Meer aandacht voor cultuur' DE STEM Informatiedag over wet gehandicapten Tegenvallers bij transport autocarrier KORT Zuidkrant informeert parochianen Zuidrand Sluis brengt kosten en baten toerisme in beeld Jigd huis dieren Gedeputeerde De Kok pleit voor betere samenwerking verschillende instanties: Onderzoek naar werk Kamer van Koophandel Verhage lijsttrekker D66 Kwart miljoen voor WOV V A5 Dodelijk ongeval Snelheidscontroles 1BER 199B A4 - Indelaar uit Phnom Ieede Wereldoorlog. 1 duur op de zwarte yen de toenemende FOTO EPA br het begrotingsjaar li) miljoen gulden. Dat Ivan ruim vier miljard nting kunnen worden /aticaanse equivalent nat een aparte boek- Jvan circa 12 miljoen Je begroting van de H. i het tekort te dekken bisdommen. Introle Californië nu al 12 I onder controle. Een [link geholpen met de los Angeles. Door de Jelopen dinsdag weer ■vielen er 200 gewon- feerde 81.000 hectare brandhaarden zijn [-Zeeland In in Nieuw-Zeeland pte nederlaag opgelo- andaat om te regeren lehaalde een absolute |zaterdag werd in de at de oppositionele En de Nationale Partij 1 als graadmeter voor prie jaar geleden de bekend worden van (amount lloitant Viacom heeft It verhoogd. Zaterdag taring bekend dat het [trokken tot ongeveer i waren het in feite al is verhoogd, komt Ich in de strijd heeft als dat van Viacom, Ier MTV. Paramount lacom in zee te willen ïesie Abine Ben Ali heeft tkiezingen en verkie- fangekondigd voor 20 didaat om een tweede len Ali benadrukte de lie het voor het eerst |jen deelnemen aan de oordiging bestaat uit lemocratisch Verbond lekt esische regering heeft risten op Kalimantan im van holbewoners in het oerwoud van grotten aangetroffen, toet traden. Ze leven n zijn van steen en Vuur maken ze met r Pétain heeft besloten bij de oer (Wapenstilstands- te en collaborateur uit ilippe Pétain, te eren trden traditiegetrouw ogsslachtoffers op de op 11 november 1918. un in 1916 maar zijn rgde hem in 1945 een d na verregaande col omgezet in levenslang ■oorzaakte de herden- al joodse Fransen, die veroordeeld en niet oesluit van Mitterrand I(OOP gevraagd o* aan te WcdcnT horen via een Kleintje in De Stem ÉV,o laten fln he, kom, In Qrde me,s tienduizenden Stem-lezers en ssen (een op de drie) lezen uw advertentie **#mdat z'l speciale belangstelling hebben voor onze Kleintjes -rubriek Huisdieren Zeeland yan onze correspondente Hulst - Deze week wordt de •Zuidkrant' bij alle bewoners van de Zuidrand parochies in bus gestopt. Het is een extra parochieblad met een oplage van 9.000 exemplaren. pe zeven parochies (Hulst, Sint jansteen, Heikant, Koewacht, Clinge, Nieuw-Namen en Graauw) gaan meer samenwer ken omdat er te weinig pastores ajn om alle parochies te bedie nen. Per 1 januari 1994 vormen de pastores één pastoraal team en zij krijgen ieder specifieke taken toegewezen. Pastor Verver treedt op als teamleider. Het team be staat uit de priesters Verver, Ruyloft en Van der Heyden en de pastoraal werkers Smits en Thö- nissen. Per 15 november wordt het team versterkt met pastoraal werker Renaat Hanssens. Het werkplan 1994 dat ontwor pen is door het team, werd door alle parochieraden unaniem goedgekeurd en in de Zuidkrant worden praktische zaken uitge legd en toegelicht. Er zijn slechts drie priesters be schikbaar en toch ziet het team kans om in elke parochie elk weekend een misviering te hou den. De samenwerking maakt nieuwe initiatieven mogelijk. Zo komt er voor de zeven parochies een gezamenlijk aanbod van doop-, huwelijks-, en volwasse- nenkathechese. In de krant wordt uitgelegd bij welke pastor men moet zijn voor zaken die de parochie aangaan. In Clinge en Sint-Jansteen ver valt de zondagsmis, deze wordt voortaan gehouden op zaterdag om 19.00 uur. In Hulst is er een mis op zaterdag (19.00 uur) en op zondag (10.30 uur). De andere parochies krijgen een mis op zondag.' Heikant en Nieuw-Na- men om 9.00 uur en Graauw en Koewacht om 10.30 uur. De eucharistieviering voor uit vaartdiensten wordt niet ge handhaafd, maar vervangen door een dienst van woord en gebed die ook geleid kan worden door pastoraal werkers. Ook de zorg voor de katechese, het jon gerenpastoraat en de diakonie wordt over de beschikbare pas tores verdeeld. Het zal even wennen worden, het vertrouwde beeld van 'meneer pastoor' verdwijnt. In de Zuid krant stellen de vijf pastores In de Zuidrand zich voor aan de mensen en beantwoorden vragen over hun voorkeur in de zielzorg, de landelijke bewegingen in de kerk, hun hobby's en hun hoop op de toekomst. Van onze verslaggever Axel - Om het cultuur-historisch erfgoed van Zeeland meer onder de aandacht van de toerist te brengen is samenwerking en afstemming tussen de verschillende instanties binnen Zeeland noodzakelijk. Het wordt tijd om over de eigen muren te kijken. Gedeputeerde G. de Kok zei dat zaterdag tijdens een bijeenkomst over Heemkunde en toerisme in De Halle in Axel. Hij doelde met name op samenwerking tussen xovincie, gemeenten, Provincia- e WV en de lokale WV's. „De provincie heeft met name een coördinerende en aanvullende rol. Daarom is die samenwerking zo belangrijk. Maar ook de rol van de diverse heemkundige kringen is belangrijk. We moeten jebruik maken van de talenten lie deze mensen hebben. Ze heb ben een schat aan informatie. Het wordt tijd dat deze informa tie beschikbaar komt" Om die samenwerking van de grond te krijgen wordt binnen kort de initiatiefgroep cultuur beleid, recreatie en toerisme in het leven geroepen. „Mede be doeld om tot een betere afstem ming van de diverse projecten te komen", aldus De Kok. De gedeputeerde vertelde dat de provincie niet stil heeft gezeten op het gebied van recreatie en cultuurhistorie. Hij wees op de diverse beleidsplannen die op dat gebied' zijn verschenen. De jongste is de nota 'Recreatie en toerisme in evenwicht' die vorig jaar is vastgesteld. „De belang stelling voor geschiedenis in Zeeland is de laatste jaren toege nomen. Denk maar aan de diver se cultuurhistorische routes die van de grond zijn gekomen en de Zeeland Cultuurmaand. De toe rist komt heus niet meer alleen voor zon, zee en strand maar ook voor de Zeeuwse cultuurhistorie. En uit landelijk onderzoek blijkt dat de belangstelling voor cul tuurtoerisme duidelijk toe neemt". De Kok ziet ook mogelijkheden in Zeeuws-Vlaanderen om de cultuurhistorie uit te bouwen. Hij denkt onder andere aan Aar denburg met het Romeinse verle den en de diverse historische gebouwen in onder andere Hulst, Sluis en Axel. „Je zou ook kun nen denken aan het opzetten van een heemkundig museum". De bijeenkomst werd gehouden door de Stichting Regionale Ge schiedbeoefening Zeeland en de Oudheidkundige Kring De Vier Ambachten. Directe aanleiding voor de heemdag was de viering van het 65-jarig bestaan van De Vier Ambachten. Voor voorzitter J. Lockefeer moeten de woorden vari De Kok om meer gebruik te maken van de kennis van de oudheidkundige kringen als mu ziek in de oren klinken. „De mensen van de heemkundige kringen worden nog veelal ge zien als wat vreemde lieden die in de grond graven en in oude boeken snuffelen". Sociaal-geograaf A. de Klerk deed een beroep op de oudheid kundige kringen om ook het on derwijs van informatie te voor zien. Volgens hem besteden de landelijke uitgeverijen van ge schiedenisboeken immers niet veel aandacht aan lokale en re gionale geschiedenis. „De oudheidkundige kringen zouden! het onderwijs van lesmateriaal kunnen voorzien. Zo heeft de groep Walcheren al een lesbrief samengesteld". De Klerk vond ook een taak weggelegd om het cultuurhisto rische landschap meer onder de aandacht van de toerist te bren gen. „Kijk, zon, zee en strand is overal hetzelfde. Het typische Zeeuwse landschap is nergens te koop". In De Halle werd voorafgaande aan de bijeenkomst een interna tionale heemmarkt gehouden. Zeeuwse en Vlaamse organisa ties, die zich bezighouden met lokale, regionale, provinciale en familie geschiedenis, presenteer den hun activiteiten en moge lijkheden op historisch gebied aan het publiek. Van onze verslaggever Aardenburg - Het Zeeland Studiecentrum in Aardenburg houdt vrijdag 3 december een informatiedag over de Wet Voorzieningen Gehandicapten. Dat gebeurt in opdracht van en in samenwerking met de Zeeuwse Stichting voor Gehandi captenbeleid in Goes. Deze dag is door de Commissie van de Europese Gemeenschap pen uitgeroepen tot eerste Euro pese Dag van de Gehandicapten. De Wet Voorzieningen Gehandi capten brengt nogal wat veran deringen met zich mee voor mensen die zijn aangewezen op bepaalde vervoersvoorzieningen, op aanpassingen in woningen en op vergoedingen voor rolstoelge- bruik en/of andere hulpmidde len. Deze informatiedag is speciaal voor deze mensen bedoeld. Het doel van de dag is de strekking van deze wet duidelijk te maken en met name de veranderingen die de wet met zich meebrengt voor de praktijk van gehandi capten. De uitvoering van de wet wordt overgeheveld van het Rijk naar de gemeenten. De gemeente waar de betreffende gehandicap te woont, wordt eerst verant woordelijke voor de uitvoering van de wet. De gehandicapte die w belang bij heeft, moet de weg Weten te vinden naar de ambte naar die de uitvoering van de wet in portefeuille heeft. Voor de gehandicapte is het van belang de rechten als gehandicapte te weten en de houding tegenover de uitvoering van de wet te be palen. De informatiedag helpt daarbij. De informatiedag duurt van 10.00 tot 16.00 uur. 's Morgens worden drie korte inleidingen gehouden over vervoersvoorzie ningen, aanpassingen in wonin gen en vergoedingen bij rolstoe len en andere hulpmiddelen. Daarna worden gespreksgroepen samengesteld om de wet te toet sen aan de eigen leefsituatie. 's Middags wordt onder andere een inleiding gehouden over de financiële gevolgen en een fo rumgesprek met de inleiders over de consequenties in de praktijk. Belangstellenden kun nen een deelnameformulier op vragen bij Zeeland Studiecen trum in Aardenburg. De eerste Europese Dag van de Gehandicapten staat in het ka der van mensenrechten voor ie dereen met een handicap of chronische ziekte. Het is de be doeling dat voortaan ieder jaar 3 december wordt gevierd als de dag waarop de mensenrechten van gehandicapten centraal staan. Dit jaar komt op 3 decem ber in Brussel een Europees Ge- handicaptenparlement bij el kaar. Uit de twaalf EG-landen zijn 518 mensen met een handi- cap afgevaardigd die deelnemen aan een debat over de mensen rechten van gehandicapten. Vrouwen in Axelse klederdracht geven informatie over de Zeeuwse musea. FOTO WIM KOOYMAN Veel belangstelling voor het transport van de autocarrier. Van onze verslaggever Terneuzen - Het transport van de ge zonken autocarrier Aya naar de Sloeha- ven in Vlissingen heeft dit weekend te maken gehad met een paar tegenvallers. Bij het omhoogbrengen van het ponton sloeg een olietank lek waarbij 2,5 kuub olie in het water terecht kwam. Een sliert olie met een lengte van vijf kilometer drijftdaardoor in de richting van het natuurgebied Hooge Platen bij Breskens. Het oliebestrijdings- vaartuig Saml Agt is inmiddels ingescha- keld.Daarnaast bleek het gat in het schip dermate groot dat het zeer twijfelactig is geworden of het provisorisch gedicht kan worden, zoals aanvankelijk de bedoeling was. Vandaag wordt hierover een beslissing genomen. Het scheepskonvooi passeerde zaterdagmor gen de havendam bij Walsoorden waar veel mensen het indrukwekkende schouwspel be keken. Er waren zes sleepboten en vier bokken bij het transport betrokken. Het was de bedoe ling ddt tijdens het transport de twee kleine bokken afgekoppeld zouden worden, maar dat is niet gebeurd. Alle vier de bokken hebben het wrak naar de Sloehaven ge bracht. Het transport kwam daar zaterdag avond bij hoog water aan. Volgens J. Geluk van Rijkswaterstaat was het plan voor het transport iets bijgesteld. „Het voorschip bleek zwaarder te liggen. Waarschijnlijk omdat daar zand in was gespoeld. Het blok dat aan de achterkant lag, is daarom aan de voorkant geplaatst". Nu de Aya in de Sloehaven is aangekomen, wordt het ponton in gereedheid gebracht. Het ponton wordt afgezonken waarna het schip boven het ponton wordt gemanoeu vreerd. Vervolgens wordt het ponton opge dreven zodat het scheepswrak erop komt te liggen. Dan wordt het mogelijk de schade aan de Aya vast te stellen en verdere maat regelen te treffen. „De werf Scheldepoort heeft opdracht gekregen het gat dicht te lassen zodat het schip weer drijvende is", aldus Geluk. Het schip liep vorig weekende na een aanva ring in dichte mist met de Poolse vracht vaarder Wladyslaw Jagiello zware averij op en ging grotendeels ten onder. De Aya MAANDAG 8 NOVEMBER 1993 Van onze verslaggever Terneuzen - 'Mysterie-man in Kamerland'. Het klinkt als de titel van een nieuw tv-programma, maar is het niet. Het heeft alles te maken met een onderzoek naar de kwaliteit van het geleverde werk van de Kamers van Koophandel in Nederland. Een onafhankelijk onder zoeksbureau neemt tot eind december de werkwijze van de Kamers in Nederland onder de loep. En dat gebeurt, zo meld de voorlichtster Jacqueline Begheijn gisteren aan de 113e ledenvergadering van de Ka mer van Koophandel en Fa brieken voor Zeeuwsch- Vlaanderen, door middel van een telefonische benadering. „Wij kunnen een dezer dagen een telefoontje verwachten van iemand die met vragen uit de dagelijkse praktijk bij ons komt. Aan de hand van de antwoorden die hij krijgt, wordt een rapport opgemaakt over de wijze waarop wij functioneren," zo zei ze. Zij gaf ook informatie over de voorlichtingsadviesprodukten van de Kamer, zoals die in het zogenaamde kernpakket zijn neergelegd. Er zijn wat onvol komenheden bij de kamer, re den waarom er samenwerking komt met de kamer in Middel burg op het gebied van inter nationale handelsbemiddeling. Wat betreft advisering op het gebied van 'handelspolitiek en douane' is bijscholing van be paalde medewerkers nodig. De ledenvergadering stelde, na wat heen en weer gepraat over percentages waarmee de loonsom nu wel of niet zou stijgen, de begroting voor 1994 vast. Van onze verslaggever Sluis - Het Sluise college van B en W heeft geprobeerd de kosten en baten van het toerisme in de gemeentebegroting in beeld te brengen. Hiervoor werden diverse posten doorgelicht en is aangegeven welk deel van bepaalde inkomsten en uitgaven op het conto van het toerisme geschreven mogen worden. Al tellend kwam men tot een totaaluitgave van 1,94 miljoen gulden waar aan inkomsten 1,84 miljoen tegenover staan. Puur cijfermatig zou de gemeente er een ton op toeleggen, maar dat is een al te enge benadering. Immers, juist dankzij dit toeris me heeft Sluis een heel goed voorzieningenpakket en is er in de loop der jaren een prachtig net van wandel- en fietspaden ontstaan. De wallen zijn geres taureerd en aan de talrijke toe ristische evenementen beleven ook de eigen inwoners het nodi ge plezier. Dankzij het toerisme kent Sluis een hoge werkgelegenheid en omdat de talrijke bedrijfspanden een hoge economische waarde hebben, kan met een laag tarief voor onroerend-goedbelasting worden volstaan. „Het hoeft geen betoog dat een laag tarief gunstig is voor de inwoners van Sluis", zo meldt het college aan de raad in zijn 'produktbegro- ting toerisme'. Opmerkelijk in de produktbe- groting zijn de hoge parkeerin- komsten. Tegenover een kosten post van 535.000 gulden staan 850.000 gulden aan inkomsten. Niet onbelangrijk zijn ook de inkomsten dank zij de tweede woningen. De 370 betrokken wo ningen tellen mee voor de alge mene uitkering van het rijk en zorgen daardoor voor 363.000 gulden inkomsten. De gemeenteraad bespreekt het rapport, als bijlage bij de begro ting, donderdagavond 11 novem ber tijdens zijn maandelijkse vergadering, aanvang 19.30 uur. Van onze correspondent Goes - De 29-jarige R. Ver- saevel uit Goes is zater dagnacht bij een eenzijdig verkeersongeval om het leven gekomen. Het ongeluk ge beurde op de kruising Noord- hoekweg/Sinoutskerksezand- weg te 's-Heer Abtskerke. Vermoedelijk door te hoge snelheid raakte hij in een flauwe bocht de macht over 'het stuur van zijn personen auto kwijt en reed rechtdoor. De auto kwam vervolgens te gen het talud tot stilstand en werd daarbij geheel vernield. Van onze correspondent IJzendijke - De politie in West- Zeeuws-Vlaanderen hield afge lopen zaterdag op rijksweg N61 in IJzendijke twee snelheidscon troles. Gecontroleerd werden in totaal 422 voertuigen, waarvan 48 be stuurders werden bekeurd we gens het overtreden van de maximum-snelheid die daar op 80 kilometer per uur is gesteld. De hoogst gemeten snelheid be droeg 130 kilometer. Verder werden in het afgelopen week einde twaalf automobilisten be keurd wegens het niet dragen van een autogordel. Van onze verslaggever Oostburg - A. Verhage uit Schoondijke is vrijdag tijdens een afdelingsvergadering van D66 in Cadzand benoemd tot lijst trekker van D66 in Oostburg. D66 probeert volgend jaar tijdens de gemeenteraadsverkiezingen in de Oostburgse ge meenteraad terecht te komen. FOTO WIM KOOYMAN vervoerde driehonderd gebruikte auto's en was op weg naar Antwerpen. „Afgelopen vrijdag is bij ons de bankgarantie van 17,5 miljoen gulden binnengekomen van de Pool. Dat geld is bedoeld voor de kosten die we maken. Als de Pool schuldig wordt bevonden wordt het geld hiervoor gebruikt. Het be drag dat over is krijgt de Pool terug. Als blijkt dat de Aya schuldig is krijgt de Pool de borg terug. En dan moeten we de borg dus van de Aya krijgen. Als er niet wordt betaald dan moeten we de bezittingen ver kopen", aldus Geluk. De rijkspolitie te water kon gisteren nog geen duidelijkheid geven over de oorzaak en de schuldvraag van de aanvaring. R. Bleijenberg inspecteerde samen met vo gelteller J. Maebe het Verdronken Land van Saeftinghe om te bekijken of het natuurge bied vervuild is door de aanvaring. „De schade viel gelukkig mee. Kijk, Saeftinghe ligt hoger dan de zeespiegel waardoor de olie het land niet kon binnenkomen. Saeftinghe beschermt zichzelf". Tijdens de inspectie werden wel zeventig Grauwe ganzen aangetroffen met olie op de vleugels. Verhage staat bovenaan de kan didatenlijst die vrijdag werd vastgesteld. Gevolgd door M. Janssen-van Ligten uit IJzendij ke, J. Langendijk uit Oostburg, H. van den Boomgaard uit Oost burg, J. Jansen uit Cadzand, R. Kok uit Ostburg, M. Niermans- Gosseje uit Breskens, T. de Blok- van Herpen uit Zuidzande en A. Goedman uit IJzendijke. f. de Blok maakte vroeger deel uit van de fractie van Dorpsbe langen en Toerisme en werd na de gemeenteraadsverkiezingen van '90 wethouder. - Door interne strubbelingen tussen haar en de fractie en problemen met het college besloot ze een jaar later met het werk te stoppen en de partij te verlaten. Van onze verslaggever Middelburg - Provinciale Staten van Zeeland hebben een kwart miljoen gulden uitgetrokken om de verdere voorberei ding van de tunnel onder de Westerschelde (WOV) mogelijk te maken. Aan dat politiek zo gevoelig lig gende onderwerp werden weinig woorden vuil gemaakt. Dat kwam omdat de Staten voor de begrotingsdebatten staan, waar in de oeververbinding een be langrijke rol zal spelen. Centraal daarin staat de gerezen twijfel over de haalbaarheid van het megaproject. Alleen Statenlid Woudstra van Delta Anders bracht wat humor in het debatje. Doelend op het onverstoorbare ontimisme over de haalbaarheid door gedepu teerde Hennekeij (waterstaat) zei hij: „We kennen deze gedepu teerde en hoe moeilijker de si tuatie, hoe breder zijn grijns. Die grijns is nu bijzonder breed, dus met die oeververbinding zit het echt helemaal niet goed." Delta Anders en Groen Links, notoire tegenstanders van de oeververbinding, stemden tegen het voorstel voor een aanvullend krediet.

de Stem | 1993 | | pagina 5