Onnodig verlies NAC in Maastricht Feyenoord spoelt kater weg DE STEM KNVB wil spoedig uitsluitsel van Johan Cruijf Parachutist zorgt voor consternatie ;>ij WK zwaargewicht Louis van Gaal twijfelt over verlengen contract Met raad en daad voor u paraat. Opel Centrum B.V. Oosterhout PSV-F eyenoord op televisie 'n Questie van Vakmanschap Wij zijn gespecialiseerd in de vervanging van slijtagedelen van uw auto, terwijl u wacht. Ma/vrijdag tot half 6 en zaterdags tot 1 uur. SES B Slordige landskampioen wint doelpuntrijke derby tegen Sparta 393 X 83 enige in zn veiligheids- fd over een I alles wat.uw en dat u zich feden. bN 033 94 9944 tEvander Holyfield, die de wereldtitel in het zwaargewicht heroverde. foto ap Las Vegas (rtr/afp) - Als een letterlijke 'Deus ex machina' heeft een parachutist zaterdagavond in Las Vegas het gevecht om de wereldtitel in het zwaargewicht tussen kampioen Riddick Bowe en uitdager Evander Holyfield verstoord. In de zevende ronde van de par tij om het kampioenschap vol gens de versie van de World Boxing Association (WBA) en International Boxing Federation IIBF) landde plotseling een para chutist op de rand van de ring. Het incident veroorzaakte een oponthoud in de partij van twin tig minuten. Holyfield won het duel op pun ten en werd daarmee de derde zwaargewicht na Floyd Patter son en Muhammad Ali die er in slaagde de wereldtitel te herove ren. De 31-jarige Amerikaan lo genstrafte daarmee weer eens het gezegde 'They never come back' (Zij komen nooit terug). Tot het moment dat de parachu tist boven de openlucht-arena naast Caesars Palace zeilde, leek Holyfield or weg naar het her overen van de tite'l, die hij op 13 september van het vorig jaar op punten aan Bowe had verloren. De parachutist, van wie nog steeds niet duidelijk is waarom hij zijn actie ondernam, landde op de rand van de ring. Hij viel vervolgens achterover in het pu bliek op de eerste rij tussen onder anderen de ouders van Bowe en beroemdheden als Su gar Ray Leonard, André Agassi, Magic Johnson en Charles Bar- kley. Toen de geel/roze/blauwe para chute in de ring terecht kwam, waren een minuut en twee se conden verstreken in de zevende ronde. Onmiddellijk werden en- iele ringlichten gedoofd om brand te voorkomen. Vervolgens werd de parachute los gesneden. De boksers, die meteen hun jas sen kregen aangereikt en hand- weken omgeslagen, moesten ruim twintig minuten wachten voordat het duel kon worden voortgezet. Uitdager Holyfield scheen het meest geïrriteerd door het inci- toit. Hij schudde voortdurend '•et hoofd, terwijl de speaker het Publiek maande vooral kalm te Wijven. Holyfield had een kleine voorsprong op punten opge duwd: maar was toen de para- autist landde in de problemen ja een serie van Bowe op het hoofd. In de vijfde ronde had Holyfield duidelijk voordeel, u*n hij zijn tegenstander met cm harde rechtse trof, waarvan m titelhouder duidelijk hinder ondervond. De uitdager trachtte meteen een knock out te force ren. Bowe was ook in de zesde ronde in de problemen. Zijn nor maal gesproken harde en nauw keurige stoten misten precisie en aan het eind van de ronde ging hij zwaar ademend naar zijn hoek. Het was niet duidelijk of de titelhouder hinder ondervond van de stoten van zijn opponent dan wel dat het verlies van acht tien kilogram gewicht tijdens de twee maanden voorbereiding hem parten speelde. De technisch betere Holyfield had in de volgende ronden steeds licht voordeel met combinaties. Bovendien had hij het publiek, dat doorlopend 'Holy, Holy' scandeerde, op zijn hand. In de twaalfde en laatste ronde kwam Bowe snel uit zijn hoek. De kam pioen wist dat alleen een knock out hem zou kunnen redden. Hij trof Holyfield met een rechtse waarvan deze zeer duidelijk hin der ondervond. Het leek of de langere Bowe er toch nog in zou slagen zijn tegenstander uit te schakelen. De uitdager herstelde zich evenwel en verraste Bowe zelfs nog met een harde linkse hoek. Het slotffensief hielp Bowe ech ter niet. Op de scorekaarten van de scheidsrechter en de twee juryleden was Holyfield twee maal winnaar (115-114 en 115-113), een uitslag was onbe slist: 114-114. De echtgenote van Bowe, de drie maanden zwange re Judy, zag de afloop van de partij niet. Zij raakte zo onder de indruk van het incident met de parachutist, dat zij op een draagbaar van de ring moest worden weggebracht. Uit een voorzorgsmaatregel werd zij naar een ziekenhuis vervoerd. Van onze verslaggever Eindhoven - De competi tiekraker PSV-Feyenoord, die gepland staat voor zon dag 28 november, wordt bijna zeker rechtstreeks uit gezonden op televisie. De aanvang van dit duel wordt daarom verschoven van half drie naar zes uur. (ADVERTENTIE) In verband mei verhuizing, tijdelijk alleen BREDATILBURGSEWEG 139. TEL. 877510 OOSTERHOUT ABDIS V. THORNSTR. 70. TEL. 57590 Sport MAANDAG 8 NOVEMBER 1993 DEEL Van onze verslaggever Rob van Deursen Maastricht - Het zijn vaak de kleine dingen die het 'm doen. In het leven, in de lief de, maar ook in de sport. Dat ondervond NAC zaterdag avond in Maastricht, waar de ploeg van oefenmeester Ron Spelbos met 2-1 van MW verloor, terwijl NAC voor hetzelfde geld met 2-4 aan de goede kant van de score had kunnen 'finishen'. Uit voorgaande blijkt dat NAC in de Zuidlimburgse hoofdstad had móeten winnen. Dat klopt. De Bredase doelman John Karei- se had het grootste gelijk van de wereld, toen hij na afloop sprak van een 'weggevertje'. „Dit mag nooit meer gebeuren," foeterde de Zeeuw in Bredase dienst. Het leverde hem bijna een aai over z'n Amerikaans gestyleerde bol op van Spelbos. Zelden immers zal de Veenendaler het meer eens zijn geweest met een van zijn spelers. „Puur amateuristisch. De man nen willen maar niet begrijpen dat er in de eredivisie meer strijd wordt verlangd dan in de eerste. Op het hoogste niveau mag je geen seconde verslappen. Echt, geen enkel moment, want dat wordt genadeloos afgestraft. In de eredivisie moet je van de eerste tot de laatste seconde strijd leveren. Kennelijk zijn de ogenblikken van gemakzucht er nog niet helemaal uitgeslepen bij NAC. Dat verwijt ik het elftal, maar ook mezelf. Ik hamer er bijna dagelijks op, maar dat blijkt dus niet afdoende. De wil om koste wat kost te winnen ebt soms op onverklaarbare wijze weg. En dan stort je in de eredi visie de ellende over jezelf uit. Pats, doelpunt. Zo eenvoudig ligt dat eigenlijk." De toorn van Spelbos gold voor al de 82e speelminuut, toen NAC bij 1-1 de wedstrijd uit handen gaf. Uitgezonderd het eerste kwartier voor het eerst eigenlijk. Want NAC toonde zaterdag avond in Maastricht aan de klappen van de nederlagen tegen Willem II en Ajax behoorlijk verwerkt te hebben. Ook zonder aanjager Ton Lokhoff (nog steeds geschorst) dit keer, het geen inhield dat Dennis Gerrit sen op de 'tien' speelde. De ex- Ajacied deed het zeker in de eerste 45 minuten van redelijk tot ruim voldoende. Spelbos had echter nog meer omzettingen in de NAC-basis in petto. Geert Brusselers bijvoorbeeld bezette de positie van linkervleugelver dediger en John Smit acteerde op links naar voren in de zone. Een opstelling waarmee Ron Spelbos een concessie deed aan het belang van de punten na de teleurstellingen van de laatste weken. En het moet gezegd: NAC speelde verrassend sterk. Leunde weliswaar meer dan an ders op de defensie, maar stelde het zwakke MW nauwelijks in staat om in de wedstrijd te ko men. De 0-1 van Pierre van Hooij donk mocht dan ook als meer dan logisch gezien worden. Dat gebeurde in de 28e minuut, toen een voorzet van de weer op rechts geposteerde Fanfois Gest- huizen door John Lammers (pas vader geworden van een zoon) met het hoofd werd teruggelegd, waar Van Hooijdonk de in de lucht hangende bal min of meer miste, maar wel zo raakte dat MW-doelman Van Grinsven het nakijken had. Daar ging nog een bloedstollend moment aan vooraf, toen doel man Karelse een terugspeelbal van Ruud Brood verkeerd beoor deelde. De NAC-doelman trapte pardoes over het speeltuig en daarna huppelde het leer tegen de paal. „Een polletje," grapte Karelse na afloop opgelucht, omdat zijn misser geen negatieve gevolgen had voor NAC. Het moment van Karelse bleek bij het opmaken van de balans in de rust het enige waarbij MW dichtbij een treffer geraakte. Direct na de hervatting kreeg NAC echter andere koek voorge schoteld. MW verhoogde het tempo, legde de angst voor het Bredase spitsenduo Van Hooij- donk-Lammers meer af, met het om beurten opkomen van Ben- neker en Delahaye, waardoor NAC werd teruggedrukt. Ook door eigen schuld, zo gaf Spel bos na afloop opgewonden aan. MVV-speler Roelofsen (tweede van rechts) zorgt, enigszins geholpen door zijn ploegmaat Lnckohr, voor de gelijkmaker. De NAC-spelers Brusselers, Sas en Van Hooijdonk hebben het toekijken. foto peter schols „Smit en Wilnis speelden veel te dicht op elkaar en dan kom je vanzelf met je kont in de eigen 'zestien' te liggen," constateerde Spelbos als belangrijk negatief aspect. Helemaal ongelijk had hij niet, maar een duidelijk be-- schuldigend uitgestoken wijsvin ger richting Brusselers en Sas was meer op z'n plaats geweest. Brusselers vergat in de zesde minuut van de tweede helft mee te springen met een op links vrijgelaten Richard Roelofsen (voor rust nog genadeloos uitge floten voor de MW-aanhang), die Karelse met een felle kop stoot volkomen kansloos liet. Tien minuten later een kopie van dat spelbeeld, maar toen redde de paal naast Karelse NAC. Acht minuten voor tijd echter niet. Een verre trap van Regi nald Thai („Een gelijk spel tegen dit NAC was al voldoende") werd door Dirk Jan Derksen op hoop van zegen doorgekopt. Roelofsen dook in het gat en bemerkte waarschijnlijk tot zijn verbazing dat bewaker Sas hem liet gaan. Een punter volgde en MW leidde met 2-1. Tegen de verhouding in, want NAC leek op het punt de winst naar zich toe te trekken na de gelijkmaker van de ex-Vitesse- speler. Roger Reijners ramde in de 60e minuut een kopbal van Sas echter van de lijn en bij een vrije trap van Van Hooijdonk (64e minuut) belandde de bal op de paal. Die vrije bal van de Welbergenaar kwam voort uit een situatie waarbij Benneker (reeds in het bezit van geel) van MW rijp was voor rood. Hij nam de op het punt van doorbre ken pingelende Lammers immers in een houdgreep. Arbiter Blom besliste echter anders. „Dat zijn kleine dingen die een wedstrijd in je voor- of nadeel kunnen beslissen," oordeelde Spelbos. MVV-NAC 2-1 (0-1) - 28. Van Hooijdonk 0-1, 51 Roelofsen 1-1, 82. Roelofsen 2-1. Scheidsrechter: Blom. Toeschouwers: 5757. Gele kaarten: Smit, Gesthuizen (beiden NAC), Benneker (MW). mw: Van Grinsven; Verhoeven (46. Bee- rens), Thai, Benneker, Lanckhor; Delahaye, Reijners, Visser; Hofman, Derksen, Roelof sen (85. Libregts). NAC: Karelse; Brusselers, Brood, Sas, Wil nis; Gesthuizen, Zondervan, Gerritsen, Smit; Van Hooijdonk, Lammers. Van onze verslaggever Hilversum - Kort na de beslissende WK-voetbalinterland Polen-Nederland wil de KNVB uitsluitsel van Johan Cruijff. Feyenoorder John de Wolf (midden) in duel met de Spartaan Ron van den Berg (rechts). foto anp „Indien Oranje zich op 17 no vember plaatst voor het WK, willen we binnen een redelijke termijn de formele bevestiging hebben van Cruijff. Tot nu toe ontbreekt zijn handtekening on der de afspraken die we hebben gemaakt," zei Jos Staatsen, voorzitter van het KNVB-sectie- bestuur betaald voetbal gistera vond. Tot nu toe houdt Cruijff vol pas in januari of februari te beslis sen over zijn bereidheid Oranje tijdens de WK-eindronde in juni/juli te leiden. Staatsen zei gisteren niet binnen welke ter mijn de KNVB uitsluitsel ver langt. De eerste afsprakeh tussen Cruijff en het (vorige) sectiebe- stuur dateren van 18 november 1991. De toenmalige bestuursle den Van Rooijen en Boels strik ten Cruijff destijds als eventuele coach voor het WK. Ondanks herhaald aandringen bleef Cruijff weigeren de afspraken met een handtekening te bevesti gen. Van het huidige sectiebe- stuur hadden voorzitter Staatsen en bestuurslid Karei Jansen tot. nu toe slechts een vluchtig con tact met Cruijff toen deze afge lopen zomer met FC Barcelona in Nederland verbleef. Het heeft er alle schijn van dat Staatsen c.s. Cruijff deze maand voor de keus willen stellen. In dien dan diens jawoord opnieuw uitblijft, lijkt het aannemelijk dat Dick Advocaat ook tijdens het WK de leiding over Oranje krijgt. Advocaat ging begin ja nuari 1992 akkoord met een con tract als bondscoach in de we tenschap dat hij voor de WK- eindronde eventueel plaats moet maken voor Cruijff. Daarbij be dong Advocaat dat hij niet als lid van de technische staf onder supervisie van Cruijff bij het WK een functie moet vervullen. Van onze verslaggever Jacques Hendriks Rotterdam - Simpeler dan de 3-4-uitslag doet vermoeden heeft Feye noord gistermiddag in de derby tegen Sparta de 'kater van Porto' wegge spoeld. Waren de gasten uit 'Zuid' in de tweede helft wat zorgvuldiger met hun kansen omgesprongen, dan had hun in eigen huis tot gisteren nog ongeslagen stadgenoot Sparta een pak slaag moeten incasseren. Sparta-Feyenoord was een een zeer open wedstrijd met veel fouten aan weerszijden, maar mede daardoor ook legio leuke mo menten voor beide doelen. Sparta-trainer Han Berger: „Voor een volle bak verlies je toch liever zo'n wedstrijd dan nadat er amper iets gebeurd is. We wilden er een aantrekkelijke pot van maken, niet zo iets als afgelopen woensdag in de Kuip." Met de naweeën van de wedstrijd die Berger bedoelde, Feyenoord-FC Porto, had zijn te genstander duidelijk nog te maken. De kater na de uitschakeling voor de Champions League was immens geweest in Rotterdam- Zuid. „Daarom moesten we winnen van daag. Laat je hier een of twee punten liggen, dan blijft Porto hangen. Nu is dat hoofdstuk definitief over en uit," aldus John Metgod die na een klein half uur de geblesseerde John de Wolf verving. Op dat moment leidde Feyenoord op het knollenveld van Sparta ondanks een slordige start al met 0-1. In de 23e minuut passte De Wolf op de zéér offensief ingestelde rechts achter Van Gobbel. 'Turbo Ulli' denderde door naar de achterlijn en gaf een perfecte voorzet die Witschge in de touwen dook. De doorgaans zo geconcentreerd verdedigen de gasten dachten dat daarmee de buit al binnen was en lieten zich verleiden tot nog meer onzorgvuldigheden dan in de beginfa se. In de 34e minuut kon Van Gobbel een kopbal van Van der Laan nog van de lijn halen, zes minuten later was het wel raak voor de thuisclub. Van Gobbel, die uitste kende acties afwisselde met blunders, gaf de opgekomen linksachter Gerard de Nooijer alle gelegenheid om de bal precies op het hoofd van Bogarde te leggen, 1-1. Na de pauze leek de wedstrijd binnen een kwartier beslist. Blinker, met een houdbare schuiver, en Taument, die na een dieptepass van Fraser vrij op doelman Edward Metgod af mocht gaan, zorgden voor 1-3. Feyenoord leek al counterend, met uitblin ker Taument in de hoofdrol, op weg naar een ruime zege. Een fout van de andere vleu gelspits, Regi Blinker, bracht Sparta echter terug in de wedstrijd. Blinker verspeelde de bal op het middenveld, waardoor Dennis de Nooijer een vrij veld voor zich kreeg en Van Eek een niet te missen kans kon bieden, 2-3. Een klein kwartier voor tijd was het weer de beurt aan Feyenoord. John Metgod legde de bal met een vrije trap over 50 meter op de kruin van Van Loen, die doorkopte naar Maas, die via de binnenkant van de paal voor 2-4 zorgde Twee minuten later volgde het mooiste mo ment van de middag. Van Gobbel dolde in het zestienmetergebied twee Spartanen en legde perfect terug op Taument. De actie verdiende een doelpunt, maar Taument schoot eerst op de paal en knalde vervolgens in de rebound hoog over. Het laatste woord was voor Sparta. Nadat Maas namens Feyenoord de lat geteisterd had, kreeg de thuisclub in de laatste seconde een strafschop van de veel te vaak fluitende arbiter Luinge. Valke zorgde vanaf elf meter voor de eindstand, 3-4. Feyenoord-trainer Geert Meijer vatte na afloop de wedstrijd als volgt samen: „We kenden heel goede en heel slechte periodes. Vooraf i. 'den we de spelers al gewaar schuwd dai -Rt slechte veld kort combine ren onmogelijk was. Omdat ze dat toch een paar keer probeerden, kwamen we in de moeilijkheden." SPARTA - FEYENOORD 3-4 (1-1). 23 Witschge 0-1, 40. Bogarde 1- 1, 50. Blinker 1-2, 67. Taument 1-3, 69. Van Eek 2-3, 76. Maas 2-4, 90. Valke 3-4 (strafschop). Scheidsrechter: Luinge Toeschouwers: 13.500. Gele kaart: Maas (Feyenoord). SPARTA: Metgod, De Bruin (78. Klomp), Van den Berg, Veldman en Gerard de Nooijer; Jalink, Valke en Van Eek; Bogarde. Dennis de Nooijer en Van der Laan (82. De Getrouwe). FEYENOORD: De Goey; Van Gobbel, De Wolf (29. Metgod), Fraser en Refos (85. Heus); Scholten. Maas en Witschge; Taument, Van Loen en Blinker. Van onze verslaggever Amsterdam - Het is maar zeer de vraag of Louis van Gaal zijn contract met Ajax, dat aan het eind van dit seizoen afloopt, zal verlengen. Ajax heeft de intentie uitgesproken met de directeur betaald voetbal te willen doorgaan. Van Gaal echter, heeft geen haast met de contractbespre kingen. De tweede helft van december vindt hij vroeg ge noeg. Louis van Gaal heeft wat tijd nodig. „Ik twijfel over mijn contractverlenging," geeft hij toe. Louis van Gaal staat voor een belangrijke beslissing in zijn leven. „Het is de keuze tussen bij Ajax blijven of bij Ajax vertrekken. En dat is een be slissing die in je leven ingrijpt. Die neem je niet zomaar even tjes." Een lastige beslissing, voegt Van Gaal er aan toe, „want Ajax is een prima club, eigen lijk de beste. Zeker voor mij. Op het sportieve vlak heb ik in alles mijn zin gekregen. Al mijn wensen zijn ingewilligd, er wordt gespeeld zoals ik dat wil..." Waarom dan niet gewoon een handtekening gezet? Een kwestie van blufpoker om er een hoger contract uit te sle pen? „Neen," zegt Louis van Gaal zeer beslist, „nee, zo zit ik niet in elkaar." Dus... „Dat," zo zegt Van Gaal, „is een persoonlijke zaak. En wat die persoonlijke zaak is, dat vertel ik niet." Van Gaal wil (nog) niets ver tellen over de buitenlandse belangstelling die voor hem zou bestaan. De geruchten dat Inter Milan in hem de opvol ger zou zien van de ongeliefde Osvaldo Bagnoli zijn hardnek kig. „Ik heb niets gehoord," zegt Van Gaal, die overigens wel verklapt zijn pogingen ge staakt te hebben een andere (Noordhollandse) woning te vinden. Sinds Louis van Gaal eind september 1991 Ajax van Leo Beenhakker overnam, won de club de UEFA Cup en de KNVB-beker.

de Stem | 1993 | | pagina 11