Ivanisevic onweerstaanbaar Holland-festival in de RAI NK judo als alternatief voor Weight Watchers IXraj] Pete Sampras steeds meer waard HVV'24 w Winnaar van 'Parijs' slaat 97 aces in vijf wedstrijden VVS'92 zege van koploj UITSLAGEN standen DE STEM SPORT pE STEM Parijs (anp/reuter) - Goran Ivanisevic heeft zijn herf stoffensief in Parijs voortgezet. De 22-jarige Kroaat speelde in sportpaleis Bercy het beste tennis uit zijn loopbaan. Hij versloeg de bijna complete wereldtop op weg naar de finale en gaf zondag Andrei Medvedev geen schijn van kans, 6-4 6-2 7-6. Jos Lansink wint derde auto binnen vier weken Semi-professionalisme vanaf januari een feit, maar kwaliteit nog niet aanwezig BILJARTEN BOBSLEEËN PAARDESPORT ROEIEN SURFEN SQUASH GOLF GYMNASTIEK TAFELTENNIS TURNEN VOLLEYBAL ZAALHANDBAL Bart Veldkamp niet bij IJsselcup TENNIS VOLLEYBAL TWEEDE KLASSE B MAANDAG 8 NOVEMBER 1993 |$4 Den Haag (anp) - Vijf jaar geleden tekende Pete Sam pras zijn eerste sponsorcon tract. Bij Tacchini, een kle- dinggigant uit Italië, dat een half miljoen dollar over had voor drie jaar. Hij was ze ventien, voor de insiders een enorm talent dat herinnerin gen opriep aan Rod Laver, schuchter, naief en zonder kapsones. Twee jaar later brak Tacchini die verbintenis spoorslags open. Sampras werd in september 1990 de jongste US Open-win naar ooit. Het Italiaanse bedrijf was niet blind voor de commer ciële meerwaarde. Sampras zet te zijn handtekening onder een vijfjarig contract dat twaalf miljoen dollar waard was. Drie jaar later, november 1993, is 'Sweet Pete' 24 miljoen dollar (45,6 miljoen gulden) waard. Hij wordt de nieuwe aanwinst in de stal van Nike, de multinational die alle grote Amerikaanse sportsterren (Jordan, Barkley, Agassi, Courier) onder contract heeft. Sampras gaat bij de sportschoe nen- en kledingfirma zes mil joen dollar (11,4 miljoen gul den) per jaar verdienen. Nike kocht het nog doorlopende con- tract van de tennisser bij Tac chini af. Het Italiaanse bedrijf nam ijlings Martina Hingis, het, aankomende Zwitserse wonder kind in de tenniswereld, onder contract. De 22-jarige Amerikaan wordt bij Nike de best betaalde sport- man' Hij lost Jim Courier, zijn buurman in Florida af. Courier werd twee jaar geleden kort na Roland Garros door Nike afge troggeld van Diadora. De rossi ge baseliner tekende voor zes jaar voor een jaarsalaris van 3,9 miljoen dollar exclusief premies en bonussen. Door de overwinning in Parijs verdiende Ivanisevic niet alleen zes ton, maar steeg hij van de elfde naar de achtste plaats op de wereldranglijst. Hij passeerde Becker, Chang en Muster en werd groot kanshebber op deel neming over tien dagen aan de Masters in Frankfurt, het lucra tieve onderonsje van de beste acht van de wereld. De Kroaat was in Parijs fysiek en mentaal in topvorm. Hij stond in zijn derde opeenvolgende fi nale, verloor in Stockholm (Stich), won in Wenen (Muster) en behaalde zondag zijn tweede toernooizege in dit jaar en zijn tiende in zijn carriere. Met brute kracht baande hij zich in de Franse hoofdstad over de ruggen van Svensson, Chang, Sampras en Edberg een weg naar de fina le. Zijn opslag was dodelijk. Hij sloeg 97 aces in vijf wedstrijden en scoorde 87 procent op zijn eerste service. Maar het meest opzienbarende was zijn mentale veerkracht. Onder alle omstan digheden behield hij zijn con centratie. Geen vliegende rackets, geen stroom van zelf verwijten, Goran Ivanisevic be zat eindelijk de zelfdiscipline die coach Brett al zo lang probeerde er in te hameren. Ivanisevic had tot de herfst een beroerd tennisjaar. Door een stressbreuk miste hij de Austra lian Open en ook in de andere grand slams voldeed hij niet aan zijn beschermde posities. Hij haalde finales in Doha en Rome, maar gleed op de ranking van vier naar elf. Pas drie weken geleden vond 'The Wild Thing' zijn zelfvertrouwen terug. In Parijs zette hij die lijn voort. Zijn overwinning op Edberg in de halve finale was indrukwek kend. Edberg leverde niet één keer zijn opslag in, maar verloor wel de partij, 6-4 6-7 6-7. Het duel bracht de 13.000 toeschou wers in het sportpaleis Bercy in extase. Edberg, voor het eerst sinds 1986 uit de topvijf, voelde zich bij vlagen hulpeloos. „Ik speelde vrij goed", zei de Zweed. „Mijn beste tennis eigen lijk in dit jaar. Maar tegen deze Ivanisevic met die opslag was ik kansloos." Edberg vocht als een tijger, volleerde en retourneerde als in zijn beste dagen, maar vond zijn meerdere in Ivanisevic, die 27 aces over het net ramde en in de tiebreaks over de sterk ste zenuwen beschikte. Medvedev bereikte in Parijs zijn eerste indoorfinale in zijn loop baan. De 19-jarige Oekrainer flirtte in alle wedstrijden met de Medvedev (links) met het zilveren bordje voor de verliezer, Ivansevic met de gouden kerstboom voor de winnaar. foto anp nederlaag, maar bleef op de been. Tegen de Fransman Boetsch, 22 van de wereld, was hij op 2-6 4-5 en 0-30 twee klappen verwijderd van de uit schakeling, maar Boetsch, die Bruguera en Becker had versla gen, miste in die fase het killer- sinstinct. Medvedev ging alsnog aan de haal met de overwinning, 2-6 7-6 7-5. „Het is een lekker gevoel", lach te Medvedev na zijn zege, „om te winnen van één speler, drie lijn rechters en 13.000 toeschou wers." Die toeschouwers waren zondag in de finale op de hand van Ivanisevic. Maar ook die steun had Medvedev geen kans gemaakt. „Hij sloeg die ballen met meer dan 200 kilometer over het net", kreunde de Oekrainer. „Wat kan ik daar tegen doen?" In Sao Paulo (gravel) werd Bera- satequi winnaar. De als derde geplaatste Spanjaard versloeg de Tsjech Dosedel in twee sets, 6-4 6-3. In Oakland bereikte Marti na Navratilova voor de achtste keer de eindstrijd. Het 37-jarige fenomeen versloeg de twintig jaar jongere Davenport, profes sional sinds februari en sinds dien gestegen naar de 21e plaats op de wereldranglijst, in de hal ve finale in drie sets, 1-6 6-3 7-5. Op 4-5 in de derde set werd ze op matchpunt, 4-5 en 30-40, ge red door de netrand. „Een centi meter hoger en ik lag er uit", erkende Navratilova. In de finale staat ze tegenover Zina Gar rison, die ze in 32 van de 33 onderlinge duels versloeg. Gar rison versloeg McNeil met 7-5 6-2. UITSLAGEN Parijs. Mannen, 3,5 miljoen gulden. Halve finales: Medvedev (Oek/8) - Boetsch (Fra) 2-6 7-6 7-5, Ivanisevic (Kro/9) - Edberg (Zwe/6) 4-6 7-6 7-6. Finale: Ivanisevic - Medvedev 6-4 6-2 7-6. Dubbelspel, halve finales: Nijssen/ Suk (Ned/Tsj) - Haarhuis/Eltingh (Ned/5) 7-5 6-3. Finale: Black/Stark (Zim/VSt) - Nijssen/Suk 4-6 7-5 6-2. Quebec. Vrouwen, 250.000 gulden. Kwartfinales: Kelesi (Can) - Zvere- va (WRu/2) 3-6 7-6 6-0, Tauziat (Fra/3) - Harvey-Wild (VSt) 6-3 6-3, Katarina Maleeva (Bul/4) - Gaval- don (Mex) 6-2 6-2, Hy (Can) - Gra ham (VSt) 6-3 6-1. Halve finales: Tauziat - Kelesi 6-1 1-0. Kelesi geeft op, Maleeva - Hy 6-3 6-2. Finale: Tauziat - Maleeva 6-4 6-1. Oakland. Vrouwen, 600.000 gulden. Kwartfinales: Navratilova (VSt/1) - Majoli (Kro) 3-6 6-3 6-2, McNeil (VSt/6) - Mary Joe Fernandez (VSt/2), Garrison (VSt/3) - Gross man (VSt) 6-4 6-3, Davenport (VSt/4) - Kuhlman (VSt) 7-5 6-2. Halve finales: Garrison - McNeil 7-5 6-2, Navratilova - Davenport 1-6 6-3 7-5. Sao Paulo. Mannen, 375.000 gulden. Halve finales: Berasatequi (Spa/3) - Corretja (Spa/8) 6-3 6-1, Dosedel (Tsj) - Arrese (Spa) 3-6 6-4 6-4. Finale: Berasatequi - Dosedel 6-4 6-3. Dubbelspel, finale: Emilio Sanchez/ Casal (Spa/1) - Albano/Frana (Spa/ Arg) 4-6 7-6 6-4. Door Giel Hendrix Amsterdam - Als de nood het hoogst is brengt Libero H steeds weer redding. In de periode dat Easy Jumper en Egano geblesseerd op stal staan is de springruiter uit Weerselo volledig afhankelijk van de 12-jarige hengst. Kennelijk beseft het paard dat ook zelf, want hij springt deze weken de pannen van het dak. In een periode van vier weken won de combinatie de drie wereldbe kerwedstrijden waarin ze aan de start kwam. Na Helsinki (9 okto ber) en Oslo (de 23e) liet Libero gisteren in de oude Amsterdamse RAI alle balken liggen en won de derde Volvo op rij. Een unieke prestatie waarmee Lansink in precies een maand tijd in totaal 200.000 gulden aan prijzen won. In de uitverkochte RAI draaide de 4e wereldbekerwedstrijd van het seizoen trouwens uit op een volledig Holland-festival. Vlak achter Lansink eindigde name lijk Jan Tops (op Top Gun la Silla) als 2e, gevolgd door Jenny Zoer (Desteny) en Eric van der Vleuten (Olympic Baltazar). Van de 35 starters bereikten er 12 de barrage en in dat gezelschap was Nederlands de voertaal. Met ze ven ruiters was ons land ruim vertegenwoordigd. Direct na de barrage, toen hij op het inspringterrein wachtte op de huldiging, schoot de koele Twent even vol. Lansink moest enkele malen fors slikken om zijn opkomende tranen. Op nieuw bewees Lansink zijn ge lijk. Nooit maakt hij zich druk om de kleine wedstrijdjes. Dat wisselgeld laat hij liggen voor de tegenstanders. Op elk toernooi prepareert hij zijn paard voor de Grote Prijs. „Wat heb ik daar aan?", stelt hijzelf de vraag. „Het gaat toch ook gewoon om de Grote Prijs. Geen mens weet meer wie de openingsrubriek heeft gewon nen. Maar dit blijft de mensen wél bij. Als je met prijsjes van drieduizend gulden aan een winsom van 60.000 wilt komen moet je heel wat winnen". „Bovendien", legt Lansink la chend uit, „heb je kans dat het paard al zijn kruit verschoten heeft vóór het hoofdnummer be gint. Je ziet wekelijks de voor beelden. Met Libero doe ik het altijd rustig aan. Het paard heeft misschien niet dat super-vermo gen dat een paar andere top paarden hebben, maar met zijn enorme vechtlust compenseert hij dat gemakkelijk en dat scheelt telkens toch weer tien centimeter boven de hindernis sen". Drie Volvo's op rij winnen is natuurlijk een unieke prestatie. „Zelf ben ik nog het meest ver rast", aldus Lansink, die giste ren in totaal zijn zevende Volvo won. Amsterdam. Jumping Amsterdam. Grote Prijs, vierde wereldbekerwed strijd, 1,60 m, na barrage: 1. Lan sink (Ned) Libero H 0-30,21, 2. Tops (Ned) Top Gun 0-31,88, 3. Zoer (Ned) Desteny 0-32,76, 4. Van der Vleuten (Ned) Olympic Baltazar 0-33,07, 5. Robert (Fra) Miss 3-37,33, 6. Tebbel (Dui) Landmann 3-44,43, 7. Sloothaak (Dui) Weihai- wey 4- 30,05, 8. Lindemann (VSt) Genesis 4-31,16, 9. Bril (Ned) Let's Go 4-31,60, 10. Rocuet (Fra) Titi de la Becane 4-39,82, 11. Raymakers (Ned) Rinnetou Z 8-30,00, 12. Van de Pol (Ned) Juriquilla 8-33,33. Stand wereldbeker: 1. Lansink 59, 2. Raymakers 33, 3. Grandjean (Zwi) 28, 4. Van der Vleuten 25, 5. Mc- Naught-Mandli (Zwi) 23, 6. Van- doorne (Bel) en Broome (GBr) 20, 8. Tops 19, 9. Martinez de Irujo (Spa), Michael Whitaker (GBr), Van de Pol 18, 12. Zoer, John Whitaker en Le- dermann (Fra) 15. Amsterdam Masters, 'winner takes all': 1. Lindemann (VSt) Genesis (32.000 gulden), 2. Rocuet (Fra) Titi de la Becane, Bril (Ned) Stravinsky, Gretzer (Zwe) Marcoville, Sloothaak (Dui) Mister, Lansink (Ned) Olym pic Concorde, 7. Raymakers (Ned) Raspoetin Z. Springconcours, 1,50 m, na barrage: 1. Michael Whitaker/Elton 0-35,45, 2. Rodrigo Pessoa (Bra) Special En voy 0-36,92, 3. Ehrens (Ned) Macho KB 0-38,86, 4. Jenny Zoer/Dolcevita 0-38,99, 5. Eras (Ned) Bayouss 0-39,78, 6. Hendrix (Ned) Arabian 0-40,96, 7. Harmsen (Ned) Roelofs L 0-43,06, 8. Van de Pol/TJ 0-48,82, 9. Charles (GBr) Impulse 0-51,79, 10. Lejeune (Bel) Shogoun 4-38,94. Springconcours, 1,40 m, op tijd: 1. Van de Pol/Elena 0-60,38, 2. Bril/ Barber 0-62,19, 3. Rodrigo Pessoa/ Zigeunerin 0-62,23, 4. Lejeune/Hei- derose 0-63,70, 5. Thomas Fuchs (Zwi) Dudley 0-64,66, 6. Tops/Mon terrey 0-66,19, 7. Geerink (Ned) Cal vados 0-66,47, 8. Ehrens/Roelofs Dublin 0-67,78, 9. Astolfi (Spa) Quartz du Vallon 0-70,86. Puntenspringen: 1. Sloothaak/Joli Coeur 1250-51,35, 2. Lejeune/Go- liath 1180-50,68, 3. Van der Schans (Ned) Diejasper 1180-51,35, 4. Teb- bel/John Blunt 1180-55,01, 5. Ray- makers/Amadeus Z 1180-55,10, 6. Broome/Feedback 1170-50,93, 7. Markus Fuchs (Zwi) Singapour 1150-52,52, 8. Astolfi (Spa) Quartz du vallon 1110-53,55, 9. Philippae- rts (Bel) Jokinal 1080-47,65, 10. Van de Pol/Elena 1080-54,23. Knock-outspringen, 1,40 m: 1. Mar kus Fuchs/Singapour, 2. Blaton (Bel) White Vienna, 3. Robert/Que nelle de Chignan en Rodrigo Pessoa/ Coronel, 5. Ehrens/Dante, Geerink/ E. Mexico, Jenny Zoer/Olympic Cordilio en Martinez de Irujo (Spa) Taam d'Az. Dressuur Wereldbekerwedstrijd, kür op mu ziek: 1. Balkenhol (Dui) Goldstern 79,30, 2. Uphoff (Dui) Grand Gilbert 77,98, 3. Sven Rothenberger (Dui) Andiamo 72,59, 4. Strijk (Ned) Wempe Jewel 71,44, 5. Nadine Ca- pellmann (Dui) My Lord 71,19, 6. Fry (GBr) Quarryman 67,34, 7. Brieussel (Fra) Akazie 66,03, 8. Van Cuyk (Ned) Mr. Jackson 65,82, 11. Van Grunsven (Ned) Apollo 63,96. Stand wereldbekerklassement (na 7 wedstrijden): 1. Dallos (Hon) Aktion 37, 2. Gina Capellmann (Dui) Cy- prys 35, 3. Sven Rothenberger 31, 4. Uphoff 18, 5. Haazen (Ned) Windsor JH 14, 6. Nadine Capellmann 13, 7. Balkenhol, Van Grunsven/Olympic Bonfire, Menkova (Rus) Dixon 12, 10. Kyrklund (Fin) Edinburg 10, 16. Strijk 6, 22. Bartels-De Vries (Ned) Courage, Gonnelien Rothenberger (Ned) Ideaal 3. Intermediair I: 1. Balkenhol/Ehren- gold 1352, 2. Strijk/Ceylon 1257, 3. Van Grunsven/Partout 1245, 4. Sven Rothenberger/Amadeus 1244, 5. Na dine Capellmann/A1 Martino 1231, 6. Haazen/Bannzayir en Bartels-De Vries/Olympic Barbria 1227. Door Jaap van Essen Den Bosch - De dag vóór de Nederlandse kampioenschap pen ging de bondsraad van de Judobond akkoord met een verhoging van de contributie iten bate van de topsporters. Een kleine groep judoka's mag vanaf komend jaar reke nen op een maandelijkse fi nanciële vergoeding, zodat er sprake is van semi-professio- nalisme. Tijdens het NK voor mannen kwam echter de vraag op welke judoka's in aanmerking zouden kunnen komen voor het bonds- salaris, want kwalitatief gezien was het armoe troef in de Bos sche Maaspoort. Bondscoach Wim Visser waar schuwde bij zijn aantreden in 1989 al voor de post-Olympische periode. Hij miste bij zijn inven tarisatie van destijds een hele groep judoka's uit de jaargangen rondom 1967, oftewel degenen die nu op hun top zouden moe ten zitten. Gistermiddag kreeg Visser zijn gelijk. In het algemeen werden de vier wedstrijdmatten bezet door ju doka's die in grofweg twee groe pen vielen in te delen: 'vetera nen' die nog slechts voor de lol op de titelstrijd verschenen en aanstormende ]eugd van nooguit een jaar of 22. Tot de eerste categorie behoor den enkele grote namen van wel eer. Zo stond Dennis Raven tot veler verrassing weer op de mat, terwijl hij van de artsen toch het dringende advies had gekregen te stoppen met judo vanwege zwaar geblesseerde en veelvuldig geopereerde knieën. De zwaargewicht kon het echter niet laten, maar diende met een knie-blessure in de halve eindstrijd te capituleren. Gert Catsburg won bij de zware jon gens derhalve de titel en was gelijk de enige judoka die zijn kampioenschap prolongeerde. Catsburg lijkt echter te gaan stoppen met de wedstrijdsport, omdat hij maatschappelijk aan de weg wil timmeren. Een gewichtsklasse lager streden ondermeer Peter den Hoedt en Anthony Wurth om de ereplaat sen. Den Hoedt werd vorig jaar nationaal kampioen, maar staat tegenwoordig niet vaker dan tweemaal per week in dojo van Judo Ryu. Tijdens het NK was hij gisteren ook nogal wat tijd kwijt aan het bezig houden van zijn kinderen. Het verhaal van Anthony Wurth is helemaal tekenend. De Olym- piaganger zei na Barcelona het judo vaarwel en gaf zich over aan een echte baan èn het echte leven. Dat bleef niet zonder ge volgen. Op de Spelen kwam hij nog uit in de klasse tot 78 kilogram, maar na zijn besluit weer op het NK te verschijnen diende hij ruim vijf kilo af te vallen om nog in de klasse tot 95 kilogram deel te kunnen nemen. „Het is maar goed dat ik een paar maanden geleden besloot weer te gaan judoën. Anders was ik niet meer gestopt met verder aankomen", grijnsde Wurth. Wurth bereikte zowaar nog de finale waarin hij het aflegde te gen Ben Sonnemans, een van de weinige lichtpunten van het toernooi. De verliezer zat er niet bepaald mee. „Het is eigenlijk maar goed dat ik hier verlies. Het zou toch geen goed teken zijn voor het niveau van het nationale judo wanneer ik hier ook nog kampioen was gewor den", verklaarde de man voor wie het NK als alternatief voor de Weight Watchers fungeerde. Gezien het gebrek aan echte kwaliteit was het geen wonder dat bondscoach Wim Visser niet bepaald vrolijk in de Maasd- poort rondliep. Visser moest bo vendien constateren dat zijn ei gen club, Judo Ryu, ver onder de maat presteerde en de zijn grote concurrent, Cor van der Geest van Kenamju, goed was voor vijf titels. Onder de toppers van Visser die slecht op dreef waren, bevonden zich Roy Poels en Alex Smeets, beiden uitkomend in de klasse tot 86 kilogram, de klasse waar in de geschorste Ben Spijkers immer heerste. Poels had nog het excuus van een blessure en werd tenminste nog derde, maar Smeets is helemaal van slag. In het voorjaar werd hij nog derde van Europa en leek een waardig opvolger van Spijkers te worden. Op het WK in Hamilton ging hij echter volledig de mist in en gisteren kwam hij zelfs niet verder dan een vijfde plaats. Smeets wilde gisteren niet op de details ingaan, maar suggereerde een fiks conflict tussen hem en de bond, in casu de bondscoach. „Ik heb me slecht voorbereid, maar het akkefietje met de bond speelt ook mee. Deze week laat ik wel weten wat er precies aan de hand is, maar blijkbaar heb ik enkele ongeschreven regels overtreden en wordt me dat niet in dank afgenomen." Atlanta Wim Visser vond dat er eigenlijk niets aan de hand is. „Alex is sinds het EK gewoon niet goed bezig. Hij leeft niet zoals een topsporter dat moet doen en dat was op het WK te merken. Hij is na het WK in de VS op vakantie gegaan en kwam pas twee weken voor het NK terug. Dat is geen voorbereiding." Visser heeft Smeets echter nog niet afgeschreven. „Natuurlijk niet. In principe hoort hij ook bij degenen die straks de ondersteu ning krijgen om zich te richten op de Spelen van Atlanta." Erg veel keus heeft Visser ook niet, want hij denkt er al hard over te wachten met toekenning van de ondersteuning. „Een stuk of twaalf judoka's, mannen en vrouwen, kunnen vanaf januari ongeveer 1000 tot 1200 gulden per maand krijgen. Inderdaad is het momenteel heel moeilijk om mensen voor die toelage voor te dragen bij de topsportcommissie. Daarom wacht ik misschien wel even tot er een aantal internatio nale toernooien voor een schif ting heeft gezorgd." „Er is een groep jonge talentvol le judoka's, daar heb ik sinds 1989 hard aan gewerkt, maar ze zullen zich ook internationaal moeten bewijzen. Dus misschien is het wel verstandig even te wachten en dan desnoods de toelage met terugwerkende kracht toe te wijzen." Toekomst Visser voorspelde in 1989 de hui dige situatie feilloos, gisteren waagde hij zich wederom aan een toekomstvoorspelling. „Het zal nog wel een jaar of anderhalf duren voor we internationaal weer kunnen meetellen. Vanaf het WK van 1995 moeten er weer resultaten mogelijk zijn. De ju doka's die nu een jaar of 20 tot 22 zijn en talent hebben, zijn tegen die tijd ervaren genoeg. Dat er weer zo'n gat valt, daar ben ik voorlopig niet bang voor, want bij de junioren halen we doorlopend eerste plaatsen op internationale toernooien." Den Bosch. NK mannen. Tot 60 kg: derde plaats: Caspari verslaat De Jong, ippon; Bosman verslaat Schuringa, ippon. Finale: Van Kalken verslaat Holthuizen, ip pon. Tot 65 kg: derde plaats: Schneider verslaat Gemin, ippon; Fischer ver slaat Kempa, beslissing. Finale: Be nito May verslaat Van Buren, ippon. Tot 71 kg: derde plaats: Ter Wal verslaat Broeders waz'ari; Bosse verslaat Dap, koka. Finale: Steringa verslaat Arts, yuko. Tot 78 kg: derde plaats: Van Bingen verslaat Van Herk, beslissing; Wind verslaat De Rooij waz'ari. Finale: Danny May verslaat Klas, ippon. Tot 86 kg: derde plaats: Stoppelen burg verslaat Smeets, ippon; Poels verslaat Van der Geest, waz'ari. Fi nale: Arens verslaat Spek, waz'ari. Tot 95 kg: derde plaats: Den Hoedt verslaat Verhostert, ippon; Van Oos- terom verslaat Korver, ippon. Fina le: Sonnemans verslaat Wurth, ip pon. Boven 95 kg: derde plaats: Vreug- denhil verslaat Raven, ippon; Par- doel verslaat Swart, koka. Finale Catsburg verslaat Bijl, koka. Bangkok, 10 km: 1. Narongkokbea (Tha) 30 45, 2. Preeca (Tha) 30.58, 3. Strik (Ned) 31.15. Villareal, 10 E.M.: 1. Gomez (Spa) 49.51. Vrouwen: 1. Ferreira (Por) 54.42, 2. Van Hulst (Ned) 55.53, 3. Kramenkova (Rus) 58.13. Grubbenvorst. WK Artistiek. Kwartfinales: Van Mol (Bel) - Parra (Fra) 3-1 (57-56 30-55 44-34 56-55), Fonellosa (Spa) - Daelman (Bel) 3-2 (56-28 37-49 57-58 55-52 60-41), Reverchon (Fra) - Steylae- rts (Bel) 3-0 (48-42 65-55 55-49), Ahrens (Dui) - Toure (Fra) 3-0 (49-43 68-51 55-50). Halve finales: Fonellosa - Rever chon 3-2 (75-65 40-56 23-48 47-46 60-48), Ahrens - Van Mol 3-0 (54-32 56-42 75-48). Om de derde plaats: Rerverchon - Van Mol 3-0 (39-20 58-39 47-23). Finale: Fonellosa - Ahrens 3-1 (52-26 49-42 41-47 70-60). Eindstand: 1. Fonellosa, 2. Ah rens, 3. Reverchon, 4. Van Mol, 5. Toure, 6. Daelman, 7. Parra, 8. Steylaerts, 9. De Vos (Ned), 10. Casales (Ita), 11. Rojas (Mex), 12. Brunnekreef (Ned), 13. Holka (Ned), 14. Oliver (Spa), 15. Immer- voll (Oos), 16. Tanaka (Jap). Alkmaar. NK anker kader 47/2. Poule A: Tilleman (Dronten) - Peereboom (Nieuwegein) 2-0 (250-136/4), Klijn (Dongen) - Ot- tenhof (Oostzaan) 2-0 (250-176/8), Tilleman - Klijn 2-0 (250-117/5), Ottenhof - Peereboom 2-0 (250-236/9), Tilleman - Ottenhof 1-1 (250-250/7), Klijn - Peere boom 2-0 (250-25/5). Eindstand: 1. Tilleman 3-5, 2. Klijn 3-4, 3. Ottenhof 3-3, 4. Peereboom 3-0. Poule B: Adrichem (Heemskerk) - Ter Braak (Borne) 2-0 (250-167/7), Landman (Leusden) - Van Silf- hout (Dieren) 0-2 (57-250/6), Ad richem - Van Silfhout 2-0 (250-58/7), Ter Braak - Landman 2-0 (250-161/12), Adrichem - Landman 2-0 (250-43/5), Van Silfhout - Ter Braak 2-0 (250-34/5). Eindstand: 1. Adrichem 3-6, 2. Van Silfhout 3-4, 3. Ter Braak 3-2, 4. Landman 3-0. Poule C: Tuil (Sint-Maarten) - Veer (Nijkerk) 2-0 (250-172/4), Van Peer (St.Willebrord) - Polman (Doetinchem) 0-2 (186-250/11), Veer - Van Peer 0-2 (141-250/8), Tuil - Polman 2-0 (250-93/8), Tuil - Van Peer 0-2 (177-250/7), Pol man - Veer 2-0 (250-58/9). Eindstand: 1. Tuil 3-4 (62.50), 2. Van Peer 3-4 (35.72), 3. Polman 3-4 3-4 (27.77), 4. Veer 3-0. Poule D: Van Beek (Amersfoort) - Klok (Gelselaar) 1-1 (250-250/13), Maarsman (Rotterdam) - Boer (Deventer) 2-0 (250-99/6), Klok - Boer 0-2 (49-250/3), Van Beek - Maarsman 2-0 (250-12/1), Van Beek - Boer 0-2 (24-250/3), Klok - Maarsman 1-1 (250-250/10). Eindstand: 1. Boer 3-4, 2. Van Beek 3-3 (30.82), 3. Maarsman 3-3 (30.11), 4. Klok 3-2. Kwartfinales: Boer - Van Peer 2-0 (250-71/6), Adrichem - Van Beek 2-0 (250-116/4), Tilleman - Van Silfhout 2-0 (250-33/2), Tuil - Klijn 2-0 (250-116/5). Halve finales: Adrichem - Boer 2-0 (250-78/4), Tilleman - Tuil 2-0 (250-79/2). Om de derde plaats: Boer - Tuil 2-0 (250-61/5). Finale: Tilleman - Adrichem 2-0 (250-224/7). Eindstand: 1. Tilleman, 2. Adri chem, 3. Boer, 4. Tuil. Königssee (Dui). Eerste wereldbe kerwedstrijd tweemansbob: 1. Weder/Acklin (Zwi) 1.38,04, 2. Dostthaler/Sehr (Dui) 1.38,61, 3. Langen/Eger (Dui) 1.38,73, 4. Schösser/Haidacher (Oos) 1.38,86, 5. Huber/Ticci (Ita) 1.39,07, 6. Dz- mura/Polomsky (Tsj) 1.39,19. "TTT Rosliakova 9,650. ATI FT FK Knots: 1. Acedo 9,775, 2. Pascual M 9,675, 3. Witrisjenko, Ogrisko en Petrowa 9,650. Lint: 1. Ogrisko en Petrowa 9,775, 3. Serebrianskaja 9,750. Wenen. CSI. Grote Prijs, 1,60 m, na barrage: 1, Melliger (Zwi) Quinta 0-32,68, 2 Ludger Beerbaum (Dui) lts Me 4-32,94; zonder barrage: 3. Bil- lington (GBr) Rhapsody 4-103,13, 4. McNaught-Mandli (Zwi) Gol- drausch 4-104,99, 5. Weinberg (Dui) Lamborghini 4-107,68, 6. Zobl-Wessely (Oos) Extrem 4-109,84. Springconcours, 1,50, na barrage: 1. Simon (Oos) Apricot 0-26,79, 2. McNaught-Mandli/Goldraus 0-26,96, 3. Beerbaum/Ratina Z 0-27,30, 4. Renard (Bel) Joker 0-30,72, 5. Michaels (VSt) Dimena 0-32,08, 6. Böckmann (Dui) Satina 3-40,36, 16. Holtus (Ned) Bandol. Springconcours 1,45 m: 1. John Whitaker (GBr) Bikker 0-47,69, 2. Weinberg /Ferdinand 0-49,13, 3. Michaels/Home James 0-50,65, 4. Arioldi (Ita) Loro Piana Dou 0-52,13, 5. Fischer (Oos) Pluco 0-55,98, 6. Rezgoe (Hon) Theseus 0-61,24, 29. Holtus (Ned) Pancho- villa 8-58,17, 36. Munsterhuis (Ned) Kiwi 8.75-75,95. Amsterdam. Novembervieren. VROUWEN Dubbel vier: 1. Triton/Njord/La- ga/Nereus (Eijs/Van Nes, Mei- land/Vermulst) 4 km in 15.07,05, 2. Orca 15.52,69, 3. Asopos de Vliet/Proteus-Eretes/Laga 16.02,32. Vier met stuurvrouw: 1. Okeanos (Penninkx/Boelen/Van Schilf- gaarden/De Jong) 15.35,19. MANNEN Dubbel vier: 1. RIC (Geuzebroek/ Van de Weijders/Laken/Man- schot/Walta) 14.04.96, 2. Proteus- Eretes 14.05.42, 3. Naarden/Het Spaarne/Willem III/Die Leythe 14.21.70. Vier met stuurman: 1. De Hoop/ Okeanos/Laga/Proteus-Eretes (Van de Zwan/Rienks/florijn/Van Steenis/Duyster) 13.33.21, 2. Ne- reus 13.43.02, 3. RIC 14.05.61. Lichte vier met stuurman: 1. Ne- reus/Skoll 14.41.16, 2. Nereus 15.24.35, 3. Nereus III 15.52.88. Maui. Stuyvesant Classic, finale wereldbeker. Mannen: 1. Dunkerbeck (Spa), 2. Polakov (Aus), 3. Josh Angulo (VSt), 4. Ordonez (VSt), 5. Canta- galli (Ita), Iljima (Jap), Naish (VSt) en Goya (Arg), 33. Boersma (Ned) en Groenewoud (Ned). Van Tol (Ned) niet gestart. Vrouwen: 1. Crisp (Aus), 2. Cochran (VSt), 3. Müller (Dui), 4. Siebel (Dui), 5. Imai (Jap), Ishizo- ka (Jap), Kendall (NZe) en Okaza- ki (Jap), 17. Ernst (Ned) Najaarswedstrijden NGF: Wouwse Plantage, vrouwen: 1. Geleynse 76 slagen, 2. Versnel en De Vries 79. Zeewolde, mannen: 1. Van der Valk 74 slagen, 2. Roodenburg 74, 3. Ruts 75. Ibaraki (Jap). 3 miljoen gulden. Eindstand: 1. Watanabe (Jap) 274 slagen, 2. Tze-Chung (Tai) en Kite (Vst) beiden 275, 4. Sugai (Jap) 276, 5. Itai (Jap) en Hallberg (VSt) 277. Kapalua (Hawaii). 9 miljoen gul den. Stand na de derde ronde: 1. Couples (VSt) 204 slagen, 2. Hui- bert (VSt) 206, 3. Peoples 207, 4. Jacobsen (VSt) 208, 5. Henke (VSt) en Magee (VSt) beiden 209. Melbourne. Mannen. Eindstand: 1. Parsons (Aus) 276 slagen, 2. Hughes (Aus) 279, 3. Riley (Aus) 280, 4. Kennedy en Harwood (bei den Aus) 289. Valderrama (Spa). Volvo Masters, 3,5 miljoen gulden. Eindstand: 1. Montgomerie (Sch) 274 slagen, 2. Clarke (GBr) 275, 3. Gilford (GBr) 276, 4. Singh (Fiji) 281, 5. Woos- nam (Wal) 282, 6. McNulty (Zim) 284, Langer (Dui) 290, Faldo (GBr) 291. Alicante (Spa). WK ritmische gymnastiek. Eindstand vierkamp: 1. Petrowa (Bul) 38,975 pnt., 2. Serebrianska ja (Oek) 38,775, 3. Zaripova (Rus) 38,400, 4. Acedo (Spa) 38,375, 5. Ogrisko (WRu) 38,325, 6. Witrisj enko (Oek) 38,150, 7. Pascual (Spa) 38,100, 8. Rosliakova (Rus) 38,075. Gereedschapsfinales. Touw: 1. Serebrianskaja 9,775, 2. Rosliakova 9,650, 3. Baischewa (Bul) 9,500. Hoepel: 1. Petrowa 9,825, 2. Sere brianskaja 9,725, 3. Witrisjenko 9,650. Bal: 1. Petrowa 9,800, 2. Witrisj enko 9,675, 3. Serebrianskaja en Rotterdam. Junckers-toernooi. Mannen: kwartfinales: Watt (NZe) - Van der Velde 9-1 9-1 9-5, Flynn (Wal) - Scheerder 9-0 9-3 9-7, Scheffer - Permentier 9-6 9-2 9-4, Buit - Pokorny 9-1 9-2 9-1; halve finales: Watt - Flynn 9-3 9-0 9-4, Buit - Scheffer 5-9 9-4 3-9 9-2 9-7; finale: Watt - Buit 3-9 9-4 9-5 9-2. Vrouwen: kwartfinales: Van Hoorn - Hannes (Bel) 9-2 9-2 9-2, Beumer - Hoogendoorn 9-1 6-9 10-8 9-4, Atkinson - Van Nauta- Lemke 10-9 9-2 9-5, Sommers - Spitse 9-4 9-3 9-0; halve finales: Van Hoorn - Beumer 9-5 9-0 9-1, Sommers - Atkinson 9-5 9-1 9-5; finale: Sommers - Van hoorn 9-2 9-8 4-9 10-8. Langweid. Nancy Evans-Cup, derde ronde (vrouwen). LANGWEID (DUI) - REFLEX (NED) 4-0 - Batorfi - Derkx 21-17 21-7, Fischer - Noor 21-19 21-11, Specht - Arends 21-5 21-12, Ba- torfi/Fischer - Noor/Arends 19-21 21-8 21-7. Grevenboich (Dui). Vierlanden- wedstrijd vrouwen: 1. Roemenië 382,400 pnt, 2. Oekraine 373,125, 3. Duitsland 372,200, 4, Hongarije 358,500. Individueel: 1. Milosovici (Roe) 77,475, 2. Hatagan (Roe) 76,300, 3. Bican (Roe) 76,225, 4. Hadarean (Roe) 75,675, 5. Boelasjova (Oek) 75,575. Europese bekertoernooien Mannen. Landskampioenen, eerste wed strijd eerste ronde: Sporting Lis sabon (Por) - Dynamo Apeldoorn (Ned) 1-3 (15-12 12-15 14-16 10-15). Bijzonderheid: spelverde ler Sporting breekt enkel in vierde set, return op 13 november in Apeldoorn. CEV-beker, eerste wedstrijd twee de ronde: VCG Geldrop (Ned) - CS Bertrange (Lux) 3-0 (15-6 15-7 15-3). Vrouwen. Bekerwinnaars, eerste wedstrijd eerste ronde: Martinus (Ned) - VC Cheseaux (Zwi) 3-1 (15-5 10-15 15-9 15-5). Mannen. Europa Cup 2, tweede ronde, tweede wedstrijd. US Ivry (Fra) - Blauw Wit (Ned) 20-12 (12-6). Doelpunten Blauw Wit: Eurlings 5, Soree 3, Steijvers 2, Van Neer en Coenen. Eerste wed strijd: 34-14. Blauw Wit uitge schakeld. Van onze verslaggever Tenerife/Den Haag - Drie kernploegleden Bart Veldkamp Thomas Bos en Jeroen Straathof zullen zaterdag niet van de partij zijn tijdens de traditionele opening van het schaatssei zoen in Nederland, de strijd om de IJsselcup in Deventer. Veldkamp geeft op persoonlijke titel de voorkeur aan de marathon van Groningen, die 's avonds wordt verreden. Thomas Bos en Jeroen Straathof werden door het gewest Zuid-Holland niet geselecteerd voor 'Deventer'. Bos wordt op de combinatie van de IJsselcup-af" standen (500 en 1500 meter) te zwak geacht in vergelijking met andere kandidaten van het gewest Zuid-Holland. Kernploeglid Jeroen Straathof, Olympisch kandidaat voor de mijl, kreeg de rol van reserve binnen de Zuidhollandse formatie. Bij de vrouwen zijn sinds afgelopen weekeinde Zijlstra, Zee en De Loor zeker van deelname aan de IJsselcup. gan onze tennismedewerker Hulst - Het landelijke win- ter-jeugdtenniscircuit is in middels in volle gang. Hierbij is sprake van de nodige Zeeuwse deelname. Met name Helly Bouman (Oostburg), Virgil Greeve (Goes) en Mar jan Ganseman (Kapelle) zijn sterke Zeeuwse troeven. Na het zomerseizoen wordt er een landelijke ranglijst samenge steld. De beste spelers en speel sters worden uitgenodigd voor het Lotto Winter Jeugdcircuit. De beste 16 van de categorieën Van onze volleybalmedewerker IJzendijke - In de landelijke Morres in de derde divisie m op Van Tartwijk. VVS'92 pa! volle winst op Schovocomca i Bij de vrouwen verloor Morres nipt met 3-2 van Odulphus en kreeg Mytilus er weer van langs tegen Sliedrecht Sport, ondanks een goede vechtlust. VROUWEN TWEEDE DIVISIE ODULPHUS-MORRES 3-2 (17-15, 15-17, 12-15, 15-8, 15-11) - „Mijn team verdient een geweldige pluim na deze wed strijd. De speelsters hebben veel ballen van de grond gehaald en van de eerste tot de laatste mi nuut hard gevochten. Dit punt is voor ons pure winst," aldus een tevreden Guido de Beule zater- dagavond. Morres moest door alle blessureleed van spelsys- teem veranderen. Fieke Ver- schueren, een 15-jarig talent, speelde vier sets goed mee. Odulphus moest tot op de bodem gaan om deze wedstrijd te win nen, omdat Morres alle zeilen ■bijzette om punten binnen te halen. Gezien het spel van de Hulstenaren moeten er de ko mende wedstrijden nog meer punten volgen. DERDE DIVISIE MYTILUS-SLIEDRECHT SPORT 0-3 (5-15, 7-15, 15-17) - „Het gaat' steeds beter met ons spel, dus dat moet toch eens punten gaan opleveren," zei coach Marja Geelhoed van My tilus na afloop. De thuisploeg begon in de eerste set zwak, maar herstelde zich vanaf de tweede set prima. In de derde set kreeg Mytilus zelfs veel kansen om de set te pakken, maar na 12-10 en 15-17 ging de'winst wel naar de bezoeksters. Helaas weer geen punten voor de thuisploeg. MANNEN TWEEDE DIVISIE SCHOVOCOMCA-VVS'92 1-3 (6-15, 15-9, 7-15, 9-15) - WS'92 heeft in een goede wedstrijd de volle winst binnengehaald. In de eerste set bleven de bezoekers prima bij de les en maakten weinig fouten. Er kwam wel even een terugval in de tweede set en dat werd direct afgestraft: 15-9. De draad werd in de derde set weer opgepakt met een scherpe opslag en dat hielden de Vlissingers tot het laatste punt consequent vol. Een verdiende zege voor WS'92. derde divisie VAN TARTWIJK-MORRES 2-3 (11-15, 15-6, 8-15, 15-10, 5-15)- Van onze sportmedewerker Waalwijk - HW'24 heeft gist ning geboekt op het Waalwi; formatie van trainer Paul Tei lieten de Hulstenaren een terugkomen dan 1-2. De bezoekers begonnen het duel gehavend. Een uur voor aanvang werd voorstopper Jurjen Swiers naar huis geroepen wegens fami lie-omstandigheden. Ondanks deze gebeurtenis hield de ploeg het hoofd bij de wedstrijd. De geelhemden speelden kort op de hal en lieten technische hoog standjes zien. Dit resulteerde in ue tiende minuut in de openings treffer van Harm Rietiens. Wet spel golfde op en neer en de bezoekers legden vlotte combi naties op de grasmat. Opnieuw Harm Rietjens bewoog na 27 minuten spelen het vijandelijke net. Zijn broer Dennis belastte zich met een vrije trap, die een grabbelende WSC-doelman niet klemvast kreeg. De lange Hul ster spits was ter plekke om van dichtbij af te drukken: 0-2 Uitblinker bij de Hulstenaren was Jan Leenderstse. Deze mid denvelder, die de laatste weken zo'n sterke indruk achterlaat

de Stem | 1993 | | pagina 14