Nieuw leven voor Oude Stad Luxe hotel achter historische gevels Een buisje in het oor Costa Rica: Toerisme is bedreiging voor natuurlijke rijkdom Nederlands kapitaal verlost Bokrijk van een financiële molensteen EET WIJZER Mosselen als hapje SUSKE WISI HAMBONE DE STEM CONSUMENT RUBRIEK DE STEM Ford diesel stiller, schoner en sterker MAANDAG 8 NOVEMBER 1993 A) In de Belgische bossen sluimert een authentiek stukje oud Antwerpen. Imponerende gildehuizen en koopmanswo ningen, steen voor steen afgebroken in de Scheldestad en weer opgebouwd in het Openluchtmuseum Bokrijk. Ze houden de herinnering levend aan de glorie van het oude Antwerpen. Het is een volledig verlaten ministad van een achttiental panden. Maar in de sinjoren stad zijn nog meer historische woningen afgebroken en naar Bokrijk vervoerd, véél meer. Ze zijn echter nooit meer op gebouwd omdat er geen geld voor was. Nu liggen ze al jaren lang, als enorme hopen losse stenen, begraven onder zand en onkruid. Ze zouden daar nog tot Sint Juttemis zijn blijven liggen als Bokrijk er geen commerciële bestemming voor had gevon den. Een Nederlandse project ontwikkelaar, wiens naam men nog even geheim houdt, wil er nu een hotel- en con grescomplex van maken. „Het meest unieke van heel Europa," roept men in Bokrijk opgetogen. De kosten: 90 tot 100 miljoen gulden. De oude huizen worden allemaal her bouwd, maar - en dat is de concessie - alleen de gevels. Achter de historische fapades blinkt straks de moderne luxe. Het grootste deel van de historische materialen ligt nog te sluimeren in de Belgische bossen. Door Hans Veldhuis In Bokrijk heeft het Bel gische verleden het eeuwi ge leven gekregen. De ar moedige huisjes van de keuterboertjes uit de Kem pen, authentieke boerde rijtjes uit de Haspengouw en het Maasland, al die historische bouwsels wer den van een roemloos ein de als bouwval gered en overgebracht naar het 550 hectaren grote domein in de bossen van Limburg. Veertig jaar geleden werd be gonnen met de opbouw van het openluchtmuseum en de Bel gische overheid heeft er sinds dien vele honderden miljoenen francs aan subsidie in gepompt. Geen huis was te groot, geen project te kostbaar. Er staan nu ruim 150 huizen, boerderijen, schuren, molens, schaapskooien en werkplaatsen. Een compleet dorp uit lang vervlogen tijden. Maar de culturele erfenis van Vlaanderen en Limburg staat dag in dag uit bloot aan de elementen. Omdat de bouwsels zijn gemaakt van zeer eenvoudi ge materialen - veel muren zijn van leem en veel daken van riet - en er niet dagelijks in wordt gestookt, hebben ze veel te lij den. Bovendien schuifelen er jaarlijks honderdduizenden be zoekers doorheen, wat de zaak er niet beter op maakt. Tijdbom Er tikt dan ook een financiële tijdbom onder de plattelands idylle van Bokrijk. Vrijwel alle muren moeten de komende jaren opnieuw gevlochten worden en vervolgens met leem dichtge smeerd. De rieten daken, die niet langer meegaan dan 35 jaar, zijn voor een deel aan vervanging toe. Die operatie zal handen vol geld gaan kosten. Maar dat geld is er niet meer. Hoewel enkele historische bouw sels al zo 'uitgewoond' waren, Het stukje oud Antwerpen, dat al herbouwd is. dat ze opnieuw moesten worden afgebroken, werd in een andere hoek van het immense park tot voor kort nog gebouwd. En wel in dat deel waar een begin was gemaakt met de Oude Stad, die als tegenhanger moest dienen van het vroegere landleven. Hier zouden, volgens plan, zo'n 70 historische panden worden op gebouwd, die in Antwerpen steen voor steen waren afgebro ken en keurig genummerd op het museumterrein werden opgesla gen. Maar verder dan de herbouw van achttien woningen is men niet gekomen. Ook in België groeien de bomen niet meer tot in de hemel en Bokrijk zit in de financiële problemen. De 140 personeelsleden staan weliswaar op de loonlijst van de provincie Limburg, maar de baten van het historisch park (jaarlijks 1.650.000 subsidie en ruim 1 miljoen eigen inkomsten) zijn lang niet meer toereikend om de hoge kosten van de omvangrijke restauratie te dekken. Laat staan om het Oude Stadsproject af te bouwen. Drastisch plan Het zou er somber hebben uitge zien voor Bokrijk als de Lim burgse député Juliën Dufaux niet met een drastisch plan voor de draad was gekomen. Twee jaar geleden werd hij voorzitter van de raad van bestuur en voorzag dat het roer om moest. „Anders zou de Oude Stad altijd een bouwterrein blijven," zegt hij. Hij ging de boer op en wist uiteindelijk een Nederlandse projectontwikkelaar te interes seren, die de Oude Stad nu wil afbouwen en in gebruik nemen als congres- en vergadercentrum met hotelaccommodatie. Hoewel zijn naam hem op de lippen brandt, wil Dufaux niet verder gaan de mededeling dat het om 'n Hollander gaat. „De bedoeling is dat de stad helemaal volgens plan wordt voltooid, dus inclusief de huizen die nu nog begraven liggen" zegt hij. „Wel zijn wij ermee akkoord gegaan dat daarbij alleen de ge vels herbouwd worden." Achter de uiterlijke fafade komt een ultramodern gebouwencom plex met vergader- en congres ruimten. Het al bestaande ge deelte zal worden aangepast. In totaal gaat het complex enkele honderden hotelkamers tellen. De kosten worden geraamd op 90 tot 100 miljoen gulden. Angst dat daarmee het karakter van Bokrijk verloren zal gaan, heeft hij niet. „Daarover zijn goede afspraken gemaakt. De gebouwen blijven gewoon onder deel uitmaken van het museum park. De bezoekers kunnen er dus gewoon blijven wandelen. Net zoals de gasten van het hotel gebruik kunnen maken van ons museum." Van de oude Antwerpse panden worden alleen de gevels ge bruikt. Hoe de patriciërs- en koopmanshuizen er van binnen uitzagen, zullen de bezoekers dus nooit te weten komen. „Nee", zegt Dufaux, „maar dat verandert niet veel met de huidi ge situatie, want de meeste hui zen zijn nu ook al niet toeganke lijk. De meeste mensen zijn geïmponeerd door de grootte en slenteren buiten maar wat rond. Straks zal de Oude Stad nog indrukwekkender zijn. Ik denk dan ook dat we heel blij mogen zijn. Temeer daar Bokrijk er elk jaar een kleine 1,5 miljoen beter van wordt." Doodgeboren kind Hij geeft toe dat een oude droom nu definitief in scherven is ge vallen. „Er is jarenlang over ge zwegen," zegt hij', „maar eigen lijk was de Oude Stad vanaf het begin een doodgeboren kindje, omdat er niets met die stad kon worden gedaan. Hooguit een kunstexpositie of zo. Dat was dus pure kapitaalvernietiging. Als we er geen commerciële be stemming voor hadden gevon den, zouden die huizen nog tot Sint Juttemis onder het zand hebben gelegen en zou ook het museum van het oude landleven langzaam zijn verloederd. Ter wijl het toch onze eerste taak is om het Vlaamse cultuurgoed vei lig te stellen." De definitieve beslissing valt over enkele weken, wanneer het provinciebestuur de plannen krijgtaangeboden. Op dit mo ment zijn deskundigen doende de laatste juridische puntjes op de i te zetten. Daarna kan wat de deputé betreft de vlag uit. „Belgisch Limburg beschikt straks over een hotel- en con grescentrum dat in Europa en misschien wel in de wereld uniek is," zegt hij trots. „Iedereen wordt er wijzer van. Zelfs de hotelgasten. Want die krijgen Limburgs' groene longen er gra tis bij." De kinderkwaal staat niet eens in Koenen, handwoordenboek der Nederlandse taal, en ook niet in de Dikke van Dale. Lijm-oor. Toch heeft bijna ie der kind tussen de twee en vier jaar een lijmoor gehad en heel waarschijnlijk wel vaker dan die ene keer. Omdat het taaie vocht achter het trommelvlies het gehoor hindert, leert het kind ietwat minder goed pra ten. Wat nu te doen? Afwachten omdat zo'n lijmoor bijna altijd snel vanzelf overgaat? Of toch maar een buisje in het trom melvlies zetten zodat dat taaie vocht kan afvloeien en het kind beter hoort? Over de zin en onzin van deze buisjes wordt de laatste tien jaar druk gediscus sieerd in medische kring. Lijmoor is een afwijking van het middenoor. Als het geluid de gehoorgang binnengaat botst het al gauw tegen het trommelvlies aan. Daar begint het middenoor. De trillingen van het vlies worden door drie gehoorbeentjes overgedragen naar het binnenoor waar een opgerolde meetrillende snaar in het slakkenhuis het geluid weer doorseint naar de herse nen. Voor de noodzakelijke be luchting van het middenoorhol- te zorgt een buisje dat naar de neus- keelholte loopt, de be roemde 'buis van Eustachius'. (Daarom 'klikken' in het vlieg tuig de oren bij opstijgen en landen.) Als die buis min of meer ver stopt raakt, dan gaat er geheid iets mis. Vooral bij jonge kin deren. Hun buis van Eustachius is nog onvoldoende uitgerijpt en bovendien worden ze vaker wel dan niet bezocht door in fecties van hun bovenste lucht wegen. Slagen bacterieën erin om via die buis het middenoor binnen te klimmen, dan ont staat al gauw een acute mid denoor-ontsteking, een acute oorpijn met hevige koorts die in bijna alle gevallen zonder medisch ingrijpen na een dag of drie overgaat. Stukken minder dramatisch verloopt het ziekte beeld Otitis Media met Effusie, kortweg OME, de sjieke naam voor lijmoor. Wat daar de oorzaak van is weet men niet precies. De meest gehoorde theorie gaat als volgt. De cellen in het mid denoor absorberen voortdu rend lucht, die via die buis van Eustachius weer wordt aange vuld. Is die buis door verkoud heid of griep verstopt, dan ont staat er prompt een onderdruk in het middenoor. Die onderdruk zuigt vocht van uit de bloedvaten het mid denoor in, en omdat slijmcellen daar hun produkten aan toe voegen, ontstaat er een taaie prop achter het trommelvlies. Lijmoor dus. Het trommelvlies kan nu niet meer vrij uit mee trillen met als logisch gevolg dat het kind minder goed zal horen. Vooral kinderen onder de vier kunnen daardoor in hun taalontwikkeling worden ge remd. Dat kan heel ongemerkt gaan, want alarmerende klach ten als pijn en ontsteking zijn er vaak niet. Wat nu? Een logische oplossing is het aanbrengen van een buisje in het trommelvlies zodat de taaie vloeistof alsnog kan afvloeien. Een soort kunstbuis van Eusta chius. Onder algehele verdo ving (bij volwassenen is dat niet eens nodig) maakt de KNO- arts een klein sneetje in het trommelvlies en plaatst daarin een twee millimeter lang 'boor deknoopje' dat door zijn diabo lo-vorm op zijn plaats blijft zit ten. Kwaad kan dat niet: douchen mag, zwemmen mag (liefst met oordopjes en liefst niet met het hoofd onder water), en omdat zeepwater makkelijker in het oor doordringt, wordt aangera den zeepwater in het oor te vermijden. Dit op straffe van wat duizeligheid en heel soms een ontsteking. Het buisje komt door de buitenwaardse aangroei' van het trommelvlies bijna altijd binnen een jaar als vanzelf naar buiten rollen. Het inzetten van zo'n buisje is in het Westen de meest voor komende ingreep bij kinderen. Elk jaar worden er 50.000 van die buisjes geplaatst, ongeveer één buisje op iedere vier kinde ren. Kinderen gaan er inder daad stukken beter van horen, daar is iedereen het over eens. Maar of die ingreep op termijn kosten-batengewijs ook echt wat oplevert, daar is men lang niet zo zeker van. Zou afwachten wellicht niet be ter zijn? Want een lijmoor is strikt medische gezien een heel onschuldige kwaal: bij de helft van de kinderen is het na drie maanden weer verdwenen, en na nog eens drie maanden bij weer de helft. Het belangrijkste nadeel is een mogelijk geremde taalontwikkeling door dat ver minderde gehoor, maar hoe groot dat nadeel precies is wist men tot voor kort niet eens. Om dat nu uit te zoeken werd tien jaar geleden in Nijmegen het KNOOP-project opgezet. <J to Door Jan Paalman Daarvoor onderzocht men om de drie maanden 1400 kinderen tussen de twee en vier jaar. En jawel. Kinderen die langer dan drie maanden aan beide kanten een lijmoor hadden bleken moeizamer te praten. Verstaan ging hen wel goed af. Vervolgens plaatste men bij de helft van deze 'kinderen een buisje en inderdaad: de buisjes kinderen scoorden in taalvaar digheid ietsjes beter. In Nieuw- Zeeland had een soortgelijk onderzoek hetzelfde uitgewe zen. Kinderen met een langdu rig dubbelzijdig lijmoor bleken een tikkeltje minder intelligent en - dat was de moeilijkheid - waren ook achter in hun licha melijke ontwikkeling. Die taalachterstand zou dus net zo goed te verklaren zijn door die wat vertraagde lichamelijke ontwikkeling. Het medische tijdschrift The Lancet vroeg zich drie jaar terug dan ook af of je bij een kortdurend lijmoor niet veel beter kunt afwachten. En dat niet behandelen ernsti ge gevolgen zou kunnen heb ben, is tot op heden nooit be wezen. Dat alles was reden genoeg om die 1400 kinderen van het KNOOP-project op zeven- en achtjarige leeftijd nog eens te na te kijken. Kinderen met lij moor blijken vaker een litteken of verslapt trommelvlies te heb ben en ook hun gehoor is iets minder, maar echt last heeft het kind er gelukkig nauwelijks van. Maar die taalachterstand, toch de belangrijkste reden om die buisjes te plaatsen, was bij alle kinderen die ooit een lij moor hadden gehad geheel ver dwenen. Het maakte boven dien niet uit of ze vijf jaar daarvoor wel of geen buisje in hun trommelvlies hadden ge kregen. Een heel belangrijk onderzoek met een heel belangrijke con clusie. Het zou wel eens kun nen zijn dat er in het verleden wat al te enthousiast is ingegre pen. Vandaar dat men nu ge neigd is de ingreep te reserve ren voor de allerzwaarste ge vallen: jonge kinderen (jonger dan vijf) die lijden aan een langdurig gehoorverlies door een langdurig dubbelzijdig lij- Door Marijke Prins Ik zal niet beweren dat dit een licht of eenvoudig is. Maar juist omdat het gaat om een warm voorafje, heb ik de kans benut om mosselen op een wat ongewone en krachtige wijze te presente, ren. Voor acht personen Voorbereidingstijd: 25 minuten Oventijd: 10 minuten een zak van twee kilo mosselen om de mosselen in te koken: 1 stok prei vier wortelen vier takjes peterselie vier takjes selderij twee glazen witte wijn 2 theelepels provencaalse kruiden ruim zwarte versgemalen peper 3 laurierbladeren voor de saus: 1 eetlepel boter 4 eetlepels bloem 10 centimeter wit van de stok prei 1 plakje ontbijtsprek van 40 gram V2 potje crème fraiche 1 kopje mosselbouillon 1 borrelglas port 1 teen knoflook 1 eetlepel zeer fijn geknipte peterselie verder: 100 gram belegen boerenkaas (of gruyere) Was de mosselen en zoek ze uit: gooi gekneusde mosselen en mosselen die open blijven staan als je ze samendrukt, weg. Leg op de bodem van een grote pan de grof gesneden prei (houd een stuk wit apart voor de saus), de gesneden wortel en de kruiden (laurier, peterselie, selderij en provencaalse kruiden). Giet ook twee glazen droge witte wijn in de pan. Stort de uitgezochte moselen in de pan en laat ze op levendig vuur m zo'n 5-10 minuten gaar worden. Ze zijn gaar als ze allemaal open staan. Haal de mosselen uit de pan en laat ze afkoelen. Zeef het vocht. Maak eerst de ingrediënten voor de saus klaar: snij het spek zo fijn mogelijk, evenals de peterselie en het wit van de prei en pel een teen knoflook. Laat in een sauspannetje de boter bruisen, voeg het spek toe en laat dit goudbruin worden. Knijp de teen knof en laat het pulp enkele seconden bruisen, voeg dan het wit van de prei toe. Roer alles goed om, zet het vuur laag en roer de bloem erdoor heen. Giet voorzichtig het mosselnat in de pan en blijf goed roeren. Er moet een zeer dikke ragout onstaan. Roer ook de room, port en peterselie door de saus en zet het vuur uit. Leg de gehalveerde schelpen op een ovenblik (groot genoeg voor 1 zak) en schep in iedere schelp een eetlepeltje saus. Strooi wat kaas over de schelpen en zet ze onder een matig hete grill. Als de saus gaat borrelen, is het hapje klaar. Door Carolina Carazo, IPS San José - Voor het eerst in de geschiedenis van Costa Rica I zullen dit jaar de inkomsten uit toerisme groter zijn dan die I uit de export van bananen. In steeds grotere drommen weten I de toeristen de weg te vinden naar dit Middenamerikaanse I land, vermaard om zijn natuurrijkdom en aangename klimaat. Biologen vrezen echter dat Costa toeristen de beschermde gebie- Rica bezig is de kip met de gouden eieren te slachten, want diezelfde natuur is de grote ver liezer in deze ontwikkeling. Maar terwijl milieubeschermers zich zorgen maken, tellen de toerismebureaus hun dollars en vinden veel mensen een baan in deze sector. Van januari tot sep tember besteedden de toeristen 379 miljoen dollar in Costa Rica. Luis Manuel Ghacon, voorzitter van het Costaricaans Instituut voor Toerisme schat dat het to taal aantal toeristen dit jaar op meer dan 700.000 zal komen en hun totale uitgaven op 526 mil joen dollar. Sinds 1988 is de toeristische sec tor jaarlijks met gemiddeld 25 procent toegenomen en alles wijst erop dat dit groeitempo zal aanhouden. Aangemoedigd door dit vooruitzicht heeft de Costari- caanse regering een ontwikke lingsplan opgesteld dat voorziet in de opvang van 1,2 miljoen toeristen in 1997, inkomsten ter grootte van 1,2 miljard dollar en werkgelegenheid voor 225.000 Costaricanen. Momenteel zijn op zeven verschillende plaatsen aan de mooiste stranden van het land hotels in aanbouw die plaats moeten bieden aan 125 tot 500 gasten. „Maar in de plannen wordt geen rekening gehouden met de ge volgen voor de natuurlijke om geving. Beschermde gebieden staan onder grote druk," meent de bioloog Gabriel Rivas. Hij wijst op een recent rapport waarin de enorme vervuiling van de kusten en de nationale parken en de ontbossing worden aange merkt als de grote nadelen van de toeristische groei. Rivas meent dat de regering in San Jose iets zou kunnen leren van de ervaringen die bijvoor beeld Spanje met het massatoe risme heeft opgedaan. Door het lukrake bouwen van hotels en appartementen aan de Middel landse Zeekust verloor deze uit eindelijk veel van zijn aantrek kingskracht en bleef Spanje met een vervuilde en lelijke kustlijn zitten. Costa Rica beschikt niet, zoals bijvoorbeeld Guatemala, over belangrijke culturele beziens waardigheden. De prachtige na tuur, de micro-klimaten en de aangename temperatuur zijn de belangrijkste trekpleisters. Het land telt bijna duizend beziens waardigheden, waarvan er 633 natuurgebieden zijn. In 1992 be zochten 301.000 buitenlandse den. Rodrigo Carazo, ex-president I van Costa Rica (1978-1982) er. op dit moment hoteleigenaar, meent dat het milieu wel tegen de stroom toeristen opgewassen is, mits eventuele schade onmid dellijk wordt hersteld. Hij ziet het toerisme als een onuitputte lijke bron van inkomsten. „In het toerisme kan je een boom wel duizend keer verkopen," zegt hij. Cecilia Sanchez, directeur plan ning van het Costaricaans Insti tuut voor Toerisme, verzekert dat bij elk nieuw toeristisch pro ject de effecten op het milieu in ogenschouw worden genomen. Zij geeft toe dat er nog geen sprake is van een samenhangend beleid, maar dat daaraan wordt gewerkt. Volgens de bioloog Rivas moe! I Costa Rica haast maken met een milieubeleid, niet alleen met het oog op het aanzwellend toeris me. „Dit land is te klein om her en der verspreid afval te dum- pen, zoals nu gebeurt. Ook ver dwijnt veel rioolwater direct in I het milieu. Het is hoog tijd dat de regering maatregelen neemt." Ford heeft een nieuwe diesel voor de modellen Escort en Mondeo. De bestaande turbo diesel is voorzien van een tussenkoeler, die het vermo gen van de 1.8 liter kracht bron vergroot van 75 naar f" pk. Ford heeft bovendien ge probeerd de typische diesel geluiden naar de achtergrond te dringen. Voor de Ford Scorpio is een 2.5 liter turbodiesel ontwikkeld met zowel oxydatiekatalysator, uit laatgasrecirculatie en tussenkoe ler. De nieuwe motor geeft de grootste Ford een hoge topsnel; heid en een betere acceleratie en meer trekkracht bij lage toeren tallen. Technische maatregelen maken de nieuwe Forddiesel schoon genoeg om te voldoen aan alle huidige en in de nabije toekomst te verwachten emissie- eisen. Ford hoopt met nieuwe motoren en standaard veiligheidsmaatre gelen de belangstelling voor zijn produkten op te vijzelen. Zo worden de Scorpio, Mondeo en Escort voortaan standaard aan geboden met een airbag in het stuurwiel. Ook de Fiesta krijgt die voorziening volgend jaar. RADIO 1 K heel uur en 7.30. 8.30, 12.30, Han 1630 17.30, 18.30 en 06.30 Nieuws. NCRV: 7.07 Hier en Nu o ir pn 11 45 Kerkelijke actualitei- p'n1 EO: 12.07 Tijdsein. VOO: 14.05 Nieuwsradio. EO: 19.04 Tijdsein pu- E 20.04 Tijdsein. VOO: 22.04 Soortradio. NOS: 23.07 Met het oog no morgen. KRO: 004 Damokles. 1.02-7.00 Niemandsland RADIO 2 Hk heel uur Nieuws. TROS: 7.04 De havermoutshow. 9.04 Gouden Uren. 12 04 50 pop of een envelop. 14.04 Dennie Christian draait op verzoek. 15 04 Nederlands fabrikaat, met om 15 04 Nederlandse artiestenparade; 16 04 Nederlands hitwerk. EO: 17.04 Alle mensen. VPRO: 18.04 Ekkel ho rizontaal. NCRV: 19.04 Witte rozen. 20 04-24 00 Van acht tot midder nacht. 23.04 Van acht tot midder nacht late date RADIO 3 Eik heel uur Nieuws. AKN: 6.02 Breakfast-club. 9.04 Arbeidsvitami nen. VARA: 12.04 Denk aan Henk. 14 04 Carola. AKN: 15.04 Popsjop (t en lil VOO: 17.04 Rinkeldekinkel. NOS 18 04 De avondspits. EO: 19.04 Spoor 7. AVRO: 20.04 Forza. VPRO: 21 04 Villa 65. TROS' 0.04 Nacht wacht. VARA: 2.02 Mol of Mark. AKN: 4.02-6.00 Pyjama-FM RADIO 4 Om 7 00 8.00, 13.00, 18.00 en 20.00 Nieuws. KRO: 7.02 Aubade. 9.00 Muziek voor miljoenen. 11.00 Och tendconcert I: Radio Symfonie ork. NDR met bariton. 13.03 In antwoord op uw schrijven VPRO: 14.00 Mid dagconcert. 16.00 De Nederlanden. 17 00 De koffer. 18.00 De wandelen de tak. 1900 De grote oversteek. NOS: 20.00-24.00 Nieuwe maandag. ORF Symfonie ork. In de pauze: Wien modern. 0.00-1.00 4 na mid dernacht RADIO 5 Elk heel uur Vm 18.00 Nieuws. NOS: 6.45-6.50 Mededelingenrubriek met uitgebreid weerbericht en scheep- vaartberichten. 7.05 1008 AM. 8.55 Waterstanden. AVRO: 9.02 In ge sprek 9 55 Vrijzinnig vizier. VARA: 1002 Van belang. 11 02 Punch. HV: 13 10 50 Jaar kernenergie. 14.03 Boven het dal. 14.30 De verbeel ding. VARA: 15.02 Ophef en vertier. NOS: 17.10 Radio UIT. KZG: 17.45 onbekend. OHM: 18.02 OHM. EO: 19.00 Waar waren we ook alweer? NOS: 19.15 Nieuws en actualiteiten in het Turks. 19 50 Nieuws en actu aliteiten in het Marokkaans en Ber bers. 20.40 Nieuws en actualiteiten in het Chinees. EO: 21.00 Kayen rasja (Er is hoop). 21.15 lyi haberler (Goed nieuws). 21.30 Sin ke yat kaï yam (Goed nieuws op maandag). VOO: 22.00 Het zwarte gat. NOS: 23.07-24.00 Met het oog op morgen OMROEP BRABANT ANP-Nïeuws: zie Radio 1.7.05 Bra bants nieuws, actualiteiten en de krant in Brabant. 7.55 Weerman Johan Verschuuren. 8.08 Brabants nieuws. 8.11 Radio Nieuws Centra le. 8.32 Brabants nieuws, actualitei ten en weerman. 9.03 Brabants nieuws. 9.07 Muziekkiosk. 10.03 Brabants nieuws. 10.07 Draai-bank. 11.03 Brabants nieuws. 11.07 Van harte. 12.05 Brabants nieuws en actualiteiten. 12.55 Bericht voor boer en tuinder. 13.08 Brabants nieuws. 13.11 Radio Nieuws Cen trale. 13.32 Brabants nieuws. 13.34 Muziek. 14.03 Brabants nieuws. 14.07 Muziekkiosk. 15.03 Brabants nieuws. 15.05 Conga Brabant 16.03 Brabants nieuws. Aansl.: Uitlaat. 17.05 Brabants nieuws, actualitei ten en reacties luisteraars. 17.45 De agenda. 17.55-18.00 Nieuwsover zicht OMROEP ZEELAND ANP-nieuws: zie Radio 1. 7.05 Nieuws en actualiteiten met om 7.15 het weer in de provincie. 7.25 weekend-overzicht sport. 7.32 re gionaal nieuwsoverzicht. 7.40 de dag van... 7.45 overzicht ochtend bladen. 7.50 agendatip en agenda. 8.08 Landelijke en internationale actualiteiten Radio 1.12.05 Nieuws en actualiteiten met om 12.15 het weer in de provincie. 12.32 regio naal nieuwsoverzicht. 12.34 weg- wies. 12.43 reportage, vraagge sprek. 12.55 de agenda. 16.03 sport- meneer. 17.05 Nieuws en actualitei ten met om 17.15 het weer in de provincie en 17.32 regionaal nieuwsoverzicht. 17.35-18.00 De Zeeuwse tijdmachine [.'„•/j,-,1 mi, npuMK juiïi'flFiti a i

de Stem | 1993 | | pagina 8