land. Bij ons lege straten (Den Bosch), rellen (Utrecht) en de geboorte van het 'an dere gezicht van de kerk', bij onze zuiderburen een groot volksfeest. De Belgische bisschoppen hebben de paus weer uitgeno digd, maar de paus zelf heeft meer dan eens een hint gege ven, bekende Danneels. „Ons volk ligt de paus na aan het hart, hij komt graag naar Bel gië." legde hij uit. De liefde voor Nederland zal sinds 1985 inderdaad wel wat koeler zijn, mag je aannemen. De paus zorgt echter met zijn tweede bezoek aan onze zui derburen ook voor een pri meur. Voor het eerst reist een paus naar een land om één persoon in zijn eigen geboor teland zalig te verklaren. Nor maal gebeuren zalig- en hei ligverklaringen ten eerste in Rome of als programma-on derdeel van een breder pasto raal bezoek en ten tweede groepsgewijze. Maar de paus wil per se het volle licht laten vallen op en de aandacht van de hele we reld bepalen bij uitsluitend en alleen pater Damiaan De Veuster, als hij die op zondag 15 mei 1994 tijdens een plech tige eucharistieviering in het Brusselse Osseghempark offi cieel zalig verklaart. Zalig- en heiligverklaringen zijn onder de huidige paus bij wijze van spreken lopende band-werk geworden. De zes- honderste zalige in de katho lieke kerk zit eraan te komen: de Chileense jezuïet Alberto Hurtado. Van deze 600 zali gen hebben er 380 hun zalig verklaring aan Johannes Pau lus II te danken. De paus wil pater -Damiaan er toch even boven uit tillen. Vorige eeuw - Damiaan leef de van 1840 tot 1889 - was dat niet nodig, omdat hij toen wereldberoemd was. Zijn dood werd gemeld door The Times, dé toonaangevende krant van die tijd, en zijn buste staat in het Capitool van Washington. Pater Damiaan stierf op het Hawaï-eilandje Molokaï aan melaatsheid, een ziekte waar aan men in die tijd net zo onherroepelijk dood ging als nu aan aids. Damiaan liep de ziekte niet toevallig op, maar onvermijdelijk door zich vrij- Bezoek willig te vestigen op Molokaï om er voor de melaatsen te zorgen. Er woonden alleen maar melaatsen, want alle le pralijders van Hawaï werden daarheen verbannen. Molokaï was geen kuuroord, maar een sterfhuis en niks anders. Damiaan koos voor deze ver- stotenen uit naastenliefde en solidariteit. Daarom wil de paus hem juist nu ten voor beeld stellen aan deze tijd. De boodschap is: ga niet om met aidspatiënten zoals men des tijds omging met melaatsen, maar zorg voor hen met lief de. Daarenboven is de bood schap: gezondheidszorg kan niet volstaan met medische techniek, hoe vernuftig en verbluffend die ook is; mense lijke zorgzaamheid is onver vangbaar, Damiaan heeft het bewezen. Kardinaal Danneels knoopte aan Damiaan nog iets vast. Dat België zo'n man had voortgebracht, was niet zo verwonderlijk. De katholieke kerk van België was immers de afgelopen honderd jaar een toonbeeld geweest van maatschappelijke solidariteit en sociaal engagement, met kardinaal Cardijn als grote voortrekker en bezieler. Dat is juist. De vraag is echter of ook hier niet intussen de wet van de remmende voorsprong heeft toegeslagen. Wat is nou eigenlijk belangrijker aan dat samenraapsel in Cultureel Centrum De Beyerd te Breda? De inhoud van de expositie of het feit dat Pietje Puk hem heeft samengesteld? Voor hetzelfde geld blèrt de autoverkoper om de hoek over zijn voorraadje luxe-auto mobielen: 'De verzameling van Tedje van Es'. Of doen de slager en de visboer verderop in de straat ook mee. 'Uitgebeend door Dikke Leo' prijkt op het bordje voor de schouderkarbonades. 'Gefileerd door Kniertje' liggen de lappen kabeljauw te geuren. De oude boekverkoper zwijgt grimlachend. Hij leest wel eens, en weet dat je soms kunst, maar nooit een artiest kan vertrouwen. Om maar te zijgen van degenen die zo onbeschaamd pronken met andermans veren. (LK) Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. 076-236911/Telefax 076-236405. Telefax redactie 076-236309. Kantoren: Bergen op Zoom, Steenbergsestraat 23-23a, (alleen redactie) 01640-37253, fax 01640-40731. (voor nabezorging 01640-36850) Postadres: Postbus 65,4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Afdeling Lezerscontact ®06-0226116 (gratis). Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550, fax 01608-17829. Postadres: Postbus 363,4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 1, 01100-28030, fax 01100-21928. Postadres: Postbus 13,4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751, fax 01140-19698. Postadres: Postbus 62,4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14,® 01620-54957, fax 01620-34782. Postadres: Postbus 4023, 4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45,® 01650-37150, fax 01650-44929. Postadres: Postbus 35,4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Zuidlandstraat 32,® 01150-17920, fax 01150-96554. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen. Vlissingen, Scheldestraat 7-9,4381 RP, 01184-19910, fax 01184-11446. Postadres: Postbus 5051, 4380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur. Abonnementsprijzen (bij vooruitbetaling te voldoen): per kwartaal 85.50, per half jaar 170.05 óf per jaar 330.70. Voor abonnees die automatisch betalen: per maand 28.45, per kwartaal 83.00, per half jaar 165.05 óf per jaar 320.70. Voor posttoezending geldt een toeslag. Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882 en bij Teuben, Gin- nekenweg 7, Breda. Grote advertenties uitsluitend 076-236881. Geboorte- en overlijdensadvertenties maandag t/m vrijdag tot 16.00 uur 076-236881, zondag van 18.30 tot 20.30 uur 076- 236242/236911. Bankrelaties: Postgiro 1114111 -ABN/AMRO rek. 520538447. Heeft u de krant niet ontvangen Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Ook op zaterdag van 09.00-12.00 uur. Door Henk Bouwmans Amsterdam - Salman Rus hdie is het meer dan zat om ondergedoken te leven. „In het begin was ik er beter aan gewend dan nu. Het was een noodsituatie. Een paar dagen, een paar weken zou het duren, zei den de Britse autoriteiten tegen mij. Maar vijf jaar! Ik voel mij ongeduldig. Nog een zesde jaar zo doorgaan, wil ik niet." De Britse schrijver Salman Rus hdie kan zich niet meer vrij bewegen sinds februari 1989. Toen riepen de Iraanse geeste lijke leiders alle moslims ter we reld op om Rushdie te doden vanwege zijn boek De Duivels verzen, een boek dat de funda mentalistische moslims beschou wen als godslasterlijk. Rushdie leeft verscholen, ondergedoken, omgeven door bodyguards. In het diepste geheim bezoekt Rushdie politici om hen te over tuigen dat de moslimwereld (lees: Iran) zijn doodvonnis moet intrekken. De laatste paar dagen was hij in Nederland. Hij wilde minister Kooijmans van Buiten landse Zaken spreken, vooral omdat de bewindsman een grote internationale reputatie geniet als voorvechter van mensenrech ten. Anders dan in het afgelopen voorjaar toen Rushdie zijn be zoek afzegde omdat het vooraf bekend werd, lekte Rushdie's be zoek deze keer gisterochtend pas uit, enkele uren voordat hij Ne derland Zou verlaten. Dat zorgt nog voor enkele spannende uren voor de organisatoren. Die zijn doodsbenauwd dat fanatieke moslims door de publicatie in De Telegraaf een poging wagen Rushdie van het leven te bero ven. Een gistermorgen in het Amster damse politiek en cultureel cen trum De Balie aangekondigde persconferentie werd daarom met de grootst mogelijke veilig heidsmaatregelen omgeven. Nauwelijks een uur voor het be gin wordt de persconferentie aan de pers bekend gemaakt. Buiten staat een tiental agenten maar in De Balie zelf is de sfeer deson danks ongewoon relaxed. Totdat Zo de pers ontmoeten, Rushdie mateloos. „Het jj belediging dat er zoveel \-f heidsmaatregelen moeten den getroffen. Het is het stat bewijs van ongeoorloofd a pen in het vrij verkeer van! sonen binnen Europa." Rushdie vertelt over zlJnges» met Kooijmans. Over de lijkheid om Iran bij het Hof] Justitie te vervolgen. Over: ga-schrijvers in Turkije e, Bangladesh die vanwege pennevruchten ook door mos'] fanatici met de dood bedreigd. „Dat iemand wj gedood, het mes op de wordt gezet voor het schri] van een boek. Dat is 0® vaardbaar." Het is het terro me van de jaren negentig, hij. „De terrorist zit thuis', met zijn vinger naar een pl de wereldkaart en zegt: dood schrijver die daar woont ei krijgt een flinke som gelden plaats in het paradijs." Hij beantwoordt vragen, stem klinkt helder en lijk. Hij hoopt dat Nederli samen met andere kleine als Canada, Noorwegen van onze Haagse redactie Inen Haag - Minister Maij- I Weggen (Verkeer moet voor het voorjaar maatregelen nresenteren die een uitholling van het openbaar vervoer een I halt toeroepen. De Tweede I Kamer drong daar gisteren I unaniem op aan. Dit gebeurde na een pittig be- Lrotingsdebat, waarin de mims- L zware kritiek te verduren vrees De hele Tweede Kamer, aangevoerd door PvdA'er Van I Gijzel, bleek bezorgd over de I toekomst van het openbaar ver- Jvoer, waar de kwaliteit afneemt |en dè prijzen stijgen. M V3 P\ m m st ve e> g£ D g< st te ti H| ja e: w vr:H I Amsterdam - Eén op de vier I vervoer voelt zich af en toe 01 de Randstad als elders in het 1; Dit blijkt uit een onderzoek van Ihet Platform Sociale Veiligheid den grote landen als DuitsiJ Openbaar Vervoer naar de vei- onder druk zet om Iran te tre J ligheid en de veiligheidsbeleving met financiële en economislin het openbaar vervoer. Salman Rushdie ontmoette in Nederland onder anderen VVD-leider Bolkestein. de verzamelde pers om twee mi nuten voor half elf te horen krijgt: u wordt allen verzocht plaats te nemen in de autobus vóór De Balie. Dubbele controles van perskaarten volgen. In de bus worden speciale toegangs passen voorzien van het stempel 'Vertrouwelijk' uitgedeeld. Om acht minuten voor elf ver trekt de bus, onder politiebege leiding. Een rit door Amsterdam volgt. Naar het Amstelhotel? Nee, de bus 'rijdt verder. Naar een van de hotels bij Artis? Nee. De bus rijdt door, naar het Scheepvaartmuseum en draait daarna het terrein op van de marine-kazerne aan het IJ, een van de best bewaakte plaatsen in de hoofdstad. Twee hofmeesters in marinepak kijken vanachter een glazen deur nieuwsgierig naar de binnen stappende journalisten. Nog geen uur eerder was het bevel gekomen dat de filmzaal razend snel moest worden opgeruimd. Geen spoortje mag er meer te zien zijn van de reünie die er de vorige avond plaatsvond. Links en rechts staan agenten. De ja- loeziën zijn neergelaten. Één maal binnen worden camera's opgesteld. Het wachten is op Rushdie. Na tien minuten is hij er ineens. Er heerst een vreemdsoortige, FOTO ANP stilte als Rushdie binnenkomt. Zijn pas is gezwind. Televisie camera's volgen hem. Hij neemt plaats achter de tafel op het podium. Foto-camera's klikken. Hij krijgt een glas water. Zijn mondhoeken krullen omhoog, lichtjes is het spoor van een glimlach te zien. Vijf forse vei ligheidsagenten bewaken het po dium. Achter in de zaal hebben zich zestien gewone agenten ver zameld.- J sancties. Want Iran heeft schuld van veertig miljoen dol en heeft westers geld nodig v( haar wederopbouw. „Dat ons een sterke onderhandeli positie. Overheden en moeten samenwerken. Ik kan alleen maar zeggen, ik kat niet realiseren. Maar als we niet doen, komt er geen opll sing." Na veertig minuten mogen tv-stations Rushdie nog es apart interviewen. Hij kijkt hs der de camera in, af en fi vouwt hij de handen, opvallend blanke handen, scfir/j vershanden die het liefst zoudt schrijven. „Dit bestaat to! energie. Met mijn man ben ik niet veel ten. Zo kan ik niet altijd doo gaan. Ik hoop dat het Europt volk dat beseft." Ineens is het wordt weggevoerd, door schuifdeur naar de achtera gang. Twee minuten later vt trekken twee geblindeerde Mi cedessen. Rushdie is op weg na huis... Minister Maij van Verkeer zegt in een reactie geschrokken te zijn van de uitkomsten van het onderzoek. [Slachtoffer [Het meest zorgelijk vindt Maij dat bijna drie kwart van het rijdend personeel in het open baar vervoer vorig jaar slachtof fer werd van agressief gedrag. Gemiddeld 10 procent was slachtoffer van mishandeling, 47 procent is bedreigd, 7 procent bestolen en 68 procent werd in 1992 op een andere manier tij- (ADVERTENTIE) De misdaad in de voor malige Sovjet-Unie stijgt explosief en de politie weet er steeds minder raad mee. Luister maar naar een politieman uit de Litouwse zusterstad van Etten-Leur, Siauliai. Onze verslaggever Henk den Ridder, op bezoek met een Brabantse dele gatie praatte met hem. 'We lopen achter de fei ten aan'. Door Henk den Ridder HET BEZOEK van paus Johan nes Paulus n in september heeft de politie van de Litouwse stad Siauliai geen windeieren gelegd. Om de veiligheid van de Heilige Vader te kunnen garanderen kreeg het korps de beschikking over dertig moderne Motorola- portofoons en een bijbehorende centrale. Politiewoordvoerder Vytautas Tamulionis' zegt dat de politie vooral blij is omdat het korps nu enige moderne communicatie apparatuur in kan zetten in de strijd tegen de oprukkende cri minaliteit. Want met de Wester se vrijheden heeft Litouwen sinds de onafhankelijkheid te maken gekregen met een ander nieuw fenomeen: georganiseerde misdaad. Vytautas Tamulionis geeft on middellijk toe dat de politie steeds achter de feiten aanloopt. Zo zijn er nog geen instrumenten om het zwarte geld-circuit aan te pakken omdat er nog geen wet is, die mensen verplicht aan te geven waar ze hun vermogen vandaan hebben. Zo gauw het parlement in Vil nius wetten aanneemt, daalt de criminaliteit even. Voorbeeld. Siauliai werd de laatste jaren geteisterd door bomaanslagen en afpersingen. De maffia (Tamu lionis neemt het woord niet in de mond) belt rijke mensen of suc cesvolle ondernemingen: 'Je geld of je leven'. Als het slachtoffer geen geld afgeeft, kan hij er donder op zeggen dat er geweld tegen hem wordt gebruikt. Zoals Viesbutis Siauliai. Het be langrijkste hotel in de 150.000 inwoners tellende stad Siauliai. De maffia klopte eerder dit jaar aan en probeerde de buidel op illegale wijze te vullen. De hotel leiding weigerde en enkele dagen later ontplofte een bom in het restaurant van het hotel. De schade is nog steeds niet hersteld uit angst voor nieuwe aanslagen. Het parlement heeft nu echter een wet aangenomen die het 1 Voorlichter Vytautas Tamulionis van de politie in Siauliai. FOTO ALGIS BLINKEVICIUS voorbereiden van bomaanslagen en andere misdrijven verbiedt. Tamulionis: „Tot op dat moment hadden we met zes of zeven aanslagen per jaar te maken. Nadat de wet is aangenomen zijn er geen bommen meer ontploft. Want we kennen de criminelen en zij weten nu dat ze ook tij dens voorbereidingen kunnen worden gepakt." En zo is het steeds, zegt de politiewoordvoerder. Er vinden misdrijven plaats en pas achter af komt er wetgeving die de misdrijven verbiedt. En er wor den dagelijks misdrijven ge pleegd die tot nu toe onbekend waren in Litouwen. Ontvoerin gen, mensen die geld moeten betalen voor hun eigen 'veilig heid', afpersing, aanslagen, be dreigingen, chantage. Omdat de politie goede contacten heeft met de parlementariërs verloopt de inhaalmanoeuvre in een rede lijk tempo. Het politiekorps van Siauliai telt zevenhonderd manschappen. Ter vergelijking: Breda heeft 125.000 inwoners en moet het met een kleine driehonderd dienders doen. Toch klaagt Tamulionis over te weinig mensen: „We heb ben er honderd meer nodig." Maar de animo om bij de politie te gaan is niet hoog in Litouwen. Stamt nog uit de tijd van de Sovjet-bezetting. De politie werd geleid vanuit Moskou, de uniformen kwamen uit Moskou, de officiële politietaal was Rus sisch, enzovoort. De Litouwers hebben het niet zo op mannen in uniform. Ook al is het kostuum van de Litouwse politie veel vriendelijker en minder agressief dan het oude Sovjet-pak. „De bevolking toont weinig res pect voor de agent op straat. Dat is een groot probleem voor de politie. We kunnen maar geen hoog opgeleide mensen voor een baan bij ons interesseren. Daar door worden weinig eisen ge steld aan mensen die wel uniform willen dragen." Vandaar dat corruptie binnen politie oprukt, al ontkent Tan lionis dat in alle toonaard: Maar de voorbeelden ligge: straat. In de strijd tegen de daad controleren agenten op: belangrijk kruispunt automo! listen. Elke dag. Woon-wei verkeer wordt twee, drie 1: per dag aangehouden. Uiteraï constateert de agent dan eens een mankement of overt: ding. Die kosten geld, maar» interessante ruilwaar heeft 1» ook doorrijden. Ook technisch gezien is de 1 touwse politie volop in ontwil keling. Moderne communie® apparatuur doet zijn intrede: de komst van de paus heeft dl flink aan bijgedragen. De 1 mandad rijdt nog wel in Bu sche Wolga's en Lada's rond. het pakken van snelheidsove treders wil dat wel eens probl men opleveren want de mo mum snelheid van een po® voertuig is 110 km/h. Het bezoek van Johannes Pa® II was in veel opzichten 'test-case' voor de Litouwse p litie. Nieuwe apparatuur, menwerking met Westerse aut riteiten en beveiliging van hoogste niveau. Vytautas Ta® lionis zegt kort en trots: „I geen problemen geweest, één." Door Theo Hoeymakers WAT BEWEEGT een mens om 75 jaar na dato de voormalige slagvelden van de Eerste Wereldoorlog aan te doen? Om er oorlogsmusea, resten van loop graven, kerkhoven en forten te bezoe ken? Wellicht het onbekende en het myste rieuze van die alles vernietigende oor logsmachine, een gevoel dat zich op de slagvelden van Verdun en leper onmid dellijk opdringt. De totale zinloosheid van een vier jaar durende loopgra- venstrijd, met nauwelijks terreinwinst en steeds maar langer wordende doden lijsten. Chrisje en Kees Brants merken in de inleiding van hun boek 'Velden van weleer - Reisgids naar de Eerste We reldoorlog' op, dat de oorlog 'versla vend' werkt. En je kunt je dat goed voorstellen, als je na een eerste bezoek aan Verdun, leper of de Somme evenals de auteurs eenmaal gegrepen bent door de slachtingen aan het westelijk front. De schrijvers noemen hun boek een 'gids voor een gehavend stukje Europa', maar het is tevens een geschiedenisboek dat zich ook ver van de loopgraven van La Grande Guerre zeer vlot laat lezen. De Eerste Wereldoorlog is wel een lite raire oorlog genoemd en daarmee heeft menige Britse, Franse en Duitse histori cus zijn voordeel al gedaan. Ook de auteurs van 'Velden van weleer' putten driftig uit de rijke bronnen die op dit gebied voorhanden zijn. Werk van Wilf red Owen, Siegfried Sassoon, Edmund Blunden, Ernst Jünger en Erich Maria Remarque. Want veel meer nog dan de Tweede is de Eerste Wereldoorlog door schrijvers en dichters geboekstaafd. Er werd heel wat afgeschreven in de loop graven. 'Velden van weleer' - bij mijn weten de eerste echte 'Nederlandse' reisgids naar de slagvelden - behandelt de oorlog aan de hand van acht verschillende 'fron ten'. De auteurs volgen de krijgsver richtingen, behandelen en passant de militaire en politieke aspecten, geven tips over bezienswaardigheden en reis- en logiesmogelijkheden en beschrijven 'de alledaagse gekte' aan de hand van dagboekfragmenten, romans en gedich ten. Het geheel wordt gecompleteerd door handige detailkaarten en illustra ties. Het boek is mede zo leesbaar geworden door de vele vaak lakoniek aangehaalde anekdotes. Een voorbeeld: „Kolonel George Patton voerde het bevel over 177 tanks, overi gens zonder dat zij zich in gunstige zin onderscheidden, want de meeste waren al snel kapot of liepen vast in de modder. Zijn afkeer van angstige solda ten waaraan hij in WO II zo'n dubieuze faam zou ontlenen, had zich toen al ontwikkeld: 'Ik zag een figuur in een krater zitten met zijn geweer. Ik dacht dat hij zich verstopte en ging ernaar toe om hem uit te schelden. Hij was dood, een kogel door het rechteroog'." De passage zegt niet alleen iets over Patton, maar ook over de - beperkte - functie van de tank in de Eerste We reldoorlog. Een ander voorbeeld uit het dagboek van een Duitse soldaat. „De dag was lang en de een na de ander werd door ,die verschrikkelijke mitrailleur gepakt. (Wij) probeerden met onze nagels de bodem onder ons weg te krabben, om te proberen iets dieper iri de aarde te komen." En de auteurs vervolgen: „Het dorp viel pas na een week defini tief in Duitse handen, de heuvels ervoor bedekt met een feldgrau-tapijt van Duitse doden. Tot de gevangen geno men verdedigers van Douaumont Villa- ge behoorde de zwaargewonde kapitein Charles de Gaulle. De Fransen hadden al zware verliezen geleden, maar nog probeerde de plaatselijke commandant het dorp te heroveren totdat (de Franse bevelhebber) Pétain, de infanterist, die beter dan welke bevelhebber ook be greep wat de infanterie moest door staan, persoonlijk verdere aanvallen verbood." Op hun reis langs het westelijk to voeren Chrisje en Kees Brants de langs de ontelbare herkennir"1' van een oorlog die in de t landen een onuitwisbare indruk achtergelaten. Van protserige menten en prestigieuze musea tot doenlijke' kerkhofjes en overwoei bunkers. De auteurs waarschuwen de al te te reiziger voor 'twee weken afzi® hij of zij het vijftienhonderd kilow lange front in één keer zou w 'doen'. Uit eigen ervaring weten ze enkele dagen meer dan genoeg zoveel kerkhoven, monumenten, 10 musea en loopgraven bekruipt je ai een unheimisch gevoel. Het wordt maal iets te veel doem en dood. schrijvers bevelen dan ook korte® zonderlijke trips aan. 'Velden van weleer - Reisgids naa' Eerste Wereldoorlog' van Chrisje en Brants. Uitgegeven door Nijgh en Ditmar/Dedalus. Prijs: 45,-. WAARSCHUWINGEN WORDEN horen wil. Het kabinet heeft sign buiten gekomen, dat het met d voor de hoogste positie van de F ganisatie van de Verenigde Nati vertègenwoordiging bij de EG i toen het ging om de voorstelle geloofd. Waarom niet? Omdat Lubbers ei beter dachten te kennen? Omdal de onoverwinnelijkheid van k\ geloofde Lubbers de berichten v en kwam het hem niet slecht zeperd werd? Premier Lubbers is een bedreve van dienst en met grote ervarin jjioet dus weten hoe het er in daarom ligt de suggestie dat voor de hand. Gerrit Braks moest drie jaar het veld ruimen als minister visserij. Zijn politieke vrienden kwestie was hen, en zeker kabinetscrisis waard. En dat exponent van het christen-boere steunpilaren van zowel CDA dan ook niet voor niets al landbouw. penït Braks voelde zich yesiai nehabiliatie was op zijn plaats, van de Katholieke Radio Omroei net Europese schaakspel niet yan den Broek, had hij in zijn ja de interpretatie van dit st„, was de vriendschap hem niet want dezelfde Lubbers had hei. ,e kwestie van de visserijfraude vandaar dat de eerste minister kandidatuur Braks formeel s °9en zijn noodlot tegemoet r en en betekende meteen turopese stoelendans, vjt deze kwaadwillende lezing ha ^aar wil Lubbers niet Ooi 8 P°'it'cus üit het SChó. iv. k op deze versie serieus diene he I- ge! v t ri 1 als I rui 1 geslacf hi og seen niet I hert I steui t zon k ai schanc

de Stem | 1993 | | pagina 2