t halen' Nederlander ouder maar zieker Landelijk CDA stelt toch onderzoek in naar Limburgse giften BVD: Open maar toch heel gesloten dit land' Rijksinstituut maakt eerste toekomstverkenning volksgezondheid DE STEM COMMENTAAR Opsteker Werkwijze Buck buiten discussie gebleven DE STEM BINNENLAND A3 'Achter spoken aangehold' 'BVD heeft RaRa-zaken deels opgelost' PvdA: Openbaar vervoer takelt af BINNENLAND KORT Vrijspraak na dodelijke verdoving Uitspraak in AH-zaak uitgesteld Kristallnacht herdacht Nieuwe overgangsregeling grijs kenteken Opnieuw twijfel over bloedprodukt Simons nuanceert uitspraken Lubbers OVEMBER 1993 A2 ionaal socialistische propa. da vergelijkt met volkomen ale commentaren. Het pr0. mma 'Dat willen we even ijt' is de wereld van Bosboom, rre Huyskens en Frits Beh- d. Dat zijn drie mensen die aardig stukje kunnen naden- Dat is echt een drieman- ap. We praten over een on- rwerp, we brengen alle gege. s bij elkaar. En Piene ~jft dan de tekst. Maar ieder n de deelnemers, ook de regis- r, en ik, we schrijven mee. jk, we zijn niet toevallig bij aar gekomen. We hebben el- ar als het ware uitgezocht." lgt nu Bosbooms visie op het mmunisme, Cuba, en de Tsaar et kapitalisme heeft als uit- ngspunt dat de mens minder ed is dan we denken. Dat is el realistisch. Neem nu het esteuropese kapitalisme, dat is ch niet het hardvochtige, etsontziende, Petrus Regout- pitalisme? Dat is een getemde rm, met allerlei vangnetten en gebouwde zekerheden." ver zijn geruchtmakende over- ng van Vara naar Tros: „Dat as destijds een beetje emotio- el voor mij. Het is net of je bij ouders werd weggehaald. ant alles wat ik kon, wat ik 'st, had ik toch geleerd van de ara, had ik toch aan de Vara te anken. Ik heb daar enorme ansen gehad. En ik heb fantas- 'sche leermeesters gehad, zoals erman Wigbold, Gijs Stappers oef, Koos Postema, Arie Kley- egt. En Carel Enkelaar bij de OS. Toch moest ik daar weg. 'aar mijn gewenningsperiode ij de Tros was heel kort. Ik wam hier in een warm bedje. n toen bleek opeens dat alle aat en nijd waarin ik jaren had eleefd, al die spanningen bij de ara, nou, bij de Tros was dat elemaal niet zo. Hier zijn de ensen solidair, gaan ze aardig et elkaar om, geldt maar éen ing: wie het leukste programma aakt. Dat is het enige klimaat aarin je, als je creatief bent, unt gedijen." 'raag: De titel van uw program- a, 'Dat wil ik even kwijt' kun e vertalen als, 'Dat zit me per- oonlijk hoog...' osboom: „Wij denken dat er ingen zijn die de gemeenschap oog zitten en we proberen dat ompact weer te geven. Een oort van waarschuwing. Jon gens, zo zit dat volgens ons in elkaar. We moeten nu al vluch telingen in tenten zetten. Dat is toch al te zot." Vraag: U hebt het toch wel vaak over verwording van de zeden. Bosboom: „Ikke? Nee, om de donder niet. Als we iets opmer ken over spuitbusterreur, dan is dat geen verhaal over verwor ding van de zeden, dan hebben we het gewoon over vandalis me." Vraag: Toch heeft die column van u een zekere ondertoon van het vingertje. Bosboom: „Nee hoor, ieder com mentaar heeft het vingertje. Want iemand vindt iets. Ik ben er zelf van overtuigd dat onze commentaren zich op geen enke le wijze onderscheiden van de honderden commentaren die er per dag verschijnen." Vraag: Maar dat drieluik dat achter uw column zit, dat is misschien wel kritisch, maar ik zie een Piet Grijs niet gauu) in uw redactie komen. Bosboom: „Nee, want Grijs windt zich over andere dingen op dan wij. Misschien dat wi] ons meer over burgerlijke dingen opwinden dan hij. Je bent zoals je bent." Tot slot, na enige woordenwisse ling: „Ik ben zo aardig. Ik ben aardiger dan ik ben." WOENSDAG 10 NOVEMBER 1993 vel aannemen. Naar het waarom, momenteel driftig gezocht. Tm zijn er verschillende lezingen. Zo ie zuurstoftoevoer niet optimaal e zijn, maar er wordt ook gedacht n ontregeling van het bloedvaten- eeft Jan Tienstra nog altijd. „Het gek, maar dat went. Je kunt het ijk het best vergelijken met groei- 3et is net of er in dat been iets auiten wil, maar er zit een bank- :f om. En dat knelt enorm. Ik slik rijnen en ik ga regelmatig naar de herapie. Dat brengt verlichting, genezen is er nog niet bij. ïdels is Jan Tienstra, die als po'1' gent toch kan blijven werken oP lureau, druk doende met het uit- ;n van de vereniging. „Dat is een belangrijk, want het is uitermate •erend als je niet serieus genome» t. Dat vond ik het ergste. Dat e je gezegd wordt, meneer, het zi n je oren. Het is psychisch. Maa op ik wel met krukken." Van onze verslaggever Den Haag - Het landelijk bestuur van het CDA stelt alsnog een onderzoek in naar de wijze waarop de CDA-af- deling Limburg de afgelopen jaren met giften van het be drijfsleven de verkiezingskas heeft gevuld. Hiervoor wordt een speciale par- tijcoromissie in het leven geroe pen. CDA-Eerste Kamerlid en oud-bewindsman C. van Dijk heeft zich in principe bereid ver klaard de commissie te leiden. CDA-partijvoorzitter W. van Velzen heeft dit gisteren meege deeld na de wekelijkse vergade ring van de Tweede-Kamerfrac tie van het CDA. Het onderzoek moet een einde maken aan de 'geruchtvorming' over de gang van zaken bij het Limburgse CDA. De commissie moet zo snel mogelijk rapporteren. In eerste instantie had het partijbestuur besloten geen onderzoek in te stellen. Van Velzen heeft in de fractie vergadering verder de 'politieke integriteit' van het Limburgse CDA-kamerlid R. van der Lin den en zijn verdiensten voor de partij in Limburg onderstreept. De partijvoorzitter heeft boven dien afstand genomen van zijn eerdere suggestie dat Van der Linden zou hebben meegewerkt aan 'sjoemelige praktijken.' Van der Linden zei na afloop van de fractievergadering dat hij daarmee het eerherstel heeft ge kregen dat hij van de CDA-par- tijvoorzitter had gevraagd. Hij is vorige week uit het gewestelijk CDA-bestuur Limburg gestapt, nadat het CDA in Limburg in opspraak was geraakt wegens het spekken van de verkiezings kas met giften uit het bedrijfsle ven. Dat gebeurde via het Dr. Nolens-fonds, een met de partij verweven stichting. Van der Linden voelde zich in zijn goede naam aangetast door de manier waarop Van Velzen zich vorige week tijdens een uit zending van 'Den Haag Van daag' over hem had uitgelaten met betrekking tot de Limburgse CDA-praktijken. Van onze Haagse redactie Den Haag - De Nederlander leeft in 2010 één a anderhalf jaar langer dan nu, maar is die periode wel ongezonder. Het aantal chronisch zieken zal tegen die tijd zijn gestegen met 25 tot 40 procent. Een gezondere leefstijl kan dit deels voorkomen. Dat staat in de eerste Volksge zondheid Toekomst Verkenning die het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieuhy giëne (RIVM) gisteren heeft aan geboden aan staatssecretaris Si mons. Het RIVM belicht in het acht honderd pagina's dikke rapport, dat voortaan elke vier jaar zal verschijnen, de gezondheidstoe stand van de Nederlander. Man nen worden anno 1990 gemid deld 73,8 jaar en vrouwen 80,1. In 2010 stijgt de levensverwach ting tot 75 en 81,5 jaar. Tot hun 60e zijn èn mannen èn vrouwen over het algemeen gezond. Dit betekent dat mannen gemiddeld veertien jaar 'kwakkelen' en vrouwen twintig jaar. De top-tlen van de doodsoorza ken bij mensen die de gemiddel de levensverwachting niet halen wordt aangevoerd door hartziek ten, gevolgd door beroerte, long kanker, borstkanker, cara (aan doening aan de luchtwegen), VERVOLG VOORPAGINA Hermans vreest dat Nederland het afgelopen jaar achter spoken heeft aangehold door in zwaar bevochten cao's het wao-gat te repareren en zich collectief bij te verzekeren. „Dat de verzeke raars niet precies weten hoe de zaak in elkaar zit, kan ik me nog voorstellen. Ook binnen de GAK-organisatie zijn pas de laatste maanden de dimensies van de nieuwe wetgeving duide lijk geworden. Maar waarom po litici en vakbonden niets van zich laten horen, nee, dat kan ik niet vatten." In het politieke geharrewar rondom de nieuwe regeling is, zegt Hermans, uit het oog verlo ren dat de wet niet alleen finan ciële consequenties heeft. Zo be tekent de verruiming van het begrip 'passende arbeid' dat op leiding en beroep buiten be schouwing blijven bij gebleken arbeidsongeschiktheid. Ook bij gedeeltelijk arbeidson geschikten wordt de spoeling aanmerkelijk dunner. Een nieu we rekenformule leidt ertoe dat arbeidsongeschiktheid in de meeste gevallen als minder dan 15 procent - de drempel - zal worden beoordeeld. De werkge ver is weliswaar gehouden een passende functie aan te bieden, maar als die er niet is, zal ook deze werknemer uiteindelijk op het arbeidsbureau belanden met het verzoek om een ww-uitke- ring. verkeersongevallen, darmaan doeningen, zelfmoord, suiker ziekte en maagkanker. In de top-tien van chronische aandoeningen staat gewrichtss- lijtage bovenaan, gevolgd door cara, slechthorendheid, eczeem, depressie, hartinfart, suikerziek te, staar, beroerte en en demen tie. Omdat deze ziekten vooral op oudere leeftijd voorkomen, zal het aantal mensen dat hieraan lijdt, door de vergrijzing, toene men. Naar schatting groeit dit aantal van 3,4 naar 4,4 miljoen. Onder hen steeds meer patiënten met cara (vooral astma) en sui kerziekte. Voor hartinfarct en beroerte is de stijging minder sterk. Dat komt vooral door de daling van het aantal rokers in de afgelopen jaren en de behan deling van hoge bloeddruk. Over de ontwikkeling van de rookgewoonten is het RIVM pes simistisch. In tegenstelling tot elders in Europa zet de daling van het aantal rokers zich in Nederland niet door. Van de mannen rookt rond de 40 procent; van de vrouwen rookt ruim 30 procent; onder jongeren lijkt het roken weer toe te nemen. Van de 129.000 sterfgevallen in 1990 is roken naar schatting ver antwoordelijk voor de dood van ongeveer 29.000 overledenen. 9000 gevallen waren te wijten aan hoge bloeddruk en sterk overgewicht. Met beleid gericht op een betere leefstijl - gericht tegen roken, slechte voeding en te weinig li chaamsbeweging - is volgens het RIVM gezondheidswinst te boe ken. Dat beleid zou vooral ge richt moeten zijn op de bevol kingsgroepen met lagere oplei dingsniveaus, omdat deze groe pen relatief ongezonder leven en rond hun 52e problemen met hun gezondheid krijgen. De ge zondheid van hoger opgeleiden begint daarentegen pas op hun 64e te haperen. Alertheid is volgens het RIVM ook geboden als het gaat om milieukwaliteit, voedselhygiëne, arbeidsomstandigheden en ver slechtering van de sociaal-eco nomische situatie. Door ver waarlozing hiervan zou het ge- zondheidspeil dalen. Het in het rapport geschetste toekomstbeeld bevat volgens het RIVM de nodige onzekerheden. Van veel ziekten is de oorzaak onbekend. Daarnaast zijn er moeilijk voorspelbare ontwikke lingen zoals plotseling opdui kende (infectiejziekten en onver wachte medisch-technologische doorbraken. WIE ZWAK is, zoekt iemand van hetzelfde allooi om zich aaneen '6 scharen. Vandaar de fusiegolven in economisch beroerde tijden. Samen is er meer kans op overleven dan in een onderlinge concurrentiestrijd. De fusie tussen Akzo en Nobel klopt niet met dit beeld. Weliswaar is het malaise wat de klok slaat, voor Akzo geldt dit n|et. Tien jaar geleden was Akzo een reus op lemen voeten, een conglomeraat van slechtlopende bedrijven. Het chemieconcern is er onder de leiding van jhr. Loudon echter volledig bovenop Qekomen. De fusie heeft een andere achtergrond. Akzo was in de wereldmarkt te groot voor servet en te klein voor afellaken. Ter versterking van de eigen positie was groei daarom vereist. Overname van een branchegenoot is dan veel goedkoper aan het op eigen kracht verwerven van een groter marktseg ment. wbel was een door god gezonden kandidaat. Een in wezen 9ezond bedrijf dat na een financieel debacle in handen gevallen Was. van banken, dat in hoofdzaak werkzaam is op dezelfde gebieden en met een overeenkomstige strategie. De fusie uetekent dus een uitbreiding van kerntaken. Op die terreinen wordt de nieuwe combinatie marktleider en dat biedt, als de 'usie-controle-organen geen roet in het eten gooien, perspectief. di'gdWB ovemames en aankopen worden dan ook al aangekon- Donker Loudon, die Akzo door moeilijke tijden heen geloodst aeoft, zet zich met deze net voor zijn aftreden gelukte overname aen kroon op het hoofd. Het is niet alleen een fraaie beloning na aen lange en zware loopbaan, het is eveneens een mooie opsteker voor zijn bedrijf en in feite het gehele Nederlandse Dedrijfsleven. Het nieuwe onderkomen van de BVD, op gepaste afstand van de omgeving. FOTO anp Van onze verslaggevers Leidschendam - Het nieuwe gebouw van de Binnenland se Veiligheids Dienst (BVD) wordt omringd door een heuse slotgracht. Want een hek van twee meter hoog leek de architect te on vriendelijk. Maar een gepaste afstand tussen de BVD en zijn omgeving, om het ongewone karakter van de dienst te bena drukken, moest er toch wel blijven. In de winter zal de slotgracht om het BVD-hoofdkwartier ge woon dichtvriezen, onthulde de architect. „Dan weet u meteen dat er geen antivries in zit." Het nieuwe gebouw, neergezet in een buurt van Leidschendam waar woningen en kantoren kriskras door elkaar staan, wordt vandaag officieel geo pend. Eindelijk kunnen de ruim vijfhonderd medewerkers van de dienst weg uit de naargeesti ge gebouwen aan de Kenne- dylaan, even buiten het cen trum van Den Haag, die al gauw de 'Stalin-allee' werd ge noemd. De beveiliging in dit grimmige en zeer ouderwetse gebouw kon niet meer aange past worden aan de moderne tijd, zodat de medewerkers nauwelijks bezoekers konden ontvangen. Dat kan in het nieuwe gebouw wel. Gastheer Docters Van Leeuwen, hoofd van de BVD, leidde gisteren de pers rond. „Ik ga uit van het motto, dat de BVD maximale openheid moet betrachten. Dus u ziet maar wat u los krijgt van de mede werkers." Zijn medewerkers zijn duide lijk nog niet gewend aan de nieuwe openheid. Een beetje zenuwachtig vertellen ze dat de BVD is aangesloten op 2.500 data-banken, hoe de archieven worden bewaard en hoe de kli maatbeheersing werkt in het gebouw. En waarom op de zo geheten info-markt een afbeel ding hangt van Eva en de ap pel: die symboliseert de keuze tussen goed en kwaad, en het weerstaan van verleiding en bedreiging. De BVD ontleent zijn bestaansrecht aan de ver keerde keuzes die mensen nog steeds maken. Verder blijven heel veel deuren gewoon hermetisch dicht. Vol gens Docters Van Leeuwen weerspiegelt het gebouw zijn eigen openheids-filosofie. Er is op de hoeken van de kubus glas aangebracht in plaats van steen en beton, zodat het wat vrien delijker oogt. En voor de ramen hangt gewoon vitrage om de Van onze verslaggever Leidschendam - De Binnenlandse Veiligheidsdienst (BVD) heeft uitstekend gefunctioneerd bij het aanpakken van de terroristische actiegroep RaRa. Verschillende zaken zijn 'deels zeker opgelost'. Dat er totnutoe geen daders zijn veroordeeld, ligt buiten de schuld van de BVD, zei BVD-directeur Docters van Leeuwen gisteren. RaRa heeft de afgelopen jaren bomaanslagen gepleegd op het huis van staatssecretaris Kosto van Justitie en de ministeries van Binnenlandse en Sociale Zaken. Officieel zijn de aanslagen nooit opgelost, er zijn geen verdachten veroordeeld. Docters van Leeuwen wil van geen kritiek hierover horen. „In 1988 zijn in Amsterdam mensen die zich tot RaRa rekenden voor de rechter gebracht. Dat is toch maar gebeurd. Vervolgens zijn de aanklachten ongedaan gemaakt door een vormfout. Maar in ieder geval doen de mensen die toen zijn opgepakt, nu niet meer waarvoor zij toen zijn aangehouden." Mede dankzij de inspanningen van zijn dienst zijn verscheidene activiteiten van RaRa 'deels zeker wel opgelost', zegt Docters van Leeuwen. Dat de harde kern van RaRa nog steeds niet is opgerold, mocht ook niet verwacht worden, zegt hij. „Bij opsporingswerk moet je niet in termijnen van een half jaar of zo denken, maar van tien tot twintig jaar. Het is een uitputtings-strategie. In het buitenland bestaat meer begrip voor die langere termijn waarmee inlichtingendiensten werken." Het BVD-hoofd zegt dat zijn dienst afspraken heeft gemaakt met de Amsterdamse politie om in het vervolg intensiever samen te werken in het geval van infiltratie door de georganiseerde misdaad in de politiek. kantoorruimtes te beschermen tegen al te nieuwsgierige blik ken - al lijkt de kans op spio nage klein vanuit het aanpalen de flatgebouw, dat nu geschikt gemaakt wordt voor de huis vesting van vijfhonderd asiel zoekers. Eerder dan openheid symboli seert het gebouw, dat een in vestering van ruim 76 miljoen vergde, de dubbelheid van de BVD: een beetje open maar toch erg gesloten. De architect, Ruud ten Hove, leverde zijn eerste ontwerp in bij de voor ganger van Docters Van Leeu wen. Dit ontwerp had nog de grootste gelijkenis met een middeleeuws fort, geeft hij ach teraf toe. Op aanwijzing van de nieuwe BVD-directeur kwam er steeds meer buitenlicht in het gebouw. Het BVD-hoofd: „Wij zijn altijd met duistere zaken bezig, dus is het goed als er veel licht van buiten komt." Maar er zijn grenzen aan de openheid. Want de BVD doet haar werk per definitie in het geheim, en wil dat graag zo houden. Zo komt het dat uit de glazen hoeken van het gebouw 's avonds in het neonlicht wat kleur naar buiten schemert doordat er felle kunstwerken zijn aangebracht. „Zo houden we het toch geheimzinnig," zegt één van de rondleiders tevreden. Op klachten dat er zo weinig te zien was, zegt A. Koertsen, directeur Staatsvei ligheid bij de BVD: „Dan was de rondleiding wat ons betreft goed. Het was onze bedoeling u hooguit in de woonkamer te laten kijken, maar niet in onze keuken." VERVOLG VOORPAGINA Zelfs nu nog noemt de professor zijn val een 'wetenschappelijke moord'. In zijn appartement te Tilburg wacht hij nog elke dag op een telefoontje van collega-onder zoekers. „Het is toch doodzonde dat niemand de kennis die ik bezit wil gebruiken. Ze negeren mijn expertise." Professor Buck en professor Goudsmit presenteerden in april 1990 in het wetenschappelijke tijdschrift Science hun anti-sen- semethode tegen aids, die door de hoogleraar Scheikundige Technologie was ontwikkeld. Buck baseerde zich op jarenoude studies. Al snel bleek echter dat zowel in het laboratorium van Goudsmit als dat van de TUE in Eindhoven fouten waren gemaakt, waar door het wetenschappelijk ge halte van de hele presentatie op losse schroeven kwam te staan. Eind 1990 kreeg Buck ontslag. „Zeker, er zijn dingen misge gaan. Door het tempo waarmee sommige tests zijn uitgevoerd," zegt Buck nu. De wijze waarop Buck de hiv-in- fectie te lijf wilde gaan, is steeds buiten de discussie gebleven. Commerciële bedrijven in de VS hebben zich de techniek meester gemaakt, ook het laboratorium van de Franse aids-ontdekker Montagnier bestudeert de me- thode-Buck en recent legde ook de Amerikaanse aids-professor Robert Gallo enthousiasme aan de dag. Zijn nationale kankerin stituut in Bethesda wil er ook mee gaan werken. Dat de methode werkt heeft ook Buck in het verleden in de rea geerbuis al eens kunnen aanto nen. Op de landbouwuniversitei ten wordt er druk mee geëxperi menteerd. Bloemen en planten kunnen er mee van kleur ver schieten, erfelijke aanleg van ge wassen gewijzigd. Of het werkt in mensen is niet duidelijk. Afplakken van erfelij ke eigenschappen heeft risico's, men werkt immers ook bij een infectie-ziekte als hiv in de men selijke cel. Het gevaar schuilt in het sturingsmechanisme van het 'afplak-dna'. Wat gebeurt er als een verkeerd stukje in de mense lijke dna-streng wordt afgedekt? Buck zelf is nog steeds zeer posi tief over de mogelijkheden van zijn methode. „Nu blijkt toch dat mijn methode de goede is geweest. En de mogelijkheden beperken zich niet tot aids. Al lerlei genetische defecten kun nen op deze manier worden her steld. Den Haag - Voortzetting van het huidige beleid bete kent een totale aftakeling van het openbaar vervoer, vindt de PvdA in de Tweede Kamer. Minister Maij moet, zei PvdA'er Van Gijzel gis teren, snel met de vervoer ders om de tafel gaan zitten om een plan uit te werken om kaalslag te voorkomen. Dat plan moet bijvoorbeeld meer kleinschalig vervoer bevatten, zodat de bevol king van landelijke gebie den kunnen blijven rekenen op openbaar vervoer. Volgens de PvdA is het draagvlak bij de bevolking om mee te werken aan het terugdringen van het auto gebruik inmiddels weg geëbd. Dat was schrikken aan het ontbijt toen ik die foto van de vrouw van prins Charles zag. Toen ik van de schrik bekomen was, begreep ik eindelijk waarom de Britten haar al die jaren liefkozend dan wel plagend Lady Dij hebben genoemd. Het is natuurlijk onbeschoft om dergelijke heimelijk gemaakte foto's in de handel te brengen, maar in sommige gevallen kan het natuurlijk wel vermakelijk zijn. Zo hoop ik stiekem dat er iemand een fototoestel verstopt in dat Tilburgse zwembad, zodat we plaatjes te zien kunnen krijgen van Gerrit Brokx die in zijn eentje, maar misschien ook wel met zijn eendje een heel zwembad vult. Of het smakelijk oogt, betwijfel ik. Ik heb ooit beelden van een zwemmende Henk Vonhoff aanschouwd en die waren nogal schokkend. De bewegende blote lagen liberaal die ik toen zag, deden nog het meest aan een golfslagbad denken. Het leukste is het natuurlijk wanneer vooraanstaande lieden zichzelf ongemerkt blootgeven. Zo ben ik momenteel in mijn vrije tijd bezig met een psycho analytische studie naar de aard van het schilderwerk van Janneke Brinkman. Dat is onthullend. Het is nog te vroeg om er veel over te zeggen, maar ik kan u alvast wel verklappen dat Elco heel anders uit de verf komt dan je in eerste instantie op grond van die lieflijke tafereeltjes zou denken. Mijn eerste in stelling vervatte bevinding dienaan gaande luidt dan ook: Wie naast een kwast leeft, moet hem weten te hanteren. MERIJN Den Bosch - De rechtbank in Den Bosch heeft gisteren de biometriste E. van R. uit Waalre, werkzaam in het Sint Joseph-ziekenhuis in Veldhoven, vrijgesproken van schuld aan de dood van een patiënte. Het 34-jarige slachtoffer kreeg vorig jaar oktober een te hoge dosis lidocaïne en overleed vier dagen later. Een andere biometriste, de 44-jarige E.M. uit Nuenen, werd schuldig verklaard zonder strafoplegging. Om de injectie spuit te vullen waarmee een assistent-gyneacoloog de patiënte plaatselijk zou verdoven, gebruikte Van R. per ongeluk een ampul met een tienmaal hogere concentratie lidocaïne dan normaal. Arnhem - De rechtbank in Arnhem heeft gisteren de uitspraak in de zaak tegen B.B. uit Bussum, één van de drie mannen die worden verdacht van de bloedige overval op een AH-filiaal in Oosterbeek in mei 1990, aangehouden. De rechtbank wil de zaak tegen B. op een nader te bepalen tijdstip opnieuw bekijken. Voor B. had de officier van justitie vrijspraak gevraagd wegens gebrek aan bewijs. Bij de overval op de winkel in Oosterbeek werden destijds twee personeelsleden doodgeschoten met een riotgun en een derde zwaar verwond. De overvallers maakten geen buit. Op verschillende plaatsen in Nederland, zoals hier in Sittard, is gisteren Kristallnacht - de nacht 55 jaar geleden dat in Duitsland joden werden aangevallen en hun eigen dommen werden vernield - herdacht. Dat gebeurde onder meer door het houden van stille tochten. foto vnu Den Haag - Ongeveer 100.000 auto's die op 1 januari 1994 rondrijden met een grijskenteken, komen te vallen onder een nieuwe overgangsregeling. Staatssecretaris Van Amelsvoort van Financiën reageert hiermee vlak voor het Kamerdebat over het ingediende wijzigingsvoorstel over het grijze kenteken op kri tiek van de kant van de Kamer. Er komt voor alle fiscale regelingen die met het grijze kenteken te maken hebben een overgangsregeling van een jaar, tot 1 januari 1995. Tot die datum kunnen de auto's blijven doorrijden tegen het geredu ceerde tarief van de motorrijtuigenbelasting.. Den Haag - Ondanks bedenkingen bij gebruikers en artsen ziet het ministerie van WVC nog geen aanleiding om in verband met het Duitse 'bloedschandaal' het bloedprodukt Feiba, in gebruik bij hemofilie-patiënten, van de Nederlandse markt te halen. Het Oostenrijkse bedrijf Immuno, producent van Feiba, heeft vorige week besloten om sommige partijen 'voor de zekerheid' als onbetrouwbaar aan te merken. De vertegenwoordiger van Immuno bv in Raamdonksveer zegt niet op de hoogte te zijn van mogelijke problemen met het produkt. Inmiddels is wel een onderzoek bezig naar het produkt. Den Haag - Niet de vraag hoe vaak iemand gebruik maakt van de gezondheidszorg is bepalend voor de hoogte van de eigen bijdrage, maar het inkomen. Met die uitspraak nam staatssecre taris Simons (Volksgezondheid) gisteren afstand van premier Lubbers, die vorige week zei dat mensen die meer gebruik maken van de gezondheidszorg, zoals ouderen en zieken, een hogere eigen bijdrage moeten betalen. Tweede-Kamerlid Wil- lems (Groen Links) wilde gisteren weten wat Simons hiervan vond. Die zei het eens te zijn met Lubbers dat ouderen met een hoger inkomen in de toekomst meer voor de gezondheidszorg kunnen betalen. „Maar degenen die minder kunnen betalen moeten, of ze nou ziek of gezond zijn, ook minder betalen."

de Stem | 1993 | | pagina 3