Veel kleine brandjes in Hulst Eretrofee voor jubilaris G.P. Maas Weer actie tankslag in Zeeuws-Vlaanderen POLITIE rapport DAG klapper Close-harmony echte troef van Cantabile j Brandweer rukte dit jaar al dertien keer meer uit dan in heel 1992 Burgemeester Hulst krijgt boek 6De Tuyn ghesloten' emt axel Veel publiek bij jubileum gemengd koor Westdorpe Bezoekers enthousiast over open dag Antonius jrticulieren I bedankje, jubileum, Iwelijk, verloving, Iprestatie, examen, Iham, enz. KORTING Ijs. DESTEM ZEELAND Willy de Dalie verovert brons Geslaagde bazaar De Zonneschool Leden Cecilia in de bloemetjes 1 1 |<olom 1,07 incl. BTW, el verplicht. Foto of |rmaat 35 x 40 mm V. Overige tarieven op foto's worden niet Itourneerd. |82 of geef uw tekst laatsing af bij één van I Schriftelijke opgaven ld geaccepteerd indien Lekend zijn, ook indien |g bijgevoegd is. het recht voor teksten In redenen te weigeren. I/er klachten bereiken Iven tekst behoudt de Vecht voor om de naam □ever bekend te geven. |eten vandaag waar mosterd haalt, j gefeliciteerd. ■daal, Arno de Bruin in Dongen, frhielsen in Breda. I al 121/2 jaar I echtpaar. Harte- bfeliciteerd. wind, knor- iet te denken Dan moet je uit het goede -aten we ons s is de krant eten missen! MAANDAG 8 NOVEMBER 1993 Van onze verslaggever Sluis - Volgend jaar wordt in regionaal verband in Zeeuws-Vlaanderen weer een actje Tankslag uitgevoerd. Het gaat hierbij om de ver wijdering van oude olie- en gastanks die nog her en der in de grond zitten. In Sluis zitten er nog ruim tach tig in de grond, zo blijkt uit een tussenbelans die de gemeente Sluis heeft opgemaakt. Zeven van die tanks liggen in bodem- beschermingsgebied Zwin/Ret- ranchement en worden zo snel mogelijk verwijderd. Per tank kost de opruiming duizend gul den. De provincie stelt per tank 500 gulden en de gemeente 300 gulden beschikbaar. Resteert voor de eigenaar 200 gulden. Voor de andere tanks wacht men een regionaal schema af. Het grensstadje is ook begonnen met de controle bij horecabedrij ven op naleving van milieube- sluiten. Alle 63 horecabedrijven, inclusief vier campings, zijn in middels voor een eerste maal gecontroleerd. Zeven bleken er te voldoen aan de voorschriften, zoals die gelden per 1 december 1993. 56 bedrijven zijn aange schreven met vermelding van aangetroffen gebreken en inmid dels is al een aantal hercontroles verricht. Daarmee gaat men in 1994 verder. Verwacht wordt dat in dat jaar alle bedrijven in orde worden bevonden. Door nieuwe wetgeving valt straks een aantal horecabedrij ven onder een vergunningplicht. Hierbij in Sluis in ieder geval de vier campings en een discotheek. Momenteel draait in Zeeuws- Vlaanderen een horeca-project waarbij voorwaarden worden ontwikkeld waaraan getoetst wordt of een bedrijf al dan niet vergunningplichtig is. Met name wordt hierbij gekeken naar eta blissementen waar regelmatig bruiloften en partijen worden gehouden. Tijdens een gezamenlijke com missievergadering wordt het verslag morgen besproken. De vergadering begint om 19.30 Hulst - De brandweer van Hulst is dit jaar toe nu toe 63 keer uitgerukt voor brand. Het ging met name om kleine brandjes. Branden als bij Junora in Nieuw Namen, een brandende vrachtwagen in Sint Jansteen en enkele woningbranden waren hierop een uitzondering. De brandweer rukte zestien keer lage druk die in juni in gebruik uit naar het woonwagencentrum werd genomen. De twee oude de Rape. De totale brandschade blusvoertuigen zijn inmiddels bedraagt tot nu toe 690.000 gul den tegenover 1.450.000 gulden in '92 toen de Hulster brandweer vijftig keer voor brand uitrukte. Commandant G. der Weduwe maakte de cijfers zaterdagavond bekend tijdens het jaarfeest in Reynaertshof in Hulst. Hij voeg de daaraan toe dat de brandweer dit jaar acht keer is uitgerukt voor hulpverlening. Het ging dan met name om het schoonmaken van wegen na een ongeval. Der Weduwe zei ook in zijn toespraak dat een oude wens van de brandweer in vervulling is gegaan. Namelijk de bestelling van een nieuw blusvoertuig. Een combinatievoertuig met hoge en verkocht. Dit jaar is opnieuw een begin gemaakt met het grensoverleg tussen de brandweerkorpsen van Beveren, Sint Gillis, Stekene en Hulst. Ook Axel zal voortaan aan dit overleg deelnemen. De brandweer van Hulst heeft momenteel 69 leden. Acht daar van kregen een onderscheiding in de vorm van een medaille. J. Hermes en F. Vermandei vanwe ge hun twintigjarig jubileum, E. Wentzler, J. Rijk en H. Warrens voor hun 12,5-jarig jubileum, J. de Bruijne en G. de Waele voor hun vijftienjarig jubileum en R. de Munter voor zijn tienjarig jubileum. Van onze correspondente Hulst - Het boek 'De Tuyn ghesloten' over het beleg van Hulst in 1645 werd zaterdag in de nieuwe ontvangsthal van het Hulster stadhuis gepresenteerd. Het eerste exemplaar werd door de samenstellers overhandigd aan burgemeester A. Kessen. De organisatie van de presenta tie was in handen van Hulst Reynaertstad. Dit overkoepelend orgaan van de Hulster onderne mers heeft als thema voor no vember gekozen voor cultuur en vestingen in Hulst. Het boek van Paul Stockman, Toine Prinsen en Peter Everaers past uitste kend in dit kader. Tijdens de presentatie werd ook muziek ten gehore gebracht uit de periode van het beleg in Hulst. Th. Mattheeuws, voorzitter van Hulst Reynaertstad, verwelkom de de aanwezigen en legde uit waarom Hulst Reynaertstad zo'n grote interesse heeft voor cul tuur, „Vaststaat dat als je aan promotie wilt doen in Hulst, je een ruime plaats moet maken voor de historie. Hulst heeft sfeer en historie en daar moeten we zuinig op zijn." Mattheeuws stipte nog even aan dat hij verbolgen was over het Sluis - De bekende vogelkweker Willy de Dalie uit Sluis is er tijdens een van de grootste kleurkanarie-kampioenschappen in het Belgische Geel in geslaagd een bronzen plak te veroveren. De succesvolle kweker uit Sluis, die de afgelopen jaren al tal van successen heeft geboekt, zowel nationaal als internationaal, reikte met zijn Stam Rood Isa- belle tot een fraaie derde plaats in Geel, waar in totaal in 103 reeksen strijd werd geleverd. voorstel dat er een loket zou komen in het nieuwe stadhuis voor de nieuwe bedrijven. Hij vond een dergelijk loket onzin en adviseerde het geld te besteden aan Hulst als koopstad. Burgemeester Kessen reageerde onmiddellijk op deze opmerking. „Dit loket is bedoeld om de privacy te waarborgen voor nieuwe ondernemers. Als deze willen komen praten, zullen ze door mijzelf of de wethouder te woord gestaan worden." Hij onderstreepte het belang van het boek, maar waarschuwde ook voor de enorme kosten die verbonden zijn aan het behoud van historische monumenten en stelde dat de restauratie van de basiliek (kosten 16 miljoen) voorrang geniet. Paul Stockman sprak namens de samenstellers. Hij gaf een boeiend overzicht van de werk zaamheden om het boek te schrijven en te illustreren en vertelde iets over de inhoud. Het boek gaat uit van het beleg in 1645 maar het dagelijkse leven en de houding van de inwoners van Hulst is eveneens beschre ven. Er staan prachtige illustra ties in (vaak details van oude prenten en kaarten) en het bevat een unieke naamlijst uit 1644 en twee uitklapbare kaarten in kleur waarop de lezer alle ge beurtenissen kan localiseren. Het boek is uitgegeven door de Maelstede en tot 13 november kan nog ingeschreven worden tegen een gereduceerde prijs. Op 13 november signeren de schrij vers de bestelde exemplaren in boekhandel Duerinck in Hulst. (ADVERTENTIE) Oranjestraat 5 - Telefoon 01155 - 62710 Spuitgast B. Neve uit Huist is blij met weer een streepje extra. FOTO WIM KOOYMAN Van onze correspondent Westdorpe - Zaterdagavond waren ruim driehonderd be langstellenden naar de OLV Visitatiekerk te Westdorpe gekomen voor de jubileum- mis van het rk gemengd koor. Onder de bezoekers ook de zusters Ubalda en Victoria van de Orde der Francisca nessen uit Breda. Zuster Victoria stond 25 jaar geleden mede aan de wieg van het (toen nog) dameskoor. In 1977 werd het koor op initiatief van wijlen pastoor Dierick uit gebreid met enkele mannen en was het rk gemengd koor een feit. De jubileummis werd voor gegaan door pastor Erpelinck, die tevens een korte toespraak hield. De pastor onderstreepte de waarde van een koor voor de misvieringen en achtte een koor onmisbaar voor een parochie. Hij maakte daarbij de vergelij king met de vrijwillige brand weer. Vroeger waren het vooral plaatselijke middenstanders en ambachtslieden die lid waren van zowel koor als brandweer. Zij waren immers altijd thuis en konden eenvoudiger present zijn bij een uitvaart- of huwelijksmis (of een uitruk) op een doorde weekse dag. Tegenwoordig werken er niet veel mensen meer in Westdorpe zelf en wordt het dus moeilijker om op een doordeweekse och tend een koor (of brandweer korps) compleet te hebben. Toch lukt dit bij het Westdorpse ge mengd koor aardig en verzorgt men nog steeds de rouw- en trouwdiensten in de kerk, naast de misvieringen in het weekein de. Het koor had voor deze gelegen heid speciaal de Deutsche Messe van Franz Schubert ingestu deerd en bracht deze dan ook met veel verve ten gehore, onder leiding van dirigent Roger de Bock en muzikaal ondersteund door organist Oswald Hemelsoet. Tevens verzorgden enkele koor leden de lezingen tijdens de mis. Vijf leden van het eerste uur kregen door pastor Erpelinck de zilveren medaille van de Neder landse Sint-Gregoriusvereniging opgespeld. Dit waren de L. Au- denaerd, L. Wille, F. van Hecke, I. Soethaert en T. van de Abeele. Aan het eind van de mis sprak voorzitter Carl de Hulsters de aanwezigen toe. Daarbij zei hij dat aanvulling van het ledental onlosmakelijk met het voortbe staan verbonden is. Het koor telt nu 33 leden. Van onze correspondent Axel - G.P. Maas kreeg zater dag tijdens een H. Mis in de parochiekerk te Axel de ere trofee 'Ere wie ere toe- komt'als blijk van waarde ring voor zijn 25-jarige be stuursfunctie bij de stichting Katholiek Onderwijs in Axel. De jubilaris die vijfentwintig jaar deel uit maakt van het da gelijks bestuur van de r.-k. ba sisschool St. Antoniusschool te Axel kreeg de onderscheiding uit handen van drs. P. Dekkers, di recteur van de Diocesane katho lieke Schoolraad Breda. „De heer Maas krijgt deze ere trofee vanwege zijn verdiensten voor het katholiek onderwijs in het bijzonder, zijn betrokken heid bij het vakbondswerk en verder voor zijn betrokkenheid bij het onderwijs in het alge meen." Dekkers hield verder een pleidooi voor het instandhouden van het katholieke onderwijs om zo de goede culturele en histori sche waarden over te dragen aan de kinderen. De parochie kerk (425 plaatsen) was tot de laatste plaats bezet tijdens de eucharistieviering. Na de viering was er in de school een receptie. Ouders, oud-leer lingen, leerlingen, oud-leer krachten en verder allen die het katholiek onderwijs in Axel een warm hart toedragen, brachten samen met bestuur en school team een toast uit op het jubi leum. Na afloop van de H. Mis werd er een collecte gehouden voor Pater Dedeckere. Deze leidt in het ge bied in India dat getroffen is door de aardbevingen, een kin dertehuis. Van onze correspondent Terneuzen - Vrije school De Zonneschool hield zaterdag een geslaagde bazaar. Er werd houten speelgoed te koop aangeboden, er waren diverse stands en voor de kinderen waren er kinderspe len. De Vrije school voor Zeeuws- Vlaanderen telt momenteel drie groepen. Voor de allerkleinsten was er het grabbelvrouwtje. Ver der kon er geknikkerd worden, ballengooien, snoephuisje en er was een ringgooispel. Er was een demonstratie houtbewerking en er werd houten speelgoed te koop aangeboden. De Wereld winkel was present, er werden kinderboeken en natuurproduk- ten te koop aangeboden en er was een kledingstand met na tuurlijke kleding uit Gent. Verder hadden ouders heerlijke taarten gebakken, die geconsu meerd konden worden in het restaurant met live-muziek. De Zeeuwse babbelaars gingen eveneens grif van de hand. Ver der waren de ouders en de peu ters vertegenwoordigd met een cadaeutafel van zelfgemaakte spullen. De opbrengst van de bazaar wordt besteed aan het onderwijs. Aanhangwagen Oostburg - In de nacht van vrijdag op zaterdag werd een op de inrit van een weiland aan de Maasdijk te Oostburg aanhangwagen gestolen. Het slot van het voertuig werd verbroken om de diefstal mo gelijk te maken. Voor de eige naar die aangifte deed bij de politie een schadepost van 1225 gulden. Vernielingen Oostburg - In de nacht van vrijdag op zaterdag zijn aan de Bredestraat te Oostburg een viertal sierboompjes ver nield. De schade voor de ge meente Oostburg bedraagt hierdoor zes honderd gulden. Doorgereden IJzendijke - De politie in West-Zeeuws-Vlaanderen heeft een 37-jarige automobi list bekeurd wegens het door rijden na het veroorzaken van een aanrijding. Daarbij werd afgelopen vrijdag op de Hand boogstraat in IJzendijke een geparkeerd staande auto aan gereden. De schade aan dit voertuig bedraagt achthon derd gulden. De man kon wor den aangehouden doordat de benadeelde het kenteken van zijn auto had genoteerd. Diefstal IJzendijke - Een vrouw uit het Duitse Neuss deed bij de poli tie aangifte van diefstal uit haar vakantiewoning aan de Oranjestraat te IJzendijke. Daaruit verdwenen een gazon en een bosmaaier en verder enkele elektrische gereed schappen ter waarde van on geveer 1500 gulden. LAMSW AARDE - Café De Lamsoren, 14 uur vleeskaarting. ST.-JANSTEEN - Café de Kroon, 14 uur kaarting. -Café 't Centrum, 14.30 uur schieting. SAS VAN GENT - De Roselaer, 14 uur vrij kaarten en sjoelen KBO. Van onze correspondent Oostburg - De open dag van het Sint-Antoniusziekenhuis in Oostburg zaterdag werd door zo'n tweehonderd bezoekers positief ontvangen. Ze konden met hun vragen terecht bij de nodige stands _op de poliklinische afdeling en bij de vele specialisten die aanwezig waren. Het kijkje achter de schermen van het ziekenhuisgebeuren werd gedaan in het kader van het vijfjarig lustrum van de zie- kenhuisgroep Zeeuws-Vlaande- ren. Van 13.30 tot 16.00 uur gingen de deuren voor het pu bliek open. Bij binnenkomst kon al kennis gemaakt worden met het ambulancewerk. Eenmaal binnen werd iedere bezoeker op gevangen en wegwijs gemaakt hoe alles te bezichtigen was. Bijvoorbeeld de nieuwe receptie van het ziekenhuis, die vanaf 19 oktober pas gereed kwam. Voor de patiënt in ieder geval al een vriendelijker binnenkomst. In de polikliniek stonden stands van patiëntenverenigingen waar ie dereen met zijn specifieke klach ten terecht kon. Dat kon zijn over epilepsie, migraine, huid aandoeningen of het Rode Kruis werk. Het naadje van de kous kon desnoods gevraagd worden aan de desbetreffende specialisten, die graag bereid waren een tipje van de sluier op te lichten hoe zij te werk gingen. Veel bekijks had de operatiekamer. Hier werden endoscopische technieken gede monstreerd, dat wil zeggen dat de patiënt niet meteen een hele operatie moet ondergaan om iets te laten weghalen. Wie dat wilde, kon genieten van de kersverse diapresentatie van de ziekenhuisgroep die zaterdag voor het eerst aan het publiek vertoond werd. De organisatie was bij monde van M. Lafort tevreden over het aantal bezoe kers. Zeker gezien de korte tijd van openstelling. Zowel zij, als directeur G. Ra- maekers hadden van de kant van het publiek geen verontrustende berichten gehoord over de even tuele sluiting van de 24-uurs- dienst van Oostburg. R. Jacobs had wel opgevangen dat mensen vonden dat het ziekenhuis moest blijven. Donderdag 11 november wordt in het kader van het lustrum een lezing gegeven over erfelijkheid in een tent bij ziekenhuis De Honte in Terneuzen. Iedereen die belangstelling heeft is om 19.30 uur welkom. De vrijdag is voor genodigden. Zij hebben de hele dag een symposium. Zaterdag is De Honte open voor het publiek, eveneens van 13.30 tot 16.00 uur. Terneuzen - Zuidlandtheater- concert in herfsttoernee door Nederland van Cantabilé: Bill Purefoy (countertenor), Paul Huil (hoge tenor), Mark Fle ming (tenor), Michael Steffan (bariton/bas) en Nigel Cook (pianist). Gehoord op zaterdag 6 november. Door Jeanette Vergouwen. Waarom Cantabilé vergele ken wordt met The King Sin gers, is voor mij, na het con cert van zaterdag, een raad sel. De groepen zijn absoluut onvergelijkbaar. De perfectie van The King Singers, dat alle genres en stijlen beheerst en de humor via de muziek aan het publiek overbrengt, bezitten de vier heren van Cantabilé niet. Hun optreden vraagt een totaal andere in stelling. Zij bieden een ge woon lekker avondje uit in cabaretsfeer zoals in het Lon- dons Paladium, waar men en tertainment biedt met vele artiesten die steeds iets an ders op het podium zetten. Voor de liefhebbers verzorgt Cantabilé een heerlijke brok en tertainment. Het programma be vat vele bekende melodieën uit films en musicals, een enkel volkslied en jammer genoeg slechts één parodie op verschil lende muziekstijlen. De heren worden knap en enthousiast be geleid door pianist Nigel Cook die een aardige techniek in de vingers heeft. Er wordt gedanst, theater gemaakt en gezongen. De arrangementen die Cantabilé maakte zijn smaakvol. Het pu bliek genoot van Danny Boy, Officer Krupke, de Groene Cac tus en Are you lonesome tonigt. Het werkte mee door bellen te blazen bij het lied Under the Sea en klapte op maat als dat ge vraagd werd. Cantabilé was echter op zijn best als het close-harmony zong, tij dens deze nummers gaven de heren blijk van hun technisch kunnen en zongen zuiver. Tij dens andere liedjes mankeerde het op dit punt wel eens. Heel knap was de parodie op het zingen door de eeuwen heen, Wagner klonk als een klok en het Halleluja van Handel werd van franje ontdaan. De heren van Cantabilé voelen elkaar vlekkeloos aan en de reacties komen natuurlijk over. Dat kan niet gezegd worden van de verbindteksten. Hierin bezon digde Cantabilé zich aan over daad. De grapjes waren niet echt nieuw en werden te vaak her haald. Vocaal technisch viel er volop te genieten. Persoonlijk had ik lie ver de aangekondigde cocktail van verschillende stijlen ge hoord. Deze was er niet,, want klassieke muziek en jazz waren zwaar ondervertegenwoordigd. Bij gelegenheid van zijn jubileum wordt G.P. Maas (rechts) gehuldigd. WIM KOOYMAN van onze correspondent Kloosterzande - In zaal Van Leuven waren de leden van de koninklijke harmonie St. Cecilia samengekomen voor de jaarlijkse feestavond. Na een feestdiner volgde een officieel gedeelte waarbij vijf leden gehuldigd werden. Vanwege hun 40-jarig lidmaatschap was er hulde voor Eddy Meyers en Will Arenthals-Meyers. Vanwege hun 25-jarig lidmaatschap werden Peter de Kort, Jack de Waal en Roger van Heese in de bloemetjes gezet door het bestuur. Bovendien werd er eremetaal bij de jubilarissen opgespeld door Wilfried Pilaet als voorzitter van de afdeling Zeeland van de Westbrabantse- en Zeeuwse muziekbond. Ook werd er aandacht besteed aan het feit dat het vaandel reeds 125 jaar oud is. Het was voor deze gelegenheid nog eens extra gepoetst en opgeknapt. Na de officiële huldigingen brachten de leden van de harmonie een serenade aan de jubilarissen.

de Stem | 1993 | | pagina 7