DE STEM Brabant herrees in baksteen Het katholieke zuiden was na de oorlog proeftuin van de Delftse School Baksteentocht langs Breda Oosterhout Raamsdonksveer, Zevenbergen Klundert en Roosendaal GroteGids VRIJDAG 12 NOVEMBER 199B DEEL I November is voor de Bredase schouwburg de maand van Paul Clark. De Britse droogkomiek die de Nederlandse Mimeprijs won, brengt dinsdag 16 november 'Bohemian from 9 to 5', het tweede deel van zijn drieluik, dat hij aan het eind van de maand afsluit met 'Memory Man'. S De Vlaamse Opera in Gent brengt vier keer een concertante uitvoering van de opera 'Samson et Dalila' met Imre Pallo als dirigent. Vanavond is de eerste uitvoering. 1 Het Nederlands Kamerkoor zingt zondag muziek van de 16e eeuwse Vlaamse componist Cipriano De Bore in de Anthoniuskerk in Breda. 1 In de Nacht van het üed in De Kring in Boosendaal treden zaterdagavond en zondagmorgen onder meer Astrid Nijgh, de Amazing Stroopwafels en Raymond van het Groenewoud ('zonder Peggen') op. Door onze redacteur Hans Rooseboom Hoe kort geleden ook, de periode 1945-1970 is een vergeten periode in de bouwkunst. Dat is vreemd, want bijvoorbeeld de pe riode tot de Tweede We reldoorlog staat volop in de belangstelling, en wordt systematisch in beeld ge bracht door een groot scheeps Monumenten In ventarisatie en Selectie Project. En ook de allermodernste architectuur, de actuele bouwkunst, mag zich ver heugen in de voortdurende belangstelling van de pers en van tentoonstellingsma kers. Maar de periode 1945-1970? Die valt tussen de wal en het schip. Terwijl dit een unieke periode in de geschiedenis van de bouw kunst is. Dat vindt althans het Noordbrabants Genootschap, de provinciale vereniging voor cul tuur en geschiedenis. Over die periode van naoorlogse wederopbouw heeft het Genoot schap een tentoonstelling inge richt, getiteld 'Brabant bouwt in baksteen'. De opening van de tentoonstelling vindt plaats op zaterdag 13 november in mu seum De Ghulden Roos in Roo sendaal door de Commissaris der Koningin, mr. F. Houben. „Brabant bouwt in baksteen. Dat betekent meer dan het op het eerste gezicht lijkt", zegt drs. Joost Michels, monumentendes- kundige, en werkzaam bij het Monumenten Selectie Project op het provinciehuis in Den Bosch. „Zuid-Nederland was eerder be vrijd dan het noorden. Terwijl de rest van Nederland nog zuchtte onder bezetting en hongerwinter begon men in Brabant in in 1944 al direct met de wederopbouw". Met de nadruk op toeder-opbouw. Joost Michels: „Men streefde er in Brabant uit drukkelijk naar om de vooroor logse situatie te laten herleven. Met de kerk niet overheersend, maar wel centraal. Men wilde de katholieke gemeenschapsgeest herstellen, met het gezin als oer cel van de samenleving. Woning- bouwpolitiek was een instru ment om de katholieke levensvi sie uitte dragen". Het gezin De (katholieke) bestuurders in kerk en samenleving zagen een omvangrijke industralisatie en bevolkingsgroei aankomen en wilden die in banen leiden. „Ze gingen woonwijken bouwen waarin duidelijk tot uitdrukking moest komen dat het gezin cen traal stond - grote huizen met veel slaapkamers bijvoorbeeld - en dat in de wijk de kerk cen traal stond, en het plein rond de kerk. Als je in zo'n wijk woonde Wijk Gageldonk, Bergen op Zoom (Evers en Sariemijn, 1950) FOTO PAUL KOOIJMAN Eengezinswoningen Kamper- foelistraat, Bergen op Zoom (Bedaux, 1946) FOTO PAUL KOOIJMAN werd je er haast vanzelf bij be trokken". Het gemeenschapsgevoel werd nog versterkt omdat in Brabant se steden de wijk meestal samen viel met de parochie. Michels: „Het gros van de stadsbewoners maakte immers deel uit van een hechte katholieke geloofsge meenschap. In de eerste na-oor- logse wijken is dan ook getracht de omgrenzing van de wijk sa men te laten vallen met die van de parochie. Het parochiecen trum vormt zo het groene hart van menige Brabantse wijk. Rond dit groene centrum staan de eensgezinswoningen, bij voor keur voorzien van een ruime tuin. 'Een genadevolle herinne ring aan de Tuin van Eden', noemt het Katholiek Bouwblad dat in 1947". Pleister De symboliek van de katholieke bouwkunst na de oorlog kwam niet alleen tot uitdrukking in de wijze waarop woonwijken wer den ingericht, maar ook in het gebruikte bouwmateriaal. Bak steen. „In de eerste helft van de twintigste eeuw was baksteen steeds meer weggewerkt", aldus Joost Michels. „De frappante ei genschappen van baksteen wer den ontkend en weggestopt ach ter lagen pleister. Na de oorlog werden de ambachtelijke en con structieve functies van baksteen juist weer bewust naar voren gehaald. Bakstenen raamlijsten, geveltjes en schoorstenen moes ten de bewoners het idee geven dat hun huis een identiteit had - en daarmee zij zelf ook". De wederopbouw van Noord- Brabant na de Tweede Wereld oorlog werd dus voornamelijk uitgevoerd in baksteen. Maar bijna alle woonhuizen en -wij- ken waar het om gaat zijn in de loop der jaren gerenoveerd. Warmte- en geluidsisolatie eisen Op zaterdag 20 november orga niseert het Noordbrabants Ge nootschap een excursie langs na oorlogse monumenten in het westen van de provincie Noord- Brabant. De dagtocht begint om 10.00 uur op het station van Breda en eindigt daar om 16.30 uur. De tocht bestaat uit een stadsrit en -wandeling door de Bredase wijken Tuinzigt en Heuvelkwar tier (OLV van Altijddurende Bij stand, oftewel 'het ledikant' van Grandpré Molière), gevolgd door een rondleiding in De Klokken- berg. Verder gaat de route langs de Paulusabdij in Oosterhout, de Maria Hemelvaartkerk in Raamsdonksveer, de watertoren en de kerktoren van Zevenber gen, het stadje Klundert (na de oorlog en de watersnoodramp bijna helemaal herbouwd) en tenslotte Roosendaal. Daar kan een stadswandeling worden ge maakt of een bezoek aan de tentoonstelling 'Brabant bouwt in baksteen' worden gebracht. Kosten van de excursie bedragen f 37,50. Er is een kans dat er een nog een klein aantal plaat sen beschikbaar is. Men gelieve daarvoor te bellen nr. 073-139484. hun tol. Michels: „Stalen en hou ten vensters en deuren worden zonder pardon ingeruild voor lompe, grof-gedetailleerde kunststoffen zusters, terra cotta dakpannen wijken voor beton nen exemplaren, bakstenen schoorstenen worden vervangen door armzalige aluminium- en pvc-pijpjes". In de catalogus bij de tentoon stelling 'Brabant bouwt in bak steen' wordt al gepleit voor een Provinciaal Monumenten Inven tarisatie Project voor de jongste bouw en stedebouw 1945-1970. Zo'n project zal er niet zonder slag of stoot komen, zolang me nig ambtenaar begrijpelijkerwijs als volgt reageert: „Moet dit ge bouw op de monumentenlijst? Ik heb het zelf nog zien bouwen!" De periode die de tentoonstelling beslaat eindigt eigenlijk al in 1960. Daarna werden de wo ningbouw en de stedebouw, ook in Brabant, sterk gestandaar diseerd. Michels: „De toekomst was voortaan aan het goedkope rationele bouwsysteem en de functionele stedebouw". Het epicentrum van het na-oor- logse bouwen in baksteen lag in Delft, bij prof. Granpré Molière, de grote man van de Delftse School. Deze architect/stede- bouwkundige ontwierp onder meer het gehele heuvelkwartier in Breda. Joost Michels: „Het katholieke Brabant fungeerde na 1945 als een ware proeftuin voor Kerk van OLV van Altijddu rende Bijstand, mgr. Nolens- plein, Breda (Grandpré Moliè re, 1954) FOTO PAUL KOOIJMAN de Delftse School. Bijna alle we- deropbouw-projecten zijn aan volgelingen van Granpré Molière uitbesteed". De tentoonstelling 'Brabant bouwt in baksteen' bestaat uit drie onderdelen: woningen, ker ken/kloosters en utiliteitsgebou wen. Te zien zijn foto's van vroe gere en huidige situaties, ma quettes (o.a. van De Klokken- berg en van de watertoren in Zevenbergen) en bouwtekenin gen. Voorbeelden De catalogus bij de tentoonstel ling bevat een aantal historische, sociaal-economische en architec tonische artikelen. De foto's in het boek geven een idee van de vormen van bouwkunst waar het om gaat. Uit West-Brabant zijn de volgende voorbeelden van baksteen-architectuur afgebeeld: Bergen op Zoom: Uitbreidingsplan Gageldonk (1946), met woningen aan Popu lierlaan, Vlierstraat, Kamperfoe- listraat, Klaproosplein, Zilver- schoonplein De H. Hartkerk (1951) Breda: het gehele Heuvelkwartier, met o.a. de Kerk van OLV van Al tijddurende Bijstand aan het mgr. Nolensplein, woningen aan Talmastraat, Groen van Prin- stererstraat, Roggeveenstraat en het bejaardencomplex Maria Mediatrix. De wijk Tuinzigt, met o.a. de Rozenkranskerk (die binnen zeer korte tijd gesloopt wordt), por tiekwoningen aan de Plataan straat, eensgezinswoningen aan de Ahornstraat. De Klokkenberg (met kapel) Roosendaal: Uitbreidingsplan Kalsdonk (1947), met o.a. woningen aan de Wattstraat, het Marconiplein en de Marconistraat. LTS St. Joseph (vroegere RK Nijverheidsschool, 1950) Dongen: Pauluskerk (1965) De tentoonstelling 'Brabant bouwt in baksteen, 1945-1970. Na oorlogse architectuur in Noord-Bra bant' is te zien in museum De Ghulden Roos, Molenstraat 2, Roo sendaal. Tot 6 januari 1994 (van 10-31 januari in het Provinciehui? in Den Bosch). Openingstijden De Ghulden Roos: dagelijks behalve maandag, 14.00-17.00 uur. De prijs van het bijbehorende boek be draagt/ 15,-. iimffill SSfec gm

de Stem | 1993 | | pagina 19