The Scene en Rowwen Heze in Zeeland Klassieke concerten in Vlaanderen EXPOSITIES SPEELFILMS 'ER «'«THEATER tef Bos met liedjes ■tp? in Oostburg en Hulst EjdïS I" eigentijds jasje iKENSBi leen slagschip Theater Ivonne Lex met stuk van Arthur Miller SCHRIJVERS Raskin ontmoet Hemmerechts Red Devils en Chubby Carrier in Porgy Kunst uit de museumkelder Landschappen van Johnny Beerens in Terneuzen Bewogenheid van Visani in Esprit in Clinge Kafkaiaanse angst in Porgy f DE STEM CULTURELE AGENDA D3 ttingstljd jtomische thriller in Zuidland fan Cremer Ingekort Kinderpop concert Crécheband 'Samson et Dalila' in opera Gent Krebbers en Olof in Vlissingen Nog te zien [NOVEMBER 1993 VRIJDAG 12 NOVEMBER 1993 .^T P-V**!*1 """T" HOLLANDSE Comedie, die v00rgaande seizoenen veel ucces boekte met bekende stuk ken van Agatha Christie, zet Lmenteel de komische thriller Blijf van mijn Lijk van Jack 'opplewell op de planken. Het tuk, oorspronkelijk getiteld Busybody' werd al enkele keren, Let andere titels en andere spe lers uitgezonden door de Neder landse televisie. In de toneeluit voering die morgenavond in het Euidlandtheater is te zien, speelt lllis van den Brink (bekend van |e tv-serie 'Het Pleidooi') de Koofdrol. Verder zijn Jéröme Reehuis, Pim Vosmaer en Peter Hoeksema te zien. De regie is tan Dolf de Vries. Willem Mengelberq T FOTO ROELOF trooj cabareüers' Job Schunng Pet Nazi-regime was voor nuziekleven zo slecht nog Jet beroep van orkestmusiai« vas voor de oorlog geen vetp" 2elfs de leden van hgt Concert |van°h^?onorariumn IN. het Ledeltheater in tas Jostburg, als in in Den Dullaert n Hulst brengt Stef Bos zijn uuzikaal theaterprogramma Tussen Liefde en Leegte'. De jeelzijdige artiest bouwde zijn lertig jaar geleden debuteerj irogramma op rond zijn in 1992 ii met 'Ik Jan Cremer' litóekomen CD met dezelfde ti- en Niek Barendsen, geven op vrijdag 19 november een voor stelling in het Zuidland. Het programma van Schuring is geti teld 'Kangoeroes in Zeeland'. Ongegeneerd en vol bravoure slaat hij om zich heen, hierbij niets en niemand ontziend. Al lerlei mensen moeten eraan gelo ven: van schrijvers tot dieren vrienden en van patjepeërs to verzamelaars. Bovendien zingt Schuring meer liedjes dan ooit. Het programma van Barendsen heet 'Het Zwanenmeer'. Het is een 'pas de deux van een krepe- rende eend met een doodgewone man'. Barendsen is wekelijks op de radio met hoorspelen en acts in Leidsekade Live. De voorstellingen beginnen om 20.00 uur. contrabas en percussie. Bos be gon op zijn 18de al teksten, geinspireerd op het Duitse caba ret uit de dertiger jaren, te schrijven. Hij kreeg bekendheid nadat hij de tweede prijs won in het Wim Sonneveld Cabaretfes tival. Hij speelde in licht satiri sche stukken en vertaalde musi cals. Zijn eerste plaat werd be kroond met een Edison en hij is ook de trotse bezitter van een Zilveren Harp. Zowel in Neder land als in Vlaanderen staat hij regelmatig hoog in de hitlijsten. Zaterdag 13 november in Oost burg (20.00 uur), vrijdag 19 no vember in Hulst (20.15 uur). hij met 'Ik Jan Cremer', ee utgekomen bteen in de literaire vijver va d Fbj z'nSt nummers van dit Nederland. Na 'De Hunnen', tie ilbum, naast ouder en recent Raar geleden, kwam er niel verk. gevoelsmens Bos zingt nieuws meer uit van Jan Cremei lver mensedjke onderwerpen. iNieuw is 'Wolf' eigenlijk oo uisterliedjes afgewisseld mei Iniet. Het bevat het autobiogralj Irel-achtige chansons, Ische verhaal uit het volumina lracbt me' ëro*e felheid en in- Iboek 'De Hunnen' over z| ensiteit. ■Twentse oorlogsjeugd jeugd en Ej wordt begeleid door een lopnieuw geredigeerd door tui f®11 ensemble: gitaar, toetsen, [redacteuren van uitgeverij D JSeidandse uitgevers hebba PiüOkkiO VOOr de jeilgd [jarenlang aangedrongen op ee I tatie in Enschede. „Wolf,is ee soort voorbode van De Hunne: [geworden. De Bezige Bij heeft ei I op zijn eigen manier iets nieuw: Ivan gemaakt. Nee, ik heb mi I daar niet mee bemoeid. Ik wildi niets te maken hebben met a [dat schrappen. Van de 150( bladzijden zijn er 1000 ge- I schrapt. Dat was niks voor mi geweest. Had ik ook niet gekund I omdat ik iedere zin van mij al: een zin voor de eeuwigheid be- I schouw", zegt Cremer. -nov van een jaar of acht moesten erin getild worden), je ziet ontevreden matrozen hun i eieren omver kegelen met een rollende kogel, je iet de chirur gijn aan het werk. Er werd veel geamputeerd in die tijd, maar daar waren de bemanningen be ter mee af dan met allerlei ziek tes. De geamputeerde stompen, poten en vleugels in scheepstaal, gingen het water in. Dat is het aardige van dit boek, het geeft je naast nuttige informatie ook een duidelijk beeld van het reilen en zeilen aan boord in die tijd. Er is veel praktisch vernuft: de ziekenboeg wordt met azijn be sprenkeld om te desinfecteren, patronen worden via natte gor dijnen doorgegeven om eventue le vonken te doven en kleren worden in urine 'gewassen' vervolgens gespoeld in zeewater. Op het schip zijn drenkelingen getekend, of handelsbootjes en onder het officiersgemak, mooi erkertje aan de buiten wand, scholen de vissen santen, en ergens moet een verstekeling zitten; wie hem vindt krijgt oorlam van de kapitein. Het is geen boek dat rekening houdt met tere kinderzielen- tekst en tekeningen van zware straffen als spitsroeden lopen en geselingen laten zien dat het de auteurs bepaald niet ontbreek' aan verbeeldingskracht, maarde toon is luchtig en humoristisch In gedachten dwaal je van "e tot dek en iedere keer zie je wee iets dat je eerder niet zag. Voor wie dit alles graag in echt wil zien: H.M.S. Victory nu een museumschip en li$ 1 Portsmouth ter bezichtig® maar een dergelijk van de w kun je ook in de Amsterdam5 haven bekijken. Stephan Biesty (illustraties) e Richard Platt (tekst): 'Slagschip, de serie 'Dwarsdoorgesneu Uitg. Zirkoon, 32.50 Jeugdtheater 't Appeltje speelt Pinokkio FOTO HET APPELTJE MORGENMIDDAG is in Den Dullaert in Hulst het sprookje 'Pinokkio' te zien, in de regie van Ivonne Lex. Theater het Ap peltje weet op ingenieuze wijze sprookjes te verbeelden en ze te voorzien van een hedendaags jasje. 'Pinokkio', het verhaal over het houten kereltje dat een eigen leven gaat leiden en eigen wijs allerlei avonturen mee- kt, wordt opgevoerd als to taal theater. Muziek, veel liedjes, een kleur rijk decor en originele kostuums helpen de acteurs om er een echt spektakel van te maken. Pinok kio is graag stout, dwaas en ongehoorzaam. Met een houten kop kun je tenslotte niet naden ken. Hij beleeft allerlei avontu ren en komt tijdens zijn omzwer vingen veel dieren tegen. De voorstelling is voor de jeugd van 4 tot 13 jaar. I Zaterdag 13 november; aanvang 14.00 uur. IN HET Klokhuis speelt het theater Ivonne Lex (TIL) tot eind januari de productie 'Ber gaf' van Arthur Miller in de .regie van Catrien Hermans. Ivonne Lex en Frans Maas tre- fen deze keer op als acteurs. Mer schetst op onovertroffen wijze een portret van gewone tmisen. Hij confronteert ze met yiarheden: liefde, dood en sex. het drama is pijnlijk grappig, vol droefheid en bittere wijsheid. Het stuk wordt gespeeld van 18 november tot 20 december en van 6 januari to 24 januari 1994. Aanvang telkens 20.30 uur en reserveren via 09-32.3.2343050 tassen 11 en 16 uur), fa de Singel brengt de Trisha Brown Company woensdag 13 november en zondag 14 (om •'■OO uur) het tweede program ma met de choreografiën Ne wark, Opa; Loop, The Movie en For MG. Gent fa het NTG in Gent wordt tot 20 november 'Onder de torens' vcan tago Claus gespeeld. Woensdag m zondag om 19.30 uur en zon- aS °m 15.00 uur. Het is een Sdegenheidsstuk als een hom mage aan de naamloze jury's en wmmissies in Vlaamse steden. Claus toont zijn satirische aan pak en zijn meeslepende fanta sie. In De Vooruit in Gent speelt de Blauwe Maandag Compagnie van 17 tot en met 20 november 'Joko' van Roland Topor. Het stuk handelt over angsten, men selijke verhoudingen, ziekte, dood en sexualiteit. In de stadsschouwburg in Sint Niklaas speelt het gezelschap de Tijd op 16 november 'De Fantas ten' van Musil om 19.00 uur. Brugge In de stadsschouwburg in Brug ge zijn er deze week twee toneel voorstellingen. Op maandag 15 november brengt Sigrid Koetse van de toneelgroep Amsterdam de solo 'Callas', een intieme voorstelling waarbij de tragiek en de roem van de grote opera diva wordt ontrafeld. Op dins dag 16 november is het de beurt aan theater Antigone dat 'Ave Ave Eva' speelt naar Joost van den Vondel. Het drama verlegt zich van de hemel naar de aarde, van engelen naar mensen en de Vondelkenners zullen delen uit Lucifer en Adam in ballingschap herkennen. De voorstellingen beginnen om 20.00 uur, tenzij anders vermeld. HET kader van het thema Vlaanderen' heeft de SLAZ een vond op touw gezet met twee 'aamse schrijfsters: Kristien aeifflnerechts en Brigitte Raskin. P dinsdag 16 november praten 1 met elkaar over hun werk. emmerechts publiceerde ver- ,en,eri essays in letterkundige ria 'en' Verder schreef zij (1Q ar meer Een zuil van zout Brede Heupen (1989) en so ik' In haar werk Peelt het menselijk onvermogen grote rol. Zij kreeg verschil lende prijzen voor haar werk, waaronder de Frans Kellen- donkprijs 1993. Raskin werd in eerste instantie bekend door haar deelname aan tv-program- ma's als Namen Noemen (BRT) en Van de rug af gezien (AVRO). Ze debuteerde met Het Koe koeksjong (1988). In 1989 kreeg ze hiervoor de AKO-Literatuur- prijs. De ontmoeting vindt plaats in de aula van de Zeeuwse bibliotheek in Middelburg. Aanvang 20.00 uur. The Scene FOTO GERDJAN VAN DER LUGT MIDDEN ZEELAND doet de komende week nogal wat pop in haar cultuur. De Piek in Vlissingen en 't Beest in Goes hebben voor morgenavond Zeeuwse bands geprogram meerd, De Stenge in Heinkens- zand heeft het Limburgse Row wen Heze op het affiche en de topper wordt The Scene, eind volgende week in de Goese Zeelandhallen. Na een try out in De Piek, vroeg het Vlissingse jongeren centrum de band 'A girl called Johnny' nog eens terug te ko men. Morgen gebeurt dat en het publiek kan rekenen op een smeuïge samensmelting van rock, rhythm blues. Boeg beeld is ex-I've got the Bullets zangeres Fréderique Spigt, ter wijl de rest van de bandleden de nodige ervaring hebben op gedaan, bij onder anderen Her man Brood, Julia Loko, Blues Power en Orkater. Het optre den begint om 22.00 uur. Een kaartje kost tien gulden. 't Beest haalt mega-act Ligeia in huis. De band heeft net de studio verlaten voor de opna mes van de demo 'Elegy'. Li geia komt voort uit het in 1990 opgerichte Ligeia Lie, ooit voorprogramma van Marillion. In de nieuwe bezetting heeft de band zijn stijl sterk verbreed, uitmondend in 'multi progres sive rock'. In het oog lopend is ook het door Vera Sorber (Dansz) ontworpen ballet dat aan de show van de band is toegevoegd. Ze beginnen om 22.00 uur. Entree vijf gulden. Limburgs Rowwen Heze was niet zolang geleden nog het best bewaarde geheim van Limburg. De hit 'Bestel Mar' bracht daar veran dering in en sinds hun optreden op Pinkpop 1992 is de groep ook in de rest van Nederland een begrip. Live staat de groep als een huis, met verschillende stijlen, van Tex Mex en polka's tot Ierse folk, gezongen met een Limburgs accent. Dit jaar braken zij definitief door, hetgeen tot uiting kwam in de toekenning van de Vero nica Award en de onderschei ding met de Zilveren Harp. Ze treden op vrijdag 19 november op in de Stenge. fii het voorpro gramma speelt om 20.30 uur de Zeeuwse band Surrender. Kaarten zijn in de voorverkoop 15,00) onder meer verkrijg baar bij de VW in Goes. Aan de zaal kosten ze 17,50. Eenvoud Sinds oktober toert The Scene door Nederland en België, ter promotie van hun nieuwe cd 'Avenue de la Scene'. Recente lijk liet de groep van zich spre ken met de single 'Iedereen is van de Wereld', een benefiet- sinlge ten behoeve van Anti Racisme Akties. Vorig jaar be wees de groep al tot de absolute Nederlandse top te behoren. THE RED Devils zijn in korte tijd een begrip geworden in de lage landen. Eerder dit jaar was dit uit Hollywood, Califor- nië afkomstige kwintet op tour nee in Nederland met als hoog tepunt een optreden op Pink pop en een live opname bij Kroeskës 2 meter sessies. Deze uitstekende R B forma tie staat trouwens bekend om zijn live reputatie. Jarenlang speelden ze iedere vrijdag in de King King Club in Los Angeles en steeds is deze tent iedere vrijdag uitverkocht in de hoop dat ze nog eens te zien zullen zijn. Gedreven door voorman Lester Butler (harmonica) en gitaar virtuoos Paul 'The Kid' Size staan ze garant voor een show waar de vonken vanaf sprin gen. Drummer Bill Bateman (afkomstig van de legendari sche Blasters) en de gebroeders Dave Lee en Johnny Ray Bartel completeren de groep. Hun cd 'King, King' bevat 12 juweel tjes die live werden opgenomen in de eerder genoemde club. Op uitnodiging van de stichting Blues Promotion treedt de groep op zondag 14 november op in Porgy Bess in Terneu- zen. Het voorprogramma wordt verzorgd door Such a Noise. De avond begint om 20.00 uur. In verband met de grote belang stelling wordt aangeraden ruim op tijd kaartjes af te halen. Zydeco Vijf dagen later, op vrijdag 19 november, staan er weer twee optredens op het programma. Hoofdact is Roy 'Chubby' Car rier. Hij speelt alzydeco sinds zijn tiende. Zijn accordeonstijl doet vaak denken aan die van 'King of Zydeco', wijlen Clifton Chenier. In 1987 sloot Carrier zich aan bij de hooggeprezen Terrence Siemien The Mallet Playboys. Met deze band toerde hij door Europa, Afrika, Cana da en de V.S. In 1989 begon hij zijn eigen band en na een de buutalbum traden ze op met onder ander The Band en Rob bier Robertson. Naast Carrier wordt de groep bemand door David Jessie Lejeune (gitaar), Brandon Henry (bas), Michael Chaisson (wasbord) en Clint Redding (drums). In het voorprogramma speelt The Watchman: 'hardfolk' van de Eindhovense singer/song writer Ad van Meurs, onder steund door zang van Ankie Keultjes. Na hun debuut, vijf jaar geleden, trad het duo op in binnen- en buitenland (onder andere Huntenpop en Roskil- derfestival). Vorig jaar maak ten ze een tournee door de V.S. waar hun muziek erg aansloeg. Twee cd's, geproduceerd door Joe Boyd (R.E.M.) en loftuitin gen in Billboard en Rolling Stone volgden. Kaarten voor beide concerten, ook een zogenaamde 'package- deal', zijn verkrijgbaar bij de gebruikelijke voorverkoopa dressen. The Scene onderscheidt zich door eenvoud en openheid in de muziek en door de direkte, poë tische teksten van Thé Lau. Met name diens rauwe, hese stem speelt een grote rol bij de krachtige, gedreven podium presentatie. Het optreden in de Zeelandhallen, zaterdag 20 no vember, begint om 20.00 uur. In het voorprogramma speelt de groep Het Hart. Toegangskaar ten a 17,50 zijn onder meer verkrijgbaar bij de VW Goes, Sonora in Terneuzen en Kos- ter-Dey in Axel. DE CRECHE Band is 's werelds enige kinderrockband. Ze ver zorgen een echt kinderpopcon cert, maar dan wel met humor. De teksten zijn voor kinderen zeer herkenbaar, de muziek is hedendaags. De band verovert stormenderhand het jeugdige theaterpubliek in Nederland en Vlaanderen. Vijf muzikanten sterk, zich be dienend van teksten van Wil lem Wilmink en Karei Eykman, zingen ze over bedplassen, lui zijn, verliefd worden, opschep pen, wassen en noem maar op. Het resultaat is een daverend popconcert voor kinderen tus sen de zes en twaalf jaar, stee vast eindigend in een massaal meegezongen finale. De voor stelling is volgende week te zien in het Zuidlandtheater in Temeuzen. Woensdag 17 november; aan vang 15.00 uur. HET AMSTERDAMS Concert gebouw orkest geeft een con cert in Antwerpen onder lei ding van dirigent Wolfgang Sa- wallisch, een van de topdiri- genten van dit ogenblik. Op het programma staan het vioolcon certo van Brahms met als solist de virtuoos spelende Maxim Vengerov, het educatieve werk 'A young person's guide' van Britten en als sluitstuk Till Eu- lenspiegel van R. Strauss. Van avond in de Elisabethzaal in Antwerpen. Op zaterdag 13 no vember speelt in dezelfde zaal het Collegium Instrumentale Brugense o.l.v. Patrick Peire werken van Haydn, Bach, Van Maldere en Mozart. Solistische medewerking verleent de pia nist en Elisabethconcours fina list: Stephen Prutsman. In de kathedraal van Antwer pen brengt het Kon. Filharmo nisch Orkst van Vlaanderen op 15 november 'Die Schöpfung' van Haydn. Kenneth Montgo mery leidt het koor en kamer orkest van Namen en de solis ten zijn Elzbieta Szmytka, Douglas Johnson en Thierry Felix. In de Singel speelt op woens dag 17 november het Saint Louis Symphony Orchestra o.l.v. Leonard Slatkin 'Sha dows' van Claude Baker. Daar na soleert Rudolf Buchbinder in het vierde pianoconcerto van Van Beethoven en het concert DE VLAAMSE Opera in Gent verzorgt vier concertante uit voeringen van 'Samson et Dali la' van Saint Saens. Het ver haal is gebaseerd op de bijbel. Samson wordt voorgesteld als Florence Quivar FOTO ARCHIEF DE STEM het eeuwig boeiende symbool van de vleselijke man die ge bukt gaat onder zijn verlan gens. Hij levert zich over aan de listen van de vrouw Dalila, maar doet dit op het moment dat hij is afgemat. Dalila levert hem aan de Filistijnen voor geld. Saint Saens heeft Dalila min of meer geïdealiseerd en haar een belangeloze haat toegeschre ven. Het is een boeiend drama van een strijd tussen twee men sen die eikaar te gronde rich ten. Imre Pallo dirigeert het koor en symfonisch orkest van de Vlaamse Opera, de titelrol len worden vertolkt door tenor Vladimir Popov (Samson) en mezzosopraan Florence Quivar (Dalila). Vrijdag 12 november, dinsdag 16 en vrijdag 19 november om 20.00 uur. Zondag 14 november om 15.00 uur. wordt besloten met Ein Hel denleven van R. Strauss. Sint Niklaas/Gent In de stadsschouwburg in Sint Niklaas vertelt Robert Groslot over de sonate. Hij speelt enke le grote sonates van L. van Beethoven. Met klinkende voorbeelden leidt Groslot het publiek door de verschillende muziekstijlen van Scarlatti tot en met Beethoven. Aanvang 15.00 uur. In de Vlaamse Opera speelt speelt het Filharmonisch orkest van Zagreb o.l.v. Tamas Gal een Russisch programma op woensdag 17 november. Solist in het tweede pianoconcerto van Rachmaninov is Rafael Or- ozco en het orkest speelt ook nog de zesde symfonie van Tjaikovski. Aanvang 20.15 uur. De concerten beginnen om 20.00 uur, tenzij anders ver meld. DE STICHTING Najaarscon cert Rotary Vlissingen is erin geslaagd twee Nederlandse top violisten naar de Sint Ja- cobskerk te halen. Herman Krebbers en Theo Olof treden daar morgenavond, tezamen met het Arion Ensemble, op in een najaarsconcert ten behoeve van twee projekten. De violis ten en het uit leden van het Residentie-orkest samengestel de ensemble, onder leiding van Alexandra Lascae, brengen werk ten gehore van" Vivaldi, Griek, Dvorak, Geminiani/Co- relli en Bach. Van de opbrengst gaat een deel naar een regiona le harmonie en een deel naar een projekt voor de bouw van schoonwaterreservoirs in Mid- den-Java. Kaarten a 47,50 zijn onder meer verkrijgbaar bij de VW's Vlissingen en Mid delburg. Zaterdag 13 november; aan vang 20.00 uur. HET MUSEUM voor Schone Kunst in Antwerpen vierde in 1990 het 100-jarig bestaan en begon met aanzienlijke verbou wingen. Sinds die tijd is er geen expositie meer gewijd aan de modeme kunst vanwege gebrek aan ruimte. De nieuwe werken werden daarom opgeslagen. De 19e en 20e eeuwse werken zijn nu uit de kelders gehaald en worden vanaf morgen tentoon gesteld. De werken van het 'keurkorps' (internationaal bekende kunste naars uit de vorige eeuw) vor men de kern van de verzameling moderne kunst in Antwerpen. In de selectie zijn werken opgeno men van onder anderen James Ensor, Constant, Permeke, Mo- digliani, Minne, Magritte, Toor- op, Van Gogh, Willink en Zadki- ne. Tezamen bieden de werken een gevarieerd beeld, omdat ver schillende stijlen en disciplines van schilderij tot en met collages te zien zijn. ITot eind januari. Dagelijks (be halve op maandag) geopend van 10.00 tot 17.00 uur. IN DE hal van het stadhuis van Terneuzen is een tiental grote schilderijen te zien van Johnny Beerens uit Schoondijke. Bee rens' motieven houden verband met het Zeeuws-Vlaamse land schap. Hij bestudeert zijn onder werpen intensief voordat hij aan de slag gaat. Zijn technische vaardigheden stelt hij in dienst van de expressie. In de loop der jaren zijn Beerens' voorstellin gen geminimaliseerd. Het beeld is abstract, de motieven zijn zeer realistisch geschilderd. De wer ken zijn uitdrukkelijk niet de dragers van een boodschap of verhaal. Beerens maakt soms gebruik van intensieve schilderprocédés, bij voorbeeld door olieverftechniek te combineren met eitempera. In verband met de droogtijd van de vele verflagen kan het gebeuren dat er twee jaar ligt tussen de opzet en de voltooiing van een schilderij. Beerens studeerde vo rig jaar met lof af aan de Acade mie voor Beeldende Vorming in Tilburg. Sinds januari 1993 is hij docent beelden vorming bij Toonbeeld in Terneuzen. Eerder exposeerde hij onder meer in Axel en Sluis. In het centrum van Tilburg is een acht meter hoge en dertig meter brede muurschildering van zijn hand te zien. 'Danza della terra' van Johnny Beerens ENRICO VISANI werkt in Bo logna. De Italiaanse schilder en graficus exposeert zijn werken in Galerie Esprit in Clinge. Het is de eerste keer dat Visani zijn werk in Nederland tentoonstelt. Hij exposeerde veelvuldig in Ita lië, Griekenland, Frankrijk, Rus land, Zuid-Amerika en België en ontwikkelde een geheel eigen stijl waaruit een beheerste be wogenheid en sterke authentici teit spreekt. In Visani's werk ziet de kijker vormen die in de verte refereren CLINGE - Galerie Esprit, Gravenstr, - Schil derijen en grafiek van Enrico Visa ni. Geop. do. tot maan. 13.30-17.30 u. en op afspraak, (tot 6 dec.) MIDDELBURG - Zeeuws Museum - 'De weg van den Engel', van Flup Ju Bedrijf en Pierre Schwartz. Geop. di. t/m vrij. 10-17 u. za. t/m ma. 13.30-17 u. vanaf 1 nov. gesl. op ma. (tot 10 jan. '94). -Zeeuwse Bibliotheek - Schrijver sportretten van Dorinde van Oort Geweven wandkleden van len van den Berg. Geop. ma. 17.30-21 u. di. t/m vrij. 10-21 u. za. 10-13 u. (tot 5 dec.). Art=Start Museum: project van Ko de Jonge: Nieuwe reeks kunste naarsboekjes van o.a. Klaus Riechling, Leon Riekwel, Angela Rother, Ruscoe en Sarkis. Tijdens openingsuren bibliotheek (tot 26 dec.). SLUIS - Stadhuis, Raadskelder - 'Dutch', werk van Jan Bruens en Nelly van Nieuwenhuijzen. Geop. dag. 13-17 u. do. gesl. (tot 13 nov.). TERNEUZEN - Stadhuis - Schilderijen van John ny Beerens. Geop. tijd. kant. uren. (tot 18 dec.). VLISSINGEN - Watertoren - Hedendaagse kunst: aan de werkelijkheid, meestal dier- en mensfiguren. Deze her kenningspunten worden echter opgenomen in een werveling van kleur en ritme. De emotie is steeds de basis van elk kunst werk bij Visani, maar deze wordt door de geestelijke ver kenning en de figuratie onderge schikt gemaakt aan de innerlijke wetten. Tot 6 december. Van donderdag ;tot maandag van 13.30 tot 17.30. Donderdag ook van 19.00 tot 21.00 uur en op afspraak. Nederland-Vietnam, een dialoog. Werken van Vinh Phuong, Tran Luong. Tran Trong Vu, Eveline van Duyl, Jan Haas en David Vandekop. Geop. wo. tot ma. 12-17 u. (tot 16 jan.). -Stedelijk Museum - 'Oog in oog met Vietnam': fotografiën van Vin cent Mentzel, Robert Mulder, Mark Pasveer, Jeroen Snijders, Hannes Wallrafen en Jonathan Weyland. Geop. ma. t/m vrij. 10-17 u. za. en zo. 13-17 u. (tot 16 jan.). ZIERIKZEE -Galerie Noordhavenpoort - Lus trumexpositie. Werken van Willem van Anraad, Anna Blom, Jan van Breughel, Tom Lamper, Rijnhard Schregardus ea. Geop. di. t/m zo. 13-17 u. ANTWERPEN - Openluchtmuseum voor Beeld houwkunst Middelheim - Nieuwe collectie beelden, oa. beelden van Per Kirkeby en Panamarenko. Geop. in juni en juli: 10-21 u. aug.: 10-20 u. sept.: 10-19 u. okt. tot jan. 10-17 u. (tot 19 dec.). - Museum Mayer van de Bergh - (Brueghelzaal): Werken van Pieter Brueghel de Oude en de Jonge met aanvulling van 'De Triomf van de Dood' van Pieter Brueghel de Jonge. Geop. di. t/m za. 10-17 u. (tot jan. '94). GENT - Museum van Hedendaagse Kunst - Aldo Rossi, Architetto, retrospectie ve tentoonstelling met 40 architec tuurmodellen en meer dan 300 origi nele tekeningen uit de periode 1960-1993. Geop. dag. 9.30-17 u. ma. gesl. (tot 28 nov.). DE FILM 'Kafka' van Steven Soderbergh draait in de eerste plaats om het Kafkaiaanse the ma van de existentiële angst van het individu. Intense vervreem ding staat centraal in Soder- berghs verhaal, dat op het eerste gezicht overkomt als een banale, maar spannende thriller. Maar 'Kafka' is meer dan dat. Jeremy Irons als kantoorslaaf met flaporen en een eeuwig ver baasde blik is ronduit schitte rend. Een kleurloze klerk bij een verzekeringsbedrijf, maar in zijn vrije tijd ook de schepper van hersenspinsels. Op zijn dwaal tochten door het anarchistische Praag van om en nabij WO-I, krijgt hij te maken met een ver moorde vriend, samenzweerders, moordende gekken en een on menselijke geleerde van Fran- kenstein-formaat. Naast Irons zijn onder meer Theresa Russell, Jeroen Krabbé en Sir Alec Gui- ness. De film is volgende week te zien in Porgy Bess in Terneu zen. I Woensdag 17 november; aan vang 20.00 uur.

de Stem | 1993 | | pagina 21