)pvang anderstalige leerlingen Girokwartaalkrediet geeft ruimte als krap u even DE STEM Hieuw plan voor 'verzekering' voor kinderopvang in Zeeland Zit. Stormloop op kaarten buutreednersfestival Geen problemen rond speelautomatenhal Axel beweeat V-s? i )vereenkomst Zeeuws-Vlaamse scholen voortgezet onderwijs over samenwerking lOproep tot actie behoud busdienst voor scholieren Borsele maakt kans op titel Jeugdstad '93-'94 Honderden Belgen 4doen' dagje Zeeuws-Vlaanderen ILENWATER 64 jO AA Breskens 72-3230 :EN IAAT 20 ■13041 Oproep tene Vergadering abobank te Graauw Rabobank O POSTBANK Onderzoek naar vreemde knallen levert niets op Twee gewonden bij ongeval bij Spui met Intercooler. aan dynamiek en kt u alleen tijdens ij de Ford Dealer. Al vanaf f 42.240,-.* tiet bijwonen van de algemene i de Coöperatieve Rabobank Ite Graauw die gehouden zal IANDAG 29 NOVEMBER rr in het Gemeenschapshuis, I, Graauw. Irige vergadering. It fusie met de Coöperatieve iBoerenleenbank „Klooster- 1 B.A. gevestigd te Klooster- Ind daarmede: png van de vereniging; cht van alle activa en passiva; ping. I en sluiting. |estuur, V.J. Verstraaten I. Willems Idige agenda en de notulen van padering alsmede de statuten en Èlijk reglement van de nieuwe lanaf heden voor de leden ter in- lantoor van de bank. rVENTUD §2, TE LEZEN? Verg00t 'tan niet de 4 KIBlnt|es- door te f nemen Er staat vast iets van uw gadma ö'i 30K vandaag I L TA-'--- Zeeland m onze verslaggever issingen - Kinderopvangplaatsen behoeve van werknemers moe- in Zeeland in de toekomst be- aid worden uit een fonds gevoed »r geld van deelnemende bedrij- Die bedrijven krijgen in ruil tor deelname het recht op kind plaatsen in de Zeeuwse kinderdag verblijven. Dat is de kern van een plan waaraan door de Stichting Overleg Kindercentra Zeeland, de Kamer van Koophandel Midden- en Noord-Zeeland, de provin cie en de werknemersorganisaties FNV en CNV wordt gewerkt. Achterliggende gedachte is dat door het instellen van een fonds het voor werk gevers gemakkelijker wordt gemaakt om mee te betalen aan kinderopvang plaatsen ten behoeve van hun werkne mers. Door deel te nemen aan dit fonds verzekeren ze zich als het ware tegen de kosten die het kopen van een kindplaats met zich mee brengt. Het plan is nog in voorbereiding. Het is de bedoeling dat het project in decem ber zwart op wit staat. Werkgevers hikken nogal eens tegen de hoge kosten voor kinderopvang aan. Het 'verzekeringssysteem' moet dat be zwaar ondervangen. Door betaling van een vaste premie aan het fonds worden de kosten van de kinderopvang over alle deelnemers verdeeld. Anderzijds spreidt de individuele werkgever de kosten die hij ten behoeve van zijn werknemer moet betalen over een veel langere periode. Volgens de werknemersorganisaties wordt het op deze wijze voor de werk gevers veel aantrekkelijker om deel te nemen aan kinderopvang. De kaartkopers moesten eerst een nummertje trekken in de rij bij Den Dullaert. Van onze correspondente Hulst - Er was heilig beloofd dat er dit jaar veel kaarten in de vrije verkoop beschikbaar zouden zijn. En belofte maakt schuld: gisteren liep het dan ook storm. Velen wilden een kaartje bemachtigen voor de elfde aflevering van het buutreednersfestival in Hulst. „Toch prachtig zeker, het festival is pas in februari en toch wil iedereen verzekerd zijn van een kaartje. Er stonden al mensen in de rij om 17.00 uur," lachte een van de buutreedners. Die deden trouwens hun best om de wachtenden te vermaken. Een enkeling vroeg naar het doel van de bordjes met de vermelding 'gratis kaarten buutreednersfestival', die twee dagen gele den ineens verschenen in de Dullaertstraat en plan Hooghuis. Hij kreeg zijn uitleg. Dinsdag vierde 't Ollands Meesterke (A. Coenen) zijn vijftigste verjaardag. De pij len wezen naar zijn huis en deze ludieke actie leverde de eerste aanbeller in ieder geval twee vrijkaarten op. FOTO WIM KOOYMAN Het was gisteravond een ludieke bedoe ning rond het gemeenschapscentrum Den Dullaert. De feestvreugde werd nog ver groot door het onverwachte bezoek van de Prins der Vossen, met Raad van Elf en een boerenkapel, die op de elfde van de elfde steeds een jarige gaat feliciteren. „Deze keer hebben we voor de buutreedners gekozen. Het wordt het elfde festival en dit lustrum vraagt om een felicitatie." De kaarten voor vrijdag en zaterdag zijn al uitverkocht. Voor zondag zijn er nog kaar ten beschikbaar. Van nu af te koop aan de kassa in Den Dullaert. bn onze verslaggever 'ogehvaarde - Vanuit de ge beente Hontenisse moet poli ce druk worden uitgeoe- end op de busmaatschappij ;WN om het opheffen van de 'jn 15 van Vogelwaarde naar luist ongedaan te maken. P'e oproep doet het PvdA- 'Mdslid mevrouw M. Ie Roy een brief aan burgemeester 11 wethouders en de gemeen- fifaad. 'Ijl 15 was een schoolbusdienst de ZWN die gedurende de intermaanden werd ingezet de schooljeugd. Zonder daar veel ruchtbaarheid aan te geven heeft de ZWN die lijn opgedooekt. „Ik ben daar slecht over te spreken en ik niet al leen," aldus het PvdA-raadslid, dat de afgelopen dagen herhaal delijk door bewoners van de dor pen Hengstdijk en Vogelwaarde is aangesproken. „Ook tal van bewonwers van genoemde dor pen die, nu het weer is omgesla gen, geconfronteerd werden met alweer een belangrijke busver binding minder." Volgens opgaven van de Hulster middelbare scholen zouden on geveer 44 leerlingen dagelijks gebruik maken van de opgehe ven ZWN-dienst. Hun alterna tief is nu om vanuit Vogelwaarde met de bus naar Kloosterzande te reizen en daar ruim twintig minuten te wachten op de bus naar Hulst. De schoolleidingen van de Hul ster scholen zijn op dit moment nog steeds in de slag met de busonderneming om te redden wat er te redden valt. Het over leg heeft er al wel in geresul teerd dat een andere voor de ZWN onrendabele buslijn be houden is gebleven. Het gaat om de verbinding Sas van Gent via de grensdorpen naar Hulst. „Persoonlijk ben ik van mening dat de directeuren van de scho len op zijn minst door het college van B en W en nog liever heel de raad moeten worden gesteund. Wat meer politieke druk op de ZWN leidt wellicht tot resul taat," aldus mevrouw Le Roy. Het raadslid wijst er op dat door het verdwijnen van buslijnen ouders met kinderen uit Hengst dijk, Vogelwaarde en ook Kloos terzande steeds meer geneigd zijn hun kroost naar een Terneu- zense school te sturen. Om de eenvoudige reden dat die cen trumplaats gemakkelijker te be reiken is. „Meer kinderen naar Terneuzen betekent minder naar Hulst," aldus het PvdA-raadslid. „en dat resulteert in nare conse quenties voor de scholen in de Reynaertstad." (ADVERTENTIE) ^oor wie af en toe even krap bij kas zit, heeft de Postbank het Girokwartaalkrediet. Daarmee kunt u - afhankelijk bij betaalautomaten en giro betaalkaarten blijft ontvangen. Over het bedrag dat u rood staat, betaalt u tenminste 4% minder debetrente dan wanneer u geen Giro kwartaalkrediet heeft. Zo is het Girokwartaal krediet een voordelige zeker- heid die u extra's kost. van uw inkomen - tot een bepaalde Bel gratis met 06-0400. Dan sturen limiet rood staan. Zodat u gewoon geld kunt opnemen bij de giromaat of het postkantoor, kunt betalen wij u graag n folder met alle informatie op. Het laatste woord is nu aan de Zeeuws-Vlaamse gemeenten en de provincie. Die moeten name lijk garant staan voor eventuele financiële risico's. Het voorstel komt in december aan de orde tijdens het burgemeesters en wethouders-overleg Zeeuws- Vlaanderen. „Ik doe een beroep op de overige colleges van B en W het voorstel zo snel mogelijk te behandelen. De doorbraak is immers op tafel gelegd," aldus wethouder W. de Zeeuw. Als de gemeenten akkoord gaan, kan met de opvang worden be gonnen vanaf januari '94. „We willen zo snel mogelijk starten. Voor ons is 1' januari haalbaar en we willen niet wachten tot au gustus. De belangrijkste conclu sie is dat wij de anderstalige leerlingen goed onderdak en goed onderwijs moeten geven. Dat gaat alle gemeenten aan," aldus A. Cosijn, rector van het Jansenius in Hulst. Risico's Vanwege de sluiting van de In ternationale Schakelklas vallen de anderstalige leerlingen mo menteel tussen wal en schip. De scholen lanceerden in maart het voorstel om de leerlingen onder wijs te bieden. Aan de gemeen ten de taak de coördinatiekosten te betalen. Dit voorstel werd toen door de gemeenten van ta fel geveegd. Het nieuwe voorstel houdt dus in dat de gemeenten alleen garant moeten staan voor eventuele financiële risico's. „Een belangrijke wijziging," zei E. Kerckhaert (PvdA). De cruciale vraag is of er vol doende leerlingen zijn. Het voortgezet onderwijs rekende uit dat bij dertig anderstalige leer lingen de opvang kostendekkend is. Het onderwijs is namelijk drie ton kwijt voor onder andere in structiepersoneel en de explota- tie zoals huur van drie lesloka len, lesmaterialen en vervoer. Daar staat aan inkomsten tien duizend gulden per kind van het Rijk tegenover oftewel drie ton. „En daarvoor is die samenwer king zo belangrijk. Als iedere school maar één of twee leerlin gen opneemt, betekent dat veel minder geld van het Rijk en dus te veel lapwerk," aldus Cosijn. VRIJDAG 12 NOVEMBER 1993 DEEL 1 Van onze verslaggever Terneuzen - Er is een oplossing gevonden voor de opvang van de niet-Nederlandstalige leerlingen in Zeeuws-Vlaanderen. Alle Zeeuws-Vlaamse scholen van voortgezet onderwijs hebben hiervoor een samenwer kingsovereenkomst afgesloten. Dit werd gisteravond bekend gemaakt tijdens de vergadering van de raads commissie Onderwijs in Terneuzen. Van onze verslaggever Borsele - Met de grote (deel-)gemeenten Utrecht en Amsterdam-Noord maakt de gemeente Borsele kans op het predikaat Jeugdstad '93-'94. Het is betreft een tweejaarlijkse prijs voor gemeenten met als doel de vernieuwing van jeugdbeleid. De prijs wordt op 30 maart volgend jaar uitgereikt. Het Nederlands Instituut voor Zorg en Welzijn, Nationaal Jeugd Fonds, Projektburo Jeugdruimte, Stichting Kin derpostzegels en Veilig Ver keer zijn enkele van de instel lingen die de prijs ondersteu nen. Een jury, voor een deel be staande uit kinderen, heeft uit alle inzendingen Borsele, Utrecht en Amsterdam-Noord geselecteerd. Borsele heeft haar nominatie niet te danken aan één speciaal project. De gemeente viel in de stapel in zendingen op door haar totale beleid voor de jeugd. De Zeeuwse gemeente viel op door haar goede accommoda ties (onder meer speeltuinen en overdekte accommodaties) en de activiteiten die voor de Borselse jeugd gehouden wor den. Maar één groep van 15 leerlin gen levert een tekort op van 5.000 gulden terwijl bij twee groepen van samen twintig leer lingen een tekort ontstaat van 85.000 gulden. En dat geld moet dus door de gemeenten en de provincie worden opgehoest. Advertentie Volgens De Zeeuw zijn momen teel 25 anderstalige leerlingen bekend die voor het onderwijs in aanmerking komen. Binnenkort verschijnt een advertentie om de anderstalige kinderen tussen 12 en 16 jaar attent te maken op deze onderwijsvoorziening. Het onderwijs wordt via een tweejarig contract opgedragen aan het Regionaal Opleidingen Centrum (ROC) Westerschelde. De gemeente Terneuzen levert de benodigde lokalen. Volgens De Zeeuw zijn er twee opties. Zmlk-school De Winger en een dependance van het ROC aan het Edvard Grieghof. „De Win ger staat tot augustus leeg. Hier over moet nog worden gesproken met het bestuur van de school. Na augustus zou de dependance van het ROC Grieghof een moge lijkheid kunnen zijn. Het ROC is namelijk bezig een aantal filia len af te stoten." Positief De commissie reageerde gisteren zeer positief op het voorstel van het voortgezet onderwijs. „De bal ligt nu bij de gemeenten. Het zou te gek zijn dat de gemeenten de verantwoordelijkheid niet op zich zouden nemen," aldus F. Hamelink (GPV/RPF). P. Hamelink (SGP) was blij dat de doorbraak eindelijk op tafel ligt. „Alleen toch jammer dat het zo lang heeft geduurd. Nu blijkt dat het toch snel kan. Het gras is gemaaid." Het moest directeur J. van Nier- op van De Schans van het hart dat het niet aan de scholen heeft gelegen. „Het is onterecht dat er zwartepieten zijn uitgedeeld. Als we in maart snel hadden kunnen handelen kregen de anderstalige leerlingen in augustus al onder wijs. Ik betreur het nog steeds dat het niet is gelukt." Op 11 november 1918, 75 jaar geleden, verstomde aan de Uzer in België het oorlogsgeweld. De nachtmerrie van de Eerste Wereldoorlog was voorbij. De Belgen herdachten gisteren de 'Groote Oorlog'. Zeeuws-Vlaanderen profiteerde ervan mee. Vele honderden Belgen benutten hun vrije dag voor een tripje naar de Zeeuws-Vlaamse koopcentra. Met name Hulst en Sluis, toch al gekend bij onze zuiderburen, slibden bijna dicht. Het kostte automobilisten veel tijd en moeite om in het centrum van beide stadjes te komen, laat staan er om een parkeerplaats te vinden. FOTO WIM KOOIJMAN Van onze correspondent Terneuzen - Een onderzoek door technisch deskundigen van de gemeente Terneuzen en Rijkswaterstaat naar de vreemde knallen die bewo ners van huizen in de buurt van de zeedijk regelmatig op schrikken heeft tot nu toe niets opgeleverd. Wethouder P. Hamelinck lichtte gisteravond de commissie VROM in naar aanleiding van een arti kel in De Stem van donderdag. „Deskundigen zijn een hele dag bezig geweest met het zoeken naar de herkomst van de knal len. Er zijn bij de gemeente nog enkele telefonische reactie bin nengekomen. Het onderzoek richtte zich in eerste instantie op de Westerschelde." Raadslid W. van Walraven vroeg zich af of de knallen misschien iets te maken hebben met het veelvuldig afsteken van vuur werk door jongelui. Van onze correspondent Spui - Bij een eenzijdig ver keersongeval op de provinciale weg tussen Spui en Magrette raakten gistermorgen twee inzit tenden van een personenauto licht gewond. De auto werd ge heel vernield. De bestuurster, een 27-jarige vrouw uit Terneuzen, ging zo'n honderd meter voor de bebouw de kom van Spui komend uit de richting Magrette in de fout. Vermoedelijk is ze met de rech- terwielen van het voertuig in de rechterberm gekomen. Bij haar poging de auto weer op de rijbaan te krijgen, kwam ze op de linkerweghelft terecht. Ze stuurde naar rechts, kwam weer in de rechterberm, schoot de dijk af, raakte een boom em kwam vervolgens hangend in de strui ken tot stilstand. Per ambulance werd de vrouw en een 22-jarige mede-inzittende uit Hoek over gebracht naar het streek zieken huis De Honte in Terneuzen. Na behandeling aldaar konden bei den naar huis worden vervoerd. Wethouder Marquinie van Sas van Gent heeft raad juist voorgelicht Van onze verslaggever Axel/Sas van Gent - Wethou der L. Marquinie van Sas van Gent heeft de raad niet ver keerd voorgelicht toen hij de ze week zei dat Axel geen problemen heeft met de speelautomatenhal in de Zee straat. „Problemen zijn er wel geweest maar nu niet meer," zei woord voerder P. Ardonne van de Axel- se politie gisteren desgevraagd. Dat antwoord is ook aan Sas van Gent doorgegeven zij het niet door de politie maar door burge meester W. de Graaf, formeel hoofd van de politie als het gaat om de handhaving van de open bare orde. Wethouder J. van Schaik van Axel bracht woensdagavond de geloofwaardigheid van zijn col lega in Sas van Gent in het geding toen hij zei vol verbazing kennis te hebben genomen van het standpunt van Marquinie. Volgens Van Schaik heeft Axel wel degelijk overlast van de hal. Burgemeester W. de Graaf sprak dat gisteren tegen. „Dat was vorig jaar wel zo, maar nu niet meer. We hebben zelfs op het punt gestaan de hal te sluiten. Maar inmiddels is er een andere exploitant en beheerder geko men die er voor zorgen dat gok- excessen niet meer voorkomen. En er is een aantal beveiligings maatregelen genomen. Op die manier hou je de problemen bin nen de perken en dat kan voor Sas van Gent ook zo werken," aldus De Graaf. De geluiden uit Axel zijn voor de Sasse raadsleden een belangrijke graadmeter. Politiek Sas van Gent worstelt momenteel met de vraag of zij toestemming moet geven voor een speelautomaten hal in de Vlaanderenhal. CDA, WD en A. de Wolde van de PvdA hielden dat begin deze week, tijdens een spoedvergade ring over een nieuwe verorde ning voor speelautomaten, tegen omdat zij bang zijn dat de speel automatenhal criminaliteit aan trekt. Marquinie zei daar echter geen problemen te zien. Hij had bij andere gemeenten informatie in gewonnen, waaronder Axel, en daar hadden ze hem op het hart gedrukt dat er van overlast geen sprake is. „Wat de heer Van Schaik zegt, is voor zijn reke ning. Ik heb het als mijn plicht gezien om de raad zo juist moge lijk te adviseren," zei Marquinie gisteren in een reactie op de uitlatingen van zijn Axelse colle ga. „Ik heb zelfs mijn bronnen genoemd opdat er geen twijfel mogelijk zou zijn. Ik heb het zelf ook heel moeilijk met deze zaak maar heb de volle waarheid ge zegd. Anders zou ik daar de raad mijn excuses voor moeten aan bieden. Maar ik wens mijn inte griteit niet op het spel te zetten." De aanpak van B en W van Sas van Gent om exploitant De Vries uit Rotterdam onder strenge voorwaarden een vergunning te geven voor een speelautomaten hal spreekt het Zeeuws Centrum voor Alcohol en Drugs aan. Het ZCAD gaat er vanuit dat deze soort ontwikkelingen toch niet tegen te gaan is. B en W willen de risicogroep van jongeren de toegang tot het gedeelte waar de kansspelen (de fruitautomaten) staan, ontzeggen. Daar mogen alleen mensen van boven de 21 in. Volgens mevrouw R. Wille, hoofd hulpverlening van het ZCAD, past dat in het preventie ve beleid dat het ZCAD bij de bestrijding van gokverslaving voor ogen staat. L. Marquinie heid... ...volle waar- tato ARCHIEF DE STEM l

de Stem | 1993 | | pagina 13