10: n IN S H E N D It IK' Reisbureaus in clinch met KNVB Beste Polen spelen niet mee Becker redt het vege lijf DE STEM 'Topschaatsen wordt kapot gemaakt' Bondscoach Cmikiewicz legt tegen Nederland accent op verdediging UITSLAGEN standen Simulerende voetballers worden aangepakt op WK sportnieuws KORT Voetbalbond raakt greep kwijt op uittocht van Oranjefans naar Polen Nijssen en Suk zeker van deelname in Johannesburg Franse wet tegen voetbalvandalisme Zware blessure Van Ankeren Hoop Steven Rooks bijna vervlogen Egbert van 't Oever kan het niet langer aanzien 1993 X 52 TV let imitatiebont. Ise kleuren. 19.- J I et ritscol. 128-182 25.-/29.- Leans. 128-182 29.-/35: S-f rui in meerkleurig Lard. 152-182 pn slips, verpakt. 5 voor 10." nsokken. 5 paar rijgbaar in de C&A filialen met een illectie. Bel voor informatie: 020-62621 gen van 9.00 tot 13.00 uur) kANTOORDE SIGN Tramsingel 88-Breda-Tel. 076-201200 BETER OP ELKE VIERKANTE METER Van onze verslaggever Utrecht - De KNVB heeft geen vat op de uittocht van supporters die volgende week het Nederlands voetbalelftal volgen naar Poznan. De voetbalbond heeft voor de WK-kwalificatie-interland Po len-Nederland ruim 10.000 kaar ten gekregen, bestemd voor acht stadionvakken (1 tot en met 8). Daarnaast zegt de voetbalbond recht te hebben op circa vijfdui zend plaatsen voor vier andere vakken (9 tot en met 12). Kaar ten voor deze vakken zijn echter in het bezit van andere reisbu reaus, die ze buiten de KNVB om hebben verkregen. De KNVB is contractueel ver plicht de toegangskaarten uit sluitend te verspreiden via de twee reisbureaus (Roever en 'z OAD), die sponsor zijn van de voetbalbond. Door de KNVB is de laatste weken voortdurend beklemtoond dat alleen via de 'eigen' reisbureaus kaarten te verkrijgen zijn. Daarbij wezen woordvoerders van de KNVB er ook op dat andere reismogelijk heden naar Poznan riskant zou den zijn. De verklaringen van de KNVB zijn in het verkeerde keelgat geschoten bij de diverse reisorganisaties, waarbij via ad vertenties een groot aantal sup porters heeft geboekt. „Het is unfair van de KNVB dat de bond vrijwel dagelijks naar buiten brengt dat alleen via de voetbalbond goede kaarten kun nen worden gekocht," zegt Joop Lever, woordvoerder van de bo ze reisbureaus die gisteren over leg voerden met KNVB en het Centraal Informatiecentrum Voetbalvandalisme (CIV). „In de publiciteit krijgen wij van de KNVB een dubieus stempel op gedrukt. Dat slaat nergens op. De KNVB gedraagt zich als een marktpartij, waarvoor slechts het economisch belang telt. Bij de bond staat het eigenbelang voorop, niet dat van de suppor ters." Het stadion van Lech Poznan kan volgende week 20.000 toe schouwers bergen. De vakken 13 tot en met 17 zijn gereserveerd voor Poolse supporters. Het ver moeden bestaat dat diverse Ne derlandse toeschouwers, die met eigen vervoer naar Poznan rei zen, op de 'zwarte markt' hier voor kaarten proberen te ver krijgen. Vooral omdat de kaar ten in Polen officieel minder dan tien gulden kosten, wordt een levendige handel verwacht. Bij de controle in het stadion van Lech Poznan zullen Neder landse toeschouwers formeel geen toegang tot de vier 'Poolse' vakken kunnen krijgen. De toe gangskaarten voor Polen en Ne derlanders dragen namelijk ie der opschriften in eigen taal. De KNVB blijft bij de Poolse bond aandringen op de extra kaartjes uit de vier omstreden vakken. De Poolse voetbalbond heeft nog altijd geen antwoord gegeven op een fax uit Zeist, waarin de KNVB op voorhand de vier extra vakken claimde. „Wij blijven, mede uit veilig heidsoverwegingen, benadruk ken dat supporters via Roever en OAD naar Polen moeten gaan. Pas dan ben je zeker van een goed kaartje, dat daadwerkelijk bestemd is voor Oranje-suppor ters," aldus KNVB-veilig- heidscoördinator Will van Rhee. De reisorganisaties zijn zo boos op de KNVB, dat gisteren na de bijeenkomst in Utrecht zelfs even werd overwogen een kort geding aan te spannen om de goede naam van de touropera tors gezuiverd te krijgen. „Wij heben daar echter vanaf gezien," zei Lever na een aparte bijeen komst van de reisorganisaties. „Wij hebben al genoeg negatieve publiciteit gekregen. Na de in terland tegen Polen willen wij graag praten met de KNVB om in de toekomst deze problemen te voorkomen. Wij stoppen nu al onze energie in de verkoop van de reizen naar Poznan. De na sleep komt later wel." Door Ted van Leeuwen Warschau/Lokeren - Roman Kosecki heeft zich niet beschikbaar gesteld voor de WK-kwalificatie-interland Polen-Nederland, vandaag over een week in Poznan. De uitblinker van Atletico Madrid heeft geen trek in het duel, waarin er voor de Polen niets op het spel staat. Bondscoach Leslaw Cmikiewicz had twee weken geleden bij de met 2-1 verloren interland tegen Turkije een dergelijke instelling ook al bespeurd bij Andrzej Jus- kowiak (Sporting Lissabon) en Jacek Ziober (Osasuna Pamplo na) en deze twee niet eens uitge nodigd. Volgens Wlodimierz Lubanski gaat het hier om de beste drie spelers van het land. En Lubans ki kan het weten. Hij speelde 80 keer voor de nationale ploeg en voetbalde in zijn nadagen nog vijf jaar voor het Belgische Lo keren, waar hij nog altijd woont en als voetbalmakelaar nog vrij wel dagelijks contacxt heeft met de Poolse voetbalwereld. „Typerend voor de mentaliteit in de nationale ploeg," zegt de man die vijftig keer voor zijn land scoorde. „Geen kans, geen zin. Maar ik begrijp het wel, het zit namelijk helemaal verkeerd tus sen de bond en de spelers. Er bestaan allerlei irritaties over grotere en kleinere dingen." „Maar," waarschuwt Lubanski, „dat hoeft geen voordeel voor Nederland te zijn. Cmikiewicz is een goede vriend van me, ik weet wat hij van plan is. Door vooral voor spelers uit de Poolse com petitie te kiezen, kiest hij voor motivatie. Hij rekent er boven dien op dat de spelers van Legia iets bijzonders willen laten zien." Alle spelers van de voormalige legerclub bedankten voor de na tionale ploeg nadat de Poolse voetbalbond Legia deze zomer de titel had ontnomen na een omkoopschandaal. Cmikiewicz, die aan zijn tweede interland begint, nadat voorganger Strelau de uitschakeling voor liet WK was aangerekend, slaag de erin de spelers op hun schre den te doen terugkeren. Cmikiewicz wil alleen met ge motiveerde spelers werken, van daar dat behalve Juskowiak en Ziober ook Staniek (eveneens Osasuna) geen uitnodiging ont ving. Voor de wedstrijd tegen Neder land selecteerde de nieuwe keu zeheer slechts drie aanvallers. Met het terughalen van twee ervaren krachten legt hij tegen Oranje het accent op de verdedi ging. Aanvoerder Roman Szewc- zyk, spelend bij het Franse So- chaux, werd na de rode kaart bij Noorwegen-Polen (1-0, 22 sep tember in Oslo) voor twee wed strijden geschorst. Linksback Marek Kozminski kreeg voor Turkije-Polen geen vrij van zijn Italiaanse werkgever Udinese. Nederland eindigt bij winst of een gelijk spel tegen Polen als tweede in groep 2 en plaatst zich dfan met Noorwegen voor de eindronde van het wereldkampi oenschap voetbal, volgend jaar in de Verenigde Staten. In geval van een nederlaag is de uitslag van San Marino-Engeland nog interessant. Polen is al uitge schakeld. Dick Advocaat maakt morgen de selectie van het Ne derlands elftal bekend. De Poolse selectie: doel: Adam Ma- tysek (Fortuna Köln, Dui) en Janusz Jojko (Katowice): verdediging: To- masz Waldoch (Gornik Zabrze), Da- riusz Adamczuk (FC Dundee, Sch), Marek Kozminski (Udinese, Ita), Roman Szewczyk (Sochaux, Fra), Grzegorz Lewandowski (Wisla Kra kow), Marcin Jalocha en Juliusz Kruszankin (beiden Legia War schau); middenveld: Robert Warzy- cha (Everton, Eng), Jerzy Breczek (Lech Poznan), Radoslaw Michalski (Legia) en Ryszard Czerwiec (Wïd- zew Lodz); aanval: Marek Lesniak (Wattenscheid, Dui), Wojciech Ko- walczyk (Legia) en Tomasz Cebuia (LKS Lodz). Zürich - Spelers die volgend jaar tijdens de eindronde om de wereldtitel voetbal in de Verenigde Staten simuleren gebles seerd te zijn, kunnen rekenen op een gele kaart wegens tijdrekken. De scheidsrechterscommissie van de wereldbond (FIFA) bepaalde voorts, dat alle geblesseerde spelers tijdens /'K-wedstrijden zonder dralen met een brancard buiten de lijnen moeten worden gebracht. Een uitzondering wordt gemaakt voor spelers met hoofd- en snijwonden. '■i maart worden de arbiters, die njn aangewezen voor de ein dronde, tijdens een speciale bij eenkomst in Dallas geïnstrueerd streng op te treden tegen simu lanten. Als een speler al te snel 31 het veld terugkeert nadat hij v°or behandeling met een bran card is afgevoerd, staat hem een 8™ kaart te wachten wegens onsportief gedrag. FIFA-secreta- Sepp Blatter benadrukte dinsdag, dat het de wereldbond ernst is een einde te maken aan "e steeds vaker voorkomende praktijken, die alleen maar ten a°el hebben tijd te rekken. ■tijdrekken en het voorwenden jan blessures moeten worden neschouwd als overtredingen," 2ei Blatter. „De spelers moeten rich ervan bewust worden, dat We de toeschouwers en televi siekijkers spektakel willen bie- Dan moeten ze zich niet ezig houden met handelingen, Ie niet door de beugel kunnen. ten S00r* sPelers meteen bui- L.,e 'ijnen moet worden ge dacht, zoals laatst bij wijze van exPeriment in het kwalificatie toernooi in Qatar is gebeurd, dan is het voorbij met simulatie van blessures. Niemand wil worden afgevoerd als hij niet echt een verwonding heeft." De FIFA is ook van plan het tijdrekken bij het nemen van vrije trappen aan te pakken. De grensrechters krijgen opdracht zich bezig te houden met de juiste afstand nemen van het muurtje verdedigers, dat zich of ficieel op tien yards van de bal moet bevinden. Overtreders krij gen direct de gele kaart voorge houden. Blatter: „Gresnrechters moeten de arbiters bij vrije trap pen assisteren. Op die manier worden de scheidsrechters wat ontlast, zodat zij meer aandacht kunnen besteden aan het contro leren van de wedstrijd. Het bestuur van de FIFA zal volgend jaar een besluit nemen over het toestaan van een derde spelerswissel tijdens een officiële wedstrijd, met inbegrip van de doelman. Dit in verband met het vaker voorkomen van blessures. Nu mogen slechts twee vervan gingen plaatsvinden. Antwerpen - Het leek er gisteravond lang op dat Bo- ris Becker de kinderkamer kon gaan inrichten en zich de komende twee maanden volledig op zijn naderende vaderschap zou kunnen gaan concentreren. De 25-jarige Duitser had, in verband met de in januari aan- gekondige bevalling van bruid Barbara Feltus, al aangekon digd niét te zullen deelnemen aan de eerste Australische toer nooien van 1993. Wel wil de titelverdediger van de ATP- Championships, die komende maandag in FVankfurt van start gaan, volgende week in de Fes- thalle als het even kan die toernooizege prolongeren. Eni ge probleempje: om zeker te zijn van deelname aan het pres- tigeuze onderonsje van de acht beste spelers van de wereld, zal hij eerst in Antwerpen moeten winnen. Die missie leek gister avond in de eerste ronde al te gaan mislukken, toen de Au- stralieër Jason Stoltenberg hem ruim tweeëneenhalf uur aan de praat hield. Pas na de afslui tende 2-6, 6-3 en 7-5 kon Boris weer wat opgeluchter adem ha len. Maar als hij zo blijft spelen als hij gisteravond deed, hoeft hij zich maandag in de 'Heimat' echt niet te melden. Waar Becker faalde, slaagden Tom Nijssen en zijn vaste dub- belmaatje Cyril Suk. De Lim burgs/Tsjechische combinatie versloeg gisteren in de eerste ronde van het dubelspeltoer- nooi, die afgewerkt werd om de hoek bij het Sportpaleis in hal Schijnpoort, het Amerikaanse koningskoppel Flach en Segu- so: 6-3, 6-7, 7-5. Waarmee Nijssen en Suk zich nu zeker weten van deelname aan de 'Masters' voor de dub- belaars in Johannesburg. Voor de tennissende maten de derde keer in successie dat zij het lucratieve eindejaarsfeest in Zuid-Afrika bereiken. Waar zij Boris Becker, die een betere vorm dan gisteren aan de dag zal moeten leqqen, om het toernooi in Frankfurt te bereiken. FOTO EPA deze keer overigens ook Paul Haarhuis en Jacco Eltingh, die zich al in een eerder stadium plaatsten, tegen het lijf lopen. Een jaar geleden baarde Nijs sen in Antwerpen opzien, toen hij in de eerste ronde van het enkelspel Malivai Washington, op dat moment de nummer vijf van de wereld, te grazen nam. Dat betekende punten en bo- nuspunten die hij deze week weer kwijtraakt. „En dan zal ik wel weer ergens rond de 240 op de wereldranglijst terechtko men," aldus de inmiddels al weer 29-jarige Nijssen, die zich vooral dankzij zijn verrichtin gen in het dubbelspel een man in bonus mag noemen. Dit jaar gingen hij én Suk ove rigens een paar weken 'vreemd'. Nijssen dubbelde een paar toernooien met de Zuid afrikaan Piet Norval, de Span jaard Fransisco Roig en, op Wimbledon, met landgenoot Jan Siemerink. Zonder succes, terwijl Suk intussen twee toer nooien won: in New Haven met Daniël Vacek, de protégé van Michiel Schapers, en op het gras van Halle met Petr Korda. Voor de goede orde: Nijssen en Suk hadden geen ruzie, maar wilden wel eens een tijdje zon der elkaar optrekken. „Ik kreeg heel wat verzoeken van andere spelers om met hen verder te gaan dubbelen," al dus Nijssen, „maar ik heb de boot steeds afgehouden. Ik had met Cyril afgesproken dat we alleen maar een pauze in zou den lassen en dat we daarna wel weer verder zouden zien." Toen ze elkaar weer tegenkwa men, werd de draad weer ras opgepakt. Gisteren stond het duo als vanouds op de baan, eikaars gaten in de dekking blindelings opvullend, als twee soepele robots die door dezelf de systeemanalist geprogram meerd zijn. „Maar misschien hadden we vandaag beter kun nen verliezen," zo rekende Nijssen zijn gehoor voor. „Jo hannesburg hadden we denk ik de komende weken toch nog wel bereikt. Als ik het goed heb, komen we nu in dezelfde poule als Haarhuis en Eltingh en Woodforde en Woodbridge en daarin hebben we vrees ik niet veel te zoeken. Antwerpen. ECC-toemooi. Man nen, 2 miljoen gulden. Eerste ronde: Sampras (VSt/1) - Wheaton (VSt) 6-3 6-2, Matus- zewski (VSt) - Dreekman (Dui) 6-4 7-5, Adams (VSt) - Witt (VSt) 6-2 6-2, Gustafsson (Zwe) - Woodforde (Aus) 6-3 6-1, Becker (Dui/3) - Stoltenberg (Aus) 2-6 6-3 7-5. Dubbelspel, eerste ronde: Nijssen/ Suk (Ned/Tsj) - Flach/Leach (VSt) 6-3 6-7 7-5. WOENSDAG 10 NOVEMBER 1993 DEEL b Parijs - De Franse regering wil het voetbalvandalisme hard gaan aanpakken. In het parlement werd maandag een wet aangenomen die voorziet in straffen met een maximum van drie jaar cel en boetes van 60.000 gulden. Alleen de communistische partij stemde tegen het voorstel van de minister van sport, Michele Alliot-Marie. Indien toeschouwers bij voetbalwedstrijden in het bezit van vuurwerk of andere gevaarlijke voorwerpen worden gearres teerd, kunnen ze tot drie jaar gevangenis worden veroordeeld. Op het dragen van nazi-symbolen of het roepen van racistische leuzen staat maximaal één jaar cel. Vechtpartijen en openbare dronkenschap kunnen tot hoge boetes leiden. Eindhoven - Edwin van Ankeren blijft tobben met blessures. De PSV'er raakte gisteren tijdens de training zwaar geblesseerd aan de onderkant van zijn linkervoet. Van Ankeren mist daardoor het bekerduel met Sparta morgenavond in Rotterdam. De wedstrijd tussen AC Milan en FC Porto in de tweede ronde van de Champions League is door de UEFA een week eerder geprogrammeerd. Het duel was vastgesteld op 8 december, maar wordt nu op 1 december gespeeld. De verplaatsing was noodzakelijk omdat AC Milan op 12 december in Tokyo om de wereldbeker tegen Sao Paulo dient te spelen. Het bestuur van Bundesliga-club FC Nürnberg heeft trainer Willi Entenmann met onmiddellijke ingang op non-actief ge steld. Assistent-trainer Dieter Renner is voorlopig zijn opvolger. Darko Pancev verruilt Internazionale voor Reggiana, dat dit seizoen nieuw is in de Serie A. Met de overgang van de Macedonische aanvaller, die destijds van Rode Ster Belgrado naar Milaan ging, is een bedrag van circa 3,5 miljoen gulden gemoeid. Zuid-Afrika stelt zich kandidaat voor de organisatie van het WK voetbal in 2006. Zuid-Afrika moet rekenen op de concur rentie van andere Afrikaanse landen. Egypte, Ivoorkust, Kenya en Nigeria hebben volgens Blatter de FIFA ook laten weten het WK over dertien jaar te willen organiseren. Het Braziliaanse voetbalelftal mist woensdag 17 november in Keulen voor de vriendschappelijke interland tegen Duitsland waarschijnlijk Romario en Bebeto. Bondscoach Carlos Alberto Perreira rekent niet op de twee aanvallers. De twee internationals, goed bevriend, spelen beiden in de Spaanse competitie. Romario (Barcelona) moet binnenkort een oogoperatie ondergaan, Bebeto (Deportivo La Coruna) gaf privé-redenen op. Brazilië mist ook Muller, Cafu (beiden Sao Paulo) en doelman Gilmar (Flamengo) die met hun clubs om het Braziliaans kampioenschap strijden. Mozer, verdediger van Benfica, maakt zijn rentree. Warmenhuizen/Kapellen - De onderhandelingen van Rooks met Jolly, dat een Franse ploeg wordt, zijn op niets uitgelopen. De afgelopen dagen zijn zes Franse renners gecontracteerd en is er volgens manager Marino Basso geen plaats meer voor Steven- Rooks. „Ik had op deze ploeg gerekend," aldus Rooks, „nu kan alleen een wonder mij nog redden." Adrie van der Poel lijkt eveneens buiten de boot te vallen. Mercatone Uno, zijn huidige ploeg, is zijn laatste hoop. Gisteren kreeg hij andermaal niet te horen of zijn contract al dan niet verlengd wordt. BOWLING Johannesburg, WC ten-pin Mannen, stand na tweede dag: 1. Leandersson (Zwe) 3.303, 2. Groen (Ned) 3.256, 3. Delany (GBr) 3.244, 4. Pulsis (Dui) 3.206, 5. Laucris (Fra) 3.185. PAARDESPORT Wenen, CSI Grote Prijs, na barrage: 1. John Whitaker (GBr) Grannu 0-26,55, 2. Simon (Oos) Apricot 0-27,41, 3. Arioldi (Ita) Loro Piana 0-27,49, 4. Coyle (Ier) Cruising 0-28,14, 5. Mel- liger (Zwi) Quinta C 0-28,52; zonder barrage: 22. Holtus (Ned) Olympic Bandol 4-67,51, 24. Munsterhuis (Ned) Ferdinand M 4-68,19, SCHAKEN Monte Carlo. WK-tweekamp, acht ste partij: Jun Xie (Chi)-Nana Jose- liani (Geo) Xie leidt met 6-2. SPORTPRIJSVRAGEN Toto 44: eerste prijs: 87 winnaars, elk 430,50; tweede prijs: 2.372 win naars, elk 4,30; derde prijs: 15.027 winnaars, elk 2,50. Sporters voor Sporters: vier win naars, elk bruto 250.000,00. Moskou. Mannen, 585.000 gulden. Eerste ronde: Damm (Tsj) - Eltingh (Ned) 6-2 7-6. TENNIS Buenos Aires. Mannen, 450.000 gul den. Eerste ronde: Corretja (Spa) - Wi- lander (Zwe) 6-2 7-6, Santoro (Fra) - Mancini (Arg) 3-6 6-2 6-3, Rikl (Tsj) - Dosedel (Tsj) 6-2 6-3, Frana (Arg) - Yzaga (Per/3) 6-4 7-6, Bera- sategui (Spa/6) - Davin (Arg) 6-1 6-2, Arrese (Spa) - Filippini (Uru) mm 6-3 5-7 6-4, Perez (Uru) - De la Pena (Arg) 7-6 6-4, Roig (Spa) - Stringari (Arg) 6-4 2-6 7-5. Moskou. Mannen, 585.000 gulden. Eerste ronde: Damm (Tsj) - Eltingh (Ned) 6-2 7-6, Haarhuis (Ned) - Prinosil (Dui) 6-3 6-2, Kafelnikov (Rus) - Carlsen (Den) 4-6 6-3 6-2, Tsjerkasov (Rus/5) - Nargiso (Ita) 7-6 7-5, Volkov (Rus/1) - Borg (Zwe) 4-6 6-3 7-6 (Borg miste een match point), Black (Zim) - Steeb (Dui) 3-6 6-3 6-2, Poljakov (Rus) - Mansdorf (Isr) 6-3 3-6 6-4. Philadelphia. Vrouwen, 1,4 miljoen gulden. Eerste ronde: McNeil (VSt) - Nei- land (Let) 6-4 6-4, Werdel (VSt) - Whitlinger (VSt) 5-7 6-3 7-6, Sh- river (VSt) - Schultz (Ned) 3-6 6-4 6-4, Graf (Dui/1) - Graham (VSt) 6-2 6-0, Martinez (Spa/2) - Helgeson (VSt) 6-4 3-1 Helgeson trekt zich terug, Raymond (VSt) - Rubin (VSt) 6-4 6-0. VOETBAL Istanboel. EK onder 21 jaar, groep 2: Jong Turkije - Jong Noorwegen 3-1 (1-1). Stand: Turkije 10-14, Noorwegen 10-13, Polen 9-12, Engeland 9-9, Nederland 9-8, San Marino 9-0 Programma: 16 november Polen - Nederland, 17 november San Mari no - Engeland. Duitsland, beker, achtste finales: Borussia Mönchengladbach - FC Kaiserslautern 2-3, Dynamo Dres den - Bayern München 2-1. FC Kaiserslautern en Dynamo Dresden naar kwartfinales. Reserve eredivisie: Feyenoord - Vi tesse 3-2, FC Twente - Sparta 3-2, ADO Den Haag - Fortuna Sittard 0-0, Roda JC - Ajax 1-0. Reserve divisie A: Dordrecht '90 - FC Den Bosch 2-5, NEC - Willem II 2-3. Reserve divisie B: Veendam - FC Zwolle 0-2, Emmen - Haarlem 3-2. Frankrijk: Lyon - Marseille 1-0 Schotland: Aberdeen - Celtic 1-1, Dundee United - Raith 2-2, Hiber nian - Kilmarnock 2-1, Motherwell - St. Johnstone 1-0. Van onze verslaggever Rob van Deursen Lisse - Dat het hem binnen de Koninklijke Nederlandse Schaatsenrijders Bond (KNSB) zijn kop kan kosten, maakt Egbert van 't Oever niets uit. Een eventuele schorsing door het hoofdbe stuur als regelneef rond de nationale kernploegen zal hij met een homerisch gelach be groeten. Voorlopig staat immers vast dat hij als chef d'equipe door het NOC'NSF actief zal zijn tijdens de Olympische Winterspelen van Lillehammer volgend jaar fe bruari. En daar ligt zijn hart na de positieve ervaringen in de zelfde functie van anderhalf jaar terug in het Franse Albertville. De bestuurlijke top van de va derlandse schaatsbond kan hem op dit moment gestolen worden. En dat ondanks het feit dat de afgelopen dagen voorzitter Charles Luyk en LTC-preases plus BCK-lid Simon Smit er op eigen initiatief als bobo de brui aangaven. Het draait volgens Egbert van 't Oever om het kapotmaken van het Nederlandse topschaatsen lange baan. Dat verwijt hij een man als Charles Luyk, maar ook diens mede-bestuursleden Dijke- ma, Van Pelt, Griffioen en Cha- risius, die wat de veteraan uit Lisse betreft allemaal het voor beeld van Luyk zouden moeten volgen. „Ik zwijg niet meer," zegt Van 't Oever kordaat in zijn sfeerrijke huiskamer. „Alle schaatsliefheb bers moeten de komende weken in actie komen. Mensen die geen snars verstand hebben van deze sport, verwoesten een brok va derlandse traditie," Opmerkelijke taal voor Van 't Oever, die zich het liefst op de achtergrond houdt. Hij regelt de zaken rond de kernploegen, is populair bij ue sporters zelf en juist dat geeft hem de voldoe ning van zijn werk, die hij nodig heeft. Maar nu gaat naar aanlei ding van het nieuwe structuur plan van de KNSB, dat op 18 december in Voorburg behan deld zal worden tijdens de alge mene ledenvergadering, de stormbal in top. „Dat is de tijd tien jaar terugdraaien," zegt Van 't Oever uit het diepst van zijn hart. Even voor de duidelijkheid: de KNSB is van plan met betrekke lijk onafhankelijke sectie-bestu ren te gaan werken, die verant woording voor het gevoerde be leid moeten afleggen aan het hoofdbestuur. Die secties komen voort uit de zeven schaatsgewes- ten en de bemanning wordt sa mengesteld door de Gewestelijke Technische Commissies. „Goed willende mensen," verwacht Van 't Oever zonder meer, maar hij mist de aandacht voor de top sport binnen de KNSB. „Het niveau van mannen als Zandstra, Veldkamp en Ristma is met de huidige intensieve be geleiding haast niet te handha ven. Bij de vrouwen zitten we al jaren in een dip en bij de sprin ters hebben we er als toonaange vende schaatsnatie maar twee die echt internationaal meetel len, Aaftink en Van Velde. Ga je dat bestel afkalven, zoals auto matisch binnen die nieuwe structuur gebeurt, dan raak je steeds verder van huis. Een ieder weet dat het heroveren van ver loren terrein in de sport het moeilijkst van alles is. Als we niet oppassen, zitten we volgend jaar al in die situatie." Van 't Oever wil niet schoppen, maar waarschuwen. Hij hekelt het KNSB-beleid van de afgelo pen tijd. „Onnodig geruzie," zegt hij. „Falke, Augustinus en Van Zanten moesten zonodig weg uit de Begeleidings Commissie Kernploegen, omdat Simon Smit met hen niet door één deur kon. Nu is Smit, die ik op bepaalde schaatsgebieden heel kundig acht, zelf opgestapt en zit de gehele schaatsbond met de ge bakken peren. Met een beetje meer respect voor eikaars func tioneren had dit alles voorkomen kunnen worden. Zulke zaken zijn slecht voor het imago van een sportbond. En daar baal ik zo verschrikkelijk van

de Stem | 1993 | | pagina 9