Basisonderwijs deugt niet Informatiespecialist of Mediathecaris? Kinderen beheersen Nederlandse taal niet en kunnen niet rekenen Rushdie streng bewaakt Schoonheid zonder grenzen Ghanese kinderen moeten terug Werkgevers krijgen subsidie voor herplaatsen wao'ers OPEN5 DAG 4e^ecjckjctfl)e[ Doemdenkende verzekeraars jagen burger angst aan E2 HUIS DIEREN TL5 pvang voor nderstalige erlingen antal branden org gestegen wartaalwinst heil omhoog 'eizigers voelen icli niet veilig 'aus valt en ireekt schouder toete voor ^AC-spelers **uman terug in Sectie Oranje Ij ft rf ik al van de Steengrillen, net iets anders. net iets Sleepboten trekken vastgelopen Noorse bulkcarrier vlot Genieten van baksteen Weer dreigbrieven 'White Power' aan adres allochtonen A.s. zondag 1 EMBER 1993 |ia de hongersnood van dreigt. Dankzij de EG ze Afrikaanse woestijn jiu moeten zij vaststellen liet kwijt kunnen. Reden-, lt-Afrika met goedkoop It gesubsidieerd door de portret van ds. Middel- lium (het opvangcentrum reeks 'Achter gesloten derlandse instituten cen- |euren plaatsvinden, j uit onder het overkoepe- Intaires op vrijdagavond, ember, schetst een portret Amsterdam. foto ap fieen 'Night of the Proms' Ide lage landen, die er een It Veronica het eerste deel ren Sting, Colin Blunstone lolle Ahoy in Rotterdam |ting van pop en klassieke popzanger Sting. (taanse speelfilm uit 1965. Marshall Thompson, Betsy Marsh Tracy leidt een frika en neemt de schele wordt geholpen door de |orilla's bestudeert. Als ze voorzien hebben, komen uit 1982. Regie: Robert fay, Scott Glenn en Patrice die elkaar voor het eerst 'pelen van 1976, worden !n ze als rivalen tegenover e Spelen van 1980, in de tlm uit 1991. Regie: Jack I Stephen Moore en Alec de Peloponesische oorlog kydides. De oorlog tussen Jpuw voor Christus, duurde jucydides, generaal in het ■telt zijn verhaal. IE VERSCHILLEN lueui '|oozuaoips 'uaAoqsigosJ u uauajs 'Buuind 'puoq uea ueiu uba jseq 'jua6e uba uijV I I I I I o* aan *e weden? ,„„nhOr.n Kleintje lia en nel komt .n orde mnfS tienduizenden Stern-Ieders Ts^en (een op de dr.el lezen uw advenen dat zij speciale oeiangsrelting hebben °m voor onze Kleint,es rubriek Huisdieren tncuzen - Er is een oplossing vonden voor de opvang van de [-Nederlandstalige leerlingen Zeeuws-Vlaanderen. Alle jolen van voortgezet onder is hebben een overeenkomst ■loten. Het laatste woord is nu de gemeenten en de provin- Die moeten garant staan financiële risico's. ZIE ZEELAND - C1 Haag - Het aantal branden igt explosief. De brandschade er het eerste halfjaar bedraagt 750 miljoen gulden, bijna enveel als de schade in het le jaar 1992. Bij de ruim 3000 anden in woonhuizen vielen de rste zes maanden van dit jaar 45 doden. en Haag - De netto-winst van Koninklijke/Shell Groep is in t derde kwartaal gestegen met procent. Over de eerste negen landen groeide de winst met procent. De chemie zit van- jige de reorganisaties, zoals bii, iell Pernis en Shell Moerdijk, steeds zwaar in de rode fers. ZIE ECONOMIE -A6 ïsterdam - Een op de vier zigers in het openbaar vervoer elt zich af en toe niet veilig, ijkt uit een gisteren openbaar maakt onderzoek. Bijna drie- wart van het rijdend personeel i let openbaar vervoer was vo lg jaar slachtoffer van agressief edrag. In de Kamer kreeg mi- ister Maij (Verkeer) gisteren an vooral de PvdA de wind van Dren, omdat ze het openbaar ervoer zou laten verslonzen. IZIE BINNENLAND-A3 HET WEER VRIJDAG 12 NOVEMBER 1993 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 1,60 - ZATERDAG: 1,90 Rustig weer Het is wisselend bewolkt. Af en toe schijnt de zon en er kan nog een buitje vallen. In de avond neemt de bewolking toe: het begin van een nat en winderig weekeinde. 'aticaanstad - Paus Johannes palas II is gisteren tijdens een -èntie gestruikeld en vier tre in naar beneden gevallen. On- ffioek in een ziekenhuis wees it dat de kerkvorst het rechter dioudergewricht heeft gebro- ffi. Ook is zijn schou'der uit de om geraakt. De kerkvorst zal o schouder vier weken lang in to verband moeten dragen Ma - NAC-trainer Ron Spel l's heeft zijn spelers Ruud ro°d en Marco Sas een boete 'Pgelegd omdat ze afgelopen [oensdag in het bekerduel met >>V in zijn ogen onnodig tegen w rode kaart opliepen. „Ze ™ben de club gedupeerd. °°rtaan staat iedere speler, die 0 'ets doms doet, een boete te 'achten," aldus Spelbos. ■t'st - Bondscoach Dick Advo- jat heeft PSV-speler Arthur taan teruggehaald bij de se tdie van het Nederlands elftal, t woensdag de beslissende A-kwalificatiewedstrijd in en tgen Polen speelt. Numan ver engt de geschorste Frank Rijk ara. 'ZIE SPORT - b1 *a Gelukkig ben basissgool af Toenadering in het Midden- Oosten of niet: de Libanese schoonheidskoningin Ghada Turk (22, rechts) loopt kans voor de rechter te worden ge sleept omdat ze samen met Miss Israël (17, links) voor de camera heeft geposeerd. De foto stond gisteren op de voorpagina's van alle Libanese kranten, voorzien van scherpe commentaren. 'Een schande', schreeft de pro-Iraanse krant Ash-Sharq. In Israël daarentegen waren de commentaren positief. (ADVERTENTIE) Huis ten Bosch Aan de markt in Etten-Leur Reserveren 01608-12340 Van onze verslaggever Viissingen - Drie sleepboten hebben donderdagmorgen de Noorse bulkcarrier Bona Freigh ter (44.072 brt) vlot getrokken. Het schip was enkele uren eerder voor de kust van Cadzand-Bad aan de grond gelopen. De bulkcarrier raakte in de Wie lingen-Noord op drift. De Bona Freighter lag daar voor anker met aan boord 57.000 ton kolen voor Gent. De slepers Fighter en Terneuzen van de Unie van Redding en Sleepdiensten en de Brielse Bank van de Nieuwe Vlissingse Sleepdienst slaagden er rond half acht gistermorgen in het schip weer vlot te trekken en naar de vaargeul te slepen. Van onze verslaggever Haarlem - Drie Ghanese kinderen mogen niet in Ne derland bij hun moeders blijven. De Haarlemse rechtbank be sliste gisteren dat de kinderen van 9, 11 en najaar terug moeten naar Ghana. De kinderen zijn 23 oktober in Nederland gearriveehd om bij hun moeders te wonen. De kin deren, die uit twee gezinnen komen, werd echter de toegang geweigerd. Sindsdien verblijven ze in de wachtruimte van Schiphol. De moeders mogen hen wel bezoe ken maar ze mogen niet bij de kinderen blijven. De twee moeders van de kinde ren wonen zeven jaar in Neder land. Beide moeders waren bij hun vertrek uit Ghana niet In staat de kinderen mee te ne men, zegt hun advocaat Jap a Joe in Utrecht. Een oma bracht de twee kinde ren uit het ene gezin groot, een tante zorgde voor het 11-jarige meisje van de andere moeder. De tante is echter overleden. De oma van de twee andere kinderen kan ze niet meer ver zorgen nu ze blind is geworden. Reden voor de twee moeders om hun kinderen naar Neder land te halen, temeer omdat ze zeker zijn van hun verblijf hier. Een moeder is getrouwd met een Nederlander en genaturali seerd, de andere vrouw heeft een verblijfsvergunning. De rechtbank vindt echter dat de moeders niet aannemelijk kunnen maken dat er voor de kinderen in Ghana geen andere steun of opvang mogelijk is. De rechter twijfelt bovendien aan het bestaan van een feite lijke gezinsband. Volgens de rechter is door het vertrek van de vrouwen de gezinsband ver broken. Hij voert voorts aan dat nergens uit blijkt dat de moeders hun kinderen finan cieel steunden. Advocaat Jap a Joe bestrijdt dat. „Ze waren wel geografisch gescheiden, maar dan blijft de gezinsband nog wel bestaan. Als een Nederlander door Shell naar Koeweit wordt gezonden en zijn kinderen hier blijven bij een familielid, is de gezinsband toch ook niet verbroken?" Voor het achterwege blijven van geldelijke steun heeft hij de verklaring dat de ene moe der geen werk heeft, geen kin derbijslag krijgt en van haar uitkering geen bedrag van 56 gulden per week per kind kan betalen. De andere moeder heeft contant geld meegegeven voor haar kind en kan niet aantonen dat ze bedragen heeft overgemaakt. Met dat alles vallen de kinde ren niet onder de regels die gelden voor gezinshereniging. Het korte geding dat de kinde ren aanspanden om uitzetting te voorkomen, verloren ze gis teren. Advocaat Jap a Loe vreest dat de kinderen een ongewisse toe komst tegemoet gaan. -Of de kinderen in Ghana weer opge vangen kunnen worden, is niet bekend. VANDAAG IN DEZE KRANT Na de bevrijding werd Brabant een proeftuin voor de architectuur van de wederopbouw. De baksteenbouw herleeft op een expositie in De Ghulden Roos in Roosen daal. zie grote gids-deel d INHOUD 4 katernen BinnerWBuitenland A2 Binnenland A3 Buitenland A4 Economie A5 Beurs A6 Sport deel B Zeeland deel C Grote Gids deel D RTV-programma's D5 Van onze verslaggevers De Meern - De kwaliteit van het basisonderwijs laat op belangrijke punten veel te wensen over. Vooral de beheersing van de Ne derlandse taal is zo slecht, dat een intensief actieprogramma noodzakelijk is. Maar ook in rekenen blinken Nederlandse kinderen bepaald niet uit. De situatie is zo zorg wekkend geworden omdat er van de scholen veel te veel wordt gevraagd. Onder de maat Dat blijkt uit het nog vertrouwe lijke rapport 'Ruimte voor kwa liteit' van de Evaluatiecommissie Basisonderwijs. Het rapport wordt in januari officieel gepu bliceerd. Vooral schrijven en spreken van het Nederlands en 'begrijpend lezen' blijft ver achter bij de gestelde eisen, vindt de commis sie, terwijl luisteren en spellen wel goed gaan. Opvallend is dat halverwege de basisschool dé prestaties op alle gebieden nog redelijk zijn, maar aan het eind zijn ze duidelijk onder de maat. De allochtone leerlingen zijn er wat dat betreft het minst aan toe: hun kennis van het Neder lands is echt ronduit slecht. De commissie vindt dat veel meer aandacht besteed moet worden aan Nederlands als tweede taal voor de allochtonen. Hun taalbeheersing dreigt een groot probleem te worden, want ook de kennis van de eigen taal is niet goed. Het onderwijs in het Turks en Arabisch is ver bene den de maat. Bij rekenen blijken de kinderen vooral slecht te presteren op de wat ingewikkelder onderdelen als breuken, procenten en ver houdingen. Ook hier blijven de allochtone kinderen ver achter. Geschiedenis en maatschappelij ke verhoudingen beheersen de kinderen matig en aardrijkskun de en biologie onvoldoende. De oorzaak van de zorgelijke situatie ligt volgens de commis sie vooral in de zware belasting van de scholen op allerlei gebied. Het onderwijsprogramma van de basisschool, zoals dat in 1985 is ingevoerd, telt veel meer vakken dan dat van de vroegere lagere school. Bovendien krijgen de kinderen steeds vaker lessen over problemen als milieu, drugs, incest, oorlog en aids. Ouderwets De commissie heeft veel kritiek op het onderwijsbeleid van de regering, dat veel te weinig reke ning houdt met de praktijk van de school. De mate waarin lera ren en schoolleiders in staat en bereid zijn allerlei veranderin gen, zoals fusies, door te voeren wordt in Zoetermeer zwaar overschat, vindt de commissie. Aan de kwaliteit van de leraren en schoolleiders ligt het volgens de commissie niet. Er wordt goed les gegeven, hoewel de meeste leraren nog wel een beet je ouderwets zijn. Minister Ritzen (Onderwijs) vindt dat het niet zo droef ge steld is met het onderwijs. Hij vindt wel dat dé belasting van de leerlingen hoog is omdat ze veel vakken tegelijk moeten volgen. „Misschien moeten we met vakken als milieu en verkeer wat temperen." Hij wil in ieder geval op de basisschool voorrang geven aan onderwijs in de basis vakken: lezen, schrijven en reke nen. Van onze verslaggever Arthur't Hart Breda - Verzekeringsmaatschappijen spelen in toenemende mate in op de vrees onder hun (potentiële) cliënten voor verdere uitholling van de sociale zekerheid. Daarbij worden onsmake lijke en onjuiste argumenten niet ge schuwd. Dat zegt de Consumentenbond bij monde van hoofd financiële ledenservice E. van Doeselaar. „Ze wakkeren angsten aan met 'doemdenk'-teksten, en bieden dan tegelijkertijd de pseudo-oplossing: verze ker je bij ons als je nog van een behoorlij ke oude dag wilt genieten. Praktisch iedere maatschappij doet het." Een voorbeeld is een aanbiedingsbrief waarmee de in Groningen gevestigde Ne derlandse Verzekerings Groep (NVG, een volle dochter van verzekeringsgigant Ae- gon) momenteel op ruime schaal klanten tracht te werven voor een aanvullende aow-verzekering. Daarin wordt de indruk gewekt alsof de aow-uitkering op het punt staat te verdwijnen of te worden beknot. „Kunt u leven zonder aow?" begint de tekst. Vervolgens wordt gesteld dat de verzorgingsstaat het zwaar te verduren heeft en dat andere voorzieningen, zoals de wao, al zijn uitgehold. „En binnenkort is de aow aan de beurt. Immers, de aow wordt onbetaalbaar voor de overheid. Dit betekent dat u misschien niet meer in uw eigen huis kunt blijven wonen of met uw eigen auto boodschap pen kunt doen". Wilt u in de toekomst blijven leven zoals u dat gewend bent, aldus de brief, dan is het 'beslist noodza kelijk' nu maatregelen te treffen: een aow-verzekering afsluiten, uiteraard bij de NVG. Inderdaad wordt in de politiek van tijd tot tijd gediscussieerd over de betaal baarheid van de aow in de (verre) toe komst. Maar, benadrukt het ministerie van Sociale Zaken nog eens: bij de rege ring bestaat geen enkel voornemen om de aow ingrijpend te veranderen. Volgens Van Doeselaar opereren andere verzekeraars net als de NVG, vooral op het terrein van pensioenverzekeringen. „Ik vind dat ongepast. Het is puur angst inboezemen. Die polissen bieden boven dien slechts een schijn-oplossing, want zo lang je niet weet of er in de aow wordt ingegrepen en op welke manier, kun je er ook geen passende verzekering voor ma ken". De verzekeringsbranche is het niet met hem eens. „Dat verzekeraars vaker een voorschot nemen op zaken die nog hele maal niet aan de orde zijn, bestrijd ik," zegt directeur E. Lemmens van Meeüs De Britse schrijver Salmon Rushdie heeft de afgelopen vier dagen in het diepste geheim een bezoek aan Nederland gebracht. Alleen op de laatste dag trad de omstreden schrijver tijdens een zwaar bewaakte persconferentie in de openbaarheid. Rushdie is door de Iraanse geestelijkheid ter dood veroordeeld vanwege zijn boek'De Duivelsverzen'. fotoanp ZIE OOK PAGINA - A2 'Zp kan ik niet altijd doorgaan' Van onze Haagse redactie Den Haag - De nieuwe regels waardoor arbeidsongeschikte werknemers moeilijker een wao-uitkering krijgen, worden niet gewijzigd. Wel is staatssecretaris Wallage (Sociale Zaken) bereid werkgevers een subsidie te geven als ze gedeeltelijk arbeidsongéschikte werknemers elders in het bedrijf een baan aanbieden. De Gemeenschappelijk Medische Diensten (GMD) in Arnhem, Breda en Venlo lieten de afgelo- Dordrecht (anp) - In Dordrecht, Papendrecht, Sliedrecht en Al- blasserdam zijn brieven opgedo ken met bedreigende en discri minerende teksten. De brieven, die met 'White Po wer' zijn ondertekend, zijn ge stuurd aan twaalf allochtone ge zinnen. De gezinnen hebben bij de politie aangifte gedaan. Volgens officier van justitie mr. J. van Zon vertonen de brieven verschillen met de geschriften die vorige week in het Brabantse Waalwijk opdoken. (ADVERTENTIES) Bij Nederlands grootste serviezenspeciaalzaak Nergens zoveel keuze Showroom Dorpsstraat 58 Chaam (bij Breda) pen weken weten dat de nieuwe wao-regels funest uitwerken. Bijverzekeren zou geen enkele zin hebben omdat gedeeltelijk arbeidsongeschikten door de re geling helemaal geen wao-uitke ring krijgen maar in de ww te recht komen. Knelpunt is de nieuwe manier waarop de moet worden geschat wat iemand nog kan werken, ondanks de handicap. De ar- beidsdeskundigen moeten niet meer kijken naar een passende functie voor de gedeeltelijk wao'er maar naar algemeen ge accepteerde arbeid. In de praktijk blijkt dat daar door de mate waarin iemand nog arbeidsgeschikt is, sterk wordt verhoogd. Wallage liet onomwonden weten dat het nieuwe schattingsbesluit niet op de helling gaat. Hij er kende dat de toestroom tot de ww-uitkering kan stijgen. De voorspelling van de GMD's dat 80 procent van de arbeidson geschikten niet meer voor een wao-uitkering in aanmerking komt, vonden de staatssecretaris en de Kamer te ver gaan. Wallage deelt de zorg van de Kamer over de herplaatsing van de arbeidsongeschikten. Daarom beloofde hij een loonsubsidie voor ondernemers, die die (ge deeltelijk) arbeidsongeschikten een baan aanbieden die aanzien lijk lager beloond wordt dan het niveau waarop de arbeidsonge schikte eerder werkte. Ontdek op onze voorlichtingsdag de wereld van informatie in schrift, beeld, geluid en chip. Zaterdag 13 november 9.30-15.00 uur, informatieronden om 10.00 en 13.00 uur. Prof. Cobbenhagenlaan 13, Tilburg, tel. 013-635250. Vraag de krant 'Informatiekunde' aan. Hogeschool Midden-Brabant Assurantiën in Breda. Met de aanbieding van de NVG is hij niet bekend. „Wij versturen dat soort brieven niet." Een woordvoerder van de NVG zegt dat zijn maatschappij 'beslist niet de bedoe ling heeft om te misleiden'. Dat er iets met de aow aan de hand zou zijn, valt niet hard te maken, geeft hij toe. „Maar we sluiten niet uit dat dat ooit nog zal gebeuren. En dan kun je beter het zekere voor het onzekere nemen, is onze bood schap." De aow-polis blijkt een al veel langer bestaande aanvullend-pensioenverzeke ring van de NVG te zijn, die sinds kort onder een nieuwe noemer wordt ver kocht. „Het is gewoon oude wijn in nieuwe zakken, net als bij andere maatschappij en," aldus de woordvoerder. Hij erkent dat er in de aanbiedingsbrief 'misschien wat ongelukkige zinsneden' staan. RUSHiE Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woordfen) naar keuze erin gegraveerd, ais u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. s Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode:Plaats:_ Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: kwartaal acceptgiro 85.50 o maand automatisch28.45 De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode:. kwartaal automatisch83.- bank/gironr Plaats:. In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. DE STEM. EEN KRANT DIE JE WAT IEGT

de Stem | 1993 | | pagina 1