De sprekende ruggegraat 'Onbegrepen ziektebeeld uit de anonimiteit halen' Ned< Sr&x* Wim Bosboom: 'Zonder de Burger kun je het wel schudden in dit land' fer" /aSssw Landelij] -DE STEM- Rijksinstitu DESTEM Opsteker DE STEM BINNENLAND BUITENLAND Greenpeace Nostradamus DE STEM Jan Tienstra uit Zevenbergen heeft post-traumatische dystroiie 'Achter spokei aangehold' WOENSDAG 10 NOVEMBER 1993 Aj k°rten en te bewerken ^^atischdaï de tandThe'metuw landpunt eens is. Greenpeace blokkeert een 'chloortrein' in Limburg, foto anp DINSDAG 2 november begon Greenpeace met het blokke ren van een chloortrein van Solvay in Linne-Herten. Men zou zich, voor dat men deze heldendaad aanprijst, eerst moeten afvragen of deze actie terecht is. Solvay zou, volgens de actie voerders, chloorverbindingen produceren die schadelijk zijn voor het milieu, die niet afbreekbaar zijn en waarvoor milieuvriendelijke alternatie ven bestaan. Als goede scepticus besloot ik Greenpeace op te bellen om te vragen naar uitleg. Aan de lijn kreeg ik een persoon die met trots bevestigde dat zij inderdaad een trein van Sol vay blokkeerden. Op de vraag welke schadelijke stoffen Sol vay dan produceerde, wist zij echter geen antwoord te ge ven. Ze zouden mij wel terug bellen als ze het wisten. Een dag later belde ik zelf terug. Na een tijdje zoeken wist men me eindelijk te ver tellen dat het vooral om PVC ging, een stof waarvan de schadelijkheid voor het mi lieu inmiddels al is achter haald. Zie daarvoor Het Dag blad Trouw van 18/04/92 en het magazine EOS van april 1993. Greenpeace heeft in mijn ogen toch heel wat aan ge loofwaardigheid verloren. Het lijkt wel of het merendeel van haar leden geen verstand van zaken heeft en als kippen zonder kop achter een paar fanatiekelingen aanholt. Baarle-Nassau, Rob van Tilburg DE toekomstvoorspellingen van Nostradamus berusten op zijn kennis van het verleden. Hij leerde de oude geschiede nis kennen, berekende de ba nen van de sterren en kon daardoor toekomstige ge beurtenissen voorspellen, want steeds weer opnieuw herhaalt zich de geschiedenis. Al in het verre verleden wa ren oude volkeren op de hoogte van de werking van hét heelal. De Egyptenaren hadden al ver voor de Grie ken een dierenriem, de Zo diak van Dandera, die een ongelofelijke tijdwaarneming heeft van vijf miljoen jaar en zij voorzagen op dezelfde ma nier als Nostradamus de toe komst. De opkomst en de ondergang van het leven zijn altijd al de hoofdproblemen van de mens geweest en steeds weer vraagt men zich af: „Wanneer zijn wij aan de beurt?" Dit geld ook voor de ondergang van de wereld, maar ik moet U ver tellen, dat de wereld niet ver- De aarde heeft enkele keren een catastrofe meegemaakt en die werden inderdaad ver oorzaakt door de draaiing van de aardas, zoals Peter Lorie in zijn boek schrijft. De laatste keer was dat 14.000 jaar geleden en dat was er de oorzaak van dat Atlantis en Lemurie van onze aardbodem verdwenen, de zondvloed uit de Bijbel. De angst voor een nieuwe wereldramp is geheel uit den boze, deze angst wordt ver oorzaakt door onbegrip. Van dit soort angsten wordt veel misbruik gemaakt door on wetende speculanten die al leen nog maar voor meer on zekerheid zorgen. Peter Lorie maakt zich daar eveneens schuldig aan. Het niet willen toegeven dat er hogere machten zijn, die ons lot bepalen, het niet wil len begrijpen van het godde lijke plan, de evolutie, is daar de grootste oorzaak van. De waarheden van oude volkeren naast je neer leggen, alsof het fabeltjes zijn, heeft tot vele misstanden geleid. Toch zijn er genoeg bewijzen die aantonen dat er in het verre verleden intellectuele reuzen hebben bestaan die zelf ongeletterd waren. Nie mand weet precies wanneer de wereld vergaat, ook Nos tradamus en Peter Lorie niet, wel weet ik dat sommige in gewijde priesters van Egypte de sleutel van deze kennis bezaten. Volgens hun astrolo- gische-berekeningen kan dat nog duizenden jaren duren. De precieze datum was echter geheim en werd op straffe van de dood, ook geheim ge houden. Oosterhout, Max Meesters Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911/Telefax 076-236405. Telefax redactie 076-236309. Kantoren: Bergen op Zoom, Steenbergsestraat 23-23a, (alleen redactie) 01640-37253, fax 01640-40731. (voor nabezorging 01640-36850) Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Afdeling Lezerscontact ®06-0226116 (gratis). Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550, fax 01608-17829. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 1, 01100-28030, fax 01100-21928. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, S 01140-13751, fax 01140-19698. Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14,® 01620-54957, fax 01620-34782. Postadres: Postbus 4023, 4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45,® 01650-37150, fax 01650-44929. Postadres: Postbus 35,4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Zuidlandstraat 32,® 01150-17920, fax 01150-96554. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen. Vlissingen, Scheldestraat 7-9, 4381 RP, 01184-19910, fax 01184-11446. Postadres: Postbus 5051,4380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur. Abonnementsprijzen (bij vooruitbetaling te voldoen): per kwartaal 85.50, per half jaar 170.05 óf per jaar 330.70. Voor abonnees die automatisch betalen: per maand 28.45, per kwartaal 83.00, per half jaar 165.05 óf per jaar 320.70. Voor posttoezending geldt een toeslag. Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882 en bij Teuben, Gin- nekenweg 7, Breda. Grote advertenties uitsluitend 076-236881. Geboorte- en overlijdensadvertenties maandag t/m vrijdag tot 16.00 uur 076-236881zondag van 18.30 tot 20.30 uur 076- 236442/236911. Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN/AMRO rek. 520538447. Heeft u de krant niet ontvangen Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Ook op zaterdag van 09.00-12.00 uur. Hij krijgt 16.000 brieven per uitzending. 98 pro cent is het met hem eens. Hij is het geweten van Nederland, de moralist van de ether, de dagslui ter van het fatsoen. Wim Bosboom, 65 geworden deze week, gaat nog jaren door. Door Jan Koesen „BURGER is een eretitel. Het land wordt gedragen door bur gers. Burgers zijn de ruggegraat van dit land. Burgers zijn men sen die op een behoorlijke ma nier willen leven, met elkaar omgaan. Gewone Burgers, schrijf dat maar met een hoofd letter. Als wij burgers dit kost bare land niet financierden, dan was het allang failliet geweest. Als die burgers er niet waren kon je het wel schudden. Het zijn die burgers die steeds weer een nieuwe fiets kopen als de vorige is gejat. Die braaf naar de garage gaan en een nieuwe radio in hun auto laten zetten, die niet eens meer al te veel moeite bij de politie doen als hun huis is leeg gehaald, omdat ze weten dat het toch niets uithaalt. Die de pre mieverhogingen die hieruit voortvloeien, gedwee betalen, die steeds hogere belastingen pikken, die straks zonder morren 11 cent meer per liter benzine ophoesten. En dat allemaal on- dat ze denken, 'Nou ja, het zal wel moeten, want de regering vindt dat het zo moet.' Ik vind burger een eretitel. Het zijn de burgers die de boel hier dragen, maar dat is wat anders dan kleinburgerlijk. Dat zijn we niet. Want burgers zijn ook heel ruimdenkend, hebben een groot incasseringsvermogen. Burgers staan euthanasie toe, abortus, dat zijn dingen waarvan burgers zeggen, 'Ach, eigenlijk is het niet zo slecht.' Ik heb het idee dat men probeert de burgers in diskrediet te bren gen, ik doel nu op de fundamen talisten waarvan dit land vol zit. Vergis je -niet, er zitten er een paar in Irak, maar de meesten zitten in Nederland. Die zitten bij de milieubeweging, de vogel bescherming. De Vogelbescher ming zit helemaal vol fundamen talisten. Ik zeg, 'Schiet die houtduif en gooi hem in de soep. Er zijn er genoeg.' Die vossen, die moorden alle scharrelkippen uit. Kraaien, eksters, allemaal beschermd. Dat willen onze fundamentalisten. Neem bont, dat is heel raar. Als op leer haar zit, mag het niet, want dan is het bont. Maar als je het haar eraan laat, mag het weer wel. Maar wacht maar op. Eens in de vier jaar mogen we terugslaan. Straks in het voor jaar. Bij de verkiezingen." Vraag: Het uur van gerechtig heid? Bosboom: „Ja ja ja ja, reken maar. Bejaarden moeten dan meer dan ooit bewust kiezen, niet van, 'Ik heb altijd KVP gestemd, laten we het CDA maar weer nemen.' Of: 'Ja, ik ben nou eenmaal een beetje links. Laat ik maar weer PvdA stemmen.' Nee, ze moeten straks heel goed na gaan waar hun belangen liggen. Want zij, wij, zijn dan een machtsfactor." Vraag: Mogen we schoenen van zeehondenleer dragen? Het orakel van de Lage Landen Wim Bosboom: Ik heb kennelijk die uitstraling, een beetje dominerend. geeft een knipoog en vertelt een oorlogs-anecdote over wanten van konijnebont. Vervolgt dit met een beschouwing over de dreigende konijneplaag, en het ten onrechte beschermd verkla ren van natuurgebieden. Met als samenvattend oordeel: „De Wadden, dat is voldoende be schermd gebied in dit kleine landje. Waarom mag ik niet met mijn bootje overal vissen?" Wim Bosboom heeft wat werk afgeschoven, zoals zijn deelname aan 'Met het oog op morgen', maar voor de rest gaat hij door. „Ik verkeer in een gunstige posi tie. Als je zo je ouwe dag mag insukkelen als ik, nou, dat is niet gek. Als ik definitief de ogen sluit kan ik alleen maar terug kijken op een prettig leven. Ik heb ontzettend veel geluk gehad. Over dat geluk wil ik nog wat zeggen. Geluk moet je bijbui- gen." Vraag: Joegoslaven en Soma- liërs, kunnen die 'ook geluk bij- buigen? Bosboom: „Vroeger hadden de Joegoslaven het niet slecht. Nu... Er zijn altijd mensen die het slechter hebben. De basis voor dat geluk moet er wel zijn. Als ik niks kan en ik doe een suggestie boven mijn macht, dan zeggen ze, 'Nee, die kan dat niet.' Je moet niet verder willen springen dan je stok lang is. Ik kan wel minister-president willen wor den, maar..." Bosboom, consumentenridder, eens de spreekbuis van de Vara, later het vaderlijke woord van de Tros, oprisper van de moraal, sorteert zijn carrière. „Een diep tepunt voor mij was de situatie bij de oude Vara waarbij een soort van arbeiderszelfbestuur ontstond waar ik me niet goed thuisvoelde. Ze hebben me des tijds Mr. Vara genoemd. Als ik morgen bij Veronica kom, word ik Mr. Veronica. Ik heb kenne lijk die uitstraling, een beetje dominerend, daar kan ik niks aan doen. Toen ik destijds Mr. Vara was, moest ik het socialistische gedachtengoed uit dragen. Nou, dat heb ik nooit graag gedaan. Ik deed daar con sumentenvoorlichting. Of je het hier doet of elders, dat maakt niks uit. Een koelkast is een koelkast. Typisch Vara was destijds op een buitengewoon onderdanige toon zeggen dat je op Den Uyl zou stemmen. Vind je Wiegel ook zo verschrikkelijk? werd je ge vraagd. Ik herinner me dat ik eens een heel mooie blauwe bla zer kocht. Een collega keek kri tisch en zei, 'Dat is een beetje een rechts jasje.' Zo werd daar gedacht. De Vara waar ik kwam werken was een soort Willem Drees-om- roep met brave sociaal-democra ten. Dat was toen een buitenge woon burgerlijke, keurige om roep. Ik werd in de begintijd naar Rijssen gestuurd. Daar heerste geelzucht en dat kwam doordat de riolering was verou derd. Een socialistische wethou der bleek daar verantwoordelijk voor te zijn. En opeens had de Vara weinig belangstelling voor het onderwerp. Toen had je de PvdA van de politionele acties. Ze hadden nauwelijks een ander wereldbeeld dan de KVP." Vraag: Waar stemt u op? Bosboom: „Ik heb daar altijd een theorie over gehad. Ik keek wel ke coalitie er kwam? Laten we zeggen CDA en WD. Dat krij gen we nu eenmaal, daar kunnen we niet onderuit, stelde ik vast. En ik dacht: Laten we dan maar op de zwakste van die coalitie stemmen. Dus stemde ik WD. Maar als er een coalitie van PvdA en CDA kon komen, en ik had de gedachte dat de PvdA groter zou worden dan het CDA, dan zou ik CDA stemmen. Ik heb nooit gestemd op kleine opposi tiepartijtjes, ook nooit trouwens op de PvdA, wel herhaaldelijk op D66. Ik zat altijd wel in het midden of rechts daarvan. Ik denk dat ik straks maar weer D66 stem." Het vluchtelingenprobleem. Hij verzet de schonken, formuleert, knabbelt op een amandelkoekje, heeft het reuze naar zijn zin. „Nu heeft iedereen door dat het vluchtelingenprobleem zo niet door kan gaan. En dat economi- foto dijkstra sche vluchtelingen ten onrechte de plaats innemen van stakkers. Daar wil ieder wat aan doen. Neem Roemenië. Dat is geen best land, zeg nou zelf. Allemaal de naweeën van Ceaucescu en het communisme. Niettemin neemt zo'n gevluchte Roemeen de plaats in van een stakker uit Bosnië, of uit een ander vecht- land, Somalië of zo. Ik vind het buitengewoon onjuist dat we zo veel onechte vluchtelingen opne men. Een Pool, dat is toch bela chelijk... een Pool vlucht om het beter te krijgen, niet om de poli tiek. Als ik met de KLM naar Marokko vlieg, dan moet ik voor ik instap mijn pas laten zien. En heb ik die niet bij me, of is hij niet geldig, dan kom ik dat vliegtuig niet eens in. Dat kun nen we toch heel gemakkelijk ook van andere landen eisen? Heb je geen geldige papieren, dan moet je terug het vliegtuig in." Vraag: V klinkt vaak wel rede lijk, maar zelfs Hitier klonk soms redelijk, Janmaat komt bij tienduizenden redelijk over. Bosboom: „Hallo zeg, ieder die commentaar uitspreekt probeert redelijk te klinken. Dat is ge woon het vak. We zijn niet wil lens en wetens bezig mensen iets aan te smeren. En dat deed Hit- Ier wel: Hitier wist heel goed op welke gronden hij fout zat. Niet temin heeft hij zijn mening door gedreven. Ik vind het raar als je nationaal socialistische ganda vergelijkt met volkotriet normale commentaren. Het gramma 'Dat willen we èvet kwijt' is de wereld van Bosboom Pierre Huyskens en Frits rend. Dat zijn drie mensen 4 een aardig stukje kunnen naden ken. Dat is echt een drieman schap. We praten over een on derwerp, we brengen alle vens bij elkaar. En schrijft dan de tekst. Maar iede van de deelnemers, ook de seur, en ik, we schrijven met Kijk, we zijn niet toevallig elkaar gekomen. We hebben kaar als het ware uitgezocht." Volgt nu Bosbooms visie op 1 communisme, Cuba, en de Tsaar „Het kapitalisme heeft als uit. gangspunt dat de mens minder goed is dan we denken. Dat heel realistisch. Neem nu ho: Westeuropese kapitalisme, dat toch niet het hardvochtigi nietsontziende, Petrus Regout- kapitalisme? Dat is een getemde vorm, met allerlei vangnetten ingebouwde zekerheden." Over zijn geruchtmakende over gang van Vara naar Tros: was destijds een beetje emotio neel voor mij. Het is net of je je ouders werd weggehaa Want alles wat ik kon, wat wist, had ik toch geleerd van Vara, had ik toch aan de Vara t danken. Ik heb daar enorm kansen gehad. En ik heb fantas tische leermeesters gehad, zoals Herman Wigbold, Gijs Stappers hoef, Koos Postema, Arie Klej- wegt. En Carel Enkelaar bij NOS. Toch moest ik daar we Maar mijn gewenningsperioi bij de Tros was heel kort. kwam hier in een warm Wj En toen bleek opeens dalai haat en nijd waarin ik jarental geleefd, al die spanningen bijlt Vara, nou, bij de Tros was dat helemaal niet zo. Hier zijn dt mensen solidair, gaan ze aardig met elkaar om, geldt maar éen ding: wie het leukste programma maakt. Dat is het enige klimaat waarin je, als je creatief bent, kunt gedijen." Vraag: De titel van uw program ma, 'Dat wil ik even kwijt' km je vertalen als, 'Dat zit me per soonlijk hoog...' Bosboom: „Wij denken dat er dingen zijn die de gemeenschap hoog zitten en we proberen dal compact weer te geven. Eet soort van waarschuwing. Jon gens, zo zit dat volgens ons in elkaar. We moeten nu al vluch telingen in tenten zetten. Dat is toch al te zot." Vraag: U hebt het toch wel vaat over verwording van de zeden. Bosboom: „Ikke? Nee, om de donder niet. Als we iets ken over spuitbusterreur, dan is dat geen verhaal over verwor ding van de zeden, dan we het gewoon over vandalis- me. Vraag: Toch heeft die colum van u een zekere ondertoon het vingertje. Bosboom: „Nee hoor, ieder c mentaar heeft het vingertje Want iemand vindt iets. Ik 1 er zelf van overtuigd dat o: commentaren zich op geen en le wijze onderscheiden van honderden commentaren die er per dag verschijnen." Vraag: Maar dat drieluik achter uw column zit, dat is misschien wel kritisch, maaril zie een Piet Grijs niet gauw uw redactie komen. Bosboom: „Nee, want Grijs windt zich over andere op dan wij. Misschien dat «i| ons meer over burgerlijke dinger opwinden dan hij. Je bent je bent." Tot slot, na enige woordenwisse ling: „Ik ben zo aardig. Ik aardiger dan ik ben." Jan Tienstra: 'Er lopen duizenden mensen met deze aandoening rond' foto de stem/ben steffen' Van onze verslaggever Romain van Damme Zevenbergen - Eind november vorig jaar ging er wat mis bij het trap lopen. Jan Tienstra scheurde de en kelbanden boven zijn rechtervoet. Bijna een jaar later heeft de Zeven bergenaar een rechterbeen dat tot onder de knie nauwelijks functio neert. Jan Tienstra is slachtoffer van post traumatische dystrofie, afbraak van spierweefsel na een ongeluk of operatie. 'Een tot op heden onbegrepen ziekte beeld, waarbij zeer uiteenlopende me ningen bestaan omtrent oorzaak en be handeling van deze aandoening', staat er in een foldertje van de Nederlandse vereniging van post-traumatische dy strofie patiënten. Vrijdagochtend wordt er in het radio programma 'Plein publique' (radio 5 van 09.40 uur tot 11.00 uur) uitvoerig gepraat over de ziekte. Jan Tienstra: „Pim de Graaf, secretaris van de lande lijke vereniging, is dan in Hilversum. De Graaf komt ook uit Zevenbergen", Jan Tienstra zegt niet voor niets dat de Graaf een plaatsgenoot is. „Nee, ik wil er mee aangeven dat er veel mensen zijn die deze ziekte hebben. Hier in Zeven bergen ken ik er al acht. Jaarlijks wordt bij 8500 mensen ontdekt dat ze deze ziekte hebben. En dat is nog maar het topje van de ijsberg. Vermoedelijk lo pen er nog eens duizenden en duizenden mensen met deze aandoening rond." Het probleem is echter dat de aandoe ning in de meeste gevallen niet onmid dellijk herkend wordt. Bij Jan Tienstra zelf duurde het maanden. „Pas sinds een jaar of zes, zeven wordt deze aan doening serieus genomen. In Nijmegem heeft prof. R. Goris zich sindsdien ont wikkeld tot dè specialist in Europa. In '88 is de vereniging opgericht. Helaas ben ik daar nu ook lid van. Samen met vijf andere bestuursleden probeer ik hier in het westelijk deel van Noord- Brabant deze ziekte uit de anonimiteit te halen." Geen eenvoudige opgave, verzekert de Zevenbergenaar. „Nog altijd zijn er veel artsen, ook specialisten die de aandoe ning niet meteen herkennen. Als je een paar dagen na het ontdekken van de ziekte kan overgaan tot behandeling, kan de patiënt genezen. Maar meestal duurt het zo lang voor de diagnose gesteld is, dat complete genezing wel vergeten kan worden." Bij Jan Tienstra bleef na de behande ling van de enkelbanden, zijn been en voet pijn doen. „De voet verkleurde en was veel kouder dan de andere voet. Natuurlijk ben ik daarmee teruggegaan. Van alles geprobeerd, maar het ging niet over. Nu is het nog niet over, maar weet ik wel wat er aan de hand is." Post-traumatische dystrofie kan al op treden na het stoten van je knie of arm. „Maar laten we alsjeblief voorzichtig zijn met dat soort zaken", zegt Jan Tienstra. „De mensen moeten nou niet bij iedere stootje denken, o jeetje. Wel blijkt dat de een er gevoeliger voor is dan de ander. Tenminste, dat mag je toch wel aannemen. Naar het waarom, .wordt momenteel driftig gezocht. nu toe zijn er verschillende lezingen. Zo lijkt de zuurstoftoevoer niet optima'' meer te zijn, maar er wordt ook gedacn- aan een ontregeling van het bloedvaten stelsel." Pijn heeft Jan Tienstra nog altijd. klinkt gek, maar dat went. Je kunt ne eigenlijk het best vergelijken met gr"' pijn. Het is net of er in dat been naar buiten wil, maar er zit een bi schroef om. En dat knelt enorm. Ik medicijnen en ik ga regelmatig naar »e fysiotherapie. Dat brengt verlichting- maar genezen is er nog niet bij Inmiddels is Jan Tienstra, die als p°n' tie-agent toch kan blijven werken op het bureau, druk doende met het u»j dragen van de vereniging. „Dat is e<® heel belangrijk, want het is uiterma frustrerend als je niet serieus genom® wordt. Dat vond ik het ergste. Dat tegen je gezegd wordt, meneer, het tussen je oren. Het is psychisch. Ma' nu loop ik wel met krukken." Van onze verslaggever landel st in n: CDA- CDA Den Haag - Het bestuur van het L alsnog een onderzoek de wijze waarop de C deling Limburg de afgelop jaren met giften van het 1 drijfsleven de verkiezmgsl heeft gevuld. Van onze Haagse redactie Den Haag - De Nede anderhalf jaar langer da ongezonder. Het aantal tijd zijn gestegen met 25 leefstijl kan dit deels vooi Dat staat in de eerste Volksj zondheid Toekomst Verkenni die het Rijksinstituut vc Volksgezondheid en Milieuh giëne (RIVM) gisteren heeft aa geboden aan staatssecretaris i mons. Het RIVM belicht in het acl honderd pagina's dikke rappo dat voortaan elke vier jaar verschijnen, de gezondheidstt stand van de Nederlander. Ms nen worden anno 1990 gem deld 73,8 jaar en vrouwen 80 In 2010 stijgt de levensverwat ting tot 75 en 81,5 jaar. Tot h 60e zijn èn mannen èn vrouw over het algemeen gezond. 1 betekent dat mannen gemiddi veertien jaar 'kwakkelen' vrouwen twintig jaar. De top-tien van de doodsoor; ken bij mensen die de gemidd de levensverwachting niet hal wordt aangevoerd door hartzif ten, gevolgd door beroerte, loi kanker, borstkanker, cara (ar doening aan de luchtwege VERVOLG VOORPAGINA Hermans vreest dat Nederla het afgelopen jaar achter spok heeft aangehold door in zw: bevochten cao's het wao-gat repareren en zich collectief bij verzekeren. „Dat de verzei raars niet precies weten hoe zaak in elkaar zit, kan ik me n voorstellen. Ook binnen GAK-organisatie zijn pas laatste maanden de dimens van de nieuwe wetgeving duic lijk geworden. Maar waarom p litici en vakbonden niets v zich laten horen, nee, dat kan niet vatten." In het politieke geharrew rondom de nieuwe regeling zegt Hermans, uit het oog verl ren dat de wet niet alleen fina ciële consequenties heeft. Zo b tekent de verruiming van 1 begrip 'passende arbeid' dat o leiding en beroep buiten 1 schouwing blijven bij geblek arbeidsongeschiktheid. Ook bij gedeeltelijk arbeidso geschikten wordt de spoeli aanmerkelijk dunner. Een nie we rekenformule leidt ertoe c arbeidsongeschiktheid in meeste gevallen als minder d 15 procent - de drempel - worden beoordeeld. De werkf ver is weliswaar gehouden e passende functie aan te biedf maar als die er niet is, zal o deze werknemer uiteindelijk het arbeidsbureau belanden n het verzoek om een ww-uitk ring. WIE ZWAK is, zoekt iemand te scharen. Vandaar de fus tilden. Samen is er meer onderlinge concurrentiestrijd De fusie tussen Akzo en Weliswaar is het malaise we niet. Tien jaar geleden was conglomeraat van slechtlope er onder de leiding van jh gekomen. De fusie heeft een Akzo was in de wereldmarkt tafeljaken. Ter versterking va vereist. Overname van een b dan het op eigen kracht ve ment. Nobel was een door god j 9ezond bedrijf dat na een fii was van banken, dat in h gebieden en met een ov oetekent dus een uitbreidin wordt de nieuwe combinat hJsie-controle-organen geen weuwe overnames en aank digd. Jonker Loudon, die Akzo c eeft, zet zich met deze net oen kroon op het hoofd. Het ®en lange en zware loopt opsteker voor zijn bedrijf - bedrijfsleven.

de Stem | 1993 | | pagina 2