Leger Georgië boekt succes nu i 'Meer Surinaamse parlementsvoorzitter Lachmon doelwit van aanslag Avondklok verhindert evacuatie uit Sarajevo Steun Nationale Partij Zuid-Afrika brokkelt verder af Informatied wet gehandi Regeringstroepen veroveren belangrijkste bolwerk rebellen PLO en Israël hervatten vandaag onderhandelingen Duitse liberalen dreigen met breuk in de coalitie Gedeputeerde 1 DE STEM BUITENLAND HUIS IRA hervat terr eurc ampagne BUITENLAND KORT MAANDAG 8 NOVEMBER 1993 A4 Van onze redactie buitenland Paramaribo - De woning van de Surinaamse parlements voorzitter Lachmon was in de vroege ochtend van zaterdag het toneel van een aanslag. Onbekenden schoten een gra naat af die in de buurt van de slaapkamer van het echtpaar uiteenspatte. Lachmon en zijn vrouw bleven ongedeerd. Twee veiligheidsagenten raakten ge wond. De materiële schade is aanzienlijk. Rond hetzelfde tijdstip, half drie in de ochtend plaatselijke tijd, werd eveneens een aanslag ge pleegd op de autozaak van de handelaar Dilip Sardjoe. Onbe kenden gooiden twee molotov cocktails en een granaat naar- binnen. De schade bleef beperkt tot een gesneuvelde ruit en een gedeukte auto. Sardjoe, die evenals Lachmon tot de prominenten van de rege ringspartij VHP (Verenigde Hin- doestaanse Partij) behoort, was vanaf het huis van de parle mentsvoorzitter op weg naar zijn eigen woning toen hij de schade aan zijn zaak bemerkte. De gra naat die niet tot ontploffing kwam is afkomstig uit de voor raad van de militaire politie. Burger- en militaire politie heb ben een diepgaand onderzoek naar de aanslagen ingesteld. Volgens de minister van justitie en politie, Soeshiel Girjasing, is het niet uitgesloten dat politieke motieven ten grondslag liggen aan de aanslagen. Lachmon zelf, die bekend staat als prediker van geweldloosheid, spreekt van een 'zware vorm van politieke intimidatie'. Hij brengt de aanslag in verband met de woensdag te beginnen debatten over de begroting in het parle ment. Noch Girjasing noch Lachmon wil aangeven welke vermoedens zij hebben over het kamp van de daders, maar bei den laten doorschemeren te den ken aan de oppositiepartijen NDP en DA'91. Maar de Nationale Democrati sche Partij heeft een scherpe veroordeling uitgesproken over de 'criminele activiteiten' van zaterdag. Volgens NDP-fractie- voorzitter in het parlement Wij- denbosch spruiten de aanslagen van afgelopen zaterdag niet voort uit politieke controverses maar uit een strijd tussen finan- ciëel-economische belangengroe peringen. Hij vindt dat men heel voorzichtig moet zijn met het wijzen van een beschuldigende vinger in de richting van de oppositie. De Surinaamse presi dent Venetiaan heeft de aansla gen eveneens scherp veroor deeld. Het is niet onmogelijk dat de ondergrondse groepering die zich Revolutionair Actiefront RAF noemt de aanslagen heeft gepleegd. Ineen brief aan de media in Paramaribo liet het RAF midden oktober weten dat het tijd wordt 'Tarantula's te straffen' (met tarantula's worden mensen bedoeld die zich ten kos te van het volk verrijkt hebben). Tot de groep van tarantula's worden prominenten van de VHP onder wie handelaren en importeurs gerekend. Op de lijst van het RAF komen de namen van Lachmon en Sardjoe voor. Volgens het RAF behoren plun dering en brandstichting tot de strijdmodellen om het aftreden van de regering af te dwingen. Van onze redactie buitenland Tbilisi - Het Georgische regeringsleger heeft zaterdag Zoegdidi, het belangrijkste bolwerk van de rebellen in dat land, ingenomen. President Sjevardnadze, die met deze zege van zijn leger, de be- langrijkse crisis uit zijn ander- halfjarige ambtstermijn heeft overleefd, heeft gisteren een be zoek gebracht aan Zoegdidi. „Het is nu de hoogste tijd om het normale leven in Georgië te her stellen," aldus de president. De rebellen, aanhangers van de verdreven ex-president Gams- achoerdia, boden zaterdag am per tegenstand. Gamsachoerdia zou volgens de Georgische mi nister van defensie Tsjikovani naar Abchazië zijn gevlucht, een provincie die in handen is van separatisten. De Abchazische re gering ontkent dit bericht. De gevechten tussen het Georgi sche regeringsleger en de rebel len laaiden vijf weken geleden op. Het regeringsleger, verzwakt door de oorlog met de seperatis- ten in Abchazië, leed enkele ver nederende nederlangen. Sjevardnadze zag zich vervol gens genoodzaakt Rusland om hulp te vragen. De Russische troepen bewaakten onder meer spoorwegen en andere strategi sche punten. Met die steun in de rug begonnen de regeringstroe pen vorige week een tegenoffen sief. Met de ze^e van het regeringsle ger over <ïe"''óf)stahclelingen is echter nog geen einde van de bloedige bihnertlandse crisis in zicht, die al sinds de onafhanke lijkheid, nu tweeëneenhalf jaar geleden, Georgië in zijn greep heeft. Sjevardnadze is onder meer af hankelijk van Dsjaba Iosseliani, wiens paramilitaire troepen, de Mchedrioni (Ruiters, redactie), meer opvallen door plunderin gen en geweld tegen burgers dan door discipline. En de toestand waarin het Georgische leger ver keert wordt duidelijk uit het feit dat naar schatting 1.000 rebellen erin slaagden het land met 5,5 miljoen inwoners in paniek te doen geraken. Zo bleek vrijdagnacht bleek nog eens dat het verzet hardnekkig is. De auto van de Georgische minister van Defensie reed diep binnen de eigen linies op een door tegenstanders gelegde mijn. De minister bleef daarbij onge deerd, maar zijn chauffeur kwóm om. Daarbij komt dat veel Georgi sche burgers Sjevardnadze ervan beschuldigen hun land te ver kwanselen aan Moskou door Russische bijstand te vragen. Daarnaast herinneren de inwo ners van Zoegdidi zich nog dat regeringssoldaten twee jaar gele den hun stad plunderden, nadat de rebellen verjaagd waren. Daarom heeft Sjevardnadze nu een speciale eenheid opgezet om het gedrag van de troepen in de gaten te houden. De Georgische leider zei dat de maximumstraf yppr,plunderaars de doodstraf is. Sjevardnadze zei gisteren nog dat hij onder auspiciën van de Verenigde Naties onderhande lingen wil gaan voeren met Ab chazië. Volgens de Georgische leider hebben de 200.000 etni sche Georgiërs in Abchazië ge dwongen hun huizen moeten verlaten. Cairo - De onderhandelingen tussen Israël en de Palestijnen over de Palestijnse autonomie in Jericho en de Gaza-strook vyorden vandaag in Cairo hervat. Een Servische vrouw wacht in Sarajevo nabij de barak van Franse VN-soldaten op transport naar Belgrado. Van onze redactie buitenland Belgrado - Gevechten en een avondklok hebben gisteren voor de tweede achtereenvolgende dag de evacuatie belet van ruim 1400 burgers uit de door oorlogsgeweld geteisterde Bosnische hoofdstad Sarajevo. FOTO EPA De Palestijnen braken afgelopen dinsdag het overleg in Taba af, omdat de Israëli's volgens hen weigerden hun leger terug te trekken uit Gaza en Jericho en in plaats daarvan waren geko men met een plan om hun troe pen te 'hergroeperen'. De Israë- Londen - Het verboden Ierse Republikeinse Leger (IRA) heeft gisteren een politiebu reau in Noord-Ierland aange vallen. Een politiewoordvoerder zegt dat het een wonder is dat geen slachtoffers gevallen zijn. Leden van de IRA schoten een projectiel van negentig kilogram explosieven af op de politiepost van het grensdorpje Caledon. De terroristen misten hun doel en tfoffen een grasveld naast een kerk. Wel raakte gisteren een Britse soldaat gewond door een sluip schutter in de rooms-katholieke wijk New Lodge Road in Belfast. De Ierse premier Reynolds liet zich niet ontmoedigen door de nieuwe IRA-aanval en riep via de Britse radio de IRA op het geweld te staken. „Ik zeg tot hen: 25 jaar van geweld, meer dan drieduizend doden, bijna veertigduizend gewonden en jul lie zijn nog geen stap verder op de weg naar een oplossing." De premier bood de IRA aan: „Keer geweld de rug toe en keer terug naar de grondwettelijke politiek. Doe dat en u hebt een plaats aan de (onderhandelings-) tafel om uw standpunt te beargumente ren." De afgelopen twee weken alleen al kwamen 24 mensen in Noord- Ierland door geweld om het le ven. Protestantse terreurgroepen wei gerden het afgelopen weekeinde een aanbod van de IRA om el kaar te ontzien. liërs voerden aan dat zij troepen in de buurt van joodse nederzet tingen willen houden, om die te kunnen beschermen. Op de door Israël bezette weste lijke Jordaanover is gisteren de chauffeur van rabbijn Druck- man bij een aanslag gedood. De 61-jarige rabbijn, een van de stichters van de beweging Gush Emunim (Blok der Gelovigen) raakte gewond. Het Democratisch Front voor de Bevrijding van Palestina (DFLP) van Nayef Hawatmeh, dat tegen de akkoorden tussen Israël en de PLO gekant is, eiste vanuit Da mascus de verantwoordelijkheid voor de aanslag op. De Verenigde Naties, die verant woordelijk zijn voor de evacua tie, hebben het vertrek van de groep burgers uitgesteld tot van ochtend tien uur. De avondklok, ingesteld door de Bosnische regering, is bedoeld als nieuwe maatregel tegen ben des van soldaten die de stad terroriseren. Eind oktober had de regering al 380 soldaten laten arresteren na klachten over overvallen en intimidatie van hulpverleners en buitenlandse journalisten. Ondertussen leverden Bosnische troepen, onder moslim-bevel, in het centrum van Sarajevo slag met Bosnische Kroaten van de HVO-troepenmacht. De Kroaten, tot voor kort bondgenoten van de moslims tegen de Bosnische Serviërs die de stad belegeren, hebben zich verschanst rond het HV O-hoofdkwartier. Het Hoge Commissariaat voor de Vluchtelingen van de VN en de Bosnische regering bereikten vo rige week een akkoord over de evacuatie van 1471 burgers per bus, onder begeleiding van de VN-vredesmacht in Bosnië. Bij de vluchtelingen zijn 642 etni sche Serviërs die naar de Servi sche hoofdstad Belgrado willen. In Oost-Kroatië is gisteren een staakt-het-vuren ingegaan tus sen het Kroatische leger en de naar onafhankelijkheid streven de Servische strijdkrachten. De overeenkomst was donderdag gesloten. Servische strijdgroepen hebben gisteren drie Zweedse VN-solda ten vrijgelaten, die eerder die dag door hen waren gegijzeld bij een wegblokkade in de buurt van Vares, dertig kilometer ten noorden van Sarajevo. Een woordvoerder van het VN- hoofdkwartier in Zagreb ver klaarde dat 'onze soldaten na lange onderhandelingen met Servische militairen weer op vrije voeten zijn gesteld'. Ook hun uitrusting werd teruggege ven. De woordvoerder noemde het incident 'een onbeduidend voorval'. Van onze correspondent Frans Wijnands Bonn - De FDP, de Duitse liberale partij, heeft dit weekeinde openlijk gedreigd de coalitie met de christen-democratische unie van CDU en CSU, te verlaten. Aanleiding is een mogelijk ak koord tussen de CDU/CSU en de sociaal-democratische SPD in zake de landelijke verplegings- verzekering. Het oorspronkelijke wetsontwerp werd eerder in de Bondsdag goedgekeurd. Maar vorige week vrijdag verwees de Bondsraad - 'vergelijkbaar met de Eerste Kamer - het ontwerp naar een bemiddelings-commis- sie. Die moet een compromis zien te bereiken. CDU en SPD lijken bereid om elkaar bij een oplossing voor de ontstane pat stelling terwille te zijn. De discussie spitst zich toe op de financiering van het even ambi tieuze, als dure sociale verzeke- ringsvoorstel. De Bondsraad - waarin de socialisten de meer derheid hebben - wil dat de beter verdienenden een hogere eigen bijdrage gaan betalen. Maar dat is voor de liberale FDP absoluut onaanvaardbaar. Om de CDU/CSU van een ak koord met de SPD te weerhou den, dreigden FDP-woordvoer- ders dit weekeinde openlijk met een breuk in de coalitie. Voor Bondskanselier Kohl is een regeringscrisis, zo vlak voor het belangrijke verkiezingsjaar 1994, onaangenaam. Anderzijds is er hem heel veel aan gelegen, om de verplegingsverzekring - de belangrijkste sociaal-maat schappelijke wet van deze rege ringsperiode - nog vóór de ver kiezingen gerealiseerd te krijgen; desnoods met medewerking van de oppositie en tegen de zin van de liberale coalitie-partner. Van onze correspondent Raymond Hasselerharm Kaapstad - De eerste demo cratische verkiezingen in Zuid-Afrika dreigen een ein de te maken aan de politieke machtspositie van de Natio nale Partij (NP). Volgens een gisteren gepubli ceerde opiniepeiling stemt in april 1994 slechts 13 procent van de Zuidafrikanen op de partij van president De Klerk. Totnu- toe is gerekend op een ruimer percentage. Opvallend is verder dat slechts 2 procent van de zwarten op de NP wil stemmen ondanks hardnekkige pogingen om hun steun te krijgen. Het Afrikaans Nationaal Con gres (ANC) wordt de overtuigen de winnaar van de verkiezingen die 27 april worden gehouden. De partij zou onder leiding van Nelson Mandela 58 procent van de stemmen krijgen, net te wei nig om zonder hulp van andere partijen een nieuwe grondwet te schrijven. Daarvoor is een twee derde meerderheid nodig in het 400 leden tellende parlement. De Vrijheids Alliantie met onder De Klerk meer de blanke Conservatieve Partij (CP), de Afrikaner Weer standsbeweging (AWB) en de Zulu-beweging Inkatha zou 11,5 procent van de stemmen halen als ze zou meedoen. Radicale organisaties als het Pan Afri kaans Congres (PAC) en de Zuidafrikaanse Communistische Partij worden volgens de peilin gen vrijwel weggevaagd in de komende verkiezingen. Voor het eerst sinds hij ruim 4 jaar geleden aan het bewind kwam, heeft president De Klerk slapeloze nachten, zeggen naaste medewerkers van de man die binnenkort samen met Mandela de Nobelprijs voor de vrede krijgt overhandigd. De Klerk ligt niet alleen wakker van een grote verkiezingsneder laag, want daar wordt wel reke ning mee gehouden. Daarom is met het ANC afgesproken dat een van de twee vice-presidenten straks wordt geleverd door de partij die tweede wordt bij de verkiezingen. Die zou dus van de NP moeten komen. Maar de Klerks slapeloosheid wordt sterk bevorderd door de angst voor de Vrijheids Alliantie. Als de Alliantie meedoet aan verkiezingen dan zou ze, in plaats van de NP, de tweede partij kunnen worden. Ook be staat de kans dat het ANC twee derde van de stemmen haalt en dan op eigen houtje de nieuwe grondwet kan schrijven. Momen teel bestaat alleen overeenstem ming over de interim-grondwet die vanaf april vijf jaar dienst zal doen terwijl het nieuwe, straks door het ANC gedomi neerde, parlement de definitieve versie schrijft. De NP hoopt nu een bondge nootschap te vormen met andere partijen om gezamenlijk een vuist te maken tegen het ANC. De natuurlijke partner daarvoor is Inkatha. Die moet dan worden losgeweekt uit de Vrijheids Alli antie, maar tot nu toe geeft In- katha-leider Buthelezi geen krimp. Het sluiten van een akkoord over de interim-grondwet en de ver kiezingen met alle deelnemers van de Alliantie is nu zo goed als opgegeven. De eisen voor zelf standige staten door AWB-racis- ten en dictatoriale thuislandlei ders zijn te extreem voor NP en ANC. Er zullen nu nog alleen verwoe de pogingen worden gedaan om Buthelezi de interim-grondwet te laten fiatteren die deze week wordt afgerond. Als Buthelezi echter zijn steun onthoudt en de verkiezingen, samen met de Alli antie-bondgenoten, gaat boycot ten, dreigt een gevaarlijke situa tie. De regering moet dan, moge lijk met geweld, verkiezingen mogelijk maken in thuislanden die worden bestuurd door de Alliantie-leden. Buthelezi's Kwazulu, en thuislanden als Bo- puthatswana en Ciskei zullen zich krachtig verzetten tegen verkiezingen die leiden tot de val van de huidige machthebbers. Maar terwijl een laatste offensief wordt voorbereid om Buthelezi te overtuigen gaan de voorberei dingen voor de verkiezingen ver der. Dit weekend hield het ANC 'schijnverkiezingen' op het plat teland om tot nu toe stemloze zwarten daar duidelijk te maken wat verkiezingen nou eigenlijk zijn en hoe een stem wordt uit gebracht. Bij het ministerie van Binnenlandse Zaken staan 14.000 gele metalen stembussen opgestapeld naast 22.000 op vouwbare stemhokjes en 32.000 pennen. Ook wordt koortsachtig gewerkt om 22 miljoen kiesgerechtigden identiteitspapieren te geven die noodzakelijk zijn om te stem- atari horen via een Kleintje in De Stem Even en hot komt in orde ats tienduizenden Stem-lexers en imm pn op de drie) lezen uw advertentie ^eresse ciale Deiangstellmg hebben 0fT1 voor onze Klemt,es -rubriek Huisdieren Van onze correspondente Hulst - Deze week wordt de wuidkrant' bij alle bewoners Van de Zuidrand parochies in He bus gestopt. Het is een extra parochieblad met een oplage van 9.000 exemplaren. De zeven parochies (Hulst, Sint- Jansteen, Heikant, Koewacht, dinge, Nieuw-Namen en Graauw) gaan meer samenwer ken omdat er te weinig pastores zijn om alle parochies te bedie nen. Per pastd zij I toegej °P staat Ruyll pasta nisse| het 1 werll De twaalfjarige zoon van een wapenhandelaar uit Phnom Penh toont een Duitse Luger uit de Tweede Wereldoorlog. Handwapens zijn momenteel ontzettend duur op de zwarte markt in Cambodjaanse hoofdstad, gezien de toenemende criminaliteit daar. foto epa Tekort Vaticaan vertienvoudigd Vaticaanstad - Het Vaticaan verwacht voor het begrotingsjaar 1994 een tekort van 42 miljard lire, circa 50 miljoen gulden. Dat bedrag ligt tien keer zo hoog als het tekort van ruim vier miljard lire over 1992. Het tekort zal naar verwachting kunnen worden opgevangen door het Governatorato (het Vaticaanse equivalent van gemeentebestuur) van Vaticaanstad, dat een aparte boek houding heeft. Die vertoont een overschot van circa 12 miljoen gulden, en dat zal zoals gebruikelijk naar de begroting van de H Stoel worden overgeheveld. Om de rest van het tekort te dekker. zal een nieuw beroep worden gedaan op de bisdommen. Branden Californië onder controle Malibu - De branden die het zuiden van Californië nu al 12 dagen lang teisteren zijn voor 80 procent onder controle. Een koele wind vanuit zee heeft de brandweer flink geholpen met de bestrijding van het vuur rond Malibu, Los Angeles. Door de branden, die na een korte onderbreking afgelopen dinsdag weer oplaaiden, zijn zeker drie mensen gedood, vielen er 200 gewon den, werden 1.150 huizen verwoest en verteerde 81.000 hectare begroeiing. Zeker ,19, van de in ttoaal 25 brandhaarden zijn aangestoken. r^hl/OV Hirrrrxfk-r,-: U.,0 Verlies regeringspartij Nieuw-Zeeland Wellington - Bij de parlementsverkiezingen in Nieuw-Zeeland heeft de regerende Nationale Partij een grote nederlaag opgelo pen, die de partij zeer waarschijnlijk het mandaat om te regeren heeft ontnomen. Geen der grote partijen behaalde een absolute meerderheid. Na telling van de stemmen zaterdag werd in de hoofdstad Wellington bekendgemaakt dat de oppositionele Arbeiderspartij 46 van de 99 zetels krijgt en de Nationale Partij van premier Bolger 49. De stemming gold als graadmeter voor de bezuinigingspolitiek van Bolger, die drie jaar geleden de socialist Mike Moore als premier afloste. Zowel Bolger als Moore beweerden na het bekend worden van de uitslag een regering te kunnen vormen. Viacom verhoogt bod op Paramount New York - De Amerikaanse kabeltv-exploitant Viacom heeft zijn bod op de filmmaatschappij Paramount verhoogd. Zaterdag maakten de twee in een gezamenlijke verklaring bekend dat het bod met bijna 600 miljoen dollar is opgetrokken tot ongeveer tien miljard dollar. De twee ondernemingen waren het in feite al eens over de transactie. Dat het bod nu is verhoogd, komt doordat QVC, ook een kabelexploitant, zich in de strijd heeft gemengd met een bod dat even hoog was als dat van Viacom, eigenaar van onder meer de muziekzender MTV. Paramount heeft steeds duideijk gemaakt liever met Viacom in zee te willen gaan. Presidentsverkiezingen in Tunesië Tunis - De Tunesische president Zine El Abine Ben Ali heeft gisteren in een televisierede presidentsverkiezingen en verkie zingen voor de volksvertegenwoordiging aangekondigd voor 20 maart 1994.Hij stelt zichzelf opnieuw kandidaat om een tweede ambtsperiode van vijf jaar te verkrijgen. Ben Ali benadrukte de wijzigingen aangebracht in de kieswet, die het voor het eerst mogelijk zullen maken dat meerdere partijen deelnemen aan de verkiezingen. De huidige volksvertegenwoordiging bestaat uit leden van het regerende Constitutioneel Democratisch Verbond (RCD). Holbewoners Indonesië ontdekt Jakarta - Een woordvoerder van de Indonesische regering heeft gisteren bevestigd dat twee Zwitserse toeristen op Kalimantan (Borneo) een tot dusver onbekende stam van holbewoners hebben ontdekt. De Zwitsers hebben in het oerwoud van Oost-Kalimantan ongeveer 50 mensen in grotten aangetroffen, die hen angstig maar niet vijandig tegemoet traden. Ze leven van boomschors en planten. Werktuigen zijn van steen en bladeren bedekken hun geslachtsdelen. Vuur maken ze met behulp van vuursteentjes en takken. Mitterrand: Geen krans voor Pétain Parijs - De Franse president Mitterrand heeft besloten bij de jaarlijkse dodenherdenking op 11 november (Wapenstilstands dag) niet langer de oorlogsheld uit de Eerste en collaborateur uit de Tweede Wereldoorlog, maarschalk Philippe Pétain, te eren met een krans op zijn graf. Kransen worden traditiegetrouw gelegd ter ere van oorlogshelden en oorlogsslachtoffers op de dag dat de Eerste Wereldoorlog eindigde op 11 november 1918. Pétain werd een held in de slag om Verdun in 1916 maar zijn houding in de Tweede Wereldoorlog bezorgde hem in 1945 een ter-dood-veroordeling wegens hoogverraad na verregaande col laboratie met de Duitsers. Zijn straf werd omgezet in levenslang en hij overleed in 1951.Vorig jaar nog veroorzaakte de herden king van Pétain felle protesten van vooral joodse Fransen, die erop wezen dat Pétain dient te worden veroordeeld en niet geëerd. Zij hebben nu instemmend op het besluit van Mitterrand gereageerd. Van onze verslaggever Axel - Om het cultuur-historis' meer onder de aandacht van r samenwerking en afstemming instanties binnen Zeeland nood om over de eigen muren te kijke: Gedeputeerde G. de Kok zei dat zaterdag tijdens een bijeenkomst over Heemkunde en toerisme in De Halle in Axel. Hij doelde met name op samenwerking tussen provincie, gemeenten, Provincia le VW en de lokale WV's. „De provincie heeft met name een coördinerende en aanvullende rol. Daarom is die samenwerking zo belangrijk. Maar ook de rol van de diverse heemkundige kringen is belangrijk. We moeten gebruik maken van de talenten die deze mensen hebben. Ze heb ben een schat aan informatie. Het wordt tijd dat deze informa tie beschikbaar komt". Om die samenwerking van de grond te krijgen wordt binnen kort de initiatiefgroep cultuur beleid, recreatie en toerisme in het leven geroepen. „Mede be doeld om tot een betere afstem ming van de diverse projecten te komen", aldus De Kok. De gedeputeerde vertelde dat de provincie niet stil heeft gezeten op het gebied van recreatie en qultuurhistorie. Hij wees op de diverse beleidsplannen die op dat gebied zijn verschenen. De jongste is de nota 'Recreatie en toerisme in evenwicht' die vorig jaar is vastgesteld. „De belang stelling voor geschiedenis in Zeeland is de laatste jaren toege nomen. Denk maar aan de diver se cultuurhistorische routes die van de grond zijn gekomen en de Zeeland Cultuurmaand. De toe rist komt heus niet meer alleen voor zon, zee en strand maar ook voor de Zeeuwse cultuurhistorie. En uit landelijk onderzoek blijkt dat de belangstelling voor cul tuurtoerisme duidelijk toe neemt". De Kok ziet ook mogelijkheden in Zeeuws-Vlaanderen om de cultuurhistorie uit te bouwen. Hij denkt onder andere aan Aar denburg met het Romeinse verle den en de diverse historische gebc Slui nen een. De dooi schil Oud, Ami vool van Viel J. van mal oud ziel mer krii zier in boe Soc deei kun den zier lan< schi veel gioi oud het kun gro< san De weg rise aan genl ovel Zeel kool In aan tior Zee ties lok fan der lijk aai Van onze verslaggever Aardenburg - Het Zeeland Studi houdt vrijdag 3 december een in Voorzieningen Gehandicapten. Dat en in samenwerking met de Zeeuws captenbeleid in Goes. Deze dag is door de Commissie van de Europese Gemeenschap pen uitgeroepen tot eerste Euro pese Dag van de Gehandicapten. De Wet Voorzieningen Gehandi capten brengt nogal wat veran deringen met zich mee voor mensen die zijn aangewezen op bepaalde vervoersvoorzieningen, op aanpassingen in woningen en op vergoedingen voor rolstoelge- bruik en/of andere hulpmidde len. i Deze informatiedag is speciaal voor deze mensen bedoeld. Het doel van de dag is de strekking van deze wet duidelijk te maken en met name de veranderingen die de wet met zich meebrengt voor de praktijk van gehandi capten. De uitvoering van de wet wordt overgeheveld van het Rijk naar de gemeenten. De gemeente waar de betreffende gehandicap te woont, wordt eerst verant woordelijke voor de uitvoering van de wet. De gehandicapte die er belang bij heeft, moet de weg weten te vinden naar de ambte naar die de uitvoering van de wet in portefeuille heeft. Voor de gehandicapte is het van belang de rechten als gehandicapte te weten en de houding tegenover de uitvoering van de wet te be palen. De informatiedag helpt aa: daarbij. re< Del 10. wo gel nin gen len Da; san sen 's eei fin rui OV( pr: ne: vri trr De| Ge de de: chi doi deij daj val sta bei hai ka: zij ca

de Stem | 1993 | | pagina 4