Ajax verslapt nog steeds niet Milan de effectiefste ploeg in 'Hollandse' derby IE VRAGEN uws KORT Tegen Volendam vierde overwinning in twaalf dagen SPORT PROGRAMMA TOPSCORERS ARAKTERISTIEKEN PROGRAMMA TOPSCORERS Van Gaal opnieuw boos op arbiter Bergkamp en Jonk bezorgen Inter-aanhang vlak voor tijd hartkloppingen DUITSLAND SPANJE ENGELAND SCHOTLAND FRANKRIJK SPORTNIEUWS KORT EMBER 1993 Bj BESTEM MAANDAG 8 NOVEMBER 1993 B3 HT - CAMBUUR 2-0 (1-0). 7. v3n -0, 54 Van der Meer 2-0. Scheids- Van der Ende. Toescbouwers~ Ie kaart: Abma, Haatrecht (Cam- HT: Van Ede; Van der Meer, Q0s. Oe Koek en Vierklau; Roest, 'p|U(, n der Net en De Kruijff (77. Smola- der Ark en Bijl. R: Grim; Uhlenbeek, Haatrecht Abma; Sinkgraven (68. Spork)' an. Van Oostrum (81. Bruin) en Kei' eren Mrkela. - RKC 2-0 (0-0). 79. Van Galen l-fl angida 2-0. Scheidsrechter: Uilen' eschouwers. 5800. Gele kaart: Nas- (Roda JC), S'chreuders en Hutten C: Waterreus; Senden, Nascimento derbroeck), Luipers en Trost; Van em, Van der Luer en Van Ga)en ida, Hofstede en Huiberts (88. Van nik). euwen; Van Haaren (79. Van Rjjs. an Herpen, Werdekker en Hutten- 'er, Peelen, Van Aerde en Hoekstra an); Boogers en Decheiver. -FCTWENTE3-0(1-0).39. Laamers Helder 2-0, 85. Gillhaus 3-0 (straf- Scheidsrechter: Jol. Toeschouwers ode kaart: 72. Hilgerink (FC Twente) art Karnebeek, Paus, Vurens (FC Loeffen (Vitesse). E: Van der Gouw; Straal, Bos, Van de ermeulen en Laamers; cocu en Loef- tuheru, Gillhaus en Helder. ENTE: Boschker; Zwijnenberg (54 k), Hoogma, Paus en Karnebeek- ach, Ten Hag en Arts (62. Pahlplatz) Polleyen Mols. AG: VVV-Willem II beker, derde ronde SDAG: GA Eagles-ADO Den Haag, d Sp.-Roda JC, Heracles-Willem l|', or-Feyenoord (stadion Feyenoord)' -Volendam, RKC-RBC, FC Utrecht-FC osch, Dordrecht'90-Emmen, NAC- e Treffers-NEC, AZ-Fortuna S., MW- n. De Graafschap-Vitesse, Ajax- veen (Olympisch stadion). RDAG: Sparta-PSV G; Holland-FC Twente. anen (Ajax) 14, 2. Lammers (NAC), de (Roda JC), Gillhaus (Vitesse) 10, 5.' <VW) 8, 6. Van Hooijdonk (NAC), ~ron (Go Ahead Eagles), Roelofsen 7, 9. Van Loen (Feyenoord) 6, 10. (MW), Rijkaard (Ajax), Lamptey Polley (FC Twente), Van Galen (Roda ur (Heerenveen), Reiziger (FC Gronin- 'itschge (Feyenoord) 5. LEM - EINDHOVEN 1-1 (0-0). 67. Da 1-0, 80. Maas 1-1 Scheidsrechte^ strijd. Toeschouwers: 1562. Gele kaart (Haarlem), Verei/cken (Eindhoven). EN - HELMOND SPORT 1-0 (1-0) 38. t 1-0. Scheidsrechter: Lammers. Toe- uwers: 2276. CLES - NEC l-l (1-0) 36. Velten 1-0,58. tra 1-1. Scheidsrechter: Zuidema. Toe- uwers: 2703. Gele kaart: Kolmschot cles), Aalbers, Hoeks, Kooistra, Hoek- (NEC). DAM - TOP 1-4 (0-0). 55. Van der n 0-1, 58. Van der Velden 0-2, 65. rink 0-3 (strafschop), 69. Wiersma 1-3, enkhoorn 1-4. Scheidsrechter: Van Eg- d. Toeschouwers: 2025. Gele kaart llie ndam). ORECHT '90 - OEN BOSCH 1-3 (0-2). 2. :erweert 0-1,38. Laisina 0-2, 52. Wilster- 1-2, 61. Jansen 1-3. Scheidsrechter Toeschouwers: 2450. Gele kaart: Ger- (Den Bosch). Bijzonderheid: eerste ne- g Dordrecht. ELSIOR - AZ 1-4 (0-2). 10. Holster 0-1,28. Diemen 0-2, 54. Van der Heuvel 1-2 fschop), 69. Van Roon 1-3, 75. Busker- n 1-4. Scheidsrechter Luyten. Toe- uwers: 1200. Gele kaart: Van der Berg,, ent (Excelsior), Snijders (AZ). FORTUNA SITTARD 0-1 (0-1). 21. ot 0-1. Scheidsrechter: Schaap. Toe- uwers: 2400. Gele kaart: De Kort, Van eren (RBC), Paul Janssen (Fortuna S). DEN HAAG - DE GRAAFSCHAP 2-2 6. De Vries 0-1, 14. Roembiak 0-2, 52, benhof 1-2, 56. Van Eijkeren 2-2. eidsrechter: Blankenstein. Toeschou- s: 5527. Gele kaart: Roembiak, Trentel- Lukassen (De Graafschap). Bijzonder- in gebruikname Aad Mansveld-tribune. TERDAG: Fortuna S-Helmond Sport, Den sch-Emmen, Veendam-Excelsior. an der Laan (ADO Den Haag) 15, 2. Van on (AZ), Breetveld (Dordrecht), Velten racles) 10, 5. Hoop (Telstar) 9, 6. Kooy- n (Heracles) 8,7, De Jonge (Emmen) 7,8. nsen (Den Bosch), Wouden (Dordrecht), n Eekeres (Haarlem), Mutsaers (RBC) 6. ntse lotto. winnende getallen: 29-39-42-48-49. Reservegetal: 8. tal: 9. iel '77:846 8777. Igische lotto: 9-10-21- 29-38-42 servegetal: 2. ker: 753 9053. d, maar toegejuicht door een yenoord-spits Jozsef Kiprich steel. erstelde Kiprich, die morgen had erop gerekend dat hij in alt uur mee had mogen doen, ben er weer helemaal klaar og geen wedstrijdrimte heb, eel?", vroeg de aan de reacties "ateloos populaire Hongaarse t in actie voor Feyenoord in eizoenvoorbereiding werd hij kraakbeen in zijn knie. arsson bekeek Sparta-Feye- rugkeerde naar Zweden om selectie van zijn land, die strijd tegen Oostenrijk speelt, iet kunnen spelen voor Feye- ng nog altijd niet binnen is. i de Wolf mogelijk enige tijd e 29e minuut van de wedstrijd iet een liesblessure. Hij wordt mis. ïg een doorbraak van Sparta- rbeen bleef een beetje hangen. )1 Refos en Henk Fraser bleken rd, respectievelijk aan lies en dig wereldkampioen Alain Prost neemt afscheid met tweede plaats Prost heeft zijn afscheid van w JL het formule I-circus zondag in Adelaide niet kunnen vie ren met een overwinning. De 38-jarige Fransman moest in de zestiende en laatste Grand Prix van het seizoen, die van Australië, tevreden zijn met de tweede plaats, achter aartsrivaal Ayrton Senna. Prost, die zich aan zijn gezin wil gaan wijden, reed in de Australi sche stad zijn 199e Grand Prix. De 'professor', zoals de bijnaam van de Fransman luidt in ver band met zijn secure, bijna we tenschappelijke stijl van rijden, veroverde op 26 september op het circuit van Estoril in de Grote Prijs van Portugal zijn vierde wereldtitel. Prost nam twee jaar geleden al eens af scheid van de hogeschool van de autosport maar wil nu niet meer weten van een terugkeer op de circuits. Het afscheid was dus niet per fect voor de coureur, die in een loopbaan van dertien jaar 51 Grand-Prix-overwinningen boekte doch slechts 33 maal de beste trainingstijd maakte. Prost erkende na afloop dat hij het voor de start moeilijk had met zijn gevoelens. „Ik moest er voortdurend aan denken dat het de laatste maal was dat ik mijn handschoenen aantrok en mijn helm opzette. Het kostte mij moeite de concentratioe te be houden." De laatste Grote Prijs van het seizoen leidde ook min of meer tot het tekenen van de vrede tussen Prost en de Braziliaan Senna, twee kemphanen die zes jaar lang bepaald niet in een vriendschappelijke dan wel col legiale manier met elkaar om gingen. „Ik denk dat wij samen toch een goede tijd hebben ge had," zei Prost tegen zijn Zuid- amerikaanse concurrent. „Om dat ik nu stop, denk ik dat het goed is ons alleen de goede din gen te herinneren die wij samen hebben gehad." Senna was niet haatdragend en zelfs wat sentimenteel. „Het is vandaag het einde van een tijd perk. Voor hem en voor mij. Wij stonden samen op het podium. Het was een goede zaak dat wij de gelegenheid hadden elkaar het beste te wensen." Met zijn afscheid laat Prost, de enige Franse coureur die wereld kampioen werd, twee wereldre cords achter: de meeste GP- overwinningen (51) en 798,5 GP- jldelaide (Aus). GP van Australië, zes tiende en laatste wedstrijd formule I seizoen 1993: 1. Senna (Bra) McLaren Ford 298,620 km in 1.43.27,476 (gem. 173 183 km/u), 2. Prost (Fra) Williams- Renault 0.9,259, 3. Hill (Gbr) Willi ams-Renault 0.33,902, 4, Alesi (Fra) Ferrari op een ronde, 5. Berger (Oos) Ferrari, 6 Brundle (GBr) Ligier Renault, 7 Aguri Suzuki (Jap) Foot work Mugen-Honda, 8. Patrese (Ita) Benetton Ford op 2 ronden, 9. Blundell (GBr) Ligier Renault, 10. Warwick (GBr) Footwork Mugen-Honda, 11, Barrichello (Bra) Jordan Hart op 3 ronden 12. Comas (Fra) Larrousse Lamborghini, 13 De Cesaris (Ita) Tyr rell Yamaha op 4 ronden, 14, Toshio Suzuki (Jap) Larrousse Lamborghini op 5 ronden, 15. Wendhnger (Oos) Sauber op 6 ronden. Andere rijders niet geklasseerd. Snelste ronde: Hill 1.15.381 (gem. 180,523 km/u. Eindstand WK eoureurs: 1 Pros 99 punten 2 Senna 73, 3. Hill 69, 4, Schumacher (Dui) 52, 5. Patrese 20, 6, Alesi 16, 7. Brundle 13, 8. Berger 12, 9. Herbert (GBr) 11, 10 Blundell 10. Eindstand WK constructeurs: 1 Willi ams 168 punten, 2 mcLaren 84, 3, Benetton 72, 4 Ferrari 28, 5. Ligier 23, 6. Lotus en Sauber beide 12, 8. Minar di 7, 9. Footwork 4. 10. Larrousse en Jordan 3. De winnaars van het Grand Prix sei zoen 1993 in de Formule I zijn: 14 maart: Zuid-Afrika (Kyalami) Prost (Fra), 28 maart: Brazilië (Interlagos): Senna (Bra), 11 april: Europa (Doning- ton): Senna, 25 april: San Marino (Imola) Prost, 9 mei: Spanje (Barce lona) Prost, 23 mei: Monaco: Senna, 13 juni: Canada (Montreal): Prost, 4 juli: Frankrijk (Magny-Cours): Prost, 11 juli: G Brittannie (Silverstone) Prost, 25 juli: Duitsland (Hockenheim) Prost, 15 aug: Hongarije (Boedapest) Hill (GBr), 29 aug: België (Spa) Hill, 12 sep: Italië Monza) Hill, 26 sep: Portugal (Estoril) Schumacher (Dui), 24 okt: Japan (Suzuka) Senna, 8 nov: Austra lië (Adelaide) Senna. Amsterdam (anp) - Ajax gaat stug door met winnen. Zondagmiddag behaalde de ploeg van trainer Louis van Gaal voor eigen publiek de vierde zege binnen twaalf dagen. Na Cambuur (3-0), NAC (5-0) en Besiktas (4-0) werd ook Volendam zonder al te veel problemen versla gen: 3-1. „Ik heb geen verslapping geconstateerd", sprak Van Gaal tevreden. Voor Ronald de Boer was het een heuglijke wedstrijd in De Meer. De kortgeknipte centrumspits nam in zijn tiende competitie duel eindelijk afscheid van de Amsterdam - Louis van Gaal blijft zich ergeren aan de arbitrage in Ne derland. Na de overwin ning op Volendam (3-1) noemde de trainer van Ajax het optreden van scheidsrechter Van Dijk een aanfluiting. Eerder al had hij na de wedstrijden tegen Feye noord (2-2) en NAC (5-0) de fluitist ter discussie gesteld. Volgens Van Gaal wordt de offensieve speelwijze van Ajax door de arbitrage ge frustreerd. „We zijn gewend met veel pressie te spelen", sprak de Noordhollandse coach op luide toon. „Als aanvallende partij zijn we echter voortdurend in het nadeel, omdat veel te vaak wordt afgefloten als we op reglementaire manier een bal afpakken. Aanvallers kunnen zich in duels kenne lijk minder permitteren dan verdedigers. Het is gewoon belachelijk." hatelijke nul. De Boer tekende in de 71e minuut simpel voor 3-0 na goed voorbereidend werk van invaller Pettersson. De 23-jarige international werd meteen be loond met de titel 'man van de wedstrijd' en met het schone lied 'kale, kale', massaal gezongen door de Amsterdamse lieverdjes. Ook Dan Petersen beleefde een plezierige middag. De breekbare Deen maakte in de 72e minuut als vervanger van Litmanen zijn lang verwachte rentree. Een reeks van blessures had de tech nisch begaafde schaduwspits na de openingswedstrijd tegen RKC (3-0) aan de kant gehouden. Woensdag keert Petersen in het bekerduel met Heerenveen waarschijnlijk terug in het ba sisteam. Litmanen is dan niet beschikbaar vanwege interland verplichtingen met Finland in en tegen Israël. De dekselse Fin, die kampte met een lichte griep, speelde dit keer een ongelukkige wedstrijd. In de 22e minuut volleerde de top schutter keihard op de lat. Kort daarna had Litmanen wel suc ces, maar zijn treffer werd door arbiter Van Dijk geannuleerd in verband met een voorafgaande duwfout van Koorn op Seedorf. Vlak voor de rust miste Litma nen zelfs een strafschop, toege kend na een domme overtreding van Petiet contra Overmars. De doorgaanse trefzekere Fin schoot, met het lichaam ver ach terover, hoog over. In de blessu retijd van de eerste helft herstel de Litmanen zijn fout. George schoot na een fraaie solo op de binnenkant van de paal, waarna Een stijlvolle actie van Ronald de Boer tijdens de wedstrijd tegen Volendam. de Scandinaviër van dichtbij alsnog afrondde, 1-0. Enige minpuntjes op de zesde thuiszege van Ajax, waarbij Van den Brom de geblesseerde Alflen verving, waren het late doelpunt van De Freitas en de blessure bij Rijkaard. De spits van Volendam verraste in de laatste minuut doelman Van der Sar, die ruim 400 minuten ongeslagen was ge bleven, met een diagonaal, val lend schot. Rijkaard bleef na de rust achter in de kleedkamer met een pijnlijke heup. Zijn vervan ger Pettersson zorgde met een bekeken schot in de verre hoek al na vijf minuten in het tweede bedrijf voor 2-0. Voor Leo Steegman, de opvolger van de naar Cambuur gevluchte Fritz Korbach, stapelen de pro blemen bij Volendam zich op. De oude en nieuwe trainer moest in het kansloze duel met Ajax we gens schorsingen en blessures enkele kunstgrepen toepassen. De bank van Volendam bestond uit louter jeugdige amateurs. Spelmaker Steur, die noodge dwongen was belast met de be waking van Litmanen, kreeg zijn derde gele kaart en is voor de eerstvolgende competitiewed strijd automatisch geschort. Verdediger Koorn komt dit jaar vermoedelijk niet meer in actie. Bij een botsing met Seedorf liep de Volendammer een gebroken jukbeen op. „Dat kan er nog wel bij", verzuchtte Steesman. lich- FOTO ANP telijk aangeslagen. AJAX - VOLENDAM 3-1 (1-0). 45 Litmanen 1-0, 50. Pettersson 2-0, 71. Ronald de Boer 3-0, 90. De Freitas 3-1. Scheidsrechter: Van Dijk. Toeschouwers: 19.151. Gele kaart: Steur, Petiet (Volendam). AJAX: Van der Sar; Silooy, Blind en Frank de Boer; Rijkaard (46. Pet tersson), Van den Brom, Litmanen (72. Petersen) en Seedorf; George, Ronald de Boer en Overmars. VOLENDAM: Zoetebier: Petiet, Wa- siman. Binken en Koorn; Den Ouden (75. Schilder), Steur, Smeets en Bond (59. Obdam); De Freitas en Vukov. Van onze sportredactie Breda - De Italiaanse serie A kent vele derby's van naam. De wellicht meest gerenom meerde is die tussen Milan en Inter, de laatste jaren beter bekend als een Nederlandse derby. Gisteren stond de 59e confrontatie tussen deze twee clubs op de rol. Milan zege vierde (1-2) en dat mag niet als een verrassing worden be schouwd. Sinds 6 april 1986 heeft Inter niet meer in het Giuseppe Meaz- za-stadion gewonnen van de grote concurrent. En daar moest maar eens verandering in ko men, aldus de puissant rijke voorzitter Pellegrini. De hege monie van Milan diende door broken te worden en de scudetto (landstitel) veroverd onder het motto: forza Inter. Pellegrini trok circa 50 miljoen gulden uit de geldbuidel, waarvan het grootste gedeelte opging aan de transfers van Dennis Bergkamp en Wim Jonk. Na de elfde speel dag is de euforie enigszins ge luwd. Inter kan nog steeds niet overtuigen en men moet Milan oog altijd voor zich dulden. Ver klaarbaar omdat in het speelspel van Inter dit seizoen geen enkele bjn valt te ontdekken. De van bet catenaccio gecharmeerde coach Bagnoli slaagt er niet in om de hoofdzakelijk technische spelers naar zijn hand te zetten. Het resultaat: een onsamenhan gende bij tijd en wijle rebelle rende ploeg en over het alge meen slaapverwekkend voetbal. Ook AC Milan heeft enigszins 88n glans ingeboet na het weg vallen van Frank Rijkaard en Ruud Gullit en de blessure-ab sentie van Marco van Basten. Maar het innoverende 'systeem' dat de huidige bondscoach Sacci destijds bij Milan invoerde, staat echter nog altijd. In de 'uitwed strijd' speelde men Inter naar een nederlaag door doelpunten van Panucci (34e minuut) en Papin (56e minuut). Inter kwam in de 63e minuut nog terug door een benutte strafschop van Berg kamp (versierd door Fontolan). Vlak voor tijd hadden Bergkamp en Jonk zich nog onsterfelijk kunnen maken. In de 86e minuut lepelde Jonk de bal met een snelheid van een sprintende slak net naast de paal, terwijl Berg kamp kort voor het slotsignaal alleen voor keeper Rossi ver scheen, maar de bal iets te ver van zijn schoen liet springen. Uitslagen: Atalanta - Piacenza 0-0, Cremonese - Lecce 2-1, Inter Milan - AC Milan 1-2, Napoli - Lazio Roma I-2, AS Roma - Foggia 0-0, Sampdoria - Cagliari 1-2, Torino - Reggiana 2-0, Udinese - Genoa 0-4, Parma - Juven- tus 2-0. Stand: Parma 11-16, AC Milan 11-16, Juventus 11-15, Sampdoria 11-15, In ter Milan 11-14, Cremonese 11-13, La zio Roma 11-13, Torino 11-12, Napoli II-12, Cagliari 11-12, Foggia 11-10, AS Roma 11-10, Piacenza 11-9, Genoa 11-8, Atalanta 11-7, Udinese 11-6, Reggiana 11-6, Lecce 11-4. Eintracht Frankfurt is twee speeldagen voor het einde van de eerste competitiehelft herfst- kampioen geworden. De ploeg won door twee doelpunten in de slotfase met 2-0 van Borussia Dortmund. Bayern München en kampioen Werder Bremen verlo ren, waardoor de voorsprong van Frankfurt opliep naar vijf punten. De hersftkampioen in Duitsland behaalde in twintig van de dertig voorgaande com petities de titel. Voor 44.300 toeschouwers open de Gaudino de score in de 83e minuut. Hij benutte een omstre den strafschop. In de slotminuut maakte Bommer 2-0. Voor Dort mund, dat naar de middenmoot is afgezakt, was het de derde uitnederlaag op rij. Uitslagen: FC Köln-Werder Bremen 2-0, SC Freiburg-VfB Stuttgart 2-1, Karlsruher SC-MSV Duisburg 5-0, FC Nürnberg-Bayern München 2-0, Ein tracht Frankfurt-Borussia Dortmund 2-0, Dynamo Dresden-Bayer Leverku- sen 1-1, Borussia Mönchengladbach- Hamburger SV 2-2, Schalke 04-VfB Leipzig 3-1, FC Kaiserslautern-SG Wattenscheid 4-1. Stand: Eintracht Frankfurt 15-24, Bayern München 15-19, FC Kaisers- lautern 15-19, Werder Bremen 15-19, Hamburger SV 15-18, MSV Duisburg 15-18, Bayer Leverkusen 15-17, FC Köln 15-17, Borussia Dortmund 15-15, SC Freiburg 15-14, Karlsruher SC 14-13, VfB Stuttgart 14-13, FC Nürn- berg 15-12, Dynamo Dresden 15-12, Bor. Mönchengladbach 15-11, VfB Leipzig 15-10, Wattenscheid 09 15-9, Schalke 04 15-8. Guus Hiddink is, een paar dagen na de desastreuze nederlaag in Europees verband tegen Karls ruhe (7-0), de koppositie in Spanje kwijtgeraakt. Valencia verloor met 2-0 bij Zaragoza. Sevilla nam de eerste plaats over, door met 3-1 van Rayo Vallecano te winnen. Sevilla heeft een punt voor sprong op Barcelona, Valencia en Deportivo La Coruna, dat 0-0 speelde bij Valladolid. Real Ma drid won met 2-1 van Logrones, door twee doelpunten van Hier- ro, Suker scoorde een keer voor Sevilla. De Kroaat is met negen doelpunten de eerste opvolger van Romario op de schutterslijst. Hiddink staat voor een moeilijke week. De komende wedstrijd, vanwege de naderende WK-in- terland tegen Denemarken op donderdag gespeeld, is thuis te gen Real Madrid. Een stroming in het bestuur is tegen de Ach terhoeker, De oppositie neemt toe. Valencia speelde bij het laaggeklasseerde Zaragoza een slechte wedstrijd. De doelpunten waren van Escaich en Juanele. Sensationeel was de overwin ning van nieuweling Lleida bij Real Sociedad: 1-3. De eerste zege van Lleida. Bij Osasuna, dat Oviedo versloeg met 2-0, was een treffer van de Pool Ziober, mogelijk tegenstander van Ne derland op 17 november. Cruijff uitte vlijmscherpe kritiek aan de vooravond van het duel met Racing Santander. Hij spaarde niemand, op zichzelf en de rest van de technische staf na uiteraard. „We hebben na negen wedstrijden zes punten verloren en dat mag natuurlijk niet. Van af nu zijn verrassingen in de opstelling te verwachten. Het lijkt er wel eens op dat sommi gen op hun lauweren willen rus ten. Het is hemeltergend dat een ploeg waarvan ik weet dat die uitstekend kan presteren, dat verzuimt te doen." Zelfs de loting van de Cham pions League, waarin Barcelona is ingedeeld bij Galatasaray, Monaco en Spartak Moskou, op papier de makkelijke groep, zin- de hem weinig. „Onze ploeg pleegt tegen de kleintjes te ver liezen. Dat is al jaren zo. Ik hoop dat ik me vergis, maar ik vrees dat we ons meest trieste seizoen tegemoet gaan en dat we niets zullen winnen." Ook het publiek kreeg een sneer. „We hebben een grote ploeg en een fantastisch publiek, maar allebei laten ze het slechts zien als ze dat willen. Twee verkeerde passes en de mensen beginnen al te joelen en te fluiten." Opvallende zet van Cruijff in het duel met Racing Santander was de reservebeurt die doelman Zu- bizarreta kreeg toebedeeld. Bus- quets was zijn vervanger. Cruijff vond de international de laatste weken een wat zenuwachtige in druk maken. „Laudrup, Koeman en Stoitsjkov hebben al op de bank gezeten. Waarom zou Zu- bizarreta dat dan niet kunnen?" De buitenlanders bezorgden Cruijff geen moeilijkheden, want Ronald Koeman was vanwege zijn vijfde gele kaart een duel geschorst. Barcelona nam in de eerste helft afstand van de mid denmoter. Na 26 minuten was het 2-0, door Stoitsjkov en Rom ario. Voor de Braziliaan het tien de seizoendoelpunt. Na rust kwam Santander terug door een vrije trap van Geil. Uitslagen: Zaragoza - Atletico Madrid 2-1, Celta Vigo - Athletic Bilbao 1-1, Real Madrid - Logrones 2-1, Sevilla - Rayo Vallecano 3-1, Real Sociedad - Lleida 1-3, Albacete - Tenerife 2-3, Barcelona - Racing Santander 2-1, Osasuna - Oviedo 2-0, Valladolid - Deportivo La Coruna 0-0, Sporting Gijon - Valencia 2-0. Stand: Sevilla 10-15, La Coruna 10-14, Barcelona 10-14, Valencia 16-14, Athletic Bilbao 10-12, Sporting Gijon 10-12, Real Madrid 10-12, Real Socie dad 10-12, Tenerife 10-12, Atletico Madrid 10-10, Santander 10-10, Celta Vigo 10-10, Albacete 10-8, Zaragoza 10-7, Rayo Vallecano 10-7, Osasuna 10-7, Oviedo 10-7, Valladolid 10-7, Logrones 10-6, Lleida 10-4. De voetbalderby in Manchester voldeed zondagavond aan de ho ge verwachtingen. De klassieker bood veel doelpunten en een spektakulair scoreverloop. Uni ted won uiteindelijk met 3-2 en consolideerde daarmee de riante koppositie in de League. Het laag geklasseerde Manches ter City toonde voor ruim 35.000 toeschouwers aanvankelijk wei nig ontzag voor de favoriete stadgenoot. Met treffers van Quinn in de 21e en 32e minuut nam de karaktervolle thuisploeg zelfs een brutale voorsprong van 2-0. Pas na de rust kwam United op toeren. Onder aanvoering van de opnieuw uitblinkende Cantona werd City teruggedrongen. De Franse technicus verkleinde in de 52e minuut de achterstand en herstelde in de 78e minuut het evenwicht. Drie minuten voor tijd zorgde Keane voor een sen sationele ontknoping: 2-3. Een dag na zijn toptransfer ver loor doelman Tim Flowers met zijn nieuwe club Blackburn bij Queen's Park Rangers met 1-0. Acht minuten voor tijd moest de kapitale sluitpost, die voor 5,6 miljoen gulden overkwam van Southampton, capituleren bij een achterwaartse kopbal van international Les Ferdinand. Het negende doelpunt van de trefzekere spits was de enige smet op het debuut van Flowers, die een uitstekende wedstrijd speelde. Uitslagen: Arsenal - Aston Villa 1-2, Coventry - Everton 2-1, Ipswich - Sheffield Wednesday 1-4, Leeds - Chelsea 4-1, Liverpool - West Ham 2-0, Queen's Park Rangers - Blackburn Rovers 1-0, Sheffield United - Nor wich 1-2, Southampton - Tottenham 1-0, Wimbledon - Swindon 3-0, Man chester City - Manchester United 2-3. Stand: Manchester United 14-37, Nor wich 14-26, Aston Villa 14-26, Leeds 14-25, Liverpool 14-23, Arsenal 14-23, Queen's Park Rangers 14-23, Black burn 14-23, Wimbledon 14-20, New castle 13-19, Tottenham 14-19. Ever ton 14-19, Coventry 14-19, Ipswich 14-16. West Ham 14-16, Manchester City 14-14, Sheffield Wednesday 14-13, Chelsea 14-13. Sheffield United 14-12, Southampton 14-11, Oldham 13-11, Swindon 14-5. Uitslagen: Celtic-Partick 3-0, Dundee- Hibernian 3-2, Hearts-Dundee United 1-1, Kilmarnock-Glasgow Rangers 0-2, Raith-Motherwell 0-3, St. Johnstone- Aberdeen 1-1, Stand: Aberdeen 15-19, Motherwell 14-18, Hibernian 15-17, Glasgow Ran gers 15-17, Celtic 14-16, Hearts 16-16 Kilmarnock 15-15, Dundee United 15-15, Partick 16-14, St. Johnstone 15-13. Raith 15-11. Dundee 15-9. Uitslagen: Nantes - Martigues 2-1, Mo naco - Paris SG 1-1, Le Havre - Cannes 3-1, Saint-Etienne - Auxerre 1-0, Bordeaux - Lyon 2-0, Marseille - Caen 2-0, Lille - Angers 1-1, Stras bourg - Sochaux 2-0, Toulouse - Lens 1-1, Montpellier - Metz 3-2. Stand: Paris SG 10-24, Bordeaux 16-22, Marseille 15-21, Monaco 16-19 Auxerre 16-18, Nantes 16-18, Cannes 16-18, Montpellier 15-17, Strasbourg 16-17, Saint-Etienne 16-16, Sochaux 16-16, Metz 16-14, Lyon 16-14 Marti gues 16-13, Lens 16-13, Lille 16-12, Le Havre 16-12, Caen 16-12, Toulouse 16-12, Angers 16-10. Voorzitter schaatsbond stapt op Oss - Voorzitter Charles Luyk van de KNSB (Koninklijke Nederlandse Schaatsenrijders Bond) heeft gisteren met onmid dellijke ingang zijn functie neergelegd. De Ossenaar was sinds 12 december vorig jaar eerste man binnen de schaatsbond. Luyk gaf gisteravond in een telefonische reactie persoonlijke redenen op als achtergrond van zijn verrassende besluit. „En daar wil ik het eigenlijk bij laten," aldus Luyk, die ontkende dat hij gezwicht was voor de kritiek op zijn functioneren binnen de KNSB. Zoals bekend kreeg Luyk het hard te verduren sinds hij zich sterk maakte voor de benoeming van Jan Charisius in de Begeleidings Commissie Kernploegen in maart van dit jaar. Zeker toen de Fries inderdaad op verzoek van het KNSB-be- stuur toetrad tot de BCK stormde het binnen de schaatsbond. Toch speelde die kwestie volgens Luyk bij zijn besluit om op te stappen niet mee. „Je kunt goed met elkaar werken al ben je het niet altijd met elkaar eens. En ach, het was voor het schaatsen erger geweest als Falko Zandstra zou zijn opgestapt," vertelde hij gisteravond. Luyk (hij had aanvankelijk tot 1998 willen blijven) is de tweede schaats-official die binnen enkele dagen opstapt. Vorige week donderdag liet LTC-voorzitter en BCK-lid Simon Smit weten er om persoonlijke redenen er de brui aan te geven. Het bestuur van de KNSB beraadt zich nu over beider opvolging. Voorlopig zijn de voorzitterstaken van Luyk verdeeld over de overige leden van het dagelijks bestuur. Vice-voorzitter Jan Dijkema treedt tot nader orde op als waarnemend preases. Rugbyteam wint voorronde Amsterdam - Het Nederlands rugbyteam heeft de eerste horde naar het WK van 1995 in Zuid-Afrika met overtuiging genomen. De ploeg van coach Altena won alle drie wedstrijden. De eindcijfers logen er niet om: 129-12. John van Altena zei na de oefentrip van de selectie in september naar Engeland: „We gaan van nu af aan alles winnen." Daarmee doelde hij op het treffen tegen Duitsland én het kwalificatie toernooi om de wereldbeker. Hij had een vooruitziende blik, want zijn brigade bleef ongeslagen. Ook in het kwalificatietoer nooi, waarin Oranje achtereenvolgens Tsjechië (42-6), Israël (56-0) en Zweden (31-6) achter zich liet. Tsjechië verzekerde zich van een tweede plaats door Israël met 28-0 terug te wijzen. Nederland, Tsjechië en Italië gaan in 1994 in Italië uitmaken wie in 1995 aan het eindtoernooi in Zuid- Afrika mag meedoen. Amsterdam. WK voorronde. Derde speeldag: Nederland - Zweden 31-6, Tsjechië - Israel 38-0. Eindstand: 1. Nederland 3-6, 2. Tsjechië 3-4, 3. Zweden 3-2, 4. Israel 3-0. Nederland en Tsjechië naar tweede ronde, april 1994 in Italië. Vierde zege Mark Koks Assen - Mark Koks heeft Axel Koenders geëvenaard als viervoudig winnaar van de nationale titel op de wintertriathlon. De Noordhollander had in Assen na 20 kilometer lopen, 100 kilometer fietsen en 40 kilometer schaatsen ruim twaalf minuten voorsprong op John Engele uit Pijnacker. Koks heerste van het begin. Na het lopen, zijn favoriete onderdeel, bedroeg de voorsprong al zeven minuten. Hij verbe terde de beste pareourstijd met bijna vijf minuten. In 1990 was Koks goed voor 5.08.09, drie jaar later was zijn tijd 5.03.29. Assen. NK wintertriathlon (20 km lopen, 100 km fietsen, 40 km schaatsen). Mannen: 1. Koks ('t Veld) 5.03.29, 2. Engele (Pijnacker) 5.15.33, 3. Boonstra (Gasteren) 5.18.52, 4. Schaafsma (Rijnsburg) 5.21.42, 5. Kuper (Exloo) 5.24.37, 6 Van den Bergh (Vlaardingen) 5.25 15, 7. Eikelenboom (Zevenhuizen) 5 26.27, 8. Van Baar (Hensbroek) 5.27.28, 9. Van Trigt (Nieuwkoop) 5.28.51, 10. Van Breedijk (Amsterdam) 5.32.52. Vrouwen: 1. Klaver (Zwolle) 6.14.29, 2. Pomper (Smilde) 6.35.55, 3. Smellink (Hengelo) 6.40.19, 4. De Jong (Heerenveen) 7.01.24, 5. Bruining (Den Hoorn) 7.09.32. Brauckmiller beste honkballer Utrecht - Ken Brauckmiller van ADO Den Haag is zaterdag avond in Utrecht gehuldigd als waardevolste honkballer van het afgelopen seizoen. Beste werper werd zijn clubgenoot Patrick Klerx. Steven Russell van HCAW was de beste slagman (.410). De meeste homeruns kwamen op naam van Mike Crouwel van Nicols. Hij joeg de bal zestien keer uit het veld. Eugene Henson (ADO) stal de meeste honken (38). Bij de softbalsters werd Anouk Mels (HCAW) de waardevolste speelster en Inez Hollander (Terrasvogels) de beste werpster. De beste honkbalinternational onder 23 jaar werd Tom Nanne (Kinheim). Hij kreeg de Guus van der Heyden Memorial Trophy. Van Kempen verdringt Van Wijhe Haarlem - Na de 46e marathonzege door Richard van Kempen, zaterdag in Haarlem, kon de naam van Dries van Wijhe uit de recordboeken van de schaatsbond worden geschrapt. 'Dolle Dries' behaalde 45 overwinningen. Haarlem. Marathon, KNSB-beker, derde wedstrijd. Mannen: 1. Van Kempen (Nieuwveen) 2. Hagen (Haarlem), 3^ K"mer (Oudeschoot). 4. Rozendaal (Warmenhuizen), 5. Huitema (Roden), b. Kasper (Beuningen), 7. Veenhof (Gieten), 8. Angenent (Alphen aan den Rijn), 9. Bouma (Oldetrijne), 10. Pieterse (Diemen). Stand: 1. Hagen 58 punten, 2. Huitema 58, 3. Kramer 57, 4. Angenent 55, 5. Stam (Kaatsheuvel) 53,2, 6. Kasper 48, 7. De Ronde (Amsterdam) 43, 8. Pieterse 42. 9. De Marreiros (Haarlem) 39, 10. Van Kempen 35,1. Vrouwen: 1. Pasveer (Groningen), 2. Seinstra (Sint Johannesga), Jolanda Grimbergen (Rijnsburg). x A1 Stand: 1. Jolanda Grimbergen 47,2, 2. Dickhout (Amsterdam) 41, 3. Pasveer 36,1. Derde plaats Van der Poel Zürich - Adrie van der Poel is gisteren als derde geëindigd in een veldrit in Zürich, die gewonnen werd door de Zwitser Beat Breu. Zürich. Internationale veldrit: 1. Breu (Zwi) 1.06.33, 2. Pontoni (Ita) 0.39, 3. Van der Poel (Ned) 1.29, 4. Honegger (Zwi) 1.35, 5. Frischknecht (Zwi) 1.50, 6. Büsser (Zwi) 1.52, 7. Kalin (Zwi) 1.54, 8. Markwalder (Zwi) 3.29, 9. Radovan (Tsj) 3.53, 10. Russer (Zwi) 4.06, 29. De Vos (Ned) op een ronde. Keulen. Internationale veldrit: 1. Lukic (Tsj) 1.02,10, 2. Kuyper (Ned), 3. Van Zandvliet (Bel) 0.05, 4. Pospisil (Tsj), 5. Paffrath (Tsj), 6. Brentjes (Ned). Lieshout. Nationale veldrit: 1. R. Groenendaal (Eerde) 1.06,13, 2. Bijnen (Gemonde) 0.14, 3. Sestig (Oosterhout) 0.31, 4. Leyten (Udenhout) 0.55, 5. Minkhorst (Hummelo) 0.58. Handbalcoach Toersjin overleden Boekarest - De Oekraïnse handbalcoach Igor Toersjin is gisteren tijdens de Europa-Cupwedstrijd Rapid Boekarest-Spartak Kiev overleden. Toersjin (59) kreeg in de kleedkamer een hartaanval. Toersjin voelde zich tijdens de wedstrijd niet goed worden. Hij werd naar de kleedkamer gebracht, ging op een stoel zitten en was dood. Het duel, in de tweede ronde van het toernooi om de Europa Cup voor landskampioenen, werd in de 42e minuut gestaakt, bij de stand 20-14 in Roemeens voordeel. Spartak had de eerste wedstrijd met 24-18 gewonnen. Toersjin was twintig jaar de coach van het nationale vrouwen team van de voormalige Sovjetunie. Hij behaalde vier wereld en twee Europese titels. De kleine, kale coach maakte in de internationale handballerij naam als een opgewonden standje. Enkele jaren geleden moest hij tijdens een interland tussen de vrouwenteams van Nederland en Rusland zelfs door de politie uit de Haagse sporthal Overbosch worden verwijderd. In de loop der jaren werd hij drie maal eerder door een hartaanval getroffen. Smeekbeden van familie, zijn vrouw was zelf handba linternational, om hem met werken te laten stoppen, vonden geen gehoor. Straf ijshockeyclub Nijmegen Nijmegen - Landskampioen Nijmegen is door de tuchtcommissie van de Internationale IJshockey Federatie tot 31 maart 1994 uitgesloten van deelname aan internationale wedstrijden. De straf is een gevolg van de ongeregeldheden tijdens de kwartfina le van de Europa Cup begin oktober in Denemarken, waar het duel tussen Esbjerg en Nijmegen ontaardde in een massale vechtpartij.

de Stem | 1993 | | pagina 13